جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران (سه شنبه) نسخه شماره 4421


يك سكته و چند نكته


تلاش براي شبيه‌سازي مغز انسان


کوچکترين و سريعترين آزمايشگاه تست DNA


خبرها از عالم علم


 يك سكته و چند نكته 

سكته، بويژه سكته مغزي ناگهاني اتفاق مي‌افتد و خيلي سريع فرد مبتلا و اطرافيانش را خلع‌سلاح مي‌كند؛ بخصوص اگر ندانيم چه علائمي دارد و در قبال آن، بايد چه اقداماتي انجام دهيم.

طبق توصيه‌هاي سايت انجمن سكته مغزي آمريكا، مهم‌ترين مساله در برخورد با فرد مبتلا به سكته مغزي انتقال هرچه سريع‌تر او به بيمارستان است.

به گزارش جام‌جم‌آنلاين، اين يك مساله حياتي هم در زنده‌ماندن فرد و هم افزايش كيفيت زندگي او پس از درمان به شمار مي‌رود.

مهم‌ترين نشانه‌ها

آگاهي از علائم اصلي بروز سكته مغزي بسيار راهگشاست تا به محض مشاهده، وارد عمل شده و در اسرع وقت به اورژانس اطلاع دهيم.

افتادگي صورت: دقت كنيد آيا در يك طرف صورت بيمار افتادگي ديده مي‌شود يا بيمار در يك طرف صورت خود احساس بي‌حسي مي‌كند؟ براي اطمينان، از فرد بخواهيد لبخند بزند. صورتي كه افتادگي داشته باشد، لبخند متقارني ندارد.

ضعف دست: آيا بيمار در يكي از دست‌ها احساس ضعف يا بي‌حسي مي‌كند؟ از او بخواهيد هر دو دست خود را بالا بياورد و دقت كنيد كه آيا يكي از دست‌ها به پايين تمايل دارد يا مي‌افتد؟

اختلال گفتار: آيا فرد در سخن گفتن ناتوان است يا به سختي متوجه سخنان شما مي‌شود؟ از او بخواهيد جملات ساده‌اي مانند «آسمان آبي است» را تكرار كند. آيا مي‌تواند جمله را به درستي تكرار كند؟

وقت تنگ است!

اگر با يك يا هر سه علامت فوق مواجه شديد زمان را از دست ندهيد، بلافاصله به اورژانس زنگ بزنيد. حتي اگر اين علائم بر‌طرف شدند نيز نبايد دست برداريد و حتما بلافاصله با اورژانس تماس بگيريد تا بيمار در كوتاه‌ترين زمان ممكن به بيمارستان منتقل شود. حين رسيدگي به بيمار از همان ابتدا حواستان باشد كه نخستين علائم سكته مغزي چه زماني بروز كرده‌اند. اين مسأله به كادر درماني كمك فراواني خواهد كرد.

حمله گذرا بسيار جدي است!

حمله ايسكمي گذرا (به اختصارTIA)‌ يك سكته خفيف است كه علائمي مانند علائم سكته مغزي ايجاد مي‌كند.

علائم اين حمله خفيف معمولا طي چند دقيقه از بين مي‌روند، اما اگر فرد مبتلا به حال خود رها شده و درمان نشود، در معرض خطر بالاي سكته مغزي قرار خواهد گرفت.

تشخيص و درمان TIAمي‌تواند احتمال بروز يك سكته مغزي بسيار خطرناك را به ميزان قابل توجهي كاهش دهد.

بيشتر بدانيم!

علائم سكته مغزي به سه علامت ذكر شده محدود نمي‌شود. علائم ديگري هم هست كه آگاهي از آنها نيز در مواقع خطر مي‌تواند كارساز باشد:

ـ بي‌حسي ناگهاني يا ضعف در پا

ـ گيجي ناگهاني يا اختلال ادراك

ـ اختلال ناگهاني در ديدن يك يا هر دو چشم

ـ بروز ناگهاني اختلال در راه رفتن، سرگيجه، نداشتن تعادل يا ناهماهنگي اعضا

ـ سردرد ناگهاني و شديد بدون علت

آنچه مغز را سكته مي‌دهد

به گزارش مجله ريدرز دايجست، بر اساس يك پژوهش وسيع بين‌المللي بسادگي مي‌توان از بروز حدود 80 درصد سكته‌هاي مغزي پيشگيري كرد، زيرا در حال حاضر عوامل اصلي سكته را بخوبي مي‌شناسيم.

جالب است بدانيد اين عوامل، در بروز بسياري از مشكلات‌ جسمي ديگر نيز نقشي برجسته و اساسي دارند. پس بيش از پيش بايد حواسمان به آنها باشد:

1‌ـ فشار خون بالا

2‌ـ استعمال دخانيات

3 ـ چاقي در ناحيه شكم

4‌ ـ تغذيه نامناسب (گوشت قرمز و غذاهاي سرخ كردني بيش از اندازه و مصرف ناكافي ميوه و سبزيجات و ماهي)‌

5‌ ـ نداشتن ‌تحرك و فعاليت جسماني

گزاف نيست اگر اين پنج عامل را «راهزنان سلامت» بناميم.


  تلاش براي شبيه‌سازي مغز انسان  

گروهي متشكل از برجسته‌ترين دانشمندان علوم رياضي، رايانه و پزشكان با تجربه با همكاري 80مركز علمي و موسسات گوناگون تحقيقاتي اروپا موفق شدند كمك‌هزينه‌ هنگفت يك ميليارد يورويي (1.3 ميليارد دلاري) را براي انجام پروژه‌‌ شبيه‌سازي مغز انسان ـ معروف به «مغز آبي» ـ را از كميسيون اروپايي دريافت كنند.

به گزارش جام‌جم‌آنلاين، هنري ماركرام، مرد شماره‌‌ يك اين طرح جاه‌طلبانه شخصي است كه مي‌كوشد معماي هزاران ساله ذهن آدمي را به كمك ابر رايانه‌هاي پيشرفته حل كند تا به اين ترتيب كليد طلايي رمزگشايي انواع بيماري‌هاي رواني، حافظه و ادراك را به‌دست آورد.

هنـري ماركرام (Henry Markram) مدير پروژه‌‌ تحقيقاتي «مغز آبي» (Blue Brain) است.

وي مي‌كوشد در مدت يك دهه با استفاده از بودجه‌‌ هنگفت يك ميليون يورويي كه از سوي كميسيون اروپايي تأمين مالي شده است و با كمك همكاران و ده‌ها موسسه علمي ـ تحقيقاتي در اروپا دست به شبيه‌سازي مغز انسان بزند.

آنها در اين پروژه از ابر‌رايانه‌هاي پرقدرتي كمك خواهند گرفت كه توان محاسباتي بسيار بالايي دارند.

وي و همكارانش بي‌وقفه تلاش مي‌كنند تا شبيه‌سازي سلول‌هاي عصبي و سيگنال‌هاي الكترونيكي را عملي سازند.

به عبارت ساده‌تر پروژه «مغز آبي» تلاشي است بلندپروازانه براي ساخت مغز مصنوعي انسان و شبيه‌سازي كامل توانايي‌هاي ذهني بشر؛ آن هم به‌كمك روش‌هاي مهندسي معكوس مغز پستانداران تا سطح سلولي.

ماركرام كه در موسسه فناوري دولتي سوئيس در شهر لوزان تحقيقات خود را پيگيري مي‌كند، پيشتر موفق شده بود مغز موش صحرايي را شبيه‌سازي كند‌ اما اگر بخواهيم بين پروژه‌‌ قبلي و جديد او مقايسه‌اي انجام دهيم از آنجا كه مغز موش‌ها تنها از يك ميليون رشته عصبي تشكيل شده است.

طرح پيشين بيشتر شبيه طرح ميكي‌موس مي‌ماند! و اين بار او نيازمند زمان بيشتر و توانمندي‌هاي پيشرفته‌تري است تا بتواند بيش از 86 ميليارد رشته عصبي بدن آدمي را شبيه‌سازي كند.

قرار است اين بودجه‌‌ هنگفت يك ميليارد يورويي در مراحل مختلف تحقيق و با توجه به ميزان پيشرفت كار، در نهايت در مدت ده سال به اين محققان پرداخت شود.

جالب اين‌كه اگر بودجه‌ دريافتي اين تحقيقات را برتعداد تخميني رشته‌هاي عصبي بدن تقسيم كنيم، به‌طور متوسط هر سلول عصبي در حدود يك سنت و نيم خرج برمي‌دارد.

گفتني است، مغز آدمي از سلول‌هاي عصبي بسيار زيادي تشكيل شده كه هر يك از آنها، خود از هزاران سيناپس (يا محل تماس دو عصب) شكل يافته است و تمامي سيگنال‌هاي عصبي در اين بستر بي‌انتها جريان مي‌يابند.

محققان مي‌كوشند با استفاده از ابر رايانه‌هاي پيشرفته به بازسازي سلول‌هاي عصبي بپردازند و در نهايت مدلي يكپارچه از آن ارائه كنند‌ اما يكي از بزرگ‌ترين چالش‌هاي پيش روي آنها همانا تميز دادن بين انواع گوناگون سلول‌هاي عصبي است.

ديگر دشواري اين طرح، تهيه ابررايانه‌‌ پر‌قدرتي است كه توان محاسباتي بسيار بالايي داشته باشد.

متاسفانه هنوز چنين ابر رايانه‌اي ساخته نشده و به همين خاطر لازم است كه در اين باره نيز فكري اساسي شود.

هدف نهايي محققان از اين بازسازي پرهزينه، در حقيقت ساخت رايانه‌اي است كه درست مانند مغز انسان عمل كرده و بدون نياز به به‌روزرساني‌هاي نرم‌افزاري قادر باشد وظايف تازه را بياموزد.

به‌اين‌ترتيب در آينده‌ نه‌چندان دور ساير كارشناسان مي‌توانند با كسب بينشي تمام عيار از چگونگي كاركردهاي مغز آدمي، به شيوه‌ بهتري بيماري‌هاي اين عضو حياتي را درمان كنند.

از اين گذشته، مي‌توان اميدوار بود در آينده شركت‌هاي داروسازي توليدات جديدشان را به‌طور مستقيم روي اين مغز مصنوعي ـ كه چيزي كم از مغز واقعي انسان ندارد ـ آزمايش كرده و بدون اذيت و آزار حيوانات آزمايشگاهي و صرف وقت و هزينه‌‌ زياد، از عوارض جانبي داروي بيماري‌هايي نظير آلزايمر، پاركينسون يا زوال عقل اطلاع حاصل كنند.

البته ماركرام و يارانش تنها دانشمنداني نيستند كه به دنبال شبيه‌سازي قشر خاكستري مغز انسان در بستري از قطعات الكترونيكي و دنياي صفر و يك رايانه‌ها هستند.

براي نمونه، مهندسان شركت IBM موفق به شبيه‌سازي مغز گربه با بيش از ده ميليارد سلول عصبي شده‌اند. از سويي ديگر مدل رايانه‌اي ديگري با نام اسپان‌ وجود دارد كه قادر به شبيه‌سازي تنها 2.5 ميليون سلول عصبي است.

هرچند اسپان موفقيت‌هاي نسبي كسب كرده، اين مدل داراي پاره‌اي مشكلات فني است و تنها مي‌تواند مدل‌هاي رفتاري را بازسازي كند و از شبيه‌‌سازي تك‌تك سلول‌هاي عصبي عاجز است.


 کوچکترين و سريعترين آزمايشگاه تست DNA 

محققان شرکت پاناسونيک ريز تراشه آزمايشگاهي طراحي کرده اند که زمان دريافت نتيجه آزمايش را به کمتر از چند ساعت کاهش مي دهد.

به گزارش ايسنا، دريافت نتيجه آزمايش خون معمولا چند روز بطول مي انجامد، اما کوچکترين آزمايشگاه تست DNA با استفاده از يک قطره خون و مواد شيميايي مختلف، نتايج را در سريعترين زمان ممکن در اختيار افراد قرار مي دهد.

ريز تراشه پاناسونيک حاوي يک قطره خون در دستگاهي شبيه چاپگر روميز دهه 1990 ميلادي قرار داده مي شود؛ سپس DNA از خون استخراج شده و مجموعه اي از واکنش هاي زنجيره اي پليمراز (PCR) کامل مي شود. نمونه هاي داراي پلي مورفيسم تک نوکلئوتيد (SNPs) در انتها براي شناسايي ساختار ژنتيکي فرد مورد استفاده قرار مي گيرند.


 خبرها از عالم علم 

 تصميم گيرنده باشيد

ترجمه: پيروز پاليزي

براساس يك نظرسنجي بيش از 1300 بانوي باردار جديد، تعداد كمي از خانم ها در پي اطلاعت درباره بارداري هستند. كمتر از 30 درصد در كلاس هاي بارداري حاضر مي شوند، بسياري از خطر روند هاي معمول آگاه نبوده و خواهان آن بودند كه پزشك يا ماما در انتخاب هايي مثل استفاده از اپيدورال (مسكن براي زايمان) و انجام عمل سزارين تصميم گيرند.

بيماراني كه تحت نظر ماماها بودند، بيشتر از نقش خود در زايمان و كمتر براي استفاده از تكنولوژي در تولد نوزادشان لذت مي بردند، در مقايسه با آنهايي كه توسط پزشك معالجه مي شدند.

منبع: www.niniplus.com

13 علامت اوليه ابتلا به آلزايمر

دکتر حسين جعفري، مدير فني مرکز توانبخشي قاصدک و عضو انجمن الزايمر ايران در پاسخ به اين سوال از خبرگزاري دانا مبني بر اينکه چگونه مي‌توان فرد مبتلا به آلزايمر را در خانواده شناسايي کرد پاسخ داد: به طور کلي اگر فردي چند مورد از موارد ذيل را داشته باشد بايد قدم‌هاي بعدي را در زمينه بررسي دمانس (زوال عقل) و آلزايمر برداشت.

-عدم تناسب فکر با رفتار و عملکرد فرد به عبارت ديگر بيمار به نتيجه کار خود فکر نکند.

-عدم توجه به طرز لباس پوشيدن و نظافت شخصي.

-مشکوک شدن بي‌دليل نسبت به اطرافيان.

-عصباني شدن و پرخاشگري ناگهاني و بي‌دليل که در گذشته سابقه نداشته است.

-روي آوردن به الکل، مواد مخدر يا سيگار و يا بالا بردن بي‌رويه مصرف آن‌ها.

-گاهي اوقات ناگهاني. بدن دليل گوشه‌گيري و کناره جويي کردن.

-کاهش توانايي بيمار براي کنترل حساب‌هاي بانکي، پولي و مالي.

-کاهش رفت و آمد مصاحبت با دوستان.

-تمايل بيشتر براي صحبت راجع به گذشته‌هاي دور به جاي وقايع اخير.

-تغيير در الگوي خواب مانند دير بيدار شدن هنگام صبح يا وسط روز افزايش تعداد حوادث در منزل از قبيل سوزاندن کاغذ، روشن گذاشتن گاز و...

-نماز خواندن بدون وضو، حجاب، عدم توجه با قبله و يا فراموش کردت تعداد رکعت، رکوع و سجده.

-عدم رعايت آداب اجتماعي و هر گونه تغيير جدي در عادات و رفتار‌هاي سابق.

-عدم توجه به طرز پوشيدن لباس و نظافت شخصي

6 ماده غذايي براي سم‌زدايي بدن

اگر غذاي خيلي پرچرب خورده‌ايد و با گوارش آن مشکل پيدا کرده‌ايد خوردن زنجبيل را به شما پيشنهاد مي‌کنيم. مصرف زنجبيل نه‌تنها حالت تهوع را برطرف مي‌کند بلکه به عمل گوارش کمک کرده و گاز و نفخ را نيز کاهش مي‌دهد.

به گزارش زيست نيوز ، اگر مي‌خواهيد وزنتان را کاهش دهيد و يا به انرژي بيشتري نياز داريد و يا مي‌خواهيد رنگ چهره‌تان شاداب‌تر شود و يا درصدد تقويت روحيه خود هستيد بهتر است بدن خود را با اين 6 ماده غذايي سم‌زدايي کرده و شيوه زندگي‌ خود را تغيير دهيد. اين مواد غذايي عبارتند از:

ليمو

ليمو به دو علت پاي ثابت بسياري از رژيم‌هاي غذايي براي سم‌زدايي بدن است؛ اول آنکه ليمو سرشار از آنتي‌اکسيدان ويتامين C است و براي پوست اثر فوق‌العاده‌اي دارد و با بيماري‌هاي ناشي از راديکال‌هاي آزاد مبارزه مي‌کند و دوم آنکه اثر قليايي بر روي بدن دارد به اين معنا که به تعادل PH بدن کمک کرده و موجب تقويت سيستم ايمني بدن نيز مي‌شود.

سعي کنيد صبح خود را با نوشيدن مقداري آب داغ همراه با برشي از ليمو شروع کرده تا بدنتان سم‌زدايي شده و شسته شود.

زنجبيل

مصرف زنجبيل نه‌تنها حالت تهوع را برطرف مي‌کند بلکه به عمل گوارش کمک کرده و گاز و نفخ را نيز کاهش مي‌دهد.

علاوه بر مواردي که ذکر شد زنجبيل حاوي آنتي‌اکسيدان فراواني است و موجب تقويت سيستم ايمني بدن نيز مي‌شود.

زنجبيل را به صورت چاي تهيه کرده و يا آن را به شکل رنده شده به آب ميوه و يا سبزي‌جات اضافه کرده و ميل کنيد.

سير

مصرف سير نه تنها براي قلب بلکه براي سم‌زدايي بدن نيز بسيار مفيد است. اين سبزي پرخاصيت حاوي خواص آنتي ويروس، آنتي باکتريال و آنتي‌ بيوتيکي است و همچنين داراي ترکيبي شيميايي موسوم به آليسين است که موجب تقويت و افزايش سلول‌هاي سفيد خون مي‌شود و در نتيجه به رفع سموم از بدن کمک موثري مي‌کند.

بهتر است سير را به صورت خام مصرف کنيد. براي اين کار مي‌توانيد آن را به سس سالاد اضافه کنيد تا هم به آن طعم داده و هم از خواص سالم آن بهره‌مند شويد.

لبو

لبو، سرشار از منيزيم، آهن و ويتامين C است و محققان در تحقيقات اخير خود اين ماده غذايي را به عنوان يک غذاي فوق‌العاده عالي اعلام کرده‌اند. لبو نه تنها براي پوست، مو و تنظيم سطح کلسترول مفيد است بلکه براي سم‌زدايي کبد نيز از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.

لبو را به تنهايي و يا درون سالاد ريخته و از خواص مفيد آن بهره‌مند شويد.

چاي سبز

کمتر برنامه غذايي وجود دارد که در آنجايي براي چاي سبز وجود نداشته باشد.

مصرف مايعات براي حفظ سلامتي و رفع سموم از بدن بسيار مفيد است و چاي سبز نيز يکي از فوق‌العاده‌ترين مايعات به شمار مي‌رود.

اين نوشيدني نه تنها براي کاهش وزن مفيد است بلکه سرشار از آنتي‌اکسيدان است. تحقيقات جديد نشان داده نوشيدن چاي سبز مي‌تواند کبد را از ابتلا به بيماري‌هاي مختلف از جمله کبد چرب محافظت کند.

ميوه تازه

ميوه‌جات تازه سرشار از ويتامين، مواد معدني، آنتي‌اکسيدان و فيبر هستند و همچنين کم کالري بوده و دارا بودن اين خواص آن‌ها را به مواد غذايي مهمي براي سم‌زدايي بدن تبديل کرده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي