جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/02/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4426


زمان اعلام نتايج اوليه و ظرفيت آزمون دکتري دانشگاه آزاد

زمانبندي مصاحبه آزمون دکتري دانشگاه‌ها
مصاحبه آزمون دکتري برخي دانشگاه‌ها بعد از انتخابات

جدول آزموني ارشد علوم پزشکي
ريز اطلاعات آزمون کارشناسي ارشد علوم پزشکي


53 درصد داوطلبان آزمون کارشناسي ارشد 92 مجاز به انتخاب رشته شدند


خبـر


تاريخ دانشگاهي


 زمان اعلام نتايج اوليه و ظرفيت آزمون دکتري دانشگاه آزاد 

 
نتايج اوليه آزمون دکتري 92 دانشگاه آزاد اسلامي اواخر هفته جاري اعلام مي‌شود.به گزارش خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بر اساس اعلام مرکز آزمون دانشگاه آزاد، نتايج اوليه آزمون دکتري 92 دانشگاه آزاد اسلامي اواخر هفته جاري از طريق سايت مرکز آزمون به نشاني www.azmoon.com اعلام مي‌شود.

همچنين پيش از اين دکتر ناصر اقبالي رييس مرکز آزمون دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره اعلام نتايج اوليه آزمون دکتري، گفته بود: با اعلام نتايج اوليه، مرحله دوم آزمون به صورت مصاحبه انجام مي‌شود و داوطلبان پذيرفته شده به شکل چند برابر ظرفيت بسته به نوع رشته محل براي انجام مصاحبه به دانشگاه‌ها معرفي مي‌شوند.

وي به افزايش 62 درصدي تعداد داوطلبان اين دوره از آزمون نسبت به سال گذشته اشاره و اظهارکرده بود: حدود 65 هزار داوطلب در اين دوره از آزمون ثبت‌نام کرده‌اند که از اين تعداد 62 درصد داوطلبان مرد و 38 درصد زن هستند که بيشترين تعداد شرکت‌کننده در گروه علوم انساني با بيش از 64 درصد و کمترين تعداد شرکت‌کننده مربوط به گروه علوم‌پزشکي با 0.6 درصد داوطلب است.

اقبالي در خصوص ظرفيت پذيرش اين دوره از آزمون اعلام کرده بود که بيش از 1800 نفر در دوره با آزمون و 400 نفر در دوره بدون آزمون پذيرش مي‌شود که نشان از رشد 22 درصدي پذيرش دانشجو در اين مقطع تحصيلي دارد.

رييس مرکز آزمون دانشگاه آزاد همچنين گفته بود: با توجه به برگزاري تستي آزمون و تسهيل در نحوه بررسي پاسخ‌ها نتايج اوليه در همه رشته‌ها به صورت متمرکز و در يک زمان اعلام مي‌شود، اما اعلام نتايج نهايي با توجه به تاريخ برگزاري مصاحبه‌ها توسط دانشگاه‌هاي مربوطه انجام مي‌شود و تلاش ما اين است که تا حداکثر نيمه شهريور ماه نتايج نهايي را اعلام کنيم.


 زمانبندي مصاحبه آزمون دکتري دانشگاه‌ها
 مصاحبه آزمون دکتري برخي دانشگاه‌ها بعد از انتخابات 

 با اعلام نتايج اوليه آزمون دکتري 92 دانشگاه‌ها براي انجام مصاحبه از معرفي‌شدگان آماده شدند که از ميان دانشگاه‌هاي بزرگ کشور 10 دانشگاه مصاحبه‌هاي خود را تا قبل از انتخابات رياست جمهوري به پايان مي‌رسانند و شش دانشگاه نيز هم قبل از انتخابات و هم بعد از آن اقدام به انجام مصاحبه مي‌کنند و تنها يک دانشگاه مصاحبه‌هاي خود را پس از انتخابات برگزار مي‌کند.

به گزارش سرويس «دانشگاهي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، اغلب دانشگاه‌هاي بزرگ شهر تهران مصاحبه‌هاي خود را قبل از انتخابات به پايان مي‌رسانند.

بر اين اساس زمانبندي مصاحبه 18 دانشگاه به شرح زير است:

دانشگاه صنعتي شريف:

مصاحبه‌ آزمون دکتري دانشگاه صنعتي شريف که يکي از کوتاهترين بازه‌هاي زماني را به خود اختصاص داده در روز‌هاي 19 20 و 21 خرداد ماه برگزار مي‌شود.

دانشگاه اميرکبير:

دانشگاه اميرکبير نيز از 21 تا 29 ارديبهشت مصاحبه‌هاي دکتري خود را به انجام مي‌رساند.

دانشگاه علامه طباطبايي:

دانشگاه علامه طباطبايي که يکي از منظم‌ترين دانشگاه‌ها در سال تحصيلي جاري در زمينه برنامه ريزي آموزشي و برگزاري کلاس‌ها و امتحانات به شمار مي‌رود، با شروع مصاحبه‌ها در 21 ارديبهشت کار انجام مصاحبه را تا 13 خرداد در اين دانشگاه خاتمه مي‌دهد.

دانشگاه تهران:

دانشگاه تهران نيز مصاحبه‌هاي دکتري خود را از 18 تا 31 ارديبهشت ماه برگزار خواهد کرد.

دانشگاه تربيت مدرس:

همچنين دانشگاه تربيت مدرس يکي ديگر از دانشگاه‌هايي است که مصاحبه‌هاي دکتري خود را پيش از انتخابات به اتمام مي‌رساند که مصاحبه‌هاي اين دانشگاه از 18 تا 21 ارديبهشت انجام مي‌شود.

دانشگاه علم و صنعت:

دانشگاه علم و صنعت ايران مصاحبه‌هاي دکتري خود را از 18 ارديبهشت تا يک خرداد در طي 15 روز برگزار مي‌کند.

دانشگاه شهيد بهشتي:

دانشگاه شهيدبهشتي مصاحبه‌هاي دکتري خود را از 21 ارديبهشت ماه آغاز کرده که انجام اين مصاحبه‌ها تا پنج خردادماه ادامه خواهد داشت.

دانشگاه الزهرا (س):

اين دانشگاه به عنوان يکي از برگزار کننده‌هاي مصاحبه‌هاي دکتري پيش از انتخابات مصاحبه‌هاي خود را از 18 تا 28 ارديبهشت برگزار خواهد کرد.

دانشگاه خوارزمي:

دانشگاه خوارزمي نيز مانند ساير دانشگاه‌هاي استان تهران مصاحبه‌هاي دکتري را پيش از انتخابات انجام داده که مصاحبه‌هاي اين دانشگاه از 18 تا 30 ارديبهشت خواهد بود.

دانشگاه اروميه:

دانشگاه اروميه از معدود دانشگاه‌هاي شهرستان است که مصاحبه‌هاي دکتري خود را پيش از انتخابات برگزار مي‌کند و اين مصاحبه‌ها از 18 ارديبهشت آغاز و تا 13 خردادماه ادامه دارد.

دانشگاه خواجه نصير:

دانشگاه خواجه‌نصير در بين دانشگاه‌هاي بزرگ کشور تنها دانشگاهي است که مصاحبه‌هاي دکتري خود را پس از انتخابات برگزار کرده که روزهاي برگزاري مصاحبه‌ها 26 تا 29 خرداد است.

اما اکثر دانشگاه‌هاي خارج از استان تهران هم در پيش از انتخابات و هم پس از انتخابات مصاحبه‌هاي دکتري را برگزار خواهند کرد، به طوري که مصاحبه‌هاي دانشگاه تبريز از 18 ارديبهشت تا 10 تير، دانشگاه فردوسي مشهد از 18 ارديبهشت تا 12 تير، اصفهان از 18 ارديبهشت تا 11 تير، صنعتي اصفهان از 18 ارديبهشت تا 12 تير، شيراز از 18 ارديبهشت تا 15 تير، بين المللي امام خميني از 18 ارديبهشت تا 9 تير و بوعلي سيناي همدان از 18 ارديبهشت تا 18 تير ادامه خواهد داشت.


 جدول آزموني ارشد علوم پزشکي
 ريز اطلاعات آزمون کارشناسي ارشد علوم پزشکي 

 رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي با اشاره به جدول آزموني کارشناسي ارشد علوم پزشکي از آغاز برگزاري اين دوره از آزمون از نهم خرداد ماه 92 خبر داد.دکتر غلامرضا حسن‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به برگزاري آزمون کارشناسي ارشد رشته‌هاي علوم پزشکي با رقابت 71 هزار داوطلب در طي روزهاي نهم و دهم خرداد ماه 92، اظهارکرد: اين آزمون در 30 شهر و 31 حوزه امتحاني برگزار مي‌شود.

وي با اشاره به ثبت‌نام 71 هزار نفر در آزمون کارشناسي ارشد علوم پزشکي، گفت: از اين تعداد حدود 51 هزار و 500 داوطلب زن و 19 هزار و 500 داوطلب مرد در آزمون ثبت‌نام کرده‌اند.

رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي اضافه شدن پنج حوزه امتحاني جديد را از ويژگي‌هاي اين دوره از آزمون عنوان کرد و گفت: حوزه‌هاي امتحاني جديد شامل شهرهاي ياسوج، شهرکرد، سمنان، بوشهر و اراک است.

وي با بيان اينکه آزمون کارشناسي ارشد علوم پزشکي در 62 رشته برگزار مي‌شود، گفت: اين رشته‌ها شامل پرستاري نظامي، تاريخ علوم پزشکي، مشاوره در مامايي، تکنولوژي گردش خون، بررسي سالمندي، مهندسي بيمارستان، سلامت سالمندي و مديريت سلامت ايمني و محيط زيست است.

آغاز انتخاب محل تحصيل از 10 خرداد ماه

حسن‌زاده با اشاره به نحوه انتخاب محل تحصيل، اظهار کرد: ظرفيت پذيرش دانشگاه‌هاي پذيرنده دانشجو در آزمون کارشناسي ارشد 92 جهت انتخاب محل تحصيل از چهارم خرداد ماه از طريق سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي به نشاني http://sanjeshp.ir منتشر مي‌شود، بنابراين داوطلبان تا 10 خرداد ماه تا قبل از برگزاري آزمون و دريافت کارت نسبت به انتخاب محل تحصيل اقدام کنند.

وي ادامه داد: داوطلبان بايد نسبت به انتخاب محل تحصيل مقطع کارشناسي ارشد خود بر اساس جدول ظرفيت پذيرش اقدام کنند و حداکثر تعداد دانشگاه‌هاي انتخابي بر اساس تعداد دانشگاه پذيرنده و ظرفيت مورد پذيرش آنها در رشته امتحاني مربوطه است.

نحوه تصحيح اطلاعات شخصي داوطلبان

رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي با اشاره به درج و تايپ کليه اطلاعات شخصي نظير نام، نام خانوادگي،نام پدر، شماره شناسنامه و معدل توسط خود داوطلبان، اظهار کرد: در صورتي که مشخصات فردي مندرج در کارت ورود به جلسه و پاسخنامه کامپيوتري صحيح نيست، داوطلبان بايد از هرگونه تغيير در پاسخنامه خود خودداري کرده و از طريق سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي در محدوده زماني 10 تا 12 خرداد ماه نسبت به تصحيح اطلاعات خود اقدام کنند.

مهلت ارسال مدارک مورد نياز

وي افزود: همچنين داوطلباني که موفق به ارسال کامل مدارک خود نشده‌اند، مي‌توانند مدارک خود را از 10 تا 12 خرداد به صورت اينترنتي ارسال کنند، داوطلبان بايد توجه داشته باشند که پس از اين تاريخ به هيچ موردي ترتيب اثر داده نمي‌شود و طبق ضوابط مندرج در دفترچه راهنما با اين افراد رفتار مي‌شود.

جدول آزموني کارشناسي ارشد رشته‌هاي علوم پزشکي

حسن زاده با اشاره به جدول آزموني کارشناسي ارشد رشته‌هاي علوم پزشکي، تصريح کرد: توزيع کارت ورود به جلسه اين آزمون از روز شنبه چهارم خرداد ماه آغاز و تا روز چهارشنبه هشتم خرداد ماه ادامه دارد.

وي با اشاره به اعلام کليد اوليه سوالات در 19 خرداد ماه، گفت: داوطلبان از 19 تا 25 خرداد ماه براي ارسال درخواست بررسي سوالات مهلت دارند.

وي به انتشار کليد نهايي سوالات آزمون کارشناسي ارشد در پنجم تير ماه اشاره کرد و افزود: مهلت ارسال اسامي واجدين شرايط استفاده از آيين‌نامه استعداد درخشان توسط دانشگاه محل تحصيل 15 تا 23 مرداد ماه در نظرگرفته شده است.

رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي از اعلام نتايج نهايي آزمون در ششم شهريور ماه خبر داد و گفت: ثبت‌نام پذيرفته‌شدگان در روزهاي 13 و 14 شهريور ماه انجام مي‌شود، همچنين اسامي افراد جايگزين در صورت تصويب هشت مهر ماه اعلام مي‌شود.


 53 درصد داوطلبان آزمون کارشناسي ارشد 92 مجاز به انتخاب رشته شدند 

 مشاورعالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: حدود 53 درصد داوطلبان حاضر در جلسه آزمون کارشناسي ارشد 1392 مجاز به انتخاب رشته شناخته شدند. «حسين توکلي» روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار فرهنگي ايرنا افزود: تعداد 741 هزار و 232 نفر از داوطلبان آزمون کارشناسي ارشد 92 در جلسه امتحان حاضر بودند که 71 هزار و 53 نفر آنها در آزمون دو کدرشته امتحاني شرکت کردند.

توکلي با بيان اينکه 49 درصد داوطلبان حاضر در جلسه آزمون کارشناسي ارشد 92 براي انتخاب کدرشته محلهاي دوره هاي روزانه، شبانه، پيام نور و غيرانتفاعي، مجاز به انتخاب رشته شده اند، اظهار داشت: اين داوطلبان، 362 هزار و 938 نفر هستند که 185 هزار و 325 نفر آنان را داوطلبان زن و 177 هزار و 613 نفر را داوطلبان مرد تشکيل مي دهند.

وي ادامه داد: علاوه بر اين تعداد، 30 هزار و 564 داوطلب ديگر (حدود 4 درصد) از حاضران در جلسه کارشناسي ارشد امسال نيز فقط براي انتخاب رشته دانشگاه پيام نور و موسسات آموزش عالي غيرانتفاعي مجاز شده اند.به گفته سخنگوي سازمان سنجش، تعداد 21 هزار و 439 داوطلب از داوطلبان حاضر در جلسه آزمون کارشناسي ارشد 92 نيز علاوه بر کدرشته امتحاني اول، در کدرشته امتحاني دوم نيز مجاز به انتخاب رشته شدند.توکلي با بيان اينکه هر داوطلب، حداکثر مي تواند 100 کدرشته محل در فرم انتخاب رشته الکترونيکي درج کند، گفت: داوطلباني که براساس کارنامه نتايج اوليه،براي انتخاب رشته در آزمون کارشناسي ارشد مجاز شناخته شوند مي توانند از روز سه شنبه، 24 ارديبهشت ماه تا روز شنبه، 28 ارديبهشت براي انتخاب رشته به سايت سازمان سنجش مراجعه کنند.


 خبـر 

 نحوه پذيرش دانشجوي دکتري در دانشگاه عباسپور

سرپرست دانشگاه صنعت آب و برق از پذيرش 50 دانشجوي دکتري براي سال تحصيلي آينده خبر داد. علي اکبر افضليان در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: از روز گذشته فرايند مصاحبه دکتري 92 در دانشگاه صنعت آب و برق ( شهيد عباسپور ) با معرفي 330 داوطلب به اين دانشگاه آغاز شد.

وي درباره احتمال برگزاري آزمون کتبي در روند مصاحبه با داوطلبان، تاکيد کرد: با آنکه 330 داوطلب به دانشگاه براي مصاحبه معرفي شده اما ترجيحمان اين است که با تک تک داوطلبان مصاحبه کرده و آنان را ببينيم.

به گفته سرپرست دانشگاه صنعت آب و برق، سوابق آموزشي، سوابق پژوهشي و نمره اي که استادان از مصاحبه به داوطلبان مي دهند سه ملاک پذيرش دانشجوي دکتري در دانشگاه صنعت آب و برق اعلام شده است.

افضليان درباره آن دسته از داوطلباني که ممکن است به علت معرفي به چند شهر براي مصاحبه زمان مصاحبه در دانشگاه صنعت آب و برق را از دست بدهند، به مهر گفت: طبق برنامه ريزيهاي صورت گرفته مصاحبه دکتري دانشگاههاي تهران طي هفته جاري صورت مي گيرد و اگر داوطلبي به چند شهر معرفي شده باشد و زمان مصاحبه در دانشگاه شهيد عباسپور را از دست دهد، بازه زماني ديگري براي شرکت در مصاحبه اعلام مي شود.

يک مقام مسئول خبر داد:

بورسيه ها روند دريافت مقرري 92 را از طريق وکلاي خود پيگيري کنند

معاون پشتيباني سازمان امور دانشجويان تاکيد کرد: دانشجويان حتماً امور مربوط به دريافت مقرري و شهريه سال 92 را از وکلاي خود پيگيري کنند. محمد حسن مجلس آرا در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرين وضعيت پرداخت مقرري شش ماهه نخست سال 92 دانشجويان بورسيه، اظهار داشت: هيچ مشکلي در بودجه مقرري دانشجويان بورسيه براي پرداخت شش ماهه نخست سال جاري در سازمان امور دانشجويان وجود ندارد.

وي که به رقم بودجه در نظر گرفته شده براي دانشجويان بورسيه طي سال جاري اشاره کرد، تاکيد کرد: مقرريها در حال پرداخت است و دانشجويان بورسيه مي توانند از طريق وکلايشان براي پيگيري دريافت آن اقدام کنند.

معاون پشتيباني سازمان امور دانشجويان با تاکيد بر اينکه دانشجويان در روند دريافت مقرري با مشکلي مواجه نخواهند شد، گفت: اگر دانشجويي تمايل به پيگيري مالي مقرري خود توسط وکيلش را نداشته باشد مي تواند توسط رايزنان علمي در خارج از کشور اقدام کنند، در برخي کشورها که رايزن علمي وجود ندارد رايزنان علمي حوزه هاي ديگر در منطقه اي مستقر مي شوند که دانشجويان ايراني از کشورهاي مختلف بتوانند به آنان مراجعه کنند.

کنفرانس سيستم هاي فازي ايران؛ شهريور92

محورهاي همايش:

-فازي در مهندسي

-هوش مصنوعي

-فازي در تکنولوژي اطلاعات

-سيستمها و مجموعه هاي فازي

-فازي در مديريت و تحقيق عمليات

-کاربردهاي سيتم هاي فازي و منطق فازي

برگزاركنندگان: انجمن سيستم هاي فازي ايران

دانشگاه آزاد اسلامي واحد قزوين

آخرين مهلت ثبت نام: 15 مرداد 1392

مهلت ارسال چكيده مقالات: 30خرداد 1392

تاريخ برگزاري همايش: 5 الي 7 شهريور1392

سايت همايش: www.ifsc2013.ir

تلفن تماس دبيرخانه: 3689752-0281

آدرس دبيرخانه: قزوين، خيابان شهيد بابايي ، بلوار نخبگان، بلوار پژوهشگران، دانشگاه آزاد اسلامي قزوين

محل برگزاري: قزوين

ايميل: info@IFSC2013.ir

منبع: www.iranconferences.ir

جلسه كميته تعيين اولويت استعدادهاي درخشان باشگاه پژوهشگران جوان برگزار شد

سي و دومين جلسه كميته تعيين اولويت در استعدادهاي درخشان باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان در محل ستاد مركزي باشگاه تشكيل شد.

كميته مذكور پس از بررسي كليه درخواستهاي واصله از متقاضيان عضويت در استعدادهاي درخشان باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان و بحث و تبادل‌نظر در اين خصوص، با تقاضاي عضويت تعداد بيست و چهار تن از واجدين شرايط عضويت در استعدادهاي درخشان باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، از واحدهاي مختلف دانشگاه آزاد اسلامي و دانشگاههاي دولتي؛ 11 تن در مقطع دكتري، 11 تن در مقطع كارشناسي ارشد و 2 تن در مقطع كارشناسي، موافقت نمود.

نخستين کنفرانس بين المللي اکولوژي سيماي سرزمين ؛ آبان 92

محورهاي همايش:

-تنوع زيستي و حفاظت در مقياس سيماي سرزمين (ژنتيک، طرح ريزي حفاظت، گونه هاي غيربومي و ...)

-تغييرکاربري اراضي، ارزيابي و مديريت سيماي سرزمين

-اقتصاد، سياستگذاري، مسائل اجتماعي، حقوق، مشارکت هاي مردمي در مديريت پايدار سيماي سرزمين

-تغييرات اقليمي و نقش آن بر ساختار و عملکرد اکوسيستم ها

-فرهنگ سازي و حفاظت از چشم اندازهاي طبيعي

-طراحي محيط زيست و بهسازي منظر و فضاي سبز متناسب با تغييرات اقليمي

-مديريت و پايش آلودگي هاي زيست محيطي در مقياس سيماي سرزمين

- مطالعات مربوط به پژوهشهاي انجام شده در اکوسيستمهاي مختلف طبيعي، نيمه طبيعي و شهري، شامل اکوسيستمهاي آبي (سواحل، درياها، تالابها، درياچه هاي مصنوعي و...) و خشکي (مراتع، جنگلها و...) پذيرفته مي‌شود.

برگزاركنندگان: دانشگاه صنعتي اصفهان

مهلت ارسال چكيده مقالات: 15 تير 1392

تاريخ برگزاري همايش: 8 و 9 آبان 1392

سايت همايش: iale.iran.iut.ac.ir/conference

تلفن تماس دبيرخانه: 03113913583

محل برگزاري: دانشگاه صنعتي اصفهان

منبع: www.iranconferences.ir

سقف وام "وديعه مسکن دانشجويي" و نحوه بازپرداخت

رييس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم با اشاره به اعطاي وام وديعه مسکن به دانشجويان متاهل مقاطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري ساکن در خوابگاه‌، نحوه بازپرداخت وام دريافتي را تشريح کرد.کيوان مراديان کوچک سرايي در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به نحوه بازپرداخت وام وديعه مسکن، گفت: دانشجويان پس از فراغت از تحصيل بايد به صورت يکجا مبلغ وام را بازپرداخت کنند.

وي در خصوص ميزان وام وديعه مسکن براي دانشجويان متاهل تحصيلات تکميلي، اظهارکرد: بر اين اساس به دانشجويان ساکن در تهران تا سقف 7.5 ميليون تومان، براي پنج شهر بزرگ (تبريز، شيراز، مشهد، اهواز و اصفهان) تا سقف 6 ميليون تومان و براي ساير شهرها نيز به متقاضيان 4.5 ميليون تومان وام وديعه مسکن اعطا مي‌شود.

مراديان اضافه کرد: همچنين براي دانشجويان مقطع کارداني و کارشناسي ساکن در شهر تهران اين امکان فراهم است تا سقف 5 ميليون تومان و دانشجويان شهرهاي بزرگ تا سقف 3 ميليون و 750 هزار تومان و دانشجويان ساير شهرها نيز مي‌توانند تا 3 ميليون تومان وام وديعه مسکن دريافت کنند.وي با اشاره به رشد 40 درصدي ميزان وام وديعه مسکن نسبت به سال گذشته، خاطرنشان کرد: اولويت ارائه وام با دانشجويان تحصيلات‌تکميلي به ويژه در مقطع دکتري است.

400 هزار دانشجوي متقاضي خوابگاه در دانشگاه‌هاي شهريه‌پرداز

رييس صندوق رفاه وزارت علوم از وجود 400 هزار دانشجوي متقاضي خوابگاه در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي شهريه‌پرداز خبر داد و گفت: صندوق تعهدي براي تامين خوابگاه براي دانشجويان غيردولتي ندارد، بر اين اساس اين دسته از دانشجويان يا به نحوي مشکلات خوابگاهي را رفع و يا مسافت زيادي را براي رسيدن به محل دانشگاه خود بايد طي کنند.

به گفته وي، همچنين از ميان متقاضيان خوابگاه‌هاي دولتي، به دليل محدوديت فضا افرادي امکان استفاده از خوابگاه ندارند.

رييس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم، با ارائه پيشنهادي جهت رفع مشکلات کمبود خوابگاه، گفت: اگر حدود 10 درصد اعتبارات مسکن مهر در اختيار ما قرار گيرد صندوق مي‌تواند با استفاده از ظرفيت بخش خصوصي مشکل کليه دانشجويان متقاضي خوابگاه را رفع کند.

وي اضافه کرد: اگر تنها 10 درصد اعتبارات مسکن مهر در اختيار صندوق قرار گيرد،‌ مي‌توانيم تا سال 93 مشکل اسکان دانشجويان متقاضي دريافت خوابگاه را رفع کنيم.

رييس دانشکده پرستاري علوم پزشکي تهران:

ظرفيت پذيرش دانشجوي پرستاري نسبت به آمار جمعيت پايين است

رييس دانشکده پرستاري و مامايي دانشگاه علوم پزشکي تهران با بيان اينکه اعضاي هيات علمي لازم براي تربيت دانشجوي پرستاري نداريم، گفت: يکي از علل کمبود پرستار در کشورمان اين است که ظرفيت پذيرش دانشجوي پرستاري نسبت به آمار جمعيت پايين است.

دکتر محمدعلي چراغي در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه دانشگاه علوم پزشکي تهران، گفت: براساس استانداردهاي جهاني به ازاي 10 درصد جمعيت بايد هفت ميليون پرستار داشته باشيم.


 تاريخ دانشگاهي 

 دارالفنــون

قسمت صدوچهل‌وهشتم

... ث) راهسازي

وضعيت راهها و جاده‌هاي ارتباطي درون شهري مي تواند نشاندهنده ديدگاه حاكمان نسبت به وضعيت عمومي كشوري كه در اختيار دارند باشد.

شاه عباس كبير براي رسيدگي به وضعيت اقتصادي كشور راههاي بين شهري را مرمت كرده و بين راهها كاروانسراهاي تجاري و سياحتي بر پا مي نمود.

مشهور است كه شاه عباس كبير 999 كاروانسرا در مناطق مختلف كشور بر پا نموده است.

همچنين ايجاد راهداريها به بهينه‌سازي راههاي بين شهري كمك موثري به عامه مردم تجار و حتي كاروانهاي سلطنتي مي كرد.

از تاثيرات ويژه و برجسته مدرسه دارالفنون در كشور مي توان به تربيت اهل فن در زمينه راهسازي اشاره كرد.

بايد گفت از ديدگاه شخصي چون ناصرالدين شاه رسيدگي به وضعيت راههاي اختصاصي جهت عبور كاروانهاي سلطنتي و يا به تعبيري كاروان همايوني از اولويت برخوردار بوده لذا مهندسين راه موظف بودند كه مسير حركت راكبان سلطنتي را مسطح و بازسازي نمايند.

به هر حال در خلال توجه به راههاي مخصوص عبور كاروان سلطنتي مردم محلي نيز بي‌نصيب نبوده‌اند.

اما با اين وجود بسياري از راههاي تجاري و ارتباطي درون شهري و برون شهري بدون توجه و رسيدگي باقي مي ماند.

ادامه دارد...

بر گرفته از كتاب دارالفنون: گفتاري در هويت داالفنون و جايگاه آن در تاريخ معاصر ايران

تدوين و نگارش: مهدي اشراقي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي