جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4434


زمان دقيق اعلام نتايج اوليه و ظرفيت آزمون دستياري دوره چهلم

نحوه پذيرش دانشجويان ممتاز براي ورود به مقاطع تحصيلي بالاتر
آغاز ثبت‌نام ممتازين متقاضي دوره ارشد از 26 خرداد


آخرين روز برگزاري کلاسها و شروع امتحانات در 32 دانشگاه


خبـر


تاريخ دانشگاهي


 زمان دقيق اعلام نتايج اوليه و ظرفيت آزمون دستياري دوره چهلم 

 
رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي از اعلام نتايج اوليه چهلمين دوره آزمون دستياري تخصصي پزشکي در 25 خرداد ماه خبر داد.غلامرضا حسن‌زاده در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با اشاره به اعلام نتايج اوليه چهلمين دوره آزمون دستياري در روز شنبه 25 خرداد ماه، گفت: همچنين داوطلبان آزمون دستياري دوره چهلم، مي‌توانند از ساعت 16 روز 25 خرداد تا 29 خرداد ماه از طريق سايت سنجش آموزش پزشکي به نشاني www.sanjeshp.ir نسبت به انتخاب رشته اقدام کنند.

رييس مرکز سنجش آموزش پزشکي با اشاره به اتمام دوره اعتراض به کليد سوالات آزمون دستياري 92 اظهار کرد: اعتراضات بسيار محدود بوده است و مشکل خاصي در اين زمينه وجود نداشته است.وي با اشاره به اعلام نتايج نهايي آزمون دستياري، ادامه داد: نتايج نهايي آزمون دستياري تخصصي که بزرگترين رقابت ميان نخبگان پزشکي کشور است، نيمه دوم تير ماه اعلام مي‌شود.

حسن‌زاده در خصوص ظرفيت پذيرش دانشجوي تخصص پزشکي، گفت: ظرفيت پذيرش اين دوره از آزمون حدود 2000 تا 2500 نفر است که ظرفيت پذيرش دانشجو در مقايسه با دوره گذشته در برخي از رشته‌ها کاهش و برخي نيز افزايش خواهيم داشت.چهلمين آزمون دستياري تخصصي پزشکي پنجم ارديبهشت ماه با رقابت 15 هزار و 500 نفر داوطلب در 19 حوزه و 18 شهر برگزار شد.


 نحوه پذيرش دانشجويان ممتاز براي ورود به مقاطع تحصيلي بالاتر
 آغاز ثبت‌نام ممتازين متقاضي دوره ارشد از 26 خرداد 

 شرايط و نحوه پذيرش دانشجويان ممتاز براي ورود به مقاطع تحصيلي بالاتر در سال تحصيلي 93-92 اعلام شد.

به گزارش سرويس دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، بر اساس مصوبه وزارت علوم، دانشگاه‌هاي پذيرنده براساس فراخوان خاص خود مي‌توانند نسبت به پذيرش دانشجويان ممتاز اقدام کنند.البته سازمان سنجش بر اساس شرايط و ضوابط و طبق زمان‌بندي تعيين شده، در مقاطع کارشناسي (پيوسته و ناپيوسته) و کارشناسي‌ارشد اقدام به جايابي متقاضيان حائز شرايط که موفق به اخذ پذيرش مستقيم از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي نشده‌اند، از طريق سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org مي‌کند.

پذيرش دانشجويان ممتاز براي ورود به دوره دکتري منوط به تاييد سازمان سنجش است

پذيرش دانشجويان براي ورود به مقطع دکتري فقط به صورت مستقيم و بر اساس فراخوان خاص خود دانشگاه‌ها طبق کليه ضوابط و شرايط آيين‌نامه مربوطه و مصوبات وزارت وزارت علوم انجام مي‌شود و تاييد نهايي آنان از طريق سازمان سنجش خواهد بود.

شرايط و نحوه پذيرش دانشجويان ممتاز براي ورود به مقاطع تحصيلي بالاتر

دانشجويان ممتاز مشمول آيين‌نامه مذکور در دوره کارداني بايد از ورودي‌هاي سال 89 و 90، دوره کارشناسي ناپيوسته از ورودي‌هاي سال 89 و 90 و در دوره کارشناسي پيوسته از ورودي‌هاي سال 87، 88 و 89 (که طي شش نيمسال دانش آموخته خواهند شد) باشند.

نحوه پذيرش دانشجويان ممتاز توسط دانشگاه‌ها

داوطلباني که مستقيماً تقاضاي پذيرش در مقطع کارشناسي ارشد و دکتري را از دانشگاه‌ها دارند، بايد پس از تاييد و مهر معرفي‌نامه خود از دانشگاه فارغ‌التحصيلي با ساير مدارک به دانشگاه پذيرنده مراجعه کنند، دانشگاه‌هاي پذيرنده نيز با رعايت ساير شرايط آيين‌نامه و بر اساس مصوبات وزارت علوم از افراد واجد شرايط ثبت‌نام کرده و اطلاعات متقاضيان را به سازمان سنجش براي تاييد نهايي اعلام مي‌کنند.

چگونگي و زمان ثبت‌نام دانشجويان ممتاز متقاضي از طريق سازمان سنجش

داوطلبان ورود به مقطع کارشناسي و کارشناسي ارشد که موفق به اخذ پذيرش مستقيم از دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي نشده‌اند و متقاضي جايابي از طريق سازمان سنجش هستند، بايد در زمان‌هاي تعيين شده با ارائه معرفي‌نامه از طريق سايت سازمان سنجش اقدام به ثبت‌نام کنند. البته معرفي‌نامه مربوطه بايد قبل از ارائه به دانشگاه‌ها يا اسکن براي ثبت‌نام در سايت سازمان سنجش، توسط دانشگاه فارغ‌التحصيلي تاييد و مهر شود.بر اين اساس زمان ثبت‌نام براي ورود به مقطع کارشناسي‌ناپيوسته نيمه دوم تيرماه و براي ورود به مقطع کارشناسي ارشد از روز يکشنبه 26 خرداد ماه تا پنجم تير ماه در نظرگرفته شده است.

هر دانشجو مي‌تواند اقدام به پذيرش نهايي از يک دانشگاه کند

دانشجويان بايد حداکثر تا 31 شهريور ماه 92 فارغ‌التحصيل شوند، در غير اينصورت قبولي آنان لغو خواهد شد، همچنين با توجه به اينکه دانشجويان ممتاز مشمول ماده دو آيين‌نامه تا يکسال پس از دانش‌آموختگي و صرفاً براي يکبار در هر مقطع تحصيلي مي‌توانند از تسهيلات مربوط بهره‌مند شوند، بنابراين دانشجوياني که در سال گذشته موفق به اخذ پذيرش شده‌اند مجاز به شرکت در جايابي سازمان سنجش و دانشگاه‌ها نيستند.

هر دانشجو مي‌تواند اقدام به پذيرش نهايي از يک دانشگاه کند، بنابراين دانشگاه‌ها پس از فراخوان خاص خود بايد قبل از ارسال فهرست اسامي دانشجويان حائز شرايط به سازمان طي يک تاريخ معين در خصوص پذيرش يا عدم پذيرش افراد تعيين شده به دانشجويان اطلاع‌رساني کند. تا دانشجويي که موفق به اخذ پذيرش از چند دانشگاه شده باشد، در خصوص وضعيت پذيرش خود تصميم‌گيري کند.هر دانشجو بايد براي ثبت‌نام در يک دانشگاه اقدام کند و از ساير پذيرش‌هاي خود (قبل از ارسال فهرست اسامي دانشجويان از طريق دانشگاه‌ها به سازمان) سريعاً انصراف خود را اعلام کند.

دانشجوياني که مستقيماً از طريق دانشگاه‌ها موفق به اخذ پذيرش شده‌اند مجاز به ثبت‌نام جهت جايابي از طريق سازمان سنجش نيستند.کليه مراحل ثبت‌نام متقاضيان و ارسال مدارک براي ورود به مقطع کارشناسي و کارشناسي ارشد از طريق سايت سازمان صورت مي‌پذيرد، در صورت عدم ثبت‌نام از طريق سايت سازمان براي هر نوع درخواست ديگري هيچ امتيازي منظور نخواهد شد.چنانچه طول مدت تحصيل دانشجو به دلايلي خارج از اختيار خود (مانند بيماري، ماموريت والدين يا همسر، زايمان) بيش از مدت مجاز مذکور در اين آيين‌نامه شود، در اين صورت موارد از سوي معاونت آموزشي دانشگاه مبدا، پس از تاييد به دبيرخانه شوراي هدايت اعلام مي‌شود تا پس از بررسي و در صورت تاييد نهايي کميته کارشناسي در وزارت، بتوانند با رعايت ساير شرايط از تسهيلات مربوط بهره‌مند شوند.چنانچه معرفي‌نامه صادر شده دانشجويان دانشگاه پيام نور و دانشگاه جامع علمي کاربردي از واحدهاي استاني است، بايد معرفي نامه از واحد مرکزي صادر و تاييد شود.ادامه تحصيل (پذيرش بدون آزمون) با رعايت شرايط مندرج در هر بند در دوره‌هاي روزانه دانشگاه‌هاي دولتي غير از دانشگاه پيام‌نور رايگان است.همچنين اگر دانشجو از سوي سازمان سنجش براي پذيرش بدون آزمون به دانشگاه يا موسسه معرفي شود و به هر دليل ثبت‌نام نکند، امکان استفاده مجدد از سهميه بدون آزمون را ندارد.

فرآيند پذيرش و جايابي دانشجويان واجد شرايط

براساس اين گزارش فارغ‌التحصيل دوره روزانه و شبانه مي‌توانند متقاضي همه دوره‌ها، پيام‌نوري‌ها متقاضي دوره‌هاي پيام‌نور، غيرانتفاعي، نيمه حضوري، مجازي، پرديس دانشگاهي و بين‌الملل، ويژه فرهنگيان متقاضي ويژه فرهنگيان، پيام‌نور، مجازي، پرديس دانشگاهي و بين‌الملل، دانشگاه فرهنگيان متقاضيان همه دوره‌ها غير از روزانه، غيرانتفاعي‌ها متقاضي غيرانتفاعي، مجازي، پيام‌نور، نيمه‌حضوري، پرديس‌دانشگاهي و بين‌الملل، پرديس هاي دانشگاهي و دوره‌هاي بين‌الملل متقاضي غيرانتفاعي، مجازي، پيام‌نور، پرديس‌دانشگاهي و بين‌الملل باشند.

همچنين فارغ‌التحصيلان ممتاز نيمه حضوري فقط مي‌توانند متقاضي نيمه‌حضوري، مجازي متقاضي مجازي و علمي کاربردي (دوره ترمي) متقاضي علمي کاربردي، غيرانتفاعي، مجازي، پيام‌نور، پرديس‌دانشگاهي و بين‌الملل باشند.جايابي متقاضيان از طريق سازمان سنجش طبق ظرفيت موجود دانشگاه‌هايي که به طور مستقيم اقدام به جايابي نکرده‌اند انجام مي‌شود، بنابراين متقاضياني که در سايت سازمان سنجش ثبت‌نام کنند، براساس ظرفيت‌ها گزينش خواهند شد و لزوماً تمام متقاضيان ثبت‌نام شده جايابي نخواهند شد.


 آخرين روز برگزاري کلاسها و شروع امتحانات در 32 دانشگاه 

 براساس آخرين تغييرات تقويم آموزشي دانشگاه‌هاي سراسري، زمان پايان کلاس هاي دانشجويان در نيمسال دوم سال تحصيلي 92-91 و آغاز امتحانات نهايي آنها اعلام شد.به گزارش خبرنگار مهر، به علت همزماني امتحانات پايان ترم نيم سال دوم سال تحصيلي 92-91 دانشگاه‌ها با انتخابات رياست جموري، معاونت آموزشي وزارت علوم به دانشگاه ها ابلاغ کرد که از 20 خرداد لغايت دوم تير ماه دانشگاه ها امتحاني برگزار نکنند. بر همين اساس آخرين تغييرات در زمان امتحانات و پايان کلاس هاي دانشگاه ها اعلام شد.براساس آخرين تغييرات انجام گرفته پايان کلاس هاي درسي دانشگاه‌ها و آغاز امتحانات در پايان ترم نيم سال دوم سال تحصيلي 92-91 به شرح جدول درج شده است.

آخرين روز برگزاري کلاس هاي درسي نيمسال دوم سال تحصيلي 92-91 و آغاز امتحانات

براساس اعلام تقويم آموزشي دانشگاه ها، 22 دانشگاه از 32 دانشگاه، روزهاي اول تا 8 خرداد و 6 دانشگاه ديگر هم يکي از روزهاي 26 الي 31 ارديبهشت ماه را پايان کلاسهاي نيمسال دوم سال تحصيلي 92-91 خود اعلام کرده‌اند در اين ميان هستند دانشگاههايي مانند بيرجند، محقق اردبيلي، شهرکرد و رازي کرمانشاه که فقط به اعلام زمان امتحانات بسنده کرده اند.

وزارت علوم در آخرين روزهاي پاياني سال 91 مصوبه اي را در خصوص زمان برگزاري امتحانات پايان ترم نيمسال جاري تحصيلي به علت همزماني با انتخابات رياست جمهوري اعلام کرد. بر اين اساس، طي روزهاي 20 خرداد تا 2 تيرماه هيچ امتحاني در دانشگاههاي کشور برگزار نمي‌شود. به گفته معاون آموزشي وزارت علوم، اين ابلاغيه فقط با هدف بهتر برگزار شدن انتخابات و اينکه دانشجويان بتوانند با فراغ بال و بدون مشکل در شهر و روستاي خود در حوزه‌هايي که علاقمند هستند حضور يابند، بوده است.


 خبـر 

 مهلت 10 روزه به دانشجويان براي ثبت‌نام مسکن مهرهشتگرد

معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: هفته گذشته کارهاي واگذاري مسکن مهر دانشجويي 100 دانشجو انجام گرفته است و پس از مراحل اداري مسکن مهر اين افراد تحويل داده خواهد شد.

به گزارش خبرنگار«دانشگاهي» ايسنا، غلامرضا خواجه سروي در جمع خبرنگاران از مهلت 10 روزه به دانشجويان براي مراجعه به معاونت فرهنگي وزارت علوم جهت ثبت در مسکن مهر شهر هشتگرد خبر داد و افزود: دانشجوياني که مطابق شرايط وزارت مسکن ثبت نام کرده‌اند، مسکن آنها در حال واگذاري است و تا کنون براي شهر جديد پرديس ليست 100 نفري از دانشجويان به وزارت مسکن ارسال شده است.وي درباره نحوه اولويت بندي اين 100 نفر اظهار کرد: اولويت واگذاري مسکن مهر با دانشجويان مقاطع تحصيلي بالاتر و کساني است که داراي فرزند هستند و شرط تاهل از شرايط اصلي ثبت نام مي‌باشد.

خواجه سروي با بيان اينکه تا کنون 20 هزار دانشجو براي دريافت مسکن مهرثبت نام کرده‌اند، ادامه داد: با توجه به اينکه مراجعات از سوي سازمان‌هاي ديگر نيز به وزارت مسکن زياد است، همين امر باعث شده تا درخواست دانشجويان به تأخير بيفتد. وي افزود: از سوي وزارت مسکن اين قول داده شده است که در ظرفيت جديد شهر پرديس سهميه‌اي نيز براي دانشجويان در نظر گرفته شود.

معاون فرهنگي و اجتماعي وزارت علوم در خاتمه با بيان اينکه امکان واگذاري مسکن مهر براي دانشجوياني که در کلان شهرها ثبت‌نام کرده‌اند، وجود ندارد و آنها به شهر‌هاي جديد معرفي خواهند شد، گفت: دانشجوياني هم که در شهرستان‌ها براي دريافت مسکن مهر ثبت نام کرده‌اند با مکاتباتي که با اداره راه و شهرسازي استان هايشان انجام گرفته احتمالا در خرداد ماه پيامک‌هايي مبني بر مراجعه به سازمان مسکن برايشان ارسال خواهد شد.

رئيس مرکز جذب اعلام کرد؛

جذب 6 هزار استاد تا پايان شهريور

رئيس مرکز جذب وزارت علوم از جذب 6 هزار هيئت علمي تا پايان شهريور خبر داد و گفت: با احتساب اين تعداد قريب به 76 هزار هيئت علمي در کشور خواهيم داشت. محمدرضا مرداني در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرين وضعيت بررسي پرونده هاي فرخوان جذب سال 91، گفت: از 18 فروردين تا 20 ارديبهشت تعداد 1528 پرونده مورد بررسي قرار گرفته که از اين تعداد 976 پرونده مربوط به دانشگاههاي دولتي، 296 پرونده مربوط به دانشگاه آزاد و 256 پرونده مربوط به دانشگاههاي غيردولتي است.

وي افزود: از اين تعداد 1198 پرونده تبديل وضعيت و 1231 پرونده مربوط به جذب است که از ميان 1231 پرونده تعداد 1100 پرونده تاييد شد.

رئيس مرکز جذب وزارت علوم با بيان اينکه برخي دانشگاههاي کشور تعداد زيادي متقاضي براي جذب دارند پس زمان بيشتري براي فرايند مصاحبه نياز دارند که به دانشگاهها اعلام شده تا پايان شهريور و اوايل مهر بايد پرونده جذب 91 را ببندند.

مرداني درباره ميزان جذب هيئت علمي تا پايان شهريور سال جاري، اظهار داشت: بين 5 تا 6 هزار نفر تا پايان شهريور جذب مي شوند که با احتساب اين تعداد، در کشور 76 هزار هيئت علمي خواهيم داشت.

وي خاطرنشان کرد: اين آمار بورسيه ها را شامل نمي شود و تاکنون 5800 بورسيه در 5 سال گذشته جذب شده و در حال تحصيل هستند که هنوز به هيأت علميهاي کشور نپيوسته اند. فرايند جذب هيئت علمي سال 91 طي دو فراخوان شهريور و بهمن صورت گرفت.

نخستين دانشکده طب سنتي در شمال کشور افتتاح شد

نخستين دانشکده طب سنتي شمال کشور در دانشگاه علوم پزشکي بابل با حضور معاون آموزشي، نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي و رئيس دانشگاه علوم پزشکي بابل راه‌اندازي شد.به گزارش خبرگزاري مهر، دکتر بهرام عين اللهي در اين مراسم گفت: وزارت بهداشت، علت توسعه طب سنتي در دنيا را عدم رضايت از درمان‌هاي طب جديد به ويژه در بيماري‌هاي مزمن و همچنين استقلال در درمان و عدم وابستگي به خريداري دارو از خارج عنوان کرد.

همچنين دکتر ابراهيم مکانيکي - رئيس دانشگاه علوم پزشکي بابل نيز با اشاره به اينکه دانشگاه علوم پزشکي بابل جزء معدود دانشگاه‌هاي کشور است که موافقت اصولي تأسيس دانشکده طب سنتي را کسب کرده است، اضافه کرد: موافقت اصولي اين دانشکده به عنوان نخستين دانشکده طب سنتي شمال کشور در مرداد سال 91 مصوب و با امضاي وزير بهداشت، درمان پزشکي و آموزش پزشکي به اين دانشگاه ابلاغ شد.

مکانيکي اظهار داشت: درمانگاهي در بيمارستان شهيد بهشتي بابل به عنوان سلامتکده طب سنتي براي خدمت‌رساني به مردم مازندران آماده ارائه خدمات است. از بهمن ماه سال جاري 5 دستيار تخصصي طب سنتي وارد دانشگاه شدند و از سال آينده نيز در مقطع PhD رشته داروسازي طب سنتي و 10 رشته کارداني مرتبط با طب سنتي، دانشجو پذيرفته مي شود.

پيوستن 2دانشگاه ايران به جمع 100 دانشگاه برتر دنيا

معاون تحقيقات و فناوري وزارت بهداشت گفت: براساس آخرين گزارش منتشر شده از سوي موسسه علم سنجي SIMAGO دو دانشگاه كشور شامل دانشگاه علوم پزشكي تهران و دانشگاه تهران به جمع يكصد دانشگاه برتر جهان پيوستند.

به گزارش خبرنگار مهر، دكتر مصطفي قانعي با اعلام اين خبر افزود: دانشگاه علوم پزشكي تهران با رتبه 100 و در گرايش علمي فارماكولوژي، سم شناسي و علوم دارويي و دانشگاه تهران با رتبه 91 در گرايش علمي دامپزشكي در جمع يكصد دانشگاه برتر دنيا قرار گرفته اند.

فراخوان مقاله ژورنال علمي بين المللي ACSIJ

زبان مقالات: انگليسي

ژورنال بين المللي ACSIJ براي ماه May فراخواني انتشار داده است كه به موجب آن کليه مقالات مربوط به علوم کامپيوتر و فناوري اطلاعات، قابل ارسال و بررسي مي باشند.

درضمن براي مقالاتي که در ماه May ارسال گردند، هيچگونه هزينه اي بابت داوري مقالات و انتشار آن دريافت نمي‌گردد.

مقالاتي که در اين ژورنال چاپ گردند، در وب سايتهاي معتبر Index مي‌گردند.

آدرس وب سايت ژورنال به اين شرح است: www.acsij.org

منبع: www.iranconferences.ir

كنگره بين المللي بيماريهاي ريوي، مراقبتهاي ويژه و سل؛ مهر92

سطح برگزاري: بين المللي

محورهاي همايش:

- بيماريهاي ريوي

- مراقبتهاي ويژه

- عفونتهاي ريوي بخصوص سل

- پرستاري در بيماريهاي ريوي

- جراحيهاي ريوي

- آلودگي هوا و بيماريهاي شغلي مرتبط با ريه

- سرطانهاي ريوي

- بيماريهاي ريوي اطفال

- بيماريهاي گوش و حلق و بيني مرتبط با ريه

- پاتولوژي در بيماريهاي ريوي

- راديولوژي در بيماريهاي ريوي

- پزشكي از راه دور

- فارماكوتراپي در بيماريهاي ريوي

- بيهوشي در بيماريها و جراحي هاي ريوي

- يوند قلب و ريه

- فيزيوتراپي و بازتواني ريوي

- اپيدميولوژي بيماري هاي ريوي

- علوم پايه مرتبط با بيماري هاي ريوي

- مبارزه با دخانيات

- روانشناسي مرتبط با بيماري هاي ريوي

برگزاركنندگان: مركز آموزشي، پژوهشي، درماني سل و بيماريهاي ريوي(بيمارستان دكتر مسيح دانشوري) و با همكاري مستقيم انجمن ريه اروپا (ERS) و انجمن ريه آمريكا (ATS)

مهلت ارسال چكيده مقالات: 20 مرداد 1392

تاريخ برگزاري همايش: 20 الي 23 مهر 1392

محل برگزاري: تهران

منبع: www.iranconferences.ir

دليل حذف رشته‌هاي دانشکده خبر اهواز از دفترچه آزمون کارداني علمي‌ کاربردي

رييس دانشکده خبر اهواز دلايل حذف کد رشته‌هاي اين دانشکده در دفترچه آزمون کارداني علمي‌ کاربردي امسال و عدم پذيرش دانشجو در اين رشته‌ها براي مهرماه از طريق آزمون را تشريح کرد.

مجتبي احمدي در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران(ايسنا) منطقه خوزستان، گفت: اين دانشکده در دو دوره قبلي به‌علت استقبال زياد داوطلبان در حداکثر ظرفيت خود دانشجو پذيرفته است، به‌همين دليل پذيرش دانشجو در دوره‌هاي آتي، متناسب با نياز انجام و از طريق سازمان سنجش اعلام مي‌شود.

وي افزود: در حال حاضر 500 دانشجو در رشته‌هاي خبرنگاري، عکاسي خبري و امور فرهنگي- برنامه‌ريزي در مقطع کارداني و رشته‌هاي مديريت امور فرهنگي- برنامه‌ريزي و روابط عمومي-الکترونيک در مقطع کارشناسي در اين دانشکده در حال تحصيل هستند.

رييس دانشکده خبر اهواز همچنين از برنامه اين دانشکده براي اخذ مجوز راه‌اندازي دو رشته کارگرداني و فيلم‌سازي خبرداد و افزود: با توجه به حذف کنکور، پذيرش دانشجو از مهرماه امسال، براساس معدل انجام مي‌شود.


 تاريخ دانشگاهي 

 دارالفنــون

قسمت صدوپنجاه‌وپنج

روزنامه دولت عليه ايران مورخ پنج شنبه سلخ ماه ربيع الاول 1268 ق اين گونه گزارش مي دهد:

"در باب مدرسه دارالفنون كه حسب الامر اعليحضرت پادشاهي در ارگ سلطاني ساخته شده است و معلمين از نمسه آورده اند و مشغول تعليم اطفال شاهزادگان و خوانين و اعيان در خانه مي‌باشند و در اين روزها مترجمين و ناظم مدرسه مزبور معين گرديده و اطفال مشغول ياد گرفتن علوم مي باشند و ..."

نزديك شدن علم و عمل به يكديگر

يكي از ره آوردهاي مدرسه دارالفنون آن بود كه دانش آموختگان به صورت عملي درمورد علوم تحت آموزش خود مهارت كسب مي كردند.

براي نمونه در علم طب اساتيد مربوطه دانشجويان طبابت را به سراغ بيماران مي فرستادند تا با طرز معالجه و نوع معالجه آشنا شوند.

فرمان به آموزش عملي در مدرسه در برنامه سلطنتي مدرسه گنجانده شده بود.

براي بررسي چنين برنامه هايي بهترين سند گزارشهاي روزنامه هاي وقايع اتفاقيه و روزنامه دولت عليه ايران است:

"چنانچه در روزنامه هاي گذشته نوشته شده است كل عساكر قاهره ملتزمين ركاب نصرت انتساب همايون از توپخانه مباركه و افواج قاهره همه روزه در ميدان مشق حاضر و بعد از فراغت از مشق در مدرسه دارالفنون تا دو ساعت به تحصيل علم جنگ مشغول مي باشند."

اگر صورت عملي آموزش علوم در دارالفنون را به صورت موقت كنار بگذاريم مي بينيم كه حتي در حضور ناصرالدين شاه نيز هم شاگردان و هم اساتيد هر رشته لياقتهاي خود را به صورت ظاهر عرضه مي كرده اند.

اين عرضه اندام كردن در سركشيهاي ناصرالدين شاه از مدرسه دارالفنون انجام مي شد و بدين ترتيب شاه با بذل هدايايي نفيس از شيفتگان علم و عمل قدرداني مي نمود."

"از آن جا كه خاطر خطير همايون پادشاهي متعلق به انتظام امر مدرسه دارالفنون و ترويج علوم جنگ و ترقي متعلمين آنجاست و غالبا به نفس نفيس مبارك ملتفت توجه به تعليمات و امتحان آنها مي باشند لهذا يوم يكشنبه سيزدهم ماه يك ساعت بعد از ظهر تشريف فرماي مدرسه دارالفنون شدند و اول به اتاقي كه صاحب منصبين در آنجا علم جنگ مي خوانند تشريف فرما شده معلمين به قدر نيم ساعت در حضور همايون به درس و امتحان آنها مشغول شدند و جناب جلالت ماب صدراعظم و بعضي از اجله چاكران دربار در حضور همايون بودند...

ادامه دارد...

بر گرفته از كتاب دارالفنون: گفتاري در هويت داالفنون و جايگاه آن در تاريخ معاصر ايران

تدوين و نگارش: مهدي اشراقي


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي