جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/03/20 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 4447

کانديداها مراقب سوء استفاده دشمنان باشند؛
لاريجاني: نبايد گذاشت اصالت انتخابات زير سئوال برود

ديپلمات سابق آمريکا در ايران:
اوباما به رييس جمهور بعدي ايران نامه تبريک بنويسد


اجازه صادرات نفت را نمي دهيم


تا سلاح نگيريم به ژنو نمي‌رويم


نصب محفظه اصلي راکتور آب سنگين اراک

روسيه درواكنش به بيانيه 1+5 :
ايران از خط قرمز عبور نكرده اما فعاليت‌هايش موجب نگراني است


يک نکته از هزاران


ميز خبر


تا انتخابات يازدهم


ماندگار بر جريده عالم


ايران در انتظار پاسخ روسيه درباره " اس 300"

حسن روحاني:
هيچ‌کس جز مردم نمي‌تواند رييس‌جمهور تعيين کند

در مراسم افتتاح نخستين پايگاه رصد و مراقبت فضايي کشور؛
رييس‌جمهور: براي داشتن جايگاه ممتاز و اثرگذار بايد در مرزهاي دانش حرکت کنيم

محمد‌رضاعارف:
قانون هدفمندي يارانه ها بايد قدرتمندانه ادامه يابد


مراسم تجليل از هنرمندان برگزيده صنايع دستي


دعواي سياستمداران موافق و مخالف رييس جمهور در شوراي عالي اوکراين


سرمقاله


 کانديداها مراقب سوء استفاده دشمنان باشند؛
 لاريجاني: نبايد گذاشت اصالت انتخابات زير سئوال برود 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه اگر در انتخابات که ستون مردم سالاري است، خللي ايجاد شود خيانت درامانت است، گفت: نبايد گذاشت برخي‌ها با اقداماتي اصالت انتخابات را زير سئوال ببرند.

به گزارش مهر ، علي لاريجاني در جمع ناظرين انتخابات شوراي اسلامي شهر و روستاي استان قم که در مرکز فقهي ائمه اطهار(ع) برگزار شد، با تقدير از فعاليت‌هاي هيئت‌هاي نظارت و اجرايي انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا، اقدام آنها را خدمتي ارزشمند براي کشور ارزيابي کرد.

لاريجاني عنوان کرد: برگزاري همزمان دو انتخابات، دو سيستم جداگانه‌اي را مي‌طلبد و ساز و کار جداگانه‌اي دارد که اميدواريم در آينده بتوان تدبيري انديشيد تا سيستم نظارت هر دو انتخابات را يکي کرد.

انتخابات رياست جمهوري ، انتخابات شوراها را تحت الشعاع قرار داده است

وي با مهم خواندن کار شوراها در کشور ابراز داشت: متاسفانه اين روزها انتخابات رياست جمهوري، انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا را تحت الشعاع قرار داده است در حالي که شوراها در کشور ما کار مهمي را بر عهده دارند.رئيس مجلس شوراي اسلامي عنوان کرد: مجلس شوراي اسلامي خيز برداشت تا بتواند وظايف و اختيارات شوراها را در کشور گسترش دهد که اين امر با موارد قانون اساسي برخورد کرد که اميدواريم در آينده بتوان اين اقدام را دنبال کرد.

وي در ادامه با اشاره به وظايف مهم شوراهاي اسلامي شهر و روستا اظهار داشت: عمران و آباداني شهرها و روستاها به دست شوراهاي اسلامي و شهرداران است که مي‌توانند با زيرکي و مديريت خود شهرها و روستاها را آباد کنند.

لاريجاني افزود: شايد انتخابات شوراها در مقايسه با انتخابات رياست جمهوري از آن جنبه‌هاي سياسي برخوردار نباشد و بايد توجه داشت که کار شوراها جدا از فضاي هياهويي که در عرصه انتخابات رياست جمهوري وجود دارد، آباداني شهرها است.

جنس انتخابات شوراها عملياتي است و جنبه سياسي ندارد

وي با بيان اينکه جنس انتخابات شوراها عملياتي است و جنبه سياسي ندارد، عنوان کرد: امروز شهرداران اختيارات خوبي دارند که اگر پيش بيني هايي داشته باشند مي‌توانند براي آباداني شهرها اقدامات خوبي انجام دهند.

انتخابات ستون مردم سالاري ديني است

نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه انتخابات ستون مردم سالاري ديني است، افزود: اگر در کشوري همانند ايران که مردم سالاري ديني حاکم است انتخابات برگزار نشود و يا ناقص برگزار شود ستون آن فرو مي‌ريزد.

وي اضافه کرد: انتخابات اهميت ويژه‌اي نزد رهبر معظم انقلاب دارد و زماني که عده‌اي مي‌خواستند انتخابات را در کشور به تعويق بياندازند ايشان ايستادند و فرمودند انتخابات در کشور بايد در موعد مقرر خود برگزار شود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: اگر براي انتخابات شاني قائل هستيم بايد بدانيم که صيانت از آن نيز ، داراي آدابي است که اگر با آداب خود انجام شود مي‌تواند دلبستگي مردم به نظام قويتر شود.

برخي مسئولان غربي در خصوص انتخابات ايران شيطنت مي‌کنند

رئيس قوه مقننه گفت: امروز در شرايط حساسي قرار داريم و فشارهاي بين المللي زياد شده و مشکلات اقتصادي نيز وجود دارد و رفتار و گفتار برخي از مسئولان غربي نيز نشان از حساسيت آنها به انتخابات ايران دارد و در اين مسير شيطنت‌هايي مي‌کنند.

کانديداها در تبليغات خود فضا را براي سوء استفاده دشمنان فراهم نکنند

وي با بيان اينکه بايد بازي شطرنج دشمنان را از بين برد تا آنها نتوانند کار خود را دنبال کنند، افزود:کانديداها هم بايد در تبليغات دقت کنند تا شرايطي را ايجاد نکنند ، دشمنان از آن سوء استفاده کنند. لاريجاني تصريح کرد: انتخابات بايد در کشور يک قدرت جديدي براي خدمت و عمران و آباداني ايجاد کند اما گاهي حرف‌هايي مطرح مي‌شود که سايش ايجاد مي‌کند و ديگران سوء استفاده مي‌کنند و کانديداها و مسئولان اجرايي بايد در اين زمينه دقت کنند.

انتخابات بايد باعث خير و برکت کشور شود

وي با بيان اينکه بايد اين دوره را به گونه‌اي سپري کرد که باعث خير و برکت کشور شود، افزود: انتخابات بايد باعث بلوغ بيشتر کشور در عرصه سياست و آباداني شود. نماينده قم در مجلس ابراز داشت: ملت بزرگ ايران در اين دوره از انتخابات نيز سرفراز خواهند بود و کيد دشمنان هم به خودشان باز مي‌گردد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به تلاش‌هاي هيئت‌هاي نظارت بر انتخابات اظهار داشت: هيئت مرکزي نظارت بر انتخابات در سطح کشور به صورت شبانه روزي تلاش مي‌کند و در زمينه رسيدگي به شکايت هم تلاش کردند تا نص قانون رعايت و حقي از کسي ضايع نشود.


 ديپلمات سابق آمريکا در ايران:
 اوباما به رييس جمهور بعدي ايران نامه تبريک بنويسد 

 
يک ديپلمات سابق آمريکا در ايران به اوباما پيشنهاد داد که به رييس جمهوري بعدي ايران نامه تبريک بفرستد.به گزارش عصر ايران " جان ليمبرت" ديپلمات سابق آمريکا و يکي از گروگان هاي آمريکايي در ماجراي اشغال سفارت آمريکا در تهران، در يک نشست درباره انتخابات در ايران با ارايه اين پيشنهاد به اوباما گفت که آمريکا نبايد در مسايل مربوط به انتخابات ايران دخالت کند.

ليمبرت با اشاره به اينکه بايد انتخابات ايران مساله اين کشور دانسته شود، افزود واشنگتن نبايد به گونه اي عمل کند که نتيجه انتخابات ايران به عنوان پيروزي يا شکست آمريکا تعبير و تفسير شود و حکومت ايران اين بهانه را به دست آورد که مخالفان خود را به حمايت از جانب آمريکا متهم کند.

اين ديپلمات سابق همچنين افزود که اوباما نبايد در نامه خود به رييس جمهور منتخب ايران از مسايلي چون تروريسم و ضرورت رعايت مسايل حقوق بشر در ايران نامي به ميان آورد. ليمبرت يکي از ديپلمات هاي سابق آمريکا است که پيشتر سمت معاونت امور ايران در وزارت خارجه آمريکا را بر عهده داشت . وي يکي از 50 گروگان آمريکايي بود که به مدت 444 روز در اختيار دانشجويان پيرو خط امام بود.

وي يکي از معدود مقامات و ديپلمات هاي سابق آمريکا است که خواستار از سرگيري گفتگو ها با ايران و برقراري مجدد رابطه دولتش با تهران است .ليمبرت به دليل اقامت طولاني مدتش در ايران تسلط کاملي به زبان فارسي دارد.


  اجازه صادرات نفت را نمي دهيم  

مهر: رئيس جمهور سودان ضمن درخواست از جوانان اين کشور براي پيوستن به ارتش، دستور جلوگيري از صادرات نفت سودان جنوبي را صادر کرد. به گزارش پايگاه اليوم السابع، "عمر البشير" رئيس جمهور سودان از جوانان اين کشور خواست به ارتش بپيوندند و براي جهاد آماده شوند، ولي به دشمن مورد نظر خود هيچ اشاره اي نکرد. اين در حالي است که البشير دستور داد انتقال مشتقات و مواد نفتي از سودان جنوبي را متوقف کنند.

رئيس جمهور سودان ادامه داد: مقامات سودان جنوبي در کشور خود از افراد شورشي حمايت مي کند و اين اقدام امکان دارد پس از صلح نسبي که چند ماه به طول انجاميده است، دو کشور را بار ديگر روبروي يکديگر قرار دهد. اين در حالي است که پس از گذشت سه ماه از اختلاف شديد ميان خارطوم و جوبا بر سر صادرات نفت خام، دستور بستن خط لوله هاي نفت توسط عمر البشير صادر شد.


 تا سلاح نگيريم به ژنو نمي‌رويم 

 
ايسنا: با وجود تلاش‌هاي بين‌المللي براي فراهم کردن مقدمات نشست ژنو2 ، سليم ادريس فرمانده ارتش آزاد سوريه در مصاحبه با روزنامه انگليسي نيويورک تايمز گفت: تا زماني که سلاح‌ها و تجهيزات جنگي جديد دريافت نکنيم حاضر به حضور در مذاکرات ژنو 2 نيستيم. ي در ادامه گفت: اگر به تجهيزات و سلاح براي تغيير اوضاع سوريه دست نيابيم صراحتا اعلام مي‌کنم که به ژنو نمي‌رويم. فرمانده ارتش آزاد سوريه عنوان داشت: برگزاري کنفرانس ژنو2 يک راهکار و طرح غربي است. لذا بايد ارتش آزاد و مخالفان پيش از برگزاري اين کنفرانس از لحاظ نظامي قوي باشند. ادريس با طرح اين سئوال که چه کسي مي‌تواند از ما بخواهد به ژنو برويم در حالي که از لحاظ نظامي ضعيف هستيم گفت: مقامات روسيه، ايران و نمايندگان نظام سوريه مي‌گويند شما قدرتي نداريد و ما مي‌توانيم بر همه چيز سلطه داشته باشيم پس براي چه اين درخواست را از ما مي‌کنيد؟


  نصب محفظه اصلي راکتور آب سنگين اراک 

مهر: رييس سازمان انرژي اتمي گفت: تا آخر امسال آزمايش راکتور آب سنگين اراک با سوخت مجازي انجام مي‌شود.فريدون عباسي در حاشيه بازديد رييس‌جمهور از مجتمع آب سنگين اراک گفت: همزمان با بازديد رييس‌جمهور محفظه اصلي و قسمت فوقاني راکتور آب سنگين نصب شد.او در ادامه افزود: احتمالا در آخر سال 92 آزمايش اين راکتور با سوخت مجازي انجام مي‌شود و از حدود شهريور امسال سوخت مجازي در داخل راکتور قرار مي‌گيرد و بعد از آن آزمايشات مربوط به سوخت مجازي انجام مي‌شود.عباسي هم‌چنين گفت: راکتور اراک براي توليد راديو داروها مي‌تواند کاربرد داشته باشد و با ساخت راکتور اراک ما از فاز ساخت راکتورهاي تحقيقاتي آب سبک خارج شده‌ايم و به راکتورهاي تقريبا قدرتي رسيده‌ايم.


 روسيه درواكنش به بيانيه 1+5 :
  ايران از خط قرمز عبور نكرده اما فعاليت‌هايش موجب نگراني است 

 نماينده روسيه در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تاکيد کرد که ايران در برنامه هسته اي از خط قرمز عبور نکرده اما افزايش فعاليت‌هاي هسته اي اين کشور باعث نگراني است.

به گزارش ايسنا، ولاديمير وارونکوف، نماينده دايم روسيه در سازمان‌هاي بين‌المللي در وين در گفت‌وگويي با خبرگزاري نووستي درباره بيانيه مشترک گروه موسوم به "1+5"، متشکل از اعضاي دائمي شوراي امنيت سازمان ملل و آلمان، گفت اين بيانيه که بايد از تلاش‌ آژانس بين‌المللي انرژي اتمي براي حصول توافق در مورد اساسي براي دريافت اطلاعات در رابطه با برنامه هسته‌اي ايران حمايت کند، مهم ترين نتيجه مباحث در خصوص اين مساله است.

اين ديپلمات روسي اظهار کرد که اگرچه ايران در برنامه هسته اي خود از "خطوط قرمز عبور نکرده"، افزايش فعاليت اين کشور در زمينه هسته اي و ازجمله ساختن سانتريفيوژهاي جديد، نصب آنها در سايت‌هاي فردو و نطنز و کارها در تاسيسات اراک به منزله نقض قطعنامه‌هاي شوراي امنيت و شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي و باعث نگراني است.


 يک نکته از هزاران 

 با فرارسيدن فصل گرما بار ديگر آثار آلودگي هوا برسلامت مردم كشور چندين برابر شده است. ضمن اينكه اين آلودگي با از راه رسيدن ريزگردهاي همسايگان عربي، غير قابل تحمل خواهد شد. اين وضع چندين سال است كه مردم را خصوصاً در شهرهاي مرزي آزار مي دهد و سالانه جان چندهزار نفر را به صورت مستقيم و غير مسقيم مي گيرد.

چندين بار درمورد اين آفت سلامتي مردم هشدار داده ايم اما شنيده نشد... لذا از اين فرصت استفاده كرده و از كانديداهاي جديد تقاضا داريم تا بخشي از برنامه هاي خود را در حوزه سلامت به اين امر مهم اختصاص دهند و براي جان مردم اهميت قائل شوند.


 ميز خبر 

استقبال خاتمي از ائتلاف عارف – روحاني؛

ائتلاف در اين عرصه دل جامعه را شاد مي‌ كند

سيد محمد خاتمي بر ضرروت نگاه فراجناحي اصلاح طلبان در انتخابات شوراها تاکيد کرد و بااشاره به نامزدي حسن روحاني و محمدرضا عارف در انتخابات رياست جمهوري گفت: اينکه به اين نتيجه رسيديم که حتما بايد ائتلاف باشد و نتيجه خوبي است.

به گزارش مهر، جمعي از نامزدهاي اصلاح طلب انتخابات شوراي اسلامي سراسر کشور با سيد محمد خاتمي با ابراز تاسف از رد صلاحيت تعدادي از چهره هاي اصلاح طلب در انتخابات شوراهاي سراسر کشور گفت: اين که تصور شود ليست خاصي متعلق به کسي است درست نيست.

خاتمي درباره انتخابات رياست جمهوري با بيان اينکه معتقدم تلاشي که شد و به اين نتيجه رسيديم که حتما بايد ائتلاف باشدو نتيجه خوبي است، گفت: در مناظره هم جناب آقاي عارف و جناب آقاي روحاني مواضع خوبي داشتند. از جمله سوال شد که آيا از هفت نفر ديگر استفاده مي کنيد؟ گفته شد که علاوه بر هفت نفر ديگر هر کسي که برنامه داشته باشد ولو رد صلاحيت هم شده است بايد از او استفاده کرد.وي ادامه داد: از ميان اين دو نفر هر کدام باشند از توان و پشتوانه همديگر حداکثر استفاده را خواهند کرد. بايد از انديشه ها و نيروهاي ديگر هم استفاده کنند. ائتلاف در اين عرصه دل جامعه را شاد مي کند .

توافق روساي جمهور چين و آمريكا درباره خلع سلاح اتمي كره‌شمالي

روساي جمهوري آمريکا و چين در پايان نشست سه روزه خود بر سر خلع سلاح هسته‌اي کره‌شمالي توافق کردند.به گزارش بي‌بي‌سي، مقام‌هاي آمريکا اين نشست را «سازنده، مثبت و منحصر به فرد» خوانده‌اند.«تام دانيلون» مشاور امنيت ملي کاخ سفيد گفت كه «باراک اوباما» رييس‌جمهوري آمريكا به همتاي چيني خود «شي جين‌پينگ» هشدار داده است كه جرايم سايبري مي‌تواند مانعي بر سر روابط دو کشور باشد.دانيلون در عين حال گفت كه هر دو کشور بر سر خلع سلاح هسته‌اي کره‌شمالي توافق کرده‌اند.پس از پايان اين مذاکرات، دانيلون در يک نشست رسانه‌اي گفت كه باراک اوباما براي شي جين‌پينگ درباره انواع مشکلاتي که آمريکا بر سر نفوذ سايبري و سرقت معنوي دارد، توضيح داده است.

وي جزئياتي در اين باره مطرح نکرد ولي گفت كه اوباما تاکيد کرده است كه واشنگتن ترديد ندارد جاسوسي سايبري از داخل چين صورت گرفته است.«يانگ جيه‌چي» مشاور ارشد سياست خارجي رئيس‌جمهوري چين نيز به خبرنگاران گفته است كه كشورش قصد دارد درباره امنيت سايبري با آمريکا همکاري کند و اصطکاکي در بين نباشد. به گفته يانگ، هيچ‌کدام از دو کشور، کره‌شمالي را به عنوان يک قدرت صاحب تسليحات هسته‌اي نمي‌پذيرند.

آغاز عمليات «توفان شمال» در حلب

ارتش سوريه عمليات گسترده خود را براي بيرون راندن گروه‌هاي مسلح و بازگرداندن امنيت به شهر «حلب» آغاز كرد.به گزارش ايلنا به نقل از روسيا اليوم، ارتش سوريه عمليات نظامي«توفان شمال» را براي بيرون راندن گروه‌هاي مسلح و بازگرداندن آرامش به دومين شهر بزرگ اين كشور آغاز كرد.اين در حالي است كه ارتش سوريه پيش از اين موفق شد پس از دو هفته درگيري با گروه‌هاي مسلح، شهر استراتژيك «القصير» و همه روستاهاي اطراف آن را به طور كامل به كنترل خود درآورد.

خسارت 28 ميليارد يورويي اعتراضات؛ مخالفت اردوغان با برگزاري انتخابات زود هنگام

صدها هزار تن از مخالفان دولت تركيه با برگزاري تظاهرات در استانبول خواستار سرنگوني دولت اين كشور شدند. همچنين دولت تركيه با برگزاري انتخابات زودهنگام مخالفت كرد و آن را مغاير قانون دانست.به گزارش ايلنا به نقل از روسيا اليوم، تظاهركنندگان كه براي پيوستن به تحصن‌كنندگان مخالف دولت در پارك «گزي» در نزديكي ميدان تقسيم، به سمت اين ميدان حركت كردند، عليه حزب «عدالت و توسعه» و «رجب طيب اردوغان» نخست‌وزير تركيه شعار سر دادند. در همين حال تحصن‌كنندگان مخالف دولت نيز به نخست‌وزير، وزير كشور و نيروهاي امنيتي اين كشور هشدار دادند كه هر گونه تلاشي براي حمله به پارك گزي منجر به وقوع يك كشتار مي‌شود. ازطرف ديگر، مخالفان دولت طي روزهاي اخير براي جلوگيري از حمله زره‌پوش‌هاي نيروهاي امنيتي به ميدان تقسيم در همه خيابان‌هاي منتهي به اين ميدان و پارك گزي مانع ايجاد كردند.

در تحولي ديگر، ده‌ها هزار تن از مخالفان در آنكارا عليه دولت دست به تظاهرات زدند.در اين تظاهرات كه در ميدان «كيزيلاي» در مركز آنكارا برگزار شد، پليس ضد شورش تركيه براي متفرق كردن معترضان از گاز اشك‌آور و خودروهاي آب‌پاش استفاده كرد. همچنين راهپيمايي ترکهاي سوئيس در حمايت از معترضان شهرهاي ترکيه و خسارت 28 ميليارد يورويي اعتراضات، از جمله تحولات ترکيه به شمار مي رود.


 تا انتخابات يازدهم 

ائتلاف2+1 ديگر وجود خارجي ندارد

دبيرکل حزب موتلفه اسلامي گفت: آقاي هاشمي رفسنجاني در اين دوره از انتخابات، امتحان خود را به خوبي پس داد.

به گزارش ايسنا، محمدنبي حبيبي در نشست با اصحاب رسانه و مطبوعات استان، به اقدامات شوراي مرکزي حزب موتلفه در انتخاب کانديداي واحد اشاره کرد و افزود: در مرحله اول مذاکرات شوراي مرکزي، پنج نفر مورد تأييد حزب قرار گرفتند که طي مذاکرات مقرر گرديد از اين پنج نفر تنها آقاي ابوترابي باقي بماند، ولي پس از نشست و هم‌انديشي با دبيران استاني حزب، ائتلاف قاطع روي دکتر ولايتي صورت گرفت.

دبيرکل موتلفه اسلامي با بيان اين‌که از نظر من ديگر ائتلاف 2+1 وجود خارجي ندارد، خاطرنشان کرد: تنها در صورتي احتمال ائتلاف بين کانديداهاي اصولگرايان وجود دارد که در جبهه رقيب ائتلافي صورت گيرد.

مجيد انصاري: از ائتلاف عارف و روحاني حمايت مي‌کنيم

عضو مجمع روحانيون مبارز تاکيد کرد: ما منتظر هستيم تا ببينيم دو کانديداي جريان اصلاحات براي رسيدن به ائتلاف چه ساز و کاري خواهند داشت. نتيجه ائتلاف هر كدام از اين دو کانديدا باشد از او حمايت مي‌کنيم.

مجيد انصاري در گفت‌و‌گو با ايلنا، ضمن انتقاد از اخبار برخي رسانه‌هاي منتسب به جناح رقيب اصلاح طلبان تاکيد کرد: متاسفانه برخي از اين رسانه‌ها براي ايجاد اختلاف ميان اصلاح طلبان اقدام به انتشار اخبار کذبي در مورد حمايت اصلاح طلبان از عارف و روحاني مي‌کنند.وي افزود: يک مورد از اين دورغ پراکني‌ها انتشار خبري بود که طي آن اعلام شده بود ما بناي حمايت از روحاني را در انتخابات نداريم در حاليکه اين مساله با قاطعيت تکذيب مي‌شود.

محسن رضايي: زمان اداره کردن کشور با يک جناح گذشته است

نامزد يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: امروز ديگر زمان اداره کردن کشور با يک جناح و گروه خاص گذشته و وقت آن است از همه ظرفيت ها براي اداره کشور استفاده کنيم.

به گزارش مهر، محسن رضايي در جمع مردم مسجدسليمان که زادگاهش نيز به شمار مي رود، اظهار کرد: اين بار براي رقابت جدي در عرصه انتخابات با دستان پر و برنامه هاي فراوان آمده ام تا بر مشکلات کشور که عرصه زندگي را بر مردم ايران تنگ کرده اند پيروز شوم و اميد و بالندگي را به آنها هديه کنم؛ زيرا اين مردم، استحقاق زندگي و معيشت بهتري را دارند.

وي به مناظره هاي تلويزيوني نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري اشاره کرد و گفت: ما فراموش نکنيم که به گفته امام خميني(ره)، مردم ولي نعمت ما هستند ولي در اين مناظره ها فراموش شد که چه کسي ولي نعمت است و همه به طرفداري از خود و حزب و گروهشان صبحت کنند و حق مردم در اين بين فراموش شد.نامزد يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري اظهار کرد: امروز زمان اداره کردن کشور با يک جناح و حزب خاص گذشته است زيرا مردم تاوان اين کار را داده اند. امروز بايد با استفاده از تمام ظرفيت نخبگان و کارشناسان از همه جناح ها و گروه ها براي اداره کشور بهره برد.

رضايي تاکيد کرد: خدا شاهد است که در اين مناظره ها تحمل بالايي از خودم نشان دادم و گرنه مي توانستم با مشت آهنين روي ميز بزنم و جوابهاي فراواني را بدهم ولي با اين منازعات مصمم شدم که با اتکا به راي مردم ايران از گوشه و کنار اين کشور، يک دولت فراگير ملي با تکيه بر همه قوميت ها و متخصصان کشور تشکيل دهم تا عزت را به اين مردم بازگرداند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام – FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري، 2 آپريل 2007

سند پيش نويس دستورجلسه در موضوع 3.3 :

( استراتژي براي ترويج آموزش دانشگاهي در جهان اسلام )

قسمت صد و دو

ج) محيط زيست

موضوعات محيط زيست هم به مسائل داخلي مربوط مي گردد، مثل آلودگي يک رودخانه مشخص، و هم به مشکلات جهاني مربوط مي شود، مثل ازبين رفتن لايه اُزُن و گرم شدن کره زمين. عبارت محيط زيست نه فقط به طبيعت وآب وهوا مربوط مي گردد، بلکه براي زندگي اجتماعي نيز کاربرد دارد. به عنوان مثال، فقر و رفتار غيرقابل قبول انساني را به عنوان « آلودگي محيطي» مي شناسند. همين طور محيط زيست ارتباط نزديکي با توسعه پايدار ومنابع دارد. چنين محيط زيستي يک روند فکري قدرتمندي است که به صورت فراينده اي رشته هاي مختلف دانش وفعاليت هاي مختلف را پوشش مي دهد. اين جنبش اولويت ها و متدهاي خودش را دارد و شرايط مناسب را توضيح مي دهد، به صورتي که پيشنهاد ها را ارائه مي دهد وتصميمات را مي گيرد. بنابراين، يک موسسه خاص آموزش عالي به عنوان يک محيط جداگانه از موسسه ديگر درنظر گرفته مي شود، اگر چه آنها صورت هاي مشترک مشخص را دارند. موسسه قبلي بايستي خصوصيات و نيازهاي خودش را داشته باشد وآنها راهي را مي روند که همچنين يگانه است، همين موضوع براي موسسه بعدي وجود دارد. در نتيجه، راهي نيست که ما روش توسعه را درموسسات مختلف تعميم دهيم.

شرايط محيطي، بخصوص آنچه که در مقابل همه کشورها و مناطق قرار دارد، نيازمند شرکت همه شرکا براي حل مسئله مبتلا به است. تلاش هاي فردي نه موثراست نه کافي، ولذا ايجاب مي کند که اهميت شرکت و تعهد دسته جمعي دراين حوزه مورد تاييد قرار گيرد.

نقش آموزش عالي دراين ارتباط حساس کردن دانشجويان و جامعه براي اهميت دادن به حفظ محيط زيست، در هماهنگي با انجمن هاي مناسب داخلي و بين المللي است. آموزش عالي بايستي مطالعات علمي را براي درک بيشتر عوامل پنهان ازبين رفتن طبيعت ومحيط زيست هدايت نمايد. يعني نقش آموزش عالي در توليددانش مناسب و توزيع آن در سطوح داخلي و بين المللي، با اين ديدگاه که مجدداً مشکلات مبتلا به را حل نمايد.

در تقويت اين جنبش، آيسيسکو کنفرانس هاي زيادي را درمورد محيط زيست در جده (پادشاهي عربستان سعودي) گرد هم آورد، همچنين در برخي ازکشورهاي ديگر اسلامي، و « بيانيه اسلامي درمورد توسعه پايدار» را درسال 2002 منتشر کرد.


 ايران در انتظار پاسخ روسيه درباره " اس 300" 

 
سفير ايران در مسکو گفت که تهران در انتظار پاسخ طرف روسي به پيشنهادش براي پس گرفتن شکايت جمهوري اسلامي از "روس آبارون اکسپورت" است.به گزارش ايسنا، محمودرضا سجادي، سفير جمهوري اسلامي ايران در مسکو اظهار داشت کشور وي درانتظار پاسخ روسيه به پيشنهاد تهران براي صرفنظر از شکايتش از اين کشور در زمينه تحويل ندادن سيستم هاي موشکي پدافند هوايي "اس 300" است. بنا بر گزارش خبرگزاري نووستي، سجادي گفت: در حال حاضر توپ در زمين روسيه است اما ما آماده همکاري در رابطه با اس 300 هستيم.ايران در رابطه با لغو قرارداد تحويل سيستم هاي "اس 300" توسط روسيه، يک شکايت 4 ميليارد دلاري را عليه "روس آبارون اکسپورت"، شرکت دولتي صادرات و واردات تسليحات و تجهيزات نظامي روسيه، به دادگاه بين المللي داوري در سوييس تقديم کرده است.

همچنين بر اساس گزارش شبکه خبري پرس.تي.وي، سجادي به خبرگزاري اينترفکس گفت که تهران در صورتي که روسيه به تعدات قراردادي‌اش عمل کند، از شکايتش صرفنظر خواهد کرد.وي گفت که اگر ايران ببيند که روسيه موضعش در قبال تحويل اس-300 را تغيير داده است، «رفتارش ر ا تغيير خواهد داد.»


 حسن روحاني:
 هيچ‌کس جز مردم نمي‌تواند رييس‌جمهور تعيين کند 

 حسن روحاني با بيان اينکه "با هوشياري ملت، هيچ‌کس جز مردم نمي‌تواند رييس‌جمهور تعيين کند"، گفت: تنها راه براي پيروزي و موفقيت حضور مردم در 24 خرداد است.به گزارش ايسنا، اين کانديداي انتخابات رياست جمهوري در بين مردم رشت خطاب به جمع حاضر افزود: کسي شما را نااميد نکند و نگويد که پاي صندوق رفتن تاثير ندارد و هرکه را مي‌خواهند از قبل تعيين شده است، چون اينها سخنان شيطاني است که مي‌خواهند ما پاي صندوق راي نشتابيم و بدانيد و مطمئن باشيد با هوشياري ملت هيچ کسي جز ملت نمي‌تواند رييس جمهور تعيين کند.روحاني با اشاره به اينکه اگر هر يک از شما زنان و مردان بتوانيد 10 نفر را پاي صندوق آوريد بدانيد ما پيروز انتخابات خواهيم بود، تصريح کرد: مردمان ما اجازه نخواهند دارد روند هشت سال گذشته ادامه يابد چون ديدند انزواي متخصصان،‌ مديران‌، درستکاران و راستگويان چه بلايي سر کشور آورد. روحاني خطاب به مردم رشت گفت: بدانيد آنهايي که مي‌خواهند مسير گذشته را ادامه دهند، مردم به آ‌نها راي نخواهند داد.

اگر همه مديران لايق را براي اداره کشور فرا خوانيم و دست همکاري توام با تواضع به سوي اساتيد و صاحب‌نظران و افراد باتجربه دراز کنيم کشور ما از همه معضلات نجات پيدا خواهد کرد فضاي آزادتر،‌امن‌تر و اخلاقي‌تر در جامعه حاکم مي‌شود.

روحاني با تاکيد بر اينکه پرداخت يارانه‌هاي نقدي ادامه پيدا مي‌کند، خاطرنشان کرد: به نظر شما اين يارانه کم‌کم قيافه صدقه پيدا نکرده است؟ البته يارانه بايد ادامه يابد اما ارزش پول هم ثابت بماند پس ما با تقويت ارزش پول ملي در کنار يارانه مختصر که پرداخت مي‌شود با يارانه کالايي به اقشار کم درآمد کمک خواهيم کرد و زندگي مردم را در مسيري قرار مي‌دهيم که آسود‌ه‌تر و راحت‌تر باشند.

اين کانديداي انتخابات رياست جمهوري با بيان اينکه مي‌توانيم با حضور مردم اميد جديدي خلق کنيم، گفت: منزلت و کرامت زنان را بايد به آنها برگردانيم چون زنان ما در عرصه اجتماعي حق برابر با مردها دارند و رسيدگي به منزلت حقوق و جايگاه زنان وظيفه يک دولت اسلامي است.

وي با اشاره به اينکه جوانان و دانشجويان ما بي‌ترديد فضاي آزاد دانشگاهي را احساس خواهند کرد خاطر نشان کرد: ما از آنهايي نيستم که اگر با راي مردم خدمت را در کشور آغاز کرديم با تيغ جناحي،‌جناح ديگري را سرکوب کنيم بلکه مي‌خواهيم تيغ حذف،‌بداخلاقي و نفاق را براي هميشه در هم بشکنيم و با تشکيل دولت تدبير و اميد،‌ دولت راستگويان و درستکاران،‌ شايسته‌سالاري را در اين کشور به اذن پروردگار را حاکم کنيم و اخلاق محمدي به کشور برگردانيم و زير چتر اسلام،‌ ايران،‌ قانون اساسي و ولايت،‌ انسجام و وحدت را به کشور برگردانيم.


 در مراسم افتتاح نخستين پايگاه رصد و مراقبت فضايي کشور؛
  رييس‌جمهور: براي داشتن جايگاه ممتاز و اثرگذار بايد در مرزهاي دانش حرکت کنيم 

رئيس جمهور افتتاح نخستين پايگاه رصد و مراقبت فضايي كشور را يك اتفاق بزرگ، پيشرفت ارزشمند و خدمت مفيد به ملت ايران دانست و گفت: اگر بخواهيم در دنيا جايگاه ممتاز و اثرگذاري داشته باشيم بايد در مرزهاي دانش حركت كرده و از ظرفيت‌هاي فضا هم استفاده كنيم.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري ، محمود احمدي نژاد رييس‌جمهور ضمن تبريك اين دستاورد بزرگ به ملت ايران و همه متخصصين و كساني كه در راه اعتلاي پرچم ايران و توحيد و عدالت تلاش مي‌كنند، خاطر نشان كرد: امروز گام به گام توانمندي‌هاي ملت ايران در استفاده از فضا در حال تكميل شدن است، چنانچه امروز شاهد افتتاح مركزي هستيم كه مي‌تواند در يك فاصله بسيار دور، فضا را رصد و كنترل كرده و تحولات آن را دريافت كند و ان‌شاء‌الله در آينده مخابره نيز داشته باشد.

احمدي‌نژاد اظهار داشت: اين مركز به متخصصين كشور اين امكان را مي‌دهد كه تحولات محيط را به خوبي سنجيده و اتفاقاتي را كه مي‌افتد، رصد كرده و برنامه‌هاي لازم براي استفاده از آن را تنظيم كند.

رييس‌جمهور با بيان اينكه مجموعه تجهيزاتي كه در پايگاه رصد وجود دارد، ساخت متخصصان و فرزندان ايران اسلامي است، تصريح كرد: مهمتر از اين تجهيزات نرم‌افزار، دستور كار و انديشه‌اي است كه مي‌تواند از اين تجهيزات استفاده كرده و دريافت‌ها را مورد تجزيه و تحليل قرار داده و دستاوردها و نتايج لازم را استخراج كند. وي با اشاره به اينكه ساخت چنين مجموعه‌اي كار بسيار بزرگي است كه فقط معدودي از كشورها، مشابه آن را در اختيار دارند، خاطر نشان كرد: اگر پس از اين ماهواره‌اي به فضا بفرستيم، مي‌توان از همين مركز، كار دريافت اطلاعات و مديريت پيام‌ها و رفتارهايش را انجام داد.


 محمد‌رضاعارف:
 قانون هدفمندي يارانه ها بايد قدرتمندانه ادامه يابد 

محمدرضا عارف؛ نامزد يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري در برنامه‌اي راديويي با بيان اينکه قانون هدفمندي يارانه ها بايد قدرتمندانه ادامه يابد افزود: ولي نبايد با تورم نيم يا بيش از يارانه ها را از مردم بگيريم. قانون هدفمندي يارانه‌ها بايد اجرا شود و به سرانجامي نيک برسد.

به گزارش مهر، عارف كه درباره برنامه‌هاي خود سخن مي‌گفت تأکيد کرد: دولت بايد براي بيکاري جريمه شود چون اگر جريمه نشود به فکر اشتغال نمي افتد. با تجربه اي که از دولت اصلاحات داريم ايجاد سالانه يک ميليون شغل براي رفع بيکاري شدني است. اگر از توليد داخلي حمايت شود، شرايط براي سرمايه گذاران داخلي و خارجي فراهم شود و از مزيت هاي کشور به خوبي بهره بگيريم مي‌توانيم منزلت اجتماعي و راحتي را به خانواده ها بدهيم.

وي تورم را به عنوان مهمان ناخوانده سفره خانواده‌ها توصيف کرد و متذکر شد: اگر تورم کم نشود و از بين نرود باعث فروپاشي اجتماع مي شود. روي چند قلم خوراکي ماهانه 270 هزار تومان از جيب مردم خارج مي شود ولي يارانه‌اي که به آن‌ها پرداخت مي‌شود کمتر از اين مبلغ است. قانون هدفمندي يارانه ها بايد قدرتمندانه ادامه يابد ولي نبايد با تورم نيم يا بيش از يارانه ها را از مردم بگيريم. قانون هدفمندي يارانه‌ها بايد اجرا شود و به سرانجامي نيک برسد.

معاون اول رييس جمهور در دولت اصلاحات يادآور شد: بيش از 160 کشور دنيا تورم زير 10 درصدي دارند ولي مردم ما در سال هاي اخير تورم زير 10 درصد را نچشيده اند. رسيدن به تورم زير 10 درصد از بديهيات علم اقتصاد است. در دهه 60 هجري شمسي بيشتر کشورها تورم بالاي 20 درصد داشتند ولي در سال‌هاي اخير اکثر کشورها تورمي کمتر از 10 درصد دارند. به دليل تورم عرضه کالا با تقاضاي کالا تناسب ندارد.

اثر کم فروشي يکي ديگر از آثار تورم است. يعني در کنار افزايش قيمت وزن کالا نيز کم مي شود. تورم يک بيماري اقتصادي است و درمان آن نيز کشف شده است. مي توان تورم دو رقمي را ريشه کن کرد و تورم را به يک رقم رساند. ما در دوره اصلاحات نشان داديم که در مهار تورم موفق بوديم و باز هم مي‌توانيم اين کار را انجام دهيم.


 مراسم تجليل از هنرمندان برگزيده صنايع دستي 


 دعواي سياستمداران موافق و مخالف رييس جمهور در شوراي عالي اوکراين 


 سرمقاله 

 اردوغان و رويارويي با اعتراضهاي داخلي

علي رمضاني

شهرهاي ترکيه از هفته گذشته تاکنون شاهد تظاهرات گسترده اعتراض آميز مردمي عليه سياست‌هاي آنکارا بوده است. تظاهراتي كه از ميدان تقسيم شروع شد وبه 67 شهر ديگر ترکيه هم سرايت کرده است .

در اين حال گذشته از اعمال خفقان سياسي و محدوديت هاي مذهبي و همراهي با واشنگتن دلايل ديگري نيز دارد . چرا كه رشد اقتصادي همراه با افزايش نرخ تورم تا نزديک به ده درصد و افزايش کسري بودجه و هم چنين رشد فزاينده پديده هايي همچون فقر رو به افزايش و شکاف طبقاتي و فقدان عدالت اجتماعي در كنار نوع جاه طلبي هاي اردوغان و دخالت در خاورميانه و تلاش براي احياي آرمان امپراتوري عثماني و تبديل شدن به الگويي براي کشورهايي ديگر براي شهروندان تركيه نگران کننده است.

گذشته از اين نيز دخالت روز افزون ترکيه در مسايل سوريه، علوي ها، شيعيان و سکولارهاي تركيه را نگران‌تر كرده است.

همزمان رويکرد دولت اردوغان در مماشات با احزاب کرد، پذيرش نوعي خودمختاري محلي در مناطق کردنشين و سرانجام صلح با پ.ک.ک و حتي وعده به شناسايي ملت كرد زنگ خطرهايي جدي براي ناسيوناليستها واحزاب ملي گرا ترکيه ايجاد كرده است. اين امر در حالي است كه از نگاه مخالفان ترکيه در حال تبديل به کشوري با نظام سياسي سرکوبگر است و براي جلوگيري از اختناق، اعتراض ها آغاز گرديد.

اردوغان در يك هفته گذشته تلاش كرده است تا با توسل به ابزارهاي رسانه اي، ديپلماتيك، نظامي و امنيتي بحران داخلي را خاموش كند . در اين حال هم اتهام هايي به سازمان ها و کشورهاي خارجي با هدف تحريک اعتراض ها هم صورت پذيرفته است. در كنار اين نيز فشارهايي به تركيه از سوي اتحاديه اروپا و امريكا انجام شده است و نگراني آمريکايي ها از اعتراضات ضد دولتي در ترکيه ادامه دارد.

آنچه مشخص است عذرخواهي بولنت آرينچ، معاون نخست‌وزير ترکيه از آسيب‌ديدگان خشونت نيروهاي پليس اعتراض‌ها را در اين کشور آرام نكرد و اين امر جدا از كاهش محبوبيت حزب عدالت و توسعه از محبوبيت اردوغان کاسته است . در بعد ديگري بايد در نظر داشت كه درگيري هاي اخير تركيه خشونت بارزترين درگيري ها از سال 2002 تا کنون که حزب «عدالت و توسعه» به رهبري رجب طيب اردوغان قدرت را در اين کشور به دست گرفته است به شمار مي آيد و بر وجهه و پرستيژ چند بعدي ترکيه خدشه وارد ‌کرده است.

در اين حال تظاهرات هاي اخير مي تواند رشد اقتصادي تركيه و اقتصاد اين كشور را با چالشهاي بيشتر همراه كند و موجب كاهش شديد جايگاه حزب عدالت و توسعه در آستانه تغيير نظام از پارلماني به رياستي و تغيير قانون اساسي گردد. در اين راستا هر چند در شرايط كنوني وقوع هرگونه بهار ترکي بعيد به نظر مي‌رسد و رهبران عدالت و توسعه همچنان قوه مجريه، مقننه، قضائيه را در دست دارند و اقتصاد و پايگاه اجتماع مناسبي هم دارند اما جدا از پيامدهاي داخلي و منطقه اي مي تواند بر نوع رويكرد اردوغان و حزبش تاثير فراواني داشته باشد .


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي