جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/03/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4452

آيت الله هاشمي با تقدير از حضور حماسي مردم؛
هيچ شبهه‌اي به انتخابات وارد نيست

عضو کميسيون امنيت ملي:
رييس جمهور منتخب از توان و ظرفيت ساير نامزدها استفاده کند


ورود اسنودن به انگليس ممنوع شد


تبريك حامدكرزي به ملت ايران


افتخار مي کنم در کنار مردم حماسه خلق کرديم


بازتاب خارجي حضور گسترده مردم ايران در انتخابات رياست‌جمهوري


يک نکته از هزاران


ميز خبر


تا انتخابات يازدهم


ماندگار بر جريده عالم

لاريجاني در گفت‌‌وگو با الميادين:
اگر اسرائيل در ژنو 2 حضوريابد، ايران شركت نخواهد كرد

ترکيه آرام مي‌شود؛
اردوغان : پيام معترضان را دريافت کردم


سرمقاله

طرح اوباما شكست خورد؛
زندان گوانتانامو بسته نخواهد شد

واشنگتن پست:
ميانه‌روترين کانديدا‌ي انتخابات ايران از رقباي خود پيشي گرفت


هنيه: هيچ يک از مبارزان حماس در سوريه نيستند

تظاهرات ضد مرسي؛
تاکيد معترضان بر سرنگوني نظام


افتتاح تماشاخانه سه نقطه با حضور هنرمندان سينما و تئاتر


تظاهرات عليه اجلاس جي هشت در لندن


 آيت الله هاشمي با تقدير از حضور حماسي مردم؛
 هيچ شبهه‌اي به انتخابات وارد نيست 

در جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام، يک موضوع اختلافي ميان مجلس شوراي اسلامي و شورا نگهبان مطرح و با رأي اعضاي مجمع رفع اختلاف شد.

به گزارش ايلنا، در ابتداي اين جلسه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با تشکر و قدرداني از حضور حماسي و پرشور آحاد مردم در داخل و خارج کشور در يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري گفت: در مرحله اول، بايد از الطاف خداوند شکر و سپاسگزاري کنيم که مردم ايران را، مردمي فهيم، هوشيار، موقعيت و زمان‌شناس قرار داد که با رصد کردن شرايط کشور و وقوف کامل به مسائل روز کشور، با حضور خيره‌کننده و پرشور خود در پاي صندوق‌هاي رأي، حماسه سياسي مورد نظر رهبري را به بهترين شکل ممکن تحقق بخشيدند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام از دست‌اندرکاران انتخابات که اين حماسه ملي را در کمال آرامش و امنيت کامل و با توجه به تعدد نامزدها و همزماني دو انتخابات برگزار کردند، گفت: مردم وفادار و فهيم و متدين جمهوري اسلامي ايران در روز 24 خردادماه به دنيا ثابت کردند که به هيچ‌وجه تحت تأثير تبليغات سوء داخلي و خارجي قرار نگرفتند و بر اساس درک و فهم بالا، به تکليف خود عمل کردند.

وي افزود: اگر دشمنان جمهوري اسلامي ايران ذره‌اي انصاف داشته باشند، بايد بپذيرند که ايران دموکرات‌ترين انتخابات دنيا را برگزار کرد و هيچ شبهه‌اي نمي‌توانند به آن وارد کنند.

هاشمي رفسنجاني همچنين با قدرداني از همه نامزدهاي حاضر با سلايق مختلف در عرصه انتخابات رياست جمهوري و شوراهاي اسلامي شهر و روستا که موجبات حضور حماسي مردم در پاي صندوق‌هاي رأي را فراهم آوردند، اظهار کرد: اميدواريم هريک از نامزدهاي محترم رياست جمهوري که در مصدر کار قرار مي‌گيرد، به شکرانه حضور پرشور و حماسي مردم خوب کشورمان، تمامي مساعي و تلاش و توان خود را براي تحقق وعده‌هاي داده شده و حل مشکلات مردم که حقيقتاً به‌ويژه در زمينه‌هاي اقتصادي، در سختي قرار دارند، به کار بندد و بتواند مشکلات داخلي و روابط خارجي را بر اساس مصالح و منافع کشور و خواست اکثريت قاطع مردم حل و فصل کند.

در جلسه مجمع اکثريت اعضا و رؤساي قواي مقننه و قضائيه حضور داشتند.


 عضو کميسيون امنيت ملي:
 رييس جمهور منتخب از توان و ظرفيت ساير نامزدها استفاده کند 

عضو کميسيون امنيت ملي مجلس با اشاره به خلق حماسه سياسي در 24خرداد، گفت: رئيس جمهور منتخب از توان و ظرفيت ساير نامزدها براي اداره کشور استفاده کند.عوض حيدرپور شهرضايي در گفت و گو با خانه ملت، با اشاره به حضور پرشور مردم در انتخابات رياست جمهوري گفت: برنده اين انتخابات، ملت شريف ايران است که باحضور حداکثري، رئيس جمهور منتخب خود را انتخاب کردند.نماينده مردم شهرضا در مجلس شوراي اسلامي افزود: تقاضا و خواسته عمومي از نامزدهايي که به پاستور راه پيدا نکردند، اين است که به آراي نهايي تمکين کنند؛ زيرا انتخابات در نهايت سلامت برگزار شد و آنها بايد پتانسيل خود را در اختيار رئيس جمهور منتخب قرار دهند.

حيدرپور با بيان اينکه فرد منتخب، رئيس جمهور کل ملت ايران است و نه يک طيف خاص، ادامه داد: پيشنهاد مي‌شود رئيس جمهور منتخب نشست‌هايي با ساير نامزدها در خلال دوران رياست جمهوري خود داشته باشد و از برنامه‌ها و تجارب آنها استفاده کند.وي با اشاره به اينکه نامزدهاي انتخابات رياست جمهوري، انسان‌هاي متعهد، مجرب و در خدمت نظام جمهوري اسلامي ايران هستند، از رئيس جمهور منتخب خواست از ظرفيت آنها در کابينه خود استفاده کند و از توانايي و تخصص افراد، فارغ از گرايش و طيف سياسي آنها بهره برد.

عضو فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت مجلس،‌ اين پيروزي را حماسه سياسي خواند و آن را به مقام معظم رهبري، ملت شريف ايران و کساني که دل در گرو نظام جمهوري اسلامي ايران دارند، تبريک گفت و ابراز اميدواري کرد از امروز شاهد پيشرفت و توسعه و آباداني کشور باشيم.

وي در پاسخ به اين سؤال که مجلس در ارتباط با رئيس جمهور منتخب چگونه عمل خواهد کرد، توضيح داد: مقام معظم رهبري دست رئيس جمهور منتخب را در دست قوه مقننه مي‌گذارد و با هماهنگي بسيار خوبي که ايجاد خواهد شد، تمام رنج ها و دردهايي که در طول هشت سال گذشته داشتيم،فراموش مي‌شود.عضو کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس تأکيد کرد: مجلس تمام همّ خود را مصروف همکاري و تعامل با دولت جديد خواهد کرد تا مشکلاتي که در هشت سال گذشته براي مردم ايجاد کرد با همراهي و همدلي مرتفع کنيم.


 ورود اسنودن به انگليس ممنوع شد 

مهر: دولت انگليس ورود عامل افشاي اسناد شنود دولت آمريکا به روزنامه گاردين را به اين کشور ممنوع کرد.به گزارش بي بي سي، دولت انگليس به تمام خطوط هواپيمايي اين کشور دستور داده از ورود "ادوارد اسنودن" فاش کننده جاسوسي آمريکايي ها، جلوگيري کنند.

اين جاسوس پيشين سيا پس از افشاي برنامه شنود آمريکا موسوم به PRISM، متواري شده و اکنون تحت تعقيب است. در دستور العملي که دولت انگليس به شرکت هاي هواپيمايي اين کشور ابلاغ کرده از آنها خواسته شده هر گونه درخواست از سوي اسنودن براي سفر به اين کشور را رد کنند. گفتني است اين شهروند آمريکايي پيش از انتشار اطلاعات مذکور از آمريکا خارج شده و گفته مي شود در هنگ کنگ به سر مي برد. برخي گزارش ها نيز از ارائه درخواست پناهندگي سياسي توسط وي حکايت دارد.


 تبريك حامدكرزي به ملت ايران 

بي بي سي: حامدکرزي رئيس جمهور افغانستان به عنوان نخستين مقام عالي رتبه يک کشور خارجي برگزاري انتخابات رياست جمهوري در ايران را به دولت و ملت ايران تبريک گفت.کرزاي با موفقيت آميز خواندن انتخابات 24 خرداد، اين انتخابات را به رهبري، دولت و مردم ايران تبريک گفت.دفتر رياست جمهوري افغانستان از برگزاري انتخابات ايران در فضاي صلح و آرامش و مشارکت گسترده مردم اين کشور ابراز خرسندي کرده و آنرا گامي در جهت تقويت بيشتر مردم سالاري در ايران دانسته است.

آقاي کرزي ابراز اميدواري کرده که با آغاز کار دولت جديد، روابط ميان افغانستان و ايران به عنوان دو کشور "برادر و همسايه" بيشتر از گذشته گسترش يابد.طبق گزارش هاي مسئولان دولتي، انتخابات رياست جمهوري در ايران با مشارکت گسترده مردمي همراه بوده است.


  افتخار مي کنم در کنار مردم حماسه خلق کرديم 

ايسنا: در پي برگزاري شکوهمند انتخابات رياست جمهوري، محمدرضا عارف در پيامي اين پيروزي ملت ايران را به مردم و رهبري انقلاب تبريک گفت. بخشي از اين پيام به شرح زير است: خرسندم از اين‌که با همراهي شما توانستيم بار ديگر فجر روشن اميد را شاهد باشيم. خوشنودم از اين‌که يک بار ديگر ثابت کرديم اين مردم هستند که صاحبان و ولي نعمتان واقعي اين کشورند. امروز افتخار مي کنم در کنار شما و همراه با شما حماسه‌اي خلق کرديم که فارغ از هرگونه نگاه خاص سياسي، پيروز مطلق آن، ايران و ايراني است. امروز همه ايرانيان از هر قوم و مذهب و از هر جريان و تفکري در خلق اين حماسه سهيم اند و نبايد فراموش کنيم که عامل اين اتحاد و اشتراک "اميد" بود؛ اميد به فردايي بهتر و پيشرفت و تعالي ايران سرافراز.مردم ايران بار ديگر ثابت کردند که اگر صداقت و حسن رفتار و اخلاق مداري را در خدمتگزاران خود ببينند به بهترين شکل ممکن همراهي مي کنند و امروز چنين کردند.


 بازتاب خارجي حضور گسترده مردم ايران در انتخابات رياست‌جمهوري 

هم‌زمان با برگزاري يازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري ايران، بسياري از رسانه‌هاي خارجي به پوشش حضور گسترده شهروندان پاي صندوق‌هاي راي پرداختند.به گزارش ايلنا، خبرگزاري آسوشيتدپرس گزارش داد كه مردم ايران از ساعات ابتدايي آغاز راي‌گيري پاي صندوق‌هاي راي حاضر شدند تا از بين شش كانديداي حاضر، گزينه مورد نظر خود را انتخاب كنند.

خبرگزاري فرانسه نيز گزارش داد كه مردم ايران چهاردهم ماه ژوئن پاي صندوق‌هاي راي رفتند تا فردي كه براي چهار سال آينده سكان امور اجرايي را بر عهده خواهد داشت، تعيين كنند.

پايگاه خبري بلومبرگ هم به پوشش اخبر انتخابات ايران پرداخت و اعلام كرد كه هر چه زمان پايان اخذ راي نزديك‌تر مي‌شد، حضور مردمي پاي صندوق‌ها پررنگ‌تر بود.خبرگزاري كويت نيز با پوشش اخبار انتخابات ايران، گزارش داد كه پاي صندوق‌هاي راي همه اقشار جامعه و همه طبقات سني از جوان گرفته تا پير حضور داشتند.خبرگزاري آلمان در اين‌باره گزارش داد كه مشاركت مردمي در يازدهمين دوره انتخابات رياست‌جمهوري ايران چشمگير است.

خبرگزاري ايتارتاس نيز با گسترده ارزيابي كردن حضور مردم پاي صندوق‌هاي راي، گزارش داد كه جهان چشم به نتيجه انتخابات ايران دوخته است.خبرگزاري شين‌هوا هم اعلام كرد كه مردم ايران در حالي از آغازين ساعات راي‌گيري پاي صندوق‌هاي راي حاضر شده بودند كه بر اساس اعلام اوليه، 10 ساعت براي انداختن آراي خود به صندوق‌هاي فرصت داشتند.

شبكه خبري بي‌بي‌سي نيز بارها به حضور گسترده مردم پاي صندوق‌هاي راي اعتراف كرد.پايگاه خبري سي‌بي‌اس نيز گزارش داد كه حضور مردم پاي صندوق‌هاي راي به حدي پررنگ بود كه مقام‌هاي مسئول چندين بار زمان اخذ راي را تمديد كردند.


 يک نکته از هزاران 

قطعي اينترنت تا كي؟

اصلا انگار كه كندي سرعت اينترنت قصد ندارد از فضاي مجازي ايران خارج شود. در يكي دو روز گذشته سرعت اينترنت به حدي كند و با اختلال مواجه شده است كه حتي امكان دسترسي به سايت‌هاي داخلي وجود ندارد، چه برسد به رسانه‌هاي خارجي،شبكه‌هاي ارتباط جمعي ، انجام فعاليت‌هاي سياسي، اقتصادي و اجتماعي.

مسولان محترم توجه داشته باشند كه ايران عزيز حماسه اي عظيم را خلق كرده است، براي انعكاس اخبار و رصد واكنش‌هاي خارجي اين مهم، استفاده از اينترنت انكار ناپذير است. اپراتورهاي توزيع اينترنت نيز پاسخگوي شكايات كاربران نيستند و با اعلام اين گزاره كه " اختلال از شبكه سراسري" مي باشد، هيچ گونه مسوليتي را نمي پذيرند.

اين روند تا چه زماني ادامه خواهد داشت...


 ميز خبر 

مسکو: تصميم آمريکا تنها خشونت‌ها در سوريه را افزايش خواهد داد

وزارت امور خارجه روسيه تصميم آمريکا در مورد کمک نظامي آشکار به گروه‌هاي غيرقانوني مسلح در سوريه را تنها منجر به تشديد خشونت در اين کشور و مغاير با توافقات مسکو و واشنگتن براي برگزاري کنفرانس ژنو-2 ارزيابي کرد.به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري «نووستي»، "الکساندر لوکاشوويچ" سخنگوي رسمي وزارت امور خارجه روسيه در تفسير اظهارات مقامات کاخ سفيد در مورد تصميم گيري براي کمک به مخالفان سوري به دليل اينکه گويا دولت سوريه از سلاح شميايي استفاده کرده است، اعلام کرد، تصميم آمريکا براي تجهيز نظامي گروه‌هاي غيرقانوني مسلح در سوريه تنها باعث افزايش سطح خشونت‌ها در اين کشور مي‌شود.

لوکاشوويچ در بيانيه‌اي که در سايت رسمي وزارت خارجه روسيه قرار گرفت، يادآور شد: شکي نيست که تصميم دولت آمريکا براي ارائه کمک‌هاي مضاعف به گروه‌هاي غيرقانوني مسلح که عليه دولت اين کشور مبارزه مي‌کنند، و تجهيز نظامي آنها تنها منجر به افزايش سطح خشونت‌ها عليه مردم سوريه خواهد شد. بويژه انکه اين مسئله در حالي رخ مي‌دهد که تلاش مي‌شود تا منطقه پرواز ممنوع نيز برفراز آسمان سوريه نيز بوجود آيد و وعده داده شده تا گروه‌هاي مخالف سوريه به سلاح، آن هم از نوع سنگين مجهز شوند.

كاخ سفيد: برقراري منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوريه محتمل نيست

کاخ سفيد اعلام كرد كه احتمال برقراري منطقه پرواز ممنوع بر فراز خاک سوريه دور از ذهن است.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، «بِن رودز» معاون مشاور امنيت ملي کاخ سفيد با تاكيد بر اين‌كه احتمال ايجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز خاك سوريه چندان محتمل نيست، گفت كه چنين اقدامي به مراتب دشوارتر، خطرناک‌تر و پرهزينه‌تر از ايجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز ليبي بود كه ناتو دو سال پيش آن را به اجرا در آورد.

اين مقام کاخ سفيد با بيان اين‌كه هيچ يک از گزينه‌ها براي کمک‌رساني به اپوزيسيون سوريه نامحتمل نيست، گفت كه دولت آمريكا معتقد است که بهترين عملکرد، تقويت نيروهاي ميانه‌روي اپوزيسيون سوريه است.پيش از اين،‌ مقام‌هاي روسيه اعلام کرده بودند که اطمينان ندارند شواهد ادعايي آمريکا مبني بر استفاده دولت سوريه از سلاح شيميايي در برابر مخالفان معتبر بوده باشد.مسکو همچنين اعلام کرد که با طرح آمريکا در مورد ارسال سلاح براي معارضان سوري مخالف است.

بان کي‌مون اسرائيل را محکوم کرد

بان‌ کي‌‌مون، دبيرکل سازمان ملل متحد ايجاد هزار آپارتمان جديد در کرانه باختري رود اردن را به‌عنوان نقض حقوق ملل محکوم کرد. در ماه‌هاي گذشته اتحاديه‌ اروپا و سازمان ملل بارها خواستار توقف شهرک‌سازي شده‌اند.به گزارش دويچه وله، بان‌ کي‌مون دبيرکل سازمان ملل متحد، طرح ايجاد هزار واحد مسکوني جديد در کرانه‌باختري رود اردن را "نقض حقوق ملل" دانست و به شدت محکوم کرد.

مارتين نزيرکي، سخنگوي بان‌کي‌مون در نيويورک به خبرگزاري فرانسه گفت: «تصميم دولت اسرائيل در گسترش شهرک‌سازي باعث خنثي شدن تلاش‌هايي است که در مسير رسيدن به راه‌حل دو کشور مستقل فلسطين و اسرائيل در جريان است.»

نبيل العربي: سياست خارجي ايران با تغيير رييس‌جمهور تغيير نمي‌کند

دبيرکل اتحاديه عرب گفت که انتظار نمي‌رود با تغيير رييس‌جمهور در ايران، سياست خارجي اين کشور دستخوش تغيير شود.به گزارش ايسنا، نبيل العربي در گفت‌وگو با روزنامه‌ي الشرق الاوسط - چاپ لندن در پاسخ به اين سوال که آيا به نظر شما نتايج انتخابات رياست جمهوري در ايران مي‌تواند موجب تغيير سياست‌هاي اين کشور در قبال کشورهاي منطقه شود، گفت: معتقدم کسي نمي‌تواند پاسخ اين سوال را بدهد. اين مساله به شخصيت فردي که انتخاب خواهد شد و سياستي که در پيش خواهد گرفت، برخواهد گشت از اين رو نمي‌خواهم درخصوص چيزي که هنوز مشخص نيست، صحبت کنم.

او ادامه داد: به واسطه پيگيري‌ها بر اين باورم که سياست ايران، دستور کار مشخصي دارد. سياست ايران از سوي رهبر عالي آن تعيين مي‌شود. فکر نمي‌کنم که وجود رييس جمهور جديد بتواند تمام سياست‌هاي ايران را با تغيير مواجه کند اما چه بسا که تنها برخي مسايل با تغيير مواجه شود.

ولاديمير پوتين: جايگزين نظام اسد آشوب است

رئيس‌جمهوري روسيه اظهار داشت: اسرائيل نبايد از بقاي نظام اسد نگران باشد زيرا هر جايگزيني براي اين نظام به هرج و مرج در منطقه و حکومت تندروها منجر مي‌شود.به گزارش مهر، به نوشته روزنامه اماراتي الخليج، روزنامه عبري "همودياع" چاپ قدس غربي، روز گذشته نوشت: ولاديمير پوتين، رئيس‌جمهور روسيه در بازديد از يک موزه يهودي در مسکو، پايتخت روسيه گفت: جايگزين نظام بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه آشوب و هرج و مرج است و اين نه به نفع اسرائيل است و نه به نفع جهان.

پوتين همچنين افزود: بهتر است اسرائيل در شمال اسم و رسمي داشته باشد تا اينکه هرج و مرج منطقه را فراگيرد و قدرت به دست تندروها بيفتد.پوتين در پاسخ به سوالي درباره نگراني اسرائيل از دادن موشک‌هاي " اس 300" به سوريه گفت: جاي نگراني براي اسرائيل وجود ندارد و من مطمئنم که ثبات به مرزهاي شمالي بازخواهد گشت و اوضاع مانند گذشته مي‌شود.از سوي ديگر، يوري اوشاکوف، معاون ولاديمير پوتين گفت: روسيه با وجود اينکه دولت آمريکا اعلام کرده است که به مخالفان سوري سلاح مي‌دهد، قصد ندارد سامانه‌هاي دفاع هوايي "اس 300" را در اختيار سوريه قرار دهد.

شرط آمريکايي‌ها براي پذيرش منافقين

چند تن از مقامات آمريکا از انتقال احتمالي عده‌اي از منافقين به اين کشور خبر دادند ولي آن را به جدايي اين افراد از سازمان منافقين منوط دانستند.خبرگزاري رويترز در گزارشي به نقل از تني چند از مقامات آمريکايي اعلام کرد که احتمال پذيرش تعدادي از اعضاي منافقين که در حال حاضر در کمپ ليبرتي بغداد مستقر هستند از سوي آمريکا وجود دارد.

بنابر گزارش پايگاه اطلاع‌رساني هابيليان (خانواده شهداي ترور کشور)، آن‌ها در ادامه افزودند که در ازاي انتقال اين افراد به آمريکا از آن‌ها انتظار مي‌رود که از سازمان مجاهدين خلق جدا شوند.


 تا انتخابات يازدهم 

با قدرداني از حضور حماسي مردم در انتخابات؛

ولايتي: بار مسئوليت بزرگ از دوشم برداشته شد

علي‌اکبر ولايتي با صدور پيامي، از حضور حماسي مردم در يازدهمين انتخابات رياست جمهوري تقدير کرد.

متن اين پيام به شرح زير است:

انقلاب اسلامي ايران به رهبري احياگر بزرگ اسلامي حضرت امام خميني (ره) حاصل چند دهه مبارزات شما ملت قهرمان است که همواره با حضور حماسي خود به دفاع از دستاوردهاي آن و تماميت ارضي کشور و استواري حاکميت پرداخته‌ايد.

اينک بار ديگر در پاسخ به نداي رهبر فرزانه انقلاب حضرت آيت‌الله العظمي خامنه‌اي، فتح الفتوح آفريديد و با خلق حماسه سياسي، انسجام ملي را به نمايش گذاشتيد و همه توطئه‌هاي دشمنان را ناکام ساختيد. پيروز واقعي اين ميدان شماييد که پشتوانه اصلي انقلاب اسلامي، حاکميت و دولت به شمار مي‌رويد.

همانطور که استحضار داريد اينجانب با هدف زمينه‌سازي براي تحقق منويات مقام معظم رهبري در حضور حداکثري ملت، فراهم کردن فرصت انتخاب و نهادينه کردن اخلاق در سياست، ظرفيت‌ها و سوابق خود را در جهت کاهش معضلات موجود در سطح داخلي و بين المللي به محضرتان ارائه کرد تا به فرصت سازي در جهت تحقق آرمان دهه چهارم انقلاب اسلامي (عدالت و پيشرفت) ياري رساند. اگرچه بار اين مسئوليت بزرگ از دوشم برداشته شد اما خوشوقتم که بضاعت خود را به پيشگاه ملت، عرضه و تکليف خود را ادا کردم.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام – FUIW

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري، 2 آپريل 2007

سند پيش نويس دستورجلسه در موضوع 3.3 :

( استراتژي براي ترويج آموزش دانشگاهي در جهان اسلام )

قسمت صد و هفت

بخش 5

ادامه مطلب دورنماهايي براي تغيير و مکانيزم هاي پيشنهاد شده توسعه

اينکار همچنين، در شرايط حاضر، با درنظرگرفتن ملاحظات زير، براي تشکيل يک استراتژي جامع يا منتخب به منظور توسعه آموزش عالي در کشورهاي اسلامي است:

1- ملاحظه دانشگاه به عنوان يکي از محورهاي پيشرفت، سقف اولويت هاي فرايند مدرن کردن، و يکي از وسايل اساسي براي احياء و حفاظت صحيح از ميراث فرهنگي، به عنوان يک منبع دانش براي توانمندسازي دانش، و فرهنگ و همچنين نقد ساختاري فرهنگ خدمت رساني مي باشد.

2- يک اصل مهم ديگر از توسعه استراتژي اين است که آموزش عالي بايستي نيازهاي جامعه را تامين کند، وهم زمان، ازاين نيازها انتظار داشته باشد، به گونه اي که بتواند به يک استاندارد به اندازه کافي مناسب براي پاسخگويي به انتقادات و درخواست هاي کشورهاي اسلامي دسترسي يابد.

3- با پيشرفتي که به موجب آن جهان اسلام شاهد انقلاب در دانش است، دانشگاه هاي ممتاز بيشتر از اين در انحصار يک مجموعه اي از افراد برجسته قرار نمي گيرد، بلکه تبديل به يک خواست عمومي مي گردند که همه گروه هاي مردم از آنها مطالبه مي نمايند. با بالا رفتن يک چنين نخبه گرايي در آموزش، تشکيل يک استراتژي خاص براي تغيير متدها و هدف هاي تدريس، تطبيق آنها به روندهاي علمي و فرصت هاي شغلي حتمي است.

4- دانشگاه بايستي به عنوان يک موسسه باز تلقي گردد، که به عنوان يک رصدخانه به انواع مختلف توسعه هاي علمي و فن آوري به عنوان يک سايت براي محققين رقيب، و به عنوان يک آزمايشگاه براي کشفيات و نوآوري خدمت رساني مي نمايد. ممکن است نقش هاي ديگري شبيه يک آموزش کارگاهي و حرفه اي که درآن دانشجويان در صورت نياز، هرجا که اين مهارت، موجود باشد به آن دسترسي و برگشت پيدا کنند نيز باشد. دانشگاه همچنين يک لوکوموتيو براي پيشرفت، ويک فضا براي تحقيقات پايه و کاربردي است که در سطوح مختلف دانش هدايت مي گردد.

5- پذيرش برخي از اصول مبنايي است که هدف آن تشکيل نقش هاي آموزش عالي در يک معامله بين اجبار براي تهيه کيفيت و امتياز در آموزش، و اجبار براي تامين فرصت برابر، در پذيرش است. هدف ساختن يک استراتژي است که بتواند بين توسعه کيفي وتوسعه کمي توازن ايجاد نمايد.

6- اين موضوع روشن است که کيفيت در خروجي دانشگاه باعث يک شيفتگي در تغييرات جاري شده است. بنابراين رسيدن به اين هدف براي راضي کردن انتظارات ملت بستگي به توانايي براي کنترل عوامل مربوط به موسسه دارد، مثل تقاضا براي آموزش، هدف هاي آموزشي، شايستگي معلمين و خروجي علمي در ميان ساير عوامل.


 لاريجاني در گفت‌‌وگو با الميادين:
 اگر اسرائيل در ژنو 2 حضوريابد، ايران شركت نخواهد كرد 

رئيس مجلس تاکيد کرد ايران همانطور که در بحرين به راه حل سياسي به جاي راه حل نظامي تاکيد دارد، در سوريه نيز باور دارد آر پي‌ جي راه رسيدن به دموکراسي نيست.به گزارش فارس، علي لاريجاني رئيس مجلس در گفت‌وگو با شبکه الميادين گفت: رئيس‌جمهور آينده به استراتژي کشور درباره پرونده هسته‌اي پايبند خواهد بود و غرب بايد اين مسئله را درک کند.

لاريجاني در ادامه با اشاره به تحولات سوريه و کشته شدن هزاران نفر از مردم بي‌گناه تصريح کرد که ايران همانطور که در بحرين به حل سياسي به جاي راه حل نظامي تاکيد دارد، در سوريه نيز باور دارد که آر پي‌ جي راه رسيدن به دموکراسي نيست.

وي با اشاره به اينکه دخالت خارجي را در هيچ کشوري نمي‌پذيرد، اظهار داشت که شرايط تغيير کرده و فشار نظامي به سوريه نتيجه نخواهد داد.وي تاکيد کرد که رژيم صهيونيستي آمريکا و غربي‌ها در حال سود بردن از خشونت‌ها در سوريه هستند، واشنگتن نمي‌خواهد بحران سوريه حل شود.وي تاکيد کرد که ايران تنها به حل بحران سوريه از طريق صندوق‌ راي اعتقاد دارد و حکومت سوريه از برخي حکومت‌ها مشروعيت بيشتري دارد.رئيس مجلس شوراي اسلامي ايران تصريح کرد که اگر اسرائيل در ژنو 2 شرکت داشته باشد ايران هرگز در نشست ژنو شرکت نخواهد کرد.

رئيس مجلس در ادامه در پاسخ به سؤالي درباره رابطه ايران و حماس نيز تاکيد کرد که تهران به حمايتش از حماس همانند حمايت از سوريه ادامه خواهد داد، ما از اصل مقاومت حمايت مي‌کنيم و اختلافات تاثير نخواهد داشت.لاريجاني در پايان تصريح کرد که پرونده سوريه نبايد مانع روابط بهتر با کشورهاي حاشيه خليج فارس به ويژه عربستان و قطر نشود.


 ترکيه آرام مي‌شود؛
 اردوغان : پيام معترضان را دريافت کردم 

پس از اقدام غيرمنتظره رجب طيب اردوغان براي مذاکره با گروهي از هنرمندان و نمايندگان مخالف طرح توسعه پارک «گزي» استانبول، تنش‌ها در سراسر ترکيه به طور چشمگيري کاهش يافته است.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه تودي زمان، ديدار و گفت‌وگو ميان رجب طيب اردوغان، نخست‌وزير ترکيه با گروهي از هنرمندان و نمايندگان معترضان چند ساعت پس از آن صورت گرفت که اردوغان درخواست نهايي خود را به معترضان اعلام کرد و خواستار پاکسازي پارک گزي از "مشکل سازان" ظرف 24 ساعت شد.

وي همچنين يکبار ديگر از معترضان خواست تا پارک گزي را ترک کنند و اعلام کرد که پيام آن‌ها را دريافت کرده است. وي افزود: پارک را ترک کنيد و ما را با گروه‌ها و افراد غيرقانوني در اين محل تنها بگذاريد

در پايان اين نشست، نمايندگان معترضان اعلام کردند که اردوغان گفته تا زمان اعلام حکم دادگاه در مورد پروژه طرح توسعه پارک گزي، دست به انجام هيچ کاري نمي‌زند.اين تعهد از سوي اردوغان يک نشانه مثبت پس از دو هفته تنش و آشوب به نظر مي‌رسد.اردوغان نيز اظهار نظرهاي نمايندگان معترضان را تاييد کرد و گفت: هم‌اکنون ما منتظر حکم دادگاه هستيم و از آن پيروزي مي‌کنيم.


 سرمقاله 

 اداي دين به مردم فراموش نشود

حميدرضا عسگري

اين بارهم مردم در تحقق حماسه سياسي وارد ميدان شدند و با مشاركت خود بارديگر دين خود را به انقلاب و كشورشان ادا كردند. بحث انتخابات و مشاركت سياسي بهانه اي شد تا موضوعي را مطرح كنيم كه خواسته دل و زبان تمام مردم جامعه مي باشد. شايد اين شائبه براي برخي به وجود آيد كه اين سطور به بهانه تخريب و يا سياه نمايي گفتار و كردار مسولان تلقي گردد. اما به واقع كه اين چنين نيست و تنها خواسته اي مشروع است كه مطرح كردن آن نه تنها مشكل ساز نيست بلكه حرف دلي از روي صداقت، ميان مردم و خدمتگزاران كشورشان است.

درچند سال گذشته مشكلات اقتصادي فشار مضائفي بر مردم وارد كرده است كه بخشي از آن به خاطر تحريم‌هاي خارجي و بخشي از آن به سبب عملكرد و مديريت بعضا ناصحيح مسولان ونهادهاي تحت امرشان بوده است. آنچه مهم است اينكه سنگيني بار تمام اين معضلات به دوش مردم خصوصاً اقشار متوسط و ضعيف كه از ابتدا همراه و هميار انقلاب بوده اند،نهاده شده است.

حرف ما و مردم اين است كه رييس جمهور آينده، نمايندگان مجلس، اعضاي شوراي شهر،...و مسولان درتمامي رده هاي كشوري و لشكري، مردم را تنها براي زمان مشاركت ها همچون انتخابات و راهپيمايي ها مورد توجه قرارندهند و بعد از اين نيز گوش به خواسته ها و مشكلات مردم بدهند. مردم اثبات كرده اند كه در هيچ مقطعي انقلاب و نظام را تنها نگذاشته و همواره حامي و پشتيابان كشور بوده اند.

لذا به دور از اخلاق و معرفت است كه پس از انتخابات‌ها و راهپيمايي هاي مختلف، بار ديگر مردم به حال خود رها شوند. مسلما اين رويه موجب ريزش و ايجاد بي اعتمادي خواهد شد . اين امر درست است كه مردم براي تجديد پيمان با انقلاب و رهبري، حضوري حداكثري در تمامي مناسبت‌هاي سياسي و ارزشي دارند، اما مشاركت مردمي در هر جامعه اي بيانگر خواسته ها و توقعات مردم از مسولان آن جامعه نيزهست. مردم توقع دارند مشاركت حداكثري آنها همانطور كه موجب افزايش مشروعيت نظام و قدرت استقلال مسولان مي‌گردد، همچنين باعث بهبود شرايط اقتصادي و اجتماعي جامعه نيز گردد.

دراين انتخابات نيز مردم بارديگر با حضور خود سنگر ايرا ن و انقلاب را در مقابل خصومت‌ها و فشارهاي خارجي مستحكم كردند، اما رييس جمهور منتخب درياد داشته باشد كه حضور مردم صرفا به خاطر شخص وي و گرايش سياسي خاصي نبوده، بلكه مردم با رائيشان خواسته ‌هاي خود را از كانديداي مورد نظر مطرح كرده اند. خداي ناكرده اين طور نباشد كه پس از انتخاب شدن ريس جمهور و نمايندگان شوراي شهر، مشكلات و دغدغه‌هاي مردم به حاشيه رفته و رقابت و كشمكش‌هاي سياسي جايگزين آن شود.اميدواريم دولت آينده و اعضاي شوراي شهر اين مهم را فراموش نكنند كه حضورشان در مقام فعلي صرفا توسط مردم و صرفا براي رفع مشكلات شهر و كشور بوده است.


 طرح اوباما شكست خورد؛
  زندان گوانتانامو بسته نخواهد شد 

مجلس نمايندگان آمريکا با اتفاق نظر يک لايحه دفاعي 638 ميليارد دلاري را تصويب کرد که مانع اجراي طرح رئيس‌جمهوري اين کشور براي بستن زندان گوانتانامو مي‌شود و تلاش‌هاي وي را براي کاهش تسليحات اتمي محدود مي‌کند.

به گزارش مهر، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، مجلس نمايندگان آمريکا تهديد وتوي کاخ سفيد را رد و با 315 راي موافق در مقابل 108 راي مخالف اين لايحه را تصويب کرد. با وجود لابي ليزا موناکو، مشاور مقابله با تروريسم اوباما، مجلس نمايندگان با اتفاق آرا طرح اوباما را براي بستن زندان گوانتانامو رد کرد.اوباما در هفته‌هاي اخير اعلام کرده که اين زندان مخارج بسيار زيادي براي دولت به همراه دارد.


  واشنگتن پست:
 ميانه‌روترين کانديدا‌ي انتخابات ايران از رقباي خود پيشي گرفت 

به دنبال اعلام نتايج اوليه انتخابات رياست جمهوري ايران خبرگزاري‌ها و رسانه‌هاي خارجي به پوشش اخبار انتخابات ادامه دادند و روزنامه واشنگتن پست با اعلام اين که ميزان آراي انتخابات رياست جمهوري بالاتر از آن چه انتظار مي‌رفت بود، نوشت که به نظر مي‌رسد ميانه‌روترين کانديدا‌ي انتخابات از رقباي خود پيشي گرفته است. به گزارش ايسنا، اين روزنامه آمريکايي با اشاره به نتايج اوليه انتخابات که صبح روز شنبه توسط مقامات ايراني اعلام شده است نوشت که اگر هيچ‌يک از کانديدا‌ها اکثريت آرا را به دست نياورد انتخابات به دور دوم کشيده خواهد شد.

واشنگتن پست در بخش ديگري از گزارش خود نوشت: تلاش مقامات ايران براي ترغيب مردم به شرکت در انتخابات، ظاهرا موفقيت‌آميز بوده است، چرا که حضور گسترده راي دهندگان در پاي صندوق‌هاي راي مقامات ايران را ترغيب کرد که چهار بار زمان راي‌گيري را تمديد کنند و به جاي ساعت 18 در ساعت 23 پايان راي‌گيري را اعلام کنند. اين روزنامه در ادامه نوشت: از آن جا که روز جمعه هوا بسيار گرم بود بسياري از مردم ايران صبر کردند تا پس از غروب خورشيد به پاي صندوق‌هاي راي بروند و کساني که تا ساعت 23 خود را به صندوق‌ها رساندند اجازه راي دادن را پيدا کردند.

واشنگتن پست در ادامه به نظرات برخي از راي‌ دهندگان در مراکز راي‌گيري برخي از نقاط تهران پرداخت و گزارش داد که برگزاري هم‌زمان انتخابات رياست جمهوري و شوراي شهر به افزايش حضور شرکت کنندگان در انتخابات کمک کرد، چرا که در مناطق روستايي انتخابات محلي از اهميت بسياري برخوردار است و بسياري از مردم در آن شرکت مي‌کنند.

اين روزنامه در ادامه به اظهارات آيت‌الله علي خامنه‌اي، رهبر معظم انقلاب اسلامي پس از دادن راي پرداخت.


 هنيه: هيچ يک از مبارزان حماس در سوريه نيستند 

نخست وزير حماس بار ديگر بر پايبندي جنبش مقاومت اسلامي "حماس" به اجراي توافقنامه‌هاي قاهره تاکيد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از مرکز اطلاع رساني فلسطين، "اسماعيل هنيه"، نخست وزير حماس روز جمعه در جريان ايراد خطبه‌هاي نماز در مسجد الهدي واقع در شهر رفح ضمن رد شايعات مربوط به حضور مبارزان حماس در سوريه و ديگر کشورها، گفت که اين ادعاها بي‌پايه و اساس است.وي افزود: حماس با حق ملت سوريه و تحقق خواسته‌هاي آنهاست.وي ادامه داد: ما درصدد تحقق آشتي ملي و ترميم شکاف داخلي هستيم تا بتوانيم به ديگر مسائل و مشکلات ملت فلسطين از جمله اسيران، شهرک سازي، حق بازگشت و ديگر حقوق بپردازيم.هنيه تصريح کرد: برخي رسانه‌ها براي تخريب چهره مقاومت و ضربه زدن به حماس شايعاتي را مطرح مي‌کنند که از جمله آنها وجود اختلاف يا جريان‌هاي درگير در داخل حماس تحت عنوان حماس داخل يا حماس خارج و غيره است.


 تظاهرات ضد مرسي؛
 تاکيد معترضان بر سرنگوني نظام 

مردم پورت سعيد در تظاهراتي عليه رئيس جمهوري مصر سرنگوني نظام حاکم در اين کشور را خواستار شدند.به گزارش مهر به نقل از النشره، مردم پورت سعيد شب گذشته با برپايي تظاهراتي سرنگوني نظام حاکم در مصر را خواستار شدند و آن را نظام اخواني توصيف کردند.معترضان با اشاره به تظاهرات 30 ژوئن خطاب به محمد مرسي رئيس جمهوري مصر اعلام کردند که حتي اگر آب و برق را در اين روز قطع کني و مانع برگزاري چنين تظاهراتي شوي باز برکنار خواهي شد.

مخالفان محمد مرسي همچنين اعلام کردند که خواهان برگزاري انتخابات رياست جمهوري زودهنگام در مصر هستند.گفتني است جبهه نجات ملي (ائتلاف اصلي مخالفان مصري) از مردم اين کشور خواسته است 30 ژوئن تظاهرات گسترده اي عليه محمد مرسي و اقدامات وي طي يک سال گذشته برپا کنند.


 افتتاح تماشاخانه سه نقطه با حضور هنرمندان سينما و تئاتر 


 تظاهرات عليه اجلاس جي هشت در لندن 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي