جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/03/29 - روزنامه سراسري صبح ايران (چهارشنبه) نسخه شماره 4455


چه آزمايشي و چه وقتي


8 عادت درست براي جوان ماندن


خبرها از عالم علم


  چه آزمايشي و چه وقتي  

 ترجمه : پيروز پاليزي

قسمت دوم

تست routine : علاوه بر تست هايي که در بالا شرح داده شد، براي تشخيص انواع باکتري در ادرار، شما بايستي آزمايش ادرار را نيز انجام دهيد، که نشانه ابتلا به بيماري هاي مجاري ادرار را مشخص کند و همچنين بالا رفتن اندازه پروتئين دفع شده توسط ادرار، خطرات احتمالي براي جنين را بوجود مي آورد.

مسايلي که بايد در نظر گرفته شود

احتمالاً بزرگترين مسئله در انجام آزمايش هاي بارداري اين است که با مشاهده هرگونه ناهنجاري در جواب آزمايش، والدين چه خواهند کرد. نرس ماما باربارا مک فارلين مي گويد: آيا بانوان باردار به فکر خاتمه بارداري خود خواهند بود؟ ولي اين جواب حقيقت ندارد. خانم هاي باردار مي توانند به نگهداري از جنين خود ادامه دهند در حاليکه از زمان خود استفاده کرده و خود را در مورد وضعيت نوزاد آموزش داده و با والدين ديگري که دچار چنين وضعيتي شده اند صحبت کرده و احتمالاً خود را براي زايمان آماده کنند. براي مثال اگر نوزاد به دليل ناهنجاري جنيني نياز به جراحي قلبي داشته باشد ، مي توانند بيمارستاني را انتخاب کنند که در آن قابليت زايمان و عمل جراحي قلب را هم زمان داشته باشد.

تست هاي زمان بارداري ممکن است نياز به تصميمات بزرگي داشته باشند که احتمالاً پزشک شما نمي تواند به اندازه کافي و يا بطور واضحي درباره آنها با شما به گفت وگو بپردازد. صحبت درباره تست‌هاي زمان بارداري ممکن است بيش از يکساعت نياز به وقت داشته باشد و احتمالاً دکترها چنين زماني را براي گفتگو با شما نداشته باشند. علاوه براينکه دانش بر جزئيات آزمايش هاي گوناگون ممکن است در تخصص آنان نباشد.

به همين دليل بسياري از پزشکان بطور معمول خانم هاي باردار را به مشاورين ژنتيکي معرفي مي کنند که در اين امر متخصص هستند.

نکته بسيار مهم اين است که اگر جواب تستdiagnostic نشان دهنده ناهنجاري باشد، براي تشخيص ثانوي بايد باپزشک ديگري که متخصص در بارداري هاي پرخطر است، نيز مشورت شود.

تست (CVS)

chorionic villus sampling

اين تست براي تشخيص مشکلات ژنتيکي انجام مي شود.

به چه کساني اين آزمايش پيشنهاد مي شود: کساني که سن آنها بيش از 35 سال است و يا بانواني که جواب تست screening آنها در سه ماهه اول بارداري غير عادي بوده است.

زمان انجام اين آزمايش: زمان اين تست هفته 10 تا 12 مي باشد.

در اين تست بدنبال چه چيزي هستند: سندرم داون و بيماري هاي ديگري در ارتباط با ناهنجاري هاي کروموزم.

اين تست چگونه انجام مي شود: با وارد کردن لوله‌اي به داخل رحم و يا وارد کردن سوزني به درون رحم قسمتي از بافت جنين برداشته مي شود.

درصد صحت اين تست: تقريباً صد درصد جواب آن صحيح مي باشد و خطر اين تست براي سقط جنين تقريباً يک درصد است.

و اگر نقصي در جنين تشخيص داده شد: شما احتياج داريد که تصميم بگيريد، آيا مي خواهيد به بارداري خود ادامه دهيد.

آزمايش سه ماهه اول

first-trimester screening

اين تست براي تشخيص سندرم داون انجام مي شود.

به چه کساني اين آزمايش پيشنهاد مي شود: تمامي بانوان باردار.

زمان انجام اين آزمايش: در 10 تا 13 هفته بارداري.

در اين تست بدنبال چه چيزي هستند: ناهنجاري‌هاي کروموزومي مثل سندرم داون و 18trisomy (که اغلب ناهنجاري خطرناکي مي باشد) و بعضي از نارسائي هاي قلبي.

اين تست چگونه انجام مي شود: نمونه خون خانم باردار گرفته مي شود و سه گونه از پروتئين هاي جنين اندازه گيري مي شود. نتيجه اين آزمايش با جزئيات آزمايش اولتراساند که شفافيت ناحيه گردن جنين را نمايش مي دهد جمع بندي مي شود.

درصد صحت اين تست: در اين آزمايش 80 تا 85 درصد سندرم داون مشخص مي گردد و احتمال خطاي آن براي مثبت بودن سندرم داون بين 4 تا 6 درصد مي باشد. و اگرجواب آزمايش مثبت باشد که جوابي ناخوشايند براي والدين خواهد بود، در اينصورت احتمالا زوج ها تصميم به انجام آزمايش تشخيصي (diagnostic) ديگري مي گيرند که از نتيجه آزمايش قبلي مطمئن شوند.

گزينه ديگر انجام آزمايش screening ديگري است که در سه ماهه دوم انجام مي گردد، ولي با انجام چنين آزمايشي نيز جواب صد در صدي بدست نخواهد آمد.

ادامه دارد...

منبع: www.niniplus.com


 8 عادت درست براي جوان ماندن 

با ايجاد تغييراتي در سبک زندگي و در پيش گرفتن عادت‌هاي سالم مي‌توانيد با علائم پيري مقابله کنيد و چند سال جوان‌تر و شاداب‌تر بمانيد.

به گزارش تبيان، سن و سال فقط يک عدد است که در شناسنامه جا خوش کرده است. با ايجاد تغييراتي در سبک زندگي و در پيش گرفتن عادت‌هاي سالم مي‌توانيد با علائم پيري مقابله کنيد و چند سال جوان‌تر و شاداب‌تر بمانيد. با ما همراه باشيد تا رازهاي جوان ماندن را با شما در ميان بگذاريم.

اسرار جواني

چه کسي دلش نمي‌خواهد هميشه جوان و شاداب باشد؟ يقيناً در سي يا چهل سالگي نمي‌خواهيم که مثلاً 17 ساله شويم اما مسلماً دلمان مي‌خواهد انرژي و قدرت آن موقع‌ها را داشته باشيم و مثل آن موقع‌ها خبري از چين و چروک يا لکه‌هاي قهوه‌اي روي پوستمان نباشد.

بدون شک پيري شتري است که در هر خانه‌اي مي‌خوابد (مي‌دانيم که دور از جانتان آن ش‌تر مرگ بود اما کمي تغيير ضرب‌المثل که به جايي بر نمي‌خورد!) و بيماري‌هاي دوره پيري با بالا‌تر رفتن سن و سال سرو کله‌شان پيدا مي‌شود اما با همه اين حرف‌ها تعداد اين ناخوشي‌ها و بيماري‌ها به سبک زندگي ما بستگي دارد. براي اينکه جسم و روحتان جوان بماند توصيه‌هاي زير را جدي بگيريد.

به فکر تأمين آب بدنتان باشيد

زماني که بدن دهيدراته مي‌شود يعني به ميزان کافي آب دريافت نمي‌کند بيشتر شبيه کشمش مي‌شود تا يک انگور رسيده. براي همين بايد به ميزان کافي آب بنوشيد. هيچ وقت نبايد احساس تشنگي کنيد. بايد قبل از آن آب کافي مصرف کرده باشيد. حتماً مواد غذايي سرشار از آب مانند ميوه‌ها و سبزيجات تازه نيز مصرف کنيد تا به بهترين نحو آب بدنتان تأمين شود.

فعال‌تر باشيد اما زياده‌روي نکنيد

ورزش کردن از بروز پيري زودرس پيشگيري مي‌کند اما بهتر است ورزش‌هاي سبک و منظم انجام دهيد نه اينکه هر از گاهي ورزش‌هاي سنگين و حرکات شديد داشته باشيد که فشار زيادي روي بدن مي‌آورند. ورزش سبک و دائمي تأثير بسيار خوبي در طولاني مدت ايجاد مي‌کند.

اگر ورزش‌هاي سنگين مانند دوي مسافت طولاني و يا وزنه برداري و غيره انجام مي‌دهيد حتماً حواستان به تغذيه‌تان باشيد. قبل و بعد از جلسات ورزشي به ميزان کافي آب بنوشيد. سعي کنيد حتماً تحت نظر يک متخصص تغذيه باشيد.

مصرف کافئين را کاهش دهيد

به عقيده بيشتر متخصصان کافئين باعث دهيدارته شدن بدن و پيري مي‌شود براي همين لازم است که مصرف آن را محدود کنيد. اين مسئله در مورد الکل نيز صادق است. به جاي مصرف اين نوشيدني‌ها بهتر است ميوه ميل کنيد. سيب بهترين گزينه است.

کمي بيشتر بخوابيد

البته منظورمان اين نيست که تا لنگ ظهر بخوابيد هر چند در اين دوره زمانه اين کار تقريباً غير ممکن شده است اما مي‌خواهيم بگوييم که در طول خواب بدن خود را احيا کرده و ناخوشي‌هايش را درمان مي‌کند. ساعات مناسب خواب تنها روشي است که هم عميقاً بدن را سر حال مي‌آورد و هم ظاهر ما را بهتر نشان مي‌دهد. بايد بدانيد که تمام عملکردهاي ترميمي بدن از احياي غدد فوق کليوي گرفته تا جوش‌هاي مزاحم صورت در طول خواب انجام مي‌گيرد.

چرت‌هاي‌گاه به‌گاه بعد از ظهر يا گذراندن آخر هفته در رختخواب کمک کننده است اما بايد بدانيد که کمبود خواب روزانه باعث بروز مشکلاتي در سلامتي مي‌شود و احتمال اينکه زود به زود مريض شويد را بالا مي‌برد. در واقع اگر به ميزان کافي نخوابيد سيستم ايمني بدنتان ضعيف خواهد شد. بدن ما به حدود 8 ساعت خواب نياز دارد. اما اگر در شرايط استرس زايي به سر مي‌بريد يا بيمار شده‌ايد بايد بيشتر از اين بخوابيد. اگر مي‌گوييد که وقتش را نداريد بايد زماني را در نظر بگيريد که از بي‌خوابي مريض خواهيد شد.

سبزيجات برگ دار را فراموش نکنيد

سبزيجات برگ دار جزو منابع مواد مغذي متعددي هستند. تا جايي که مي‌توانيد از مصرف اين سبزيجات غافل نشويد. نوشيدن آب سبزيجات برگ دار مانند آب کلم يکي از ساده‌ترين روش‌هايي است که مي‌تواند پاي مواد مغذي سبزيجات را به برنامه غذاييتان باز کرد. هميشه در کنار بشقاب‌هايتان سبزيجات داشته باشيد. اسفناج را فراموش نکنيد. سبزيجات برگ دار را خرد کرده و به برنج کامل اضافه کنيد. داخل همبرگرتان را پر از کاهو و کلم کنيد. انواع کلم‌ها را به سالادتان اضافه کنيد.

مصرف مواد غذايي سرشار از آنتي اکسيدان‌ها را دريابيد

پيري و فرسودگي به دليل وجود راديکال‌هاي آزاد بروز کرده يا شديد‌تر مي‌شود. راديکال‌هاي آزاد مولکول‌هايي هستند که به سلول‌ها آسيب زده و باعث پيري آن‌ها مي‌شوند. براي مقابله با اثرات منفي راديکال‌هاي آزاد بايد مواد غذايي سرشار از آنتي اکسيدان مصرف کنيد. براي اين منظور بايد ميوه و سبزيجات زيادي ميل کنيد. توصيه مي‌کنيم ميوه‌هاي ريز، گردو، تخمه کدو و ادويه‌هايي مانند زردچوبه، دارچين و غيره را دريابيد. تا جايي که مي‌توانيد از مصرف غذاهاي صنعتي و فراوري شده بپرهيزيد.

به هواخوري برويد اما حواستان به هواي آلوده هم باشد

معمولاً خيلي از ما بيشتر وقتمان را در بين چهار ديواري مي‌گذرانيم بدون توجه به اينکه بدن ما به هواي آزاد نياز دارد. به پياده روي برويد، دوچرخه سواري کنيد و يا بدويد.

با وجود اينکه سموم موجود در هواي بيرون يکي از مشکلات سلامتي مانند پيري زودرس است اما آلودگي‌هاي موجود در داخل چهار ديواري‌ها نيز به‌‌ همان اندازه براي سلامتي ما مضر مي‌باشند. بهتر است به پارک و يا جاهايي که آلودگي کمتري دارند برويد.

نفس عميق بکشيد و از کارهاي روزانه‌تان لذت ببريد

نفس عميق به کنترل عملکرد مغز کمک مي‌کند. در اين صورت نيز استرستان کم مي‌شود و احساس آرامش بيشتري مي‌کند. از کارهايي که انجام مي‌دهيد لذت ببريد. يا اينکه کارهايي را انجام دهيد که از آن‌ها لذت بيشتري مي‌بريد. لذت‌هايتان را با شريک زندگي و عزيزانتان قسمت کنيد. به سلامتي و زندگي طولاني فکر کنيد.


 خبرها از عالم علم 

 ميگرن به دليل وجود نوعي ژن رخ مي دهد!

پزشکان وجود نوعي ژن را که در خانواده ها سابقه ارثي دارد را باعث به وجود آمدن ميگرن در افراد معرفي نموده اند.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، براساس جديدترين يافته پزشکان وجود نوعي ژن که در خانواده ها به صورت ارثي وجود دارد و از نسلي به نسل بعد منتقل مي شود عامل اصلي ايجاد ميگرن در افراد مي شود.

گفتني است، اين موضوع سبب مي‌شود تا مغز افراد دچار علائم ميگرن از جمله حساسيت به نور، صدا و درد و حالت تهوع گردد.

بررسي ها نشان مي دهد علت اين موضوع نوعي جهش ژنتيکي است که در اثر تغييرات مختلف در افراد به وجود مي آيد و آنگاه به صورت ارثي در خانواده جريان مي يابد اين موضوع ثابت مي کند که چرا در بعضي از خانواده ها اکثر افراد دچار ميگرن هستند.

البته در کنار اين موضوع عوامل ديگر نيز سبب بروز ميگرن در افراد مي‌شوند.

پزشکان توصيه مي کنند تا افراد ضمن حفظ يک رژيم غذايي سالم و پرهيز از بودن در مکان هايي که باعث تشديد علائم مي شود براي کسب بهترين نتيجه با پزشک مشورت کنند و از خوردن داروهاي مسکن به ميزان زياد به جهت داشتن انواع عوارض خودداري کنند.

کاهش کلسترول خون

توت‌فرنگي کلسترول خون را کاهش داده و نقش بسزايي در کنترل فشار‌خون دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، توت‌فرنگي به عنوان منبع سرشار ويتامين «ث» است اين ميوه حاوي فيبرهاي محلول در آب فراوان است که باعث کاهش کلسترول و تري گليسريد خون مي‌شود.

پتاسيم فراواني در توت‌فرنگي وجود دارد که در کنترل فشار خون موثر است و مايعات خون را نيز تنظيم مي‌کند.

قندهاي توت فرنگي شامل فروکتوز و گلوکز هستند که چون ميزان گلوکز آن کمتر است براي افراد ديابتي منع مصرف ندارد.

افرادي که سنگ کليه اگزالاتي دارند بهتر است کمتر از توت فرنگي استفاده کنند.

ممکن است توت‌فرنگي براي برخي افراد آلرژي‌زا باشد و باعث ايجاد کهير و عوارض پوستي خصوصا در ناحيه اطراف دهان شود و چنانچه اين مشکل با دارو مرتفع نشود مصرف اين ميوه به افراد داراي حساسيت توصيه نمي‌شود.

به دليل آلرژي‌زا بودن توت‌فرنگي استفاده آن براي کودکان زير يک سال نيز مناسب نيست.

توت‌فرنگي از جمله خوش خوراک‌ترين ميوه‌هاست که با ذائقه اکثر افراد هماهنگي دارد و از آن در تهيه انواع شربت‌ و مربا هم استفاده مي‌شود.به دليل تماس اين ميوه با خاک احتمال آلوده شدن آن به انواع انگل از جمله فاسيولا هپايتيکا که انگل مشترک انسان و دام است، وجود دارد.

توت‌فرنگي محل تجمع اکثر ميکروب‌ها در اين ميوه است و توصيه مي‌شود قبل از مصرف برگ توت‌فرنگي کاملا جدا شده و خود آن مدتي در آب قرار گيرد تا لارو انگل‌هاي احتمالي موجود در آن خارج شود.

ساعت بيولوژيکي بدن را دريابيد

براي کاهش وزن تنها آن چه مي خوريد يا نوع ورزشي که انجام مي دهيد اهميت ندارد؛ در واقع آن چه نقش مهمي در اين زمينه دارد زمان بندي مناسب براي انجام فعاليت هاست.

به گزارش خراسان ؛ نتايج بررسي ها نشان مي دهد، ساعت بيولوژيکي بدن به علت قرار گرفتن در معرض نور مصنوعي هنگام شب از حالت عادي خود خارج مي شود که نتيجه آن چاقي است.اگر قصد داريد گرسنگي را مهار کنيد و اشتهاي کاذب خود را از بين ببريد بايد به ساعت بيولوژيکي بدن خود توجه کنيد.

6 تا 8 صبح: نيم ساعت پس از بيدار شدن از خواب و قبل از صرف صبحانه 20 دقيقه ورزش هوازي انجام دهيد. نتايج تحقيقات نشان مي دهد انجام فعاليت ورزشي قبل از صرف صبحانه، چربي را به طور موثرتري مي سوزاند.اگر اين ورزش را در بيرون از منزل انجام دهيد بهتر است زيرا با قرار گرفتن در زير نورخورشيد ساعت بيولوژيکي بدن به طور طبيعي تنظيم مي شود.

7 تا 8 صبح: قبل از هر وعده غذايي، کمي آب بنوشيد.

7 تا 9 صبح: هورمون گرسنگي «گرلين» معده را آماده مي کند. اگر در اين مدت ماده غذايي نخوريد، بدن هورمون گرسنگي بيشتري توليد مي کند و در نتيجه احساس شديد گرسنگي خواهيد کرد. براي پيشگيري از ايجاد اين حالت، مخلوطي از کربوهيدرات و پروتئين مانند تخم مرغ و نان تست سبوس دار را يک ساعت بعد از بيدار شدن ميل کنيد.

10 تا 11 صبح: چند ساعت قبل از ناهار، دوباره ميزان گرلين بالا مي رود و با خوردن ميان وعده ميزان ترشح آن کاهش مي يابد.

12 تا 13: نزديک زمان ناهار دوباره ميزان ترشح هورمون گرسنگي افزايش پيدا مي کند. بايد دانست با خوردن غذاهاي چرب توليد «گرلين» بيشتر مي‌شود و در نتيجه فرد به خوردن چربي بيشتري تمايل پيدا مي کند. به جاي آن از کربوهيدرات پيچيده و پروتئين مانند سوپ مرغ و سبزيجات يا لوبيا استفاده کنيد.

14 تا 15: يک خواب 15 تا 20 دقيقه اي در بدن انرژي ايجاد مي کند.

15:30: قبل از 4 بعدازظهر آخرين نوشيدني کافئين دار را بخوريد تا دچار بي خوابي نشويد.

16 تا 18: زمان انجام دادن ورزش هاي مقاومتي و هوازي است. در اين ساعت از روز، دماي بدن در بالاترين درجه است؛ بنابراين بهترين زمان براي فعاليت جسمي به حساب مي آيد. تحقيقات نشان مي دهد در افرادي که در ساعت هاي پاياني روز ورزش مي کنند، عضله بيشتري ساخته مي شود.

17 تا 19: براي اين که نصف شب با احساس گرسنگي از خواب نپريد به شام خود چربي هاي سالم مانند دانه کتان يا روغن ماهي اضافه کنيد.

21: کربوهيدرات مانند ماست سرد بخوريد. اين کربوهيدرات تريپتوفن توليد مي کند که به مغز در ترشح سراتونين کمک مي کند. سراتونين هورمون ايجاد کننده احساس نشاط است و در توليد ملاتونين، هورمون خواب نقش دارد.

21 تا 22:30: از وسايل ديجيتال از جمله تلويزيون فاصله بگيريد. زيرا نور آبي که از آن توليد مي شود باعث بي خوابي مي شود.

به يک کار آرام بخش مانند مطالعه بپردازيد يا حمام کنيد تا به راحتي به خواب برويد.هر شب در ساعت معين بخوابيد و در ساعت معين نيز از خواب بيدار شويد حتي در روزهاي آخر هفته.

نکته

چرخه خواب و بيداري، فعاليت و استراحت، فعاليت قلبي و تنفسي، ترشح غدد و حرارت بدن توسط ساعت بيولوژيکي تنظيم مي شود. در تنظيم ساعت بيولوژيکي بدن اعضاي مختلفي همکاري مي کنند از جمله؛

1 -گيرنده هاي نور واقع در چشم ها

2 -بخشي از هيپوتالاموس

3 -غده صنوبري


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي