جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/04/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4469

احمدي نژاد:
در يك نظام سياسي همه تلاش مي‌كنند تا نظام تعليم و تربيت شكوفا شود

نحوه رأي اعتماد به کابينه تغيير مي‌کند؛
شروط مجلس براي وزراي پيشنهادي دولت


مجلس شوراي مصرمنحل شد


محمد مرسي به قدرت بازمي‌گردد


با آمدن روحاني فضا بهتر شده است

روسيه:
حضور كشوري همچون ايران تاثيري سازنده در ژنو2 خواهد داشت


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


30 کشته و صدها زخمي در درگيري شديد خياباني مخالفان و حاميان مرسي در مصر


رزمايش دريايي روسيه و ايران برگزار نمي‌شود


سرمقاله

دكترروحاني:
غفلت در استفاده از فناوري‌هاي زيستي، موجب شماتت ما توسط آيندگان مي‌شود

عارف:
بايد به مطالبات سياسي مردم پاسخ داد


اهدا جايزه ملي «دکتر کاظمي آشتياني» به محققان برجسته زيست فناوري کشور


يک هواپيماي سوپرمن‌مانند که با راديو کنترل مي‌شود، بر فراز سان‌ديگو به پرواز درآمد


 احمدي نژاد:
 در يك نظام سياسي همه تلاش مي‌كنند تا نظام تعليم و تربيت شكوفا شود 

دكترمحمود احمدي نژاد در سي امين اجلاس روساي آموزش و پرورش مناطق و شهرستان هاي كشور افزود: دولت هاي نهم و دهم از درون و بيرون تحت فشارهاي شديدي بودند و فشارهاي دروني كمتر از فشارهاي بيروني و تحريم ها نبود اما در چنين شرايطي تصميم هاي مهم و بزرگي به نفع انقلاب و كشور گرفته و اجرايي شد كه يكي از آنها طرح تحول بنيادي آموزش و پرورش بود.به گزارش ايرنا، احمدي نژاد با انتقاد از برخي نگاه ها به آموزش و پرورش گفت: در حالي كه برخي دستگاه ها حتي اگر نباشند هم هيچ مشكلي در كشور ايجاد نمي شود، براي افزايش حقوق نيروهاي خود و گسترده شدن تشكيلاتشان تصميم مي گيرند اما وقتي مي خواهيم بودجه فرهنگيان و آموزش و پرورش را افزايش دهيم به آن ايراد مي گيرند.

وي افزود: بيش از دو دهه است وقتي سخن از افزايش بودجه و حقوق فرهنگيان به ميان مي آيد به بهانه اين كه خانواده آموزش و پرورش يك خانواده بسيار بزرگ است و بودجه و كشور ظرفيت اين اقدام را ندارد از زير بار مسووليت شانه خالي مي كند.

رييس شوراي عالي انقلاب فرهنگي خاطرنشان كرد: برغم اين مشكلات ديديم كه در دولت هاي نهم و دهم امكان برداشتن فاصله ها وجود دارد البته نمي خواهم بگويم آنچه امروز براي جامعه فرهنگيان كشور انجام شده نقطه مطلوب است اما فاصله ها برداشته شده و من آرزو مي كنم اين فاصله جبراني تا رسيدن به نقطه مثبت به نفع فرهنگيان ادامه يابد.

احمدي نژاد با تاكيد بر اين كه اگر بخواهيم جامعه اي سعادتمند داشته باشيم بايد به آموزش و پرورش توجه ويژه اي شود، خاطرنشان كرد: اگر قرار است در نظام آموزشي ما تبعيض نباشد و عدالت آموزشي برقرار شود بايد اول عدالت آموزشي بين دستگاه هاي آموزشي برقرار كرد تا اين عدالت به بدنه اجتماعي جامعه تسري يابد.

رييس جمهوري گفت: همه دستگاه ها و نهادها بايد پشتيبان و مقدمه اين باشند كه وزارت آموزش و پرورش بتواند وظايف خود را به خوبي انجام دهد.

احمدي نژاد اظهارداشت: اين نوع نگاه كه آموزش و پرورش تامين كننده نيروي انساني ساير نهادها است شايد در نگاه اول درست باشد اما همه ماموريت آموزش و پرورش تنها تربيت نيروي انساني براي ساير دستگاه ها نيست.

وي خاطرنشان كرد: اگر اين چنين بود بايد نام اين وزارتخانه را آموزش نيروي انساني يا آموزش مهارتي مي گذاشتند ولي نام آن آموزش و پرورش است و پرورش و تربيت نيروي انساني سالم مهمترين وظيفه اين وزارتخانه است.

احمدي نژاد با تشريح حمايت هاي ويژه دولت هاي نهم و دهم از فرهنگيان و جامعه آموزش و پرورش كشور تصريح كرد: امروز جايگاه آموزش و پرورش در مجموعه مسوولان كشوري و نظام بودجه ريزي تثبيت شده است و هر برنامه اي كه در هيات دولت براي حمايت از فرهنگيان و آموزش و پرورش داده مي شود مورد حمايت اعضاي هيات دولت قرار مي گيرد.

احمدي نژاد سند علمي تحول آموزش و پرورش و طرح تحول بنيادين آموزش و پرورش را افتخاري براي نظام و جمهوري اسلامي و قابل عرضه به دنيا دانست و گفت: براي اولين بار توقع ما از آموزش وپرورش قانوني و مشخص شد و الان تكليف آموزش و پرورش براي دوره هاي متوالي روشن و معيارها و اهداف آن مشخص است.

وي با بيان اين كه برخي تصور مي كردند كه تغيير در رفتار آموزش و پرورش نشدني است و هميشه از آن دوري مي كردند افزود: به نظر من علت اين نوع نگاه آنها اين بود كه اولا نظام آموزشي ما را نمي شناختند و از سوي ديگر توانمندي هاي جامعه فرهنگي ما را باور ندارند.

رييس جمهوري با تاكيد بر اين كه عميقا باور دارم ظرفيت فرهنگيان و ملت بزرگ ايران براي كارهاي انقلابي بي بديل و بي نظير است ادامه داد: جامعه فرهنگيان ما آرزو دارند كارهاي بزرگ و آرماني اتفاق بيفتد.

احمدي نژاد اجراي طرح تحول بنيادين را يكي از كارهاي بزرگ انجام شده در آموزش و پرورش با همكاري فرهنگيان دانست و تصريح كرد: طرح تحول بنيادين به عالي ترين شكل ممكن اصلاح شد و بايد براي اين اقدام بزرگ به همه فرهنگيان نمره بيست داد.

رييس دولت دهم گفت: برخي ها در مراكز برنامه ريزي هاي كلان كشور اين نوع نگاه را دارند كه چون ممكن است تصميم هاي بزرگ با تنش روبه رو شود از ورود به آن دوري مي كنند و اين نوع نگاه بر كل تصميم گيري هاي آنها سايه انداخته و تصميم گيري را از برنامه هاي مهم و كلان به برنامه هاي دم دستي و سطح پايين تنزل مي دهد.


 نحوه رأي اعتماد به کابينه تغيير مي‌کند؛
 شروط مجلس براي وزراي پيشنهادي دولت 

نايب رئيس اول کميسيون تدوين آيين‌نامه داخلي مجلس از شروط مجلس براي وزراي پيشنهادي و تغيير نحوه رأي اعتماد به کابينه خبر داد.غلامرضا کاتب نماينده مردم گرمسار و نايب رئيس اول کميسيون تدوين آيين‌نامه داخلي مجلس شوراي اسلامي در گفت‌وگو با فارس از مصوبه اخير کميسيون متبوعش در زمينه نحوه رأي اعتماد به کابينه خبر داد و گفت: طبق اين مصوبه و در صورتي که در صحن علني هم به تصويب برسد، وزراي پيشنهادي بايد شرايطي که در قانون ذکر مي‌شود را داشته باشند و همچنين نحوه رأي اعتماد به کابينه نيز تغيير مي‌کند.

وي افزود: طبق مصوبه کميسيون، وزراي پيشنهادي بايد حداقل 10 سال سابقه تجربي مرتبط با وزارتخانه مربوطه را داشته باشند.نايب رئيس اول کميسيون تدوين آيين‌نامه داخلي مجلس در ادامه «دارا بودن حداقل مدرک فوق ليسانس يا معادل آن» براي وزراي پيشنهادي را از ديگر مصوبات کميسيون متبوعش اعلام کرد و گفت: در سنوات و دوره‌هاي گذشته دارا بودن مدرک تحصيلي شرط نبود. وي تأکيد کرد: مجلس به دنبال روشن شدن تکليفي است که دولت بايد در معرفي و پيشنهاد وزرا آن حداقل‌ها را رعايت کند.

کاتب تأکيد کرد: به دنبال آن هستيم بعد از پايان تعطيلات تابستاني و آغاز به کار مجلس تا قبل از 12 مردادماه که مراسم تنفيذ رئيس‌جمهور منتخب برگزار مي‌شود، اين اصلاحيه در صحن علني مطرح شده و به تصويب برسد و شوراي نگهبان آن را تأييد کند تا اين قانون به معرفي کابينه يازدهم برسد و دولت مکلف به رعايت حداقل شاخص‌ها در معرفي کابينه شود.

وي بر همين اساس يادآور شد: براي آنکه نگاه‌هاي سياسي در دولت آينده کاسته شود، در کميسيون تدوين آيين‌نامه مصوب کرديم کميسيون‌هاي تخصصي بايد برنامه‌ها، سوابق اجرايي و تحصيلات وزراي پيشنهادي را ارزيابي و نظرات مشورتي‌شان را ارائه کنند. وي تصريح کرد: طبق اين مصوبه، هر کميسيون تخصصي بايد نظر مشورتي‌اش را درباره هر وزير پيشنهادي به مجلس ارائه دهد؛ با اين مصوبه، بحث‌هاي لابي‌گري در رأي اعتماد به کابينه کاهش مي‌يابد و از طرفي منجر به تشکيل کابينه‌اي کارآمد و با تجربه و تخصص بالا مي‌شود.

نايب رئيس اول کميسيون تدوين آيين‌نامه داخلي مجلس خاطرنشان کرد: ما بعد از گذشت 34 سال از پيروزي انقلاب اسلامي، فراز و نشيب‌هاي زيادي در انقلاب داشتيم، انتظار ما اين است افرادي براي تصدي سکّان وزارتخانه‌ها معرفي شوند که نياز به آزمون و خطا نداشته باشند، وزيري پيشنهادي اگر فردي باشد که قبلاً در اين حوزه کار کرده، با فردي که هيچ امتحاني پس نداده، تفاوت دارد و اين امر مي‌تواند در تصميم‌گيري نمايندگان مجلس بسيار مؤثر باشد.


 مجلس شوراي مصرمنحل شد 

مهر: «عدلي منصور» رئيس‌جمهوري موقت مصر، مجلس شورا را منحل كرد.به گزارش رويترز، عدلي منصور طي دستوراتي كه بخشي از «نقشه راه» ارتش به شمار مي‌رود، مجلس شورا را منحل كرده و ژنرال «محمد احمد فريد» را به عنوان رئيس كل سازمان اطلاعات مصر انتخاب كرد.بر اساس اين دستور، احمد فريد جايگزين «رافت شحاته» مي‌شود.ارتش مصر چهارشنبه گذشته با پايان يافتن ضرب الاجل 48 ساعته خود به رئيس‌جمهوري اين کشور، «محمد مرسي» را از رياست جمهوري برکنار کرده و قانون اساسي مصر را به حالت تعليق درآورد.مرسي در حال حاضر تحت بازداشت است و همچنين قرار است دادگاه عالي مصر وي و سران سياسي اخوان المسلمين را محاكمه نمايد. عدلي منصور به مردم مصر وعده داده تا تمام خواسته‌هاي سياسي احزاب مختلف را محقق سازد.


  محمد مرسي به قدرت بازمي‌گردد 

ايلنا: «راشد الغنوشي» رئيس جنبش «النهضه» حاکم بر تونس گفت که «محمد مرسي» رئيس‌جمهوري برکنار شده مصر به قدرت برمي‌گردد.به گزارش الجزيره، الغنوشي در سخناني راديويي تاکيد کرد که مرسي در سناريويي شبيه آنچه در سال 2002 ميلادي در ونزوئلا رخ داد، به قدرت باز مي‌گردد؛ در اين سال ارتش ونزوئلا «هوگو چاوز» رئيس‌جمهوري وقت را برکنار کرد اما ملت ونزوئلا وي را به قدرت بازگرداند.

رهبر جنبش النهضه تونس تصريح کرد که برخي افراد مي‌خواهند تاريخ را به عقب برگرداند اين در حالي است که خود تاريخ رو به جلو مي‌رود.در همين حال، الغنوشي برخي دعوت‌ها براي سرنگوني دولت تونس به نخست‌وزيري «علي العريض» يکي از رهبران النهضه را بچه‌گانه توصيف کرد.وي همچنين تاکيد کرد که آنچه در مصر رخ مي‌دهد، به علت اختلاف زمان و مکان، در تونس رخ نمي‌دهد.


  با آمدن روحاني فضا بهتر شده است 

انتخاب: جک استراو وزير خارجه اسبق انگليس گفت: هيچ شواهدي از ساخت بمب اتمي توسط ايران وجود ندارد.وي طي مناظره اي با "ملني فيليپس" ستون نويس انگليسي در شبکه ي BBC اظهار داشت: در مورد ايران ساده لوح نيستم.وزير خارجه اسبق انگليس اضافه کرد: با آمدن حسن روحاني اوضاع بهتر و اميدوارکننده تر به نظر مي رسد.استراو در ادامه خواستار دعوت از ايران براي حضور در نشست صلح شد که اين گفته ي او با واکنش منفي "ملني فيليپس" مواجه شد.

"ملني فيليپس" ستون نويس مشهور اخيرا گفته بود که تهران بايد خلع سلاح شود.جک استراو وزير خارجه اسبق انگليس پيش از صدور "بيانيه تهران" گفتگوهاي متعددي با حسن روحاني به عنوان مذاکره کننده هسته اي ايران داشته است.


 روسيه:
 حضور كشوري همچون ايران تاثيري سازنده در ژنو2 خواهد داشت 

معاون وزير امور خارجه روسيه تاکيد کرد که نقش ايران در تحولات سوريه و منطقه غير سازنده نيست و اين کشور بايد در کنفرانس بين‌المللي در خصوص سوريه (موسوم به ژنو 2) شرکت کند.

به گزارش ايسنا، گنادي گاتيلوف، معاون وزير امور خارجه روسيه در گفت‌و‌گويي با شبکه تلويزيوني عربي زبان "روسيه اليوم" با اشاره به اين که مسکو معتقد است کنفرانس "ژنو 2" بايد با حضور همه همسايگان سوريه برگزار شود، تاکيد کرد: البته اردن، لبنان و اتحاديه عرب از جمله عربستان و قطر در زمره اين همسايگان هستند، اما ايران به عنوان بازيگري مهم در منطقه نيز از حق شرکت در اين کنفرانس برخوردار است.

بنا بر گزارش خبرگزاري نووستي، معاون وزير امور خارجه روسيه با ابراز تاسف از موضع آمريکا که مخالف شرکت ايران در کنفرانس ژنو است و نقش آن را غير سازنده مي‌داند، افزود: ما با اين نظر موافقت نمي‌کنيم و معتقديم شرکت کشور بزرگي همچون ايران که درواقع کشوري تاثيرگذار بر اوضاع سوريه است، به جستجوي راهکارهايي براي حل سياسي اين مساله کمک مي‌کند.


 يک نکته از هزاران 

شبکه خبري " ان بي سي " آمريکا يافته هاي جديد باستان شناختي در منطقه تپه هاي چغا گاوانه در اسلام آباد غرب بقايايي از دانه هاي گندم، جو و عدس را از يک کلوني انساني متعلق به 12 هزار سال پيش نشان مي دهد. بر اساس يافته هاي جديد باستان شناختي 12 هزار سال پيش در منطقه زاگرس ايران کشاورزي مي شده و ايران به عنوان منشا كشاورزي دنيا شناخته مي شود.

جاي افسوس وتاسف دارد كه منشا كشاورزي دنيا با دراختيار داشتن پتانسيل‌هايي همچون حاصل خيزي خاك، آب و هواي چهارفصل و نيروي كار فراوان، هنوز در توليد مواد كشاورزي مورد نياز داخل، با مشكل روبه روست و به جاي رونق در امر كشاورزي چاره كار را در واردات تشخيص داده شده است!

آيا اين رويه چيزي جز كفران نعمت نيست؟!


 ميز خبر 

وزير اسرائيلي: روحاني با غرب به توافق خواهد رسيد

يووال استينتز وزير امور استراتژيک اسرائيل و فرد نزديک به بنيامين نتانياهو در گفتگو با روزنامه فرانسوي فيگارو اظهار داشت: مسلم است که حسن روحاني رئيس جمهور جديد ايران استاد لفاظي و ديپلماسي است.به گزارش انتخاب، وي افزود: او احتمالا با غرب به توافقاتي خواهد رسيد تا همزمان هم برنامه هسته اي را ادامه دهد و هم از عميق تر شدن تحريم ها و حمله نظامي جلوگيري کند.وزير امور استراتژيک اسرائيل با بيان اينکه مشخص نيست ايران در حال حرکت به سمت بهار يا زمستان است گفت: انچه مسلم است آن است که حسن روحاني رئيس جمهور جديد ايران استاد لفاظي و ديپلماسي است!

يووال استينتز اضافه کرد: خطر آنجاست که برخلاف سخنان احمدي نژاد که همگان را مي ترساند، روحاني غرب را نمي ترساند.وي ادامه داد: روحاني با شهرت خود به عنوان يک ميانه رو؛ ابزار ايده ال ايران براي دستيابي به بمب اتم است.

وزير امور استراتژيک اسرائيل در بخش ديگري از اين مصاحبه گفت: پيونگ يانگ آرزوي صدور انقلاب کره شمالي را به خارج از مرزها را ندارد و تنها بقاي خود را مي خواهد، اما تهران جاه طلبي هاي جهاني دارد.استينتز افزود: هدف ايران هميشه مشخص بوده است: آنها در پي توازن قدرت در جهان اسلام هستند.

براي نخستين بار يك زن وزير دفاع ونزوئلا شد

رئيس‌جمهوري ونزوئلا يك درياسالار زن را به عنوان وزير دفاع اين كشور تعيين كرد.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، «كارمن ملندز» كه از مشاوران نزديك «هوگو چاوز» رئيس‌جمهوري فقيد ونزوئلا بود، نخستين زن در تاريخ ونزوئلا است كه سمت وزارت دفاع را بر عهده مي‌گيرد.ملندز كه يك سال قبل نخستين درياسالار زن در آمريكاي جنوبي شد، جانشين «ديگو مولرو» مي‌شود.

«نيكلاس مادورو» طي سخناني كه از تلويزيون اين كشور پخش مي‌شد، گفت: «تصميم گرفتم براي نخستين بار يك زن را به عنوان وزير دفاع منصوب كنم: كارمن ملندز، سرباز سرزمين پدري».اين نخستين بار است كه مادورو پس از مرگ چاوز، دست به تغييرات اساسي در چارچوب نيروهاي مسلح و مقام‌هاي بلندپايه دفاعي مي‌زند.

پيشنهاد ارتش مصر به مرسي براي پناهندگي به سه كشور

رجب طيب اردوغان در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با «يينگلوک شيناواترا» همتاي تايلندي خود گفت که هيچ اطلاعاتي مبني بر درخواست پناهنگي سياسي مرسي از ترکيه وجود ندارد.به گزارش ايلنا به نقل از لبنان 24، نخست‌وزير ترکيه افزود که برخي منابع نظامي تصريح کردند که مرسي پيشنهاد ارتش براي پناهنده شدن به سه کشور که يکي از آن‌ها ترکيه بود را رد کرده است.

اردوغان با انتقاد شديد از دوگانه‌گرايي اتحاديه اروپا در قبال حوادث مصر تاکيد کرد که اتحاديه اروپا با خودش در تناقض است؛ چرا كه اين نهاد منطقه‌اي از به رسميت شناختن اصول دموکراسي چشم‌پوشي كرده و حوادث مصر را کودتا عليه دموکراسي نمي‌داند.وي با بيان اين‌كه ترکيه اطلاعاتي مبني بر محاکمه مرسي در آينده در اختيار دارد، اين محاکمه را اشتباهي تاريخي دانست که مصر نبايد مرتکب آن شود.

نخست‌وزير ترکيه بر نياز مصر به برگزاري انتخابات دموکراتيک در سريع‌ترين زمان ممکن با مشارکت همه نيروهاي سياسي تاکيد کرد.اردوغان همچنين بر موضع کشورش مبني بر رد دخالت ارتش مصر در سياست تاکيد کرد.

افزايش اخراج شيعيان لبنان از کشورهاي عربي براي مجازات حزب‌الله

در پي تصميم شش کشور خليج فارس، شيعيان لبناني مقيم اين کشورها با خطر اخراج مواجه‌اند. اين تصميم به منظور تنبيه حزب‌الله لبنان براي دخالت در سوريه گرفته شده‌است.

به گزارش رويترز، کشورهاي حاشيه خليج فارس در تلاش‌اند تا با اخراج آن دسته از شيعيان لبناني که به رابطه با حزب‌الله لبنان متهم هستند، اين گروه را براي دخالت در سوريه مجازات کنند. اين تصميم مي‌تواند کساني را متضرر کند که تنها از نظر گرايش مذهبي به حزب‌الله لبنان شباهت دارند ولي هيچ ارتباط ديگري با اين گروه ندارند.شوراي همکاري خليج فارس (GCC) با آن‌چه از آن به عنوان "مداخله حزب‌الله در سوريه" نام برده است ماه گذشته اعلام کرد که شش کشور عضو اين شورا ويزاي اقامت افراد مرتبط به حزب‌الله را لغو خواهند کرد و معاهدات تجاري آن‌ها در منطقه را هدف قرار خواهند داد.

احتمال بازنگري اروپا در پيمان‌‌ با آمريکا

در پي افشاگري‌هاي ادوارد اسنودن اتحاديه اروپا هشدار داد که ممکن است معاهده‌هاي خود با آمريکا را در مورد مبادله اطلاعات شهروندان مورد بازنگري قرار دهد. اين معاهده‌ها با هدف مبارزه با تروريسم بسته شده‌اند.به گزارش دويچه وله، اتحاديه اروپا هشدار داد که مي‌تواند در معاهدات خود با آمريکا بر سر تبادل اطلاعات مسافران هوايي و داده‌هاي مالي بازنگري کند. اين هشدار در پي افشاگري ادوارد اسنودن داده شده است. افشاگري‌هاي اسنودن مشخص مي‌کرد نمايندگي‌هاي ديپلماتيک اتحاديه اروپا و برخي کشورهاي اروپايي مورد کنترل و شنود دولت آمريکا قرار دارند.

اسنودن با افشاي برنامه جاسوسي آمريکا معروف به "پريسم" مجبور به ترک آمريکا شد و بنا به آخرين خبرهاي رسيده هم اکنون در فرودگاه مسکو به سر مي‌برد. اسنودن از سوي آمريکا به "سرقت اسناد طبقه‌بندي شده و افشاي اطلاعات محرمانه‌ دستگاه‌هاي امنيتي ايالات متحده" متهم و گذرنامه‌اش باطل شده است.

رئيس ائتلاف مخالفان سوريه انتخاب شد

ائتلاف مخالفان سوريه در سومين روز از نشست خود در استانبول "احمد عاصي الجربا" را به عنوان رئيس جديد اين ائتلاف و جانشين جورج صبرا انتخاب کرد.به گزارش مهر، به نقل از روزنامه مصري اليوم السابع، يک منبع مسئول در ائتلاف مخالفان سوريه اعلام کرد که اعضاي اين ائتلاف در دومين دور انتخابات براي تعيين رئيس جديد اين ائتلاف احمد عاصي الجربا را به عنوان جانشين جورج صبرا، رئيس موقت ائتلاف مخالفان سوريه انتخاب کردند.بنا به گفته اين منبع فاروق طيفور، نماينده گروه اخوان المسلمين سوريه نيز توانست به عنوان يکي از معاونان رئيس ائتلاف مخالفان تعيين شود همچنين سهير الاتاسي به عنوان معاون دوم رئيس ائتلاف مخالفان سوريه انتخاب شد.منبع مذکور ادامه داد: انس العبد نيز به عنوان جانشين مصطفي الصباغ به عنوان دبيرکل ائتلاف ملي مخالفان سوريه انتخاب شد. الجربا يکي از سران قبايل عرب سوريه و جزو فراکسيون سياسي و از مخالفان سوريه به شمار مي‌رود.


 ميز خبر 

 ميز خبر 

 محمد البرادعي:

دخالت ارتش کم هزينه ترين گزينه بود

رئيس حزب الدستور در يک گفتگوي مطبوعاتي با اعلام اينکه وابستگي به اخوان المسلمين جرم محسوب نمي شود، دخالت ارتش مصر در رويدادهاي اخير را کم هزينه ترين گزينه دانست.به گزارش خبرگزاري مهر، محمد البرادعي رئيس حزب الدستور مصر در گفتگو با نيويورک تايمز اظهار داشت که وي تلاش بسياري انجام داد تا طرف هاي غربي را به اين مسئله قانع کند که راه حلي جز کناره گيري محمد مرسي از قدرت وجود ندارد.

محمدالبرادعي خاطرنشان کرد: وابستگي به اخوان المسلمين جرم محسوب نمي شود. مسئولان نظامي نيز اعلام کرده اند زماني که محمد مرسي را در روز چهارشنبه بازداشت کردند، در نهايت احترام با وي تعامل کردند.رئيس حزب الدستور درباره بسته شدن شبکه هاي ماهواره اي اسلامي توسط مسئولان امنيتي مصر نيز گفت: اين شبکه ها خشونت، جنايت و کشتار را تشويق مي کردند بنابراين براي مدتي توسط نيروهاي امنيتي تعطيل شدند و در برخي از اين شبکه ها نيز سلاح هايي وجود داشت.

رئيس حزب الدستور اظهار داشت: با آمدن ميليون ها شهروند مصري به خيابان ها براي کناره گيري محمد مرسي از قدرت و مخالفت وي با اين مسئله، دخالت ارتش براي حل و فصل موضوع کم هزينه ترين گزينه بود.

اخراج ايرانيان از امارات

اخراج ايرانيان مقيم امارات متحده عربي طي چند هفته گذشته شدت يافته و باعث نگراني ايرانيان مقيم امارات شده است.به گزارش ايسنا، پروژه اخراج ايرانيان و شيعيان کشورهاي لبنان، عراق، هند و پاکستان از امارات متحده عربي طي سال 2011 کليد خورد و طي دو سال گشته هزاران تن از شيعيان از کشورهاي ايران، عراق، لبنان، هند و پاکستان از شيخ نشينان ابوظبي و دوبي اخراج شدند اين در حالي است که افراد اخراج شده بدون هيچ دليل قانوني و جرمي از امارات اخراج شدند و تنها دليل اصلي اخراج آنان شيعه بودن است.

در چند ماه گذشته ده‌ها ايراني مقيم که بيش از 25 سال سابقه اقامت داشته‌اند بدون هيچ دليل، اقامت‌شان کنسل شد و از اين کشور اخراج شدند و اين درحالي است که هيچ دليلي مبني بر اخراج آنان بيان نمي‌شود.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام –FUIW-

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، دولت کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري، 2 آپريل 2007

سند در مورد موضوع 3.4 از پيش نويس دستور کار:

(پيش نويس راهنماي کيفيت و اعتبار سنجي براي دانشگاه هاي جهان اسلام)

قسمت يازدهم

مزيت هاي کيفيت

منابع کيفيت، آنچنان که در موسسه استاندارد سازي بريتانيا بيان شده است به شرح زير مي باشد:

1) اطمينان از استمرار پايداري کيفيت خدمات آموزشي و تامين رضايت سرپرستان و دانشجويان.

2) کاهش اسراف ظرفيت هاي موسسه برحسب منابع و زمان نيروي انساني.

3) پياده کردن يک سيستم کيفيت ( سيستم مديريت عالي) اجازه مي دهد که موسسه مسائل راتحليل کند وآنها را ازطريق معيارهاي تصحيح کننده و بازدارنده براي جلوگيري از وقوع آنها در آينده به آنها اشاره نمايد.

4) بهبود شايستگي آموزش ازطريق درگيرکردن همه گروه هاي مربوط درمديريت موسسه آموزشي، مبني برحسابرسي وتوانا کردن همه اعضاي کارکنان و برخورد روانشناسانه مثبت با آنها.

5) بالابردن آگاهي دانشجويان، سرپرستان و جامعه نسبت به اهميت موسسه آموزشي از طريق تطبيق با استانداردهاي کيفيت.

6) کمک به اثبات شهرت خوب موسسه آموزشي در سطوح محلي، منطقه اي و بين المللي.

7) آماده کردن موسسه براي تصويب سيستم تجديد نظرهاي داخلي و تجديد نظر منظم مديريت که درقلب سيستم کيفيت است وموسسه بايستي از آن بهره شود نه مخالفين موسسه.

8) متصل کردن همه دپارتمان هاي موسسه و هماهنگ کردن فعاليت آنها به جاي يک سيستم مديريت منزوي براي هر دپارتمان يا مديريت. اينکار حسابرسي بيشتري را به وجود مي آورد و تحليل دقيق تري از مسائل نهايي را تضمين مي نمايد.

9) پياده کردن قوانين و طرح هاي استراتژيک به محو بوروکراسي و زايد اداري و برخي اوقات معيارهاي ناهماهنگ کمک مي کند.

10) کنترل وتوسعه سيستم اداري موسسه آموزشي از توزيع روشن نقش ها و مسئوليت ها تشکر مي‌کند.

11) بهبود شرايط فيزيکي ذهني،اجتماعي، رواني و روحي دانشجويان.

12) ملاحظه و تقليل شکايت هاي دانشجويان وسرپرستان و پيدا کردن راه حل‌هاي مناسب براي آنها.

13) تامين نيازهاي دانشجويان از سرپرستان خود، همچنين از جامعه.

14) ايجاد يک محيط از درک متقابل، تشريک مساعي، وروابط انساني ميان کارکنان موسسه آموزشي.

15) ايجاد پيوند محکم و تکميلي بين اعضاي همه کارکنان مدرس و پرسنل اداري در داخل موسسات آموزشي و بهره مندي از روح کارگروهي در کار.

16) جهاني شدن سيستم کيفيت يکي از خصوصيات دوره جديد است.

17) بهترين کاربرد منابع مالي وانساني.


 30 کشته و صدها زخمي در درگيري شديد خياباني مخالفان و حاميان مرسي در مصر 

 
بستن ميدان التحرير قاهره با سيم خاردار و افزايش تلفات درگيري هاي روز گذشته به 30 کشته و بيش از 500 زخمي از جمله خبرهاي مصر به شمار مي رود.به گزارش اليوم السابع، شماري از تحصن کنندگان در ميدان التحرير قاهره تمام ورودي هاي منتهي به ميدان را با سيم خاردار بستند. اين اقدام با هدف تامين امنيت تحصن کنندگان پيش از وقوع هر حمله اي صورت گرفته است.روسيا اليوم نيز به نقل از منابع بيمارستاني اسکندريه گزارش داد که تلفات درگيري هاي روز گذشته ميان مخالفان و موافقان اخوان المسلمين در سرتاسر مصر به حدود 30 کشته و 500 زخمي افزايش يافته است.

مصر با وجود گذشت چند روز از برکناري محمد مرسي از رياست جمهوري، همچنان با تحولات مهمي روبه رو است.

به گزارش عصر ايران، پس از برکناري مرسي توسط ارتش، رئيس دادگاه عالي قانون اساسي مصر به عنوان رئيس جمهور موقت سوگند ياد کرد. مرسي همچنان در بازداشت ارتش است و اخوان و هواداران آن بر مطالبه بازگشت مرسي به قدرت اصرار دارند."عدلي محمود منصور" به عنوان رئيس جمهور موقت پس از اداي سوگند ضمن اعلام پايبندي به "شعار ملت، آقا و رهبر کشور است" وعده داد: انتخابات رياست جمهوري و پارلماني آينده با سلامت کامل برگزار شود.

وي همچنين از اخوان المسلمين خواست در کابينه آينده مشارکت کنند.از سوي ديگرهواداران مرسي در ميدان "رابعه العدويه" در شرق قاهره همچنان به تجمع و تحصن خود ادامه مي دهند. آنها با شعار "حمايت از مشروعيت" خواهان بازگشت مرسي و کناره گيري ژنرال السيسي از فرماندهي کل نيروهاي مسلح مصر و وزارت دفاع هستند.هواداران مرسي همچنين عليه شيخ الازهر، رهبر مسيحيان مصر، محمد البرادعي شعار مي دهند. هواداران مرسي تعداد افراد حاضر در اين تجمع را يک ميليون نفر مي دانند اما خبرنگار روزنامه القدس العربي چاپ لندن مي گويد تعداد آنها 5 هزار نفر است. آنها مي گويند تا بازگشت مرسي به قدرت در اين ميدان باقي مي مانند.

نيروهاي ارتش تجمع مخالفان را محاصره کرده است.رهبر و معاونان اخوان المسلمين که روز پنجشنبه دستگير شده بودند همچنان در زندان به سر مي برند. دو عضو برجسته اخوان يعني الکتاتي و بيومي به زندان محل نگهداري حسني مبارک منتقل شده اند.محمد مرسي رئيس جمهور برکنار شده مصر همچنان در پادگان گارد رياست جمهوري در بازداشت است.

برخي رسانه ها هم مي گويند او در مقر وزارت دفاع، در بازداشت است.قرار است مرسي روز دوشنبه توسط دادستاني به اتهامات مختلف از جمله فرار از زندان وادي النطرون در آخرين روزهاي حکمراني حسني مبارک و توهين به قضات تحت بازجويي قرار بگيرد.در برخي از استان هاي مصر درگيري هاي پراکنده و خشونت آميزي ميان حاميان و مخالفان مرسي روي داد. سه نفر در شليک گلوله ارتش در تجمع حاميان مرسي در مقابل باشگاه افسران گارد رياست جمهوري کشته شدند. ارتش براي متفرق کردن اين تجمع حاميان مرسي از گاز اشک آور نيز استفاده کرد. باشگاه افسران گارد رياست جمهوري محل بازداشت محمد مرسي رئيس جمهوري برکنار شده مصر است.

درگيري هاي شديد خياباني در مناطق مختلف شهرهاي قاهره و اسکندريه ميان حاميان مرسي از يک سو و ارتش و پليس و مخالفان مرسي از سوي ديگر در جريان است.50 نفر در درگيري هاي خياباني قاهره و حدود 300 نفر در درگيري هاي خياباني اسکندريه زخمي شدند. 5 نيروي پليس مصرهم در حمله اسلامگرايان تندرو مسلح در شهر العريش در صحراي سينا کشته شدند.


 رزمايش دريايي روسيه و ايران برگزار نمي‌شود 

سخنگوي ناوگان خزر روسيه گفت که رزمايش مشترک ايران -روسيه برگزار نمي‌شود.

به گزارش ايسنا، راديو صداي روسيه به نقل از سخنگوي ناوگان درياي خزر روسيه گزارش داد: رزمايش دريايي روسيه - ايران برگزار نمي‌شود. بنا بر اين گزارش، خبر برگزاري مانور مشترک زماني اعلام شد که دو ناو جنگي ايران روز 28 ژوئن ( 7 تير 1392) در يک بازديد دوستانه در سواحل آستاراخان بندر روسيه لنگر انداختند.

به گفته سخنگوي ناوگان روسيه، هنگام تدارک اين بازديد دوستانه در مورد انجام رزمايش مشترک توافقي صورت نگرفته بود.وي همچنين گفته است، قرار است پاييز 2013 ناوگان روسيه از بنادر ايران بازديد داشته باشند.


 سرمقاله 

 خريد مسكن رويا و اجاره آن معضل!

حميدرضا عسگري

شايد تصور اينكه زماني مردم اين جامعه تهيه مسكن را همچون خريد لوازم خانه تلقي مي كردند، كمي سخت باشد. اما زمان زيادي از آن دوران نگذشته است كه در بين مردم اجاره نشيني به "خوش نشيني" مرسوم بود، نه يك معضل خانمان برانداز!.

مقايسه چند دهه پيش با وضعيت امروز شايد درست و منطقي نباشد. اما براي مشخص شدن ميزان قدرت وتوان مردم براي تهيه مسكن چاره اي نيست، جز مقايسه وضعيت فعلي با چند سال اخير.

البته درچند سال اخير تمام آنچه شما مي توانيد تصور كنيد قيمتي چند برابر پيدا كرده، اما افزايش چند برابري قيمت مسكن معضلات فراواني را براي جامعه به همراه داشته است. افزايش بي رويه قيمت مسكن و كاهش توان مردم را با مقايسه ارزش كنوني وام مسكن ، با چند سال پيش مي توان مشاهده كرد.

چند سال پيش متقاضيان بسيار زيادي بودند که با استفاده از وام 18 ميليون توماني خريد مسکن حتي اگر هيچ نقدينگي ديگري براي افزودن بر توان خريد خود نداشتند، مي‌توانستند صاحب خانه شوند و از اين طريق از خانه به دوشي و معضل مستاجري رهايي يابند.

رفته رفته با افزايش قيمت مسکن به ويژه در کلانشهرهايي مانند تهران، قدرت خريد وام مسکن نيز تحليل رفت و علي رغم افزايش 2 ميليون توماني وام مسكن، متقاضيان مجبور شدند براي ترميم افزايش قيمت مسکن يا وام‌هايي با عناوين ديگر از بانک ها دريافت کنند و يا براي تامين نقدينگي بيشتر به هر دري بزنند. خيلي نياز به محاسبه ندارد، درحال حاضر با وامي كه براي مسكن اختصاص داده شده مي توان بين 2 تا 9 مترخانه درتهران خريد!.

ازطرفي هم با کم شدن توان مردم براي خريد خانه ، بازار اجاره بهاي مسکن داغ تر از قبل شده است و در اين ميان سودجويان نيز در حال ماهي گرفتن از آب گل آلود هستند.

هر سال اجاره‌‌بهاي خانه در شهرهاي بزرگ 15 تا 20‌درصد افزايش مي‌يافت اما نيمه دوم سال گذشته که بازار مسکن با شوک قيمتي همراه بود، علاوه بر افزايش قيمت فروش مسکن، نرخ اجاره بها هم افزايش يافت، به گونه‌اي که در برخي موارد اين افزايش قيمت به بيش از 30درصد رسيده است.

نكته ديگري كه در سال هاي اخير تهيه مسكن را با مشكل مواجه ساخته، تغيير ترکيب هزينه‌هاي سبد خانوارها بوده است. با توجه به آمار بودجه خانوار، سهم هزينه هاي خوراکي و همچنين بهداشت و درمان در سبدهزينه‌هاي خانوار افزايش و سهم هزينه مسکن کاهش يافته است.

از ديرباز تهيه مسكن منوط به داشتن پس انداز و سرمايه مازاد بر درآمد بوده است. اما درحال حاضر خانوارها با كمبود سرمايه براي تامين نيازهاي روزانه رو به رو مي باشد، چه برسد به پس‌انداز و كنارگذاشتن پول براي خريد مسكن!

آنچه مسلم است سياست‌هاي مالي و برنامه‌هاي اجرايي درمورد تامين مسكن، پاسخگوي نيازهاي جامعه نبوده و حتي سو‌ء مديريت‌ها در بخش مسكن موجب به وجود آمدن قيمت‌هاي نجومي و افسارگسيختگي دراين بازار گرديده است. مسولان توجه داشته باشند كه تامين مسكن براي خانواده‌ها امري ضروريست و نمي‌توان آن را با گراني كره،گوشت، برنج و روغن ... مقايسه كرد و به مردم گفت كه نخوريد و يا مدتي نخريد!


 دكترروحاني:
 غفلت در استفاده از فناوري‌هاي زيستي، موجب شماتت ما توسط آيندگان مي‌شود 

رييس‌جمهور منتخب ملت ايران با انتقاد از واردات محصولات حاصل از بيوتکنولوژي به کشور، بر وجود زيرساختهاي عظيم در اين حوزه در کشورمان و نيز استفاده از انديشه و تدبير مديران دلسوز و شجاع و تخصص و توان پژوهشگران براي تغيير وضعيت کشور در اين زمينه تاکيد کرد.

به گزارش ايسنا، دكتر حسن روحاني در پيامي به همايش‌هاي ملي بيوتکنولوژي و ايمني زيستي و مهندسي ژنتيک که صبح امروز در مراسم افتتاحيه اين دو همايش توسط عيسي کلانتري قرائت شد، گفت: در حالي که کشور ما از زيرساخت‌هاي عظيمي در حوزه بيوتکنولوژي کشاورزي برخوردار است و با وجود داشتن سرمايه‌هاي عظيم انساني متخصص و دلسوز، به نظر مي‌رسد سهم مردم ما از اين فناوري‌ها فعلا واردات محصولات حاصل از بيوتکنولوژي از خارج از کشور است که بايد با تکيه بر انديشه و تدبير مديران دلسوز و شجاع و استفاده از تخصص و توان پژوهشگران کشورمان اين وضعيت تغيير کند.

وي همچنين تاکيد کرد: استفاده از فناوري‌هاي بيوتکنولوژي و مهندسي ژنتيک، نه تنها يک ضرورت بلکه انتخابي هوشمندانه و آگاهانه براي حل معضلات غذايي و بهداشتي و محيط زيستي کشور محسوب مي‌شوند که غفلت در دستيابي به و استفاده از اين فناوري‌ها به يقين مي‌تواند موجب شماتت ما توسط نسل آينده شود.


 عارف:
 بايد به مطالبات سياسي مردم پاسخ داد 

يک عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام بر ضرورت پاسخگويي به مطالبات سياسي مردم تاکيد کرد.به گزارش ايسنا، محمدرضا عارف در ديدار با اعضاي "انجمن پرتو زمانه" با اشاره به جايگاه سازمان‌هاي مردم نهاد در دوران اصلاحات گفت: اگرچه در دوران اصلاحات سازمان‌هاي مردم نهاد شکل خوبي به خود گرفت، اما تشکيل اين سازمان‌ها به صورت عميق و پايه‌اي نبود و در نتيجه دچار آسيب‌هاي جدي شدند آسيب شناسي اين سازمان ها براي استمرار موثر و حضور جدي آن ها ضروري است.

اين عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام در ادامه با بيان اين‌که پس از انتخابات رياست جمهوري سرمايه اجتماعي عظيمي خلق شده است، بر ضرورت محافظت از سرمايه اجتماعي تاکيد کرد.

عارف با اشاره به اين‌که از مدت‌ها قبل مشارکت بالاي 70 درصد را پيش‌بيني مي‌کردم، سهم اصلي در خلق سرمايه اجتماعي را متعلق به مردم دانست و گفت:پرداختن به مطالبات سياسي مردم حايز اهميت است و نبايد اين مطالبات رها شود.وي با اشاره به اين‌که سرمايه اجتماعي خلق شده وظيفه ما را نسبت به مردم بيشتر کرده است، افزود: حفظ اين سرمايه اجتماعي وظيفه سازمان‌هاي مردم نهاد است؛ فرصت بوجود آمده فرصت خوبي است که بتوان مسايل را به صورت عميق و ريشه‌اي بررسي کرد و بر اساس تحليل شرايط گذشته و علل شکست‌ها بتوان آينده را به صورتي مديريت کرد که سرمايه اجتماعي روز به روز افزايش يافته تايک هم افزايي را ميان سازمان‌هاي مردم نهاد و احزاب شاهد باشيم.عارف با بيان اين‌که سازمان‌ هاي مردم نهاد بايد مستقل از دولت براي پاسخگويي به مطالبات مردم کمک کنند.بر ضرورت نقش آفريني سازمان‌هاي مردم نهاد در کمک به دولت تاکيد کرد.


 اهدا جايزه ملي «دکتر کاظمي آشتياني» به محققان برجسته زيست فناوري کشور 


 يک هواپيماي سوپرمن‌مانند که با راديو کنترل مي‌شود، بر فراز سان‌ديگو به پرواز درآمد 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي