جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/04/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4469


گياهي معجزه‌گر


عوامل پنهان موثر در چاقي


خبرها از عالم علم


  گياهي معجزه‌گر  

يک کارشناس گياهان دارويي با اشاره به خواص مفيد کاسني گفت: تصفيه خون و شستشوي کبد از جمله خواص کاسني و عرق آن است.به گزارش ايسنا، حميد رضا عبدوس افزود: کاسني يکي از گياهان دارويي موثر است که در انواع مختلف در طبيعت وجود داشته و همه اجزاي آن خواصي بسيار مفيد براي بدن دارد، البته اگر به‌ اعتدال مصرف شود.

وي ادامه داد: کاسني و عرق کاسني، از ديرباز در ميان ايرانيان جايگاه و منزلتي خاص داشته و همه مادربزرگ‌ها، در ميان تمام شيشه‌هاي عطر و ادويه در مطبخ خانه‌هايشان، يک قرابه کوچک، عرق کاسني را در کنار شاتره، گل گاوزبان، نعناع و ... نگه‌داري مي‌کردند.

اين کارشناس گياهان دارويي افزود: عطاران و صاحب‌نظران در حوزه گياهان دارويي و طب سنتي،عرق کاسني را سرد مي‌دانند که تاثيراتش در از بين بردن حرارت و التهاب بدن احساس رخوت و سستي، رنگ پريدگي و زردي چهره و خصوصاً تنبلي کبد است و اگر با دقت و مستمر استفاده شود، تاثيراتش قابل مشاهده است.

عبدوس با بيان اينکه در ايران، از گذشته دور تاکنون قسمت‌هاي مختلف گياه کاسني و عرق آن را به عنوان تصفيه کننده خون و شستشو دهنده کبد، استفاده مي‌کردند، خاطرنشان کرد: کاسني در دو نوع صحرايي يا وحشي و کاسني کشت شده توسط کشاورزان، وجود دارد که نوع وحشي آن در اوايل بهار در کنار جويبار يا در ميان سبزه زار مي‌رويد.

وي اظهار کرد: اضافه کردن کاسني به سرکه‌ انگبين يا همان شربت سکنجبين در ايران امري متداول بوده و مردم از اين خوراکي براي کاهو خوران بعدازظهرها، بهره مي‌بردند.

اين کارشناس گياهان دارويي با اشاره به خاصيت تب بري کاسني گفت: کاسني با تاثيراتش روي کبد، زمينه دفع صفرا از بدن را فراهم کرده و زردي را مي‌زدايد و بار کبد را سبک مي‌کند، به همين دليل مسکني تاثيرگذار براي تب محسوب مي‌شود.

عبدوس با اشاره به کارکردهاي کبد در بدن گفت: کبد عضو سم زداي بدن بوده و بيش از 500 کارکرد حياتي دارد که تفکيک مواد مغذي از مواد زايد، سم زدايي، تجزيه مواد شيميايي، انهدام ميکروب ها، تنظيم هورمون‌ها، سوخت و ساز چربي‌ها، پروتئين‌ها و قندها، دفع اوره و ... از جمله وظايف کبد است.

وي ادامه داد: هر چيزي که مي‌خوريم، مي‌آشاميم، تنفس مي‌کنيم يا با پوستمان تماس دارد سرانجام به کبدمان مي‌رسد، بنابراين اگر اين عضو دچار اختلال شود، همه بدن را درگير کرده و عوارض آن به سرعت انتشار پيدا مي‌کند و علائمي چون زردي پوست، خستگي مفرط، التهاب بدن، عطش، چربي خون بالا و... از جمله علائم بروز مشکل در کبد محسوب مي‌شود.

اين کارشناس گياهان دارويي خاطرنشان کرد: عرق کاسني ملين و ادرارآور خوبي بوده و با خروج سموم از بدن التهاب بدن تب‌هاي صفراوي، يرقان و زردي ناشي از گرمي را رفع، کيسه صفرا، کليه و مثانه را از سنگ پاک، التهاب معده را برطرف، اسيد کلريدريک معده را تحريک و اشتها را زياد مي‌کند.

رييس منابع طبيعي و آبخيزداري شهرستان مهدي‌شهر تصريح کرد: هرچه اين عرق تلخ تر باشد خواص بيشتري داشته و در التيام امراض کبدي موثرتر است. عبدوس همچنين با اشاره به مفيد بودن اين عرق براي مبتلايان به نقرس و هپاتيت گفت: ايمني در برابر بيماري‌هاي عفوني از ديگر خواص عرق کاسني است.

وي اضافه کرد: اين عرق سرشار از ويتامين C بوده و نوع وحشي آن فسفر و آهن گياهي دارد. عرق کاسني با تقويت کبد، رنگ پوست را روشن، بيماري‌هاي مزمن پوستي به خصوص اگزما را التيام، رسوبات ادراري و جوش‌هاي ناشي از گرمي غذاها را رفع کرده و بهترين دارو براي افزايش نيروي جنسي است.

به دليل آن که اين عرق روي کبد اثري نيکو دارد اين عضو مي‌تواند به تنظيم هورمون‌ها پرداخته و در افزايش قدرت باروري نطفه و تنظيم و تقسيم کروموزوم‌هاي نر و ماده تاثيرگذار باشد.

اين کارشناس گياهان دارويي خاطرنشان کرد: زمان برداشت اين گياه دارويي اواسط خرداد ماه است و کار برداشت کاسني به مدت يک ماه به‌ طول مي‌انجامد.

وي با اشاره به خواص دارويي گياه کاسني، تصريح کرد: مصرف کاسني در درمان فشار خون، تقويت معده، کبد، کليه، درمان ضعف اعصاب و همچنين رفع عطش بسيار مناسب است.


 عوامل پنهان موثر در چاقي  

قسمت دوم

با توجه به مواردي که ذکرشد اگر دوست داريد استرس ديگر يکي از عوامل چاقي شدن‌تان نباشد، اين توصيه‌ها رامرور کنيد:

- حتي‌الامکان سعي کنيد که خودتان را در موقعيت‌هاي استرس‌زا قرار ندهيد.

- وقتي که استرس مي‌گيريد، تمام خوراکي‌ها را از دم دست‌تان برداريد.

- اگر نمي‌توانيد بر سندرم پرخوري‌تان غلبه کنيد و چشم از خوراکي‌هاي رنگارنگ برداريد، سريع از خانه يا محل کار بيرون برويد و چند دقيقه در فضاي باز قدم بزنيد تا آرام شويد.

- جويدن آدامس مي‌تواند راه حلي مناسب براي مقابله با استرس و پرخوري باشد. کاري که الکس فرگوسن، مربي مشهور منچستريونايتد، هيچ‌گاه از انجام دادن آن غافل نمي‌ماند.

- ساعاتي در روز يا هفته را به انجام دادن ورزش‌هايي مانند يوگا يا هر ورزش آرام‌بخش ديگري اختصاص دهيد.

- اگر فکر مي‌کنيد معاشرت يا درد دل کردن با دوستان و اطرافيان مي‌تواند شدت استرس‌تان را پايين بياورد، حتما اين کار را انجام دهيد.

- تناسب اندام پيش از تولد

امکان تولد نوزاد کم‌وزن در بين خانم‌هايي که در دوران بارداري و پيش از آن سيگار مي‌کشيده‌اند بسيار زياد است. همچنين احتمال تولد نوزادان با مشکلات مغزي نيز در بين خانم‌هاي الکلي خيلي بالاست. بنابراين مي‌بينيد که عادات بد رفتاري و تغذيه‌اي مادران چه‌قدر مي‌تواند سلامت کودک‌شان را به خطر بيندازد. اگرمادري دردوران بارداري يا پيش از آن عادت به خوردن غذاهاي بسيارچرب يا شيرين داشته باشد باعث افزايش سلول‌هاي چربي و بالا رفتن قند کودکش حتي قبل از تولد مي‌شود و احتمال ابتلاي فرزندش به چاقي بيش از حد و ديابت در دوران کودکي و پس از آن چند برابر مي‌گردد. تحقيقات نشان داده است که سطح گلوکز و اسيدهاي چرب آزاد رحم در خانم‌‌هاي چاق بيشتر از سايرين است که اين امر سبب کاهش يافتن پروتئين دريافتي بدن نوزاد مي‌شود که در نتيجه آن سيستم کنترل اشتها و سوخت و ساز بدن نوزاد تخريب و روند صحيح رشد مغزش به درستي صورت نمي‌پذيرد. طي تحقيقي که محققان آمريکايي روي دو فرزند مادراني که بعد از به دنيا آوردن فرزندشان اولشان اقدام به کاهش وزن کرده و سپس فرزند دومشان را به دنيا آورده بودند، انجام دادند، به اين نتيجه رسيدند که اگر چه هر دو فرزند از يک مادرند و بايد از نظر ژنتيکي شبيه هم باشند اما فرزند دوم به مراتب از اولي لاغرتر است. بنابراين انجام اين تحقيق نقش تغذيه و چاقي مادران را در به دنيا آوردن کودکان چاق و مشکل‌دار به روشني ثابت نمود. با اين حساب تنها نکته‌اي که مي‌توان به مادران باردار و آنهايي که به زودي قصد بچه‌دار شدن دارند، گوشزد کرد، اين است که حسابي مراقب سلامت و تغذيه‌شان باشند تا بتوانند نوزاداني سالم به دنيا آورند.

مصائب بي‌خوابي

داشتن خواب کافي و مناسب به قدري در داشتن اندامي موزون مهم است که بيماران چاق وقتي براي کم کردن وزن به پزشک مراجعه مي‌کنند، علاوه بر بررسي غذاهاي مصرفي روزانه‌شان از نظر دارا بودن خواب کافي در شبانه‌روز هم مورد بررسي قرار مي‌گيرند. اگر خواب اين بيماران کمتر از هفت تا هشت ساعت در شبانه‌روز باشد، آنگاه احتمال اينکه پزشک برايشان بيشتر خواب تجويز کند تا دارو يا رژيم غذايي خاص بسيار بالاتر است. وقتي شما به اندازه مي‌خوابيد، احساس نشاط و سرزندگي بيشتري مي‌کنيد و راحت‌تر هم مي‌توانيد وزن کم کنيد. به نظر شما اصلا خوابيدن چه ربطي به تناسب اندام دارد؟ محققان دانشگاه شيکاگو گزارش داده‌اند که خواب کم و ناکافي سبب به هم ريخته شدن تعادل هورمون‌هاي بدن مي‌شود، به طوري که اگر کم بخوابيم ميزان هورمون لپتين که احساس سيري را براي ما به دنبال دارد، کاهش مي‌يابد و در عوض ميزان هورمون گرلين در بدن افزايش پيدا مي‌کند، هورموني که باعث مي‌شود ما مدام احساس گرسنگي کنيم.

در نتيجه ما مدام احساس گرسنگي کنيم و اگر اين گرسنگي کاذب هم باشد باز ما را به سمت اولين خوراکي دم دستمان سوق مي‌دهد. حالا رابطه چاقي وخواب را فهميديد؟! بنابراين آسان‌ترين و ارزان‌ترين توصيه مبارزه با چاقي داشتن خواب کافي و مناسب است.

چاقي خانوادگي

يکي از مهم‌ترين عواملي که مي‌تواند سبب چاقي يا لاغري يک فرد شود نوع زندگي خانوادگي وحتي اجتماعي و تاثير خانواده و دوستان بر اوست. فرض کنيد فرزندي در خانواده‌اي که پدرو مادرش چاق و خوش‌خوراک هستند، بزرگ شود و فرزند ديگري پدر ومادري داشته باشد که به ميزان غذا خوردن و سالم بودن غذا اهميت ويژه‌اي مي‌دهند. طبيعي است که فرزند اولي چاق و دومي داراي اندامي متناسب خواهد بود. همسران هم بسيار مي‌توانند در عادات غذايي يکديگر تاثير داشته باشند، به همان ميزان که دوستان و همکاران صميمي يک فرد مي‌توانند. تحقيقات جديد نشان داده است که 37 درصد از افرادي که خانواده يا دوستان چاق دارند، خودشان هم به مرور زمان به چاقي بيش از حد مبتلا مي‌شوند. همچنين اين محققان گفته‌اند روابط اجتماعي يعني جمع همکاران هم در چاق و لاغر شدن افراد چندان بي‌تاثير نيست. در نتيجه بهتر است به جاي اينکه بگذاريد خانواده، دوستان يا همکاران چاقتان روي شما تاثير بگذارند شما آنها را سر به راه کنيد و به سمت پايين آوردن وزن و خوردن غذاي سالم تشويق‌شان کنيد.

چاقي ويروسي

ادنو ويروس‌ها مسوول بسياري از بيماري‌ها و مشکلات در بدن هستند، از بيماري‌ها و حمله‌هاي تنفسي گرفته تا مشکلات شديد گوارشي. رابطه اين ويروس‌ها با چاقي هم وقتي معلوم شد که محققان نمونه‌اي از آنها را در مرغ‌هاي چاق کشف کردند. برخي از سلول‌هاي بدن هنگام مواجهه با ويروس‌ها قابليت تبديل شدن به نوع ديگري از سلول را دارند. مثلا سلول‌هايي در بدن وجود دارند که وقتي به وسيله همين ادنوويروس‌ها عفوني مي‌شوند تبديل به سلول چربي مي‌گردند و به نظر مي‌رسد که وقتي اين ويروس‌ها به سلو‌ل‌هاي بدن حمله مي‌کنند به يکباره باعث افزايش چشمگير سلول‌هاي چربي در بدن و در نتيجه چاقي فرد مي‌شوند. مطالعات هم ثابت کرده است که تجمع و ورود انواع ويروس‌ها در بدن افراد چاق بسيار بيشتر از سايرين است. پس رژيم غذايي مناسب و جلوگيري از افزايش وزن بهترين راه پيشگيري از ورود اين ويروس دردسرساز به بدن است.

ادامه دارد...


 خبرها از عالم علم 

 واکسينه بزرگسالان

ترجمه: پيروز پاليزي

واکسينه بزرگسالان، نوزادان را نيز تحت حمايت قرار مي‌دهد

فاميل و دوستان مي‌خواهند نوزاد را در آغوش بکشند، ولي قبل از آن بايد مطمئن شد که آنان در مقابل بيماري سياه‌سرفه واکسينه شده‌اند.

بيماري سياه‌سرفه بسيار مسري بوده و واکسينه کردن کودکان در دوران طفوليت بسيار خطرناک است و ابتلا به اين بيماري در امريکا رو به افزايش است. اين عفونت معمولا از طريق فاميل سرايت مي‌کند، بنابراين اگر قبل از بارداري واکسينه نشده‌ايد، سريعا بعد از زايمان خود را مصون سازيد.

منبع: www.niniplus.com

بهترين روش پيشگيري از سرطان

فوق تخصص خون و آنکولوژي بيمارستان توحيد سنندج، بهترين و مهمترين روش پيشگيري از سرطان را درست زندگي کردن برشمرد.

به گزارش ايسنا، بايزيد قادري، اظهار داشت: داشتن تحرک بدني مناسب، پرهيز از رژيم هاي پرچرب، استفاده از گوشت سفيد به جاي گوشت قرمز،عدم استعمال دخانيات، رژيم هاي غذايي پر فيبر و پر کلسيم از عواملي هستند که خطر ابتلا به بيماري مهلک سرطان را کاهش مي دهد

رژيم غذايي نامناسب، غذاهاي مانده و پرچرب، ترشيجات، مصرف زياد نمک در غذا، چاي داغ، سيگار، عفونت ها، چاقي و عوامل محيطي عوامل خطرساز سرطان را تشکيل مي دهند.

وي در ادامه با اشاره به اينکه هيچ دارويي تا کنون براي پيشگيري از سرطان ساخته نشده است، انجام غربالگري را يکي از راههاي پيشگيري از سرطان خواند و بر انجام آزمايش‌هاي تشخيصي در افراد بالاي 50 سال به منظور پيشگيري از سرطان روده تاکيد کرد.

به گفته وي، چاقي عامل 30 درصد از سرطانهاي پستان در بانوان پس از يائسگي است و به خانم ها توصيه کرد براي پيشگيري از سرطان پستان از سن 40 سالگي به بعد هر شش ماه يکبار ماموگرافي انجام دهند.

اين فوق تخصص خون و آنکولوژي در ادامه ژنتيک و محيط را از ديگر علل ابتلا به سرطان اعلام کرد و گفت: سندرم هاي سرطان در برخي خانواده ها شايع است و علل ارثي دارد، همچنين عوامل محيطي نيز در ژن هاي سرطاني نقش عمده دارند.

وقتي چشم ها سرما مي خورند!

سرماخوردگي مي تواند سبب آلودگي ويروسي چشم ها شده که در صورت گسترش ويروس و عدم درمان مي تواند بينايي را به خطر بيندازد.

دکتر شمس متخصص چشم در گفتگو با باشگاه خبرنگاران گفت: هنگامي که فردي به يک بيماري ويروس مانند سرماخوردگي مبتلا مي شود، آلودگي ويروس مي تواند تمام بدن او را درگير کند. چشم ها هم مستثني نبوده و تحت تأثير اين آلودگي ويروس قرار مي گيرند.

وي درباره عوارض آلودگي ويروسي چشم‌ها در اثر سرماخوردگي گفت: مشاهده مي کنيم که در افراد سرماخورده معمولاً چشم ها ملتهب و قرمز رنگ بوده و آبريزش دارند که خوشبختانه در اين مورد، تمام عوارض گفته شده با همان روشهاي درمان سرماخوردگي برطرف خواهد شد.

دکتر شمس افزود: البته آلودگي ويروس چشمي مي تواند در اثر بيماريهاي ويروسي ديگري هم ايجاد شود که در هر صورت بايد تحت درمان قرار گيرد زيرا اگر اين آلودگي ويروس گسترش يابد نه تنها مي تواند بخشهاي عميق تر بدن را درگير کند بلکه علاوه بر ايجاد التهاب شديد، عصب بينايي را درگير کرده و باعث آسيب بينايي مي شود.وي در پاسخ به اين سئوال که براي درمان آلودگي ويروس چشمي بايد چه کرد، گفت: توصيه من به افرادي که در اثر سرماخوردگي دچار آلودگي ويروسي چشمي شده اند اين است که علاوه بر داروهاي تجويز شده براي درمان سرماخوردگي از داروهاي ضد التهاب استفاده کنند، ميوه هايي را در برنامه غذايي خود جاي دهند که حاوي انواع ويتامين ها از جمله ويتامين C است و تا بهبودي کامل استراحت کنند.شمس خاطر نشان کرد: اگر اين آلودگي چشمي در اثر ابتلا به بيماري ويروسي ديگري ايجاد شود، براي درمان ابتدا بايد عامل ويروسي شناخته شده و سپس براي درمان آن اقدام به عمل آيد.

موثر در درمان سرماخوردگي، برونشيت، آسم و مشکلات تنفسي

شلغم در درمان مشکلات تنفسي و آسم موثر است.

يک کارشناس تغذيه گفت: شلغم علاوه بر موثر بودن براي درمان سرماخوردگي، در درمان برونشيت، آسم و مشکلات تنفسي هم موثر است.

به گزارش افکار نيوز، فرح روشن پور اظهار داشت: شلغم در فصل زمستان رويش خوبي دارد و اين نشان مي‌دهد فصل رويش هر ميوه متناسب با خواص آن است، زيرا شلغم تاثير بسزايي در درمان سرماخوردگي دارد.

وي ادامه داد: شلغم مي تواند در درمان برونشيت، مشکلات تنفسي و آسم هم موثر باشد.به گفته اين کارشناس تغذيه، بهترين شيوه مصرف شلغم بصورت بخارپز، سوپ و يا آش است و بهتر است در ساعات اوليه صبح مصرف شود.

روشن پور يادآور شد: همچنين قرقره کردن آب شلغم، گلودردهاي باکتريايي را نيز تسکين مي‌دهد. اين کارشناس تغذيه با اشاره به مقادير فراوان ويتامين C موجود در شلغم، افزود: همچنين شلغم نقش آنتي اکسيدان دارد و از تشکيل راديکال‌هاي آزاد در بدن جلوگيري مي‌کند.

وي شلغم را ماده‌اي اشتها آور دانست که آب آن در تنظيم مايعات بدن نقش دارد. روشن پور خاطرنشان کرد: مقادير فراوان فسفر موجود در شلغم به تقويت حافظه و سيستم عصبي کمک مي کند.

به گفته اين کارشناس تغذيه، املاح کلسيم و منيزيم موجود در شلغم بر رشد استخوان‌هاي کودکان و تقويت اسکلت زنان باردار نيز تاثير مي گذارد.

وي تاکيد کرد: يد موجود در شلغم مي‌تواند ترشح تيروئيد را تنظيم کند و به دليل مقادير فراوان آهن آن، جزو ميوه و سبزيجات خون ساز به شمار مي رود.

روشن پور عصاره شلغم را پاک کننده بدن دانست و تصريح کرد: شلغم در دفع اسيداوريک و رفع سنگ هاي کليه هم نقش دارد. درمان شب کوري نيز از ديگر خواص شلغم است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي