جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/04/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4469


حشرات مفيد در پنج هکتار زمين هاي کشاورزي شهرستان دماوند رها شدند


کمک 30 ميليارد ريالي خيرين سلامت براي احداث مرکز پيوند مغزو استخوان بندرعباس

نماينده اروميه:
مسئولان براي رفع بلاتكليفي صاحبان معادن آذربايجان غربي تلاش كنند


درخشش جوانان شرکت ملي حفاري ايران در عرصه هاي علمي،فناوري و پژوهشي


ايران زمين


خبر


 حشرات مفيد در پنج هکتار زمين هاي کشاورزي شهرستان دماوند رها شدند 

 دماوند:خبرنگارآفرينش –ايرج صادقعلي

رييس جهاد کشاورزي شهرستان دماوند از رها سازي تعدادي حشرات مفيد در پنج هکتار از زمين هاي کشاروزي شهرستان دماوند خبر داد.حميدرضا خليلي صبح شنبه در گفت وگو با آفرينش افزود:به منظور مبارزه با حشرات موذي و زيان آور در بخش کشاورزي در پنج هکتار از زمين هاي کشاورزي شهرستان دماوند، حشره مفيد تريکوگراما رهاسازي شد. رييس جهاد کشاورزي شهرستان دماوند از جمله اهداف اصلي اين عمليات را حذف مبارزه شيميايي با آفات و بيماريها و توليد محصول سالم عنوان کرد و افزود: اين طرح در روستاهاي بولان، تنگه، ويرانه، دواّب وباغات انار اين روستاها انجام شده است.

شهرستان دماوند به دليل آب و هواي مناسب و چهارفصل داراي محصولات منطقه سردسيري و گرمسيري است .

خليلي ميزان سطح زير کشت انواع محصولات کشاورزي را در شهرستان دماوند 17 هزار و 500 هکتار بيان کرد که 10هزار و 500 هکتار آن باغات و چهارهزار و 500 هکتار نيز انواع محصولات زراعي و بقيه را آيش شامل مي شود.

کشاورزان شهرستان دماوند در حوزه توليد محصولات کشاورزي در سال 91 توانستند با کسب سه نمونه کشوري و يک استاني در توليد محصول سالم، آبخيزداري، توليد چند برابري سيب درختي (از 16 تن در هر هکتار به 38 تن در هر هکتار) و همچنين سيب زميني در کل ايران اسلامي مقام نخست را از نظر تعداد از آن خود کنند و برگ ديگري بر افتخارات کشاورزي شهرستان دماوند بيافزايند.


 کمک 30 ميليارد ريالي خيرين سلامت براي احداث مرکز پيوند مغزو استخوان بندرعباس 

 بندرعباس- شهين صادقي

در همايش خيرين سلامت که در راستاي معرفي اقدامات خيرين حوزه سلامت هرمزگان برگزار شد، پروژه بزرگ مرکز پيوند مغز و استخوان بندرعباس نيز معرفي و خيرين براي ساخت آن اعلام آمادگي کردند.علي علامه زاده ، مشاور عالي استاندار هرمزگان در اين همايش با بيان اينکه مسير رسيدن به خدا از ميان مردم رد مي شود گفت : اگر گوشه نشيني کنيم و نماز خوان هم باشيم اما از مردم دوري کنيم به آن نتيجه و آرامش روحي لازم نخواهيم رسيد .

وي با بيان اينکه وضعيت بهداشتي و درماني هرمزگان نسبت به گذشته رشد مناسبي داشته است، اظهار داشت: خوشبختانه خيرين در راستاي توسعه مراکز بهداشتي و درماني هرمزگان به کمک نهادهاي دولتي آمده اند و اين افراد کمک هاي خالصانه اي در اين راستا داشته اند.رييس دانشگاه علوم پزشکي و خدمات بهداشتي و درماني هرمزگان نيز در اين همايش گفت : هرمزگان به عنوان پايتخت اقتصادي کشور پيشرفتهاي زيادي به لحاظ اقتصادي ، اجتماعي و... داشته است اما به موازات اين پيشرفت در بخش سلامت کمبود و نقصان داريم که پيچيدگي بخش سلامت و عقب ماندگي سنوات قبل نيز مزيد بر علت شده است .

دکتر محمد شکاري خاطر نشان کرد : در دولت نهم و دهم از حداکثر ظرفيت منابع دولتي استفاده شده است اما در بخش جذب خيرين نسبت به استانهاي همجوار کمتر موفق بوده ايم .وي با بيان اينکه يکي از مشکلات هرمزگان اين است که بخش خصوصي در زمينه بهداشت و درمان وارد نمي شود گفت : اين درحالي است که هرمزگاني ها در استانهاي همجوار اقدام به سرمايه گذاري در اين بخش مي نمايند .

دکتر شکاري با بيان اينکه امکان ارائه خدمات پزشکي بدون داشتن دستگاههاي تخصصي و فوق تخصصي نيست خاطر نشان کرد : استان هرمزگان بيش از 1500 بيمار تالاسمي دارد که احداث مرکز پيوند مغز و استخوان ، در راستاي خدمات رساني به اين بيماران، همچنين بيماران سرطاني استان مورد نياز است .

وي ادامه داد : با توجه به اينکه اين مرکز در استانهاي همجوار نيز وجود ندارد بيماران براي گرفتن خدمات مجبورند به شيراز و يا تهران سفر کنند که علاوه بر رنج بيماري رنج سفر را نيز بايد متحمل شوند. گفتني است در پايان اين همايش، خيرين سلامت استان و چند تن از خيرين سلامت ساير نقاط کشور ، مبلغ 30 ميليارد ريال براي احداث مرکز پيوند مغز و استخوان بندرعباس کمک نمودند .


 نماينده اروميه:
  مسئولان براي رفع بلاتكليفي صاحبان معادن آذربايجان غربي تلاش كنند  

 
اروميه – خبرنگار آفرينش : نماينده اروميه در مجلس شوراي اسلامي از سازمان زمين شناسي و اكتشافات معدني كشور خواستار تلاش هرچه بيشتر براي رفع بلاتكليفي صاحبان معادن در آذربايجان غربي شد. نادر قاضي پورافزود: اجراي زيرساخت هاي معدني به عهده دولت است و مسئولان بايد در تشكيل زيرساخت هاي لازم براي راه اندازي واحدهاي درآمدزا همت داشته باشند و با اعمال مقررات از خروج مواد خام معادن استان جلوگيري كنند.

وي با بيان اينكه اين وظيفه ماست تا از حق مسلم مردم و توليد كنندگان دفاع كنيم اظهار كرد: اختصاص سهم اعتبارات استان براي ايجاد واحدهاي توليدي فرآوري، ايجاد اشتغال و درآمدزايي براي كاركنان و تلاشگران اين بخش بسيار كارساز و موثر است. وي خواستار صدور مجوز براي معدن كاران استان، جهت ايجاد واحدهاي فرآوري در حوزه معادن شد و افزود: چنانچه اين مهم انجام شود، داد و ستد، اشتغال، اقتصاد و امنيت در منطقه به طور چشمگير افزايش مي يابد.

وي همچنين گفت: با توجه به وجود سنگهاي قيمتي و نيمه قيمتي از قبيل عقيق و ياقوت در معادن شهرستان هاي ماكو و تكاب خواستار توجه جدي سازمان توسعه سنگهاي قيمتي و نيمه قيمتي كشور به اين موضوع هستيم. قاضي پور بر اهميت راه اندازي و بهره برداري از كارخانه زره شوران تكاب به عنوان هفدهمين معدن بزرگ و نخستين معدن ريالي كشور تاكيد كرد و گفت: مطابق قانون بودجه با راه اندازي اين واحد بخشي از سود و درآمد آن براي اجراي طرح هاي مختلف استان و آباداني و توسعه منطقه اختصاص مي يابد. وي گفت: با راه اندازي اين كارخانه ساليانه 3600 كيلوگرم شمش طلا و 1260 كيلوگرم نقره استخراج و توليد مي شود.


 درخشش جوانان شرکت ملي حفاري ايران در عرصه هاي علمي،فناوري و پژوهشي 

 اهواز – خبرنگار آفرينش

دو تن از متخصصين شرکت ملي حفاري ايران در دومين مرحله فرآيند ارزيابي انتخاب متخصصان وزارت نفت بعنوان متخصصين برتر انتخاب شدند .آقايان محمود احمدي و اصغر قبادي دو نفر از متخصصين ملي حفاري كه در دومين مرحله فرآيند ارزيابي انتخاب متخصصان وزارت نفت بعنوان متخصصين برتر انتخاب شدند، اظهار كردند : انتخابهاي صورت گرفته بر اساس مستندات علمي ،پژوهشي و مصاحبه هاي حضوري از بين 350 نفر از كاركنان رسمي،پيماني و قراردادي شاغل در شركت هاي نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي در استانهاي خوزستان،كهگلويه و بويراحمد،ايلام و بوشهر پس از طي مراحل ارزيابي انجام گرفت.

مهندس محمود احمدي كارشناس ارشد نمودارگيري سطحي و از نخبگان صنعت نفت بخاطر تاليف 2 جلد كتاب تخصصي،چاپ بيش از 20 مقاله علمي و پژوهشي در زمينه زمين شناسي بعنوان جوان برتر صنعت نفت برگزيده شد.

وي همچنين عضويت در انجمن هاي علمي كشور همچون زمين شناسي نفت،بلورشناسي و كاني شناسي را در كارنامه علمي پژوهشي خود دارد.

مهندس احمدي استفاده از نخبگان در زمينه هاي مرتبط شغلي را يكي از ضروريات در فرآيند پيشبرد اهداف صنعت نفت و ارتقاء دانش فني متخصصان عنوان كرد. مهندس اصغرقبادي شاغل در اداره زمين شناسي ملي حفاري يكي ديگر از برگزيدگان دومين ارزيابي متخصصان جوان برتر صنعت نفت است.

وي كه در سوابق علمي خود،رتبه يك آزمون ورودي مقطع كارشناسي ارشد در رشته زمين شناسي نفت،رتبه اول پنجمين جشنواره علمي دانشجويي سراسركشور در رشته زمين شناسي را در كارنامه خود دارد،برگزاري اينگونه همايشها و تقدير مقام عالي وزارت نفت را در ايجاد انگيزه کارشناسان و متخصصين، كاري پسنديده در راستاي تشويق محققين،پژوهشگران و نخبگان دانست. مهندس قبادي در سوابق ممتاز پژوهشي خود همكاري با واحد پژوهش شركت نفت فلات قاره، ارائه دو مقاله علمي پژوهشي در چهارمين همايش ژئوفيزيك ايران ،چاپ چهار مقاله علمي ،تحقيقاتي و پژوهشي در زمينه پتروفيزيك-مهندسي مخزن و زمين شناسي را نيز در سوابق خود دارد.

همچنين وي عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، كانون تفكر جوانان صنعت نفت،انجمن زمين شناسي و سازمان نظام مهندسي معدن را داشته و هم اكنون بعنوان كارشناس مطالعات پتروفيزيك و مهندسي مخزن،ناظر عمليات نمودارگيري فاز 14 پارس جنوبي ، ميدان گازي كيش مي باشد. گفتني است انتخاب افراد شايسته و جوان برتر صنعت نفت بر اساس دستورالعمل ابلاغ شده در قالب 15 شاخص اصلي شامل 7 شاخص عمومي ( ميزان تحصيلات،فعاليت هاي اجتماعي،تعهدكاري،اخلاق حرفه اي و اسلامي،توانايي مديريتي و مهارتهاي زبان خارجي ) و همچنين 8 شاخص تخصصي ( فعاليت هاي علمي و آموزش،تاليف علمي،ارائه مقاله در همايش هاي علمي،كسب مقام در جشنواره ها و آزمون هاي علمي،ثبت اختراع،مشاركت در پروژه ها،نتايج ارزيابي عملكرد و ارايه طرح هاي خلاقانه ) مورد ارزيابي قرار گرفت.


 ايران زمين 

افزايش 15 درصدي مسافران و گردشگران در شهرستان خلخال

اردبيل – مهدي حسين نژاد : رئيس اداره ميراث فرهنگي و گردشگري خلخال گفت: از اول سال بيش از يک ميليون گردشگر از خلخال ديدن کرده‌اند که 15 درصد نسبت به سال گذشته افزايش داشته است.علي درويشي اظهار داشت: از اول امسال بيش از يک ميليون گردشگر از نقاط مختلف ايران به شهرستان خلخال سفر کرده و از مراکز تفرجگاهي اين شهرستان ديدن کرده‌اند. وي افزود: جاذبه‌هاي زيبايي همچون جاده زيباي گردشگري اسالم به خلخال، جاده جنگلي پونل، تفرجگاه زيباي اندبيل و ازناو، مناطق گردشگري بخش شاهرود و خورش رستم در شهرستان خلخال از عمده مناطقي بوده‌اند که مسافران و گردشگران حضور يافته‌اند.

درويشي تصريح کرد: تمامي اقامتگاه‌ها، هتل‌ها و مهمانسراهاي شهرستان خلخال در مناطق شهري و روستايي و مرکز اسکان فرهنگيان شهرستان خلخال و مدارس شبانه‌روزي آماده استقبال و اسکان از مسافران است.

سرپرست جديد جهاد دانشگاهي هرمزگان توديع و معارفه شد

بندرعباس- شهين صادقي

سرپرست جديد جهاد دانشگاهي هرمزگان با حضور معاون توسعه مديريت و منابع انساني استانداري هرمزگان توديع و معارفه شد.معاون توسعه مديريت و منابع انساني استانداري هرمزگان در اين مراسم با بيان اينکه يکي از مزاياي توديع و معارفه ،توسعه گردش افکار نخبگان و ديدگاهها است گفت : ميان آنجا و انجام کار هيچ فاصله اي نيست و اين را کساني درک مي کنند که کارهاي بزرگي انجام داده و به خوبي به پايان رسانده اند.علي علامه زاده با اشاره به جايگاه جهاد دانشگاهي در توسعه مباحث قرآني افزود : جهاد دانشگاهي استان ارتباط موثري با دانشگاهها، حوزه‌هاي علميه و دستگاههاي مرتبط با اين حوزه دارد و کارهاي ارزنده اي انجام داده است.وي ادامه داد: جهاد دانشگاهي مولد انقلاب اسلامي است و بايد در جهت تقويت اين مجموعه انتظارات رهبري را برآورده سازد . 

خريد تجهيزات مبارزه با آلودگي هاي نفتي در آبها توسط شرکت آغاجاري

اهواز – خبرنگار آفرينش

با توجه به اهميت حفظ محيط زيست و جلوگيري از آلودگي رودخانه ها و همچنين جلوگيري از خسارت و آسيب به آبزيان ، مزارع و حاشيه نشينان رودخانه ها اداره ايمني ، بهداشت و محيط زيست شرکت اقدام به خريد تجهيزات مبارزه با آلودگي هاي نفتي در آبهاي ساکن ، روان و جمع آوري نفت در اطراف رودخانه نمود .

رئيس ايمني ، بهداشت و محيط زيست شرکت بهره برداري نفت و گاز آغاجاري در اين رابطه توضيح دادند ، بيش از 7000 کيلومتر خطوط لوله نفت و گاز مايع در گستره جغرافيايي 25 هزار کيلومربع اين شرکت وجود دارد که بعضاً در مجاورت دره ها و تعدادي نيز به صورت روگذر يا زيرگذر از رودخانه هاي مارون ، رامشير ، زهره و جراحي عبور مي کنند و علي رغم اعمال تمهيدات لازم در جهت پيشگيري از حوادث ، احتمال بروز حوادثي نظير نفتريزي اجتناب ناپذير است و مي تواند خسارات جبران ناپذيري را به رودخانه ها ، کشاورزان ، حاشيه نشينان و اقتصاد کشور وارد نمايد . مهندس عباس زري ميداني در ادامه افزودند با توجه به خطرات ياد شده در همين راستا و با حمايت هاي بي بديل مدير عامل محترم شرکت توانستيم مجوزهاي لازم را کسب و نسبت به خريد تمامي تجهيزات مبارزه با آلودگي هاي نفتي در آبها اقدام نمائيم اين دستگاهها طبق برنامه ساليانه هر سه ماه يکبار عملاً مورد آزمايش قرار مي گيرند که ضمن اطمينان از آماده بکار بودن آنها موجب آشنائي کامل نيروها مي گردد تا در زمان بروز حوادث ، عمليات مهار آلودگي با سرعت عمل بيشتري انجام گردد.

رئيس ايمني ، بهداشت و محيط زيست افزود : آمادگي اين شرکت با وجود تامين تجهيزات ياده شده در مقابله با بحران هاي احتمالي ناشي از نشت نفت در رودخانه ها ، درياها و جلوگيري از آسيب به مصرف کنندگان ، آبزيان ، مراتع و تاسيسات حواشي رودخانه ها بيش از گذشته شده و اين امکان فراهم شده است که بتوان در اولين لحظات بروز حوادث به مقابله با گسترش آن پرداخته و نسبت به جمع آوري نفت رها شده اقدام نمود .

در ضمن کميته شيرآلات شرکت آغاجاري به منظور آماده بودن شيرآلات جدا کننده نظير L.B.V , MOV و دستي بصورت برنامه اعلام شده مورد بازديد ، سرويس و آزمايش قرار گرفته تا در صورت نشت نفت در رودخانه اين سيستم ايمني بلافاصله عمل نموده و آلودگي را بصورت چشم گيري کاهش دهد .

آغاز عمليات احداث تصفيه خانه و اجراي شبكه فاضلاب شهرستانهاي مباركه و لنجان

در روز چهارشنبه دوازدهم تيرماه با حضور مهندس ثمره هاشمي معاون وزير نيرو و مديرعامل شركت مهندسي آب و فاضلاب كشور، دکتر ايرانپور نماينده مردم شريف شهرستان مبارکه، مهندس اميني مدير عامل آب و فاضلاب استان، دکتر سميعي نژاد مديرعامل فولاد مبارکه اصفهان، فرماندار شهرستان مبارکه، امام جمعه شهر کرکوند، شهردار و شوراي اسلامي کرکوند و جمعي از مسئولين و مردم اين شهر کلنگ احداث تصفيه خانه فاضلاب شهرستانهاي کرکوند و لنجان به زمين زده شد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان ، در اين مراسم مهندس ثمره هاشمي معاون وزير نيرو و مديرعامل شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور با اشاره به جذب سرمايه گذاري بخش خصوصي در اجراي پروژه هاي آب و فاضلاب و آبرساني گفت: طرحهاي فاضلاب ازطرح هايي هستند که خيلي هزينه بر و زمان بر مي باشد لذا بودجه هاي دولتي و منابع مالي که دربودجه عمومي کشور لحاظ شده براي اجراي اين طرح ها کافي نمي باشد لذا با توجه به حمايتهاي دولت بسترهاي لازم براي سرمايه گذاري بخش خصوصي فراهم گرديد تا ضمن تضمين هاي لازم براي به ثمر رسيدن اين پروژه ها، سرمايه گذار بتواند از محل اين سرمايه گذاري استفاده لازم را در جهت تأمين آب مورد نياز صنعت فولاد ببرد و با اطمينان خاطر دراين بخش سرمايه گذاري نمايد.

وي افزود: پروژه احداث تأسيسات تصفيه خانه فاضلاب و خطوط جمع آوري فاضلاب در شهرستان هاي مبارکه و لنجان با هزينه بالغ بر 120 ميليارد تومان توسط شرکت فولاد مبارکه اصفهان سرمايه گذاري شده است که طرحي بسيار خوب، موثر و شگرفي در ايجاد محيطي امن و بهداشتي در راستاي حفاظت از محيط زيست و جلوگيري از آلودگي آبهاي زير زميني و سطحي مي باشد که به لحاظ اينکه تأمين مالي شده است انشاء الله ظرف مدت 3 سال به بهره برداري خواهد رسيد.

در ادامه مهندس اميني مديرعامل سازمان آب و فاضلاب استان اصفهان نيز گفت: اين طرح از مطالبات ديرينه مردم اين شهر مي باشد که به دليل طولاني شدن طرح با پيگيري هاي نماينده مردم شريف شهرستان مبارکه و حمايت هاي بي دريغ دکتر سميعي نژاد در يک اقدام جدي و استراتژيک اجراي پروژه فاضلاب شهر کرکوند براي حل مشکلات زيست محيطي شهرستان اجرا گرديد.

وي افزود: در اين طرح 220 کيلومتر شبکه جمع آوري و کلکتور با اعتباري بالغ بر 52 ميليارد تومان براي 73 هزار نفر جمعيت شهرهاي کرکوند و مبارکه اجرا خواهد شد که انشاء الله در آينده نيز باپيگيري هايي که در اين زمينه انجام خواهد شد شهرهاي زيبا شهر و ديزيچه نيز به شبکه فاضلاب شهرستان مبارکه متصل خواهد شد.

بنابر همين گزارش در ادامه اين مراسم دکتر محمد مسعود سميعي نژاد مديرعامل فولاد مبارکه نيز ضمن خير مقدم به معاون وزير نيرو، نماينده مردم شهرستان مبارکه، مديرعامل سازمان آب و فاضلاب، فرماندار مبارکه ، امام جمعه و شهردار و اعضاي شوراي اسلامي شهر کرکوند و مردم شريف اين شهر گفت: در راستاي تأمين آب مورد نياز فولاد مبارکه و برداشت هر چه کمتر از آب زاينده رود و بازگرداندن آب زاينده رود به بخش کشاورزي و اينکه آب نعمت الهي است و بازيافت آن براي استفاده در صنعت کمک بسيار شاياني در خشکسالي هاي موجود استان اصفهان مي باشد قراردادي را با سازمان آب و فاضلاب استان اصفهان در جهت استفاده از پسابهاي فاضلاب شهرستانهاي مبارکه و لنجان منعقد نموده ايم که بتوانيم با سرمايه گذاري در اين بخش آب مورد نياز خود را ظرف مدت سه سال آينده تأمين نماييم.

ايشان افزود: تاکنون مصوبات لازم براي سرمايه گذاري تا 200 ميليارد تومان اخذ شده است و مصمم هستيم در صورتيکه هزينه بيشتري براي اجراي اين طرح وجود داشته باشد بتوانيم همکاري لازم داشته باشيم.

دکتر سميعي نژاد در ادامه گفت: فولاد مبارکه به عنوان يک صنعت ملي همواره در جهت حمايت از طرحهاي مختلف شهرستان هاي جوار فولاد مبارکه مشارکت جدي در زمينه هاي راه سازي ، خانه سازي ، کميته امداد و مسائل فرهنگي و اجتماعي داشته و همواره به عنوان يک شهروند مسئول تلاش نموده از قبل موفقيت هاي خود به شهرستانهاي اطراف توجه خاص نمايد. بطوريکه در جهت تکميل و راه اندازي ورزشگاه کارگران شهرستان مبارکه قرارداد همکاري با اداره کار و رفاه اجتماعي منعقد نموده و در آينده نزديک اين ورزشگاه تکميل و در اختيار جوانان و ورزشکاران شهرستان قرار خواهد گرفت.


 خبر 

 مدني خبر داد:

اولين کارخانه بازيافت پسماندهاي ساختماني در کرج احداث مي شود

کرج - خاکپور

مدير عامل سازمان مديريت پسماند شهرداري کرج از احداث کارخانه بازيافت پسماندهاي عمراني و ساختماني در کرج خبر داد.

همايون رضا مدني در گفتگو با پايگاه خبري مديريت شهري کرج اظهار داشت: اين کارخانه با تصويب اعضاي شورا و حمايت همه جانبه شهردار کرج همچنين رياست هيئت مديره سازمان به بهره برداري خواهد رسيد.اين مسئول با بيان اينکه در اين طرح از سرمايه گذاري بخش خصوصي استفاده شده و کارخانه بازيافت در مرکز دفن پسماندهاي عمراني ساختماني احداث مي شود، عنوان کرد: حضور بخش خصوصي نقش بسزايي در اجراي موفق اين طرح دارد.وي با بيان اينکه هم‌ اکنون روند ساخت و سازها در اين کلانشهر افزايش يافته است، افزود: به تبع افزايش اين ساخت و سازها نخاله‌هاي ساختماني نيز افزايش يافته است لذا بايد تدابير لازم براي جمع‌آوري سريع اين نخاله‌ها از سطح شهر و معابر انجام مي شد که با تحقق ساخت کارخانه بازيافت پسماندهاي عمراني ساختماني اين مهم محقق مي شود.

مدير عامل سازمان مديريت پسماند شهرداري کرج ادامه داد: بازيافت پسماندهاي عمراني و ساختماني يکي از مهم‌ترين اقداماتي است که بايد در کلانشهر کرج انجام شود.مدني با اشاره به اينکه براي بازيافت پسماندهاي عمراني و ساختماني سرمايه‌گذاري صد ميليارد توماني انجام شده است، ادامه داد: هم‌اکنون کليات طرح بازيافت پسماندهاي عمراني و ساختماني شهر کرج توسط شوراي اسلامي شهر تصويب شده است.

اين مسئول با بيان اهميت مسئله مديريت پسماندهاي خاک و نخاله، انجام پروژه هاي عمراني و توليد ضايعات مختلف ساختماني در شهرها را امري غير قابل اجتناب توصيف کرد و اظهار داشت: از عوارض زيست محيطي آوارهاي ساختماني ايجاد گرد و غبار، سر وصدا، تاثير بر شرايط فيزيکي و شيميايي محيط زيست، اثر بر سيماي بصري محيط و تخريب مناطق طبيعي و بکر است.وي افزود: براساس آمار، توليد نخاله هاي ساختماني با توجه به نوسازي بافتها و تغيير و تحولات عمراني در شهرها در قياس با زباله هاي خانگي دو تا سه برابر ذکر مي شود و اگر به موضوع ساماندهي و مديريت اين دسته از پسماندها توجهي نشود مي توانند ضمن آسيب رساندن به سيماي ظاهري شهرها مشکلات زيست محيطي عديده اي را به وجود بياورند.

مدير عامل سازمان مديريت پسماند شهرداري کرج در ادامه سخنان خود کاهش سطح اشغال زمين مورد نياز دفن، کاهش هزينه هاي شهر و استفاده مجدد از اين نوع پسماندها را از مزاياي احداث کارخانه بازيافت پسماندهاي عمراني و ساختماني دانست.

اشتغال زايي بيش از هزار نفر

مدني در ادامه سخنان خود با اشاره به اينکه اجراي برنامه ها به منظور ارائه طرح هاي خدمات رسان به شهروندان از مهم ترين ضرورياتي است که بايد مد نظر مسئولان قرار گيرد، از اشتغال زايي بيش از هزار نفر خبر داد.

اين مسئول استفاده مجدد از پسماندهاي عمراني و ساختماني را مهم ارزيابي کرد و گفت: استفاده مجدد از اين پسماندها در تحقق اقتصاد مقاومتي کشور بسيار تأثيرگذار و مطلوب است.وي همچنين ايجاد در آمد در محصولات توليدي حاصل از پسماندهاي عمراني و ساختماني را از ديگر مزاياي احداث کارخانه مذکور ذکر و عنوان کرد: تحقق اين مهم در کنترل زيبايي شهر و کاهش هزينه هاي شهرداري نيز نقش بسزايي خواهد داشت.

در اتاق بازرگاني رسالت‌هاي بخش خصوصي از طريق تشکل‌ها و کميسيون‌ها انجام مي‌شود

کرمان -اميرماهاني

معاون توسعه و سرمايه‌گذاري اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي کرمان گفت: در اتاق بازرگاني به جاي تمرکز فعاليت‌ها در مجموعه‌ي اتاق، انجمن‌هاي دوازده‌گانه فعال شده‌اند.سيدمحمدابراهيم علوي در جمع خبرنگاران افزود: هم‌چنين 10 کميسيون تخصصي با حضور نخبگان صنعت استان در اتاق کرمان تشکيل شده است که همه‌ي اين کميسيون‌ها، کميته‌هاي کارشناسي فرعي دارند که بخشي از فعاليت‌هاي اتاق را انجام مي‌دهند.وي ادامه داد: در اتاق بازرگاني رسالت‌هاي بخش خصوصي از طريق تشکل‌ها و کميسيون‌ها انجام مي‌شود.علوي به راه‌اندازي انجمن نخبگان جوان استان در اتاق کرمان، از دو سال پيش اشاره و خاطرنشان کرد: پس از تشکيل اين انجمن، ارتباط خوبي با بخش خصوصي برقرار شد تا ايده‌هاي نخبگان تبديل به توليد و تجاري‌سازي شود.

وي افزود: اين انجمن، دست‌آوردهاي خوبي داشته، ضمن اين‌که امکان ايجاد سايت و خبرنامه هم براي آن فراهم شده است.علوي در خصوص انجام طرح‌هاي تحقيقاتي در اتاق بازرگاني کرمان گفت: به طور مثال فقط در انجمن خرما 27 طرح تحقيقاتي تعريف و با کمک باغ‌داران اجرا شد.رييس کميسيون گردش‌گري اتاق هم‌چنين گردش‌گري را يکي از قابليت‌هاي خوب استان برشمرد و گفت: قرار است پس از گذشت سه سال، بالاخره اولين کميته‌ي مشترک گردش‌گري استان با کميسيون گردش‌گري اتاق تشکيل شود.علوي هم‌چنين از شناساندن پتانسيل‌هاي گردش‌گري استان به سرمايه‌گذاران خبر داد و در خصوص توقع فعالان گردش‌گري از دولت آينده گفت: کم شدن دخالت‌هاي دستگاه‌هاي مزاحم و مخل گردش‌گري در حوزه‌ي فعاليت فعالان گردش‌گري، يکي از خواسته‌هاي فعالان گردش‌گري از دولت آينده است.وي هم‌چنين به زمان‌بر بودن صدور مجوزها توسط بخش دولتي اشاره کرد و گفت: نيازمند تغيير جدي در نگرش مديران و کارشناسان بخش دولتي هستيم تا صدور مجوزهاي بخش خصوصي در کم‌ترين زمان ممکن انجام شود.

علوي افزود: فرايندهاي انجام کار در زمينه‌ي سرمايه‌گذاري و راه‌اندازي طرح‌ها، زمان‌بر است که بايد تسهيل شود.

وي هم‌چنين وظيفه‌ي اتاق بازرگاني را ارايه‌ي مشاوره، مطالبه‌ي خواسته‌هاي بخش خصوصي و اميد دادن به بخش خصوصي عنوان کرد و در خصوص تدوين سند توسعه‌ي استان گفت: با تدوين سند توسعه‌ي استان به همت بخش دولتي و خصوصي و با محوريت اتاق، استراتژي‌هاي توسعه‌ي استان در چارچوب برنامه‌هاي کلان کشور اجرايي و عملياتي خواهد شد.

علوي در خصوص ايجاد پايانه‌ي صادراتي جنوب استان کرمان هم گفت: کار ثبت شرکت پايانه‌ي صادراتي جنوب تمام شد و اميدواريم با هم‌کاري دستگاه‌هاي اجرايي، محل راه‌اندازي اين پايانه ظرف يک ماه آينده اجرايي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي