جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/04/16 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 4469


ايران، قهرمان فوتسال آسيا


کي‌روش به دنبال محل اقامت تيم ملي


دقيقه نود


يادداشت


علم و ورزش


سوت پايان


 ايران، قهرمان فوتسال آسيا 

 
چهارمين دوره بازي‌هاي داخل سالن آسيا با قهرماني تيم ملي فوتسال ايران دراينچئون کره‌جنوبي به پايان رسيد.اين رقابت‌ها ازروز پنجم تير با رقابت‌هاي فوتسال بانوان آغاز شد و سه روز بعد از آن(هشت تير) بازي‌ها رسما افتتاح شد، وحيد شفيعي بازيکن ملي‌پوش فوتسال پرچمدار ايران در اين دوره از بازي‌ها بود.دراين دوره از بازي‌ها2400 ورزشکار از45 کشور شرکت کردند و مسابقات دردر12 رشته بولينگ و بيليارد، شطرنج، بادوک، ورزش‌هاي الکترونيکي، حرکات موزون، فوتسال، کبدي، کيک‌بوکسينگ، موي‌تاي، شناي مسافت کوتاه و کوراش برگزار شد.درحاليکه دردوره پيش، ايران با 131 ورزشکار شرکت کرده‌ بود اما اين‌باربا توجه به کمبود بودجه کميته ملي المپيک، چنين تصميم گرفته شد که اولويت اعزام با نفرات و تيم‌هايي باشد که نسبت به کسب مدال و موفقيت آنها اطمينان وجود دارد. براين‌اساس کاروان ايران با 82 ورزشکار عازم کره‌جنوبي شد، درحاليکه دررشته‌هاي بادوک، حرکات موزون و کيک‌بوکسينگ نماينده‌اي نداشت.

سه مدال طلاي تيم ملي فوتسال، وحيد شهبازي(موي‌تاي) والياس علي‌اکبري(کوراش)،6 نقره سميه حيدري(کوراش)، فوتسال بانوان، کبدي مردان، کبدي بانوان،مسعود مينايي(موي‌تاي) و اميد سرخوش(اسنوکر) و همچنين دو برنز سعيد خسروي‌نژاد(کوراش) و سيدعيسي علمدار(موي‌تاي) جمع مدال‌هاي ايران را در اين دوره به عدد 11 رساند. اين نتايج درحالي به دست آمد که بانوان دردورشته تيمي به مسابقات اعزام شدند که هردو نيز به مدال نقره دست پيدا کردند.

دراين بين نشان نقره در رشته فوتسال ازاهميت زيادي برخوردار است و اين دو نقره در شرايطي به دست آمد که ورزش بانوان ايران درتاريخ حياتش دررشته‌هاي تيمي به مقامي بهتر از سومي نرسيده بود.


 کي‌روش به دنبال محل اقامت تيم ملي 

 
کارلوس کي روش سرمربي تيم ملي درسفري به کشوربرزيل ازامکانات تمريني اين کشورو باشگاه اتلتيکو پاراننسه ديدن کرد. کي روش در اين سفرهمچنين ديداري را نيز با آنتونيو لوپس دوست قديمي خود داشت که در تيم آتلتيکو پاراننسه به عنوان مربي مشغول به کاراست.همراه کي روش دراين ملاقات دومنيک هورچ مسئول سرويس فيفا به تيم‌هاي صعود کرده به جام جهاني و نماينده امور ويژه جام جهاني2014 بودند.کي روش که هدايت تيم‌هايي چون اسپورتينگ- ناگويا- رئال مادريد – تيم ملي امارات- آفريقا جنوبي – پرتغال و ايران را در کارنامه خود دارد پس از بازديد ازباشگاه آتلتيکو پاراننسه گفت: آنچه در اين باشگاه ديدم نظرم را جلب کرد. زيرا هدف من دراين ديداربررسي شرايط تمريني دراين باشگاه، امنيت و تغذيه مناسب بود.

کي روش و همراهانش دراين ديدار از تمامي امکانات آتلتيکو پاراننسه ازجمله اتاق پزشکي- بخش روانشناسي- استخر – زمين تمرين – خوابگاه و بخش هاي ديگر ديدن کردند.به گفته ماريا سلسوکانها يکي از مسوولان وزارت کشور برزيل تاکنون سران 10 تيم ملي ازامکانات ورزشي ايالت کوريتيبا ديدن کردند. اين کشورها شامل فرانسه، روسيه،مکزيک،ژاپن،آمريکا وايران هستند. اين به اين معناست که امکانات ما در اين ايالت کيفيت خوبي دارد و تيم هاي زيادي قصد دارند براي حضوردرجام جهاني برزيل دراين ايالت اقامت کنند.


 دقيقه نود 

 ملايي پرچمدارايران دربازي‌هاي دانشجويان جهان

بيست و هفتمين يونيورسياد دانشجويان جهان به طوررسمي دراستاديوم آرنا کازان روسيه با رژه کشورهاي شرکت کننده وبا نمايشي ازميراث فرهنگي کشورروسيه افتتاح شد.مشعل بازي‌ها توسط ورزشکارنامداري از کشورروسيه پس از359 روزسفراز51 کشورو پنج نقطه جهان که نقطه آغازآن پاريس بود، سرانجام با عبور از30 شهرروسيه توسط اين ورزشکاربه کازان روسيه رسيد. اين مسابقات به طور رسمي ازامروزيکشنبه آغاز خواهد شد.

خروج سوکاي از ليست سپاهان

جواهير سوکاي بخاطر پار‌گي رباط صليبي ازليست بازيکنان تيم فوتبال سپاهان خارج و يک بازيکن خارجي ديگرجايگزين وي خواهد شد.رسول خوروش سرپرست سپاهان‌ گفت: رباط صليبي سوکاي پاره‌ شده و اين بازيکن عملا 5 تا 6 ماه ازميادين دورخواهد بود. بنابراين طبق قانون که اجازه مي‌دهد بازيکن مصدوم را پيش از فصل از ليست تيم خارج کنيم،سپاهان هم اين کاررا خواهد کرد و بازيکن خارجي ديگري جايگزين وي خواهد شد.

بدنسازي پرسپوليسي‌ها

بازيکنان تيم فوتبال پرسپوليس ازساعت 10:30 ديروزشنبه در سالن بدنسازي ورزشگاه درفشي‌فر به مدت 45 دقيقه‌ به کار با وزنه پرداختند.مارکوسپانوويچ که به طور رسمي قرارداد خود را با پرسپوليس امضا کرد، در اين جلسه تمريني غايب بود.عليرضا حقيقي، دروازه‌بان روبين‌کازان،هم در تمرين‌هاي پرسپوليس حضور داشت تا پيش ازرسيدن به اردوي تيمش دراتريش آمادگي خود را حفظ کند.پرسپوليس بعدازظهرديروز هم تمرين ديگري انجام ‌داد و قراراست امروزيکشنبه درديداردوستانه ديگري به مصاف استقلال صنعتي برود.

موسوي در صدر بهترين مدافعان ليگ جهاني

درپايان روزنخست ازهفته ششم رقابتهاي ليگ جهاني واليبال، سيدمحمد موسوي درصدر بهترين مدافعان اين مسابقات ايستاده است. پس ازوي مارکوپودراسکانين ازصربستان دررده دوم ايستاده و رده سوم نيز به آدام سيماک ازکانادا تعلق دارد.

سفر حيدري به قطر

خسروحيدري هافبک استقلال ضمن آرزوي موفقيت براي جباري درسپاهان مي‌گويد مذاکرات خوبي با تيم‌ قطري داشته است.وي درپاسخ به اين سوال که شنيده مي‌شد او قراراست به اصفهان برود اما مجتبي جباري به سپاهان پيوست، گفت: من يک پيشنهاد غيررسمي از سپاهان داشتم اما با اين تيم وارد مذاکره نشدم. براي جباري هم آرزوي موفقيت مي‌کنم.

جباري دراستقلال يک وزنه و يک بازيکن بزرگ بود. اميدوارم هرکجا که هست موفق باشد.وي در پاسخ به اين سوال که سرانجام فصل بعد در چه تيمي توپ خواهد زد، اظهار کرد: من در جلسه‌اي به آقاي فتح‌الله‌زاده هم گفتم که پبشنهاداتي دارم. من يک پيشنهاد خارجي از قطر دارم که مذاکرات خوبي با آنها انجام داده‌ام و به نتايج خوبي هم رسيده‌ايم. امشب هم براي مذاکره نهايي با اين تيم قطري به اين کشورخواهم رفت.

برگزاري مسابقات تيراندازي و دووميداني خواهران بسيجي

مسابقات قهرمان کشوري تيراندازي و دووميداني خواهران ورزش بسيج جام عفاف يادواره شهيد سيده طاهره هاشمي به ميزباني سپاه شهداء استان آذربايجان غربي 16 و 17 تيرماه برگزار مي شود.

اين مسابقات با حضور28 تيم ازاستان هاي آذربايجان شرقي، آذربايجان غربي،اردبيل،اصفهان، ايلام،البرز،تهران بزرگ، چهارمحال وبختياري،‌خراسان رضوي،خراسان شمالي،خراسان جنوبي،خوزستان، زنجان، سمنان، قم، قزوين،فارس، کردستان،کرمان، کرمانشاه، کهکيلويه و بويراحمد، گيلان، گلستان، لرستان،مازندران، هرمزگان، استان تهران و شرکت 500 ورزشکار، مربي وسرپرست برگزارخواهد شد.

مجتبي جباري:

هيچ وقت به "استقلال بزرگ" توهين نکردم

مجتبي جباري پس ازپيوستن به باشگاه سپاهان درباره جدايي‌اش ازاستقلال گفت: استقلال درواقع با بيانيه‌اي که منتشرکرد، نام من راازفهرست بازيکنان تيمش براي فصل بعد خارج کرد، آن هم با بيانيه‌اي که بيشترين توهين‌ها را متوجه من کرده بود.

به هرحال من بازيکني بودم که 9 سال براي اين تيم بازي کردم و حتي در مقاطعي بازوبند کاپيتاني را بسته بودم. اما با توهين هايي که درآن بيانيه شد، آنها قصد داشتند من را مقابل هواداران قرار دهند.وي درباره مصاحبه اش که باعث انتشار آن بيانيه شد، نيز اين چنين توضيح داد: من درباره مديريت و شرايطي که اين مديريت به وجود آورده بود صحبت کردم وگرنه چه کسي ترديدي در بزرگي استقلال دارد.

باشگاه استقلال به خاطر هوادارانش پيشينه بسيار بزرگي دارد و همه مي دانند که من هيچ وقت به خودم اجازه نمي دهم به اين باشگاه بزرگ توهين کنم. متاسفانه آنها با انتشار آن بيانيه خواستند ذهن‌ها را منحرف کنند و من را مقابل هواداران قرار دهند. بعد ازانتشار آن بيانيه دوهفته‌ صبر کردم تا آنها به خاطر توهين‌هايشان از من عذرخواهي کنند، اما اين اتفاق نيفتاد و استقلال بدون اين که با من تماسي بگيرد اردويش را در اوکراين آغاز کرد.وي درپاسخ به اين سوال که پس از صحبت‌هاي شما واکنش‌هاي متفاوتي صورت گرفت و برخي‌ها مانند منصوريان معتقد بودند باشگاه استقلال به شما اهانت کرده و از آن طرف برخي ها معتقد بودند حرف‌هاي شما توهين آميز بوده است گفت: اين تجزيه و تحليل رسانه‌ها است.

واقعا بي‌خردانه است که من بازيکن بخواهم با حرف‌هايم پيشينه استقلال را زير سوال ببرم. من 9 سال در استقلال بودم و خيلي خنده دار است که بخواهم در باشگاهي که من را به اين جايگاه و محبوبيت رسانده توهين کنم.


 يادداشت 

 فوتسال بانوان به دنبال جايگاه جهاني

بهاره محمدي

تيم ملي فوتسال بانوان ايران با کسب مدال نقره بازي‌هاي داخل سالن آسيا شايستگي‌هايش را ثابت کرد و نشان داد ورزش ايران از حمايت کردن از اين تيم ضرر نخواهد کرد. شاگردان شهرزاد مظفر از حدود20 ماه پيش اردوهاي خود را با هدف روي سکو رفتن در بازي‌هاي داخل سالن آسيا آغاز کردند و حتي جام‌جهاني کوچک در پرتغال را نيز نوعي بازي‌هاي مقدماتي براي حضور در اين بازي‌ها مي‌ديدند. پس از آن تيم ملي در تورنمنتي درروسيه شرکت کرد که همين بازي‌هاي تدارکاتي باعث شد تا آشنايي بانوان با حريفان قدر آسيا و جهان بيشتر شود و اين باردربازي هاي داخل سالن ديگرترسي ازحريفان شرق آسيا ديده نشود. اين بازي‌هاي تدارکاتي و اردوهاي درازمدت سرانجام نتيجه داد و ملي‌پوشان ايران توانستند به عنوان نايب قهرماني دست پيدا کنند، که ارزش آن کمتر از طلا نيست.

با اين عنوان، ملي پوشان ايراني نشان دادند درفوتسال حرفي براي گفتن دارند و رقيبي جدي براي آسيايي ها به شمارمي روند.نکته قابل توجه و تامل دراين بازي‌ها حضورمسئولان ورزشي ايران ازجمله محمد علي آبادي و بهرام افشارزاده رئيس و دبيرکل کميته ملي المپيک بود که بازي هاي بانوان را تماشا مي‌کردند. بازي خوب بانوان ايراني دراين مسابقات به مقامات ورزشي ايران نشان داد که در صورت حمايت و سرمايه گذاري مناسب دربخش بانوان واعتماد به آنها، ملي‌پوشان فوتساليست هم شانس کسب مدال رادارند. قهرماني درآسيا کم کم راه حضوردرجمع برترين هاي جهان را بازمي کند و اين موضوع به توجه مسئولان ورزشي کشورنيازمند است.فوتسال مردان ايران اکنون جايگاهش را درآسيا و بالاتر از آن در جهان پيدا کرده و ديگر وقت توجه به بانوان هم رسيده است که به دنبال قهرماني در آسيا، جايگاه‌شان را درجهان هم پيدا کنند.


 علم و ورزش 

 نقش تغذيه درنتيجه گيري ورزشکاران حرفه‌اي

رضا محمدپور

واقعيت انکارناپذيراين است که امروزه نقش تغذيه درنتيجه گيري ورزشکاران حرفه اي بسيار حساس و تعيين کننده است.به عبارتي ديگربايد گفت اگرورزشکارتغذيه مناسبي داشته باشد تا حد زيادي مي‌تواند به رشد بدنش کمک کند.

درهمين راستاورزشکاران به خصوص ورزشکاراني که به صورت حرفه اي به ورزش مي پردازند بايد دروعده‌هاي غذايي خود ازکربوهيدرات‌ها، پروتئين‌، چربي‌ و غلات حتما استفاده کنند.

البته براي بهتر نتيجه گرفتن نيز حتما بايد به دکترتغذيه مراجعه شود. افرادي که مي‌خواهند بدن‌ سالم و متناسبي داشته باشد بهتراست که ازمکمل‌هاي غذايي استفاده نکنند. ورزشکاران حداقل بايد 15درصد از پروتئين بدن خود را ازتغذيه سالم مثل تخم‌مرغ و گوشت و ساير مواد پروتئين‌دار تامين کنند. افرادي که به فکر حجم دادن به بدنشان هستند، بايد قبل و بعد از تمرين از غذاهاي کربوهيدراتي مثل شکلات و بستني استفاده کنند ولي کساني‌که اضافه وزن دارند بايد درخوردن غذاهاي چرب و کربوهيدراتي مراعات کنند. درکل نبايد حجم زيادي ازمواد غذايي راپشت سرهم وارد بدن کرد و شش وعده غذايي درروزبراي يک ورزشکار کافي است.


 سوت پايان 

 اعزام هواپيما براي واليباليست ها منتفي شد

ملي پوشان سه شنبه شب بازمي گردند

تيم ملي واليبال ايران ساعت5:10 امروزيكشنبه دومين مسابقه خود رامقابل كوبا درليگ جهاني برگزارکرد. قراربودعصرجمعه يك هواپيماي اختصاصي براي بازگشت ملي پوشان به كوبا پرواز كند اما اعزام اين هواپيما منتفي شد.يكي از مسئولين هواپيمايي جمهوري اسلامي علت اين امررا مخالفت كشورهاي مسيرپروازي تهران تا هاواناعنوان كرد.با منتفي شدن اعزام اين هواپيما، ملي پوشان ايران روزسه شنبه به مسكو و سپس به تهران پروازخواهند كرد تا ساعت 23:30 سه شنبه به كشورمان برسند.تيم ملي ايران در آخرين مسابقات خود درليگ جهاني روزهاي جمعه و شنبه 21 و 22 تيردرسالن دوازده هزارنفري آزادي تهران به مصاف آلمان مي رود.انتظارمي رفت،دست اندركاران ورزش كشور و سازمان هواپيمايي به موقع براي بازگرداندن ملي پوشان با هواپيماي اختصاصي از كوبا اقدام مي كردند تا بازيكنان دچار خستگي بيش ازحد ناشي از سفرطولاني به ايران نشده و با امادگي بيشتري درآخرين مسابقه به مصاف آلمان بروند.

بازگشت احتمالي حقيقي به پرسپوليس

عليرضا حقيقي، سنگربان تيم ملي فوتبال کشورمان فصل گذشته پس از اينکه رابين‌کازاني‌ها او را به مدت دو سال زيرنظر داشتند با عقد قراردادي سه ساله به اين تيم ازجمهوري تاتارستان پيوست. اما اين دروازه‌بان به دليل حضوردروازه‌بان تيم ملي روسيه درتيم رابين‌کازان موفق نشد درترکيب اصلي اين تيم جايي براي خود باز کند ولي کاملا مشخص بود که کازاني‌ها او را براي آينده به خدمت گرفتند.علي‌رغم اينکه در سفر رويانيان و دايي به کازان، سرمربي رابين‌کازاني‌ها با بازگشت حقيقي به مدت يک سال به ايران مخالفت کرد اما مسئولان باشگاه پرسپوليس بازهم به دنبال اين بودند که رضايت کازاني‌ها را با توجه به روابط خوبشان براي بازگشت حقيقي به ايران فراهم کنند.اين در شرايطي است که عليرضا حقيقي درحال حاضردرايران منتظرصدوررواديد براي سفربه اتريش و پيوستن به کازاني‌ها است.حقيقي چند روزي بود که درتمرينات پرسپوليس شرکت کرد و با توجه به صحبت‌هايي که با دايي داشت و شرايط مطلبوش بالاخره پرسپوليسي‌ها تصميم گرفتند که بار ديگر با مسئولان رابين‌کازان براي بازگشت حقيقي به مدت يک سال ديگر به فوتبال ايران وارد مذاکره شوند.ديروزظهر نشستي بين حقيقي و رويانيان برگزارشد وحتي تماسي تلفني نيز با مسئولان روبين‌کازان روسيه گرفته شد تا نظرآنها درخصوص بازگشت يک ساله حقيقي به پرسپوليس گرفته شود. در حال حاضر نيز اين رايزني‌ها در حال پيگيري است و قرار است به زودي و پس از مذاکرات نهايي کازاني‌ها نظر خود را در جلسه‌اي داخلي گرفته و آن را به پرسپوليسي‌ها اعلام کنند.

کري‌خواني ولاسکو با بازيکنان تيم ملي

پس از پيروزي تيم ملي نوجوانان واليبال ايران برآرژانتين، اردوي تيم ملي بزرگسالان در کوبا نيز تحت تاثير قرارگرفت، به طوري که ملي‌پوشان ايران در جريان تمرين‌هايشان با سرمربي و آناليزور آرژانتيني خود يعني خوليو ولاسکو و خوان سيچلو درباره پيروزي نوجوانان ايران کري مي‌خواندند.اين کري‌خواني حتي به استدلال‌هاي فني ولاسکو مبني بر برتر بودن تيم کشورش کشيده شد، اما ملي‌پوشان ايران با بوسيدن پرچم ايران برروي پيراهن‌هاي خود تاکيد مي‌کردند که واليبال ايران از آرژانتين قوي‌تر است.

صعود 110 نفري کوهنوردان بسيجي به قله دماوند

به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان ورزش بسيج 110 نفرازبسيجيان کوهنورد ازسراسر کشور به قله دماوند صعود خواهندکرد.دراين برنامه فرهنگي ورزشي که به مدت 3 روزبه همت مديريت ورزش همگاني سازمان ورزش بسيج برگزارمي شود ورزشکاران بسيجي حرکت خود راازديروز شنبه آغازکردند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي