جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/04/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4474


انتقاد نماينده روحاني از واگذاري زمين نمايشگاه بين المللي تهران به صداوسيما


ارجاع پرونده مرسي به دادستاني عالي امنيت مصر


سرمقاله


درخواست صالحي براي تجديد نظر امارات نسبت به اخراج ايرانيان

منابع هندي:
ايران تسويه کليه تبادلات نفتي با روپيه را از هند خواستار شد


ادعاي گروهک تروريستي منافقين درباره مراکز اتمي جديد در ايران


3 كشته در آتش سوزي کارگاه توليدي پوشاک در خيابان جمهوري تهران


کشف يک ماموت ماده متعلق به 39 هزار سال پيش در سيبري روسيه

از سوي رهبر معظم انقلاب مورد تاکيد قرار گرفت؛
ضرورت حاکم شدن هدايت قرآني و سبک زندگي اسلامي در جامعه

خطيب جمعه تهران:
بايد تنفيذ رياست جمهوري در ماه مبارک رمضان را به فال نيک گرفت

دومين اعتراض قاهره به تهران ؛
اظهارات ايران، دخالت غيرقابل قبول در امور داخلي مصر است


مصري‌ها خود سرنوشتشان را تعيين کنند


هشدار كاخ سفيد به ارتش مصر


اردوغان: ماموريت ما مقابله با کودتا است

درپي بزرگ‌نمايي آمريكا؛
پنتاگون: برد موشک‌هاي ايران به زودي به خاک آمريکا مي‌رسد


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


 انتقاد نماينده روحاني از واگذاري زمين نمايشگاه بين المللي تهران به صداوسيما 

نماينده رئيس‌جمهور منتخب در امور انتقال دولت نسبت به آنچه واگذاري شبهه‌دار امکانات دولتي در روزهاي پاياني دولت دهم از جمله واگذاري اراضي نمايشگاه بين‌المللي به صداوسيما خواند، انتقاد کرد.به گزارش فارس، اکبر ترکان نماينده رئيس جمهور منتخب در امور انتقال دولت اظهار داشت: واگذاري اراضي نمايشگاه بين المللي توسط دولت به صداوسيما شبهه دارد و مي توان گفت نوعي قدرداني متقابل بوده است.وي افزود: حتي اگر اين کار با چنين نيتي صورت نگرفته باشد اما ممکن است اين گونه تصور شود که چون صداوسيما در مراسمي از رئيس جمهور تقدير کرد، او هم متقابلا با واگذاري اراضي با ارزش نمايشگاه بين المللي قصد جبران آن را داشته است.

ترکان ادامه داد: اگر دولت قصد چنين کاري را به صورت عادي داشت، هشت سال براي اين کار فرصت بود و مي توانستند مثلا شش ماه قبل اين کار را انجام دهند نه اينکه بعد از قدرداني از رئيس جمهور چنين کاري را انجام دهند.نماينده ويژه رئيس جمهور منتخب در امور انتقالي دولت گفت: زمين نمايشگاه بين المللي زمين بسيار با ارزشي است و از وقتي که بحث واگذاري آن مطرح شد، خيلي‌ها برايش نقشه کشيدند. وي افزود: حتي اگر مي خواهيم جايي براي نمايشگاه‌هاي بين المللي بسازيم که انشاءالله مي سازيم اما اين محل با توجه موقعيت خوب محلي و دسترسي اش به اتوبان‌ها و هتل‌ها، بهترين فضا براي برگزاري نمايشگاه‌هاي تخصصي است.

ترکان افزود: اشکالي ندارد اين زمين در اجراي قانون خصوصي سازي واگذار شود اما کاربري آن نبايد تغيير کند و براي من سکوت وزير صنعت، معدن و تجارت در قبال اين اقدام، عجيب است.«آقاي وزير شايد در دولت آينده وزير نباشد اما اين کار به نام وي ثبت مي شود که با وجود اشرافي که به بحث تجارت بين الملل دارد، در کمال آرامش نشسته و اجازده داده يکي از بهترين ابزارهاي توسعه تجارت بين المللي را از او بگيرند».

نماينده رئيس جمهور منتخب در امور انتقالي دولت در بخش پاياني گفت‌وگويش با بيان اينکه اخبار ديگري درباره اين نوع بذل و بخشش ها به وي رسيده که قابل تأمل است، به برخي از آنها اشاره کرد.«واگذاري خانه‌هاي سازماني به قيمت‌ نازل»، «تخليه يکي از ساختمان‌هاي منطقه آزاد براي اجاره بلندمدت» و «واگذاري هاي عجولانه در سازمان ميراث فرهنگي» از جمله موضوعاتي بود که ترکان آنها را نيازمند پيگيري دانست.

وي همچنين تصريح کرد: به ما خبر رسيده که وزير کشور بعد از انتخابات بيش از 40 حکم براي بخشداران و فرمانداران صادر کرده که با توجه به فرصت اندک باقيمانده تا زمان انتقال دولت، اين اقدام سؤال برانگيز است.

ترکان در پايان با ناشايست خواندن اين نوع اقدامات، متذکر شد: بهتر است رفتارها در آستانه نقل و انتقال دولت منطقي و اصولي باشد و کارهاي مربوط به واگذاري‌ها و انتصاب‌ها را به مسئولان بعدي بسپارند.


 ارجاع پرونده مرسي به دادستاني عالي امنيت مصر 

دادستان کل مصر پرونده فرار زندانيان از زندان "النطرون" از جمله محمد مرسي را در جريان انقلاب 25 ژانويه 2011 براي انجام تحقيقات مجدد، به دادستاني عالي امنيت کشور ارجاع داد. به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، هشام برکات، دادستان کل مصر پرونده فرار محمد مرسي، رئيس‌جمهور برکنار شده مصر را از زندان النطرون در جريان انقلاب 25 ژانويه 2011 از خالد محجوب، رئيس دادگاه تجديد نظر اسماعيليه دريافت کرد.اين دادگاه پيشتر حکم خود را در خصوص اين پرونده طي ماه گذشته صادر کرده اما اعلام کرده بود که پرونده اين موضوع براي تحقيقات دوباره به دادستاني کل ارجاع داده شود.

بنا بر اعلام يک منبع قضايي، هشام برکات در جريان نشست محرمانه خود با خالد محجوب پرونده و اسناد فرار محمد مرسي را از وي تحويل گرفت.خالد محجوب همچنين اطلاعات مسئولان امنيتي و برخي شهروندان و زندانيان را در اين زمينه در دسترس برکات قرار داد.مخالفان اخوان‌المسلمين در مصر معتقدند که برخي از اعضاي اخوان در زمان انقلاب 25 ژانويه به زندان النطرون حمله کرده و 30 تن از اعضا و رهبران اين گروه از جمله محمد مرسي را فراري دادند.


 سرمقاله 

 بيابان‌ها سرمنشأ چالش‌هاي محيط زيست

حميدرضاعسگري

درطي يك دهه اخير خصوصاً نيمه دوم آن به علت تخريب منابع طبيعي، فقدان مديريت منابع آب، خشکسالي و کاهش ميزان نزولات جوي، پديده بيابان‌زايي در حال حاضر به عنوان مهمترين چالش محيط زيست ايران مطرح شده است.

براساس آمار در طي اين سال‌ها، متوسط بارندگي(حدنرمال) در کشور از 250 ميليمتر به 240 ميليمتر کاهش يافته که با توجه به تخريب جنگلها و مراتع، تغيير کاربري اراضي کشاورزي، بهره برداري بي رويه از منابع آب و فقدان مديريت پايدار اين منابع بخش وسيعي از اراضي در کشور دچار پديده بيابان‌زايي شده است.

در ايران بالغ بر 30 ميليون هکتار اراضي بياباني وجود دارد که از اين ميزان 6 ميليون هکتار بحراني و کانون اصلي ريزگردها هستند. ريزگردهايي كه حضورشان درطي اين سال‌ها موجي ازنارضايتي ها وبيمارهاي تنفسي و حتي سرطان را درميان جامعه ايجاد كرده است.

البته از اين 6 ميليون هکتار طي سال هاي گذشته با اقدامات سازمان محيط زيست و سازمان جنگلها و همکاري ديگر دستگاه‌ها حدود 3 ميليون هکتار مهار شده ولي همچنان 3 ميليون هکتار ديگر کانون بحراني بياباني در کشور وجود دارد که بر اساس برنامه اقدام ملي مبارزه با بيابا‌ن‌زايي طي 10 سال اين 3 ميليون هکتار کانون بحراني بايد مهار شود يعني سالانه 300 هزار هکتار بيابان‌زدايي بايد انجام شود. [اماباكدام اعتبار!]

در حال حاضر بيش از 6 ميليارد مکعب از منابع آب‌هاي زيرزميني کشور استفاده مي‌شود كه اين مقدار با ميزان مجاز استفاده از منابع آب زيرزميني فاصله بسياري دارد و علت اصلي آن وجود بيش از 200 هزار حلقه چاه غير مجاز و بهره برداري هاي غير قانوني و بي رويه از اين منابع است.

عامل ديگر گسترش پديده بيابانزايي فرسايش خاك مي باشد. در حال حاضر بيش از 2 ميليارد تن خاک در کشور فرسايش مي يابد و از 620 دشت موجود در کشور 220 دشت از نظر منابع آب زيرزميني دچار بحران شده و بهره برداري از منابع آب آنها ممنوع اعلام شده است. اما متاسفانه برداشت‌هاي غير قانوني همچنان از منابع دست نيافتني آب‌هاي زيرزميني صورت مي گيرد و غناي خاك تحليل مي رود. ضمن اينكه كاهش 45 درصدي آب‌هاي روان سطحي كشور عامل ديگري بر تسريع رشد پديده بيابان‌زايي مي‌باشد .

مهمترين آثار افزايش پديده بيابان‌زايي، خشکسالي هاي طولاني مدت بروز هرچه بيشتر ريزگردها، افزايش مهاجرت و مشکلات اجتماعي و اقتصادي است. اما شاه‌ بيت گسترش اين پديده بي توجهي و عدم اختصاص بودجه مناسب درجهت مبارزه با بيابان‌زايي مي‌باشد.

براساس پيش بيني اسناد محيط زيستي در يك چشم انداز ده ساله نياز به 1000 ميليارد تومان اعتبار براي بهبود عوامل پيشگيري از گسترش بيابان‌ها و سامان دهي طرح‌هاي زيست محيطي مي‌باشد. اما درطي چند سال گذشته مبالغ اختصاصي به اين بخش درحد يك درصد اعتبار پيش بيني شده بوده است، به عبارتي به جاي ده سال، بايد100سال انتظار محقق شدن طرح‌هاي بيابان زدايي را داشت. لذا مهمترين عامل براي جلوگيري از گسترش بيابان‌هاي كشور و معضلات تابعه، اختصاص بودجه و توجه مناسب مسولان به حيطه محيط زيست مي باشد، كه متاسفانه شاهد چنين امري نيستيم!.


 درخواست صالحي براي تجديد نظر امارات نسبت به اخراج ايرانيان 

علي‌اکبر صالحي، وزير امور خارجه کشورمان با شيخ عبدالله بن زايد همتاي اماراتي خود ، تلفني گفت‌وگو کرد.به گزارش ايسنا، در اين گفت‌وگوي تلفني ، وزراي امور خارجه دو کشور ، تحولات مهم منطقه‌اي و بين‌المللي و مسائل مورد علاقه مشترک از جمله بحران داخلي مصر را مورد بحث و بررسي قرار دادند.طرفين همچنين بر اهميت و ضرورت تقويت و توسعه مناسبات دو جانبه در روابط دو کشور تاکيد نمودند.همچنين صالحي نسبت به اخراج ايرانيان از امارات متحده عربي ابراز نگراني نموده و خواستار تجديد نظر آن دولت در اين امر شد.


 منابع هندي:
 ايران تسويه کليه تبادلات نفتي با روپيه را از هند خواستار شد 

منابع صنعتي و دولتي در دهلي اعلام کردند که ايران از هند خواسته است کليه بهاي تجارت نفتي اين کشور از جمله 1.53 ميليارد دلار بدهي به تهران را از طريق روپيه رفع کند زيرا با وجود تحريم ها کانال جاگزيني براي پرداخت ها يافت نشده است.به گزارش ايسنا، خبرگزاري رويترز از دهلي گزارش داد: هند بهاي 45 درصد واردات نفت ايران را با روپيه پرداخت کرده است که در عرصه بين المللي از قابليت پذيرش محدودي برخوردار است. همچنين باقي بهاي آن را با پرداخت يورو از طريق هالک بانک ترکيه پرداخت مي کرد اما اين روند در ماه فوريه به دليل فشار تشديد شده تحريم ها متوقف شد .

آمريکا و اتحاديه اروپا براي جلوگيري از سرازير شدن درآمدهاي نفتي به ايران، تحريم هايي را به بهانه برنامه هسته يي عليه تهران اعمال کرده اند.

اين گزارش به نقل از منابعي افزود که از ماه آوريل تا کنون پالايشگاههاي هند حدود 55 درصد از بهاي واردات از ايران را پرداخت نکرده اند و ايران به دنبال راههايي از جمله حل اين مساله از طريق روبل روسيه بوده است.


  ادعاي گروهک تروريستي منافقين درباره مراکز اتمي جديد در ايران 

در حالي که بعد از انتخابات اخير رياست جمهوري در ايران و پيروزي حسن روحاني در اين انتخابات ظاهرا در غرب اميد تازه‌اي براي حل موضوع هسته اي ايران شکل گرفته است، گروهک تروريستي منافقين که همانند رژيم صهيونيستي از احتمال رفع اختلافات در اين خصوص به شدت نگران است ادعاهاي جديد را درباره برنامه هسته اي ايران مطرح کرد.

به گزارش ايسنا، شبکه خبري بلومبرگ در گزارشي به نقل از گروهک تروريستي منافقين ادعا کرد که ايران در حال ساخت يک مرکز اتمي جديد در نزديکي دماوند است که ساخت آن را به آژانس بين المللي انرژي اتمي اعلام نکرده است.

بلومبرگ همچنين ضمن زير سوال بردن سوابق منافقين و اطلاعات ضد و نقيضي که هر از گاهي ارايه داده‌اند افزود که به ادعاي اين گروهک تروريستي ساخت اين مرکز از سال 2006 آغاز شده است و هدف دقيق آن مشخص نيست.

اين گروهک مدعي است که اين مرکز زيرزميني داراي چهار تونل و شش سالن بزرگ است که توسط شرکت‌هاي مهندسي وابسته به وزارت دفاع و سپاه ساخته شده‌اند.اين گروهک تروريستي ادعا مي‌کند که اطلاعاتش را از طريق افرادي در وزارت دفاع ايران که به هويت‌شان اشاره‌اي نکرده به دست آورده است.اين گروه چهار عکس ماهواره‌اي را در اين باره منتشر کرده و از آژانس بين‌المللي انرژي اتمي خواسته است از اين مرکز بازرسي کند.

در گذشته بارها ناموثق بودن ادعاهاي منافقين درباره ايران به اثبات رسيده است.


 3 كشته در آتش سوزي کارگاه توليدي پوشاک در خيابان جمهوري تهران 


 کشف يک ماموت ماده متعلق به 39 هزار سال پيش در سيبري روسيه 


 از سوي رهبر معظم انقلاب مورد تاکيد قرار گرفت؛
 ضرورت حاکم شدن هدايت قرآني و سبک زندگي اسلامي در جامعه 

همزمان با ماه مبارک رمضان، ماه نزول قرآن، به مدت بيش از سه و نيم ساعت محفل انس با قرآن در حضور حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي برگزار شد.در اين محفل نوراني که آکنده از عطر و معنويت قرآن بود، حافظان، قاريان و اساتيد قرآني، آياتي از کلام الله مجيد را تلاوت کردند و گروههاي جمع خواني نيز در فضيلت رمضان کريم، به مدح و ثناي پروردگار پرداختند.رهبر انقلاب اسلامي در سخناني در اين مراسم تلاوت و تجويد و حفظ قرآن را مقدمه رسيدن به جامعه قرآني مطلوب دانستند و تأکيد کردند: بايد در جامعه اسلامي هدايت قرآني و سبک زندگي اسلامي حاکم باشد.

حضرت آيت الله خامنه اي قرائت و حفظ قرآن را زمينه ساز فهم قرآن و تخلق به اخلاق قرآني دانستند و افزودند: بايد فرهنگ جامعه اسلامي منطبق با اخلاق قرآني و دستورات معصومين (عليهم السلام) باشد.ايشان با اشاره به برخي تلاشها براي متأثر کردن فرهنگ و سبک زندگي و روابط اجتماعي جامعه از فرهنگ غربي خاطرنشان کردند: تبعيت اکثريت مردم دنيا از فرهنگ غرب ملاک و دليلي براي تبعيت از اين فرهنگ در جامعه اسلامي نيست.رهبر انقلاب اسلامي تأکيد کردند: در جامعه اسلامي بايستي هدايت و معيارهاي قرآني مورد تبعيت قرار گيرند.حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: دين، عقل سليم و گفتار معصومين (عليهم السلام) معيارهاي قرآني هستند که بايد در جامعه اسلامي ملاک پيروي و تبعيت باشند.ايشان با اظهار خرسندي از توجه بيش از پيش جوانان و علاقمندي آنان به قرآن و تلاوت و حفظ آن خاطرنشان کردند: همه آحاد جامعه بايد با قرآن ارتباط برقرار کنند زيرا قرائت و فهم قرآن مقدمه تدبر در آن است.


 خطيب جمعه تهران:
 بايد تنفيذ رياست جمهوري در ماه مبارک رمضان را به فال نيک گرفت 

امام جمعه موقت تهران با تاکيد بر اينکه بايد تنفيذ حکم رياست جمهوري يازدهم در ماه مبارک رمضان را به فال نيک گرفت ابراز اميدواري کرد که اين موضوع در سرنوشت نظام اثر عميقي داشته باشد تا کشور به سمت تعالي و پيشرفت سوق يابد.به گزارش مهر، آيت الله امامي کاشاني در خطبه هاي پيش از نماز جمعه تهران با اشاره به برگزاري انتخابات باشکوه رياست جمهوري اظهار کرد: بايد به خاطر اينکه اين انتخابات در مرحله اول توسط ملت ايران به پايان رسيد و حماسه مورد نظر رهبر معظم انقلاب محقق شد خدا را شاکر بود.وي افزود: دعاي مردم و رهبر معظم انقلاب که اهل دعا هستند خيلي مي تواند در اين حماسه ها و حرکت ها اثربخش باشد، لذا به خاطر برگزاري چنين انتخابات باشکوهي خداوند متعال را شاکريم هرچند نمي توانيم سپاس نعمات خداوند را ادا کنيم.

خطيب نماز جمعه تهران خطاب به رئيس جمهور منتخب گفت: به حجت الاسلام دکتر روحاني تبريک مي گويم و اميدوارم با اين همه سوابق حوزوي، دانشگاهي، انقلابي (قبل از پيروزي انقلاب)، قانون گذاري، سياسي و اجرايي بتواند به مدد خداوند متعال به بهترين وجه کشور را مديريت کند.

وي ادامه داد: اين موضوع را به فال مي گيريم که تنفيذ راي مردم به رئيس جمهور از سوي رهبر معظم انقلاب در ماه مبارک رمضان صورت مي گيرد، انشاءالله اين موضوع در سرنوشت نظام اثر عميقي داشته باشد، اصل 110 قانون اساسي و بند 9 آن هم اين تنفيذ را که اسلاميت نظام جمهوري اسلامي را تضمين مي کند مورد تاييد قرار مي دهد.

آيت الله امامي کاشاني يادآور شد: اصل 110 اصول مربوط ولايت فقيه جزو اصول گرانبهايي است که امام(ره) و شهداي انقلاب اسلامي آن را براي جامعه اسلامي به منظور پيشبرد اهداف آن بر جاي گذاشتند که ثواب پيشرفت اهداف انقلاب اسلامي نيز به روح آنان خواهد رسيد.

امام جمعه موقت تهران اضافه کرد: خدا را شاکريم که انقلاب اسلامي با رهبري اهل فقه و عدل را به وجود آورد و حرکت اين انقلاب امروز در دنيا فراگير شده است.وي درباره تحولات مصر نيز خاطرنشان کرد: با کمال تاسف امروز مصر که کشوري با تمدن و ثروت هاي غني است که در دامن اسلام بزرگ شده است به روز سياه نشسته است و اين حاصل کار دشمنان است، شرايط امروز مصر بر مي گردد به خود ملت مصر ولو اينکه رهبري عدل، فقاهت و ولايت در آن کشور وجود ندارد اما خود ملت مصر بايد به آنچه پيرامون شان مي گذرد دقت و توجه داشته باشند.


 دومين اعتراض قاهره به تهران ؛
 اظهارات ايران، دخالت غيرقابل قبول در امور داخلي مصر است 

سخنگوي وزارت خارجه مصر براي دومين مرتبه در دو هفته بعد از سقوط مرسي به اظهارات مقامات ايراني درباره کشورش اعتراض کرد.به گزارش عصر ايران ، سايت رسمي وزارت خارجه مصر نوشت: "بدر عبدالعاطي" سخنگوي وزارت خارجه مصر از تکرار اظهارات مقامات ايراني درباره مصر اعلام ناخرسندي شديد کرد.

سخنگوي وزارت خارجه مصر افزود اظهارات مقامات ايراني ناشي از عدم آشنايي دقيق آنها با چگونگي تحولات دموکراتيک مصر است. چنين اظهاراتي دخالت غيرقابل قبول در امور داخلي مصر است.وي همچنين از مقامات ايراني خواست به جاي دخالت در امور داخلي ديگر کشورها بر چالش ها و مشکلات داخلي و خارجي ايران متمرکز بشوند.اين براي دومين مرتبه از زمان برکناري محمد مرسي رئيس جمهور مصر به دست ارتش در 9 تيرماه 1392 تاکنون است که سخنگوي وزارت خارجه مصر به اظهارات مقامات ايراني اعتراض مي کند.

در هفته گذشته هم اظهارات عباس عراقچي سخنگوي وزارت خارجه ايران در انتقاد از دخالت نظاميان در سياست و سرنگوني مرسي، انتقاد و اعتراض وزارت خارجه مصر را به دنبال داشت.


  مصري‌ها خود سرنوشتشان را تعيين کنند 

ايسنا: سرگئي لاوروف با بيان اينکه ثبات خاورميانه و جهان اسلام تا حد زيادي در گرو تحولات مصر است، تاکيد کرد که مصري‌ها بايد بر اساس مذاکرات داخلي گسترده سرنوشتشان را رقم بزنند.به گزارش پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در کنفرانس مطبوعاتي مشترک با حنيفة امان، وزير امور خارجه مالزي در مسکو اعلام کرد که مصري‌ها بايد خودشان بر اساس مذاکرات داخلي گسترده سرنوشت خود را تعيين کنند.وي با بيان اينکه ثبات در خاورميانه و جهان اسلام تا حد زيادي در گروه اوضاع مصر است، تاکيد کرد که مسکو براي حفظ امنيت و ثبات در مصر و تمام منطقه اهميت قائل است.در همين راستا، آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان خواهان بازگشت به روند دموکراسي در مصر در سريعترين زمان ممکن شد و تاکيد کرد که بايد تمام گروه‌هاي سياسي در اين روند دموکراسي مشارکت داشته باشند.


  هشدار كاخ سفيد به ارتش مصر  

بي‌بي سي: آمريکا به ارتش مصر هشدار داده که بازداشت خودسرانه اعضاي گروه اخوان المسلمين را متوقف کند؛ هم زمان گروه اخوان المسلمين نيز اعلام کرده است که به مقاومت مسالمت آميز عليه برکناري «محمد مرسي» از رياست جمهوري ادامه مي‌دهد.«جي کارني» سخنگوي کاخ سفيد در يک کنفرانس در واشنگتن خطاب به ارتش مصر و دولت موقت گفت: «اگر شما دولتي فراگير تشکيل ندهيد، عليه خودتان کار خواهيد کرد.»دولت آمريکا تاکنون برکنار شدن مرسي را کودتا توصيف نکرده است.

دولت آمريکا اعلام کرده که در حال بررسي ماهيت اقدام ارتش بوده و قطع فوري کمک‌هاي نظامي – اقتصادي به مصر را رد کرده است.اخوان المسلمين پنجشنبه با صدور بيانيه‌اي اعلام کرد: «به مقاومت مسالمت آميز در برابر کودتاي نظامي خونين عليه مشروعيت مبتني بر قانون اساسي ادامه مي‌دهيم.»


  اردوغان: ماموريت ما مقابله با کودتا است 

مهر: نخست وزير ترکيه ضمن اعلام مخالفت کشورش با هر گونه کودتا در مصر و ديگر نقاط جهان، جامعه جهاني را به عدم محکوميت کودتاي اخير قاهره متهم کرد و گفت که ماموريت کشورش مقابله با کودتاهاي نظامي است چرا که کشورش با کودتا بزرگ شده است.به گزارش روزنامه مصري اليوم السابع، رجب طيب اردوغان، نخست وزيري ترکيه با تاکيد بر اينکه کشورش به شدت با وقوع کودتا در مصر مخالف است اظهار داشت اصول و قوانين ترکيه مبني بر رويارويي با کودتا در هر مکان است.اردوغان در مراسم افطار اتحاديه کارمندان بخش مدني آنکارا بر مخالفت جدي کشورش با کودتا در مصر تاکيد کرد و گفت: قدرت سياسي که 52 درصد حمايت مردمي را بدست آورده با تانک سرنگون مي‌شود.اردوغان جامعه بين‌المللي را به شکست در محکوم کردن کودتا در مصر متهم کرد و گفت که بجز مصر و چند کشور معدود هيچ کس حتي نام درستي براي اين اقدام اعلام نکرد.


 درپي بزرگ‌نمايي آمريكا؛
 پنتاگون: برد موشک‌هاي ايران به زودي به خاک آمريکا مي‌رسد 

وزارت دفاع آمريکا در ارزيابي سال 2013 خود از تهديدات موشکي، نوشته است ايران، چين و کره شمالي به زودي به توان هدف قرار دادن خاک آمريکا دست مي‌يابند.به گزارش فارس به نقل از روزنامه «ديلي‌ميل»، وزارت دفاع آمريکا روز جمعه با انتشار گزارشي مدعي شد سه کشور ايران، چين و کره شمالي به سرعت در حال توسعه توان موشکي خود هستند، به نحوي که اين کشورها به زودي قادر خواهند بود خاک آمريکا را هدف حمله اتمي قرار دهند.

ديلي‌ميل نوشته است اين گزارش با استقبال حاميان استقرار سامانه‌‌هاي دفاع موشکي در آمريکا، روبرو شده است.بنا بر ادعاي اين گزارش، چين قادر است به زودي زيردريايي‌هاي خود را به موشک‌هاي بالستيکي مجهز کند که مي‌توانند از آب‌هاي چين آمريکا را هدف قرار دهند.وزارت دفاع آمريکا در بخشي از اين گزارش با اشاره به توان موشکي ايران، ادعا کرده است که تهران قصد دارد تا سال 2015 موشک‌هاي بالستيک قاره‌پيما را مورد تست قرار دهد.اين گزارش در مورد توان موشکي ايران مي‌نويسد: ايران برنامه بلندپروازانه‌اي در مورد موشک‌هاي بالستيک و موشک‌هاي فضايي دارد و به صورت مداوم براي ارتقاي برد، قدرت تخريب و دقت اين موشک‌ها تلاش مي‌کند.

کره شمالي هم ديگر کشوري است که در گزارش آمريکا به آن اشاره شده است. بنا بر ادعاي اين گزارش، کره شمالي موشک‌هاي بالستيک قاره پيماي «هواسانگ – 13» را تست کرده است.


 يک نکته از هزاران 

شرکت کنترل کيفيت هواي تهران مدعي است که شركت پتروشيمي ترکيباتي مانند بنزن ، تولوئن و زايلن که سرطانزا هستند توليد مي کند. ازسوي ديگر وزارت نفت نيز تمام ادعاهاي موجود در مورد سرطانزا بودن تركيبات بنزين توليدي را تكذيب كرده و آن را مطابق با استانداردهاي جهاني مي‌داند.

شايان ذكر است افزودن چنين ترکيباتي موجب احتراق بهتر سوخت و بنزين مي‌شود اما در تمام دنيا استفاده از آنها به دليل مشکلاتي که براي سلامت مردم به بار مي آورد به عنوان افزودني به سوخت و يا اکتان افزا ممنوع است.

هرچند كه فرهنگ پاسخگويي جايگاه خاصي در ميان بعضي دستگاه‌ها و نهادهاي مختلف ندارد! اما وزارت نفت بايد به افکار عمومي توضيح دهد که از چه محصولي به عنوان افزودني به بنزين استفاده مي شود و تا چه اندازه سلامت مردم در نظر گرفته مي‌شود؟


 ميز خبر 

موشک هاي عربستان،ايران و اسراييل را هدف گرفته اند

روزنامه ديلي تلگراف بريتانيا با انتشار يک تصوير ماهواره اي ادعا کرد که عربستان موشک هاي بالستيک را به سمت ايران و اسراييل هدفگيري کرده است.به گزارش عصر ايران بر اساس تصاوير ماهواره اي موسسه IHS از صحراي حجاز، به تازگي دو سکوي پرتاب موشک به سمت شمال شرق(ايران)و شمالغرب(تل آويو) هدف گيري شده است.

بر اساس اين گزارش برد اين موشک هاي بالستيک که از نوع DF3 است ، بين 1500 تا 2500 مايل است و کلاهک آن حاوي 2 تن مواد منفجره است.اين پايگاه هاي موشکي که در 125 مايلي جنوب غرب شهر رياض قرار دارند در جريان تحقيق جديد موسسه IHS بريتانيا از توان و قابليت هاي نظامي عربستان مکشوف شده است.

عکس هاي ماهواره اي نشان مي دهد اين پايگاه هاي موشکي حاوي انبارهاي زير زميني مملو از موشک هاي DF3 چيني است.عربستان سعودي اين موشک ها را در دهه 1980 از چين خريداري کرده است و طبق ادعاي کارشناسان موسسه دفاعي IHS ، عربستان سعودي طرح توسعه برد و قدرت انفجاري اين موشک هاي بالستيک و در صورت نياز سوار کردن کلاهک هسته اي بر روي اين موشک هاي بالستيک را در دستور کار خود دارد.

سخنگوي اشتون: به دنبال پيشرفت ملموس در مذاکرات با ايران هستيم

کاترين اشتون ميزبان نشست مقامات عاليرتبه 1+5 در بروکسل براي مذاکره درباه چگونگي پيشبرد مذاکرات هسته اي با ايران بعد از انتخابات رياست جمهوري اخير جمهوري اسلامي خواهد بود.

به گزارش ايسنا، خبرگزاري رويترز با اشاره به اين خبر به نقل از مايکل مان، سخنگوي کاترين اشتون، رييس سياست خارجي اتحاديه اروپا گزارش داد که مقامات عالي رتبه آمريکا، چين، روسيه، انگليس، فرانسه و آلمان در اين نشست در باره اينکه « چگونه در پرونده هسته اي ايران به جلو پيش برويم مذاکره خواهند کرد.» وي افزود: ما مشتاقيم در اين گفت‌وگوها (با ايران) پيشرفتي ملموس حاصل کنيم.

درپي تحقيقات شيميايي مسكو؛

سازمان ملل دعوت سوريه را پذيرفت

به دنبال انتشار تحقيق روسيه درباره استفاده تروريست هاي سوريه از سلاح هاي شيميايي ، سازمان ملل دعوت دمشق براي اعزام بازرس را پذيرفت.به گزارش پايگاه خبري شبکه العالم، سرگئي لاوروف وزير خارجه روسيه استفاده مخالفان مسلح سوري از سلاح‌هاي شيميايي در حلب تاکيد کرد و گفت: اسناد مربوط به اين واقعه را به سازمان ملل ارائه کرده ايم.

وزير خارجه روسيه در نشست خبري مشترک با "ولاديمير ماکاي"، همتاي بلاروسي خود اعلام کرد که روسيه به سطح تحقيقات خود در زمينه استفاده مخالفان سوري از سلاح هاي شيميايي در حلب مطمئن است و از همين روي با انتشار نتايج اين تحقيقات مخالفتي ندارد.

بشار اسد: اخوان بر هم‌کيشان سخت گرفت و با اسرائيل مدارا کرد

بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه تاکيد کرد: طرح ملي عربي همواره مورد هدف بوده اما اميدواريم هويت عربي پس از سقوط اخوان المسلمين و افشاي ماهيت واقعي جريان‌هايي که دين را در جهت منافع خود به کار مي‌گيرند به جايگاه واقعي خود بازگردد.به گزارش ايسنا، بشار اسد، رئيس‌جمهور سوريه در گفتگو با روزنامه البعث تاکيد کرد: هويت عربي ما با وجود تلاش‌هايي که براي از بين بردن آن انجام شده است همچنان پابرجاست و آن يک هويت عربي ملي و ميانه‌رو که براي حفاظت نيازمند تلاش رسانه‌اي، فرهنگي، سياسي است.

رئيس جمهوري سوريه همچنين نسبت به آنچه که امروز اخوان المسلمين انجام مي‌دهند هشدار داد و تاکيد کرد: اين گروه بر سرزمين، مردم و هم‌کيشان خود سختگيري نموده و با اسرائيل و غرب مدارا کرده و چيزي جز خشنودي آنها را نمي‌خواهند.

وي در ادامه عنوان داشت: منظور از اسلام سياسي همان احزابي هستند که مانند اخوان المسلمين از دين سوء استفاده مي‌کنند. بايد ميان کساني که از دين براي منافع خود استفاده مي‌کنند و کساني که دين را وسيله‌اي براي دفاع از مسائل حق و مشروع قرار مي دهند، تفاوت قائل شد.اين اسلام سياسي درباره ايران و حزب الله صدق نمي کند چرا که اين دو از بعد ديني و طايفه‌اي با مردم تعامل نمي کنند.

روزهاي خونين عراق؛ 62 کشته و 139 زخمي حاصل بمب‌گذاري ها

در انفجارها و حمله‌هاي مسلحانه در عراق دست‌کم 62 تن کشته و 139 تن ديگر زخمي شدند. تاکنون هيچ گروهي مسئوليت اين حملات را بر عهده نگرفته است.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، خودروهاي بمب‌گذاري شده و افراد مسلح ، مراکز پليس، مراسم‌هاي عزاداري و ايست‌هاي بازرسي را در بغداد و چند استان ديگر هدف قرار دادند.

در همين راستا، فرانسيسکو موتا، مسئول پرونده حقوق بشر در هيات سازمان ملل در عراق نسبت به وقوع جنگ داخلي در عراق هشدار داد و گفت: بحران سوريه و ديگر مسائل منطقه سايه خود را بر عراق انداخته‌اند.وي تصريح کرد: ما نمي‌گوييم که اکنون جنگ داخلي در عراق رخ داده است، اما تعداد قربانيان بسيار بالا است.

ابراز آمادگي انگليس براي بهبود روابط با ايران

المانيتور در گزارشي با اشاره به نشست آتي اعضاي 1+5 درباره ايران که در روزهاي آينده برگزار مي‌شود نوشت که اين گروه اميدوار است که تيم هسته اي جديد ايران به پيشنهاد مطرح شده در آلماتي پاسخ دهد.

درهمين راستا پايگاه اينترنتي المانيتور گزارش داد: ويليام هيگ، وزير امور خارجه انگليس در پارلمان اين کشور گفت: ما به دولت جديد ايران چشم داريم داريم پاسخي جامع به پيشنهاد 3+3 براي اقدامات اعتمادساز ارايه دهد و به طور کامل با آژانس بين المللي انرژي اتمي همکاري کند.هيگ افزود: ما به اقدام مثبت ايران با حسن نيت پاسخ خواهيم داد.وي ادامه داد: ما آماده ايم روابطمان را بر مبناي گام به گام بهبود بخشيم اما هيچکس نبايد در عزم ما براي پيشگيري از اشاعه هسته يي ترديد کند. اين گزارش حاکي است: سخنان هيگ نشان مي دهد که پايتخت‌هاي غربي تصميم گرفته اند فعلا چرخشي به سوي ارايه پيشنهادي بزرگ تر به ايران وقتي که گفت‌وگوها را احتمالا در اوايل سپتامبر از سر مي‌گيرد نداشته باشند.


 ميز خبر 

آژانس بين‌المللي انرژي:

كاهش 36 درصدي صادرات نفت ايران دريك ماه

آژانس بين‌المللي انرژي (IEA) در گزارشي اعلام کرد: ميزان صادرات نفت ايران به دليل عدم پذيرش بنادر چين در ماه ژوئن 36 درصد کمتر از ماه پيش بوده است.به گزارش ايسنا، بر اساس گزارش ماهانه اين سازمان، واردات نفت ايران از سوي مشتريان اين کشور از روزانه 1.25 ميليون بشکه در ماه مه به 800 هزار بشکه در ژوئن کاهش يافت.

چين در ماه گذشته روزانه 390 هزار بشکه نفت ايران را در مقايسه با 550 هزار بشکه در مه دريافت کرد زيرا روند کند پذيرش نفتکش‌ها در بنادر اين کشور، تحويل نفت ايران در ماه ژوئن را به تاخير انداخت.ژاپن واردات نفت خام ايران را به کمتر از 100 هزار بشکه در روز کاهش داد. اين کاهش در مقايسه با واردات روزانه 240 هزار بشکه در ماه مه به دليل تاخير در مذاکرات مربوط به حجم قراردادها بود.

توسعه فازهاي پارس جنوبي متوقف شد

توسعه فازهاي پارس جنوبي به دليل کاهش شديد منابع مالي و اعتباري متوقف و يا با پيشرفتي لاک پشتي همراه شده است به طوري‌که هم اکنون پيشرفت اجرايي بهترين فاز پارس جنوبي به ماهانه يک تا 1.5 درصد نمي‌رسد.به گزارش مهر، در طول سه سال گذشته حدود 46 ميليارد دلار در پارس جنوبي هزينه شده است که به اعتقاد مسئولان شرکت ملي نفت ايران به منظور آغاز توليد گاز در برخي از فازها در اواسط سال 1393 حدود 16 تا 17 ميليارد دلار ديگر در اين پروژه‌ها جذب شود.

از اين رو بايد از ابتداي سالجاري تاکنون به طور متوسط ماهانه يک تا 1.5 ميليارد دلار در اين فازهاي مشترک گازي هزينه شود تا امکان تحقق هدف جذب 16 تا 17 ميليارد دلاري محقق شود اما پيگيري خبرنگار مهر از پيمانکاران مختلف پارس جنوبي نشان مي‌دهد که از ابتداي سالجاري تاکنون ميزان جذب منابع مالي در اين کارگاه بزرگ اقتصادي به حداقل کاهش يافته است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام –FUIW-

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، دولت کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري، 2 آپريل 2007

سند در مورد موضوع 3.4 از پيش نويس دستور کار:

(پيش نويس راهنماي کيفيت و اعتبار سنجي براي دانشگاه هاي جهان اسلام)

قسمت شانزدهم

موانع

مشکلات زيادي است که مانع پياده شدن متد کيفيت در سيستم آموزشي است.

درميان آنها مهمترين اين مشکلات عبارتنداز:

1- متمرکز شدن روي هدف هاي کوتاه مدت با يک گروه زيادي از ذينفعان در سيستم يادگيري، يک مشکل در تعريف اولويت ها درميان خدماتي که قراراست به آنها داده شود وجود دارد و يک مشکل هم درانتخاب معيارها براي ارزيابي کيفيت اين خدمات مطرح است.

2- بي ثباتي و تغيير بازگشت کننده در مديريت به خاطر جايگزيني مديران دريک واحد که به آنها فرصت براي فهم وپياده کردن متد کيفيت به دليل اختلاف منافع هر مدير داده نمي شود.

3- تمرکز روي ارزيابي عملکرد و نه روي رهبري معقول که به افراد کمک مي کند که يک کيفيت بالايي تحقق پيدا کند و احتمالا به نتيجه مديريت با مرکز ترس بيانجامد.

4- سيستم اطلاعات متمرکز: بدين معني که دانشکده به فن آوري مدرن در ساختن مکانيزم هاي ارتباط براي توزيع اين اطلاعات ميان ايده هاي بررسي شده در دانشگاه و انتقال آنها به تصميم گيرندگان در زمان مناسب وابسته نيست.

5- عدم تقارن بين رفتارهاي رهبري آموزشي و بيانات آنها: اين کار به از دست رفتن تعادل بين هدف هاي کوتاه مدت و ميان مدت منجر مي گردد.

6- واقعيتي که برخي کارگران از تکميل وظايفشان به صورت بخشي يا کامل منصرف مي شوند: در بسياري از دانشگاه ها در همه سطوح واينکه آنها تلاشي راکه بايد انجام دهند نمي دهند، منجر به بي قانوني در عمل وکاهش کفايت سازماندهي مي گردد.

در پرتو موارد فوق، به نظرمي رسد مشکلات و موانع زيادي هنگام کاربرد متد کيفيت براي سيستم آموزش دانشگاه به وجود مي آيد ؛ از اين رو آنهايي که در راس اين سيستم هستند ناگزير هستند تا تلاش هاي زيادي را اعمال نمايند تا بدين ترتيب از اين موانع پرهيز کنندو براي ممانعت از آن بهترين تلاش خودرا به عمل آورند.

دبليو اي دِمين برخي خطاها را که ممکن است خطرناک شود تعريف کرده است، که مديريت را مجبور مي کند راه هاي اصلاح آنها را بررسي نمايد. او اين خطاها را هفت خطاي کشنده در مديريت کيفيت ناميده است:

1) تمرکز روي هدف هاي سود آوري کوتاه مدت،

2) طبيعت زود گذر هدفي که بهبود را تضمين نمي کند،

3) بي کفايتي در سيستم هاي بکاربرده شده در ارزيابي عملکرد پرسنل، همچنين متدها و پايه هايي که اصلي براي راه اندازه گيري شايستگي به وجود مي‌آورند،

4) تغييرات مداوم در مديريت سطح بالا،

5) فقدان توسعه کيفيت در توليد از گام نخست،

6) هزينه بالاي توليد،

7) مديريت سازمان تنها براساس شکل سخت آن، بدين معني که تصميم ها در پرتو داده هاي موجود وبدون توجه به نياز دريک تلاش براي تحليل آنها گرفته مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي