جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/04/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4474


سوءاستفاده از کارت‌هاي سوخت رسما تاييد شد


احتمال توقف اجراي بيمه ويژه کارگران ساختماني


تريبون اقتصادي


خبر


نهادهاي مالي


 سوءاستفاده از کارت‌هاي سوخت رسما تاييد شد 

 
پس از انتشار اخباري مبني بر امکان سوء‌استفاده از کارت‌هاي سوخت سوزانده شده به دليل نقص در سامانه هوشمند سوخت، شرکت ملي پخش فرآوده‌هاي نفتي ايران نيز طي اطلاعيه‌اي اين موضوع را تاييد و جزييات را تشريح کرد.

به گزارش ايسنا در هفته گذشته رييس کانون جايگاه‌داران عرضه‌کننده سوخت از سوء‌استفاده از کارت‌هاي سوخت سوزانده شده خبر داد و گفت: بعد از آن که کارت‌هاي سوخت توسط پليس + 10 و شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي سوزانده مي‌شود، اطلاعات کارت‌هاي سوزانده شده از طريق سامانه‌ هوشمند سوخت به تمامي جايگاه‌ها ارسال مي‌شود اما در صورتي که سيستم پوز جايگاه به دليل قطع تلفن، برق يا هرگونه اشکال ديگري در دسترس نباشد، مي‌توان از طريق کارت‌هاي سوزانده شده دوباره سوخت‌گيري کرد.

ناصر رييسي‌فر با اعلام اين که نقص در سامانه هوشمند سوخت اصلي‌ترين دليل سوء‌استفاده از کارت‌هاي سوخت سوزانده شده است، افزود: هم اکنون بازرسي کل کشور در حال بررسي موضوع است.در حالي که مدير شرکت پخش فرآورده‌هاي نفتي استان تهران مدعي شده است که بازيابي کارت‌هاي سوخته يک بحث فني است و از عهده همه خارج است، رييس سنديکاي جايگاه‌داران عرضه سوخت در پاسخ به اينکه آيا بازيابي کارت‌هاي سوخته‌ شده تخصص پيچيده‌اي نياز دارد؟ گفت: براي اين کار نياز به اجراي برنامه يا اقدام خاصي نيست.رييسي‌فر با اشاره به اين‌که سوء‌استفاده از کارت‌هاي سوزانده شده از يک سال پيش تاکنون صورت گرفته است، اظهار کرد: اکنون بازرسي کل کشور نيز به اين موضوع ورود پيدا کرده است.

روند تحويل سبد کالايي به اتحاديه فرهنگيان و کارکنان دولت ادامه دارد و تاکنون 50 درصد از کالاها تحويل اتحاديه‌ها داده شده است.

علي پورکاوه، مدير کل تامين و توزيع کالاي وزارت صنعت، معدن و تجارت در گفت‌وگو با ايسنا، ادامه داد: سبد کالاهايي که تاکنون تحويل اتحاديه‌ها شده متعلق به کارگران بوده و تاکنون به دليل عدم تقاضاي اتحاديه هاي کارگري کالايي به آن‌ها اختصاص داده نشده است.پورکاوه خاطرنشان کرد: اتحاديه فرهنگيان و کارکنان دولت در مقابل وجهي که براي دريافت سبدهاي کالايي به سازمان‌هاي صنعت، معدن و تجارت استان‌ها پرداخت مي کنند کالا دريافت کرده و خود اتحاديه‌ها وظيفه توزيع کالاها را برعهده دارند.


 احتمال توقف اجراي بيمه ويژه کارگران ساختماني 

 عضو هيئت مديره کانون عالي انجمن هاي صنفي کارگران ايران با اعلام تشکيل کارگروه ويژه در مجلس براي بررسي موضوع روش اجراي بيمه کارگران ساختماني و قطع وابستگي آن به بودجه هاي ساليانه گفت: مراحل ثبت نام و تکميل مدارک 80 هزار متقاضي بيمه در حال انجام است.سيدهادي ساداتي در گفتگو با مهر از آخرين اقدامات صورت گرفته در زمينه فراهم شدن زمينه بيمه کارگران ساختماني خبر داد و گفت: طرح جديد بيمه کارگران ساختماني کارشناسي شده نيست و نمي توان سهميه هر ساله بيمه کارگران را به بودجه مرتبط کرد.عضو هيئت مديره کانون عالي انجمن هاي صنفي کارگران ايران اظهار داشت: طبق پيش بيني هاي فعلي قرار است 1 درصد از ماليات بر ارزش افزوده از سوي شهرداري در اختيار تامين اجتماعي براي تامين هزينه هاي بيمه کارگران ساختماني قرار گيرد، با اين حال اين موضوع براي امسال است و اگر در سال آينده به قانون قبلي برنگردد منوط به بودجه و تصويب در مجلس خواهد بود.

ساداتي خاطر نشان کرد: طبق روش فعلي اگر در سال آينده به هر دليلي نمايندگان مجلس اعتبار مورد نياز براي بيمه کارگران ساختماني را از لايحه بودجه حذف کنند، بيمه کارگران ساختماني نيز متوقف خواهد شد.اين مقام مسئول کارگري کشور افزود: در اين زمينه صحبت هايي با مجلس شده و دوباره نيز قرار است مذاکراتي صورت گيرد. قرار است تيمي با حضور نمايندگاني از 4 کميسيون مجلس از جمله اقتصادي، احتماعي و عمران در اينباره تشکيل شود و به همراه يک نفر از هيئت رئيسه، نمايندگاني از کارگران ساختماني و کانون عالي کارگران؛ همچنين نماينده تامين اجتماعي درباره مشکلات به وجود آمده براي بيمه کارگران ساختماني چاره انديشي کنند.وي خاطر نشان کرد: نتيجه بررسي هاي اين کارگروه ويژه به هيئت رئيسه مجلس ارائه خواهد شد که در صورت قطعي شدن روش اجراي بيمه کارگران ساختماني به روش سال 86 بازگردد و طرح جديد حذف شود.


 تريبون اقتصادي 

 تحريم‌هاي بانکي براي واردات غذا برداشته شد

رويترز از خريد 450 هزار تن گندم توسط ايران از بازار جهاني طي هفته جاري و پرداخت پول آن از محل درآمدهاي نفتي بلوکه شده خود خبر داد و اعلام کرد در تحولي جديد ايران اکنون مي تواند از اين درآمدها براي واردات مواد غذايي استفاده کند.

به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، طي هفته جاري حدود 450 هزار تن گندم براي تحويل در ماه آگوست خريداري کرده است. جديدترين خريد گندم ايران که از روسيه و درياي بالتيک بوده، در حالي انجام گرفته است که ايران در ماه گذشته و در آستانه انتخابات رياست جمهوري، در طول دو هفته 800 هزار تن گندم خريداري کرد.فعالان بازار غلات گفتند خريد گندم با استفاده از پول ايران در حسابهاي بانکي اين کشور در چند کشور که قبلا به موجب تحريم ها بلوکه شده بود، تا حدي امکان پذير شده است.در حالي که تحريم ها ممنوعيت صدور مواد غذايي مورد استفاده انسان و حيوان را در بر نمي گيرد، اما محدوديت هاي به وجود آمده در زمينه نقل و انتقال پول موجب شده است که شرکت هاي ايراني نتوانند به راحتي از سيستم بانکي بين المللي براي مديريت پرداخت هايشان بهره ببرند.اما اکنون مي توان از حسابهاي بانکي بلوکه شده براي پرداخت پول واردات مواد غذايي مورد استفاده براي انسان و حيوان، استفاده کرد که تغييري در زمينه تحريم هاي ايران محسوب مي شود.

پيش بيني مي شود که ايران در فصل جديد که از تابستان آغاز مي شود، حداقل به واردات 3 ميليون تن گندم احتياج داشته باشد. اين در حالي است که به گفته تجار غلات، ظاهرا ميزان محصول گندم ايران در سال جاري آن گونه که اميد مي رفت خوب نبوده است.

آغاز دور جديد پيش فروش بليت قطار از هفته آخر تير

سرپرست معاونت مسافري شرکت راه آهن از آغاز دور جديد پيش فروش بليت قطارهاي مسافري در هفته آخر تيرماه خبر داد و گفت: با شروع ماه مبارک رمضان بايد برخي قطارها از مسير حذف شود، زيرا تعداد بسياري از پيش فروشها خالي است.غضنفر فولادي در گفتگو با ايرنا در خصوص پيش فروش بليت قطارهاي مسافر، تصريح کرد: در حال حاضر بليت‌ها تا تاريخ 10 مردادماه پيش فروش مي‌شود و پيش فروش دور بعدي که از تاريخ 11 مرداد تا 11 شهريور است، از حدود 25 و 26 تيرماه آغاز خواهد شد.وي با بيان اينکه تصميم داريم حداقل 15 روز قبل از شروع سفرها سامانه فروش بليت باز شود، گفت: به دليل تعداد زياد مسافران بعد از ماه مبارک رمضان، پيش فروش از اين تاريخ آغاز مي شود.

تمامي دهک‌ها امروزيارانه مي‌گيرند

بيست ونهمين يارانه 45 هزار و 500 توماني هر ايراني امشب واريز و از بامداد فردا قابل برداشت خواهد است .

به گزارش ايسنا در حالي که تنها کمتر از يک ماه ديگر به پايان کار دولت دهم که آغازگر اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها بود باقي مانده است يارانه 74 ميليون و 500 هزار ايراني نيز به عنوان آخرين يارانه نقدي در اين دولت به طور کامل به حساب آنها واريز خواهد شد. دولت از 27 آذر 89 با آغار اجراي قانون هدفمند يارانه‌ها تا کنون حدود 103 هزار ميليارد تومان به مردم يارانه نقدي پرادخت کرده است که با احتساب آخرين پرداختي در اولين ماه تابستان 92 اين رقم از مرز 106 هزار ميليارد تومان عبور خواهد کرد.

دستورالعمل قيمت‌گذاري خودرو هنوز به سازمان حمايت ابلاغ نشده است

رئيس سازمان حمايت از مصرف كنندگان و توليد كنندگان با بيان اينکه دستورالعمل قيمت‌گذاري خودرو هنوز به سازمان حمايت ابلاغ نشده است، گفت: توقع داريم شوراي رقابت مسير حركت را براي انحصارشكني در حوزه توليد خودرو فراهم كند.به گزارش ايلنا ، سيد جواد تقوي افزود : انتظار داريم حداقل سهم اين تعداد خودروساز كه در حوزه توليد در كشور وجود دارند و عملا ظرفيت هايي را براي توليد به كار گرفته اند مشخص شود و شوراي رقابت قواعدي را بگذارد تا ما مسير انحصار را نداشته باشيم .تقوي تاكيد كرد: بعد از تدوين دستورالعمل قيمت بايد اين را شوراي رقابت به طور رسمي به سازمان حمايت ابلاغ كند تا ما بر اساس اطلاعات و داده هاي كارشناسي خودمان بتوانيم به استناد آن دستورالعمل ، تعيين قيمت كنيم.

وي تصريح كرد: بحث صنعت خودرو تنها منحصر به قيمت نيست بلكه يكي از موضوعات اصلي حوزه خودرو فضاي انحصاري است كه گفته مي شود وجود دارد.تقوي افزود : مساله بعدي قيمت ، تامين تسهيلات ،نقدينگي و ارز است و اين موضوعات است كه اطلاعات دقيق را براي كار كارشناسي قيمت مشخص مي كند.

مدير کل بازرسي شوراي اصناف تهران:

تحويل آدامس و شکلات به مشتري به بهانه نداشتن پول خرد خلاف است

در برخي صنوف به ويژه سوپرمارکت و داروخانه‌ها در لحظه خريد و نبود پول خرد نزد فروشندگان بنابر حوزه کاري خود چسب زخم، آدامس يا شکلات به خريدار مي‌دهند.به گزارش ايسنا، اين روال در حاليست که اگر خريدار پول خرد نداشته باشد و بخواهد به جاي پول به فروشنده چسب‌زخم، آدامس و شکلات دهد، فروشنده از او قبول نخواهد کرد.

در اين زمينه مدير کل بازرسي شوراي اصناف تهران مي‌گويد: داد‌و‌ستد اين چنيني يک نوع معامله به حساب مي‌آيد و اگر خريدار نخواهد مي‌تواند آن را قبول نکند و بايد فروشنده به جاي آن پول در اختيار خريدار قرار دهد.به گفته اسکندر داوودي اين مدل معامله تخلف است و هر چه که در معاملات صنفي به عنوان جبر به حساب بيايد تخلف است.

وي همچنين درباره کادو کردن اجناس توسط فروشندگان معتقد است که کادو کردن و دادن کيسه اگر از سوي خريدار تقاضا شود بايد به صورت توافقي انجام شود در غير اينصورت به صورت اجبار نبايد صورت گيرد.

درخواست ايران از هند براي تسويه کل پول نفت به روپيه

خبرگزاري رويترز به نقل از منابع آگاه هندي گزارش داد: ايران از هند درخواست کرده که کل پول معاملات نفت شامل 1.53 ميليارد دلار بدهي نفتي‌اش را به روپيه پرداخت کند.

به گزارش ايسنا، هند پول 45 درصد از واردات نفتش از ايران را به روپيه پرداخت مي‌کند که پذيرش بين‌المللي محدودي دارد و باقي آن از طريق هالک بانک ترکيه به يورو تسويه مي‌شد که در ماه فوريه تحت تحريم‌هاي غربي تشديد شده، متوقف شد.به گفته مقامات صنعتي و دولتي آگاه، پالايشگاه‌هاي هندي از اول آوريل پرداخت 55 درصد از پول وارداتشان از ايران را تا يافته شده راهي براي پرداخت متوقف کردند.دو کشور براي کاهش بدهي دهلي نو، معاملات تجاري را افزايش داده‌اند و هند اخيرا اعلام کرده به صادرکنندگان اجازه مي‌دهد کالا وارد کرده و با حداقل 15 درصد بالاتر از ارزش آن، مجددا به ايران صادر کنند.

بر اساس آمارهاي دولتي مقدماتي، هند در سال 2013 - 2012 روزانه حدود 262 هزار و 800 بشکه نفت از ايران وارد کرده که 27.4 درصد نسبت به سال پيش کاهش داشته است.دهلي نو به همراه چند مشتري آسيايي ديگر به شرط کاهش وارداتشان از ايران از تحريم‌هاي نفتي آمريکا معاف شده‌اند.


 خبر 

 نودل معرکه است!

فصل زيباي تابستان کم کم فرا مي رسد، فصل تعطيلات و وقت گذراندن هاي روزانه و بازي هاي کودکانه، فصل گرماي زياد و استخر و فوتبال و سفر. اما در کنار اين همه زيبايي و لذت نمي شود از گرماي شديد آن غافل شد.

حتماً در اين روزها تشنگي و بي اشتهايي را تجربه کرديد، با نگاه به اينکه فصل تابستان گرم است و بدن آب زيادي را از دست مي دهد بايد همواره نکاتي را براي رهايي از عارضه هاي گوناگون مدنظر داشت. مثلاً استفاده از آب، تا مي توانيد آب بنوشيد حتي اگر احساس تشنگي هم نمي کنيد، بازهم آب بنوشيد.هر چه ذخيره آب بدن شما بيشتر باشد، مکانيزم خنک تر و حال بهتري نيز خواهيد داشت. نکته دوم استفاده از غذاهاي سبک و البته با طبع سرد و زود هضم است.

استفاده از غذاهاي حاوي شير و ماست، البته ميوه و سبزي هم در فصل تابستان براي تامين آب بدن مناسب هستند. ولي هيچکدام جاي غذاي اصلي را نمي توانند بگيرند. فصل تابستان گرم است و استفاده از غذاهايي که طبع سرد دارند به کاهش حرارت بدن کمک مي کنند.

غذاهاي سرشار از مواد معدني، کلسيم، منيزيم و سيليکون اثر آرام بخشي روي بدن دارند که ميتواند با گرماي غيرطبيعي وارد شده به بدن مقابله کند. اما حرارت بالاي بدن باعث خستگي زياد در بدن مي شود و گاها باعث مي شود که از فرط خستگي توان پخت و پز وعده هاي غذايي را نداشته باشيد به همين خاطرنوداليت مي تواند بهترين انتخاب براي شما باشد. يک غذاي جايگزين که در مدت زمان بسيار کوتاهي اماده مي شود و حاوي پروتئين و ويتامين هاي مورد نياز بدن نيز هست.

نوداليت که فرمي رشته اي و نازک دارد و همراه سبزيجات مختلف يا ترکيب سبزيجات فصل و گوشت طبخ مي شود. نوداليت يک غذاي فوري است که براي آماده کردن آن نياز به صرف هزينه و مقدمات زيادي هم نيست.کافي است يک بسته از نوداليت را همراه با ادويه مخصوص خود در 2 ليوان آب جوش بياندازيد و روي حرارت زياد به مدت 3 دقيقه بپزيد.

اين غذا يک وعده دوست داشتني براي فرزندان، يک وعده مقوي براي آقاي خانه و همچين يک غذاي راحت براي خانم هاي شاغل است که يک روز گرم و طاقت فرسا را پشت سر گذاشته اند.

به طور کلي اين ماده غذايي، غني از نشاسته است در حالي که ميزان پروتين آن حدود 7 يا 8 برابر کمتر از ميزان نشاسته آن است. اين گروه از خوراکي ها داراي ارزش انرژي بالايي هستند که به طور عمده از طريق قندها تامين مي شود و به دليل ميزان کم چربي در آنها سريع هضم م شوند. نوداليت در 8 طعم گوشت، مرغ، سبزيجات، قارچ، پيتزا، سس گوجه فرنگي تند، کاري و زعفران توانسته جوابگوي انواع ذائقه ها باشد ضمن اين که با نوداليت مي توان غذاهاي متنوعي را هم به سرعت تهيه کرد.

نوداليت را در ميان غذاهاي آماده(فست فود) قرار ندهيد چرا که نه براي شما امراض فست فود را به همراه دارد و نه از مواد خوراکي چرب و روغني در آن استفاده مي شود.

نوداليت بهترين غذاي فوري است که علاوه بر احساس سيري در حفظ تناسب اندام افراد نيز دخيل بوده و به عبارتي مي توان گفت هيچ گونه مشکلي را براي شما ايجاد نمي کند. با نوداليت مي توان بيش از 200 نوع غذاي متنوع پخت که البته اين شگرد خانم خانه است.


 نهادهاي مالي 

 رشد 15 درصدي کاربران چهار خدمت الکترونيکي بانک اقتصادنوين

در ادامه رشد کاربران خدمات بانکداري الکترونيکي بانک اقتصادنوين تعداد استفاده کنندگان چهار خدمت الکترونيکي اين بانک در پايان خرداد ماه نسبت به مدت مشابه سال 91 بيش از 15 درصد رشد کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک اقتصادنوين، تعداد کاربران خدمات تلفن بانک، اينترنت بانک، پيام کوتاه بانکي و موبايل بانک اقتصادنوين در پايان خرداد از مرز 2 ميليون و 331 هزار نفر گذشت که نسبت به تعداد کاربران اين چهار خدمت در پايان خرداد سال 1391 بيش از 15 درصد رشد نشان مي‌دهد.

بانک رفاه حامي برنامه تلويزيوني ضيافت الهي شد

هم زمان با حلول ماه رمضان و پخش برنامه تلويزيوني ضيافت الهي از شبکه دوم سيما، بانک رفاه حامي اين برنامه شد.به گزارش روابط عمومي بانک رفاه، شبکه دوم در سال جاري در شب هاي ماه مبارک رمضان با همکاري جامعه حمايت از بيماران ام اس ايران اقدام به توليد و پخش برنامه تلويزيوني ضيافت الهي مي کند که بانک رفاه تنها حامي اين برنامه است.

اين برنامه به صورت زنده در30 قسمت40 دقيقه اي از ساعت 21 الي21:40 پخش مي شود.براساس اين گزارش، اين برنامه که با هدف حمايت معنوي براي جمع آوري کمک هاي مردمي وخيرين براي جامعه بيماران ام اس ايران تدارک ديده شده است، هر شب به طور مستقيم از تالار بين المللي زکرياي رازي دانشگاه علوم پزشکي ايران بر روي آنتن مي رود.

بانک ملي درباره شيوه جديد کلاهبرداري از دستگاه‌هاي پايانه‌ فروش هشدار داد

بانک ملي ايران درباره شيوه جديد کلاهبرداري افراد سودجو از دستگاه‌هاي پايانه‌ فروش (pos) هشدار داد.به گزارش مهر، بانک ملي ايران تاکيد کرده است: بر اساس اطلاعات دريافتي افرادي با معرفي خود به عنوان کارشناس يکي از شرکت‌هاي ارائه دهنده خدمات پرداخت طرف قرارداد بانک‌ها،اقدام به سوء استفاده مي‌کنند.اين افراد با طرح عناوين متفاوت از جمله ايجاد امکانات و قابليت‌هاي جديد (مانند انتقال کارت به کارت) بر روي پايانه‌هاي فروش اقدام به جمع‌آوري يا جابه‌جايي دستگاه‌هاي کارت‌خوان مي‌کنند و همچنين با شناسايي مشتريان خاص که تراکنش‌هاي قابل ملاحظه‌اي بر روي پايانه‌هاي فروش دارند و با انجام تراکنش‌ها به بهانه‌هايي مانند انتقال وجه، آزمايش و … با جلب اعتماد مشتريان به اطلاعات کارت حساب بانکي و رمز مشتريان دست مي يابند و مراحل کلاهبرداري و سوء استفاده‌هاي خود را تکميل مي‌کنند.

اين افراد سودجو در مرحله اول ضمن مراجعه به فروشگاه، درخواست دريافت موجودي حساب خود از پايانه فروش فروشگاه را مي کنند و پس از دريافت رسيد به بهانه کافي نبودن موجودي از فروشگاه خارج مي شوند و با استفاده از رايانه و چاپگر، رسيد جعلي مشابه رسيد فروشگاه را با مبلغ مشخصي که قصد خريد داشته‌‌اند، تهيه مي‌کنند. در مرحله بعد با مراجعه مجدد به همان فروشگاه ، سفارش خريد کالا را مي دهند و هنگامي که فروشنده در حال آماده کردن جنس است ، شخصاً به پايانه فروش مراجعه و با کشيدن کارت عابر بانک، مبلغ ناچيزي را به حساب فروشنده واريز و در فرصتي مناسب، رسيد جعلي را با رسيد مربوطه جابه‌جا کرده و به فروشنده تحويل مي‌دهند و با دريافت کالا از فروشگاه خارج مي‌شوند. ضروري است دارندگان پايانه‌هاي فروش براي پيشگيري از مشکلات مذکور عمليات مربوط به خريد از طريق دستگاه‌ از قبيل کشيدن کارت، ثبت مبلغ، دريافت رسيد خريد و گرفتن موجودي کارت را به جز ورود رمز کارت شخصاً انجام دهند و يا بر انجام عمليات نظارت دقيق داشته باشند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي