جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/04/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4475


استفاده از داروخانه طبيعت


پيامدهاي خشكي دهان


خبرها از عالم علم


  استفاده از داروخانه طبيعت  

 قسمت اول

جايگزيني محصولات طبيعي و ارگانيک به جاي فرآورده هاي شيميايي

يافته‌ هاي جديد دانشمندان در واقع تأييدي بر اين باور قديمي است که هر چيزي طبيعي‌ اش بهتر است.

به طور کلي، محصولات ارگانيک يا طبيعي، به موادي گفته مي‌ شود که بدون دخالت يا بدون مصرف آفت‌ کش‌ها، کودهاي شيميايي و ترکيبات اصلاح شده ژنتيکي توليد شده باشد.

به گزارش تبيان، در واقع کشاورزي ارگانيک، شيوه‌‌اي از کشاورزي است که در تمامي مراحل کاشت تا برداشت، جمع آوري و بسته ‌بندي محصولات کشاورزي از کود شيميايي استفاده نمي ‌کند.

در اين جا سوالي مطرح مي ‌گردد که آيا داروهاي گياهي بهترند يا داروهاي شيميايي؟

ترديد در مورد اثربخشي گياهان دارويي از آن جا ناشي مي‌ گردد که نحوه ي آماده‌ سازي داروهاي گياهي و تحويل آن ها به مردم به نحو صحيح انجام نمي ‌گيرد.

در نتيجه خواص درماني گياه از بين رفته يا تقليل مي‌‌يابد که اين امر موجب عدم تأثير گياه در درمان بيماري مي ‌گردد.

داروهاي شيميايي از برخي جهات نسبت به داروهاي گياهي برتري دارند.

ولي مصرف طولاني مدت يا در برخي موارد مصرف مقطعي اين داروها ممکن است عوارض جانبي برجاي گذارد و حتي ممکن است از خود بيماري نيز خطرناک ‌تر باشد.

همچنين استفاده مداوم، بي رويه و نادرست داروهاي شيميايي ممکن است باعث مقاوم شدن عامل بيماري‌ ها در مقابل اين نوع داروها شود؛ در نتيجه بيماران بايد به سوي آنتي بيوتيک‌ ها و داروهاي قوي ‌تري که هر روز با نام هاي جديد ارائه مي ‌گردند، روي آورند.

طب سنتي در عصر تجدد

شايد براي بسياري از مردم قابل تصور نباشد که وجود انواع داروهاي شيميايي در بسته بندي هاي رنگارنگ حاصل تحقيق بر روي اجزاي موثر گياهان دارويي است.

بد نيست بدانيد حدود 25 درصد از داروهاي تجويز شده از سوي پزشکان در ايالات متحده حداقل شامل يک جزو مشتق از گياهان هستند.

بعضي از اين داروها از عصاره گياهان تهيه شده و گروهي ديگر از ترکيبات شيميايي با منشا گياهي ساخته مي شوند.

آمار استفاده از داروهاي گياهي در سال هاي اخير قابل توجه است.

سازمان بهداشت جهاني تخمين مي زند که در حال حاضر 80 درصد جمعيت جهان يعني حدود 4 ميليارد نفر از طب گياهي در درمان بيماري ها استفاده مي کنند.

WHO خاطرنشان مي سازد که از حدود 119 داروي گياهي حدود 74 مورد آن دقيقا همانند کاربرد آن ها در طب سنتي مورد استفاده پزشکان قرار مي‌گيرد.

همين موضوع موجب شده است که هم اکنون تحقيقات گسترده اي از سوي شرکت هاي داروسازي روي خواص درماني گياهان مناطق مختلف جهان انجام گيرد.

هم اکنون مواد مشتق از گياهان نقش عمده اي در صنعت داروسازي دارند.

چنين داروهايي براي درمان بيماري قلبي، فشار خون بالا، انواع دردهاي مزمن، آسم و ديگر بيماري ها به کار مي رود.

به عنوان مثال افدرا گياهي است که در طب سنتي چيني بيش از 2 هزار سال براي درمان بيماري هاي تنفسي مورد استفاده بوده است و افدرئين که جزو فعال اين داروي گياهي است، سابقا در تهيه داروهايي براي تسکين آسم به کار مي رفت. مثال ديگر گياه (Foxglove گل انگشتانه) است.

خواص درماني آن از سال 1775 شناخته شده و در طب گياهي استفاده فراواني دارد.

در طب رايج پودر برگ اين گياه به عنوان داروي قلبي براي ميليون ها بيمار تجويز مي شود.

باز هم تاکيد مي کنيم که طبيعي بودن به معناي بي ضرر بودن نيست و مقدار داروهاي گياهي يا جوشانده ها و ترکيباتي که از گياهان دارويي تهيه مي‌شود، حتما بايد به طور دقيق و تحت نظر پزشک تعيين و مصرف شود.

ادامه دارد...


 پيامدهاي خشكي دهان  

شايد افراد بسياري ندانند كه مشكل خشكي دهان كه به‌دليل كاهش ترشح طبيعي بزاق صورت مي‌گيرد، مي‌تواند ما را دچار مشكلات جدي از جمله كاهش حس چشايي، مشكل در بلع و جويدن غذا، صحبت كردن و نيز بيماري‌ها و عفونت‌هاي لثه‌اي و دنداني كند.

از اصلي ترين نشانه هاي خشكي دهان احساس سوزش در دهان، ترك خوردن لب ها، بروز آفت و تبخال و ضايعات قارچي روي زبان يا اطراف لب هاست كه عامل واکنش سيستم ايمني بدن مي شود. اما جداي از علت هاي ذكر شده، عامل ديگري نيز براي سوزش دهان وجود دارد.

لازم است بدانيد كه اگر در دهان تان حداقل به مدت چهار تا شش هفته به طور پيوسته احساس سوزش مي كنيد و با معاينه به پزشك، هيچ علت دهاني و سيستميك يعني بيماري خاصي براي آن يافت نمي شود، بدانيد كه مبتلا به نوعي بيماري روان تني به نام سندرم سوزش دهان هستيد.

شايد با توجه به شيوع انواع سرطان در ميان مردم، ترس برخي افراد نسبت به ابتلاي احتمالي به سرطان با مشاهده هر نوع درد و ناراحتي در نقطه اي از بدن كه علتي براي آن پيدا نمي كنند، قابل باور باشد، اما به گفته دكتر احمد قائم مقامي، متخصص بيماري‌هاي دهان و دندان، چنين افرادي بيماراني هستند كه براي درمان شان بايد به جنبه هاي روان شناسي توجه كرد و حتي دادن داروهاي اعصاب به آنها ممكن است، مشكلي را حل نكند.

اين متخصص، بروز سندرم سوزش دهان را ناشي از چنين مشكلات روحي و اضطرابي مي داند كه بيشتر در سنين پنجاه تا هفتاد سالگي و در زنان حدود سه تا هفت برابر بيش از مردان بروز مي كند.

وي در گفت وگو با "جام جم" علت بروز اين بيماري روان تني را چنين توضيح مي دهد: علت ايجاد سندرم سوزش دهان هنوز به طور قطع مشخص نيست و ديدگاه هاي مختلفي درباره علت آن مطرح شده كه هنوز هيچ كدام به اثبات نرسيده است.

به طور مثال يكي از اين ديدگاه ها كاهش ميزان ترشح هورمون هاي زنانه يعني استروژن و پروژسترون در دوران يائسگي در زنان، اضطراب و افسردگي، اختلالات خواب، بيماري پاركينسون، اختلالات سيستم ايمني بدن و بخصوص ترس از سرطان دهان است.

چرا دهان مي سوزد؟

اگر سوزش و درد در دهان به دنبال بروز آفت دهاني، زخم هاي ناشي از پروتزهاي دهاني يا همراه ضايعات قارچي ويروسي يا بيماري هاي تضعيف كننده سيستم ايمني بروز كند، جزو سندرم سوزش دهان به شمار نمي آيد.

دكتر قائم مقامي ضمن اين توضيح مي گويد: علائم اين نوع سندرم كه نوعي بيماري روان تني محسوب مي شود به صورت احساس سوزش در نوك يا يك سوم قدامي زبان و گاهي كام و لب هاست كه اغلب صبح ها به هنگام برخاستن از خواب آغاز مي‌شود و تا غروب به حداكثر مي رسد، اما در هنگام جويدن و خواب تسكين مي يابد.

البته در بسياري از موارد نوع مزمن اين عارضه با افسردگي بروز پيدا مي كند، اما هنوز مشخص نيست كه افسردگي سبب اين عارضه مي شود يا سندرم سوزش دهان سبب تشديد افسردگي مي شود.

البته اين متخصص بيماري هاي دهان و دندان معتقد است كه ابتلا به پاركينسون نيز به علت اختلالي كه در درك تحريك حسي و مزه در دهان ايجاد مي‌كند، مي تواند پس از افسردگي و اضطراب از علت‌هاي بروز اين سندرم به شمار بيايد.

علت خشكي دهان را پيگيري كنيد

فراموش نكنيد كه بزاق دهان، اولين سد دفاعي بدن براي جلوگيري از ورود باكتري و تكثير آن در دهان و دستگاه گوارش و ممانعت كننده از پوسيدگي دندان ها و بروز بيماري هاي لثه اي است.

پس كاهش بزاق و بروز خشكي و كم آبي دهان و زبان، اتفاقي است كه بايد هرچه زودتر با مراجعه به پزشك و دندانپزشك علت يابي شود تا از بروز عوارض بعدي پيشگيري شود.

دكتر قائم مقامي يادآوري مي كند كه خشكي دهان ممكن است به علت افزايش سن و كاهش عملكرد غدد ترشح كننده بزاق و نيز مصرف بعضي از داروها از قبيل داروهاي ضدافسردگي و ضدفشار خون، آنتي هيستامين ها، مشكلات تيروئيد، ديابت، ايدز در مراحل پيشرفته، سرطان مخاط دهان و فك و وارد شدن ضربه به ناحيه دهان و فك اتفاق بيفتد.

حتي ممكن است در اثر عصبانيت و استرس، به طور موقتي ايجاد شود كه با خوردن مقداري آب برطرف خواهد شد، اما اگر به طور متوالي تكرار شود بايد به دنبال پيدا كردن علت و درمان آن بود.

از پيشگيري تا درمان

سندرم سوزش دهان در آن دسته از بيماراني كه از سرطان ترس دارند، بيشتر بروز مي كند.

پس براي درمان اين بيماران بايد درمان هاي روانشناسي در كنار درمان دارويي صورت بگيرد.

يعني بنابر تاكيد دكتر قائم مقامي درمان هاي موضعي در اين عارضه چندان موثر نيست، اما تجويز داروهاي ضدافسردگي و آرام بخش و از همه مهم تر صحبت با بيمار و مطمئن كردن وي در مورد سرطاني نبودن عارضه بسيار موثر است و در موارد افسردگي شديد مشورت با متخصص اعصاب و روان كمك كننده است.

اما راهكارهايي ساده و موثر براي پيشگيري و از بين بردن خشكي دهان وجود دارد كه مي توان به موارد زير اشاره كرد:

- معاينه دوره اي غدد ترشح كننده بزاق و بررسي آن از سوي پزشك يا دندانپزشك

- نوشيدن روزانه هشت ليوان مايعات

- مصرف كم قهوه و نوشيدني هاي كافئين دار و بيسكويت و شيريني ها

- مصرف نكردن مواد محرك و ادويه ها در غذا

- امتناع از كشيدن سيگار و مصرف داروهاي ضدافسردگي و آرام بخش

- جويدن آدامس بدون قند براي مدت كوتاهي پس از وعده هاي غذايي

- استفاده از بزاق مصنوعي

- شست وشوي دهان چند بار در روز بخصوص بعداز غذا يا خوردن هرنوع مواد خوراكي

- گرداندن آب دردهان قبل از خواب

- حفظ و رعايت بهداشت و سلامت دندان ها


 خبرها از عالم علم 

مراقبت تابستاني

ترجمه: پيروز پاليزي

بارداران هنگام موج گرما و حرارت شديد تابستاني، به ويژه در هفته‌هاي آخر بارداري بايد شديدا از خود مراقبت کنند.مطالعاتي در استراليا که وضعيت آب و هوايي محلي را با نتايج آن بر تولد مقايسه مي‌کرد، افزايش خطر زايمان زودرس و از بين رفتن جنين را در هوايي گرم‌تر يافت.

دکتر آدريان بارنت دستيار پروفسور در انسيتو سلامت و نوآوري در پزشکي زيستي در کوئينزلند تشريح مي‌کند: پريشاني به علت هوايي گرم و تعرق زياد بانوان باردار مي‌تواند براي جنين مضر باشد.

او مي‌گويد: بارداران طي گرم‌ترين ساعات روز بايد از فعاليت پرهيز کنند و همچنين مراقب کم‌آبي بدن خود باشند و هنگامي که حرارت افزايش مي‌يابد، به دنبال محلي با خنک کننده هوايي باشند.

منبع: www.niniplus.com

عاملي مهم در کاهش علائم بيماري سوختگي و بيماري هاي پوستي

يکي از جنبه هاي فيزيوتراپي، براي کمک و مشارکت در درمان بيماران ناشي از سوختگي و بيماري هاي پوستي است.دکتر محمد اکبري عنوان کرد: فيزيوتراپيست ها هنوز در ايران آن طور که بايد نتوانسته در اين مساله اقداماتي انجام بدهند.وي خاطر نشان کرد: براي کاهش علائم بيماري در سوختگي و بيماران پوستي از دستگاههاي توليد کننده پرتوهاي فرابنفش براي کاهش عوارض بيماري هاي پوستي مانند پسوريازيس و همچنين عوارض پوستي کهير، پايول، پوستول اقدام مي شود.

وي در خصوص فيزيوتراپي بيماري هاي پوستي افزود: همچنين افرادي که دچار تعريق بيش از حد در کف دست و پا مي شوند فيزيوتراپي مداخلاتي براي کاهش و يا از بين بردن آن انجام مي دهد.وي در نهايت افزود: در بيماري هاي سوختگي، محدوديت هاي حرکت براي تشکيل اسكارهاي پوستي است که با روش هاي فيزيوتراپي مي توان کاهش داد و از بين برد.

تشخيص اوتيسم كودكان با دقت 94درصد

متخصصان مغز و اعصاب شيوه موثر و قابل اعتمادي را براي بررسي فعاليت مغزي ارائه كرده اند كه مي تواند اوتيسم را با 94 درصد دقت در كودكان تشخيص دهد.محققان دانشكده پزشكي كيس وسترن ريزرو و دانشگاه تورنتو، الگوهاي پويايي فعاليت مغزي را با MEG بررسي كردند تا ارتباطات عملي مغز - ارتباطات يك منطقه با مناطق ديگر- را تعيين كنند.

به گزارش مهر، MEG ميدانهاي مغناطيسي توليد شده توسط جريانهاي الكتريكي را در نورون هاي مغز اندازه گيري مي كند.

پژوهشگران به سرپرستي روبرتو فرناندز گالان، استاديار علوم عصبي دانشگاه كيس وسترن ريزرو، توانستند با استفاده از اين شيوه، اختلال طيف اوتيسم(ASD) را با 94 درصد دقت تشخيص دهند.اين شيوه تحليلي جديد يك روش موثر و كمي از تاييد تشخيص باليني اوتيسم ارائه مي كند.گالان گفت: مي توان فقط با نگاه كردن به الگوهاي فعاليت نوروني بين مغز مبتلا به اوتيسم و مغزي كه اوتيسم ندارد تمايز قايل شد.به گفته وي، اين كشف راه را براي ارائه ابزارهاي كمي هموار مي كند تا مكمل شيوه‌هاي تشخيصي كنوني اوتيسم بر اساس آزمايش هاي رفتاري شوند.پژوهشگران در يك بررسي بر روي 19 كودك كه 9 نفر از آنها به ASD مبتلا بودند، 141 حسگر را براي ردگيري فعاليت قشر مغز هر كودك به كار گرفتند.

اين حسگرها چگونگي تعامل مناطق مختلف مغز با يكديگر را در حال استراحت ثبت كردند سپس اين گروه از پژوهشگران تعاملات مغزي گروه كنترل را با اين گروه از مبتلايان به ASD مقايسه كردند.محققان از ارتباطات قوي تري بين مناطق عقبي و جلويي در مغز گروه ASD خبر دادند. وجود يك جريان نامتقارن از اطلاعات به مناطق جلويي، در حالي كه روند معكوس اين امر- جريان اطلاعات از جلو به عقب مغز- وجود نداشت.اين چشم انداز جديد در مورد جهت ارتباطات مي تواند به شناسايي ناهنجاري‌هاي آناتومي در مغز ASD كمك كند. اغلب اندازه گيري هاي جريان ارتباطات عملياتي، نشان دهنده جهت تعاملات نيستند.

اين راهبرد جديد به پزشكان و محققان كمك مي كند تا پارازيت زمينه يا ورودي خود به خودي كه موجب فعاليت مغز در هنگام استراحت مي شود را اندازه گيري كنند.از سوي ديگر يك نقشه فضايي از اين ورودي ها نشان دهنده پيچيدگي و ساختارهاي مغزي بيشتر در گروه كنترل نسبت به گروه ASD است و در گروه ASD تنوع و پيچيدگي كمتري وجود دارد


معجزه جوش شيرين!

جوش شيرين ترکيبي بي طعم و بو است که از اين پودر مي توان به عنوان بوگير در يخچال استفاده کرد.به گزارش باشگاه خبرنگاران: جوش شيرين بوي سيگار را به سرعت از بين مي برد و اگر لباسي بوي سيگار مي دهد کمي پودر جوش شيرين به آن بزنيد.براي از بين بردن بوي دست پس از خرد کردن پياز يا سير کافي است دست‌هاي خود را با آب و کمي جوش شيرين شستشو دهيد.

جوش شيرين براي رفع بوي بد زباله بسيار کاربردي است و حتما در سطل زباله هاي خود از اين پودر را هميشه بزنيد.جوش شيرين جرم و کثيفي ها را به سرعت از بين مي برد و باعث درخشندگي اجسام مي شود و همه چيز را برق مي اندازد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي