جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/05/14 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4493


شير خوردن ‌شبانه به دندان‌ کودک آسيب مي‌زند


آيا شما هم تنبل هستيد؟!


خبرها از عالم علم


  شير خوردن ‌شبانه به دندان‌ کودک آسيب مي‌زند 

 قسمت دوم و پاياني

کشيدن دندان شيري عواقب دارد

تا جايي که دندان کودک قابل درمان باشد، بايد آن را حفظ کرد، ولي گاهي دندان به علت دير مراجعه کردن، عفوني مي شود و ناگزير براي حفظ سلامت جوانه دندان دائمي که دقيقا زير دندان شيري قرار دارد، بايد آن را کشيد.

به گفته دکتر رمضاني، دندانپزشک تا جايي که امکان درمان وجود داشته باشد، دندان شيري را نمي‌کشد، چون اگر دنداني که بايد تا دوازده سالگي داخل دهان بماند، مثلا در شش سالگي کشيده شود، قطعا باعث ايجاد نامرتبي و ناهنجاري دنداني مي شود.

وي با اشاره به اين که 80 ـ70 درصد مشکلات و نامرتبي دندان هاي دائمي به علت زود از دست دادن دندان هاي شيري است، مي افزايد: حتي اگر مجبور به کشيدن دندان شيري شويم، بايد فضاي آن را تا زمان رويش دندان دائمي با دستگاه هاي مخصوص حفظ کنيم.

دندان پر شده هم از پوسيدگي در امان نيست

اين متخصص دندانپزشکي کودکان معتقد است: هر کار اساسي که براي درمان دندان کودک انجام شود، حتي اگر با بهترين مواد مصنوعي پرکننده دنداني هم صورت بگيرد، مانند دندان اصلي نمي شود.از سوي ديگر چنانچه مشکلات و مسائلي که دندان سالم و محکم را دچار پوسيدگي کرده، ادامه پيدا کند، دندان پر کرده را هم دچار مشکل خواهد کرد.

پوسيدگي بين دنداني؛ قاتل خاموش دندان

نکته مهمي که والدين بايد به آن توجه کنند، آن که حتي اگر مشکل دنداني خاص هم وجود نداشته باشد، بايد هرشش ماه يک بار به دندانپزشک مراجعه کنند تا مطمئن شوند شرايط نامطلوبي که باعث ايجاد پوسيدگي مي شود، در دهان فرزندشان وجود ندارد.

دکتر رمضاني با تاکيد بر اين که معمولا بين شش ماه تا يک سال طول مي کشد تا پوسيدگي بين دنداني ظاهر شود، مي گويد: بارها شنيده ايم، مي گويند در حين غذا خوردن ناگهان دندان کودکم شکست در حالي که اين اتفاق يک شبه نيفتاده است و بين دندان‌ها مدتي پوسيدگي وجود داشته و يکباره حفره خود را نشان داده است. اگر مرتب به دندانپزشک مراجعه شود، اين پوسيدگي ها تشخيص داده مي شود و درمان به موقع و قبل از رسيدن به عصب يا شکستن دندان انجام مي گيرد.

سالي که نکوست...

دندان هاي شيري به طور طبيعي از دندان هاي دائمي کوچک ترند؛ بنابراين بايد فضايي بين آنها وجود داشته باشد که يکي از راه هاي جبراني افزايش اندازه دنداني است که مي رويد. البته سازوکارهاي ديگري هم براي جبران افزايش حجم اندازه دندان هاي دائمي نسبت به شيري وجود دارد.

اين عضو هيات علمي دانشگاه توضيح مي دهد، وقتي دندان هاي شيري در هم رفته باشد، مي توان حدس زد کودک دچار نامرتبي دندان هاي دائمي خواهد بود و بايد ملاحظاتي را براي آن در نظر گرفت که در اين صورت توجه به حفظ سلامت دندان هاي شيري، اهميت بيشتري پيدا مي کند؛ چون اگر دندان از دست برود، مشکلات آينده بيشتر مي شود.

مسواک زدن از هر کاري بهتر است

دهانشويه ها براي بچه ها معمولا توصيه نمي شود مگر در موارد خاص. دکتر رمضاني معتقد است: اگر غذاها و باقيمانده آنها را با روش مکانيکي مثلا مسواک زدن خارج کنيم، نيازي به دهانشويه نيست؛ زيرا اين مايع نمي تواند دندان ها را تميز کند و فقط در موارد خاصي مثل ايجاد آفت براي ضدعفوني کردن ناحيه به کار مي رود.

او بهترين و سالم ترين دهانشويه را آب نمک معمولي مي داند و ادامه مي دهد: نمي توان از کودک انتظار داشت خودش مسواک بزند يا نخ دندان بکشد و آب نمک غرغره کند و حتما بايد والدين بر اين کار نظارت کنند يا خودشان اين کار را براي کودک انجام دهند تا دندان هايش سالم بمانند.

وي توصيه مي کند: والدين بايد مراقب باشند، فرزندشان تغذيه سالمي داشته باشد؛ چون در سلامت دندا ن ها اثر بسيار مهمي دارد.

اگر کودکي طي روز مدام تنقلات و شيريني بخورد، با وجود مسواک زدن مکرر، دندان هايش دچار مشکل خواهد شد.

بنابراين جايگزين کردن مواد غذايي سالم، هم براي حفظ سلامت کودک و جلوگيري از پوسيدگي دندان ها لازم است.


 آيا شما هم تنبل هستيد؟!  

 قسمت دوم و پاياني

6. ديرتر هم انجام بدهم اتفاقي نمي‌افتد:

احتمالا اين مرسوم‌ترين توجيه است. اين طرز فكر از اعتمادبه‌نفس شما مي‌كاهد و عادت بدي را تقويت مي‌كند كه مطمئنا روي حل و فصل ديگر مشكلات شما هم تاثير نامساعد مي‌گذارد. از سوي ديگر به ياد داشته باشيد كه در بيشتر مواقع ديرتر انجام دادن كارها مي‌تواند ارزش کار را از بين ببرد.

اگر جزو گروه ششم بهانه‌هاي متداول هستيد، پس:

در كل‌، آدم بي‌توجهي هستيد و نسبت به بسياري مسائل بي‌دقت هستيد. اين بي‌توجهي ممكن است سلامت شما را هم به خطر بيندازد. اهل ريسك كردن نيستيد. فيلم ديدن از تفريحات موردعلاقه شما است. رفيق‌باز هستيد، ترجيح مي‌دهيد در تعطيلات آخر هفته به جاي سفر در خانه بنشينيد. خانواده‌دوست هستيد.

7. امروز خيلي دير شده

اين هم بهانه‌ ديگري است تا تنبل‌ها كارهايشان را انجام ندهند. براي اينكه شما را متقاعد كنيم، بهتر است اين جمله را به ياد داشته باشيد كه هيچ‌كس آنقدر وقت ندارد كه تنها از لحظات ايده‌آل استفاده كند. از همه دقايق عمر بايد بهترين استفاده را كرد، زيرا به هر صورت گرانبها هستند.

اگر شما جزو گروه هفتم بهانه‌هاي متداول هستيد، پس:

ذاتا انسان‌ آرامي هستيد و هروقت بخواهيد كاري را انجام دهيد خيلي وقت و حوصله براي آن صرف مي‌كنيد. عجول نيستيد و اصولا سعي مي‌كنيد از انجام هر كاري لذت ببريد. كمي وسواس داريد، اما اين نوع وسواس قابل كنترل است. به نظم علاقه داريد، اما براي رسيدن به نظم موردنظر خود كم تلاش مي‌كنيد.

8. خيلي سخت است

اگر به اين بهانه دست از كار بكشيد واقعا مشكل تنبلي داريد، اما در چنين شرايطي به ياد داشته باشيد كه شما پيش از اين هم كارهاي دشواري انجام داده‌ايد. از آن گذشته آيا اگر حالا اين كار را انجام ندهيد، ساده‌تر مي‌شود؟ هرگز اجازه ندهيد كه دشواري كار مانع از اقدام شما شود. به هر زحمت كه شده از خود بپرسيد با به تاخير انداختن كار چه چيزي نصيب شما مي‌شود؟

اگر جزو گروه هشتم بهانه‌هاي متداول هستيد، پس:

شما انسان راحت‌طلبي هستيد. به خوردن غذاهاي فست‌فودي علاقه‌مند هستيد، وقتي به خريد برويد از اولين مغازه تمام آنچه را نياز داريد خريداري مي‌كنيد. سختگير نيستيد و اهل جروبحث كردن با اطرافيان خود نيستيد. خوش‌سليقه و به انجام كارهاي هنري علاقه‌مند هستيد. از طرفداران زندگي مدرن هستيد و از تكنولوژي استقبال مي‌كنيد.

9. نمي‌دانم از كجا شروع كنم؟

گاهي اوقات كارهايي كه نيمه‌تمام رها شده‌اند به‌قدري زياد هستند كه نمي‌دانيد از كجا بايد شروع كرد و به بهانه اينكه نمي‌توانيد در اين مورد تصميم بگيريد از انجام آن طفره مي‌رويد. بايد سعي كنيد كار خود را به اجزاي كوچك‌تر تقسيم كنيد و يك به يك آنها را انجام دهيد. اين را به خاطر داشته باشيد كه نه تنها شما، بلكه هيچ كسي قادر نيست كارهاي تلمبار شده را يكجا و با هم انجام دهد.

اگر جزو گروه نهم بهانه‌هاي متداول هستيد، پس:

شما كمي فراموشكار هستيد، اما اين مشكل خيلي جدي نيست. خوشفكر هستيد و همه‌چيز را در ذهن خود دسته‌بندي مي‌كنيد. هم اهل خانواده هستيد و هم دوستان زيادي در اطرافتان داريد، اما اين دو گروه هيچ‌وقت با هم يكي نمي‌شوند. در كل روابطي تعريف‌شده داريد. از انجام بازي‌هاي فكري لذت مي‌بريد. خيلي از مكان‌هاي تفريحي شلوغ خوش‌تان نمي‌آيد، اما گذراندن تعطيلات در كنار اعضاي خانواده از علايق شما است.

10. اول كمي‌ غذا مي‌خورم بعد شروع مي‌كنم

اين كار اشتباهي است، شما مي‌خواهيد به اصطلاح گرسنگي‌تان را برطرف كنيد، اما درحقيقت وضع را از آنچه بوده خراب‌تر مي‌كنيد. بايد سعي كنيد وعده غذايي يا تنقلاتي كه قصد خوردن آن را داريد به بعد از كار ناتمام خود موكول كنيد. در غير اين صورت مطمئنا بعد از رفع گرسنگي‌ خود احتياج به استراحت خواهيد داشت و اگر همين‌طور پيش برويد، كار به جايي خواهد رسيد كه امروز هم كار نيمه‌تمام‌ خود را انجام نخواهيد داد.

اگر جزو گروه دهم بهانه‌هاي متداول هستيد، پس:

خوابيدن براي شما يكي از لذت‌هاي زندگي است. دركل انساني هستيد كه تفريحات را خيلي دوست دارد و براي آن برنامه‌ريزي مي‌كند. از نظر اخلاقي تاحدودي به سنت‌ها پايبند هستيد، اما آنها را به چشم قوانين نگاه نمي‌كنيد. اهل ريسك كردن هستيد و دوست داريد زندگي‌تان كاملا مهيج باشد.

11. تلويزيون برنامه جالبي دارد

خيلي‌ها اعتقاد دارند كه تلويزيون وسيله‌اي براي تلف كردن وقت است كه البته ممكن است شما با اين گفته موافق نباشيد، اما لحظه‌اي با خود صادق باشيد، جانبدارانه راجع به تلويزيون (اين پديده محبوب) قضاوت نكنيد، در اين صورت خواهيد ديد كه تلويزيون مسوول بسياري از كارهاي ناتمام مانده و مسوول بسياري از تنبلي‌ها است.

اگر جزو گروه يازدهم بهانه‌هاي متداول هستيد، پس:

خصلت ماجراجو بودن از بارزترين ويژگي‌هاي شما است، البته توجه داشته باشيد كه حس كنجكاوي در شما باعث بروز اين خصوصيت شده است. عاشق سفر كردن هستيد و كمي هم بي‌احتياط. به سلامت جسم خود اهميت نمي‌دهيد، اما از روحيه خوب و شادي برخورداريد و اين شادي و انرژي را مي‌توانيد به‌راحتي به اطرافيان خود منتقل كنيد.

12. تا خواستم شروع كنم تلفن زنگ خورد

احتمال وقوع اين اتفاق به حدي ضعيف است كه باورش مشكل خواهد بود؛ بنابراين در بيشتر مواقع شما منتظر تماس مي‌شويد و اگر هم كسي با شما تماس نگيرد، مطمئنا دليل ديگري را جايگزين ‌آن خواهيد كرد. اين بهانه‌اي نيست كه شما بتوانيد با عنوان كردنش كسي را قانع كنيد و از زير كار فرار كنيد. حتي اگر در مواقعي چنين شرايطي هم پيش بيايد، به‌راحتي مي‌توانيد با جواب ندادن به تلفن اين مشكل را حل كنيد.

اگر جزو گروه دوازدهم بهانه‌هاي متداول هستيد، پس:

شما فردي منفعت‌طلب هستيد و به دنبال آرامش و آسايش، اما براي به‌دست آوردن آن كوچك‌ترين تلاشي انجام نمي‌دهيد.

به‌دنبال ماديات هستيد و پول در زندگي شما نقش مهمي را ايفا مي‌كند. دوستان زيادي داريد، اما با هيچ‌كدام صميمي نيستيد. زود عصباني مي‌شويد، اما قلبي مهربان داريد. عكس‌العمل شما در برابر مسائل پيش آمده بيش از حد و كمي همراه با اغراق است.


 خبرها از عالم علم 

 سزاريني ايمن

ترجمه: پيروز پاليزي

مصرف آنتي‌بيوتيک قبل از سزارين از عفونت پيشگيري مي‌کند.

براساس پيشنهاد جديد کالج امريکايي زنان و زايمان، خانم‌ها يک‌ساعت قبل از انجام سزارين بايد يک دوز آنتي‌بيوتيک مصرف کنند. آنتي‌بيوتيک به پيشگيري از عفونت‌ها کمک مي‌کندکه معمول‌ترين پيچيدگي سزارين است. عفونت‌ها در خانم‌هايي که سزارين انجام مي‌دهند بين 10 تا 40 درصد اتفاق مي‌افتد، در مقايسه با 3 درصد از احتمال عفوني شدن خانم‌هايي که بطور طبيعي زايمان مي‌کنند. مقررات براين اساس بوده، که آنتي‌بيوتيک بعد از تولد نوزاد و بستن بندناف به زائو داده شود.

منبع: www.niniplus.com

آنچه درباره گروه خوني تان نمي دانستيد

انسان‌ها از بسياري جهات با هم تفاوت دارند. اين تفاوت در گروه‌هاي خوني آنها نيز وجود دارد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، فردي كه گروه خوني A مثبت دارد، نمي‌تواند از فردي با گروه خوني B منفي خون بگيرد زيرا در اين صورت بدنش به شدت واكنش نشان مي‌دهد

گروه خوني O

گروه خوني O، قديمي‌ترين و رايج‌ترين گروه خوني است كه از 50 هزار سال پيش تاكنون در رگ‌هاي انسان‌ها جريان داشته است. بررسي‌ها نشان داده‌اند گروه خوني انسان‌هاي اوليهO بوده و با توجه به اينكه آنها بيشتر گوشتخوار بوده‌اند، پس بدنشان با اين ماده غذايي سازگار شده است.

گروه خوني A

اين گروه خوني از حدود 20 هزار سال پيش يعني از زماني كه كشاورزي رونق گرفت، پديدار شد. كشاورزان زندگي خود را از طريق شكار، دامپروري و زراعت مي‌گذراندند و گروهي زندگي مي‌كردند و فعاليت فيزيكي آنها به نسبت كمتر از پيشينيان خود بود.

گروه خوني B

ميزان سازگاري افراد داراي اين گروه خوني با هر نوع آب‌وهوا بسيار بالاست و به‌طور كلي از سيستم ايمني، عصبي و فيزيكي خوبي برخوردارند.

گروه خوني AB

تعداد دارندگان اين گروه خوني چندان زياد نيست.

تقريبا هزار سال است كه اين گروه خوني به وجود آمده و مي‌توان گفت تركيبي از 3 گروه خوني است.

گروه خوني AB مي‌تواند از هر 3 گروه دريافت داشته باشد اما فقط مي‌تواند به گروه خوني خود خون اهدا ‌کند.

اين ادويه را را وارد زندگي خود کنيد!

دارچين ادويه محبوب سرآشپزها است که علاوه بر خوش طعم کردن غذاها، به بدن در کاهش دادن وزن کمک شايان توجهي مي‌کند.

به گزارش افکارنيوز، تحقيقات نشان داده‌اند که مصرف دارچين، سوخت‌وساز (متابوليسم) بدن را بهبود بخشيده و افزايش مي‌دهد. يافته‌هاي حاصل شده از اين تحقيقات نشان مي‌دهند که مصرف روزانه يک‌‌چهارم قاشق چايخوري از اين ادويه، سوخت و ساز (متابوليسم) بدن را تا 20 بار فراتر از توانايي طبيعي بدن افزايش مي‌دهد و به بدن اجازه مي‌دهد تا چربي و کالري‌هاي ذخيره شده را با سرعت بيشتر و کارآمدي بهتري بسوزاند. در حقيقت، هنگامي که سوخت و ساز (متابوليسم) بدن افزايش مي‌يابد، بدن اين توانايي را پيدا مي‌کند که براي انرژي خود از چربي ذخيره شده در سلول‌ها استفاده کند.

اگر بدن افراد داراي رژيم، از سوخت و ساز (متابوليسم) پاييني برخوردار باشد، بدن آنها نمي‌تواند چربي ذخيره شده را بسوزاند، در نتيجه وزن آنها افزايش يافته يا به عبارتي وزني از دست نمي‌دهند.

براساس مطالعات، هنگامي که دارچين را با غذا مصرف کنيم، نه‌به‌صورت جداگانه، به بدن کمک مي‌کند تا قند ذخيره شده را بهتر و کارآمدتر بسوزاند و در نتيجه اين کار، سطوح قند خون کاهش مي‌يابد. با کاهش يافتن سطوح قند خون، بدن مي‌تواند سطوح انرژي، ميل به غذا و سيگنال‌هاي گرسنگي خود را تنظيم کند.علاوه‌بر اين، تمايل بدن را براي ذخيره چربي نيز کاهش مي‌دهد. با فوايدي که به خاطر افزايش سوخت‌وساز (متابوليسم) و تعادل قند خون نصيب بدن مي‌شود، دارچين در نهايت به سلول‌هاي چربي درون بدن کمک مي‌کند تا نسبت به سطح انسولين خون پاسخ‌ داده و داراي عکس‌العملي سريع باشد و نتيجه اين پاسخ‌دهي فوايدي است که از سوزاندن چربي و کاهش وزن به دست مي‌آيد.

غذاها و نوشيدني‌هايي که به‌طور معمول اين ادويه در آنها به کار برده مي‌شود، عبارتند از: کمي دارچين به چاي يا قهوه اضافه کنيد. بسياري از چايي‌هايي که طعم ندارند با دارچين بسيار خوش‌طعم مي‌شوند، حتي مي‌توانيد به چايي‌هاي طعم‌دار هم دارچين اضافه کنيد.در تمام غذاها مي‌توانيد از دارچين استفاده کنيد. اگر مقدار دارچيني که به غذا اضافه مي‌کنيد، جوانه‌هاي چشايي شما را تحريک نمي‌کند، مقدار آن را افزايش دهيد. نگران نباشيد، طعم غذايتان بد نخواهد شد.

ماست ساده و بدون چربي هم در کاهش وزن موثر است، اما رژيم‌گيرندگان به نداشتن طعم آن معترض هستند. به همين خاطر پيشنهاد مي‌کنيم که به ماست خود دارچين اضافه کنيد.

شپش سر شايع‌ترين علت عفونت سر اطفال

يک متخصص پوست گفت : شپش سر شايع ترين علت عفونت سر به ويژه در اطفال است که در صورت رويت شپش بالغ عفونت فعال مطرح خواهد بود.

دکتر مريم يوسفي متخصص پوست با بيان اينکه شپش سر از جمله مشکلاتي است که در بين کودکان شيوع بيشتري دارد گفت : اين عارضه در دختران بيشترين شيوع را دارد .به گزارش باشگاه خبرنگاران، وي با اشاره به اينکه طول زندگي شپش 30 تا 40 روز است افزود : شپش سر از طريق مستقيم سر به سر انتقال مي يابد که در مکانهاي شلوغ و در صورت استفاده از وسايل مشترک مانند شانه ، برس و حوله و... شپش شيوع مي يابد .وي با بيان اينکه درمان شپش سر شامل استفاده از مواد کشنده انگل بطور موضعي است که همه درمانها بايد به فاصله يک هفته بعد مجددا تکرار گردند تا جلوي عود گرفته شود ادامه داد : در اين عرصه مقاومت با داروها کمتر اتفاق افتاده و محلول پرمترين 1درصد اولين داروي انتخابي است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي