جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/11/03 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - سه شنبه (سوم محرم الحرام 1428) نسخه شماره 2683

دکتر توفيقي در مراسم تجليل از 22 پژوهشگر برتر منطقه 5 دانشگاه آزاد اسلامي،
همگام شدن بخش دولتي و خصوصي موجب توسعه آموزش عالي کشور مي شود

امام جمعه جويبار:
دانشگاه آزاد اسلامي موجب آباداني و گسترش فرهنگ عمومي شهرستان ها شده است

برنامه هاي کميته دانشجويي ستاد دهه فجر تشريح شد;
دانشجويان از تاسيسات هسته اي کشور بازديد مي کنند

معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي:
پژوهش محوري زيربناي کارهاي فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي است


تحريم علمي دامنگير دانشمندان ايراني شد


کوتاه و خواندني


زنگ آفرينش


  دکتر توفيقي در مراسم تجليل از 22 پژوهشگر برتر منطقه 5 دانشگاه آزاد اسلامي،
 همگام شدن بخش دولتي و خصوصي موجب توسعه آموزش عالي کشور مي شود 

آفرينش: طي مراسمي با حضور دکتر جعفر توفيقي وزير سابق علوم تحقيقات و فناوري، دکتر حسن مرادي نماينده مردم اراک در مجلس شوراي اسلامي، مهندس يحيي دبير منطقه پنج دانشگاه آزاد اسلامي، دکتر محمد رضا قاري رئيس واحد اراک، روساي دانشگاه هاي آزاد اسلامي منطقه پنج و جمعي از استادان و پژوهشگران در تالار اميرکبير واحد اراک از 22پژوهشگر برتر دانشگاه آزاد اسلامي منطقه پنج تجليل شد.
دکتر جعفر توفيقي، وزير سابق علوم تحقيقات کشور در آيين گراميداشت هفته پژوهش و تجليل از  پژوهشگران برتر، اذعان داشت، با کمي توجه و حمايت، چرخ هاي پژوهشي کشور مي تواند توسعه پيدا کند و در سايه تلاش و کوشش شبانه روزي در حوزه هاي مختلف توانسته ايم دستاوردهاي خوبي را کسب کنيم و هنوز سرمايه گذاري پژوهشي با اندازه استعدادهاي کشور نيست و اين مهم نيازمند توجه بيشتر است و بايد بدانيم کشور ما از نظر استعداد و اول شدن در علوم و فناوري و نيروي انساني تحصيلکرده چيزي کم ندارد.
وي با توجه به ارتباط تنگاتنگ شاخص هاي توسعه اقتصادي و صنعتي با سرمايه گذاري گفت، از طريق توسعه ظرفيت هاي پژوهشي کشور مي توان ظرفيت هاي فن آوري را توسعه داد.
وي با اشاره به اينکه 22 درصد آموزش عالي در کشور را جمعيت بين 18 تا 24 سال تشکيل مي دهد، گفت، تجربه کشور هاي پيشرفته نشان مي دهد سرزمين هاي حاصلخيز از نظر نبوغ و نوآوري سرزمين هايي هستند که مردم آنها درگير دانش هستند.
وي با اشاره به افزايش دانشجويان کشور در دوره تحصيلات تکميلي گفت، قبل از انقلاب کمتر از پنج هزار نفر در دوره  تحصيلات تکميلي دانشجو داشتيم اما هم اينک بيش از 15 هزار دانشجو در دوره  تحصيلات تکميلي داريم.
وزير سابق علوم تحقيقات و فناوري ، در حاشيه بازديد از نمايشگاه دستاوردهاي تحقيقاتي دانشگاه آزاد اسلامي منطقه پنج در جمع خبرنگاران گفت، جوانان ايراني استعداد هاي شايسته اي دارند که قابل رقابت با کشور هاي توسعه يافته است و براي بروز شکوفايي اين استعدادها بايد محيط هاي علمي براي دسترسي بيشتر آنان فراهم شود تا بتوانند خلاقيت هاي خود را شکوفا کنند.
وي کفت، يکي از اقدامات اساسي که توسط دانشگاه آزاد اسلامي صورت گرفته اين است که جوانان بتوانند با توجه به محدوديت مراکز دانشگاهي دولتي از امکانات آموزشي اين دانشگاه استفاده کنند.
وي با اشاره به اينکه نقطه شروع هر تحول، سرمايه گذاري روي نيروي انساني است، افزود، همه بايد تلاش کنند که آموزش عالي کشور در بخش خصوصي و دولتي همگام شده و آموزش عالي کشور را توسعه دهند.
دکتر محمدرضا قاري، رئيس واحد اراک نيز در اين مراسم با اشاره به اينکه منطقه پنج دانشگاه آزاد اسلامي توانسته نقش موثري در توليد مقالات ISI، انجام طرح هاي پژوهشي، ارتباط دانشگاه با صنعت و حمايت از مخترعين داشته باشد، گفت، اين توسعه محدود به داخل کشور نيست و اين دانشگاه توانسته ارتباط هدفمندي با دانشگاه هاي خارج از کشور برقرار سازد.
وي خاطرنشان کرد، دانشگاه ها مي توانند نقش موثري براي تعالي علمي و پژوهشي کشور داشته باشند و چشم انداز اين دانشگاه را در ابعاد علمي در يک چشم انداز جهاني محقق کنيم.
وي با اشاره به اينکه رشد پنج ساله آينده اين دانشگاه رشدي مضاعف خواهد بود، گفت، دانشگاه آزاد اسلامي با پرداختن به شاخص هاي کيفي از محققان و پژوهشگران حمايت مي کند. دکتر حسن مرادي، نماينده مردم اراک در مجلس شوراي اسلامي نيز در اين مراسم با تاکيد بر آنکه توسعه اقتصادي نيازمند انجام پژوهش هاي کاربردي است، اظهار داشت، کشور و استان مرکزي از پژوهشگران توانايي برخوردار است که اين افراد در توسعه کشور نقش موثري دارند.
همچنين درپايان اين مراسم از 22 پژوهشگر در بخش تاليف کتاب، کتاب انگل شناسي پزشکي از بهنام قلعه نوعي از دانشگاه آزاد اسلامي اراک، کتاب حسابداري ميانه يک از سيلواري و حکمي صفت از دانشگاه آزاد اسلامي همدان، کتاب مدارهاي الکترونيک (1) از محسن علياني از دانشگاه آزاد اسلامي تفرش، در بخش پايان نامه هاي دانشجويي، مريم ملک حسيني و کريم اسکندري از دانشگاه آزاد اسلامي اراک  و مهرداد ظهيري ميانه از دانشگاه آزاد اسلامي نراق ، در بخش مقاله برتر ISI ، دکتر نوري شرقي از دانشگاه آزاد اسلامي اراک ، در بخش طرح هاي پژوهشي درون دانشگاهي، دکتر بابک اسدي از دانشگاه آزاد اسلامي اراک، دکتر رسوليان از دانشگاه آزاد اسلامي نراق، دکتر مجيد گندمکار از دانشگاه آزاد اسلامي ساوه و رضا دريکوند از دانشگاه آزاد اسلامي خرم آباد،  در بخش طرح هاي پژوهشي  برون دانشگاهي، دکتر ملک حسيني از دانشگاه ازاد اسلامي ملاير، در بخش پژوهشگران برتر منطقه، دکتر نيازي و دکتر نوري شرق از دانشگاه آزاد اسلامي اراک، انسيه جنابي از دانشگاه آزاد اسلامي تويسرکان، و در بخش دانشجويان برتر، محمد گودرزي و خانم خجسته از دانشگاه ازاد اسلامي اراک و فرهاد موسيوند از دانشگاه آزاد اسلامي فراهان تجليل شد.


  امام جمعه جويبار:
 دانشگاه آزاد اسلامي موجب آباداني و گسترش فرهنگ عمومي شهرستان ها شده است 

 آفرينش: تنها راه پيشرفت و تکامل جامعه در گرو آگاه سازي، نخبه پروري و توسعه آموزشي است.
امام جمعه شهرستان جويبار با بيان اين مطلب، راه اندازي و نقش دانشگاه آزاد اسلامي در توليد علم را مهم ارزيابي کرد و افزود: دانشگاه آزاد اسلامي توانسته است زمينه تحصيل جوانان کشورمان را فراهم سازد، چون زماني شکل گرفت که دانشگاه هاي دولتي، ظرفيت پذيرش جوانان مستعد را نداشتند و لذا در آن موقع بايد با هزينه هاي هنگفت براي ادامه تحصيل به خارج از کشور عزيمت مي کردند و يا در آرزوي تحصيل به سر مي بردند.
حجت الاسلام قلي پور در ادامه، تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي در شهرستان ها را باعث تقويت عمران و آباداني و گسترش و تعميق فرهنگ، عنوان و تصريح کرد: با توجه به پيشرفت و ترقي در سطح شهرهاي کشور بايد از نظر ديني و معرفتي، تلاش مضاعف شود و نقش متخصصان امر ديني در دانشگاه هاي آزاد اسلامي همچنان پررنگ باشد و تداوم يابد، چرا که با بالا رفتن سطح تحصيلات، نوع نگاه ها هم متفاوت خواهد شد و سوالات زيادي در اذهان به وجود مي آيد که بايد به آنها ها پاسخ داده شود. وي خاطرنشان کرد: توسعه پايدار در سايه نخبه پروري به وجود مي آيد و بدون داشتن تفکر پژوهشي نمي توان به نخبه پروري دست يافت.
امام جمعه جويبار جايگاه دانشگاه آزاد اسلامي در جامعه را مهم و ارزنده خواند و افزود: همه تفکرات بايد در اين مسير باشد، زيرا دستيابي به عالي ترين رتبه هاي علمي جهان حق مسلم کشور ايران است و دانشگاه آزاد اسلامي در اين مسير گام هاي موثري برداشته و جوانان نخبه به دنيا معرفي کرده و براي کشور ايران مايه مباهات و سربلندي بوده است.


  برنامه هاي کميته دانشجويي ستاد دهه فجر تشريح شد;
 دانشجويان از تاسيسات هسته اي کشور بازديد مي کنند 

 ايسنا: مسوول کميته  دانشجويي ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي در نشستي خبري برنامه هاي اين کميته را تشريح کرد.
احمدي با بيان اينکه کميته  دانشجويي متشکل از وزارت علوم، وزارت بهداشت، نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه ها، دانشگاه آزاد اسلامي، سازمان بسيج دانشجويي، دانشگاه پيام نور، دانشگاه جامع علمي - کابردي، سازمان دانشجويي جهاد دانشگاهي، مرکز فرهنگي - دانشجويي امام(ره) و انقلاب اسلامي و سازمان فعاليت هاي قرآني دانشجويان کشور است، اظهار داشت: برنامه هاي تعيين شده ي اين کميته با عنايت به نامگذاري سال جاري به نام پيامبر اعظم (ص) همچنين تقارن دهه ي فجر با ايام محرم و اعلام رياست جمهوري درخصوص برگزاري جشن هسته يي در دهه ي فجر امسال، تنظيم شده است.
وي با بيان اينکه کميته هاي دانشجويي ستادهاي دهه  فجر انقلاب اسلامي را در مراکز استاني سراسر کشور زير نظر ستادهاي استاني دهه فجر بر اساس آيين نامه ابلاغ شده از سوي رييس ستاد تشکيل داده ايم، گفت: هر کدام از کميته هاي استاني برنامه ريزي هاي ويژه ي استاني خود را انجام داده اند. مسوول کميته  دانشجويي ستاد دهه  فجر انقلاب اسلامي، اذعان داشت: برنامه کميته  دانشجويي براساس دوگونه برنامه شاخص ملي که با مسووليت اين کميته برگزار مي شود و ويژه برنامه اي که در مراکز استاني و دانشگاهي توسط کميته هاي دانشجويي استاني و دانشگاهي برگزار مي شود.
وي خاطرنشان کرد: از آنجا که در فاصله ي 12 تا 22 بهمن مقارن با تعطيلي بين دو ترم دانشگاه ها برنامه هاي کميته دانشجويي در سراسر کشور در فاصله زماني اول بهمن تا 15 اسفند برگزار مي شود، بنابراين اين برنامه ها به مناسبت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي برگزار مي شود، اما نه فقط در ايام دهه  فجر، چراکه قصد اين کميته حضور دانشجويان و مشارکت آنها در اين برنامه هاست. احمدي ادامه داد: ويژه برنامه استقبال از دهه  فجر به صورت نمادين با حضور گروهي از دانشجويان و اعضاي هيات علمي دانشگاه ها در مرقد مطهر حضرت امام خميني (ره) با نثار گل سه شنبه ساعت 10 صبح برگزار خواهد شد و يکي از شخصيت هاي دانشگاهي در آن صحبت خواهد کرد.
وي در رابطه با برنامه هاي پيش بيني شده  از سوي اين کميته، اظهار داشت: به مناسبت سالگرد پيروزي انقلاب اسلامي دانشجويان از دستاوردهاي صنعتي، عمراني، دفاعي و فرهنگي انقلاب اسلامي در قالب اردوهايي بازديد خواهند کرد و با عنايت به تاکيد رييس جمهور مبني بر جشن هسته يي در دهه فجر، با هماهنگي هاي لازم دانشجويان از تاسيسات هسته يي مستقر در مناطق مختلف کشور بازديد کرده و با مراحل مختلف اين فناوري آشنا خواهند شد.
مسوول کميته دانشجويي ستاد دهه  فجر انقلاب اسلامي، ديدار با خانواده هاي شهداي دانشجو را يکي ديگر از برنامه هاي اين کميته عنوان و تصريح کرد: برنامه نثار گل به مرقد يکي از شهداي دانشجو که در محل بيمارستان امام خميني(ره) دفن شده است نيز يکي ديگر از اين برنامه هاست.
احمدي با بيان اينکه اين کميته داراي دو برنامه  قرآني است، ادامه داد: يکي از برنامه هاي قرآني اين کميته نيايش دانشجويان کشور با محوريت ادعيه ي قرآني توسط جهاد دانشگاهي واحد تربيت معلم است که فراخوان اين برنامه انجام شده و مرحله ي نهايي روز 30 بهمن برگزار خواهد شد و برنامه ي قرآني ديگر نيز با عنوان تصويرسازي سوره هاي قرآن کريم با عنوان به نام پروردگار صبحدم (فلق) توسط سازمان فعاليت هاي قرآني سراسر کشور و با همکاري نهادهاي فرهنگي ديگر در موزه ي هنرهاي ديني امام علي (ع) تا 15 بهمن برگزار خواهد شد.
وي افزود: مسابقه  فرهنگي با عنوان "آفتاب در آيينه" درخصوص ارايه  انديشه هاي امام(ره) است که اين دومين دوره ي برگزاري مسابقات به شمار مي رود.
مسوول کميته  دانشجويي ستاد دهه فجر انقلاب اسلامي، در ادامه با بيان اينکه برنامه هايي نيز از سوي وزارت بهداشت، وزارت علوم و دانشگاه آزاد اسلامي عنوان شده است، گفت: برنامه هاي وزارت علوم شامل برپايي نمايشگاه تازه هاي کتاب، کتابخواني، نمايشگاه دستاورد دانشجويي و سلسله سخنراني انقلاب اسلامي، جلسات بيان خاطره از سوي انقلابيون و اردوهاي دانشجويي و همچنين نمايشگاه هاي هنري است. برنامه وزارت بهداشت نيز گراميداشت ياد و خاطره ي شهدا، ارايه ي دستاوردهاي انقلاب و آشنايي بيشتر دانشجويان است و برنامه  دانشگاه آزاد نيز شامل برگزاري مسابقات فرهنگي، جلسات سخنراني و پرسش و پاسخ، نمايشگاه فرهنگي و ميزگردي با موضوع انقلاب مي باشد.


  معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي:
 پژوهش محوري زيربناي کارهاي فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي است 

 باهمکاري معاونت فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي و واحد خميني شهر، دوره آموزشي تخصصي مديريت پايه «کارگاه طرح دانش افزايي ادواري انديشه پويا» ويژه معاونان و روساي دفاتر فرهنگ اسلامي مناطق يک و چهار دانشگاه آزاد اسلامي به مدت چهار روز برگزار شد.
در اين دوره آموزشي، دکتر محمدمهدي مظاهري در خصوص بحث تحول گرايي و کارآمدي به ايراد سخن پرداخت.
وي با اشاره به اينکه آموزش مديران اجرايي بايد به روز باشد، گفت: توفيقات بزرگان دين و کشور مانند حضرت امام خميني (ره) و علامه طباطبايي ناشي از تحول گرايي و تجددگرايي با رعايت ضوابط و چارچوب ديني است. لذا مسئولان اجرايي کشور بايد کارآمد باشند و آموزش آن ها متناسب با مقتضيات زمان باشد. معاون فرهنگي دانشگاه آزاد اسلامي افزود: ما در حوزه معاونت فرهنگي پژوهش را محور و زيربناي کار قرار داده ايم و ايجاد مرکز مطالعات ميان فرهنگي، مرکز آفرينش هاي هنري، مرکز فعاليت هاي قرآن و عترت در همين راستاست. دکتر مظاهري افزود: پژوهش محوري و به روز بودن، نتيجه کارآمدي در تمام حوزه هاي فرهنگي، اجتماعي و سياسي است. معاون فرهنگي و رئيس منطقه چهار دانشگاه آزاد اسلامي در بخش پاياني سخنان خود ضمن تاکيد بر تعادل گرايي فرهنگي بر ادامه اجراي طرح انديشه پويا و آموزش مديران فرهنگي دانشگاه با توجه به مقتضيات زمان و به روز بودن آموزش ها تاکيد کرد و سپس به پرسش هاي حاضران پاسخ داد.


 تحريم علمي دامنگير دانشمندان ايراني شد 

 ايسنا: دبير کل کمسيون ملي يونسکو در ايران با اشاره به تلاش برخي کشورهاي غربي براي اعلام تحريم علمي عليه ايران  اظهار کرد که متاسفانه تحريم هاي علمي کشور تنها منحصر به حوزه علوم هسته يي نمي شود،  به گونه اي که طي همين چند ماه گذشته بسياري از مقالات دانشمندان ايراني در مجلات برجسته بين المللي چاپ نمي شود و اين در سطحي بسيار وسيعتر ازچيزي است که در گذشته اتفاق مي افتاد که اين امر خود به کاهش و تنزل جايگاه علمي کشور در شاخص هاي جهاني کمک مي کند.
دکتر محمد توکل با بيان اينکه اين مقالات ارتباطي با علوم هسته يي نداشته اند، گفت: اين فشارها و تبعيضات طي ماهها و هفته هاي اخير افزايش يافته است، به گونه اي که مجلات معتبر بين المللي، مقالات دانشمندان ايراني را بر گردانده و از چاپ و انتشار آن خودداري مي کنند.
وي افزود: بر اين اساس سهم کشور ايران در توليد علم جهاني که مهمترين شاخص آن چاپ مقالات در مجلات شاخص جهاني است،  کاهش مي يابد و در صورت تداوم اين روند، در سال 2007 که آمار توليد علم سال 2006 منتشر مي شود جايگاه کشور ما افت زيادي خواهد داشت.
دکتر توکل با ابراز نگراني نسبت به تنزل جايگاه ايران در رتبه بندي توليد علم جهاني، گفت: بخشي از اقدامات لازم براي جلوگيري از اين اتفاقات به سياستهاي کشور برمي گردد و برخي ديگر به اقدام از طريق سازمانهاي بين المللي مانند يونسکو بر مي گردد که اقدامات و مکاتبات در اين راستا آغاز شده است.
وي در رابطه با اهداف سازمان يونسکو،  اظهار کرد: يونسکو، سازماني است که متولي بخش آموزش، فرهنگ، ارتباطات و علوم سازمان ملل متحد است و از کانال علوم، آموزش،  فرهنگ و ارتباطات تضمين کننده همکاريها و صلح بين المللي  شده و از اين طريق از بروز جنگ و خشونت جلوگيري مي کند، به عبارت ديگر سازمان يونسکو به جاي درگيري و تنش، همکاري بين کشورها و همبستگي بين جهاني را تقويت مي کند.


 کوتاه و خواندني 


مديرکل امورفرهنگي وزارت علوم:
احضار دانشجو در ايام امتحانات مناسب به نظر نمي رسد

ايسنا: به گفته مديرکل امور فرهنگي وزارت علوم احضار دانشجويان به کميته  انضباطي در ايام امتحانات مناسب به نظر نمي رسد، چراکه دانشجويان نمي توانند با آرامش تمام به امتحان خود بپردازند.
دکتر اسلامي با بيان مطلب فوق، اظهارداشت: هرچند که اين موضوع مربوط به بحث کميته  انضباطي است اما به عقيده  من تمام تشکل هاي دانشجويي و فعالان سياسي بايد با تفاهم و رويه هاي تعاملي جلو بروند و مسوولان سعي کنند با حفظ روحيه تعامل امور را پيش ببرند و برخورد درستي با اين افراد داشته باشند. در ايام امتحانات احضار دانشجويان امر مطلوبي نيست و اين موضوع مي تواند به نوعي آرامش دانشجو را با تنش و نگراني روبرو کند و از سوي ديگر خانواده هاي تمام دانشجويان در وضعيت نگران کننده اي قرار مي گيرند.
وي افزود: بهتر است مسوولان در ايام امتحانات فضاي دانشگاه را آرام نگه دارند تا دانشجويان در کمال آرامش امتحاناتشان را بدهند. مطمئنا تبعات چنين وضعيتي در روحيه ي دانشجويان تاثير خواهد گذاشت.

کسري بودجه بزرگترين معضل پيش روي وزارت بهداشت

آفرينش: اين روزها مهمترين مشکلي که گريبانگير مراکز آموزش پزشکي  و وزارت بهداشت شده، کسري بودجه است که به انحاي مختلف خود را نشان مي دهد.
دکتر حسن امين لو، معاون حقوقي و امور مجلس وزارت بهداشت در اين رابطه مي گويد: کسري بودجه وزارت بهداشت در بخش هزينه اي که مربوط به حقوق پرسنل مي شود 470 ميليارد تومان است که اگر تنها بخشي از آن تامين شود کسري بودجه وزارت بهداشت در سال 86 ادامه پيدا مي کند.
وي در گفتگو با مهر تاکيد مي کند: طرح متمم بودجه دولت که بودجه وزارت بهداشت نيز جزيي از آن است در دستور کار مجلس قرار دارد و اميدواريم طي هفته جاري در صحن علني مجلس مطرح شود.
وي با اشاره به بسته شدن صندوق ذخيره ارزي و عدم برداشت از آن خاطرنشان کرد: اميدواريم که براي تامين کسري بودجه وزارت بهداشت همکاري لازم صورت گيرد و مبلغ مورد نياز از صندوق ذخيره ارزي تامين شود زيرا منبع ديگري براي تامين کسري بودجه وجود ندارد.
حسين حسني بافراني، عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس نيز در اين خصوص با تاکيد بر ضرورت تامين 500 ميليون دلار براي رفع کسري بودجه دانشگاه هاي علوم پزشکي، خاطرنشان کرد: اعضاي کميسيون بهداشت و درمان پيشنهاد کرده اند که مبلغ مورد درخواست وزارت بهداشت براي تامين کسري بودجه از يک ميليارد دلار به 500 ميليون دلار تقليل پيدا کند تا دولت هم بتواند اين ميزان را تامين کرده و به کسري بودجه وزارت بهداشت اختصاص دهد.
نماينده مردم نائين در مجلس شوراي اسلامي از رايزني با هيئت رئيسه مجلس در خصوص تصويب طرح متمم بودجه دولت خبر داد و ابراز اميدواري کرد با تصويب اين طرح بخشي از کسري بودجه وزارت بهداشت مرتفع شود.
وي در خصوص بودجه سال 86 دولت خاطرنشان کرد: بودجه سال 86 به صورت انقباضي بسته شده است و سرانه بهداشت و درمان نيز تغيير بسيار کمي را شاهد خواهد بود.
جهانبخش اميني، ديگر عضو کميسيون بهداشت و درمان نيز با بيان اينکه اعضاي کميسيون بهداشت و درمان در زمان بررسي لايحه سال 85 اخطار لازم براي ايجاد کسري بودجه گسترده در وزارت بهداشت را داده بودند، اظهار داشت: بحث بهداشت و درمان يک بحث استثنايي است. زماني که لايحه بودجه سال 85 به مجلس تقديم شد اعضاي کميسيون اخطار دادند که ميزان بودجه تعيين شده براي وزارت بهداشت موجب کسري بودجه بيش از 500 ميليارد تومان براي اين وزارتخانه مي شود.  وي در گفتگو با مهر افزود: بودجه تعيين شده براي وزارت بهداشت موجب شد دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور تنها تا آذر ماه بتوانند حقوق پرسنل خود را پرداخت کنند و از آن زمان به بعد با منابع مختلف کار خود را ادامه مي دهند.  عضو کميسيون بهداشت و درمان مجلس شوراي اسلامي تاکيد کرد: کميسيون بهداشت مجلس به دنبال تغيير بودجه وزارت بهداشت و درمان بود که با توجه به تاکيد رئيس جمهور مبني بر مناسب بودن بودجه و نبود منابع بيشتر براي افزايش هزينه ها، بودجه وزارت بهداشت اصلاح نشد و همين امر به مسئله کسري بودجه اين وزارتخانه دامن زد.
وي اظهار داشت: اعضاي کميسيون سعي دارند که با تصويب طرح متمم بتوانند بخشي از مشکلات کارکنان دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور را حل کنند.  اميني ياد آور شد: نماينده هاي مجلس موافق تصويب اين طرح براي رفع کسري بودجه وزارت بهداشت هستند که البته دولت نيز بايد منبع کافي براي تامين اين کسري داشته باشد.

رئيس کميسيون آموزش مجلس:
متوسط سرانه دانشجويي کشور بين 500 هزار تا 3 ميليون تومان است

فارس: به گفته رئيس کميسيون آموزش مجلس، در حال حاضر سرانه دانشجويي دانشگاه هاي کشور بين 500 هزارتومان تا 3 ميليون تومان به طور متوسط در سال است که اين فاصله زياد بيانگر عدم ساماندهي سرانه دانشجويي در کشور است.  علي عباسپور تهراني فرد با اشاره به اين که طرح ساماندهي شهريه در دستور کار کميسيون آموزش مجلس قرار دارد، افزود: هر چند که بر اساس قانون بايد اعتبارات دانشگاه هاي دولتي بر اساس سرانه دانشجويي پرداخت شود اما عملا در سال جاري مدل سرانه اي اعمال نشد، سازمان مديريت مدلي را براي پرداخت بودجه دانشگاه ها ارايه داد که مدل کاملي نبود.  وي گفت: امسال براي 340 هزار دانشجوي دکتراي دانشگاه هاي دولتي حدود هزار و 100 ميليارد تومان پرداخت شد، در صورتي که بر اساس اطلاعات ارايه شده به کميسيون آموزش مجلس براي يک و يک دهم ميليون دانشجوي دانشگاه آزاد اسلامي حدود 700 ميليارد تومان هزينه مي شود. رئيس کميسيون آموزش مجلس با تاکيد بر اين که تفاوت زيادي در سرانه دانشجويي دانشگاه هاي دولتي و دانشگاه هاي غير دولتي وجود دارد، اظهار کرد: سرانه پايين دانشگاه هاي دولتي بهره وري اين دانشگاه ها را دچار مشکل مي کند.
 
دکتر نورا در نشست شوراي آموزشي منطقه يک:
توسعه رشته هاي متنوع با توجه به اصل نيازسنجي صورت مي گيرد

آ فرينش: نشست شوراي معاونان آموزشي منطقه يک دانشگاه آزاد اسلامي به ميزباني واحد علوم و تحقيقات فارس و با حضور دکتر حسينچي معاون آموزشي دانشگاه، دکتر نورا رئيس منطقه يک، شجاعي فرد دبير منطقه، دکتر ديندار فرکوش مديرکل دفتر استخدام هيات علمي و دبيرخانه هيات هاي مميزه، دکتر گيوريان مديرکل دفتر مطالعات و برنامه ريزي آموزشي دانشگاه و تمامي معاونان واحدها و مراکز برگزار شد. در اين نشست دکتر نورا رئيس منطقه يک با بيان بحث کارشناسي از عدم تنوع در رشته هاي موجود در منطقه يک سخن گفت و از حرکت منطقه در جهت توسعه رشته هاي متنوع با توجه به اصل نيازسنجي خبر داد. دکتر نورا ضمن تاکيد بر توجه به رشته هاي ميان رشته اي، تلاش بيشتر واحدها را در اين زمينه خواستار شد و جذب بورسيه دکترا در رشته هاي موردنياز را از ضروريات دانست و حرکت واحدهاي بزرگ و بسيار بزرگ به سوي رشد و توسعه تحصيلات تکميلي را خواستار شد. در ادامه، دکتر حسينچي معاون آموزشي دانشگاه با بيان خاطراتي از نقش پر اهميت دانشگاه آزاد اسلامي در توسعه آموزش عالي در جاي جاي ايران اسلامي سخن گفت و تلاش دکتر نورا را در پيگيري امور ستود. معاون آموزشي دانشگاه توجه به اصل نيازسنجي در توسعه رشته ها را از ضروريات دانست و دقت در ارسال پرونده هاي تصويب رشته، استخدام هيات علمي و بورسيه به واحدها و مراکز را متذکر شد. در ادامه شجاعي فرد دبير منطقه يک از وجود ايمان و اثرات آن در سلامت انسان ها سخن گفت و با ارائه گزارشي از عملکرد منطقه در رابطه با کميته بورس، استخدام هيات علمي و کميسيون موارد خاص، تذکرات لازم در رابطه با بخشنامه هاي آموزشي را ارائه کرد. در ادامه جلسه دکتر ديندار فرکوش مديرکل دفتر استخدام هيات علمي و دبيرخانه هيات هاي مميزه و دکتر گيوريان مديرکل دفتر مطالعات و برنامه ريزي آموزشي به پرسش هاي شرکت کنندگان پاسخ دادند.

موسسه آموزش عالي کار در پروژه هاي صنعتي پالايشگاه ها همکاري مي کند

آفرينش: فارغ التحصيلان مهندسي صنايع با گرايش ايمني صنعتي موسسه آموزش عالي کار با پالايشگاه ها و مراکز صنعتي جهت پياده سازي سيستم هاي مديريت ايمني همکاري مي کنند.
اين همکاري در پي امضاي سند همکاري بين اين موسسه و پالايشگاه آبادن اتفاق مي افتد که از جمله دستاوردهاي آن مي توان به عقد قرارداد بين معاونت پژوهشي دانشگاه و واحد تحقيقات و توسعه شرکت نفت، انجام پروژه هاي تحقيقاتي براي شرکت حفاري ايران و حمايت مالي پالايشگاه آبادن در زمينه پروژه هاي ايمني صنعتي اشاره کرد. گفتني است، رشته ايمني صنعتي يکي از گرايش هاي تازه تاسيس مهندسي صنايع است که تلفيقي از مهندسي و بهداشت مي باشد. اين گرايش با کاهش آسيب ها و خطرات محيط کار، ماشين آلات، مواد خام و ... و با پياده سازي سيستم هاي مديريت ايمني به بهره وري واحدهاي صنعتي کمک شاياني مي کند.

 


5 دانشجوي دانشگاه تهران به کميته انضباطي احضار شدند

ايسنا: پنج نفر از دانشجويان دانشکده ي مديريت دانشگاه تهران صبح ديروز و در ايام امتحانات به کميته انضباطي احضار شدند. فريد هاشمي اظهار داشت: صبح ديروز بهنام سپهرمند، مصطفي کوهي، عيسي عادلي، سعيد سعيدي و مرتضي خسروي به کميته انضباطي احضار شدند و آنها بايد روز چهارشنبه در کميته انضباطي حضور يابند.

کسب عنوان معاونت دانشجويي برتر منطقه 6
توسط واحد دزفول

دزفول-   خبرنگارآفرينش: معاونت دانشجويي واحد دزفول با توجه به پيشرفت و عملکرد خود در سال جالي بعنوان معاونت دانشجويي برتر منطقه 6 کشور معرفي و از آن تقدير شد.
به گزارش خبرنگار آفرينش، دکتر عليرضا شکوه، رئيس واحد دزفول ضمن اعلام اين خبر افزود: بنا بر اعلام معاونت دانشجويي دانشگاه آزاد اسلامي اين واحد در سال 85 در حوزه دانشجويي به لحاظ جديت در انجام امور محوله و مديريت آن موفق به کسب عنوان معاونت دانشجويي برتر در بين واحدهاي دانشگاهي منطقه 6 کشور شد و در سومين همايش سراسري معاونان دانشجويي واحدهاي دانشگاهي سراسر کشور معرفي شد.


 زنگ آفرينش 

   زنگ  آفرينش با شماره تلفن        88909727
    آماده دريافت و انعکاس نظرات ، پيشنهادات و انتقادات    شما عزيزان ميباشد .

  جوابيه روابط عمومي شرکت قطارهاي مسافرتي رجا»

احتراما در پاسخ به مطلب مندرج در روزنامه آفرينش مورخ 85/10/28 به شماره 2679،صفحه 3،توضيحات ذيل ارسال مي شود،
ضمن احترام به درخواست اين هموطن عزيز به استحضار مي رساند، اولا هيچگاه بليت قطار به کارمندان تخفيف داده نشده، ثانيا همان طور که مستحضريد، اينگونه موارد منوط به تصويب قوانين از سوي مراجع قانوني و ذي صلاح مي باشد و اين شرکت خدماتي به عنوان بخشي از بدنه دولت تابع قوانين و تصميم گيري هاي مراجع قانوني است.

بي کيفيتي بعضي از داروهاي داخلي

سابق بر اين ويتامين هايي که در داخل توليد مي شد بسيار باکيفيت بالا بود. ولي چند سالي است که ويتامين هاي توليدي بسيار نامرغوب و آن کيفيت و خاصيت قبلي را ندارد. به عنوان نمونه مي توان قرص هاي ب کمپلکس را نام برد که بسيار ريز و بدون خاصيت شده است که در مقايسه با ويتامين هاي توليدي قبلي هيچگونه ارزشي ندارد. با اين حال مي توانيم از مردم انتظار داشته باشيم که داروي خارجي نخرند!
تهران  حسين زاده

عدم کنترل قيمت ميوه و تره بار

قيمت ميوه  و تره بار در نقاط مختلف تهران با قيمت هاي بسيار متفاوت عرضه مي شود و به نظر مي رسد هيچ کنترل خاصي روي اين اقلام وجود ندارد. به طوري که همين گوجه فرنگي در ميوه فروشي به قيمت تا سه برابر نقطه ديگري از شهر به فروش مي رسد. چرا بايد در قيمت ها هرج ومرج باشد. آيا اينگونه اقدامات باعث برهم خوردن نظم اقتصادي نمي شود. چرا براي کنترل قيمت ها در ساير اقلام مصرفي مردم، فکري نمي شود؟
تهران  احمدي

ضرورت تالار بورس براي اسلامشهر

اسلامشهر با حدود 600 هزار نفر جمعيت و از جمله شهرهاي اقتصادي اقماري تهران مي باشد که ضرورت دارد تالار بورس در اين شهر داير شود و اين اقدام مي تواند براي شهرمان رونق اقتصادي داشته باشد.
اسلامشهر  قلي ها

صندوق پستي براي شهرک حکيميه والفجر

شهرک حکيميه والفجر از شهرک هاي پرجمعيت اطراف تهران است که متاسفانه صندوق پستي ندارد و فقط يک صندوق، آن هم در جلو دفتر پستي مي باشد که اگر کسي بخواهد نامه به صندوق بيندازد بايد مسافت زيادي را طي کرده تا به صندوق دسترسي پيدا کند. از پست استان تهران درخواست مي شود دستور دهند در چند نقطه اين شهرک ها صندوق نصب شود.
شهرک حکيميه والفجر  کاظميان


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش