جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/05/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4496

رهبر معظم انقلاب در ديدار مسئولان، عنوان کرد:
«ايمان» و «اتحاد کلمه» دو عامل مقاومت ملتها در برابر توطئه هاي دشمنان

رهبر معظم انقلاب در خطبه‌هاي نماز عيد سعيد فطراعلام کرد:
خشنودي صهيونيست‌ها از اوضاع ناگوار مصر، عراق و ديگر كشورهاي اسلامي درگير اختلافات

رييس‌جمهور:
قانونگرايي زمينه‌اي براي انسجام و وحدت ملي است


بازگشايي مقرهاي ديپلماتيک آمريکا


اوباما: پوتين "بچه تنبل ته کلاس" است


توافق آمريکا و روسيه براي آماده‌سازي مقدمات «ژنو 2»


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


سرمقاله

هاشمي با تبريک روز خبرنگار:
بوق‌هاي استعمار به دروغ‌گويي و خبرسازي روي آورده‌اند


پيام تبريک رييس‌جمهور به رؤسا و سران کشورهاي اسلامي


بسکتبال ايران در فينال جام ملت‌هاي آسيا


شلوغي قطار در بنگلادش


 رهبر معظم انقلاب در ديدار مسئولان، عنوان کرد:
 «ايمان» و «اتحاد کلمه» دو عامل مقاومت ملتها در برابر توطئه هاي دشمنان 

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار مسئولان، سفراي کشورهاي اسلامي و جمعي از اقشار مختلف مردم، با اشاره به حوادث و اختلافات تحميلي از سوي بيگانگان در برخي کشورهاي اسلامي، «ايمان» و «اتحاد کلمه» را دو عامل مقاومت ملتها در برابر توطئه هاي دشمنان خواندند و تأکيد کردند: به فضل پروردگار و با روحيه ي ايمان و وحدت مردم ايران، تيرهاي زهرآگين اختلافات هيچگاه در ملت اثر نکرده و با اعتماد و حسن ظن به وعده هاي الهي، پيشرفت هاي مستمر، جزء ذات حرکت ملت ايران شده است.

به گزارش دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تبريک عيد سعيد فطر به آحاد ملت، يک ماه روزه داري و انجام اعمال عبادي از سوي اقشار مختلف مردم و وجود روح توسل و ذکر در کشور را زمينه ساز نزول و جلب رحمت الهي دانستند و افزودند: لازم است مسئولين محترم و مجموعه تازه نفسي که مسئوليت‌هاي کشور را براي پيشبرد امور، با ثبات قدم و عزم و اراده راسخ بر عهده گرفته اند، در طول راه دشوار مسئوليت، از سلاح ذکر و توسل و اعتماد به خداوند متعال بهترين استفاده را بکنند.

ايشان همچنين خاطرنشان کردند: مسئولين سطوح بالا، کارهاي سنگين، وظايف مهم و حقوق عمومي مردم را با جلب کمک الهي بخوبي مي توانند انجام دهند و هيچ مشکل غيرقابل حلي وجود نخواهد داشت.

رهبر انقلاب اسلامي لازمه ي دريافت هدايت و لطف الهي و اميدوار بودن به ياري خداوند را به صحنه آوردن همه موجودي و توان و تلاش دانستند و افزودند: نمي شود با تنبلي و کار نکردن به رحمت خداوند اميدوار بود، و بايد از تمام فکر، تدبير، نيروي جسماني و امکانات عظيم نيروي انساني کشوراستفاده کرد.

ايشان، با اشاره به برخي افراد که در مقاطعي از سالهاي پس از انقلاب اسلامي در اثر نزديک‌بيني يا ضعف در حسن ظن به وعده هاي الهي، دچار يأس مي شدند، تأکيد کردند: در همان مقاطع بارها نصرت خداوند شامل حال ملت ايران شد و امروز نيز ملت و کشور نسبت به همه دوره هاي گذشته در نقطه مقدم قرار دارد.

حضرت آيت الله خامنه اي تصريح کردند: ايران اسلامي روز بروز پيشرفت کرده و خواهد کرد و پيشرفت جزء ذات حرکت ملت ايران شده است.

رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنانشان، به مشکلات بزرگ برخي کشورهاي اسلامي در منطقه غرب آسيا و منطقه شمال افريقا اشاره کردند و افزودند: اين مشکلات غالباً تزريق شده و تحميل شده از سوي بيگانگان است و راه علاج و خلاصي از حوادث و اختلافات موجود نيز اين است که خود ملتها با حکمتِ نخبگان و هدايت پيشوايان و عقلاي خود تصميم بگيرند و دخالت هاي مغرضانه بيگانگان و تزريق نفاق و دودلي در بين مردم متوقف شود.

ايشان در ادامه اثر نکردن توطئه ي اختلاف افکني جبهه استکبار عليه ملت ايران را مورد تأکيد قرار دادند و خاطرنشان کردند: در ايران، مذاهب و اقوام گوناگون در کنار يکديگر و دست در دست هم و گروهها و جريانهاي سياسي در مسائل مختلف با وحدت و همدلي حرکت کرده و توطئه اختلاف افکني هاي مذهبي و قومي و سياسي در مقابل روحيه ي ايمان و اتحاد و انسجام و وحدت ملت، هيچ کاربرد و اثري نداشته است.

حضرت آيت الله خامنه اي، «ايمان به خدا» و «اتحاد کلمه» را دو عامل توليد قدرت مقاومت و پايداري ملتها در مقابل تيرهاي زهرآگين اختلافات برشمردند و خطاب به مسئولان، نخبگان سياسي و برجستگان ديني تأکيد کردند: هرچه مي توانيد برروي تقويت «ايمان» و «اتحاد و انسجام ملت» تکيه کنيد، و اي کاش مسئولان سياسي و فرهنگي کشورهاي اسلامي درگير حوادث و مشکلات نيز به اين نکته توجه مضاعف مي کردند.

پيش از بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني رئيس جمهور، با تبريک عيد سعيد فطر، اين عيد را عيد ايستادگي و پايداري و تهذيب نفس خواند و با تشکر از همه ي ملت ايران براي حرمت داري اين ماه مبارک افزود: رمضان، ماه وحدت است که همه ي ملت ها با مناسکي واحد پيوند خود را محکم تر مي کنند.

رئيس جمهور اظهار اميدواري کرد که رنج و خستگي کشورهاي مسلمان بويژه کشورهايي که امروز با دخالت خارجي دچار رنج مضاعف شده اند برطرف شود و عيدانه ي آنها در اين عيد بزرگ، رهايي از مشکلات بوجود آمده باشد.

دکتر روحاني با بيان اينکه ماه مبارک رمضان، ماه غفران و رحمت واسعه ي الهي نيز مي باشد، افزود: لازم است به برکت اين ماه، دلها را پاک کنيم و محبت ها را گسترش دهيم.

رئيس جمهور با تأکيد بر ضرورت افزايش قدرت ملي، قانونگرايي را زمينه اي براي انسجام و وحدت ملي خواند و اظهار اميدواري کرد دولت يازدهم با کسب رأي اعتماد از مجلس شوراي اسلامي بتواند خدمت خود را هرچه زودتر به ملت شريف ايران آغاز کند.


 رهبر معظم انقلاب در خطبه‌هاي نماز عيد سعيد فطراعلام کرد:
 خشنودي صهيونيست‌ها از اوضاع ناگوار مصر، عراق و ديگر كشورهاي اسلامي درگير اختلافات 

رهبر انقلاب در خطبه هاي نماز فطر با تبريك اين عيد خجسته به ملت بزرگ ايران و به همه مسلمانان عالم، عبادات و روزه داري مردم در روزهاي گرم و طولاني ماه مبارك رمضان را موجب جلب رضايت پروردگار و ايجاد احساس بهجت و مسرّت معنوي در مردم خواندند و ابراز اميدواري كردند: خداوند متعال توفيق حفظ دستاوردهاي تلاشهاي مجاهدانه رمضان را به همه ملت عطا فرمايد.

به گزارش دفتر مقام معظم رهبري،ايشان يكي از تلاش هاي مجاهدانه ملت در ماه رمضان را حضور سرافرازانه در راهپيمايي روز جهاني قدس برشمردند و افزودند: ملت ايران با اين راهپيمايي سراسري، زنده بودن و ايستادگي ملي را درباره يكي از مسائل مهم جهان و تاريخ اسلام، ثابت كرد و حقيقتا با هيچ زباني نميتوان اهميت اين حركت را توصيف كرد.

رهبر انقلاب گسترش سنت خوب افطاريهاي ساده در مساجد و خيابانها را از ديگر كارهاي بسيار شايسته در ماه مبارك رمضان برشمردند و با انتقاد اسراف و زياده روي در افطاريهاي بعضي از اشخاص افزودند: مناسب است سنّت دادن افطاري دادن هاي ساده در مساجد و معابر عمومي مورد توجه همه كساني قرار گيرد كه در ماه رمضان نيتِ بذل و بخشش و گشاده دستي دارند. حضرت ايت الله خامنه اي در خطبه دوم نماز با دعوت همگان به پرهيزگاري در "رفتار" و "گفتار" و تقوا در موضع گيري هاي "اجتماعي، اقتصادي و سياسي"،‌ به تبيين برخي رويدادها و حوادث مهم ايران و منطقه اسلامي پرداختند.

ايشان تشكيل قوه مجريه جديد را حادثه اي مهم برشمردند و افزودند: به فضل پروردگار و با همت و تلاش همه جانبه، اين خواسته قانوني و سنت ملي به بهترين وجه انجام شد.

حضرت ايت الله خامنه اي با آرزوي توفيق براي رئيس جمهور محترم افزودند: انشاءالله به زودي و با انجام وظيفه مجلس شوراي اسلامي در انتخاب وزراي صالح، دولت جديد نيز تشكيل مي شود و با همراهي مردم كارهاي بزرگ، مهم و دشواري را كه حاوي منافع بزرگي است به بهترين وجه انجام خواهند داد.

رهبر انقلاب در نوعي مقايسه ميان رويدادهاي ايران و كشورهاي شمال آفريقا و غرب آسيا افزودند: متأسفانه بر خلاف حوادث مسرت بخش ايران رويدادهاي منطقه اسلامي نگران كننده است.

ايشان با اشاره به استمرار ظلم و جور صهيونيست ها در حق ملت مظلوم فلسطين افزودند: از جمله مصيبت هاي دنياي كنوني حمايت مدعيان دروغين حقوق بشر و دموكراسي از جنايات آشكار رژيم غاصب صهيونيستي است.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به از سرگيري مذاكرات دولت خودگران و صهيونيست ها تأكيد كردند: يقينا اين گفتگوها مانند مذاكرات قبلي جز پايمال شدن حقوق فلسطيني ها و تشويق متجاوز به سركوب و جنايت بيشتر، نتيجه اي نخواهد داشت.

رهبر انقلاب با اشاره به ادعاي ميانجي گري آمريكا در اين مذاكرات افزودند: آمريكا آشكارا در طرف غاصبان صهيونيست قرار دارد و دست پخت استكبار مطمئنا به ضرر فلسطيني ها خواهد بود.

ايشان افزودند: دنياي اسلام در مقابل اين ستمِ متراكم، لحظه اي كوتاه نيايد و عمل گرگ هاي درنده صهيونيست و حاميان بين المللي آنها را محكوم كنند.

حضرت ايت الله خامنه اي همچنين با ابراز نگراني از اوضاع وخيم مصر افزودند: احتمال وقوع جنگ داخلي در اين كشور قوت گرفته و اين يك فاجعه است. ايشان ملت بزرگ مصر، گروهها و نخبگان سياسي و علماي اين كشور را به تأمل در عواقب خطرناك اوضاع جاري فراخواندند و افزودند: آيا اوضاع سوريه، آثار بسيار خطرناك جنگ داخلي و پيامدهاي بسيار ناگوار حضور عوامل مزدور غرب و اسرائيل و تروريست ها در مناطق مختلف جهان اسلام، براي مصري ها قابل درك و عبرت نيست؟

حضرت آيت الله خامنه اي با محكوميت شديد كشتار مردم در مصر تأكيد كردند: زبان خشن گروهها در مقابل يكديگر مطلقا بي فايده است و اگر جنگ داخلي به راه افتد بهانه لازم براي دخالت قدرتهاي بيگانه ايجاد خواهد شد و بلاي بزرگي بر سر ملت مصر خواهد آمد.

ايشان با اشاره به لزوم توجه به دموكراسي و مردم سالاري افزودند: گره مصر را مردم، گروههاي سياسي ـ مذهبي، نخبگان و علماي اين كشور بايد باز كنند و اجازه دخالت به بيگانگان را ندهند.

رهبر انقلاب اوضاع عراق را نيز تأسف بار خواندند و افزودند: در عراق دولت و حكومتي بر سر كار است كه به آراي مردم اتكاء دارد اما ابر قدرتها و مرتجعان منطقه از دست آن ناراحتند. ايشان افزودند: ترورها، حوادث و كشتار مردم در عراق يقينا با كمك مالي ـ سياسي برخي كشورهاي منطقه و فرا منطقه صورت ميگيرد تا آب خوش از گلوي مردم عراق پايين نرود و اين كشور روي آرامش و آباداني نبيند. حضرت ايت الله خامنه اي در پايان با اشاره به خشنودي صهيونيست ها از اوضاع ناگوار مصر، عراق و ديگر كشورهاي درگير اختلاف و ناامني، افزودند: سياستمداران، گروههاي سياسي و قشرهاي مختلف مردم عراق اعم از شيعه و سني و كرد و عرب به عواقب خطرناك اختلاف داخلي توجه كنند و متوجه باشند جنگ داخلي زير ساختها را نابود و آينده ملت ها را تباه ميسازد.


 رييس‌جمهور:
 قانونگرايي زمينه‌اي براي انسجام و وحدت ملي است 

رييس‌جمهور، با تبريک عيد سعيد فطر، اين عيد را عيد ايستادگي و پايداري و تهذيب نفس خواند و با تشکر از همه ملت ايران براي حرمت‌داري اين ماه مبارک افزود: رمضان، ماه وحدت است که همه ملت‌ها با مناسکي واحد پيوند خود را محکم‌تر مي‌کنند.

به گزارش ايسنا حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني روز جمعه در ديدار مسوولان نظام با حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در عيد سعيد فطر پيش از بيانات رهبر معظم انقلاب اسلامي اظهار اميدواري کرد که رنج و خستگي کشورهاي مسلمان به ويژه کشورهايي که امروز با دخالت خارجي دچار رنج مضاعف شد‌ه‌اند برطرف شود و عيدانه آن‌ها در اين عيد بزرگ، رهايي از مشکلات بوجود آمده باشد.

وي با بيان اين‌که ماه مبارک رمضان، ماه غفران و رحمت واسعه الهي نيز مي‌باشد افزود: لازم است به برکت اين ماه، دل‌ها را پاک کنيم و محبت‌ها را گسترش دهيم.

وي با تأکيد بر ضرورت افزايش قدرت ملي، قانونگرايي را زمينه‌اي براي انسجام و وحدت ملي خواند و اظهار اميدواري کرد که دولت يازدهم با کسب رأي اعتماد از مجلس شوراي اسلامي بتواند خدمت خود را هرچه زودتر به ملت شريف ايران آغاز کند.


 بازگشايي مقرهاي ديپلماتيک آمريکا  

ايسنا: دولت آمريکا اعلام کرد، قصد دارد سفارتخانه‌هايي را که در هفته گذشته و در پي تهديدهاي القاعده در خاورميانه و شمال آفريقا تعطيل شده بودند، بازگشايي کند اما اين اقدام شامل يمن و پاکستان نمي‌شود.به نقل از خبرگزاري فرانسه، جن پساکي، سخگوي وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد: واشنگتن همچنين کنسولگري آمريکا در شهر لاهور را تعطيل نگه خواهد داشت.دولت آمريکا از چهارم اوت و در پي تهديدهاي القاعده دستور تعطيلي بيش از 20 مقر ديپلماتيک وانشگتن را در کشورهاي خاورميانه و شمال آفريقا صادر کرد.

يمن و پاکستان تنها کشورهايي هستند که سفارت آمريکا در آن‌ها همچنان تعطيل خواهد ماند. مقام‌هاي آمريکايي اعلام کردند اين سفارت به دليل "ادامه نگراني‌هاي امنيتي" بسته خواهد ماند.


  اوباما: پوتين "بچه تنبل ته کلاس" است 

برنا: به‌رغم روابط سرد آمريکا و روسيه، باراک اوباما وجود مناسبات ضعيف ميان اين دو کشور را رد کرد. با اين حال رئيس جمهوري آمريکا از ولاديمير پوتين به عنوان "بچه تنبل و بي‌حوصله آخر کلاس" ياد کرد.

‌ باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا در جريان کنفرانس خبري خود تاکيد کرد که روابط شخصي نامناسبي با ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه ندارد.اوباما گفت: ميدانم که مطبوعات دوست دارند روي زبان بدن تمرکز کنند. او (ولاديمير پوتين) رگه‌هايي از تنبلي را در خود دارد و به يک پسر بچه تنبل و بي‌حوصله رديف آخر کلاس بي‌شباهت نيست، اما واقعيت امر اين است که وقتي با هم مذاکره داريم اين مذاکره اغلب بسيار سازنده است.

باراک اوباما، رييس جمهوري آمريکا همچنين در کنفرانس خبري خود در کاخ سفيد متعهد شد "اصلاحات لازم" براي ايجاد شفافيت در برنامه‌هاي نظارتي و تجسسي اين کشور انجام گيرد.


  توافق آمريکا و روسيه براي آماده‌سازي مقدمات «ژنو 2» 

ايسنا: سرگئي لاوروف، وزير خارجه روسيه در کنفرانسي مطبوعاتي مشترک با جان کري، وزير خارجه آمريکا و سرگئي شويگو، وزير دفاع روسيه و چاک هاگل، وزير دفاع آمريکا گفت: مساله سوريه در راس اولويت‌هاي ما قرار دارد و ما بر آغاز روند سياسي و برگزاري ژنو 2 تاکيد مي‌کنيم. وي خاطرنشان کرد که همکاري جهت مبارزه با تروريسم نه فقط در سوريه بلکه در مناطق ديگر مهمترين مسائلي است که در نشست بين‌المللي آتي در ژنو مورد بررسي قرار خواهد گرفت. وزير خارجه روسيه تصريح کرد که مسائل ديگري همچون افغانستان، برنامه‌هاي هسته‌اي ايران و کره جنوبي در اين نشست مورد بررسي قرار خواهد گرفت.در همين راستا جان کري خاطرنشان کرد: هرچند نقطه نظرات آمريکا و روسيه در خصوص بحران سوريه متفاوت است، اما حل و فصل سياسي راه حل نهايي بحران اين کشور است و نشست ژنو 2 گامي در راستاي حل و فصل سياسي بحران سوريه است.


 يک نکته از هزاران 

آيا عامل تورم اين همه بانک وصندوق هاي سر مايه گذاري نيست ؟ در پاسخ بايد گفت حتما هم چنين است چرا که يکي از ويژگيهاي کشورهاي کم رشد يا کم توسعه يافته وجود بانک‌هاي متعدد و صندوقهاي سرمايه گذاري است. اگر گذري به خيابان‌هاي تهران و حتي شهرستان‌ها داشته باشيم گاهي در بعضي از معابر چندين بانک وصندوق سر مايه گذاري در کنار هم تاسيس شده است .در حاليکه در کشوري که اقتصاد منسجم وسالمي دارد چنين نيست وحتي تعداد بانک‌هاي دولتي آنهم محدود وانگشت شمار مي باشد .انتظار مي رود با استقرار دولت محترم دست اندرکاران اقتصادي طرحي وتدبيري براي اين معضل بينديشند.


 ميز خبر 

سخنگوي وزارت امور خارجه: هيچ سفارتخا‌نه‌اي بي سفير نيست

سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان شايعات مطرح شده مبني بر بازگشت فله‌اي سفرا و رؤساي نمايندگي‌هاي ايران در خارج از کشور را بي اساس خواند و تصريح کرد: قرار نيست سفيري پيش از پايان مأموريت به کشور بازگردد.

سيد عباس عراقچي سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان در گفت‌وگو با فارس، در خصوص اخبار مطرح شده مبني بر تغيير حدود 40 سفير و رئيس نمايندگي با آغاز به کار دولت يازدهم، خاطر نشان کرد: هر سال در فصل تابستان براساس روال طبيعي اداري در وزارت امور خارجه، جابه جايي سفرا صورت مي‌گيرد و با توجه به استقرار بيش از يکصد نمايندگي در خارج از کشور و دوره سه ساله مأموريت‌ها، سالانه به طور متوسط بين 30 تا 40 سفير و رئيس نمايندگي جا به جا مي‌شوند و در سال جاري نيز اين کار طبق روال قبل، صورت مي‌گيرد.

عراقچي در عين حال خاطرنشان کرد: تاريخ پايان مأموريت سفرا به گونه‌اي انتخاب شده است که بازگشت آنها بعد از استقرار دولت جديد و وزير خارجه جديد خواهد بود، لذا دست وزير جديد براي هرگونه تجديدنظر در اين زمينه باز خواهد بود.

عراقچي با تاکيد بر اينکه در حال حاضر هيچ سفارتخانه‌اي بدون سفير نيست، گفت: اگر دولت جديد نتواند جانشينان را در زمان مقتضي انتخاب کند، بديهي است که مي‌تواند ماموريت سفراي کنوني را تمديد کند تا وقفه‌اي در کار سفارتخانه‌ها ايجاد نشود.

پوتين و روحاني 22 شهريور ديدار مي‌کنند

راديو صداي روسيه گزارش داد: يوري اوشاکوف، معاون رييس‌جمهور روسيه گفت که ولاديمير پوتين، رييس‌جمهور اين کشور قصد دارد در تاريخ 13 سپتامبر (22 شهريور) در حاشيه اجلاس سران سازمان همکاري شانگهاي در بيشکک با حسن روحاني، رييس‌جمهور ايران ديدار و مذاکره کند.

به گزارش ايسنا،اوشاکوف گفت که پيشنهاد برگزاري اين جلسه در چارچوب اجلاس سران سازمان همکاري شانگهاي توسط شرکاي ايراني مطرح شد.

يک روزنامه انگليسي ادعا کرد:

پايگاه فضايي ايران محلي براي پرتاب موشک بالستيک

يک روزنامه انگليسي مدعي شد که ايران در حال ساخت پايگاه براي پرتاب موشک‌هاي بالستيک است.به گزارش ايسنا، روزنامه تلگراف به نقل از کارشناسان نظامي ادعا کرد که تصاوير ماهواره‌اي از جديدترين پايگاه فضايي ايران نشان مي‌دهد که اين پايگاه توانايي پرتاب موشک‌هاي بالستيک را خواهد داشت و براي پرتاب موشک‌هاي فضايي طراحي نشده است.

تاکيد حاميان مرسي بر ادامه تظاهرات‌ها

با وجود تهديد مسئولان مصري مبني بر پايان دادن به تحصن هواداران مرسي، حاميان رئيس جمهوري برکنار شده مصر با برپايي تظاهراتي بر عزم خود مبني بر ادامه اعتراضات تاکيد کردند. به گزارش مهر، پس از اقامه نماز جمعه در قاهره و شهرهاي ديگر، حاميان محمد مرسي، رئيس جمهوري برکنار شده مصر بنا به فراخوان ائتلاف حمايت از مشروعيت تظاهراتي با شعار "مردم خوهان سرنگوني کودتا هستند" برگزار کردند. هزاران تن از هواداران رئيس جمهوري برکنار شده مصر از مقابل مساجد قاهره، الجيزه، الاسکندريه، الفيوم، اسيوط، مرسي مطروح و العريش تظاهرات برگزار کرده و شعارهايي در حمايت از محمد مرسي سر داده و خواهان بازگشت وي به منصبش شدند.

دور دوم مذاکرات فلسطين و اسرائيل 23 مرداد برگزار مي‌شود

وزارت خارجه آمريکا از برگزاري دور دوم مذاکرات مستقيم ميان فلسطين و رژيم صهيونيستي در 14 اوت(23 مرداد) در قدس اشغالي خبر داد.

به گزارش ايسنا ،جنيفر پساکي، سخنگوي وزارت خارجه آمريکا عنوان داشت : اين دور از مذاکرات با نظارت مارتين انديک، نماينده ويژه آمريکا در اين خصوص برگزار خواهد شد.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام –FUIW-

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، دولت کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري، 2 آپريل 2007

سند در مورد موضوع 3.4 از پيش نويس دستور کار:

(پيش نويس راهنماي کيفيت و اعتبار سنجي براي دانشگاه هاي جهان اسلام)

قسمت سي و هشتم

پنجم: برنامه هاي آکادميک

ادامه مطلب شاخص ها

(الف) سيستم عمومي:

11- اين برنامه ها تا چه حد نيازهاي جامعه و افراد را تامين مي کند؟

12- آيا دانشگاه برنامه هاي فرهنگي عمومي يا برنامه هاي آموزشي که منجر به مدارک دانشگاهي نمي گردد ارائه مي دهد؟

13- نسبت وزن هريک از نيازهاي زير چقدراست:

الف) نيازهاي دانشگاه

ب) نيازهاي کالج

ج) نيازهاي دپارتمان

د) نيازهاي تخصصي

14- نسبت وزن دوره هاي تجربي در برنامه ها چيست؟

15- فضاي اختصاص داده شده به دوره هاي فرهنگي اسلامي در ميان نيازهاي دانشگاهي چقدر است؟

16- آيا برنامه شامل يک تخصص اصلي و يک تخصص فرعي است؟

17- پراکندگي تحصيلات تکميلي تاچه حد است؟

18- آيا برنامه شامل دوره هاي متدولوژي تحقيق و آمار مي گردد؟

19- دوره هاي متدولوژي تحقيق وآمار درچه مرحله اي ارائه مي گردد؟ آيا در سطوح AB ، AM ، MSc ، PhD مي باشد؟

20- آيا سيستم اولويت بندي آکادميک براي هدايت دانشجويان در انتخاب برنامه هايشان وجود دارد؟

21- سيستم کارآمد اولويت بندي آکادميک درحل برنامه هاي آنها تا چه حدي است؟

(ب) هدف‌ها:

1- هدف هاي عمومي از برنامه هاي آکادميک تا چه حد روشن است؟

2- آيا هدف هاي برنامه ها و دوره هاي نوشته شده دريک فرم روشمند اجازه شفاف سازي، اندازه گيري و ارزشيابي را مي دهد؟

3- هدف هاي عمومي ازبرنامه هاي آکادميک تاچه حد هماهنگ با هدف هاي دانشگاه است؟

4- هدف هاي برنامه ها تا چه حد چشم انداز دانشگاه و اولويت هاي آينده را منعکس مي کند؟

5- هدف هاي برنامه تا چه حد باچشم انداز اسلامي در مورد انسان ها، جهان و زندگي مطابقت دارد؟

6- آيا هدفهاي دوره آموزش تمامي ابعاد مختلف تدريس را پوشش مي دهد؟ (ادراکي، نفساني و فکري منجربه حرکات عضلاني)

7- هدف هاي هر برنامه تا چه حد هماهنگ با شخصيت يادگيرنده درهر کلاس است (ظرفيت ها، عملکردها، ارزش ها واولويت هاي او وغيره)؟


 سرمقاله 

 آقاي وزير ورزش

زهرا محمودوند

يقينا شما برنامه هايي براي انجام در وزارت ورزش و جوانان داريد و جامعه ورزشي کشور منتظر اين برنامه ها هستند. اما قبل از پرداختن به برنامه شايد بايد گفت آنچه در وزارت ورزش مطرح است، حرف دل جامعه ورزشي کشور است. در زمينه اهداف وزارت ورزش در بخش ورزشي مي توان اشاره کرد به: پرورش نيروي جسماني و تقويت روحيه سالم در افراد .توسعه و تعميم ورزش و هـماهنگ ساختن فعاليتهاي تربيت بدني و تفريحات سالم. ايجاد و اداره امور مراکز ورزش وتوسعه و ترويج ورزش قهرماني به منظور تحقق اهداف نظام.

همچنين وظايفي که در اين بخش تعريف شده اند عبارتند از:

1.توسعه و تعميم ورزش و پرورش نيروي بدني و تقويت روحيه سالم در افراد کشور. 2.تعليم و تربيت داوران و مربيان ورزش در سراسر کشور. 3.همگاني کردن ورزش در سطح کشور 4.تعميم ورزش در روستاها و مناطق عشايري. 5.ارتقاء سطح ورزش قهرماني براي دستيابي به رتبه هاي برتر در ميادين بين المللي. 6.ارتقاء سطح ورزش حرفه اي با رويکرد اقتصادي. 7.تأسيس، تجهيز و اداره ورزشگاهها (استاديومها) و ساير مراکز ورزشي جهت توسعه آنها. 8.تدوين شاخصهاي مربوط به صدور و لغو پروانه باشگاهها و تعيين صلاحيت اخلاقي مديران مراکز ورزشي و تفريحات سالم کشور و نظارت بر فعاليتهاي آنها طبق آئين نامه مصوب. 9.هدايت و حمايت فدراسيون ها و هيئت هاي ورزشي براي دستيابي به اهداف ورزشي تعيين شده . 10. بازرسي امور فني مربوط به ورزش و تربيت بدني در مدارس، دانشگاهها، آموزشگاههاي عالي و ساير دستگاه هاي اجرايي براي تحقق اهداف تعيين شده. 11.ايجاد بستري مناسب جهت برقراري ارتباط واحدهاي تحت پوشش سازمان با مراکز بين المللي تخصصي علمي ـ ورزشي به منظور دستيابي به آخرين اطلاعات و دستاوردها در زمينه هاي مربوطه. 12.فراهم نمودن تمهيدات لازم براي تقويت مشارکت بخش غير دولتي و تحکيم نهضت داوطلبي در فعاليتهاي ورزشي

البته اين موارد که حتما به آن آگاه هستيد بسيار کلي بوده و قطعا زير مجموعه هاي فراواني دارد که انتخاب فردي به نام وزير در اين حوزه مويد گستردگي و اهميت بحث ورزش است.

اما شما به نمايندگي از جامعه علمي ورزشي کشور در اين جايگاه قرار داريد و انتظاراتي از شما وجود دارد. البته اين مسئوليت سنگيني ست که انتظارات قشر کثيري از جامعه از جمله قهرمانان ميادين ورزشي، اساتيد ورزشي، زحمت کشان وزش در حيطه هاي ورزش همگاني، تربيتي، قهرماني و حرفه اي، مسئولين نهادهاي ورزشي و در نهايت مردمي که به ورزش عشق مي ورزند را برآورده کرد. اما با برنامه ريزي هاي دقيقي که داريد قطعا از عهده اين امر خطير برخواهيد آمد. يکي از مواردي که مي تواند به انجام آنچه مد نظر شماست کمک کند، استفاده از افراد شايسته براي هر بخش است. استفاده از ظرفيت علمي ودستاوردهاي علمي کشور در بخش ورزش نيز مي تواند در رسيدن به برنامه ها مفيد باشد. به نتيجه نهايي رسيدن در بحث خصوصي سازي ورزش نيز از موارد نيمه کار است که انتظار مي‌رود کامل شود.

همچنين توجه به ورزش در پايه و يا به عبارتي استعداديابي ورزشي قطعا نتايج ارزنده براي ورزش کشور بدنبال خواهد داشت. يکي ديگر از مواردي که لازم است به آن توجه شود در نظر گرفتن حق ورزش براي همه مردم است به گونه‌اي که تمام مردم با هر سطح درآمد و فرهنگ، در هر کجاي ايران بزرگ زندگي مي‌کنند بتوانند به آساني و راحتي از انجام ورزش بهره ببرند که اين خود بسياري از مشکلات ورزش را حل خواهد نمود و کمترين چيزي که بدنبال دارد کاهش هزينه ها در بخش درمان است.

گفتني ها در خصوص انتظارات از وزير ورزش بسيار است اما در کمترين حالت، توجه شما به تمام وظايف تعريف شده در منشور وزارت ورزش مي تواند انتظارات جامعه علمي ورزشي کشور را برآورده کند.


 هاشمي با تبريک روز خبرنگار:
 بوق‌هاي استعمار به دروغ‌گويي و خبرسازي روي آورده‌اند 

آيت الله هاشمي رفسنجاني با صدور پيامي ضمن تبريک روز خبرنگار، تاکيد کرد: بسياري از بوق‌هاي استعماري و استبدادي براي جبران عدم اعتماد مردم، به دروغ‌گويي و خبرسازي روي آورده و نمي‌دانند آنچه باعث افزايش رويگرداني مردم از آنان شده، همين حالت است.

به گزارش مهر، متن کامل پيام آيت الله هاشمي رفسنجاني به مناسبت روز خبرنگار بدين شرح است:خبرنگاري، شغل شرافتمندانه‌اي است که رسالت بزرگي را بر دوش خبرنگاران مي‌گذارد. اين گروه که تمام همتشان ارتقاي اطلاعات در جوامع است، نمي‌گذارند جامعه در بي‌خبري بماند و با رشد آگاهي مردم، باعث تسريع حرکت قافله انساني به سوي قله‌هاي دانش و علم و در نتيجه پيشرفت و سعادت مي‌شود.

توجه داشته باشيم که خبرنگاري با خبرسازي تفاوت دارد، خبرسازي که متأسفانه در کنار رشد نرم‌افزاري و سخت‌افزاري اطلاع‌رساني درست، در حال اشاعه در جامعه مي‌باشد، بر پايه دروغ و شايعه استوار است و نمي‌تواند منبع و مرجع باشد، اما مي‌بينيم که بسياري از بوق‌هاي استعماري و استبدادي براي جبران عدم اعتماد مردم، به دروغ‌گويي و خبرسازي روي آورده و نمي‌دانند آنچه باعث افزايش رويگرداني مردم از آنان شده، همين حالت است.در دنياي فراصنعتي امروز که همه ابزار اطلاع‌رساني با پيشرفته‌ترين تکنولوژي ساخته شده‌اند، نمي‌توان خبري را کتمان و يا سانسور کرد. عصر انفجار اطلاعات است و هر حادثه‌اي که در هر گوشه اين جهان اتفاق بيفتد، خيلي سريع با عبور بر شهپر اطلاع‌رساني به اقصي نقاط جهان مي‌رسد و حتي اخيراً در کنار خبر، تصاوير و فيلم آن نيز مخابره مي‌شود. مانند تصاويري که در زمان هجوم ارتش اشغالگر اسرائيل به غزه از جنايات و کشتار صهيونيست‌ها پخش شد و به دنبال آن ادعاي مظلوميّت کذايي گروه افراطي يهودي که بر اثر مظلوم نمايي و تبليغات غرب حاصل شده بود، بر باد رفت.

تصوير به شهادت رسيدن نوجواني در آغوش پدر در خيابان‌هاي سرزمين‌هاي اشغالي که نگذاشت نداي رياکارانه حقوق بشري اسرائيل و حاميان جنايت‌پيشه آن، در گوش مردم جهان بنشيند. اين همه مرهون افزايش روزافزون خبرنگاران و توسعه ابزار اطلاع‌رساني در جامعه است و شايسته است انقلاب اسلامي که پايه و اساس نظام خويش را بر پايه اطلاع‌رساني صحيح و سريع قرار داده ؛ با حضور خبرنگاران متعهد در صحنه رسالت آگاه‌سازي را انجام دهد.

نکته‌اي که بايد به آن توجه کنيم، اينکه هر چقدر دايره خبرسازي و کتمان حقايق را گسترده‌تر باشد، به همان اندازه محدوده اعتماد مردم به مسئولان و رسانه‌هاي داخلي کم و توجه آنان به رسانه‌هاي خارجي زياد مي‌شود. نبايد بگذاريم خبرهاي مربوط به کشور ايران را ديگران به اطلاع مردم ما برسانند، مخصوصاً که مي‌دانيم آنان اهداف خاص خود را در چيدمان کلمات در خبرها دارند و اگر ما واقعيت‌ها را براساس حقيقت محض بگوييم، مردم نيز از آنان روي برمي‌گردانند. به هر حال روز خبرنگار فرصت بسيار خوبي است تا من به عنوان مسئولي که در طول 30 سال در سفر و حضر با آنان همراه بوده‌ام، از همه خبرنگاران تشکر کنم و بر روح بلند خبرنگاران شهيد درود فرستم که خون پاکشان علاوه بر ارزش شهادت، در راه افزايش آگاهي مردم به زمين ريخته شد.


 پيام تبريک رييس‌جمهور به رؤسا و سران کشورهاي اسلامي 

رييس‌جمهور کشورمان در پيامي عيد سعيد فطر را به سران کشورهاي اسلامي، دولت‌ها و ملت‌هاي مسلمان تبريک گفت.

به گزارش مهر، رئيس جمهور در اين پيام اظهار اميدواري کرد با تمسک به آموزه‌هاي رفيع دين مبين اسلام و آيات نوراني کتاب وحي، بيش از پيش شاهد تقويت پيوندهاي دوستي ميان همه ملت‌هاي مسلمان بر اساس معنويت، اعتدال، عقلانيت و استقرار صلح و امنيت پايدار در سراسر جهان باشيم.روحاني همچنين در اين پيام از خداوند متعال سلامتي و موفقيت روزافزون سران کشورهاي اسلامي و سرافرازي و بهروزي دولت‌ها و ملت‌هاي مسلمان را مسالت کرده است.


 بسکتبال ايران در فينال جام ملت‌هاي آسيا 


 شلوغي قطار در بنگلادش 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي