جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/11/03 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - سه شنبه (سوم محرم الحرام 1428) نسخه شماره 2683

کاتوزيان:
ال 90 بايد هم قيمت پيکان باشد


دانشيار :نمي شود با درآمد سرانه هزار دلار کشورداري کرد


افزايش 0/1 واحدي شاخص هاي بورس


بازار سكه و ارز


کوتاه و خواندني


  کاتوزيان:
 ال 90 بايد هم قيمت پيکان باشد  

 حميدرضا کاتوزيان و حجت الاسلام علي بنايي از سوي کميسيون اصل 90 به عنوان اعضاي پيگيري قيمت خودروي ال90 و نصب موتورهاي مدنظر در قرارداد اين خودرو انتخاب شدند.
حميدرضا کاتوزيان نايب رييس کميسيون صنايع و معادن با اعلام اين خبر به ايسنا افزود: به زودي بنده و آقاي بنايي مخبر کميسيون اصل 90مساله اجراي مفاد قرارداد ال90 و الحاقيه هاي آن را به عنوان ناظران کميسيون اصل نود پيگيري مي کنيم و مراقب هستيم تا انحرافي در اين قرارداد صورت نگيرد.
وي با اشاره به اين که قيمت خودروي ال90 بر اساس قرارداد بايد به گونه اي در نظر گرفته شود که اين خودرو جايگزين پيکان شود، تصريح کرد: زماني که اين قرارداد تنظيم شد براي آن يک هدف قيمتي در نظر گرفته شده بود و مقرر شده تا خودرويي با قيمت 5 تا 6 ميليون تومان براي خريداران به بازار بيايد و اين خودرو جايگزين پيکان شود.
نماينده تهران ادامه داد: البته آقايان بعد از چندي گفتند نمي توانند اين خودرو را با اين قيمت به بازار بياورند و گفته مي شد که قيمت اين خودرو بايد نزديک به 7 ميليون تومان باشد.
کاتوزيان با بيان اين که قيمت گذاري هدف يک امر متداول در ميان خودروسازان دنياست، اظهار داشت: اشکال اين قرارداد در اين بود که قيمت خودرو بر اساس يورو نوشته شده بود يعني آن که خودروي استاندارد ال90 قيمتش نزديک به 6750 يورو تمام شود.
وي تصريح کرد: در آن زمان اعتراض بنده آن بوده که اين خودرو بايد در ايران توليد شود چون شرکت رنوپارس يک شرکت ايراني است و نسبت به اين مساله که در قرارداد قيمت به يورو نوشته شده بود نيز اعتراض داشتم، چون اين موضوع با توجه به نوسانات بازار ارز مي تواند اهداف پروژه را برهم بريزد.
نايب رييس کميسيون صنايع و معادن با تاکيد بر اين که قرارداد در حال حاضر از تمام اهداف قيمتي خود دور شده است اظهار داشت: در حال حاضر صحبت بين 8 تا 9 ميليون تومان براي قيمت اين خودرو عنوان شده است که اين در حالي است که نه فرمان اين خودرو هيدروليک است، نه شيشه هاي آن برقي است و نه کولر دارد و حتي من در مورد موتور آن نيز مطمئن نيستم که از موتوري که در قرارداد آمده استفاده کنند.
کاتوزيان با بيان اين که شايد اين مقدار قيمت خودرو به دليل نوسانات قيمت يورو بوده است، تصريح کرد: هدف اصلي اين پروژه، جايگزيني خودروي ال90 به جاي پيکان بود، اما متاسفانه در حال حاضر اين خودرو مانند ساير خودروها قيمت گذاري مي شود و تابع شرايط بازار است يعني نگاه مي کنند که بازار                             آيا کشش دارد که اين خودرو با قيمت بالاتري به فروش برسد يا خير؟ و بر همين اساس سياست قيمت گذاري ال90 اعمال شده است. وي افزود: امروز در ميان بازار خودروسازان اين نگاه وجود دارد که ببينيم خودرو را تا چه اندازه مي توان در بازار گران فروخت حتي اگر قيمت ساخت خودرو پايين تمام شود، ولي چون بازار کشش پرداخت بالاتري دارد به قيمت بالاتري به بازار عرضه مي شود که متاسفانه به نظر مي رسد خودروي ال90 نيز دچار اين آفت شده است.


  دانشيار :نمي شود با درآمد سرانه هزار دلار کشورداري کرد  

رييس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي گفت: وزارت نفت به طور صددرصد از قانون نظام پرداخت هماهنگ حقوق مستثني خواهد بود.
کمال دانشيار در گفت و گو با فارس افزود: اين نظر رييس جمهور، کميسيون انرژي و تمام دلسوزان و آگاهان است که مجموعه نفت از قانون خدمات کشوري مستثني شوند.
وي در پاسخ به اين سوال که درآمد حاصل از نفت متعلق به عموم ايرانيان است و اين استثنا چه توجيهي دارد، گفت: شرکت ملي نفت ايران امسال 120 ميليارد دلار درآمدزايي داشته که نيمي به دولت داده شده و نيمي هم به عنوان سوخت به مردم که حصول، حفظ و افزايش اين ميزان درآمد نيازمند قانون خاصي است.
دانشيار ادامه داد: اين تشکيلات براي رسيدن به آنچه مورد نظر مي باشد، نيازمند نيروي متخصص است و براي جذب، حفط و استفاده از توان علمي و عملي اين نيروهاي متخصص بايد قانوني خاص و ويژه تعريف شود.
رييس کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: تمام وزارتخانه ها به نوعي به وزارت نفت متکي هستند و درآمد کشور هم متکي به نفت است، بنابراين نفت داراي جايگاهي ويژه است.
وي هرگونه کاهش درآمد نيروهاي شرکت نفت را تاثير گذار بر تمام بخش ها و ديگر وزارتخانه ها و سازمان ها دانست و گفت: نفت موضوعي خاص است که همه چيز را در ايران                     از جمله بهداشت، درمان، امنيت و تحصيل را تحت شعاع قرار مي دهد و سه دولت گذشته ميرحسين موسوي، هاشمي رفسنجاني و خاتمي هم در عمل متوجه اين موضوع شده بودند.
دانشيار در پاسخ به اين سوال که چرا تناسبي ميان افزايش درآمد حاصل از نفت که طي دو سال اخير بيش از يکصد ميليارد دلار بوده و 25 سال قبل از آن نيز نزديک به 600 ميليارد دلار بوده و ميزان رفاه عمومي نيست، گفت: ما 70 ميليون جمعيت داريم که اگر سالانه به فرض 50 ميليارد دلار نفت بفروشيم                20 ميليارد هم روي آن بايد بگذاريم تا درآمد سرانه هزار دلار براي هر شهروند تامين شود.
وي ادامه داد: با سرانه هزار دلار نمي شود کشورداري کرد چرا که سرانه امارات 40 هزار دلار است که اين دو قابل مقايسه نيست و با اين رقم نمي توان به ميزان نياز بهداشت، درمان مدرسه، راه و هر آنچه در رفاه نقش دارد، ايجاد کرد.
وي با بيان اين که بايد به سمتي حرکت کرد که استفاده از منابع خام را به فروش محصولات نفتي تبديل کنيم، تاکيد کرد: مجلس براي حمايت از سرمايه گذار داخلي قانون مصوب کرده که بر اجراي آن اصرار دارد اما در کنار آن از توليد کنندگان هم مي خواهيم که خود را به فناوري روز مجهز کرده و يا با شرکت هاي خارجي شريک شوند يا لااقل تحت ليسانس توليد کنند تا بتوانند با نمونه هاي توليدات خارجي رقابت کنند.


 افزايش 0/1 واحدي شاخص هاي بورس 

                 شاخص کل بورس روز دوشنبه با 0/1 واحد کاهش به 10003/4 واحد رسيد.

 


کيميدارو                      59.4               330                          7515 
شيشه و گاز                        01.4                  46                            1192 
کارخانه فارسيت درود                       6.2                   34                           1343 
قند قهستان                     98.1                  29                         1492 
ليزينگ خودروغدير                     98.1                  22                           1132 
بانک اقتصادنوين                        98.1                  65                         3345 
نوسازي و ساختمان تهران                    97.1                  57                          2945 
پتروشيمي فارابي                     96.1                 102                          5298 
ايران ارقام                             2-                  112-                        5491 
افست                   99.1-             164-                       8063 
شرکت صنايع جوشکاب يزد                 99.1-               150-                       7380 
شرکت ساختمان اصفهان                  99.1-              44-                         2169 
دارويي لقمان                       99.1-             119-                      5874 
کمک فنر ايندامين                   98.1-              42-                         2078 
ليزينگ صنعت و معدن                  98.1-              37-                        1831 
شکر                      97.1-             54-                         2690 


 بازار سكه و ارز 

يک گرم طلا ي 18 عيار                                                                                                                             14200  تومان
 
سکه بهار آزادي (طرح قديم)                                                                                                           165000 تومان
 
 سکه بهار آزادي (طرح جديد)                                                                                                      142500 تومان
                                                                                     
نيم سکه بهار آزادي                                                                                                                                        73000  تومان
 
ربع سکه بهار آزادي                                                                                                                                           37500 تومان
 
دلا ر                                                                                                                                                                                                  928  تومان
 
يورو                                                                                                                                                                                                      1205  تومان


 کوتاه و خواندني 


  اعلام آمادگي کنيا براي سرمايه گذاري مشترک
با ايران خودرو

کنيا آمادگي دارد براي توليد سمند فرمان راست به سرمايه گذاري مشترک با ايران خودرو اقدام کند.
به گزارش روابط عمومي شرکت ايران خودرو، علي عباسي علي سفير کنيا که با هدف بررسي زمينه هاي توانمندي ايران خودرو از خطوط توليد اين شرکت بازديد کرده است با بيان اين مطلب اظهار داشت: کنيا تلاش تازه اي را براي پيدا کردن شريک خارجي براي توليد خودرو آغاز کرده و در اين راستا اميدوار است با ايران خودرو به توافقي مطمئن و پايدار دست يابد.
وي تاکيد کرد: زمينه هاي خوبي از توسعه روابط بين ايران و کنيا وجود دارد و اين روند رو به گسترش، امکان آن را فراهم مي کند تا ايران خودرو با همکاري کنيا اقدام به توليد سمند فرمان راست کند.
وي در عين حال با اشاره به تمايل تجار و صنعت گران کينا براي فرام کردن زمينه هاي توليد سمند فرمان راست اظهار داشت: به طور مسلم ايران خودرو با استفاده از اين زمينه مناسب اقتصادي و تجاري کنيا قادر خواهد بود در شرق قاره آفريقا به عنوان يک خودروساز مهم نقش جدي براي حضور در بازار اين کشورها داشته باشد.
عباسي علي اظهار داشت: در کنيا مردم علاقه زيادي به خودروي 206 اس.دي دارند و خواهان فعاليت  ايران خودرو براي توليد اين نوع خودرو با استفاده از فرمان راست هستند.
 
فايننشال تايمز:
درآمد هاي غيرنفتي پيش بيني شده در بودجه 86 غيرواقعي است

فارس: فايننشال تايمز در تحليل بودجه سال 1386 درآمد هاي غيرنفتي پيش بيني شده در اين بودجه را غيرواقعي دانست.
فايننشال تايمز رييس جمهور ايران بودجه سال 1386 را تقديم مجلس کرد. افزايش                                  20 درصدي هزينه هاي دولت يکي از مهمترين ويژگي هاي اين بودجه است.
در شرايطي که بسياري از احمدي نژاد به دليل افزايش وابستگي دولت به درآمدهاي نفتي انتقاد مي کنند، وي پيشنهاد کرده است مبالغ حاصل از فروش نفت با قيمت 33/7 دلار در هر بشکه به صندوق ذخيره ارزي انتقال داده شود.
اين رقم که در واقع قيمت پيش بيني شده براي نفت خام در سال 1386 است بسيار کمتر از رقم 44/1 دلاري تعيين شده در بودجه سال 1385 است. قيمت نفت ايران همواره هفت دلار کمتر از نفت آمريکا است.
به نظر مي رسد اين تصميم در پاسخ به منتقدان دولت مبني بر آسيب پذير کردن اقتصاد در مقابل تحريم هاي آمريکا اتخاذ شده است.
يکي از کارشناسان اقتصادي در تحليل از بودجه سال 1386 اين بودجه را بحث برانگيز خواند.
وي گفت: درآمدهاي غيرنفتي پيش بيني شده در بودجه 1386 غير واقع بينانه است و لذا                    به نظر نمي رسد وابستگي ايران به درآمد هاي نفتي در سال 1386 کاهش يابد.
در بودجه سال 1386 پيش بيني شده است درآمد هاي مالياتي 18/4 درصد و درآمدهاي غيرنفتي ديگر مثل درآمد هاي حاصل از فعاليت شرکت هاي دولتي 22/2 درصد افزايش پيدا کند.
اين فرد به پيش بيني هاي دولت از ميزان موجودي صندوق ذخيره ارزي اشاره کرد و گفت: اين پيش بيني ها مخاطره آميز است. قيمت نفت در سطح پايين قرار دارد. اگر عربستان با                 کاهش بيشتر توليد اوپک مخالفت کند بايد شاهد کاهش بيشتر قيمت نفت باشيم.
 
محاسبه پلکاني قيمت آب، برق و گاز در سال 86

محاسبه پلکاني قيمت آب، برق، گاز و دفع  فاضلاب در سال آينده مجاز است.
به گزارش فارس، در بند الف تبصره 6 لايحه بودجه 1386 آمده است: در اجراي ماده 19 قانون برنامه چهارم توسعه و براي ارتقاي شاخص هاي توسعه روستايي و عشايري، شامل  آب، راه آموزش و بهسازي روستاها، اعتبارات ويژه توسعه روستايي به مبلغ 150ميليارد تومان به صورت 100 درصد تخصيص يافته بودجه استاني پرداخت مي شود.
در ادامه آمده است: اعتبار اين بند براي اجراي پروژه هاي مشخص با تعيين دستگاه مجري و محل دقيق اجرا در مناطق روستايي محروم به پيشنهاد استاندار و موافقت رييس دفتر امور مناطق محروم کشور رياست جمهوري اختصاص مي يابد.
بر همين اساس، در بند ب تبصره 6 آمده است: به دولت اجازه داده مي شود، در سال 1386 قيمت برق، گاز، آب و دفع فاضلاب را به صورت پلکاني تعيين نمايد.
در بند ج  آمده است، به منظور احداث و يا تکميل شبکه آب و فاضلاب شهرهاي زير 150 هزار نفر جمعيت، تا 15 درصد از درآمد موضوع ماده 11 قانون تشکيل شرکت هاي آب و فاضلاب شهرهاي تهران، اصفهان، شيراز، تبريز و مشهد اخذ و توسط شرکت هاي آب و فاضلاب استاني در ساير شهرهاي همان استان، هزينه مي شود.


رييس کميسيون ويژه اصل 44 مجلس:
مديران دولتي مقاومت کنند
 اصل 44 با مشکل مواجه مي شود

رييس کميسيون ويژه اصل 44 مجلس در خصوص موانع اجراي اين اصل گفت: مديران شرکت هاي دولتي ممکن است مقاومت کنند، در واگذاري ها ممکن است با مشکل مواجه شويم در شکستن انحصارات دولتي ممکن است با انحصارات خصوصي مواجه شويم و يا با مشکل بيکاري کارگران مواجه شويم. به گزارش فارس، الياس نادران در همايش ملي سياست هاي کلي اصل 44 گفت: بايد جامعه هدف و مخاطب ما نسبت به عزم و اراده جدي در اجراي سياست هاي کلي اصل 44 باور داشته باشد. وي گفت: سياست هاي کلي اصل 44 الزام اساسي و محوري تحقق سند چشم انداز است و بايد بتوانيم تصوير درستي از حجم، وسعت و ريسک تصميم اتخاذ شده ارائه کنيم. وي تاکيد کرد: براي کاهش خطاهاي احتمالي در مسير بايد درست و به موقع تصميم بگيريم تا آسيب هاي ناشي از خطاهاي ما کاهش يابد. نادران در توضيح مخاطرات اجراي اين سياست ها گفت: در مديريت عالي نظام اين اراده به وجود آمده که ساختار اقتصادي نظام از يک اقتصاد رانتي نفتي و به شدت دولتي به سمت اقتصاد شفاف، متکي بر مردم تغيير کند. وي اين حرکت را مقدمه تحقق اهداف سند چشم انداز دانست و گفت: متاسفانه منبع خدادادي نفت، اقتصاد ملي کشور را آلوده به رانت هاي نفتي کرده و اتکا بر بهره وري و کسب درآمدهاي قانوني ديگر براي دولت به حاشيه رانده شده است. وي تاکيد کرد: امروز شاهد آنيم که دولت هاي متکي بر درآمدهاي نفتي از کارآفرينان و توليد کنندگان فاصله گرفته اند و انجام وظايف حاکميتي براي ارائه خدمات دولتي بين مردم و دولت صورت نمي گيرد.
 
به دنبال افزايش قيمت نفت;
قيمت طلا در بازارهاي جهاني افزايش يافت

خبرگزاري رويترز گزارش داد: قيمت جهاني طلا که روز جمعه بيش از يک درصد افزايش يافته بود، روز دوشنبه نيز و به دنبال رشد قيمت نفت ، بيش از پيش افزايش يافت .
اين در حالي است که قيمت هر گرم در بازار توکيو به بيش 2500 ين رسيد که اين رقم طي هشت ماه اخير بي سابقه بوده است. قيمت هر اونس طلا در بازار نيويورک براي تحويل فوري به بيش از 636/30 دلار رسيد. تاکاشي اوگورا کارشناس ارشد بورس توکيو در اين باره گفت: افزايش قيمت نفت تاثير زيادي در رشد قيمت جهاني طلا طي روزهاي اخير داشته است. قيمت طلا طي روزهاي آينده به بيش از 647/50 دلار در هر اونس خواهد رسيد. قيمت هر اونس پلاتين نيز در بازار نيويورک به بيش از 1157/1 دلار رسيد و هر اونس پالاديوم نيز بيش از 345 دلار داد و ستد شد. هر اونس نقره نيز با کمي افزايش، بيش از 12/87 دلار فروخته شد.
 
هشدار مرکز پژوهش هاي مجلس درباره عدم تحقق  اهداف برنامه چهارم درباره تورم

مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي ضمن بررسي رابطه حجم پول و تورم در ايران طي سال هاي بعد از پيروزي انقلاب، اعلام کرد: هدف کاهش تدريجي تورم و دستيابي به تورم يک رقمي ذکر شده در برنامه پنج ساله  چهارم تاکنون محقق نشده است. به گزارش ايسنا، معاونت پژوهشي مرکز پژوهش ها با ترجمه و تلخيص مقاله تورم و پول در جمهوري اسلامي ايران خاطرنشان ساخت که به طور کلي رسيدن به اهداف پولي در برنامه هاي پنج ساله توسعه ايران کمتر از اهداف تورمي رضايت بخش بوده و اين در حالي است که هدف مياني و ضمني سياست پولي يعني رشد پول به صورت سيستماتيک فراموش شده است. اين مقاله از انقلاب بهمن 57، جنگ با عراق در طول سال هاي 1359 تا 1367 و بحران تراز پرداخت هاي سال 1372 به عنوان شوک ها و حوادث تکان دهنده اقتصاد ايران نام برده و متذکر شده که رفتار متغيرهاي کلان اقتصاد ايران از اين شوک ها متاثر شده  و تورم بعد از انقلاب به صورت معني داري از 6/6 درصد به 17/4 درصد افزايش يافته است. اين مقاله متوسط نرخ تورم در طول 28 سال بعد از انقلاب را حدود 20 درصد ذکر کرده و آورده است: عدم دستيابي به اهداف پولي در ساليان اخير تجديدنظر در سياست هاي اقتصاد کلان را ضروري ساخته است و در اين راه بايد سياست مالي دولت با سياست پولي هماهنگ و اهداف نرخ ارز فرعي تر و پايين تر از اهداف تورمي در نظر گرفته شود. مرکز پژوهش هاي مجلس شوراي اسلامي، سپس در توضيح خود بر ترجمه اين مقاله تصريح کرده است که در ايران تاثير رشد پول بر تورم معمولا با يک تاخير حدودا يک ساله حاصل مي شود و به همين دليل با کاهش رشد پول از 19 درصد در سال 1384 به 16/3 درصد در سال 1383، نرخ تورم ظرف يک سال بعد از 15/2 درصد در سال 1383 به 12/1 درصد در سال  1384 کاهش يافته است و بر همين اساس با افزايش رشد پول از 16/3 درصد در سال 1383 به 25/8 درصد در سال 1384، در سال 1385 نرخ تورم بالاتري نسبت به سال 1384 پيش بيني مي شود.
 
فروش اوراق مشارکت براي شروع
طرح هاي جديد عمراني ممنوع مي شود

در لايحه بودجه 86 آمده است، شروع طرح ها و پروژه هاي جديد و نيز انجام هرگونه هزينه خارج از مفاد تبصره 2 از محل فروش اوراق مشارکت يا حساب ذخيره ارزي مطلقا ممنوع مي باشد.
به گزارش فارس، در لايحه بودجه 1386 بند د تبصره 2 آمده است: به هيات وزيران اجازه داده مي شود به منظور تسريع در اجراي عمليات طرح هاي تملک دارايي هاي سرمايه اي و پايان يافتن طرح ها و پروژه هايي که در سال  هاي 1386 و 1387 به اتمام مي رسند، با اولويت طرح هاي فصول کشاورزي و منابع طبيعي و منابع آب و مجتمع هاي آبرساني روستايي، در سال 1386 نسبت به تامين اعتبار مبلغ 7 تريليون و 768 ميليارد تومان از طريق حساب ذخيره ارزي و يا فروش اوراق مشارکت اقدام کند.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش