جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/05/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4496


13درصد سهام عدالت بزودي معاملاتي مي‌شود


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 13درصد سهام عدالت بزودي معاملاتي مي‌شود 

رئيس اتحاديه تعاوني‌هاي سهام عدالت کشور با اشاره به آزادسازي خريد و فروش 13 درصد سهام عدالت براي معامله در آينده نزديک به مردم توصيه کرد: به شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري اعتماد کنند و مراقب افراد سودجو باشند.

داريوش پاک ‌بين در گفت‌وگو با تسنيم ، گفت: شوراي تخصصي اصل 44 در آخرين جلسه خود، دستورالعمل ورود شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري سهام عدالت را به بازار سرمايه و معاملاتي شدن آن را نهايي کرد.

رئيس اتحاديه تعاوني‌هاي سهام عدالت کشور افزود: انجام اين کار نياز به پيش‌نيازها و اقدامات مقدماتي در بورس، فرابورس، سازمان خصوصي‌سازي و شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري دارد و اميدواريم به صورت پايلوت اين کار در دو استان کشور آغاز شود و به تدريج همه شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري را وارد بورس کنيم.

وي با بيان اينکه تلاش‌ها بر اين است که در آينده نزديک سهام عدالت معاملاتي شود، گفت: البته براي اين کار بايد قيمت سهام کارخانه‌هاي واگذار شده قطعي شود و برخي شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري و تعاوني افزايش سرمايه دهند.

پاک‌ بين با بيان اينکه سبد سهام شرکت‌هاي عدالت بورس و غيربورسي عرضه خواهد شد، گفت: يکي از مباحث همين است که شرکت‌هاي غيربورسي چگونه قيمت‌گذاري و عرضه شوند.

رئيس اتحاديه کشوري سهام عدالت گفت: البته نکاتي در خريد و فروش سهام عدالت بايد از سوي مديران سرمايه‌گذاري لحاظ شود که از جمله آنها مي‌توان به رويکرد حفظ حقوق سهامداران، ثبات بازار سرمايه، آموزش و ترويج فرهنگ سهامداري و تداوم و رشد ارزش سيد سهام شرکت‌ها اشاره کرد.

پاک ‌بين تصريح کرد: بايد مراقبت شود که گروه‌هاي خاصي نتوانند سهام عدالت را از مردم خريداري کرده و آنها را از چرخه سهامداري خارج کنند.

وي در پاسخ به اين سوال که ممکن است پس از آزاد شدن خريد و فروش سهام عدالت عده زيادي از مردم سهام خود را بفروشند، در حالي که قرار بود با ايجاد سهام عدالت همه مردم سهامدار شوند، گفت: البته در اين مرحله تنها حدود 13 درصد از کل سهام عدالت به ارزش حدود 7 هزار ميليارد تومان براي خريد و فروش عرضه مي‌شود و در قانون اصل 44 واگذاري سهام با اين هدف انجام مي‌شود که اشتغال ايجاد شده، فرصت سوءاستفاده از افراد خاص گرفته شود و فرهنگ سهامداري بين مردم ترويج شود.

وي ادامه داد: بايد از عوايد و سود اين شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري، استان‌هاي کشور فعال شوند و کارخانه، سد و معدن و صنايع مختلف با توجه به ظرفيت هر استان ايجاد شود تا همزمان با افزايش اشتغال، ثروت مردم افزايش پيدا کند.

پاک‌ بين اضافه کرد: با توجه به اين رويکرد حتماً بايد نظارت شود تا افرادي اقدام به جمع‌آوري و خريد سهام عدالت مردم نکنند، هم‌اکنون هم عده‌اي سودجو براي انجام اين کار وکالت گرفته‌اند که وکالت آنها غيرقانوني است.

به گفته وي راهکارهاي زيادي از سوي شوراي عالي اصل 44، سازمان خصوصي‌سازي و سازمان بورس براي مقابله با اين پديده پيش‌بيني شده و قرار است شرکت‌هاي تعاوني و اتحاديه کشوري سهام عدالت به عنوان ناظر تمهيداتي در نظر بگيرند و با کمک دستگاه‌هاي نظارتي دستورالعملي در اين زمينه نوشته شود.

پاک‌ بين با بيان اينکه رقم سهام عدالت دراختيار مردم، 45 هزار ميليارد تومان است، گفت: اين رقم حدود 40 درصد شرکت‌هاي بزرگ کشور است و اگر افراد يا گروه‌هاي خاصي اين سهام را از دست مردم خارج کرده و در اختيار بگيرند، مي‌توانند صاحب کرسي در هيئت مديره اين کارخانه‌ها شوند.

وي در توصيه‌اي به مردم و دارندگان سهام عدالت گفت: مردم به شرکت‌هاي سرمايه‌گذاري و تعاوني سهام عدالت اعتماد و اطمينان داشته باشند و اجازه ندهند کساني، مديريت اين بخش را بر عهده بگيرند.

آغاز توزيع برگه سهام عدالت کارگران ساختماني

در همين رابطه ،مدير کل امور اجتماعي وزارت تعاون ، کار و رفاه اجتماعي از ساماندهي و پالايش و واگذاري برگه کارگران ساختماني مشمول طرح توزيع سهام عدالت خبر داد و گفت: کارگران ساختماني در 6 استان کشور تا کنون سهام عدالت خود را دريافت کرده‌اند.


 تريبون اقتصادي 

 واريز نخستين يارانه دولت روحاني به حساب مردم

يارانه نقدي مرحله سي‌ام خانوارها مربوط به مردادماه، در هفته جاري به حساب بانکي سرپرستان خانوار واريز مي‌شود.

به گزارش مهر،ميزان يارانه نقدي به ازاي هر نفر 45 هزار و 500 تومان است. يارانه نقدي مردادماه، اولين يارانه‌اي است که دولت حسن روحاني به حساب مردم واريز خواهد کرد.

با واريز يارانه مردادماه ميزان يارانه پرداختي به هر ايراني با احتساب يارانه 28 هزار توماني نان در سال 91 ، از ابتدا تاکنون به حدود يک ميليون و 500 هزار تومان خواهد رسيد.

تغيير شکل پرداخت يارانه‌ها

اين در حالي است که ،وزير پيشنهادي وزارت تعاون،‌ کار و رفاه اجتماعي در دولت يازدهم با بيان اين‌که پرداخت يارانه‌ها در برنامه‌هاي اين دولت مدنظر قرار دارد گفت: تنها ممکن است شکل پرداخت يارانه‌ها تغيير کند واين موضوع نيز بستگي به تصميمات آتي دارد.

علي ربيعي با اشاره به اين‌که بعضي‌ها نسبت به صبحت‌هاي دکتر روحاني مبني بر پرداخت يارانه‌ها موضوعاتي را مطرح کردند اظهار کرد: بعضي‌ها به صحبت‌هاي ايشان انگ کوپني بودن زدند و نسبت به آن خيلي زود قضاوت کردند در حالتي که دکتر روحاني براي مهار تورم موضوع يارانه کالا را مطرح کردند.

افزايش قيمت شيرخام

رييس اتحاديه مرکزي دامداران گفت: اگر نرخ ارز براي واردات نهاده‌هاي توليد تغيير کند قيمت شيرخام نيز متناسب با آن تا دو برابر افزايش مي‌يابد و نوسانات بازار نهاده‌ مي‌تواند کاهش چشمگير توليد شير را به همراه داشته باشد.

سيروس روستا در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد: دامداران تمايلي براي افزايش قيمت شيرخام ندارند اما اگر نرخ ارز براي واردات علوفه تغيير کند و ارز مرجع از اين کالاهاي اساسي حذف شود قيمت تمام شده براي توليد هر کيلوگرم شير خام تا دو برابر افزايش مي‌يابد و به همين نسبت قيمت خريد اين فرآوده پروتئيني نيز گران‌تر خواهد شد.

وي افزود: در حال حاضر توزيع نهاده‌ها در قبال تحويل شير خام ادامه دارد اما کمبود برخي نهاده‌ها سبب ايجاد اختلالاتي براي تحويل خوراک دام به دامداران و آشفتگي بازار نهاده‌ها در کشور شده است.

رييس اتحاديه مرکزي دامداران با انتقاد نسبت به افزايش چشمگير قيمت نهاده‌ها و نوسانات بازار اين کالاهاي اساسي در کشور گفت: عليرغم اينکه دامداران شيرخام را همواره به کارخانه‌هاي لبني تحويل مي‌دهند اما هنوز نهاده‌هاي مورد نياز خود را که سهم آن‌ها از تحويل شير خام در سه ماهه پاياني سال گذشته بود، تحويل نگرفته‌اند و حتي بخش از اين توليدکنندگان در سال جاري هم مجبور بودند که نهاده‌ها را از بازار آزاد و با قيمت‌هاي سرسام آور تهيه کنند.

روستا تصريح کرد: حتي در تفاهم نامه جديد منعقد شده براي تحويل شير خام به کارخانه‌هاي لبني قيمت نهاده‌هايي مانند جو و ذرت نيز به کيلويي 650 و 800 تومان رسيده است که اين افزايش قيمت‌ها مي‌تواند در گراني شير خام موثر باشد.

وي ادامه داد: در سال گذشته به ويژه پس از انعقاد تفاهم‌نامه و سامان يافتن بازار نهاده‌ها روند توليد شير همواره افزايشي بود اما از ابتداي امسال دامداران با ديدن چنين شرايط توليد و بازار آشفته‌ايي انگيزه خود براي ادامه توليد را از دست داه‌اند که استمرار چنين مشکلاتي مي‌تواند کاهش چشمگير توليد شيرخام در سال جاري را به همراه داشته باشد.

رييس اتحاديه مرکزي دامداران اظهاراميدواري کرد وزير پيشنهادي جهاد کشاورزي ضمن اخذ رأي اعتماد بالا از نمايندگان مجلس بتواند شرايط توليد براي دامداران را بهبود دهد تا در ادامه شاهد حذف اجباري گله‌هاي مولد نباشيم.

قيمت نفت و طلا در بازار جهاني افزايش يافت

قيمت نفت در معاملات بازار جهاني با افزايش 1.5 دلاري به 108.22 دلار در هر بشکه رسيد و هر اونس طلا با 2.2 دلار افزايش قيمت در برابر 1312.9 دلار معامله شد.به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، به دليل پديدار شدن نشانه هايي مبني بر افزايش تقاضا براي نفت از سوي چين و نگراني ها در خصوص اختلال در عرضه در درياي شمال و خاورميانه، قيمت نفت روز جمعه بر خلاف 5 روز قبل افزايش قابل توجهي را شاهد بود.قيمت نفت برنت که به پايين ترين ميزان در بيش از يک ماه گذشته رسيده بود، افزايش يافت.

بر اساس اين گزارش، قيمت نفت خام آمريکا براي تحويل در ماه سپتامبر، با 2 دلار و 57 سنت افزايش به 105 دلار و 97 سنت در هر بشکه رسيد. قيمت نفت برنت نيز با 1 دلار و 54 سنت افزايش، به 108 دلار و 22 سنت رسيد.


 نهادهاي مالي 

 مديرعامل بانك ملي:

سودآوري در گرو ارائه مناسب خدمات است

جلسه هم انديشي بانك ملي با حضور فرشاد حيدري مديرعامل،اعضاي هيأت مديره ،مديران امور، روساي ادارات مركزي، ادارات امور شعب غرب و مركزي تهران به همراه روساي شعب تحت پوشش در ادارات مركزي برگزار شد. به گزارش روابط عمومي،حيدري گفت: بايد بررسي كرد كه بازاريابي براي بانك ايجاد تقاضاي خدمات بانكي است يا كاهش تقاضا و اينكه در پي چه محصولي هستيم مد نظر قرار گيرد بنابراين آنچه كه مطلوب بانك است،‌ افزايش تقاضاي خدمات و محصولات بانكي است كه بايد در اولويت كار بازاريابي باشد. به گفته وي سبد اعتباري بانك براي مشتريان بايد متنوع باشد تا بدين طريق سودآوري بانك افزايش يابد و همچنين سمت وسوي قراردادهاي تسهيلاتي بانك بايد به سمت عقود مشاركتي باشد. حيدري بخش اعظم كار بازاريابي بانك را ارائه خدمات مناسب و متنوع به مشتريان عنوان و بر صدور ضمانتنامه به عنوان يك خدمت سودآور تاكيد كرد.

پرداخت بيش از 21 ميليون قبض خدمات شهري در بانک صادرات

مشتريان بانک صادرات ايران طي چهار ماهه اول سال 92 تعداد21 ميليون و 300 هزار قبض خدمات شهري خود را از طريق ابزارهاي الکترونيکي اين بانک پرداخت کرده‌اند. به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ، اين بانک به منظور تسهيل امور بانکي هموطنان با بسترسازي الکترونيکي توانسته است در 4 ماهه اول سال 92 بيش از 21 ميليون قبض خدمات شهري را به صورت غيرحضوري دريافت نمايد. علاوه بر قبوض پرداخت شده به صورت الکترونيکي تعداد 1 ميليون و 200 هزار قبض نيز به صورت حضوري و توسط شعب دريافت شده‌اند.

سامانه بانکداري اينترنتي حساب هاي حقوقي بانک رفاه کارگران راه اندازي شد

بانک رفاه در راستاي افزايش رضايت مندي مشتريان و گسترش خدمات بانکداري الکترونيک، سامانه بانکداري اينترنتي حساب هاي حقوقي را راه اندازي کرد.به گزارش اداره روابط عمومي بانک رفاه کارگران، با راه اندازي سامانه بانکداري اينترنتي حساب هاي حقوقي، خدماتي از قبيل مشاهده ليست حساب ها، صورتحساب با شناسه، انجام انتقال وجه داخلي(فوري)، انتقال وجه بين بانکي (ساتنا، پايا و پاياي گروهي)، پرداخت قبوض، پرداخت حق بيمه کارفرمايان و خدمات چک فراهم شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي