جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4498

دكترروحاني در جلسه دفاع از وزاري پيشنهادي:
تعامل بين دولت و مجلس بسيار کارگشا خواهد بود


پرواز ممنوع در سوريه ضروري است


نتيجه مذاکرات صلح حساس است


شرط مصربراي برقراري رابطه با ايران


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


سرمقاله

پيام رييس قوه قضاييه به مجلس:
پيشنهاد پورمحمدي براي وزارت دادگستري طريقي قانوني بود
بخشنامه معاون اول ملغي نيست

ترخيص دارو با ارز 1226 توماني با دستور ويژه رئيس جمهور


چهارشنبه؛ زمان اعلام نظر نهايي فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت درباره کابينه


باراک اوباما در حال صرف غذا با روساي کنگره آمريکا


آبگرفتگي معابر در زاهدان


 دكترروحاني در جلسه دفاع از وزاري پيشنهادي:
 تعامل بين دولت و مجلس بسيار کارگشا خواهد بود 

رييس‌جمهور با بيان اينکه "تعامل دولت و مجلس بسيار کارگشاست"، گفت: مجلس آگاه،‌ پويا و پيگير مي‌تواند سلامت و موفقيت قوه مجريه را تضمين کند.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي براي بررسي وزراي پيشنهادي دولت يازدهم، با اشاره به اينکه "بارها به عنوان نماينده مردم در مجلس شوراي اسلامي شاهد تقاضاهاي روساي جمهور گذشته در مورد کسب اعتماد براي وزراي پيشنهادي بوده‌ام"، تصريح کرد: اکنون مفتخرم که در پيشگاه نمايندگان ملت ايران ايستاده‌ام تا چهره‌هاي کارآزموده‌، آشنا و دورانديش را در معرض قضاوت شما قرار دهم.

روحاني با بيان اينکه "وزراي پيشنهادي در گزارش خود درباره تعامل با مجلس، از نمايندگان آزاده ياد کردند که اثر خيرخواهي و دقت نظر صلاحيت،‌ توانايي و برنامه‌هاي وزراي پيشنهادي را مورد کنکاش قرار دادند"، گفت: ما دقت نظرها را ارج مي‌دهيم و اميدواريم پس از دولت نيز همينگونه تعامل‌ها پا بر جا بماند.

راي مردم را به عنوان ميثاق بين خود و آنها تلقي مي‌کنم

وي در ادامه صحبتهاي خود در مجلس شوراي اسلامي جهت دفاع از برنامه‌ها و وزراي پيشنهادي دولت گفت: با شناختي که از شرايط خطير کشور داشتم، پس از انجام مشورت‌ها و بررسي‌هاي فراوان تصميم به ورود به عرصه رقابت‌هاي انتخاباتي گرفتم.

وي ادامه داد: بديهي است که راي به رييس‌جمهور تنها راي به يک شخص نيست و انتظار به‌حق اين است که ميثاق بين مردم و رييس‌جمهور از طريق تشکيل دولت شکل نهادينه بگيرد تا بتواند خواسته‌هاي مردم را محقق کند.

راي به وزرا، راي به افراد نيست بلکه راي به دولت و برنامه‌هاي آن است

روحاني خطاب به نمايندگان مجلس اظهار کرد: بعد از طي مراحل قانوني و استقرار يازدهمين رييس‌جمهور، اکنون در يکي از حساس‌ترين مراحل جهت فراهم آوردن مقدمات اجراي برنامه‌هاي اعلام شده قرار داريم و آن، راي شما نمايندگان محترم به وزراي پيشنهادي است؛ شما که منتخب مردم هستيد و خواسته‌هاي آنهارا نمايندگي مي‌کنيد و انتظار اين است که اين فرآيند مهم با تفاهم و همدلي به صورت موفقيت‌آميز طي شود، با توجه به اينکه راي اعتماد شما به وزرا صرفا راي به افراد نيست بلکه راي به مجموعه دولت و برنامه‌هاي آن است.

کشور در شرايط دشوار اقتصادي و اجتماعي قرار دارد

رييس‌جمهور در ادامه به مشکلات اقتصادي در داخل کشور اشاره کرد و گفت: در بعد داخلي نيز برخورداري از درآمدهاي نفتي فراوان طي سال‌هاي گذشته مي‌توانست فرصت استثنايي براي ظرفيت‌هاي جديد به وجود بياورد تا از طريق اشتغال درآمدزا کشور را از مهم‌ترين گردنه هرم سني جمعيت عبور دهد. طي سال‌هاي اخير بودجه کشور رشد جهشي پيدا کرده و تعهدات دولت نيز با افزايش زيادي مواجه شده است و واردات نيز از محل درآمدهاي مستقيم و غيرمستقيم نفتي با رشد فزآينده‌اي مواجه شده است که ادامه آن نيازمند تداوم برخورداري از درآمدهاي سرشار نفتي بود.

مصارف سيستم بانکي بر منابع پيشي گرفته است

به گزارش ايسنا، رييس‌جمهور در ادامه با بيان اينکه "مصارف سيستم بانکي بر منابع پيشي گرفته و فاصله بوجود آمده با منابع بانک مرکزي پر شده است"، گفت: در مجموع امروز با سه‌گونه عدم تعادل مهم در تراز پرداخت‌ها، بودجه دولت و نظام بانکي مواجهيم که بايد براي رفع آنها بکوشيم.

رسيدگي به موارد ضروري و فوري، پرداختن به راه‌حل مشکلات

روحاني افزود: کسري بودجه و کسري تراز پرداخت‌ها و نظام چند نرخي ارز و عدم تعادل در سيستم بانکي، راه ناتمام هدفمندسازي يارانه‌ها و همچنين روش اجراي سياست‌هاي کلي اصل 44 قانون اساسي به عنوان پنج سرفصل اقتصادي در کنار مساله تحريم‌هاي بين‌المللي، سرفصل‌هاي اصلي مواردي را تشکيل مي‌دهند که دولت در برنامه‌هاي اقتصادي خود به آنها توجه ويژه‌اي دارد. برنامه‌ دولت براي مواجهه با شرايط دشوار موجود دو مرحله دارد؛ اول رسيدگي به برخي از موارد ضروري و فوري و دوم، پرداختن به مشکلات اصلي و راه‌حل اساسي آنها.

اقدامات ضروري در شش ماه اول کار دولت انجام مي‌شود

روحاني با بيان اينکه "اقدام اينجانب در معرفي زودهنگام کابينه به مجلس با توجه به همين ضرورت‌ها بوده است"، اظهار کرد: اقدامات ضروري اوليه در شش ماهه شروع به کار دولت با اين هدف انجام مي‌شود تا به برقراري ثبات و آرامش در اقتصاد کشور کمک کند.

وي با بيان اينکه "در رويکرد بنيادين به مسائل و مشکلات اصلي کشور دولت دو مسير را به موازات يکديگر دنبال مي‌کند"، توضيح داد: از يک طرف در عرصه ديپلماسي تلاش مي‌کنيم در چارچوب خواست استقلال‌طلبانه مردم در چالش‌هاي موجود بين‌المللي فائق آييم و بتوانيم روند نامطلوب موجود را متوقف کنيم و از طرف ديگر محدوديت‌هاي موجود منابع را به منزله فرصتي تلقي خواهيم کرد تا به بهره‌وري فعاليت‌ها بپردازيم و تلاش کنيم تا منابع اقتصادي را افزايش داده و همچنين تخصيص بهينه منابع موجود را بهبود بخشيم.

به بهبود فضاي کسب و کار خواهيم پرداخت

روحاني ادامه داد: در سطح بنگاه‌ها به طور جدي به بهبود فضاي کسب و کار خواهيم پرداخت تا از اين طريق فعاليت‌هاي توليدي جاذبه پيدا کند و با به دست آوردن بازده مناسب به جذب بيشتر منابع به امور توليدي کمک کنند که بازنگري سياست‌هاي کلي اصل 44 در همين راستا خواهد بود.

وي با بيان اينکه "اولويت ديگر دولت، کاهش رشد نقدينگي است تا از اين طريق شتاب تورم کنترل شود"، خاطرنشان کرد: کاهش تورم به رشد سرمايه‌گذاري و ثبات اقتصاد کلان کمک مي‌کند که نتايج مثبت آن قابل توجه خواهد بود.

فاز دوم هدفمندسازي يارانه‌ها بايد بسيار کاراتر اجرا شود

رييس‌جمهور با بيان اينکه "ما فکر مي‌کنيم فاز دوم هدفمندسازي يارانه‌ها بايد بسيار کاراتر و با تاکيد بر رفع عدم تعادل‌هاي اقتصادهاي کلان به اجرا درآيد"، گفت: اولين آزمون سخت دولت تدبير و اميد در بودجه سال 1393 خواهد بود که مطمئنا بر مبناي معيارها انضباط مالي، پولي،‌ شفافيت و حداکثرسازي منابع و افزايش کارآيي مصارف تنظيم خواهد شد و در اين چارچوب نقش وزراي بهداشت،‌ آموزش و پرورش، کشور، علوم، دفاع در مديريت هزينه‌ها و نوآوري در سازوکار مالي حوزه‌هاي تحت مديريت خود بسيار تعيين‌کننده خواهد بود.

اعتدال به معناي ايجاد توازن ميان آرمان‌ها و واقعيت‌هاست

وي در ادامه به تعريف اعتدال در زمينه سياست خارجي پرداخت و گفت: اعتدال به معناي ايجاد توازن ميان آرمان‌ها و واقعيت‌ها در مسير در نظر گرفته شده و در واقع جهت دادن واقعيت‌ها به سمت آرمان‌هاست.

رييس‌جمهور افزود: گفتمان عدالت در سياست خارجي حرکت واقع‌بينانه، خودباورانه، متوازن، هوشمندانه و تعامل سازنده و تفاهم به منظور ارتقاي جايگاه و منزلت ايران و توسعه کشور است.

تقويت و توان اقتدار فرهنگي از برنامه‌هاي دولت است

رييس‌جمهور در ادامه گفت: در بخش فرهنگ و هنر نيز از جمله برنامه‌هاي دولت، صيانت از فرهنگ و هويت ديني و ملي، تقويت و توان اقتدار فرهنگي، کمک به ارتقاي سطح فرهنگ عمومي، تقويت نهادهاي صنفي و تشکل‌هاي مدني در عرصه فرهنگ و هنر، تضمين آزادي‌هاي قانوني و ارتقاي منزلت آنها،‌ صيانت از تکثر فرهنگي، رونق اقتصادي فرهنگ و هنر، گسترش مبادلات در اين زمينه، بهره‌گيري از ظرفيت‌هاي فناوري ارتباطي و اطلاعاتي جهت تحقق اهداف فرهنگي و ... است.

جامعه از افراط و تفريط به تنگ آمده است

روحاني افزود: جامعه از افراط و تفريط به تنگ آمده است و اعتدال راهي است که اين ملت به صورت گسترده از آن استقبال کرد و در نهايت مجموعه شرايط سياسي، همراهي و تاکيد بر اصول از سوي تمام ارکان سياسي کشور منجر به پيروزي شد. رييس‌جمهور گفت: اکنون نيز دولت تدبير و اميد با تدوين رئوس برنامه‌هاي خود و تقديم آن به مجلس و معرفي وزراي خود در تلاش است که به مطالبات مردم پاسخ دهد.

کابينه پيشنهادي حاصل خرد جمعي تعداد زيادي از نخبگان کشور است

روحاني با اشاره به مشورت‌هايي که براي انتخاب وزرا انجام داده و استفاده از تجربيات و تشکيل کارگروه‌هايي براي تدوين برنامه‌هاي دولت و همچنين انتخاب وزرا، گفت: به صراحت ادعا مي‌کنم که کابينه پيشنهادي حاصل خرد جمعي تعداد زيادي از نخبگان کشور است. در انتخاب وزرا به هيچ وجه عنوان سهم‌خواهي جناح‌ها، احزاب و تشکل‌ها در کار نبوده و هيچ حزب و جناحي در تصميم‌گيري در ارتباط با وزرا به من فشار نياورده و هيچ وزيري به عنوان سهم يک جناح مطرح نيست.

وي افزود: با تمام وزرا شرط شده است که افکار، عقايد و وابستگي گذشته آنها محترم است، اما آمدن آنها به دولت صرفا به خاطر دانش، تخصص، تجربه، تعهد و کارآيي آنها در اين مقطع زماني بوده است. با آنها شرط شده است که در انتخاب همکارانشان معيار جناحي و حزبي را به کار نگيرند و اصل بر شايسته‌سالاري، تکيه بر گفتمان اعتدال و فراجناحي بودن است.

وزرا و معاونان با معيارهاي فراجناحي انتخاب شده‌اند

رييس‌جمهور در ادامه صحبتهاي خود در مجلس، با اشاره به وزراي پيشنهادي خود براي کابينه يازدهم تاکيد کرد: وزرا و معاونان با معيارهاي فراجناحي انتخاب شده‌اند.

به شايستگي وزرايي که برگزيده‌ام اطمينان دارم

رييس‌جمهور همچنين افزود: من به شايستگي وزرايي که برگزيده‌ام اطمينان دارم و معتقدم وزرايي که در روز تحليف به مجلس شوراي اسلامي معرفي کردم، به خوبي از پس تحقق برنامه‌ها و اهداف دولت برمي‌آيند. دولت تدبير و اميد يک مجموعه واحد است من در انتخاب وزرا مشکلات کشور و توانمندي‌هاي افراد را مد نظر قرار داده‌ام و در سه زمينه اقتصاد زيربنايي، سياسي و امنيتي و فرهنگي و اجتماعي وزرايي را انتخاب کردم که توانايي کار گروهي و هماهنگ با دولت را داشته باشند.

اميدوارم همه وزراي پيشنهادي از اعتماد نمايندگان برخوردار شوند

رييس‌جمهور در پايان اظهار کرد: اميدوارم همه وزرايي که به مجلس شوراي اسلامي معرفي شده‌اند، بتوانند از اعتماد نمايندگان عزيز برخوردار باشند و دولت يازدهم بتواند پس از راي اعتماد هرچه سريعتر کار خود را آغاز و وعده‌هايي که به مردم داده است را يکي پس از ديگري عملياتي کند.


 پرواز ممنوع در سوريه ضروري است 

مهر: ايهود باراک، وزير جنگ سابق رژيم صهيونيستي با طرح اين ادعا که بشار اسد در نهايت سقوط مي‌کند، ايجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز سوريه را اقدامي ضروري دانست.ايهود باراک، نخست وزير و وزير جنگ سابق رژيم صهيونيستي، در مصاحبه با شبکه خبري سي‌ان ان اقرار کرد که در تصوراتش در خصوص سرعت برکناري بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه اشتباه کرده است.

وي گفت: من به خاطر ارزيابي نادرست از نقش ايران و حزب الله در سوريه، در تعيين زمان و سرعت برکناري بشار اسد از قدرت اشتباه کردم، اما بايد بگويم که در هر حال اسد سقوط خواهد کرد.باراک علاوه بر اين بر لزوم ايجاد منطقه پرواز ممنوع در شمال و جنوب سوريه (در نزديکي مرزهاي مشترک سوريه با اردن و ترکيه) تاکيد کرد.


 نتيجه مذاکرات صلح حساس است 

ايلنا: وزير امور خارجه آلمان در ديدار با رئيس رژيم صهيونيستي درخصوص از سرگيري مذاکرات صلح ميان اسرائيل و فلسطين، ايران و اينکه آيا مي‌توان اقدامي براي خاتمه درگيري‌ها در سوريه انجام داد يا خير گفت‌وگو کرد. همچنين شيمون پرز گفت که از ديدار و گفت‌وگو با وستروله خرسند است چرا که وي در دوران بسيار مهم و حساسي به خاورميانه آمده است.وي همچنين با تاکيد بر نقشي که آلمان به صورت کلي و وستروله به شخصه در کمک رساندن براي دستيابي به روند صلح دارد، گفت: خاورميانه در سازش نيست چرا که جهان اينگونه نيست. هيچ شانسي براي عقب‌گرد وجود ندارد. بنابراين همگي ما بايد به سوي جلو گام برداريم.

شيمون پرز با اشاره به اينکه مساله مذاکرات اوليه براي دستيابي به صلح با پيروزي همراه خواهد شد، گفت: افرادي که دچار شک هستند، اشتباه مي‌کنند.


 شرط مصربراي برقراري رابطه با ايران 

ايسنا: وزير امور خارجه پيشين مصر بهبود روابط با ايران را خواستار شد. محمد کامل عمرو در گفت‌وگو با روزنامه‌ مصري الاهرام در پاسخ به سوالي در ارزيابي از تلاش دولت محمد مرسي، رييس‌جمهور مصر براي تقويت روابط با ايران گفت: ما خواهان روابطي خوب با همه کشورها از جمله ايران هستيم و از سرگيري روابط با ايران بر اساس چارچوب‌هاي ويژه امنيت ملي را امري مطلوب تلقي مي‌کنيم چارچوب‌هايي که تنها به مصر محدود نمي‌شود بلکه در وراي مرزهاي مصر قرار دارد.وي افزود: آن‌چه که به امنيت خليج (فارس) لطمه وارد کند، به امنيت ملي مصر لطمه وارد مي‌کند از اين رو اين مساله براي ما تنها به مرزهاي مصر چه شرق و چه غرب آن محدود نمي‌شود بلکه خليج (فارس) را نيز دربرمي‌گيرد.کامل عمرو ادامه داد: امنيت خليج (فارس) براي امنيت ملي مصر خط قرمز به شمار مي‌رود با اين وجود ما در امور داخلي کشوري دخالتي نمي‌کنيم و دخالت ديگران را در امور داخلي مان نيز نمي‌پذيريم.


 يک نکته از هزاران 

زلزله در ساعت هاي 16:53 و 17:04 روز 21 مرداد 1391، مناطق اهر و ورزقان آذربايجان شرقي را به لرزه درآورد. در اين زلزله 306 نفر کشته و 5 هزار نفر زخمي شدند.

حماسه نوع دوستي مردم درآن زمان محقق شد و از اقصي نقاط كشور كمك‌هاي نقدي و غيرنقدي به سمت مناطق زلزله زده سرازير شد . دراين ميان مسولان هم با حضور در ميان زلزله زدگان وعده‌هايي دادند كه براساس آن بايد ظرف شش ماه تمام خانه‌ها ساخته مي شد، كه چنين امري محقق نگشت و مردم درسرمايي طاقت فرسا زندگي كردند!

قصد سياه نمايي از اقدامات انجام شده نداريم، اما يك سال از آن زمان گذشته است و هنوز بسياري از وعده‌ها محقق نشده و حتي بسياري از زلزله زدگان مسكني براي سكونت ندارند!


 ميز خبر 

مشاور رييس جمهور خبر داد:

سفر به قرقيزستان و نيويورک در دست بررسي است

مشاور رييس جمهور با بيان اين‌که سخنگوي دولت بعد از استقرار کابينه مشخص مي‌شود، گفت که سفر رييس جمهور به قرقيزستان و نيويورک در حال بررسي است و هنوز نهايي نشده است.

محمدرضا صادق در گفت‌وگو با ايسنا، در مورد تعيين سخنگوي دولت گفت: قاعدتا بعد از تعيين تکليف راي اعتماد مجلس به وزراي پيشنهادي اين موضوع مشخص مي‌شود، به عبارت ديگر سخنگوي دولت بعد از تعيين تکليف کابينه معرفي مي‌شود.

وي در مورد زمان انتخاب معاونان رييس جمهور نيز تصريح کرد: آقاي دکتر روحاني همچنان در حال تکميل برنامه‌هاي دولت است و به مرور همکاران خود را انتخاب مي‌کنند، البته ايشان هم اکنون نيز از زمان بندي جلوتر است.

به گفته صادق معاونين رييس جمهور ظرف روزهاي آينده تعيين مي‌شوند.مشاور رييس جمهور همچنين در مورد سفر رييس جمهور به قرقيزستان و نيويورک نيز اظهارداشت: برنامه اين دو سفر در حال بررسي است و هنوز نهايي نشده است.

اعتصاب غذاي مخالفان تونسي در برابر پارلمان

جنبش «تمرد» تونس اعلام کرد که تعدادي از اعضاي اين جنبش در برابر ساختمان پارلمان اين کشور دست به اعتصاب غذا زدند.به گزارش ايلنا به نقل از روسيا اليوم، جنبش تمرد تونس در کنفرانسي مطبوعاتي تصريح کرد که پنج تن از اعضاي اين جنبش و چهار تن از اعضاي جنبش «حقي» در ميدان «باردو» در پايتخت دست به اعتصاب غذا زدند.

«سيف العرفاوي» عضو جنبش تمرد که خود يکي از اعتصاب‌کنندگان است، بدون اشاره به جزئيات بيشتر گفت که چهارشنبه هفته جاري اقدام‌ها عليه دولت افزايش مي‌يابد.

العرفاوي همچنين گفت که مخالفان به تحصن خود در ميدان باردو تا زمان رسيدن به خواسته‌هايشان يعني انحلال پارلمان، کناره‌گيري دولت و تشکيل دولت وحدت ملي ادامه مي‌دهند.

اين در حالي است که «وداد بوشماوي» تاجر مشهور تونسي شايعاتي درباره رياستش بر دولت جايگزين که مخالفان قصد دارند هفته آينده آن را اعلام کنند را رد کرد.

درخواست ترکيه از ايران براي آزادي خلبانانش در بيروت

روزنامه‌ جمهوريت به نقل از منابع آگاه سياسي از تماس ترکيه با ايران براي ميانجي‌گري بر سر آزادي دو خلبان ترک خود در لبنان خبر داد.

به گزارش مهر، اين روزنامه ترکيه‌اي به نقل از منابع ياد شده ادامه داد:‌ ترکيه در تماس با مسوولان عالي‌رتبه ايراني از آن‌ها خواست تا با وساطت نزد طرف‌هاي سياسي در لبنان که مظنون به دست داشتن در ماجراي ربودن دو خلبان ترک در اين کشور هستند، در اين ماجرا دخالت کند.

اين منابع درباره ربوده شدن دو خلبان ترک در لبنان مدعي شدند که پشت پرده اين مساله درگيري سوري - ترکي و اختلافات ايران و عربستان بر سر مساله لبنان و سوريه است.

دولت مصر به تحصن هواداران مرسي پايان مي‌دهد

يک منبع امنيتي در وزارت کشور مصر اعلام کرد که به تحصن هواداران «محمد مرسي» رئيس‌جمهوري برکنار شده اين كشور پايان داده مي‌شود.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، اين منبع امنيتي گفت که «محمد ابراهيم» وزير کشور مصر شب گذشته با معاونان خود نشستي را برگزار کرده و در اين نشست، بامداد امروز زمان پايان دادن به تحصن هواداران مرسي در ميدان‌هاي «رابعه عدويه» و «النهضه» مشخص شد.

وي افزود که در نشست شب گذشته گزاش‌هاي امنيتي در مورد تعداد تحصن‌کنندگان، سلاح‌هايي که دراختيار دارند، استحکاماتي که در اين دو ميدان ايجاد کردند و تعداد زنان و کودکاني که در ميان تحصن‌کنندگان هستند، بررسي شد.اين منبع تصريح کرد که همه نيروهايي که براي پايان دادن به تحصن هواداران مرسي شرکت مي‌کنند، از حمايت زره‌پوش‌ها بهره‌مند بوده و به همه سرباز‌ها نيز سپرهاي ضد گلوله داده مي‌شود.

منبع امنيتي همچنين تاکيد کرد که تحصن‌کنندگان محاصره مي‌شوند و از رسيدن آب و غذا به آن‌ها جلوگيري مي‌شود، سپس به آن‌ها هشدار داده مي‌شود، پس از آن از خودروهاي آب‌پاش و به دنبال آن نيز از گلوله‌هاي مشقي عليه آنها استفاده مي‌شود.

در همين حال، اين منبع بيان کرد که وزرات کشور مصر بر عدم خونريزي طي پايان دادن به تحصن هواداران مرسي اصرار دارد و از همه تحصن‌کنندگان مي‌خواهد که براي حفظ جان دو طرف به تحصن خود پايان دهند.

نشست فوق‌العاده فلسطيني‌ها براي تحريم دور دوم مذاکرات صلح

در پي ادامه شهرک‌سازي‌هاي رژيم صهيونيستي، مسئولان فلسطيني مذاکراتي را براي پايان دادن به گفت‌وگوهاي بي‌نتيجه صلح با اسرئيل، آغاز کردند.

به گزارش ايرنا، يک مقام مسئول در تشکيلات خودگردان فلسطين به خبرگزاري آلمان گفت: هيات مذاکره کننده فلسطيني تماس‌هايي با محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين برقرار کرده تا تصميمي فوري در خصوص اقدام اخير اسرائيل در ساخت 1000 واحد مسکوني جديد در شهرک‌هاي يهودي نشين واقع در قدس و کرانه باختري، اتخاذ کنند.

اين مسئول بلندپايه فتح که خواست نامش فاش نشود گفت: مذاکرات فشرده‌اي هم اکنون ميان هيات مذاکره کننده فلسطيني و رهبران فلسطين در جريان است تا در صورت توافق همه گروه‌ها، فلسطينيان از شرکت در دور دوم مذاکرات صلح خودداري کنند.

افتتاح اولين دفتر اخوان المسلمين سوريه در حلب

در پي غيبت طولاني مدت اخوان المسلمين سوريه در صحنه سياسي اين کشور اين گروه اعلام کرد که اولين دفتر خود را در حلب تاسيس کرده است.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌اي الحياة، دفتر سياسي اخوان المسلمين سوريه در بيانيه‌اي اعلام کرد: حسان هاشمي، رئيس اين دفتر در سفرش به حلب ظرف چند روز گذشته اولين دفتر اخوان المسلمين را در کشور تاسيس کرد.

وي با بيان اينکه اين اقدام يک مبارزه طلبي عليه نظام سوريه به شمار مي‌آيد، عنوان داشت: اخوان المسلمين با اين اقدام خود تاکيد کرد که درصدد است به صورت علني در صحنه سياسي حضور يابد.

در اين بيانيه آمده است: افتتاح اين دفتر با اين هدف بود که فعاليت‌هاي سياسي، نظامي، مدني و هماهنگي‌ها در يک چارچوب صورت گيرد تا از اين طريق وحدتي که اخوان المسلمين به دنبال آن است، تقويت شود.


 ميز خبر 

نخست‌وزير نروژ راننده تاکسي شد!

نخست‌وزير نروژ در اقدامي غير منتظره با لباس مبدل و به عنوان راننده تاکسي به ميان مردم کشورش رفت تا نگراني‌هاي واقعي راي‌دهندگان را درک کند.به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه ديلي تلگراف، "ينس استولتنبرگ"، نخست‌وزير نروژ در ويدئويي که بر روي فيس‌بوک، توييتر و يوتيوپ گذاشته شد، گفت: براي من مهم است که بشنوم مردم واقعا چه فکري مي‌کنند.

اگر يک مکان وجود داشته باشد که مردم هر آنچه فکر مي‌کنند، بيان مي‌کنند، آن در تاکسي است.استولتنبرگ يک بعدازظهر در ماه ژوئن يونيفرم تاکسي‌هاي اسلو را بر تن کرد و با يک مرسدس سياه در پايتخت نروژ مشغول مسافرکشي شد.يک دوربين مخفي که در تاکسي کار گذاشته شده بود واکنش‌هاي مسافران را ضبط مي‌کرد.در اين تاکسي، راي دهندگان در خصوص موضوعاتي از آموزش گرفته تا سياست دولت در خصوص نفت بحث کردند.

مسافران نخست‌وزير نروژ مجبور نبودند پولي براي جابه‌جايي خود پرداخت کنند.

ادعاهاي منافقين تنها مبناي اتهام عليه ايران در پرونده آميا

خبرنگار تحقيقي مشهور آمريکايي در گزارشي طرح اتهام‌ عليه جمهوري اسلامي ايران در حادثه آميا را مبتني بر ادعاهاي گروهک تروريستي منافقين خواند.به گزارش ايسنا، خبرگزاري "اينترپرس سرويس" در گزارشي به قلم گرت پورتر، روزنامه‌نگار تحقيقي، درباره اتهامات وارده عليه ايران در زمينه حادثه آميا و ارتباط آن با گروهک تروريستي منافقين تاکيد کرد که متن کامل قرار بازداشتي که آلبرتو نيسمان، دادستان آرژانتين، در سال 2006 عليه مقامات ايراني صادر کرد فاش مي‌کند که کل اين ادعانامه بر اساس اتهام‌هاي گروهک منافقين تنظيم شده است.

بنا بر گزارش شبکه خبري "پرس.تي.وي"، اين گروهک تروريستي ادعا مي‌کند تصميم حمله به ساختمان انجمن يهوديان آرژانتين در نشست مقامات عالي‌رتبه ايران در اوت سال 1993 اتخاذ شد. جمهوري اسلامي هرگونه دست داشتن در حادثه تروريستي آميا را تکذيب کرده است.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام –FUIW-

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، دولت کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري، 2 آپريل 2007

سند در مورد موضوع 3.4 از پيش نويس دستور کار:

(پيش نويس راهنماي کيفيت و اعتبار سنجي براي دانشگاه هاي جهان اسلام)

قسمت چهل

پنجم: برنامه هاي آکادميک

ادامه مطلب شاخص ها

د- محتواي:

1- برنامه ارائه شده به دانشجو تا چه حدي اطلاعات کافي براي انجام کار او بعد از فارغ التحصيلي ارائه مي دهد؟

2- مهارت هاي تدريس شده براي دانشجو تا چه حدي در موردانجام کار او کفايت مي کند؟

3- روندهاي لازمي که دانشجو براي انجام کارآمد کار خود بايستي به دست آورد چيست؟

4- محتواي هر دوره از نظر علمي تا چه حد دقيق است؟

5- آيا محتواي علمي برنامه سرعت خود رابا آخرين توسعه هاي دانش و روندهاي جاري جهاني حفظ مي کند؟

6- وزن نسبي اطلاعات واقعي وحقيقي در مقايسه با مفاهيم، مهارت ها، ارزش ها و روندهاي عمومي چقدراست؟

7- محتوي تا چه حد براي کاربرد منابع مختلف دانش به دانشجو کمک مي‌کند؟

8- آيا برنامه شامل تخصص ميداني به دانشجو اجازه کاربرد دانش تئوري را که ياد گرفته اند مي دهد؟

9- تخصص ميداني تا چه حد هدف هاي برنامه را تامين مي کند؟

10- محتوي اين دوره ها تا چه حد به دانشجوبراي توسعه توانايي هاي او در حل مسائل به صورت خلاق کمک مي کند؟

11- برنامه هاي ارائه شده به دانشجو همراه وسايل تا چه حد به استفاده از فنون جديد وکاربردهاي آنها در تدريس مي انجامد؟

12- برنامه تاچه حد يک محيط مناسب براي خود -دستورالعملي وخودمختاري در کسب دانش ارائه مي دهد؟

13- ارزش ها و اخلاق که لازمه کار تجربي است تا چه حد در برنامه محتوي علمي منعکس شده است؟

14- آيا محتوي دوره آموزشي با فرهنگ اسلامي در تضاد است؟

15- دوره آموزش در علوم انساني تصوير سايرين را چگونه نشان مي دهد (پيروان ساير عقايد و مذاهب)؟

16- تصوير نشان داده شده از سايرين تا چه حد با فرهنگ اسلامي سازگار است؟


 سرمقاله 

 بحرين و انقلاب مداوم

علي رمضاني

با نزديک شدن موعد برگزاري تظاهرات گسترده در بحرين در 14 اگوست، پادشاه بحرين فرماني را به هدف تشديد مجازات‌ها صادر کرد.در اين فرمان، نشست‌هاي عمومي و برگزاري تظاهرات در منامه ممنوع شده اما تحصن در برابر سازمان‌هاي بين‌المللي با اجازه کتبي قابل اجرا است. گذشته از اين نيز مجلس بحرين در پايان جلسه ويژه اخير خود براي تعديل قانون مبارزه با تروريسم در خصوص شماري از توصيه‌ها به توافق رسيد.

در واقع بحرين كه از دو سال قبل شاهد اعتراضات مسالمت آميز براي دستيابي به آزادي و روي کار آمدن نظامي منتخب بوده با سرکوبگري دولت بحرين و همچنين نيروهاي خارجي و منطقه اي مواجه بوده است.

چانچه اخيرا نيز از يك سو جوانان بحريني در اولين روز تعطيلات عيد فطر خيابان اصلي در مناطق مختلف اين کشور را با آتش زدن لاستيک بسته و موجب قطع خيابان هاي اصلي از جمله پل ستره، البديع، استقلال، دار کليب، راس الرمان و خيابانهاي شهر منامه شد و از سوي ديگر هم پس از اعلام موجوديت جنبش تمرد در اين کشور در واقع منامه و آل خليفه به هراس افتاده و با رويكرد و نگاه به ساكت كردن مخالفان و وضع قوانين سختگيرانه، عمليات گسترده امنيتي و برخورد شديد با فعالان و معترضان را پيش از فراسيدن 23 مرداد را گسترده تركرده است.

اين رويكرد سركوب و افزايش فشار و وضع قوانين و رويكردهاي اجباري از سوي دولت بحرين عملا موجب شده است تا رويكردهايي چون اختيارات بيشتر به نيروهاي پليس براي مقابله با اعتراضات واكنشهاي بيشتر داخلي وخارجي را برانگيخته است. چنانچه از يك سو کميسارياي عالي حقوق بشر درباره تشديد برخورد و سرکوب مخالفان در بحرين در پي تغيير قانون به اصطلاح مبارزه با تروريسم هشدار داد و از سوي ديگر هم احزاب و جمعيت هاي مخالف بحريني درپي دستورات حمد بن عيسي آل خليفه براي تعديل و تشديد قوانين درخصوص برگزاري تجمعات و راهپيمايي ها به اين رويكرد واكنش نشان دادند.

آنچه مشخص است جدا از چنين رويكردهايي چون ممنوعيت برگزاري هرگونه تظاهرات در شهر منامه، تشديد مجازات‌ها و اعمال حالت فوق العاده و سلب تابعيت و برخورد با جمعيت‌هاي سياسي مورد توجه دولت منامه بوده و هست.

اين در حالي است كه آل خليفه همچنان در برابر مخالفان شيعه مقاومت كرده امتيازهاي حداقلي و ناچيزي كه به مخالفان و انقلابيون شيعه پيشنهاد ميكند فاقد ارزش چنداني است. در اين شرايط با نزديك تر شدن به بيست و سه مرداد عملا منامه تلاش ميكند تا با كمك حاميان منطقه اي و بين المللي خود مانع از تغيير شرايط در بحرين گرددد.

همچنين در كنار اين نيز با بي توجهي به قوانين و ارزشهاي جهاني حقوق بشر و به چالش طلبيدن آشکار سازمان ملل و تعهدات بين المللي بحرين در زمينه محافظت از حقوق مردم عملا ارزشي براي سازمان ملل و اراده جامعه بين المللي نشان نميدهد.. چنانچه اخيرا نيز با تاكيد بر اجراي لغو حق تابعيت انقلابيون از يك سو در برابر حقوق اساسي و ماده 15 اعلاميه جهاني حقوق بشر قرار گرفته و از سويي نيز با دادن اختيارات بيشتري به نيروهاي پليس براي مقابله با اعتراضات موجب بدتر شدن وضعيت سياسي كشور شده است.


  پيام رييس قوه قضاييه به مجلس:
 پيشنهاد پورمحمدي براي وزارت دادگستري طريقي قانوني بود 
 بخشنامه معاون اول ملغي نيست

رييس قوه قضاييه در پيامي به مجلس شوراي اسلامي، گفت که پيشنهاد مصطفي پورمحمدي براي وزارت دادگستري سهميه نبوده بلکه طريق کار است که در قانون اساسي پيش‌بيني شده است.به گزارش ايسنا، علي لاريجاني رييس مجلس شوراي اسلامي در پايان جلسه علني روزدوشنبه مجلس اظهار کرد: رييس قوه قضاييه پيغامي به مجلس دادند.

يکي از آقايان نماينده گفتند رييس قوه قضاييه سهميه‌اي در کابينه داشتند، آقاي ناطق سهميه‌اي داشتند و ديگري هم سهميه‌اي داشتند، رييس قوه قضاييه گفتند اين حرف ناصوابي است زيرا طبق قانون اساسي، وزير دادگستري بايد با پيشنهاد رييس قوه قضاييه و در هماهنگي با رييس‌جمهور مشخص شود بنابراين اين طريق کار است که در قانون اساسي پيش‌بيني شده و نه سهميه.

رييس مجلس ادامه داد: نکته دومي که رييس قوه قضاييه گفته‌اند بر اساس اظهارات يکي از نمايندگان بود که گفتند اولين تصميم معاون اول رييس‌جمهور خلاف قانون بوده است، ايشان گفتند پيغام بدهم که رييس ديوان عدالت گفته تصميم معاون اول ملغي است زيرا خلاف قانون است اما مطابق قانون اساسي و طبق اعلام رييس قوه قضاييه، هيات عمومي ديوان بايد نظر دهد تا مصوبه‌اي لغو شود لذا نظر رييس ديوان عدالت اداري نظر شخصي بوده و اين به معناي رد مصوبه معاون اول و بخشنامه ايشان تلقي نمي‌شود.


 ترخيص دارو با ارز 1226 توماني با دستور ويژه رئيس جمهور 

معاون بازرگاني داخلي وزير صنعت، معدن و تجارت از ترخيص دارو با ارز 1226 تومان با دستور ويژه دکتر روحاني رئيس جمهور خبر داد.به گزارش مهر، حسن رادمرد گفت: با دستور ويژه رئيس‌جمهور کالاهاي اساسي و دارو با ارز 1226 تومان ترخيص مي‌شود و مابه‌التفاوت ارز 1226 تومان و ارز مبادله‌اي را دولت به صورت يارانه پرداخت مي‌کند.وي در واکنش به اين سئوال که اين يارانه از چه محلي پرداخت مي‌شود، گفت: از هر محلي که پرداخت شود، بايد بازگردانده شود که در آينده نزديک ساز و کار آن مشخص و اعلام مي‌شود.معاون وزير صنعت، معدن و تجارت گفت: اين تصميم براي حفظ قدرت خريد مردم و همچنين جلوگيري از افزايش قيمت کالاهاي اساسي و دارو اتخاذ شده است.


 چهارشنبه؛ زمان اعلام نظر نهايي فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت درباره کابينه 

عضو هيئت رئيسه فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت با بيان اينکه اين فراکسيون چهارشنبه نظرنهايي خود را درباره کابينه اعلام مي‌کند، گفت: فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت در راي اعتماد به وزرا دموکراتيک عمل مي‌کند.اسماعيل جليلي در گفت‌وگو با خانه ملت، در ارزيابي راي اعتماد به وزراي پيشنهادي دولت يازدهم، گفت:برخي نمايندگان در موضعگيري‌هاي خود اعلام مي‌کنند که 30 درصد وزراي پيشنهادي نبايد راي بياورند که اين منطقي نيست و بايد اجازه داد تا فرآيند راي اعتماد به وزرا تا انتها ادامه پيدا کند و مجلس از اين فاز شناخت وزراي پيشنهادي عبور کند و بر اساس واقعيت‌ها به آنها راي داده شود.جليلي تصريح کرد: با توجه اينکه رايزني‌ها همچنان ادامه دارد امکان اين که در لحظات آخر تمامي وزراي پيشنهادي راي بياورند زياد است.عضو هيئت رئيسه فراکسيون اصولگرايان رهروان ولايت با بيان اينکه در فراکسيون نظري برراي اعتماد ندادن به وزيري خاص وجود ندارد، گفت: فراکسيون به صورت دموکراتيک عمل مي‌کند و وزراي پيشنهادي را در مجمع به راي مي‌گذارد.


 باراک اوباما در حال صرف غذا با روساي کنگره آمريکا 


 آبگرفتگي معابر در زاهدان 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي