جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4498


رژيم بعد از زايمان


چرا خواب ميبينيم؟


خبرها از عالم علم


 رژيم بعد از زايمان  

بعد از وضع حمل تمام خانم‌ها تمايل دارند كه به وزن قبل از حاملگي خود برگردند و نگران هستند كه اين مورد چه مدت طول خواهد کشيد بلافاصله بعد از زايمان به دنبال تخليه محتويات رحم و خونريزي طبيعي حدود 5 تا 6 كيلوگرم، وزن كاهش مي‌‌يابد.

به گزارش سايت پزشکان ايران، در طول 6 هفته اول بعد از زايمان 2 تا 3 كيلوگرم ديگر وزن كاهش پيدا مي‌‌كند كه اين كاهش وزن به علت از دست دادن مايع از طريق ادرار است. اكثر خانم‌ها در طي 6 ماه بعد از زايمان به وزن قبل از حاملگي خود مي‌‌رسند. از عواملي كه بر روند كاهش وزن بعد از زايمان تاثير دارند: حاملگي اول،‌ شيردهي، برگشت زود هنگام به كار خارج از خانه و … مي‌‌باشند.

طي 6 هفته اول بعد از زايمان نبايد محدوديت انرژي داشته باشيد. زيرا بدن نيازمند است تا آنچه در زمان تولد نوزاد ازدست رفته است بازيابد و نياز كودك تامين شود. در انجام كارهاي منزل كمك كرده و احتمالا كار خود را شروع كنيد. تغذيه با شير مادر به طور معجزه‌آسا باعث كاهش وزن نمي‌‌شود ولي به كاهش وزن كمك مي‌‌كند.

خانمي كه زايمان كرده است در واقع مسئول تغذيه خود و نوزادش مي‌‌باشد، پس بايد رژيم غذايي خود را با دقت انتخاب كند. رژيم بعد از زايمان بايد با دقت دوران بارداري رعايت شود. خوردن همه مواد مانند حبوبات و دانه‌هاي مغذي، ميوه‌هاي تازه، سبزيجات و غذاهايي كه پروتئين و كلسيم و آهن را به فراواني فراهم مي‌‌كنند بايد مورد توجه قرارگيرد. متخصصان و كارشناسان در بحث‌هاي پرستاري مادران توصيه به اضافه كردن انرژي به ميزان 500 كالري در روز را دارند. به طور متوسط اكثر زنان شيرده روزانه 2700 كالري انرژي نياز دارند. خوردن كمتر از 1800 كالري در روز منجر به كاهش توليد شير و ضعف مي‌‌شود. در اين دوران، شيردهي و آزاد شدن اكسي توسين (هورمون آزاد شده از هيپوفيز) باعث مي‌‌شود كه مادر احساس تشنگي بيشتري بكند. به همين دليل مادر در اين دوران بيشتر از بقيه مواقع آب مي‌‌نوشد و اگر چه كه تاثير زيادي در تامين شير ندارد ولي دانشكده متخصصين زنان و مامايي آمريكا نوشيدن حداقل 8 تا 12 ليوان آب در روز را به مادران توصيه مي‌‌كند.

مواد غذايي كه مادر مي‌‌خورد و مي‌‌نوشد بر روي شيردهي تاثير مي‌‌گذارد. بنابراين نظارت بر غذاي مادر درواقع نظارت بر غذاي كودك است. بطوريكه اگر مادر غذاي نامناسب مصرف كند، نوزاد در واقع با رفتارش مادر را متوجه مي‌‌سازد. مانند گريه‌كردن، خواب كم، بي‌قراري و… همچنين مادر بايد در مورد مصرف غذاهاي آلرژي‌زا دقت كافي داشته باشد، زيرا نوزاد به يك سري از مواد غذايي كه مادر مي‌‌خورد حساس بوده و پاسخ آن را به صورت علايم پوستي نشان مي‌‌دهد. مصرف بعضي از غذاها توسط مادر باعث قولنج معمولي در نوزاد مي‌‌شود. از جمله كلم و شير گاو.

مادران در اين دوران بايد همانند دوران بارداري ميزان آهن دريافتي را كنترل كنند، هر چند كه در دوران بارداري تمام ويتامين‌ها و مواد لازم را به طور كامل دريافت كرده باشند.

مادر در اين دوران به طور معمول قرص آهن را براي تامين آهن مورد نياز خود و نوزادش مصرف مي‌‌كند. بسياري از خانم‌ها ذخاير آهن خود را طي زايمان‌هاي مكرر به ميزان قابل توجهي از دست مي‌‌دهند. بنابراين مادران بايد در اين دوران از نظر ذخاير آهن كنترل شوند. البته اين نكته قابل توجه است كه اين مواد كمكي (مانند ويتامين‌ها) نبايد جايگزين يك رژيم غذايي خوب شوند.

مادران با رعايت رژيم غذايي متنوع و مناسب سلامت خود و نوزاد خود را تضمين مي‌‌كنند. با توجه به اين كه در اين دوران هر هفته در حدود نيم تا يك كيلوگرم وزن مادر كاهش مي‌‌يابد، رژيم غذايي كم‌چرب به همراه ورزش‌هاي مناسب در اين روند تاثير بسزايي دارند. ولي بايد توجه داشت كه كاهش سريع وزن مادر به عنوان يك خطر براي نوزاد است، زيرا اين عمل باعث مي‌‌شود سم معمولي كه در چربي‌هاي بدن ذخيره شده است را به جريان خون رها كند و ميزان مواد سمي يا آلوده‌كننده در شير بالا رود.

يكي از راه‌هايي كه باعث مي‌‌شود وزن مادر به طور منظم كاهش يابد و هيچ گونه خطري هم براي نوزاد ندارد، شيردهي مي‌باشد. مادراني كه نوزاد خود را شير مي‌دهند، كالري بيشتر از مادراني كه شيردهي نمي‌‌كنند مصرف مي‌‌كنند.

مادران محترم بايد توجه داشته باشند كه حداقل در 6 هفته اول بعد از زايمان حتي نبايد به فكر كاهش وزن باشند، زيرا محدود كردن آنچه شما در هفته‌هاي اول زايمان مي‌‌خوريد باعث كاهش توليد شير مي‌‌شود. مصرف مواد غذايي كه پر از فيبر هستند مانند ميوه‌ها و سبزي‌ها قسمت اصلي رژيم غذايي اين دوران محسوب مي‌‌شوند (حتي بيشتر از زمان بارداري). از مزاياي اين مواد غذايي فيبردار، تامين حركات دودي روده‌ها است كه براي درمان يبوست و هموروئيد (بواسير) مفيد مي‌‌باشد.

هرگز خيلي زود به فكر بارداري مجدد نباشيد. شما بايد ذخاير مواد مغذي بدن خود را تقويت كنيد تا آغاز پرفروغي براي جنين بعدي شما باشد.

بارداري و شيردهي فشار زيادي بر بدن شما وارد مي‌‌سازد. بارداري‌هاي پي‌درپي بر ذخاير مواد مغذي شما نظير كلسيم و آهن و سطح انرژي، فشار اضافي وارد خواهد آورد به خصوص اگر شيرده نيز باشيد.

جهت كاهش وزن خود در بارداري اول محدوديت شديد كالري براي خود ايجاد نكنيد، رژيم فوق العاده كم كالري از تامين مواد مغذي مهم در دوره بارداري بخصوص مواد مغذي نظير كلسيم و آهن ناتوان است.

از استعمال دخانيات و داروهاي غير مجاز خودداري كنيد و راجع به داروهايي كه مصرف مي‌‌كنيد يا قصد مصرف آن را داريد با پزشك خود مشورت كنيد.


 چرا خواب ميبينيم؟  

بتازگي يك تحقيق نشان داده است خوابديدن ميتواند همچون يك روان درماني موثر از بار سنگين خاطرات بد ما بكاهد. در اين تحقيق از يكسري داوطلب خواسته شد به تصاويري كه ميتوانند بشدت يك فرد را تحت تاثير قرار دهند، نگاه كنند و سپس از آنها خواسته شد كه بخوابند. اسكن مغزي اين افراد نشان داد فشار وارد بر بخشي از مغز ـ كه مسئوليت كنترل احساسات و عواطف را بر عهده دارد ـ در يك برهه مشخص دچار ركود شد.

به گزارش جام‌جم‌آنلاين، اين برهه مشخص زماني است كه شخص به خواب عميق رفته و خواب ميبيند، اين مرحله به دليل حركتهاي جزئي و ممتد پلكها قابل تمايز است و آن را اصطلاحا REM ميخوانند كه مخفف عبارت انگليسي «حركت سريع پلك» است.

اين تحقيق گوياي يك موضوع مهمتر نيز بوده است؛ آن كه افراد تحت آزمايش در صبح روز بعد بيان داشتند يادآوري تصاوير شب گذشته، ديگر آنها را متاثر نميكند. محققان ميگويند اين يافته‌ها حاكي از آن است كه خوابديدن ممكن است به انسانها كمك كند بتوانند حوادث سخت زندگيشان را راحتتر بپذيرند.

مسئول اين تحقيق، متيو والكر ـ كه يك دانشمند عصب‌شناس از دانشگاه بركلي ايالت كاليفرنيا است ـ ميگويد: «علت اين كه ما چرا خواب ميبينيم هنوز هم شناخته‌نشده است و حتي مهمتر از آن رابطه ميان خواب و سلامت روان نيز هنوز به درستي شناخته‌شده نيست، اما سابق بر اين هم ما شاهد نمونه‌هاي بارزي از مزاياي خواب در تسكين انسانها بوده‌ايم.

نمونه قابل لمس آن خود ما هستيم كه وقتي بعد از يك خواب راحت بيدار ميشويم، احساس بهتري داريم.» در عين حال، داده‌هاي باليني نشان ميدهد اختلالات روحي و رواني از تشويش گرفته تا استرسهاي ناشي از ضربه‌هاي روحي، همه و همه ميتوانند باعث اختلال در خواب نيز شوند. آقاي والكر در ادامه افزود: «با وجود اين كنش و واكنش طبيعي، ما متوجه مسائل بنيادي جالب توجه ديگري در مغز نيز شده‌ايم كه ميتواند مبناي رابطه ميان زندگي احساسي ما و زمانهايي كه در خواب هستيم، باشد. چنان كه تحقيق اخير نشان ميدهد، خوابديدن ميتواند راه‌حلي باشد براي جبران آسيبهاي روحي كه ما طي روز متحمل شدهايم.»

خواب ديدن، كليد آرامش

آقاي والكر و همكارانش براي انجام تحقيق از 34 داوطلب سالم و جوان خواستند كه به دو گروه تقسيم شوند.

از افراد هر گروه خواسته شد طي مدت 12 ساعت و در زمانهاي دلخواه و از پيش تعيي نشده به 150 تصوير نگاه كنند. طي اين مدت، اسكنر ام‌آرآي فعاليت مغزي آنها را كنترل ميكرد.

آقاي والكر ميگويد: «تصاويري كه در اين تحقيق از آنها استفاده شد، دامنه وسيعي دارند؛ از اشياي خوشايند و معمول گرفته تا تصاوير ناخوشايندي همچون صحنه‌هاي تصادف.» به يك گروه، تصاوير را در صبح نشان دادند و دوباره در عصر هم اين كار را تكرار كردند.

لازم به ذكر است كه بينندگان اين گروه در خلال آزمايش نخوابيدند. گروه ديگر همان تصاوير را قبل از خواب و سپس هنگام صبح مجدد مشاهده كردند. تحقيقات نشان داد داوطلباني كه در خلال آزمايش خوابيده بودند پس از دومين مشاهده، عكس‌العمل احساسي ملايمتري داشته‌اند.

اسكنهاي ام‌آرآي گوياي اين است كه وقتي شخص وارد مرحله REM يا خواب عميق ميشود، مغز نيز وارد مرحله خاصي تحت عنوان آميگدالا ميشود. اين مرحله كه همان تجزيه و تحليل عواطف است، احتمالا باعث ميشود مغز نسبت به تصاوير، عكس‌العمل عقلاني‌تري از خود نشان دهد. در ضمن اين آزمايش، فعاليت مغز حين خواب توسط يك دستگاه منحصربه فرد با نام الكتروانسفالوگرام نيز مورد تجزيه و تحليل قرار گرفت. نتايج حاكي از آن بود سطح مواد شيميايي كه در مغز در زمان استرس ترشح ميشوند، بشدت كاهش پيدا كرده است. زماني كه شخص يك رويداد احساسي را تجربه ميكند، مواد شيميايي خاصي در مغز ترشح ميشود كه از تاثير حاد رويدادهاي عاطفي در مغز ميكاهد. تاثير اين مواد شيميايي بالاخص در زماني كه مغز مجدد در حين خواب خاطرات را تجزيه و تحليل ميكند، بسيار مهم است.

مواد شيميايي فوق‌الذكر با كاهش بار عاطفي وارد بر مغز سبب ميشود مغز راحتتر مسائل را اولويت‌بندي كرده و در حقيقت پس از خواب معمولا عملكرد شخص منطقي‌تر خواهد بود.

آقاي والكر ميگويد: «از زمان وقوع يك رويداد تا زماني كه مغز دوباره آن را به خاطر بياورد، مرحله‌اي وجود دارد كه در آن مغز تصميم ميگيرد از شگرد خاص خود استفاده نمايد. اين شگرد همان فراموشكردن است. پس از اين مرحله، ديگر آن رويداد تاثير اوليه خود را بر فرد نخواهد داشت. خوابيدن در واقع همان روان‌درماني است كه مغز به آن احتياج دارد. اما خواب ديدن راه حل همه چيز نيست.»

خوابها هميشه تسكين‌بخش نيست

يك متخصص خواب به نام ديويد كوهلمان ميگويد تيم تحقيق اين مطالعه تا اندازه‌اي در نتيجه‌گيري خود اغراق كرده است. او معتقد است خوابها هميشه استرس را از بين نميبرد بلكه حتي گاهي اوقات شاهد خوابهايي از نوعهاي ديگر نيز هستيم.

كوهلمان ميافزايد: «خوابديدن، كمك موثري در كنترل شرايط استرس‌زاست، اما اينكه خوابديدن ميتواند تمام خاطره‌هاي بد را از ذهن پاك كند، مسلما واقعيت ندارد.

هر چند واضح است نتيجه اين تحقيق با توجه به محدوديتها و محيط آزمايشگاهي همچنان در جايگاه خود بسيار شگفتانگيز است».

البته هر دو متخصص موافق هستند كه اغلب در درمانهاي حرفه‌اي از موضوع خوابيدن غفلت ميشود و شايد بتوان گفت اين تحقيق توانسته تا اندازه‌اي مزاياي متعدد خوابيدن را آشكار نمايد.

سرپرست گروه تحقيق در خاتمه افزود؛ يافته‌ها باعث ميشود ما به ياد بياوريم مغز ما در حين خوابيدن غيرفعال نيست. اين عضو پيچيده هر روز راز تازه‌اي از خود را براي ما آشكار ميكند، دريچه‌اي كه اين بار روي سلامت ذهن و روان باز شده است.


 خبرها از عالم علم 

 چگونه مي توانم با استرس کنار بيايم ؟

حوادث بيروني (مانند مشکلات شما با رئيستان، آماده شدن يا نگراني براي عروسي فرزندتان ) مي تواند ناراحت کننده باشند . اما به خاطر داشته باشيد که اين نيروي خارجي نيست که مهم مي باشد بلکه واکنش داخلي شما به آن اهميت دارد .

شما نمي توانيد تمامي حوادث خارجي زندگي خود را کنترل کنيدولي شما مي توانيد روش کنترل احساسي و رواني آن ها را تغيير دهيد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، براي کنار آمدن با استرس اين راه ها مطلوب است:

15 تا 20 دقيقه در روز را به آرامي و ساکت بنشينيد، عميقا نفس بکشيد و در مورد يک تصوير آرامش بخش فکر کنيد .

سعي کنيد چيزهايي راکه نمي توانيد تغيير بدهيد را بپذيريد . ضروري نيست که شما همه مشکلات زندگي خود را حل کنيد.

در مورد مشکلات خود صحبت کنيد و به جاي شرايط بد به موارد خوب فکر کنيد .

به طور منظم در فعاليت هاي جسماني شرکت کنيد . آنچه را که از آن لذت مي بريد انجام دهيد . قدم زدن، شنا ، دوچرخه سواري يا دويدن به منظور فعاليت عضلات بزرگ مناسب مي باشند. خارج نمودن تنش ها از بدنتان سبب مي شود که احساس بهتري داشته باشيد .

مطابق دستور صريح اسلام الکل مصرف نکنيد .در صورت پيروي از ساير اديان الهي مصرف الکل را محدود کنيد. بيش از حد غذا نخوريد و سيگار نکشيد .

با تحرک کبدي سالم داشته باشيد

يک فوق تخصص کبد وگوارش گفت: افرادي که فعاليت بدني کمتري دارند و ساعات بيشتري را در پشت ميز مي‌گذرانند بيشتر در معرض خطر کبد چرب هستند چرا که فعاليت کمتر در تشديد اين بيماري موثر است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ، دکتر مرتضي نظريان عنوان کرد : تجمع بيش از حد چربي در کبد، گاه باعث اختلال در فعاليت طبيعي بافت کبد مي‌شود که مي‌تواند سير پيشرونده داشته و با آسيب تدريجي همراه باشد.

وي افزود: اگرچه هنوز علت اصلي اين بيماري مشخص نيست ولي به نظر مي‌رسد اين بيماري ارتباط نزديکي با برخي بيماري‌هاي متابوليک از جمله چاقي، افزايش کلسترول، تري گليسيريد خون و ديابت دارد.

در درمان کبد چرب، کنترل اين بيماري‌هاي زمينه‌اي بسيار موثر است. مصرف زياد انرژي باعث خواهد شد کبد نتواند سوخت وساز طبيعي را انجام دهد و در نتيجه انرژي اضافي به صورت چربي در کبد ذخيره مي‌شود.

اين متخصص داخلي درباره علائم شيوع اين بيماري گفت: از آنجا که اين بيماري سير پيشرونده دارد مي تواند در مراحل اوليه بدون علامت باشد تا زماني که تاثيرات منفي بر عملکرد کبد ايجاد نمايد.

در آن زمان علائمي از قبيل احساس ضعف، خستگي و کاهش وزن بروز مي‌کند. با توجه به شيوه زندگي اعم از نوع تغذيه و فعاليت بدني، شيوع اين بيماري در کشورهاي در حال توسعه به ويژه در جامعه شهري افزايش چشمگيري داشته است. شيوع بيماري کبد چرب با افزايش سن، سير صعودي مي‌يابد. اين بيماري در مردان دو برابر زنان است که با افزايش سن، ميزان شيوع در زنان به مردان نزديک مي‌شود.

وي با اشاره به نکاتي براي کنترل اين بيماري، عنوان کرد: کم کردن وزن، انتخاب رژيم غذايي سالم، انجام ورزش و فعاليت بدني منظم، کنترل بيماري‌هاي زمينه‌اي متابوليک، محافظت کبد از عوامل خطر باعث مي‌شوند در بهبودي تاثير بسزايي داشته باشد. نکته قابل توجهي که وجود دارد اين است که مصرف الکل خود باعث ايجاد اين بيماري مي‌شود.

مواد غذايي که ضربان قلب را تنظيم مي کند

تپش قلب، بالا بودن يا نامنظم بودن ضربان قلب نشانه بيماري اين عضو بدن است. براي برطرف کردن اين مشکل مي توانيد از مواد غذايي تنظيم کننده ضربان قلب استفاده کنيد. اين مواد غذايي آرام بخش است و در تنظيم ضربان قلب موثر است.

به گزارش افکار نيوز، قلب مانند يک ماشين است که با سرعت خاص عمل مي‌کند. افزايش سرعت يا نامنظم شدن حرکت آن مي تواند در عملکرد اين ماشين اشکالاتي به وجود آورد. گاهي بالا رفتن ضربان قلب، پيش از وقوع يک حمله قلبي به وجود مي آيد و فرد به علت استرس دچار افزايش ضربان قلب مي‌شود. علاوه بر آن بالا بودن غيرطبيعي فشار خون نيز مي تواند علت بي نظمي ضربان قلب باشد. در اين مطلب به نقل از «MSN» به چند ماده غذايي مفيد براي تنظيم ضربان قلب اشاره شده است.

ماست: غني از ويتامين B12 است که در کنترل تپش قلب موثر است. ويتامين B12 کمک مي کند تا سلول هاي عصبي رشد کند و استرس وارد شده را تحمل کند.

موز: سرشاراز پتاسيم است. اين الکتروليت براي برقراري ارتباط بين مغز و قلب لازم است. بنابراين در تنظيم ضربان قلب موثر است.

سير: «آليسين» موجود در سير مانع از آسيب راديکال هاي آزاد در قلب مي‌شود و کلسترول مضر را از بين مي برد.

نمک: هميشه بالا بودن ضربان قلب مسئله ساز نيست گاهي نيز پايين بودن ضربان قلب مشکل ايجاد مي کند. مصرف نمک براي افرادي که دچار کندي ضربان قلب هستند، موثر است.

مغز ميوه: اين تنقلات سرشار از چربي سالم است که از قلب در برابر شوک محافظت مي کند و عملکرد آن را بهبود مي بخشد.

ماهي: همه ماهي هاي چرب از جمله سالمون حاوي اسيد چرب امگا3 است که حاوي کلسترول خوب است بنابراين براي سلامت قلب بسيار مفيد است.

کشمش: براي حفظ ضربان سالم قلب، لازم است و در ايجاد تعادل سديم و پتاسيم بدن نقش دارد. کشمش سرشار از پتاسيم لازم و کمي سديم است. لذا يکي از بهترين مواد غذايي براي تنظيم ضربان قلب است.

جودوسر: بهترين ماده غذايي براي دفع کلسترول مضر از سرخرگ هاست. اين ماده غذايي اسيد چرب امگا3 دارد که ضربان قلب را ثابت نگه مي دارد.

نعناع: بر اساس ديدگاه طب قديمي شرق، نعناع تقويت کننده عضله قلب و افزايش دهنده گردش خون در قلب است.

کدو تنبل: منيزيم موجود در آن در تنظيم ضربان قلب موثر است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي