جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/05/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4498


خط قطار شهري فرديس - ميدان شهيد سلطاني اجرائي مي‌شود

نماينده اروميه در خانه ملت تاکيد کرد؛
ادامه رسيدگي به وضعيت بچه هاي شين آباد در دولت جديد


با شروع فرايند پروژه مهر 93-92 فعاليت کميته‌هاي فرعي ششگانه نيز آغاز شده است


ايران زمين


خبر


 خط قطار شهري فرديس - ميدان شهيد سلطاني اجرائي مي‌شود 

کرج - خاکپور

استاندار البرز از قرارداد فاينانس پروژه قطار شهري ملارد- فرديس به کمالشهر خبر داد.به گزارش اداره کل روابط عمومي و اطلاع رساني استانداري البرز، دکتر عربيان در روز عيد سعيد فطر در جمع نمازگزاران شهرستان فرديس با اعلام اين خبر گفت: از خط دو قطار شهري به طول 27 کيلومتر (از ملارد تا کمالشهر) به دلايل فني و منابع 14 کيلومتر آن اجرائي شده يعني از کمالشهر تا ميدان شهيد سلطاني و با پيگيريهاي صورت گرفته با نهايي شدن فاينانس خارجي بقيه آن هم تا فرديس و ملارد در آينده اي نزديک به مرحله اجرا در مي آيد.

دکتر عربيان يادآور شد: در آينده نزديک قرارداد آن منعقد خواهد شد، در اين پروژه ملي شهرستان فرديس هم با اتصال رينگي واحد به قطار شهري کرج متصل خواهد شد. وي در پايان آباداني هرچه بيشتر شهرستان فرديس را مستلزم همراهي و همکاري مردم و مسئولان در کنار يکديگر دانست.


 نماينده اروميه در خانه ملت تاکيد کرد؛
 ادامه رسيدگي به وضعيت بچه هاي شين آباد در دولت جديد 

 اروميه - خبرنگار آفرينش

نماينده اروميه در خانه ملت گفت: رسيدگي به وضعيت بچه هاي شين آباد در دولت جديد نيز ادامه يابد. دکتر "عابد فتاحي" افزود: 5 نفر از کودکان شين آباد دچار سوختگي شديد هستند و از نظر زيبايي دچار آسيبهاي جدي هستند و روند درمان آنها هم چنان ادامه دارد.وي افزود: 3 نفر از کودکان شين آبادي در سفر هوايي روز يازدهم مرداد همراه نمايندگان منتخب شهر اروميه براي انجام پاره اي از جراحيها و مراجعه به مراکز درماني به تهران سفر کردند.

عضو کميسيون بهداشت و درمان کشور گفت: کودکان شين آباد مرتبا تحت مداوا و جراحي پلاستيک قرار دارند که حال عمومي آنها خوب است و آسيب‌هاي وارده به آنها فقط از نظر زيبايي است.وي با اشاره به آينده شغلي اين کودکان گفت: آموزش و پرورش متعهد شده در آينده اين کودکان را به عنوان نماد شين آباد جذب کند و در مقايسه با افراد عادي اولويت استخدام با اين افراد باشد.وي در ادامه افزود:در تمام مدتي که اين کودکان در داخل يا خارج از کشور تحت درمان هستند تمام هزينه هاي کودکان شين آباد و همراهان آنها از طرف وزارت آموزش و پرورش تقبل مي‌شود.وي در اين باره تصريح کرد: براي اعزام به خارج اين کودکان بايد روند قانوني طي شود و هم چنين نياز به اعزام به خارج بايد از سوي دکتر "کلانتري" تاييد شود.


 با شروع فرايند پروژه مهر 93-92 فعاليت کميته‌هاي فرعي ششگانه نيز آغاز شده است 

شهريار - برزگر

به گزارش روابط عمومي مديريت آموزش و پرورش شهرستان شهريار، با شروع فرآيند پروژه مهر (ويژه سال تحصيلي 93-92 ) فعاليت کميته‌هاي فرعي ششگانه نيز آغاز شده است. صفر باقري کارشناس روابط عمومي که مسئوليت کميته توجيه و تبليغ (اطلاع رساني) را نيز بر عهده دارد، در خصوص عملکرد اين کميته اظهار داشت: از جمله وظايف مهم اين کميته «ايجاد آمادگي لازم براي بازگشايي مطلوب مدارس در مهر 92، پوشش خبري با هدف آشنا کردن دانش آموزان و اولياء و مسئولان واحدهاي آموزشي با نحوه ثبت نام و تحولات نظام جديد آموزشي، توجيه و تبيين ايجاد پايه‌هاي سوم و هفتم و اطلاع رساني در اين خصوص، هماهنگي و دعوت مسئولان شهرستاني براي شرکت در مراسم بازگشايي مدارس وگراميداشت هفته دفاع مقدس، هماهنگي با ائمه محترم جمعه شهرستان براي سخنراني پيش از خطبه هاي نماز جمعه مسئولان آموزش و پرورش و... مي‌باشد.

اهم فعاليتها و برنامه‌هاي تصويب شده

وي اهم فعاليتها و برنامه‌هاي تصويب شده اين کميته را تنظيم تقويم اجرايي اين کميته در طول تابستان، طراحي و اجراي برنامه هاي خبري و تبليغي با هدف آشنا کردن اولياء دانش آموزان، برپايي نمايشگاه در محل اداره و مدارس به مناسبت بازگشايي مدارس و گراميداشت هفته دفاع مقدس، تهيه و تدوين و ارسال پيام هاي ويژه مسئولان به مناسبت بازگشايي مدارس عنوان کرد.


 ايران زمين 

رشد 32درصدي توليد فولاد خام در فولاد مبارکه اصفهان

اصفهان - راعي

شرکت فولاد مبارکه اصفهان به همراه زير مجموعه‌هاي خود (فولاد هرمزگان و فولاد سبا) با توليد 633 هزارتن شمش فولادي طي تيرماه سال جاري به رشد 32 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل دست يافت. به گزارش خبرنگار ما از اصفهان مدير عامل فولاد مبارکه با اعلام اين خبر گفت: اين موفقيت در حالي صورت گرفت که توليد فولاد خام در اين مجموعه فولادسازي کشور در تير ماه سال گذشته 480 هزارتن بوده‌است. دکتر محمد مسعود سميعي نژاد افزود: ميزان توليد شمش فولادي مجموعه فولاد مبارکه در چهارماهه نخست سال جاري( از ابتداي فروردين ماه تا پايان تيرماه 1392) به ميزان 2 ميليون و 539 هزار تن بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از رشد 15 درصدي برخوردار گرديده است. وي در همين رابطه تصريح کرد: با اين ميزان توليد در مجموعه فولاد مبارکه طي چهارماه نخست سال جاري سهم اين شرکت در توليد فولاد کشور به 52 درصد رسيد.

کاهش 12 درصدي کشته شدگان جاده اي

بندرعباس- خبرنگارآفرينش

فرمانده پليس راه استان گفت: در 4 ماهه نخست امسال، 140 نفر براثر تصادفات جاده‌اي جان باختندکه اين آمار نسبت به مدت‌ مشابه سال‌قبل با 159 نفر، 12 درصد کاهش داشته است.

سرهنگ‌ مجيد‌زاده از توقف 4 هزار و 66 دستگاه موتورسيکلت به علت تصادفات رانندگي، نداشتن کلاه ‌ايمني، عدم پلاک، عدم ارائه گواهينامه و ... خبرداد و گفت: بيشترين علت تصادفات در اين مدت،خستگي و خواب‌ آلودگي با 26 درصد، سرعت‌غيرمجاز 24 درصد و عدم توجه به جلو 18 درصد بوده است.

وي بيشترين حوادث جاده اي فوتي را مربوط به جاده هاي غرب استان با 36 درصد فوتيهاي ناشي از تصادف اعلام کردو اظهار داشت :اين در حالي است که در مدت مشابه سال گذشته بيشترين آمار فوتي جاده‌اي، مربوط به شرق استان بوده است. 

حيدر پروين مدير عامل شرکت گاز استان خبرداد؛

اجراي عمليات انشعاب گيري گاز به شهرکهاي صنعتي بندرعباس

بندرعباس - خبرنگارآفرينش

عمليات انشعاب گيري گاز به روش گرم( HOT TAP) ) در 14 مردادماه سال جاري جهت گازرساني به شهرک صنعتي 1 و 2 بندرعباس با انشعاب از خط سراسري 56 اينچ (خط صلح) انجام گرفت. عمليات فوق به درخواست مديريت شرکت گاز استان توسط اکيپ اعزامي از منطقه 5 عمليات خطوط انتقال گاز و با همکاري منطقه 6عمليات خطوط انتقال گازبا هزينه اي بالغ بر 233ميليون ريال اجرا شد. حيدرپروين مدير عامل شرکت گاز استان، به جايگاه و نقش حياتي شهرک هاي صنعتي در استان و ايجاد ارزش افزوده اقتصادي در واحدهاي صنعتي اشاره کرد و گفت: اجراي عمليات انشعاب‌گيري شهرک صنعتي نقطه عطفي در جهت گازرساني به صنايع فعال در بندرعباس به شمار مي‌آيد. پروين عمليات انشعاب‌گيري گاز به روش گرم را از عمليات بسيار حساس و دقيق خطوط لوله گاز دانست و تشريح کرد: عمليات انشعاب گيري از لوله‌هاي سيالات پرفشار مانند نفت و گاز در حالي که خط لوله، حامل جريان سيال است صورت مي‌گيرد. وي اهميت اين روش را عدم قطع جريان سيال در هنگام اتصال و تعميرات عنوان کرد.

لزوم شناسايي ظرفيتهاي علمي در حوزه هاي تخصصي

کرج - خاکپور

معاون معماري و شهرسازي شهرداري کرج بر ضرورت شناسايي و بهره گيري حداکثري از ظرفيتهاي علمي در حوزه هاي مختلف شهرداري به ويژه حوزه‌هاي تخصصي از جمله شهرسازي تاکيد کرد. احدا... احمدي پرگو در گفتگو با پايگاه خبري مديريت شهري کرج با بيان اين مطلب افزود: معاونت معماري و شهرسازي شهرداري نيز با توجه به اهميت موضوع عنوان شده، سياست‌گذاريهاي کلاني را در راستاي هم افزايي هاي علمي و کارشناسي برنامه ريزي کرده است.

وي در ادامه با تاکيد بر رسيدن به انسجام، وحدت رويه و هم افزايي ظرفيت هاي علمي و پتانسيل هاي تخصصي، اظهارداشت: در صورت جاري شدن اين رويکرد مي توان کيفيت اجراي پروژه هاي شهري به ويژه در بخش شهرسازي که ارتباط مستقيمي با عمران و آباداني شهر دارد، را به نحو مطلوبي ارتقاء داد.

اهميت بهره گيري از توان و ظرفيت تخصصي و علمي نيروهاي انساني

پرگو با اشاره به اهميت بهره گيري از توان و ظرفيت تخصصي و علمي نيرو هاي انساني، با بيان اينکه، تحقق اين امر در حوزه شهر سازي به نحو مطلوبي مهياست ، بيان کرد: معاونت شهرسازي براي ارتقاء سطح علم و دانش فعالان اين حوزه نسبت به برگزاري دوره هاي مختلفي با محور مباحث شهرسازي اقدام کرده است که برپايي دوره " نحوه اصولي گودبرداري ها " نمونه اي از اين اقدامات است.

فضاي تعامل شهرسازي و نظام مهندسي مطلوب است

معاون معماري و شهرسازي شهرداري کرج با اشاره به فضاي مثبت و مطلوبي که يبن شهرداري و نظام مهندسي وجود دارد، بيان کرد: ارتباط و تعامل دوسويه بين اين دو ارگان مي‌تواند منشاء اجراي طرح شهري با معيارهاي اصولي باشد.

احمدي پرگو، بهره گيري از ظرفيت و توانمندي منابع انساني متخصص را يادآورشد و افزود: استفاده از تجارب ارزشمند و تخصص افراد در حوزه‌هاي مختلف عمراني، فني و خدماتي زمينه‌اي را فراهم مي‌کند که مي‌توان با تکيه بر آن نحوه فعاليتها و نظارت بر اجراي پروژه‌ها را با هدف کيفيت‌بخشي به اين پروژه ها و طرحها افزايش داد.

با انجام مطالعات دقيق کارشناسان و مشاوران شرکت آبفا خوزستان:

شبکه هاي فاضلاب متناسب با جمعيت هر شهر در سال 1415 طراحي شده است‏

اهواز – خبرنگار آفرينش

معاون فني مهندسي و توسعه شرکت آبفا خوزستان گفت : مشخصات فني و قطر لوله هاي شبکه فاضلاب 16 شهر استان که از محل اعتبار اوراق مشارکتهاي مردمي در حال اجراست متناسب با آمارهاي جمعيتي هر شهر در سال 1415 و طبق اصول کارشناسي است. سيدشمس الدين کلانترزاده در خصوص وضعيت کيفي و قطر لوله‌هاي بکار رفته در پروژه فاضلاب شهرهاي استان اعلام کرد : مشخصات فني و قطر و نوع لوله‌هاي فاضلاب به کار رفته در تمام پروژه‌هاي فاضلاب شهرهاي استان براساس بخشنامه هاي معاونت راهبردي و طبق دستورالعملهاي کارشناسي شده شرکت مهندسي آب و فاضلاب کشور براساس آخرين استانداردها و متناسب با آمارهاي جمعيتي هر شهر در سال 1415 طراحي و اجرا مي‌شود. وي افزود: شركت آبفاي خوزستان داعيه دار يك حركت كلان بزرگ ملي و استاني از محل فروش اوراق مشاركت است لذا اجراي پروژه‌ها طبق برنامه زمانبندي اعلام شده و با كيفيت مطلوب از اهميت بسياري برخوردار است بنابراين به شهروندان عزيز اين اطمينان داده مي‌شود که شبکه هاي نوين فاضلاب در دست احداث طبق استانداردهاي روز دنيا توسط کارشناسان و مشاوران فني طراحي و تحت نظارت دقيق مجريان و کارشناسان زبده اين شرکت در حال اجرا بوده و جاي هيچ گونه نگراني وجود ندارد.

کلانترزاده خاطرنشان ساخت: اين شرکت بعنوان خدمتگزار مردم اعلام مي‌دارد اجراي اين حركت ماندگار در استان نيازمند همكاري و تعامل سازنده همه دستگاههاي ذيربط بوده و تنها در سايه صبر و شكيبايي مردم محقق خواهد شد که خوشبختانه تاکنون با مساعدت همه‌جانبه مسئولين و دستگاههاي ذيربط اجراي پروژه‌هاي فاضلاب از پيشرفت چشمگيري برخوردار است.

کمبود شديد کادر پرستاري؛ از مشکلات حوزه درمان لرستان

خرم آباد - مهدي نجف وند

سيد مجيد صادقي راد مدير درمان تامين اجتماعي لرستان گفت: کمبود شديد کادر پرستاري از مشکلات حوزه درمان در لرستان است.دکتر صادقي راد با اشاره به اينکه به دنبال اجراي قانون ارتقاء بهره‌وري خدمات درحوزه پرستاري، ساعات کار پرستاران کاهش پيدا کرد اظهارداشت: در بيمارستانهاي استان با کمبود پرستار مواجه هستيم وبه 100 پرستار ديگر نياز داريم.مدير درمان تامين اجتماعي لرستان در ادامه با اشاره به کمبود فارغ التحصيلان اين رشته درکشور گفت: امسال نتوانستيم نيروي مورد نياز را جذب کنيم و اميدواريم با فارغ التحصيلان جديد اين مشکل برطرف شود.

دکتر سيدمجيد صادقي راد با بيان اينکه در سالهاي گذشته در حوزه پزشکان متخصص در رشته‌هاي قلب، ارتوپدي،داخلي مغزواعصاب، راديولوژي و جراحي مغز کمبود وجود داشت عنوان کرد: با تلاشهاي انجام گرفته اين مشکل تا حدودي برطرف وفقط درحوزه جراحي مغز با کمبود نيروي متخصص مواجه هستيم.وي در ادامه گفت: هيچ محدوديتي براي جذب پزشکان متخصص درحوزه مغز و اعصاب وجود ندارد و درصورت تمايل پزشکان اين مديريت آمادگي دارد که اين دسته از پزشکان را جذب و بكارگيري نمايد.


 خبر 

 رئيس کميته امداد چرام:

چرام در حوزه اشتغال‌زايي از پتانسيل بالايي برخوردار است

ياسوج - محمدشفيع ربيعي

رئيس کميته امداد چرام گفت: ظرفيت شهرستان چرام در بحث اشتغال با توجه به پتانسيل‌هايي که دارد، ظرفيت بسيار بالايي است.علي‌حسن مظاهري در خصوص طرح سامان‌دهي اشتغال شهرهاي زير 20 هزار نفر در گفت‌وگو با خبرنگار افرينش در كهگيلويه اظهار کرد: پتانسيل‌ها و ظرفيت‌هاي انساني و طبيعي خوبي براي اشتغال در اين شهرستان وجود دارد و در اين رابطه خواهان برنامه‌ريزي و تخصيص اعتبار هستيم.

رئيس کميته امداد چرام خاطرنشان کرد: در طرح ثبت‌نام متقاضيان در اين سامانه در سال گذشته تعداد يک هزار و 32 نفر در رشته‌هاي مختلف ثبت‌نام کرده‌اند. وي عنوان کرد: در اين کميته علاوه بر فرماندار به عنوان رئيس و کميته امداد به عنوان دبير کميته سامان‌دهي، تعداد 10 اداره ديگر نيز عضويت دارند.اين مسئول در ادامه تصريح کرد: با توجه به اينکه يکي از متوليان اشتغال کميته امداد امام خميني(ره) است، اين نهاد در سال 91 در راستاي اشتغال وکار آفريني در سه آيتم کار کرده است.

مظاهري موضوع اشتغال و اجراي شغل را از جمله اين آيتم‌ها ذکر کرد و گفت: در اين خصوص 243 طرح در زمينه‌هاي مختلف از جمله کشاورزي، دامداري و مشاغل صنعتي با اعتباري بالغ بر 15 ميليارد و 661 ميليون ريال اجرا شده است.مدير کميته امداد چرام دومين آيتم را آيتم آموزش برشمرد که به کمک اداره فني و حرفه‌اي و حوزه مديريت جهاد کشاورزي انجام شده و تعداد 505 نفر با اعتبار بالغ بر 638 ميليون و 92 هزار ريال آموزش ديدند.آيتم بعدي کاريابي بود که علي‌حسن مظاهري به آن اشاره کرد و يادآور شد: بر اساس اين روند تعدادي از فرزندان مددجو به موسسات دولتي و شرکت‌هاي کارآفرين معرفي شده و 25 نفر آن‌ها مورد تاييد قرار گرفتند.

اين مسئول در ادامه خاطرنشان کرد: ظرفيت شهرستان در بحث اشتغال با توجه به پتانسيل‌هايي که دارد، ظرفيت بسيار بالايي است و انتظار ما اين است که استان نگاه ويژه‌اي همچون سال گذشته به اين شهرستان داشته باشد که بتوانيم يک‌هزار و 32 پرونده‌اي که اکنون ثبت‌نام شده را به سرانجام برسانيم.

همزمان با موج سوم سفرهاي مسافران و زائران صورت گرفت؛

زيباسازي مهمترين ورودي مشهد

مشهد - خبرنگار آفرينش

همزمان با موج سوم سفرهاي مسافران و زائران شهر مشهد شهرداري منطقه 7 با کاشت بيش از 9000 متر مربع گل فصلي و دائمي در معابر و بوستانهاي سطح منطقه به خصوص مهمترين ورودي شهر رنگ و بويي خاص بخشيد.به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 7 مشهد: محمدرضا حسن پور سخنگو ومدير روابط عمومي شهرداري منطقه با اشاره به اينکه منطقه 7 داراي بيشترين سرانه فضاي سبز در سطح مشهد است، خاطرنشان کرد: زيباسازي و ايجاد فضاي سبز مطلوب در اين منطقه به عنوان يکي از مهمترين وروديهاي شهر مشهد تاثير بسزايي در روحيه زائران و مسافران خواهد داشت.

وي افزود: در همين راستا از ابتداي سال علاوه بر ترميم و نگهداري فضاي سبز موجود کاشت، واکاري وآبياري گلهاي فصلي، دائمي، چمن و پرچين در سطح منطقه با هدف زيباسازي و طراوت محيط شهري در دستور کار قرار گرفته است.محمد رضا حسن پور ادامه داد: در 4 ماهه ابتدايي سال بيش از 6 هزار و 800 متر مربع گل دائمي و حدود 2 هزار متر گل فصلي در بوستانها، ميادين و بلوارهاي معابر اصلي و فرعي سطح منطقه کاشته شده است.وي تصريح کرد: وجود گلهاي رنگارنگ در معابر، زيبايي و طراوت خاصي به سيماي شهري مي‌بخشد و اداره فضاي سبز منطقه سعي نموده است تا در ايجاد فضاي سبز مناسب و ايده‌آل با فضاي شهري، شرايط آب و هوايي، تنوع، زيبايي و زمان گل دهي را نيز لحاظ نمايد.مدير روابط عمومي شهرداري منطقه 7 کاشت بيش از 2 هزار و 700 اصله نهال ، 150 اصله درختچه زينتي، 6 هزار و 700 متر مربع چمن و حدود هزار متر پرچين را از ديگر اقدامات صورت گرفته دانست

نسبت به مدت مشابه سال آبي گذشته؛

حجم مفيد سدهاي خوزستان 50 درصد افزايش يافت

اهواز – خبرنگار آفرينش

ميزان حجم کنوني مخازن سدهاي استان خوزستان با 6140 ميليون مترمكعب آب، نسبت به مدت مشابه سال آبي گذشته، دو برابر افزايش يافت. مدير دفتر برنامه ريزي و کنترل منابع آب معاونت بهره‌برداري سد و نيروگاه اين سازمان با بيان اينکه حجم مفيد مخازن سدهاي استان در مدت مشابه سال آبي گذشته 3100 ميليون متر مكعب بود، افزود: حجم مفيد سدهاي خوزستان در مقايسه با سال قبل 50 درصد افزايش يافته است. داريوش بهارلويي گفت: طي روزهاي گذشته و از ابتداي تابستان از سدهاي زنجيره اي حوضه كارون 6189 ميليون متر مكعب، سد دز 752 ميليون متر مكعب، سد كرخه 265 ميليون متر مكعب، سد مارون 250 ميليون متر مكعب و در مجموع معادل 7456 ميليون متر مكعب آب رها سازي شده است. اين ميزان در مدت مشابه سال گذشته 5611 ميليون متر مكعب بوده كه بيانگر 33 درصد افزايش ميزان خروجي آب است.

وي اضافه کرد: اين مهم در حالي اتفاق افتاده كه از ابتداي سال آبي جاري ورودي آب به سدهاي استان نسبت به آمار بلندمدت ورودي، 37 درصد كاهش را نشان مي دهد. مدير دفتر برنامه ريزي و کنترل منابع آب معاونت بهره‌برداري سد و نيروگاه سازمان آب و برق خوزستان تصريح کرد: در همين مدت، ميزان توليد برق حاصل از سدهاي استان معادل 2571 گيگاوات ساعت بوده كه در مقايسه با سال گذشته در همين زمان 50 درصد افزايش توليد رخ داده است.

بهارلويي ادامه داد: از چالشهاي مهم برنامه‌ريزي در سال آبي جاري و تابستان امسال مي‌توان به تغيير الگوي بارش هاي استان و كاهش ورودي به سدها نسبت به پيش بينيهاي صورت گرفته، برداشتن تمام محدوديت هاي كشت و مصارف در پايين دست سدها، افزايش نيازها و برداشت آب، كيفيت آب و بحران آن در روزهاي گذشته، تداوم آبگيري سد گتوند عليا و عدم همخواني نيازهاي شبكه برق كشور با منابع، مصارف و نيازهاي بخش آب اشاره نمود. مديريت دفتر برنامه ريزي و کنترل منابع آب معاونت بهره‌برداري سد و نيروگاه سازمان آب و برق خوزستان خاطرنشان کرد: عليرغم مشكلات و محدوديت هاي موجود، برنامه‌ريزي منابع آب و ذخاير سدها بگونه اي انجام شده است كه در شروع سال آبي جديد و فصل پاييز آينده، چنانچه شرايط جوي به شكل نرمال باشد، در اكثر مناطق مشكل جدي به لحاظ كمي و كيفي مشاهده نگردد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي