جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/03/07 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2492


کوتاه و خواندني و ده دقيقه با سياست


پيشنهاد هسته اي جديد ايران روي ميز مذاکره

وزير دفاع روسيه:
اگر اتفاق خاصي نيافتند موشکهاي برد کوتاه را به ايران تحويل مي دهيم

متکي در ديدار با طالباني:
همکاري با عراق اولويت سياست خارجي ايران است

عنان و لاوروف تاکيد کردند:
مساله هسته اي ايران جز از طريق ديپلماتيک حل نمي شود


سرمقاله

محمود احمدي نژاد در ديدار با کرزاي :
بايدزمينه بازگشت برادران افغان به کشورشان فراهم شود

احمدي نژاد:
وقتي قانونگذاري و نظارت بر اجراي آن عادلانه شد، مجلس عصاره فضايل ملت است


کريمي راد با وزيردادگستري بحرين ديدار کرد


درخواست دادستان کل کشور براي پيگيري سرنوشت 4ديپلمات ربوده شده


 کوتاه و خواندني و ده دقيقه با سياست 


  عضو هيات رئيسه مجلس ششم:
آيت الله هاشمي رفسنجاني بايد وارد انتخابات خبرگان رهبري شود

 سهيلا جلودار زاده در ارتباط با انتخابات مجلس خبرنگان رهبري گفت: در انتخاب آتي، بايد چهره هايي همچون آيت الله هاشمي رفسنجاني وارد عرصه انتخابات خبرنگان شوند; زيرا مردم انتظار ورود اين افراد را دارند.
نماينده مردم تهران در مجلس ششم در گفت و گو با آنا، افزود: انتخابات خبرگان رهبري به خاطر تصميم گيري هاي مهمي که در آن انجام مي شود، بر اساسي ترين مسائل کشور اثر گذار است.
عضو هيات رئيسه مجلس ششم خاطر نشان کرد: لذا بايد نتايج انتخابات مجلس خبرگان رهبري، فراگير باشد و همه اقشاري که صلاحيت تصميم گيري دارند، در آن کانديدا داشته باشند و شرکت کنند.
جلودار زاده درباره اجماع ها حول انتخابات خبرگان، بيان داشت: اجماع نهايي را بايد مردم بر سر افرادي که حقيقي انتخاب مي شوند، داشته باشند.
وي متذکر شد: البته ائتلاف ها نيز همانگونه که به افراد براي انتخاب شدن کمک مي کنند، به مردم نيز راهنمايي براي انتخاب ارائه مي دهند.
نماينده مردم تهران در مجلس ششم در ادامه گفت: به طور طبيعي هر انتخاباتي هزينه، امکانات، نيرو و ... مي خواهد که براي اين امر، احزاب و ائتلاف ها بهترين گزينه اند.
جلودارزاده در ادامه گفت: طبيعتا مردم نيز ائتلاف ها را از روي چهره ها انتخاب مي کنند زيرا مردم به چهره ها بيشتر از ائتلاف ها توجه دارند.
سهيلا جلودارزاده در پايان گفت: اما چنانچه هم ائتلاف ها و هم چهره هاي همسو، هر دو با يکديگر وارد شوند، انتخابات معتدل تر خواهد بود.

تجمع برخي از دانشجويان در دانشگاه تهران

بسيج دانشجويي دانشکده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران و جمعي از دانشجويان اين دانشگاه صبح ديروز در اعتراض به وقايع رخ داده در روز چهار شنبه گذشته تجمع اعتراض آميزي در صحن دانشکده  حقوق برگزار کرده بودند.
در اين تجمع يکي از دانشجويان گفت: حوادث چند روز اخير را به همه دانشجويان دانشگاه تهران و سراسر ايران تسليت عرض مي کنيم، هم چنين به تمام دانشجويان از اين جهت تسليت مي گوييم که نتوانستيم رسالت خود را به اندازه اي ايفا کنيم که ساحت پاک دانشگاه به اين گونه حوادث غيرانساني آغشته نشود. اين عضو بسيج دانشجويي دانشکده  حقوق دانشگاه تهران گفت: اين واقعه را به آيت الله عميد زنجاني و هم چنين کميته  انضباطي تسليت مي گوييم. ما براي مقابله با اين برخوردهاي غيرانساني و غيرقانوني توقع بيشتري داشتيم.
 اين در حالي است که تعدادي از دانشجويان دانشگاه تهران ظهر شنبه در اعتراض به عملکرد برخي مسوولان دانشگاه تجمعي در مقابل دانشکده حقوق و علوم سياسي اين دانشگاه برگزارکردند.
به گزارش ايسنا، در اين تجمع که بصورت تريبون آزاد دانشجويي ادامه يافت، يکي از دانشجويان گفت:« قصد دانشجويان در اعتراضات چهارشنبه  گذشته، توهين به يک گروه يا مفاهيم خاص نبوده است.» وي گفت: «مطالبات، مطالبات مشخص و منطقي است. ما خواهان استعفاي رياست دانشگاه هستيم. آيا اين درست است که مهندسي را به رياست حوزه علميه قم بگمارند؟ رئيس دانشگاه بايد از سوي اعضاي هيات علمي انتخاب شود.»
وي در ادامه ادعا کرد:« بازنشستگي اساتيد به اين صورت مورد قبول ما نيست و معتقديم شان آنها رعايت نشده است. برخوردهاي انضباطي با دانشجويان نيز بايد پايان پذيرد، قرار بود هيچ حکمي در مورد حوادث اخير براي دانشجويان صادر نشود اما شده است.» اين دانشجو افزود: «ما به دنبال خشونت نيستيم و اعتراضات خود را تا تحقق مطالباتمان کنترل شده و بدون خشونت ادامه مي دهيم.»
همچنين يکي ديگر از دانشجويان ضمن بيان انتقاداتي نسبت به روزنامه ها و سايت هاي خبري و خبرگزاري ها تاکيد کرد: «مي گويند راديوهاي بيگانه را گوش ندهيد و اخبار را از زبان آنها ياد نکنيد. پس چرا نحوه ي اطلاع رساني داخلي اينگونه است؟» وي ادامه داد: « اعتراض ما آگاهانه است و از خشونت پرهيز مي کنيم. نمي گذاريم اعتراض هاي ما به اعتراض هاي توده وار از نوعي که عده اي مي خواهند تبديل شود.»
دراين هنگام تعدادي از دانشجويان که نسبت به برخي سخنان مطرح شده در جمع انتقاد داشتند خواستار صحبت شدند. يکي از دانشجويان به معترضان گفت: « همه تريبون ها در دست طرف مقابل ماست اما اگر مي خواهيد از اين تريبون هم استفاده کنيد بفرماييد»!
وي با اشاره به عکس چاپ شده در يکي از روزنامه ها و پلاکاردي که در دست يکي از دانشجويان بسيجي در اعتراضات روز چهارشنبه بود که روي آن نوشته بود يار دبستاني من پاره آجر در دست تو چه مي کند؟ گفت:« ما مي گوييم چه کسي اول پاره آجر را برداشت و بر سر يکي از دانشجويان زد که هم اکنون در بيمارستان بستري است، بله تکه آجر در دست ما ناروا بود، ولي در دست شما چه مي کرد؟»
يکي ديگر از دانشجويان گفت: «ما را به دانشجونما و اراذل و اوباش تشبيه کرده اند.کارت دانشجوييتان را بالا بگيريد تا فردا به اراذل و اوباش بودن متهم نشويد.»

برنامه هاي هفدهمين سالگرد ارتحال امام خميني(ره) اعلام شد

محمد انصاري با تشريح اهميت مراسم سالگرد ارتحال ملکوتي حضرت امام خميني(س) از آن به عنوان بزرگترين، مهمترين و مردمي ترين مراسم تقويم ملي کشور ياد کرد.
به گزارش فارس به نقل از روابط عمومي ستاد مرکزي بزرگداشت ارتحال امام خميني(ره) محمد انصاري اعلام کرد: در هفدهمين سالگرد ارتحال ملکوتي امام خميني (ره) 350 نفر از شخصيت هاي فرهنگي، سياسي و نويسندگان مبارز دنيا به عنوان ميهمانان ويژه دراين مراسم شرکت مي کنند.
وي اظهار داشت: همچنين صدها نفر از ميهمانان خارجي از ديگر کشورها همچون پاکستان، افغانستان، عراق، کشورهاي اسياي ميانه، ترکيه و کشورهاي همسايه خليج فارس به صورت زميني وارد کشور مي شوند.
دبير ستاد برگزاري حضرت امام(ره) اضافه کرد: همه ساله ميليونها نفر داوطلب از سراسر کشور در مراسم حضور مي يابند که به دليل محدوديت امکانات حمل و نقل يک ميليون و 200 هزار نفر زائر به صورت کاروانها از استانها و شهرستانهاي کشور به تهران و حرم مطهر حضرت امام(ره) شرکت خواهند نمود.
انصاري با اشاره به اينکه در سال پيامبر اعظم قرار داريم، گفت:ايام فاطميه برگزاري انتخابات خبرگان و شوراي شهر از ديگر مناسبتهاي اين ايام است که بايد مورد توجه قرار گيرد.
وي با تاکيد بر اهميت حفظ امنيت و ترافيک در محدوده حرم گفت: کميته اي با عنوان کميته امنيت و ترافيک با مسئوليت وزير کشور و رياست دکتر ذوالقدر قائم مقام وزير کشور تشکيل شده است و تمهيدات و تسهيلات لازم به گونه اي که زائران راحت در مراسم حضور يابند، انجام پذيرفته است.
انصاري گفت: اين کميته برنامه هاي گسترده اي براي تامين امنيت زائران حاضر در مراسم تدارک ديده است.  وي با بيان اين که تمام زائران حرم مطهر چه داخلي و خارجي بيمه مي شوند، تاکيد کرد: تمام زائران حرم مطهر امام خميني(ره) در روز 14 خرداد ماه بيمه رايگان مي شوند.

 محسن رضايي:
ناگفته هاي زيادي از دفاع مقدس باقي مانده است

 دبير مجمع تشخيص مصلحت نظام اظهار داشت: دفاع مقدس يک کتاب آموزنده و حاوي درس هاي ارزشمندي براي ملت ماست که بهاي آن خون پاک جوانان ملت بوده است.
به گزارش ايسنا محسن رضايي طي سخناني در همايش وارثان نور، تصريح کرد: در دفاع مقدس حوادث بسياري اتفاق افتاد که به دليل پيچيدگي و طولاني بودن شان هنوز هم ناگفته هايي از آن باقي مانده است. جنگ از دو بعد فعاليت هاي نظامي و نحوه  اداره و مديريتش قابل بررسي است. نحوه اداره و مديريت جنگ از جمله مسايلي است که به آن توجه نشده است.  وي يادآور شد: در سال ابتدايي جنگ هيچ مرزي بيش از چند ساعت پايدار نبود و به زودي جنگ به شهرها کشيده مي شد.
فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در زمان جنگ تصريح کرد: در ادامه جنگ بحث بر سر بازپس گيري سرزمين هاي اشغالي بود. در زمان بني صدر چهار عمليات کلاسيک انجام شد که هر چهار عمليات منجر به شکست شده بود، شيوه جنگ هاي چريکي و نامنظم هم اگرچه ضرباتي را به دشمن وارد مي کرد اما منجر به آزادي و پيشروي نمي شد. جنگ هاي محدود هم براي موفقيت نياز به زمان داشت که موجب طولاني شدن جنگ بود و ما بر آن شديم تا با استفاده از تجربيات موفق گذشته مدل نويني از جنگ را ابداع کنيم و براي اولين بار در عمليات ثامن الائمه به نتيجه رسيد و نقطه آغازي براي پيروزي هاي بعدي گشته که آن را توسعه تجربي نامگذاري مي کنند.  رضايي در پايان با اشاره به آزادسازي خرمشهر يادآور شد: براي آزادسازي خرمشهر بايد سرزمين هاي وسيعي را آزاد مي کرديم تا به خرمشهر برسيم، و برخلاف تفکر دشمن از جايي که هيچ کس انتظار آن را نداشت، بعد از گذشت از رود کارون دشمن را محاصره و خرمشهر را آزاد کرديم. نکته  مهم اين فتح به دست آوردن انبارهاي بزرگ مهمات عراق در خرمشهر و اسارت تعداد زيادي از نيروهاي مجهز دشمن بود.

 


نمايندگان مجلس امروز با رهبر انقلاب ديدار مي کنند

 عضو هيات رئيسه مجلس گفت که امروز نمايندگان مجلس با مقام معظم رهبري ديدار مي کنند.
به گزارش فارس، حميدرضا حاجي بابايي در جمع خبرنگاران با اعلام اين خبر افزود: نمايندگان مجلس هر سال قبل از انتخابات هيات رئيسه خدمت مقام معظم رهبري مي رسند و ضمن بيان ديدگاه هاي خود از رهنمودهاي ايشان بهره مي برند که ديدار ساعت 10 صبح امروز نمايندگان مجلس با رهبر معظم انقلاب در همين راستاست.
وي افزود: صبح روز سه شنبه نيز نمايندگان مجلس جهت تجديد ميثاق با آرمان هاي بنيانگذار جمهوري اسلامي در حرم امام خميني گردهم مي آيند.
نماينده همدان در مجلس شوراي اسلامي اضافه کرد: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي صبح روز چهاشنبه اين هفته نيز انتخابات هيات رئيسه مجلس جهت فعاليت براي سال سوم را در دستور کار خود دارند که هيات رئيسه مجلس را انتخاب خواهند کرد.
حاجي بابايي تاکيد کرد: نمايندگان مجلس شوراي اسلامي در جلسات علني مجلس در صبح روز يکشنبه و سه شنبه نطق پيش از دستور ندارند و همچنين در اين 2 روز تذکرات شفاهي نمايندگان هم مطرح نخواهد شد، بلکه بلافاصله بعد از تشکيل جلسه علني وارد دستور خواهند شد.

روز پر کار براي کميسيون امنيت ملي مجلس

کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس عصر امروز مسائل امنيتي استان کرمان را با حضور مسئولان دستگاههاي ذيربط (استانداري کرمان، اطلاعات، نيروي انتظامي، دادگستري، فرماندهي عملياتي نصر، فرماندهي مقاومت بسيج، فرماندهي لشکر ثار الله و ...) بررسي مي کند.
به گزارش مهر، شوراي تامين استان کرمان در راستاي ارايه  گزارش کاملي از وضعيت امنيتي استان و پيرامون حادثه جاده  بم - کرمان در جلسه  فرداي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس حضور خواهند يافت.
بررسي لايحه موافقتنامه تشويق و حمايت متقابل از سرمايه گذاري بين دولت جمهوري اسلامي ايران و دولت پادشاهي سوئد و  بررسي طرح تبديل منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس به منطقه آزاد عسلويه از ديگر دستورات کميسيون امنيت ملي در طول هفته جاري است.
بررسي صدور گاز جمهوري اسلامي ايران به کشورهاي پاکستان و هند با حضور مسئوليت ذيربط و همچنين بررسي لايحه تعيين مرجع تهيه و تصويب مقررات مربو طبه تخلفات از نظامات راجع به طور شهري و چگونگي اجراي آن، ادامه بررسي طرح استاني شدن حوزه هاي انتخابيه مجلس شوراي اسلامي در برخي از استان هاي کشور (اعاده شده از شوراي نگهبان)نيز اين هفته در کميسيون امنيت ملي رسيدگي مي شود.
کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس چهارشنبه اين هفته ميزبان سردار سرتيپ نجار براي پاسخگويي به قدرت الله عليخاني نماينده بوئين زهرا و آوج و سوال فاطمه آجرلو نماينده کرج و اشتهاد است.

متکي با آيت الله سيستاني ديدار کرد

منوچهر متکي وزير امورخارجه کشورمان شنبه با آيت الله سيستاني از مراجع اعظام در نجف اشرف ديدار و گفتگو کرد.
به گزارش فارس، متکي در اين ديدار سلام گرم مقام معظم رهبري و مسوولان ايران را به آيت الله سيستاني ابلاغ کرد که با دعاي گرم و سلام متقابل ايشان همراه بود.
وي توجه کشومان به بهبود و اهميت مسلمانان بويژه در عراق را خاطرنشان کرد.
متکي گفت: ايران به برنامه ريزي هر چه بهتر در رفت و آمد زائران به اماکن مذهبي در ايران و عراق توجه جدي دارد.  وي علايق و مشارکت فرهنگي و مذهبي دو کشور را نشان دهنده عمق روابط ميان دانست و افزود: دولت ايران همچنان در کنار ملت و دولت عراق ايستاده و از وحدت ملي اين کشور حمايت مي کند.  آيت الله سيستاني نيز توجه به مسلمانان را باعث رضايت دانست.
وزير امورخارجه همچنين با آيت الله سيد محمد سعيد حکيم، آيت الله شيخ بشير نجفي، آيت الله اسحاق فياض از مراجع نجف ديدار کرد.

سيدعلي اکبر موسوي خوييني  به دادگاه احضار شد

سيدعلي اکبر موسوي خوييني، نماينده مجلس ششم، به شعبه 1083 دادگاه عمومي تهران به رياست قاضي حسينيان احضار شد.
به گزارش ايسنا، اتهام موسوي خوييني در اين پرونده، نشر اکاذيب به قصد تشويش اذهان عمومي عنوان شده و مربوط به دوران نمايندگي وي است.

ائمه جمعه 3 شهر کشور منصوب شدند

در احکام جداگانه اي، از سوي رييس شوراي سياست گذاري ائمه جمعه کشور، ائمه جمعه 3 شهر کشور منصوب شدند.  به گزارش ايسکانيوز، حجت الاسلام سيد احمد خليلي به عنوان امام جمعه جديد شهرستان دنا از توابع استان کهکيلويه و بويراحمد، حجت الاسلام عليرضا طاحوني به عنوان امام جمعه بم در استان کرمان و حجت الاسلام محمد حسن راشدي به عنوان امام جمعه جديد شهرستان گاوبندي در استان هرمزگان منصوب شدند.

انتقاد وزير دادگستري از تغيير پي در پي قانون

وزير دادگستري گفت: تکرار تصويب قانون مشابه باعث از بين رفتن حرمت قانون مي  شود و عدم ثبات قانون عواقب بدي براي کشور دارد.
به گزارش آفتاب، جمال کريمي راد وزير دادگستري در همايش يکصدومين سال قانونگذاري ضمن ارايه مقاله اي با عنوان تغييرات مکرر و نسنجيده قوانين گفت: در حال حاضر با چالش  هاي زيادي براي قانونگذاري برمبناي فقه روبرو هستيم که اگر نتوانيم آن را مرتفع کنيم، دچار آفت سکولاريسم مي  شويم.
وي با اشاره به اينکه به اينکه نقاط مبهم زيادي در قوانين ما وجود دارد، اظهار داشت: آثار سو» تغييرات عجولانه و پي  درپي اگر ادامه يابد، بخش  هاي مختلف نظام را دچار مشکل مي  کند.
وزير دادگستري با تاکيد بر اينکه براي قانونگذاري دانستن حقوق کافي نيست، تصريح کرد: فرد يا افرادي که قانون را تصويب مي  کنند، بايد بدانند براي 70 ميليون نفر تعيين تکليف مي  کنند.
وي اظهار داشت: واقعا اگر به حساسيت موضوع تعيين تکليف 70 ميليون ايراني آگاهي داشته باشيد، به خود مي  لرزيد. سخنگوي قوه قضاييه تغييرات پي  درپي قانون در کشور را باعث بي  حرمت شدن قانون دانست و افزود: ديگر مردم نمي  دانند کدام قانون مناسب است و کدام   يک مشکل دارد و اين حرمت قانون را از ميان خواهد برد که براي کشور خطرناک است.
کريمي راد تاکيد کرد: عدم ثبات قانون خصوصا در اقتصاد اثرات نامطلوبي دارد.

برپايي نمايشگاه بزرگداشت
 يکصدمين سال قانون گذاري

نمايشگاهي از تصاوير و دست خط هايي از ابتداي تشکيل قوه مقننه تا حال حاضر، همزمان با برگزاري همايش يکصدمين سال قانون گذاري در ايران، در محل دايمي نمايشگاه مجلس شوراي اسلامي برپا شد. به گزارش آنا، اعتبار نامه رهبر معظم انقلاب در نخستين دوره مجلس پس از انقلاب پرشکوه اسلامي زينت بخش اين نمايشگاه است.
در اين نمايشگاه همچنين عکس هايي از نمايندگان مجالس مختلف که از سال 1285 هجري شمسي در قالب 24 دوره ملي، هشت دوره سنا و هفت دوره شوراي اسلامي حضور داشته اند، به چشم مي خورد.
همچنين مجموعه ديدني از اعتبارنامه هاي نمايندگان ادوار مختلف، نام ها و تصاوير روساي مجلس و برخي مصوبات، طرح، لوايح و نامه هاي رد و بدل شده در حوزه قانون گذاري به معرض نمايش درآمده است. کاريکاتورهايي که درباره مجلس بر روي جلد نشريات طنز و نگاهي به ويژه مجله فکاهي (توفيق) به چاپ رسيده بود در اين  نمايشگاه به معرض ديد گذاشته شده است.
طرح دو فوريتي عدم کفايت سياسي ابوالحسن بني صدر (رئيس جمهور وقت ايران) به علت اقدامات تحريک آميز و روزنامه اش و توهين و تضعيف ارگان هاي رسمي کشور و ايجاد تنش و درگيري ميان اقشار مختلف مردم و گروه هاي سياسي که به تلفات جاني و خسارات مالي منجر شد، از جمله ديدني هاي اين نمايشگاه به شمار مي آيد.

در واکنش به اظهارات اخير البرداعي:
تعليق غني سازي تکذيب شد

مصطفوي قائم مقام وزير امور خارجه در واکنش به اظهارات اخير البرداعي مدير کل آژانس بين المللي انرزي اتمي، هر گونه تغيير موضع جمهوري اسلامي ايران در خصوص امکان تعليق فعاليتهاي غني سازي در ايران را تکذيب کرد .
مهدي مصطفوي در گفت وگو با مهر، در خصوص اخباري به نقل از مدير کل آژانس بين المللي انرژي اتمي مبني بر "توافق اصولي ايران با تعليق غني سازي اورانيوم" ، گفت : هيچ تغييري در موضع ايران بوجود نيامده وبحث توقف فعاليت هاي هسته اي ايران اساسا مطرح نيست.
وي در عين حال تاکيد کرد: ما در خصوص چگونگي ادامه فعاليت غني سازي در ايران و راههاي اعتماد سازي متقابل ميان خود و ديگران از جمله مقامات اروپايي و مسوولان نهاد هاي بين المللي مذاکره مي کنيم و راه در اين مسير باز است .
ديروز شبکه خبري دويچه  وله آلمان اعلام کرد که محمد البرداعي مدعي شده است که ايران "موافقت اصولي" خود را با توقف غني  سازي اورانيوم در خاک خود اعلام کرده است.


  پيشنهاد هسته اي جديد ايران روي ميز مذاکره 

 ايران پيشنهاد جديدي را براي حل مساله هسته اي روي ميز قرار داده است و همان طور که جواد ظريف روز گذشته مطرح کرده بود تهران بايد بخشي از راه حل اين مساله باشد، اکنون ديپلماسي هسته اي ايران تلاش مي کند عرض اندام جدي تري را در صحنه بين المللي داشته باشد.
به گزارش ايسنا، جواد ظريف گفته که ايران قصد دارد براي اطمينان دادن نسبت به صلح آميز بودن مصارف سوخت هسته اي توليد شده در کشورمان، سقفي را در قابليت غني سازي اورانيوم بپذيرد.
نماينده ايران در سازمان ملل در ضيافت نهاري که در محل اقامتش با خبرنگاران داشت، گفت: فکر مي کنم که اين سقف بايد زير 10 درجه يعني در سطحي باشد که در راکتورهاي هسته اي به کار مي رود.
وي همچنين تاکيد کرد:  ايران آماده است ديگر معيارها را براي اطمينان دهي نسبت به اين که سوخت توليد شده دوباره غني سازي نشود و براي اهداف ( ديگر) هسته اي به کار نرود، اتخاذ کند.
در همين حال تلاش ها و ابراز اميدواري ها براي حل ديپلماتيک مساله  هسته اي ايران در عرصه  جهاني نيز به صورت فزاينده اي در حال تشديد است و در عين حال کشورهايي که با استدلال هاي بي منطق غرب در خصوص مساله هسته اي ايران مخالفند، حمايت شان را از حقوق هسته اي ايران اعلام مي کنند.
لوييس ايناسيو لولاواسيلوا، رييس جمهور برزيل در ديدار با ژاک شيراک، همتاي فرانسوي اش تاکيد کرده است، مادامي که ايران به قوانين بين المللي پايبند باشد، حق دارد به غني سازي اورانيوم با اهداف صلح آميز بپردازد.
در همين راستا، ئيگيت آلپوگان، دبير شوراي عالي امنيت ملي ترکيه نيز با تاکيد بر حمايت کشورش از حل ديپلماتيک موضوع هسته اي ايران گفت: آنکارا خواهان همسايه اي داراي تسليحات هسته اي نيست. وي همچنين تاکيد کرد که استفاده از انرژي هسته اي براي کاربردهاي صلح آميز حق ايران است.


 وزير دفاع روسيه:
 اگر اتفاق خاصي نيافتند موشکهاي برد کوتاه را به ايران تحويل مي دهيم 

سرگي ايوانف، وزير دفاع روسيه که بعد از ديدار با "فرانس يوزف يونگ" وزير دفاع آلمان به خبرنگاران گفت مسکو به تعهد خود در خصوص تحويل موشک هاي زمين به هواي "تور ام 1-" به ايران عمل خواهد کرد.
خبرگزاري رسمي فرانسه به نقل از ايوانف خبر داده که "قرار داد تحويل موشک هاي برد کوتاه تور ام1- به ايران امضا شده ولي تحويل آنها مدتي زمان خواهد برد. اظهارات ايوانف در خصوص تحويل اين موشک هاي پيشرفته به ايران در حالي صورت مي گيرد که او همچنان در صحبت هاي خود به اين موضوع اشاره کرده که تحويل اين موشکها تنها در در صورت بروز حوادثي خاص ممکن است عملي نشود.
ايوانف چندي پيش مشابه اين اظهارات را در ديدار از چين ايراد کرده و گفته بود اين قرار داد محترم شمرده خواهد شد, مگر اينکه شرايطي خارج از کنترل ما به وجود آيد. به نظر مي رسد که با افزايش فشارهاي آمريکا و اسرائيل براي جلوگيري از تحويل موشک هاي پيشرفته روسي "تورم ام يک" به ايران که جزو مدرنترين تجهيزات دفاعي جهان هستند, ماجراي تحويل اين موشکها بر خلاف تاکيد مقامات روسي براي تمايل مسکو به تحويل آنها, همچنان در هاله اي از ابهام باقي بماند.
ايالات متحده آمريکا بعد از آزمايش موفقيت آميز موشک هاي ضد رادار ايراني در جريان برگزاري مانور پيامبر اعظم (ص) در خليج فارس با حساسيت خاصي قراردادهاي موشکي ايران را دنبال و تلاش مي کند با اعمال فشار بر آنها مانع از تحويل مجموعه هاي موشکي به ايران شود.
روسيه در قرار داد فروش موشک هاي "تور ام يک" متعهد به تحويل 29 مجموعه از اين سري در طول سالهاي 2006 - 2008 به ايران شده است. سرگئي ايوانف, وزير دفاع روسيه گفته است چنانچه وضع خاصي پيش نيايد مسکو اين قرارداد درازمدت را بطور کامل اجرا خواهد کرد ولي او هيچ اظهار نظري نکرده که منظور از شرايط خاص روسها براي تحويل موشک ها چه بوده است؟
آمريکا و اسرائيل به قرارداد يک ميليارد و چهارصد ميليون دلاري ايران و روسيه اعتراض کرده اند ولي روسيه اعلام کرده است که موشک هاي مذکور کاملا دفاعي هستند و طبق رعايت قوانين بين المللي به ايران فروخته شده اند. موشک هاي «تور ام يک» مي توانند 48 هدف را در ارتفاع شش هزار متري رديابي کنند و دو هدف را در آن واحد مورد حمله قرار دهند.
اين در حالي است که فرانس يوزف يونگ، وزير دفاع آلمان در ديدار از سنت پترز بورگ گفته مهم آن است که کشورهاي اروپائي،  آلمان، انگلستان و فرانسه و نيز ايالات متحده آمريکا و روسيه و چين براي جلوگيري از دست يافتن ايران به سلاح اتمي، همکاري کنند. وي در عين حال تاکيد کرد، به منظور حفظ امنيت در جهان بايد از گسترش سلاح هاي اتمي جلوگيري شود.


  متکي در ديدار با طالباني:
 همکاري با عراق اولويت سياست خارجي ايران است  

وزير امور خارجه کشورمان در ديدار با رئيس جمهور عراق با اعلام آمادگي ايران براي همکاري دوجانبه با اين کشور گفت: همکاري با عراق، اولويت سياست خارجي ايران است.
به گزارش فارس، منوچهر متکي در ديدار با جلال طالباني رئيس جمهوري عراق اظهار کرد: مردم عراق با انتخابات مجلس و تعيين دولت گام بسيار مهمي براي تعيين سرنوشت خود برداشتند.
وزير امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: حمايت جمهوري اسلامي ايران از روند دوستي در عراق، صرفا براي کمک به وحدت ملي و ايجاد تفاهم در اين کشور صورت گرفته است.  متکي با بيان اين که روابط اقتصادي، صنعتي و تجاري دو کشور گسترش مناسبي داشته است، افزود: هنوز ظرفيت هاي استفاده نشده فراواني باقي مانده است.
وي افزود: بايد عوامل گسترش روابط را شناسايي و آنها را تقويت کرد که ارتباط ميان مردم از عوامل موثر در تقويت روابط است.
وزير امور خارجه کشورمان گفت: همکاري با عراق در اولويت سياست خارجي ايران قرار دارد و جمهوري اسلامي ايران آماده حمايت و همکاري دوجانبه است.
جلال طالباني رئيس جمهور عراق نيز در اين ديدار با ابراز خرسندي از گسترش روابط دو کشور، گفت: عراق براي همکاري با ايران اهميت قائل است و به نقش مهم و سازنده آن در منطقه واقف مي باشد.
طالباني افزود: دولت عراق مصمم به گسترش روابط با همسايگان خود است و ايران از ابتداي تحولات در کنار عراق بوده و از اين بابت از مسئولان ايراني سپاسگزاريم.
وي تصريح کرد: علائق و نگراني دو کشور مشترک است و هر دو کشور قرباني تروريسم مي باشند; لذا همکاري در اين زمينه پراهميت است.  رئيس جمهور عراق همچنين گفت: بايد توافقات به عمل آمده را اجرا کرد.
طالباني با تاکيد بر اهميت رفت و آمد بين دو کشور افزود: تسهيلات بيشتر براي زائران عتبات عاليات ارائه و زمينه هاي رفت و آمد بيشتر تقويت خواهد شد.


 عنان و لاوروف تاکيد کردند:
 مساله هسته اي ايران جز از طريق ديپلماتيک حل نمي شود 


وزير امور خارجه روسيه و دبيرکل سازمان ملل در تماسي تلفني در خصوص راه هاي حل مساله ي هسته اي ايران گفت وگو کردند.
به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اينترفکس، وزارت امور خارجه  روسيه با اعلام اين که سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه  روسيه روز جمعه با کوفي عنان، دبيرکل سازمان ملل درباره مساله هسته اي ايران صحبت کردند، افزود: دو طرف تاکيد کردند که هيچ جايگزيني براي حل سياسي و ديپلماتيک اين مساله وجود ندارد و نيز بر لزوم گفت وگوهاي بيشتر تاکيد کردند.
وزارت خارجه  روسيه در بيانيه اش ادامه داد: دو طرف همچنين از ايران خواستند گام هاي سازنده اي را براي عمل کردن به درخواست هاي جامعه  بين المللي بردارد.
بنابر اعلام وزارت امور خارجه روسيه، اين گفت وگوي تلفني به ابتکار عنان انجام شد.


 سرمقاله 


 ايران و پاکستان، ارزيابي هاي تازه

پاکستان همسايه شرق ايران، هفته گذشته ميزبان مسابقات بلند پايه ايراني بود. معاون اول رئيس جمهور کشورمان و نيزوزير خارجه ايران، در سفر به اسلام آباد، با مقامات ارشد پاکستان از جمله رئيس جمهور، نخست وزيرو وزيرامور خارجه اين کشور مذاکرات فشرده اي را پشت سر گذاشتند و در نهايت چند سند همکاري به امضاي طرفين رسيد.
اين سفرهمزمان با دو موضوع مهم فيمابين صورت گرفت. خط لوله صلح موضوع اول بود که از مدت ها پيش ذهن مقامات دو کشور را به خود مشغول کرده است.
پاکستاني ها نياز مبرمي به انرژي دارند و ازاين رو درصددند با راه اندازي خط لوله انتقال گاز ايران به کشورشان، خيالشان را از بابت تامين انرژي آسوده کنند.
آنها، اعلام کرده اند حتي اگر هند نيز به اين خط نپيوندد، به طور مستقيم و يکجانبه با ايران قرار داد خواهند بست، هرچند که تمايل دارند اين خط لوله با گذراز خاک پاکستان به هند برسد تا بتوانند از مزاياي سياسي آن و نيز ترانزيت مربوطه بهره مند شوند.
موضوع دومي طي ماه هاي اخير در روابط تهران - اسلام آباد پررنگ شده، بحث بر سرمسايل امنيتي است.
البته، ايران و پاکستان همواره دغدغه هاي امنيتي در منطقه سيستان داشته اند، ولي پس از حادثه تاسوکي و اعلام اينکه اشرار و تروريست هاي  مربوط به آن به خاک پاکستان پناه برده اند، اين دغدغه از سطح مقامات امنيتي وفراتر رفت و به کانون توجهات افکار عمومي رسيد. پس از اين اتفاقات اين انتظار درميان ايرانيان پديد آمد که پاکستان به عنوان يک همسايه مي بايست درسرکوب تروريست ها و اشرار با ايران همکار کند نه اينکه با ايفاي نقش پناه پذير خود را در معرض اين اتهام قرار دهد که از تروريست هاي ضدايراني حمايت مي کند.
اين مساله به ويژه هنگامي پررنگ تر شد که مقامات ايراني اعلام کردند آماده اجراي عمليات ضد تروريستي در خاک پاکستان هستند و به اين منظور درصدد جلب رضايت اسلام آبادند. اين مساله نشان مي داد که حضور اشرار و تروريست ها درخاک پاکستان براي مسئولين ايراني محرز شده است.
اينک که سفر مقامات ارشد ايران به پاکستان به پايان رسيده است، نوبت به پيگيري موضوعات فيمابين، خاصه دو موضوعي است که ذکر رفت، مي رسد که طي آن، مشخص خواهد شد پاکستاني ها، آيا همچنان همسايگاني قابل اعتماد و اعتنا هستند يا آنکه پرونده آنها را در زمينه «حسن نيت» بايد از نو ارزيابي کرد.


 محمود احمدي نژاد در ديدار با کرزاي :
 بايدزمينه بازگشت برادران افغان به کشورشان فراهم شود 

حامد کرزاي رئيس جمهور افغانستان ظهر ديروز در راس هيات بلندپايه سياسي و اقتصادي وارد تهران شد.
رئيس جمهور افغانستان همچنين صبح امروز با رئيس مجلس شوراي اسلامي و وزير امور خارجه کشورمان ديدار و در خصوص مسائل دو جانبه و مورد نظر گفت و گو خواهند کرد.  حامد کرزاي همچنين با حضور در مرقد مطهر حضرت امام خميني (ره) با نثار گل بر مقام شامخ بنيانگذار جمهوري اسلامي ايران اداي احترام خواهد کرد و سپس با حضور در اتاق بازرگاني دو کشور به سخنراين خواهد پرداخت.  وي همچنين با حضور در مرکز پژوهش هاي علمي و مطالعات استراتژيک خاورميانه سخنراني خواهد کرد.  رئيس جمهور افغانستان عصر امروز بعد از امضاي اسناد توافقات دو طرف با بدرقه رسمي رئيس جمهوري تهران به مقصد اصفهان و بازديد از بناهاي تاريخي ترک خواهد کرد.

بعد از استقبال رسمي رييس جمهور افغانستان از سوي دکتر محمود احمدي نژاد ي رييس جمهور کشورمان، هر دو با حضور در جمع خبرنگاران به تشريح اهداف اين سفر پرداختند.
به گزارش ايسنا، محمود احمدي نژاد با ابراز خشنودي از سفر حامد کرزاي و هيات همراهش به ايران، اظهار داشت: اميدوارم اين سفر موجب گسترش روابط دو کشور ايران و افغانستان شود.
احمدي نژاد با مثبت ارزيابي کردن روابط دو کشور گفت: دو کشور ايران و افغانستان داراي مشترکات تاريخي و فرهنگي زيادي هستند و کشور ايران بعد از جنگ در راستاي کمک به افغانستان و بازسازي آن فعاليت هاي زيادي انجام داد.
وي هم چنين اظهار داشت: ما خواهان ارتقاي روابط دوجانبه  ايران و افغانستان در تمام زمينه ها هستيم; چراکه اين پتانسيل در دو کشور وجود دارد.
وي گفت: ايران آمادگي دارد که در زمينه هاي حمل و نقل، کشاورزي، آب و نيرو با کشور افغانستان همکاري کند و انشا»الله اين سفر زمينه اي براي شکوفاتر شدن هرچه بهتر اين مناسبات شود.
وي با بيان اين که در اين سفر طرح هايي مورد مذاکره قرار خواهد گرفت، گفت: اميدواريم با بررسي اين طرح ها و توافقات حاصل شده در ارتباط با آن ها بتوانيم روابط خود را با افغانستان گسترش دهيم.
وي هم چنين به حضور افغان هاي مهاجر در ايران اشاره کرد و گفت: ما در طول اين سال ها از برادران افغان خود به گرمي پذيرايي کرده و مي کنيم ولي من طي مذاکراتي که با آقاي رييس جمهور در باکو داشتم معتقد بودم که بايد زمينه اي فراهم شود تا برادران افغان به کشور خود برگشته و آن ها توانمندي هاي خود را در راستاي شکوفايي کشورشان به کار گيرند; چرا که افغانستان نيازمند اين افراد است و ما اميدواريم که برادران افغان مهاجر با همکاري و هماهنگي دو کشور هرچه زودتر به کشورشان برگشته و با استفاده از توانمندي هاي خود در جهت پيشرفت کشورشان قدم بردارند; چراکه ما پيشرفت افغانستان را پيشرفت خود مي دانيم و اميدواريم که آن ها با بازگشت به کشورشان بتوانند مشکلات کشورشان را که ناشي از هجوم بيگانگان است به سرعت جبران کنند و ما نيز در کنار اين برادران افغان خواهيم بود تا مشکلاتشان رفع شود.
رييس جمهور ابراز اميدواري کرد که ما در آينده شاهد افغانستاني آباد و اسلامي که موجب افتخار همه است باشيم.
در ادامه اين مصاحبه  مطبوعاتي، حامد کرزاي رييس جمهور افغانستان با ابراز خشنودي از سفر خود به کشور ايران، خواستار گسترش هرچه بيشتر روابط اقتصادي و بازرگاني دو کشور ايران و افغانستان شد.
حامد کرزاي دراين مصاحبه ي مطبوعاتي با اشاره به نقش و همکاري هاي دولت جمهوري اسلامي ايران در بازسازي افغانستان و کمک به مردم اين کشور، از اين تلاش ها تشکر کرد و گفت: ما هيچ گاه اين تلاش ها و همکاري ها را فراموش نمي کنيم.
وي به ميزان اعتبارات روابط اقتصادي دو کشور ايران و افغانستان اشاره و اظهار اميدواري کرد که در اين سفر زمينه اي فراهم شود تا روابط اقتصادي دو کشور هرچه بيشتر گسترش پيدا کند.
حامد کرزاي رييس جمهور کشور افغانستان بعد از ظهر روز شنبه مورد استقبال رسمي دکتر محمود احمدي نژاد رييس جمهور کشورمان در ساختمان رياست جمهوري قرار گرفت.
در اين مراسم استقبال سرود ملي دو کشور نواخته شد و در ادامه حامد کرزاي و احمدي نژاد از برابر گارد حاضر در محل سان ديدند.
براساس اظهارات مقامات جمهوري اسلامي ايران سفر رسمي کرزاي به ايران دوروزه خواهد بود و وي در طول اين سفر با مقامات رسمي وعالي رتبه جمهوري اسلامي ايران ديدار خواهد داشت.
وزراي دادگستري، ارشاد، نيرو، جهاد کشاورزي، اقتصاد و دارايي کشورمان در اين مراسم حضور داشتند.
بر اساس اين گزارش همچنين رييس جمهور افغانستان، روز يک شنبه با نثار گل به مرقد بنيانگذار جمهوري اسلامي، به مقام شامخ حضرت امام خميني(ره) اداي احترام مي کند.
کرزاي يکشنبه بعد از ظهر با بدرقه ي رييس جمهور کشورمان تهران را ترک خواهد کرد.


  احمدي نژاد:
 وقتي قانونگذاري و نظارت بر اجراي آن عادلانه شد، مجلس عصاره فضايل ملت است 

رئيس جمهور با محکوم کردن اهانت به مردم آذربايجان تاکيد کرد: آذربايجان و مردم آن پرچم بر افراشته ايمان، غيرت و شجاعت ملت ايران بوده، هستند و خواهند بود.
به گزارش فارس، محمود احمدي نژاد که صبح شنبه در همايش يکصدمين سال قانونگذاري در ايران با عنوان نيازها و چالشها، در مجلس سخن مي گفت، افزود: جسارت يک انسان جاهل و يا وابسته نمي تواند به اين عظمت خدشه اي وارد کند، تاريخ معاصر مکرر خباثت دشمنان و در مقابل هوشمندي و بيداري مردم آذربايجان را با افتخار ثبت کرده است.
احمدي نژاد اضافه کرد: دشمنان مي خواهند با توطئه  براي عناصر زبون و شکست خورده و بي آبروي خودشان در داخل کشور ميدان عمل ايجاد و پيروزي ملت را به شکست تبديل کنند.
وي افزود: من مطمئن هستم که ملت ما بيدار است و بدخواهان و دشمنان و دنباله هاي بي آبروي آنان طرفي نخواهند بست، ملت ما پيروز و سربلند است و از عزت و پيروزي خود هوشمندانه مراقبت خواهد کرد.
وي از آمادگي کامل دولت براي وضع، تنقيح و روان سازي قوانين براي اجراي عدالت در جامعه خبر داد و يادآور شد: امروز برادران شما در دولت آمادگي کامل دارند تا در خدمت شما و در کنار شما و با هماهنگي کامل شما چه در وضع تنقيح و روان سازي قوانين براي حرکت در جهت اجراي عدالت و تعالي جامعه اسلامي همه توان خود را در خدمت بگذارند و بسيج کنند.
رئيس جمهور در ادامه سخنان خود با يادآوري خاطرات شهدا و بزرگان مجلس شوراي اسلامي همچون شهيد شاه آبادي، شهيد رجايي، شهيد چمران که در دوره اي مسئوليت قانونگذاري را بر عهده داشتند، از شهيد مدرس به عنوان نماد اسلام خواهي در مجلس ياد کرد.
رئيس جمهور با بيان اين که انقلاب اسلامي بازگشت به توحيد و فطرت پاک انسانها بود تصريح کرد: انقلاب اسلامي نظام ديني را جايگزين نظامهاي تحميلي کرد و قانونگذاري را بر مبناي توحيد و شناخت خدا بر اساس وحي الهي بازگرداند.
رييس جمهور در ادامه سخنان خود با بيان اين که حرکت مشروطه براي حاکميت قوانين اسلامي و عدالت اسلامي آغاز شد، تصريح کرد: ملت به رهبري علما سرمايه گذاري کردند تا شاهد برپايي عدالت اسلامي و قوانين اسلامي باشند.
وي با يادآوري تلاشهاي شيخ فصل الله نوري در تصويب اصل دوم متمم قانون اساسي مبني بر نظارت فقهاي عادل بر تطبيق قوانين با شرع مقدس اسلام اظهار داشت: اين تلاشهاي مقدس با طراحي اجانب و غرب زدگان و به خصوص با حاکميت ديکتاتوري و تحميل تفکر و نظامات غربي بر مجلس شکست خورد و روند سکولاريزم از مجراي قانونگذاري بر کشور تحميل شد.
رئيس جمهور با بيان اين که نظام تحميلي اين دوره نه ولايت شرعي بود و نه وکالت عرفي و بر کشور رفت آنچه رفت، تصريح کرد: هرگاه که مسير حرکت از اسلام و اسلام ناب فاصله بگيرد مردم از صحنه ها کنار خواهند رفت و چيزي جز شکست حاصل نخواهد شد.
وي با تاکيد بر اين که معيار قانونگذاري عدالت است، تصريح کرد:ما معمولا برابري افراد در برابر قانون را عدالت مي دانيم که مطلب درستي است، ولي از موضوع مهمتري که ارزيابي قانون با ملاک عدالت است، غافل هستيم.
رئيس جمهور با بيان اين که زماني برابري افراد در برابر قانون به عدالت منجر مي شود که خود قانون با ملاک عدالت تدوين شده باشد، تصريح کرد: تحميل نظامات غير عادل و برابري همگان در برابر آن ظلم بالسويه است و تفکر اسلامي ظلم بالسويه را عدل نمي داند.
احمدي نژاد با اشاره به اختيارات مجلس شوراي اسلامي در ايران امروز آن را بسيار وسيع و بي نظير دانست و يادآور شد:حق حکومت در تنظيم امور جامعه که بايد مبني بر مصالح عمومي مردم و روح ديني باشد، به مجلس شوراي اسلامي محول شده است، ما زماني در اين ماموريت بزرگ موفق خواهيم بود، که چاه خواسته هاي فردي، صنفي و گروهي را پر کرده باشيم و فقط و فقط براي خدا کار کنيم و پس از وضع قانون عادلانه بر اجراي آن نيز نظارت کنيم.
وي افزود: وقتي قانونگذاري عادلانه شد و نظارت بر اجراي آن نيز عادلانه شد، مجلس معيار عدالت در نظر و عمل خواهد شد و چنين مجلسي عصاره فضايل ملت است، چرا که ملت عدالت و توحيد را مي خواهد و هيچ فضيلتي بالاتر از عدالت نيست.
رئيس جمهور با بيان اين که امروز يک سوال جدي اين است که ساز و کار انتخابات فعلي و هزينه هاي سرسام آور و روشهاي مادي تبليغاتي به چه ميزان در روح و عمل قانونگذاري تاثير دارد، اظهار داشت:احدي نبايد حق داشته باشد،با اتکا و اعتبار ثروت و منابع مالي به مناصب قدرت دسترسي داشته باشد و اين هنر مجلس اسلامي است که با اصلاح و وضع قوانيني مانع از آن  شود.
وي تاکيد کرد: عدالت يعني اين که مجلس و دولت دست به دست هم دهند و با وضع قوانين موثر جلوي ويژه  خواري ها، امتياز خواهي ها را بگيريم.
رئيس جمهور افزود: امروز مجلس و دولت پرچمدار عدالت هستند و بايد دست به دست هم بدهيم تا عدالت را بر پا کنيم.
احمدي نژاد با اشاره به وقت گذاري نمايندگان براي قانونگذاري و امور مجلس تاکيد کرد: بايد از کميت کم کنيم و وقت را روي کيفيت قوانين صرف کنيم.
رئيس جمهور با بيان اين که امروز تنقيح قوانين يک امر مهم و ضروري است خاطرنشان کرد:قانونها بايد يکسان سازي و روان سازي شود و دولت و مجلس بايد به کمک هم به آن بپردازند.
احمد نژاد با تاکيد بر اين که مباحث صحن علني مجلس بايد تربيت کننده نفوس مردم و انسانها باشد، خاطرنشان کرد: مباحث مجلس بايد به گونه اي باشد که شنونندگان درس انديشيدن، درس تامل، درس توحيد و درس عدالت بگيرند و اين يک مسئوليت بسيار بزرگ و ملي است.
وي افزود: بايد مراقب باشيم تا عدم پاسخگويي ظاهري در اين دنيا بار مسئوليت اخروي ما را سنگين نکند.
رئيس جمهور در پايان سخنان خود از غلامعلي حداد عادل رئيس مجلس شوراي اسلامي و موسي قرباني عضو هيئت رئيسه مجلس و ديگر نمايندگان مجلس به خاطر برپايي اين همايش تقدير و تشکر کرد.


  کريمي راد با وزيردادگستري بحرين ديدار کرد 

 محمدعلي الشيخ منصور الستري، وزير دادگستري بحرين، ظهر ديروز با وزير دادگستري کشورمان ديدار و درباره مسائل قضايي و حقوقي گفت وگو و تبادل نظر کرد.
به گزارش ايسنا، جمال کريمي راد پس از اين ديدار در جمع خبرنگاران، اظهار داشت: وزير دادگستري بحرين اولين وزير دادگستري است که در دولت دکتر احمدي نژاد به ايران سفر کرده و اين سفر هم در پي دعوت بنده از وي بوده است. مهم ترين محور بحث صورت گرفته با وزير دادگستري بحرين درباره موافقت نامه معاضدت قضايي در تمام زمينه ها بود.
وي، تصريح کرد: اين موافقت نامه در سفري که به بحرين خواهم داشت، نهايي مي شود. در اين ديدار توضيحات کاملي از سيستم قضايي جمهوري اسلامي ايران ارايه داديم مخصوصا درباره شوراهاي حل اختلاف و سياست قضازدايي و حبس زدايي.
کريمي راد با بيان اينکه سيستم هاي قضايي دو کشور بسيار به يکديگر نزديک هستند، اظهار داشت: در اين جلسه به نتيجه رسيديم که بين دو کشور هيات هايي قضايي تبادل شوند و از تجربيات يکديگر استفاده کنيم. وي ادامه داد: از آنجايي که ايران مرزهاي آبي زيادي با بحرين دارد، ممکن است صيادان اشتباه به مرز کشور ديگر وارد شوند. در اين زمينه نيز هم اخيرا 10 نفر از صيادان ايراني به مرزهاي آبي کشور بحرين وارد شده و تحت پيگرد قرار گرفتند و در نهايت هم محکوم شدند که در اين نشست درخواست کردم، وزير دادگستري بحرين مساعدت هايي در جهت آزادي اين افراد داشته باشند.


  درخواست دادستان کل کشور براي پيگيري سرنوشت 4ديپلمات ربوده شده 

 دادستان کل کشور در نامه اي خطاب به معاون حقوقي و پارلماني رئيس جمهور خواستار پيگيري سرنوشت 4ديپلمات ربوده شده ايراني در لبنان شد.
به گزارش فارس در بخشي از نامه دادستاني کل کشور به موسوي، معاونت محترم حقوقي مجلس رياست جمهوري آمده است: با عنايت به اين که رئيس جمهور محترم امور پيگيري سرنوشت 4 ديپمات ربوده شده ايران در لبنان را به جنابعالي محول نموده اند و هياتي نيز از طرف مجلس شوراي اسلامي به طور جداگانه پيگير موضوع هستند و از طرفي، خانواده هاي محترم ديپلمات ها تقاضاي پيگيري قضائي موضوع را از دادستاني کل کشور نموده اند، جهت انتظام و تسريع امور و جلوگيري از موازي کاري پيشنهاد مي شود:
اولا شکايتي از طرف خانواده هاي اين عزيزان تنظيم و در مراجع کيفري لبنان به صورت رسمي پيگيري شود. براي نيل به نتيجه مطلوب بهتر آن است که از مشاوره وکيل يا وکلاي خبره و شناخته شده لبناني (که با هزينه دولت و به کمک سفارت ايران در لبنان تعيين خواهند شد) استفاده گردد. پس از تنظيم شکوائيه و پيوست مدارک، موضوع با هدايت نمايندگان نهادهاي ذيربط و از طريق وکلاي منتخب پيگيري شود. دادستاني کل کشور آمادگي لازم را در اين رابطه دارد.( مي توان با تشکيل هياتي مرکب از نمايندگان رئيس جمهوري و مجلس محترم و دادستاني کل موضوع را پيگيري نمود)
اين نامه مي افزايد: لازم است مسئولين سياسي و قضايي کشور همزمان با رسيدگي مراجع قضصائي ذيربط موضوع را به طرق مقتضي پيگيري و به واسطه ارتباطاتي که با مسئولين لبناني به صورت رسمي يا غير رسمي به عمل مي آورند در تسريع رسيدگي به پرونده موثر واقع شوند. ثانيا چنانچه ظرف مدت چند ماه پيگيري قضائي به نتيجه نرسيد، بر اساس مقررات بين الملل و اقارير برخي شخصيت هاي لبناني- مسئوليت ربايش ديپلماتها با دولت لبنان مي باشد و از طرفي برخي شواهد و قرائن موجود دلالت به تحويل ديپلماتها به مقامات رژيم اشغالگر قدسي دارد، دولت ايران مي تواند با اين استدلال که عملا چند کشور درگير اين موضوع مي باشند و به لحاظ ارتباط اين امر با نظم و امنيت بين الملل رسما از شوراي امنيت سازمان ملل متحد درخواست نمايد کميته اي حقيقت ياب با لحاظ اختيارات لازم جهت تعيين سرنوشت ديپلمات هاي ايراني تشکيل دهد. حتي اگر شوراي امنيت به درخواست ايران جواب مثبت ندهد، نفس  طرح اين موضوع از حيث بين المللي مفيد مفيد بوده و حداقل کاري است که مسئولين در جهت تعيين سرنوشت 4 نفر از فرزندان فداکار ملت ايران انجام داده است.
دادستان کل کشور پيش از اين نشستي با حضور خانواده 4 دپلمات داشته و پگيريها و مکاتباتي نيز در اين خصوص به عمل آورده است. دري نجف آبادي 2 تن از مشاوران خود را جهت پيگيري امور محوله در اين موضوع اختصاص داده است.


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
تست