جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/05/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4505

به مناسبت هفته دولت؛
151 پروژه کشاورزي در استان اصفهان افتتاح مي شود

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي خبر داد؛
استفاده از روش‌هاي تلفيقي مبارزه با آفات در مزارع آذربايجان غربي


ايران زمين


خبر


 به مناسبت هفته دولت؛
 151 پروژه کشاورزي در استان اصفهان افتتاح مي شود 

 اصفهان - راعي

رييس سازمان جهاد کشاورزي استان اصفهان گفت: 151 پروژه بمناسبت هفته دولت به بهره برداري مي رسد.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان ، محمد نصر اصفهاني گفت: اين 151 پروژه با مجموع اعتبار 414 ميليارد ريال محقق شده و زمينه اشتغال 877 نفر را فراهم کرده است.وي افزود: از مجموع طرحهاي مذکور 88 طرح در بخش آب و خاک، 36 امور دام و طيور و آبزيان، 10 باغباني، هشت آبخيزداري، شش طرح عشاير، دو طرح صنايع کشاورزي و يک طرح مربوط به تحقيقات کشاورزي است.وي گفت: از شاخص ترين طرح هاي افتتاحي در هفته دولت، واحد انجماد و بسته بندي ميگو در شهرستان برخوار است که دوهزار و 600 تن ظرفيت توليد دارد و ساکنان 12 روستا را بهره مند کرده است.

نصراصفهاني بيان کرد: هزينه ايجاد اين واحد رقم 56 ميليارد ريال بوده است.وي اضافه کرد: توسعه سيستم آبياري تحت فشار در فريدن به ميزان 220 هکتار، چادگان 310 هکتار و احداث 36 هکتار باغ در شهرضا و گلخانه دو هکتاري سبزي و صيفي در دهاقان از مهمترين طرحهايي است که در هفته دولت امسال به بهره برداري مي‌رسد.


 رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي خبر داد؛
 استفاده از روش‌هاي تلفيقي مبارزه با آفات در مزارع آذربايجان غربي 

 اروميه- خبرنگار آفرينش

رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: روش‌هاي تلفيقي مبارزه با آفات در 48 هزار هکتار از مزارع استان اجرا مي‌شود.سيدعلي مختاري با اشاره به روش‌هاي جديد مبارزه با آفات در مزارع آذربايجان غربي اظهار کرد: عمليات رهاسازي زنبور براکون به منظور مبارزه با آفات به صورت بيولوژيکي از ابتداي سال زراعي جاري تاکنون در سه هزار هکتار از مزارع زير کشت گوجه‌فرنگي در شهرستان مياندوآب انجام شده است.وي با بيان اينکه روش‌هاي تلفيقي مبارزه با آفات مزارع آذربايجان غربي در سال جاري اجرا مي‌شود، تصريح کرد: اين عمليات در 48 هزار هکتار از مزارع استان با اعتبار 4 هزار و 800 ميليون ريال اجرا مي‌شود.

مختاري ادامه داد: در اجراي اين طرح 51 کلينيک گياه پزشکي همکاري مي‌کنند.رئيس سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي افزود: روش‌هاي تلفيقي مبارزه با آفات تأثير مهمي در توليد محصولات سالم و ارگانيک دارد و با توسعه و ترويج اين روش‌ها پيش‌بيني مي‌شود سالانه پنج درصد از اراضي قابل کشت آذربايجان غربي محصول سالم و استاندارد توليد کنند.

وي خاطرنشان کرد: استفاده از روش‌هاي تلفيقي مبارزه با آفات در پنج درصد از مزارع آذربايجان غربي نياز به نظارت مستمر 183 گياه‌پزشک در استان دارد.مختاري گفت: کشاورزاني که علاقه‌مند به استفاده از روش‌هاي تلفيقي مبارزه با آفات در مزارع خود هستند مي‌توانند با مراجعه به واحد حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزي آذربايجان غربي از اين خدمات بهره‌مند شوند.


 ايران زمين 

 برگزاري سمينار کاربرد مديريت دانش در مناطق نفت خيز جنوب

اهواز – خبرنگار آفرينش

سمينار کاربرد مديريت دانش در پروژه‌هاي صنعت نفت با نگرشي به رويکردها و تجربيات معاونت زمين‌شناسي گسترشي شرکت ملي مناطق نفت خيز جنوب برگزار شد.در ابتداي اين سمينار معاون مدير امور فني – زمين‌شناسي گسترشي ضمن ارائه گزارش مختصري از عملکرد کارگروه‌هاي مختلف مديريت دانش در اين معاونت تاريخچه تشکيل کارگروه مديريت دانش در معاونت زمين‌شناسي را مربوط به ابتداي سال 1391 دانستند و هدف از تشکيل چنين کارگروهي را خلأ هاي موجود در سازمان در زمينه‌ انتقال تجربيات ارزشمند همکاران در طول سال هاي متمادي و همچنين اعمال شيو‌هاي مدرن و کارآمد مديريتي در نگهداري، ارزيابي،به روز رساني و تبادل دانش و اطلاعات، ارزيابي کرد.

قانون راهور؛ براي دوچرخه‏‏سواران هم صدق مي‏کند

بومهن - ايرج صادقعلي

کارشناس تصادفات پليس راهنمايي و رانندگي بومهن و پرديس گفت: قانون راهور براي دوچرخه‏‏سواران هم صدق مي‏کند و اين در حالي است که دوچرخه‏‏سواران از قوانين مورد نياز اطلاع چنداني ندارند.روح‏ا... روزبه در گفت‏وگو با خبرنگارآفرينش اظهار کرد: در عصر حاضر که از يک سو دستگاه‏هاي دولتي با هدف کاهش آلودگي هوا و کاهش مصرف سوخت، شهروندان را به دوچرخه‏‌سواري ترغيب مي‏کنند و از سوي ديگر شهروندان هم براي حفظ سلامتي و با هدف ورزش و گاه تفريح به استفاده از اين وسيله نقليه روي مي‏آورند، بايد رعايت مواردي در دستور کار قرار گيرد.

وي تصريح کرد: اغلب استفاده‏کنندگان از دوچرخه از قوانين راندن اين وسيله نقليه اطلاع ندارند و خود را جداي از کاربران ترافيک مي‏دانند يا حتي به اشتباه خود را عابر پياده تصور مي‏کنند.

توسط متخصصان ملي حفاري؛

حفاري و تكميل 37 حلقه چاه انحرافي افقي

اهواز – خبرنگار آفرينش

رئيس اداره عمليات ويژه ملي حفاري از انجام 19 هزار متر حفاري افقي و جهت دار در سال جاري خبر داد. مهندس مهران عاليپور رئيس اداره عمليات ويژه ملي حفاري از حفاري 37 حلقه چاه بصورت انحرافي و افقي با متراژ 19 هزارمتر خبر داد و گفت: چاههاي حفاري شده در مناطق نفتخيز جنوب ،نفت مركزي و در دريا جهت شركت فلات قاره انجام گرديده است.وي افزود: در 5 ماهه امسال بيش از يك هزار مغزه گيري از لايه هاي مختلف زمين و در اندازه‌هاي مختلف به منظور تجزيه و تحليل طبقات درون زمين از قبيل خصوصيات سنگ مخزن،ميزان تراوايي، تخلخل ،وجود نفت ،گاز و آبهاي زير زميني با ابزار و تجهيزات خاص در چاههاي عمودي و جهت دار گرفته شده است.

وي در ادامه گفت: با استفاده از اين تكنيك اطلاعات سازند و ويژگيهاي آن در اختيار مهندسان مخازن جهت طراحي چاه قرار گرفته و از حفاري چاههاي متعدد جهت ارزيابي جلوگيري بعمل مي آيد.مهندس عاليپور به مزاياي اصلي مغزه گيري اشاره كرد و گفت: با اين روش اطلاعات دقيق مخزن،شيب و جهت لايه ها،گسلها و طراحي برنامه توليد اوليه و ثانويه از مخزن به دست مي آيد.رئيس اداره عمليات ويژه، حفاري چاههاي انحرافي و افقي را يكي از عملياتهاي تخصصي و بسيار ارزشمند در صنعت نفت عنوان كرد و گفت: عمليات ويژه ملي حفاري با داشتن كارشناسان و مهندسان مجرب توانايي ارائه هر گونه فعاليت فني/تخصصي را در قالب 15 گروه تخصصي در زمينه حفاري چاههاي جهت دار،افقي،عبور از كنار مانده،جهت يابي،بازكردن پنجره با استفاده از ابزار whipstok را دارا مي باشد و در سال گذشته تعداد72 حفره به متراژ 40 هزار متر را تكميل و در مدار توليد قرار داده است.

عاليپور به كادر تخصصي اين واحد اشاره كرد و يادآور شد : هم اكنون نزديك به 200 كارشناس خبره در اين واحد كه دوره هاي تخصصي را در داخل و خارج از كشور گذرانده و از تجربه كافي برخوردار مي باشند نياز واحدهاي متقاضي را در داخل كشور تامين مي نمايند.رئيس اداره عمليات ويژه به كاربرد اين روش در مخازن نفتي اشاره و اظهار كرد : در اين روش با استفاده از نرم افزار حفاري جهت دار و موتورهاي درون چاهي حفاري چاههاي امدادي ( در حين فوران ) حفاري يك حلقه چاه با چندين انشعاب،حفاري چاههاي متعدد از يك دكل دريايي، حفاري در مخازن مشترك،مناطق غير قابل دسترس مانند مناطق شهري و مسكوني،حفاري گسلها و ... انجام مي گردد.

در سال جاري 12 روستاي استان آذربايجان‌شرقي به مدار مصرف گازمتصل گرديده است

تبريز- توفيقي

مديرعامل شرکت گاز استان آذربايجان شرقي گفت: در سال جاري 12 روستاي جديد به شمار روستاهاي گازدار استان افزوده گرديده و رقم بهره‌مندي روستايي را به 1041 روستا افزايش داده است.ولي‌ا... ديني افزود: امسال با اجراي 323 کيلومتر شبکه گازرساني در اقصي نقاط استان 3608 مشترک روستايي و 13577 مشترک شهري تحت پوشش گاز طبيعي قرار گرفته‌اند.وي از ايجاد 19261 ظرفيت اشتراک پذيري براي متقاضيان گاز طبيعي خبر داد و اظهار داشت: با ايجاد بسترهاي لازم در مسير روستاهاي گازرساني شده، امکان تحت پوشش گاز قرار دادن تعداد بيشتري از هم‌استاني‌هاي عزيز فراهم گرديده است.

مديرعامل شرکت گاز استان خاطرنشان کرد: ارتقاي کيفيت زندگي و خدمت‌رساني به مردم شريف استان از طريق فعاليت‌هاي گازرساني در اولويت اجرايي و سرلوحه اهداف کارکنان خدوم اين شرکت قرار گرفته است که بحمداله با همت تلاشگران صنعت گاز هر روز بيش از پيش شاهد بهره‌مندي هموطنان گرانقدر از اين نعمت بزرگ الهي بوده و خواهيم بود.


 خبر 

 تشکيل انجمن صنفي خبرنگاران و اهالي مطبوعات در اسلامشهر

اسلامشهر – محمدرضا عباسي

هيات موسس انجمن صنفي خبرنگاران و روزنامه نگاران با حضور محمدزاده سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامشهر و اهالي مطبوعات و رسانه ها در سالن جلسات اداره فرهنگ وارشاد اسلامشهر تشکيل شد.صادق محمدزاده سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي اسلامشهر، طي سخناني اظهارداشت: نگاه تخصصي به مسائل و مشكلات خبر نگاران و اهالي رسانه، يكي از مهمترين دغدغه ها و مسائلي كه همواره مورد پيگيري خبرنگاران دلسوز اين شهرستان مي باشد.

محمدزاده افزود: نبود يك تشكيلات منسجم در سطح شهرستان باعث بروز برخي مسائل براي اين قشر از جامعه شده، بطوري كه هر طيف و يا گروه و نهادي خود را دايه و حمايت كننده و مسئول رسيدگي به خبر نگاران مي داند كه در واقع چنين نيست.

خبر نگاران ناظران مستقل قدرتند

وي با اشاره به جايگاه مطبوعات و نقش خبر نگاران در جامعه تاكيد كرد: مطبوعات و خبرنگاران ناظران مستقل قدرت در جامعه فعاليت دارند، اگر خبر نگاري استقلال خود را از دست بدهد نمي تواند فعاليت مطلوبي در جامعه از خود نشان دهد، بلكه به عنوان سخنگو و تريبوني براي فرد يا گروهي تبديل شده است.

محمد زاده تاكيد كرد : هدف از اين نشست و تشکيل انجمن صنفي ويژه خبرنگاران و اهالي مطبوعات ، بررسي مسائل و مشکلات خبرنگاران و کمک به بهبود وضعيت موجود مي باشد كه تشکيل يک نهاد صنفي ويژه روزنامه نگاران توسط خود اين افراد مي تواند كا ر آمد و موثر باشد.وي گفت: در تشكيل اين نشست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي فقط بعنوان ميزبان و به درخواست جمعي از خبرنگاران مي باشد و در ادامه روند شكل گيري اين انجمن هيچ نقشي ندارد و در صورت نياز به عنوان مشاور مي توانيم در خدمت دوستان باشيم.

در ادامه اين جلسه خبر نگاران حاضر نقطه نظرات و مسائل و ديدگاههاي خود را بيان نمودند كه در نهايت مقرر گرديد كه تعدادي از جمع حاضر به عنوان هيات موسس به منظور پيگيري و پيشبرد کارهاي اوليه و قانوني انجمن وتصميم گيري درخصوص مسائل انجمن با رعايت موارد قانوني پيگير تشكيل انجمن صنفي خبرنگاران شهرستان اسلامشهر شوند.

لازم به ذكر است كه در پايان جلسه با راي گيري مخفي حاضرين و با كسب اكثريت آرا آقايان عباس رنجبر- بهزاد کشاورز- محمدرضا عباسي - اکبر کريمي - داود کاظمي وخانم نوري را به عنوان هيئت موسس انجمن صنفي روزنامه نگاران و خبرنگاران شهرستان اسلامشهر انتخاب نمودند.

مديرعامل صندوق حمايت از توسعه کشاورزي فيروزکوه:

محدوديتي در پرداخت تسهيلات به کشاورزان فيروزکوهي وجود ندارد

فيروزکوه - خبرنگارآفرينش

مديرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي شهرستان فيروزکوه گفت: محدوديتي در پرداخت وام و تسهيلات به بهره‏برداران بخش کشاورزي شهرستان فيروزکوه بر اساس ميزان سهم افراد وجود ندارد.

علي ارجمندي در گفت‏وگو با خبرنگار آفرينش اظهار داشت: هدف نهايي از تشکيل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي، سوق دادن افراد به سمت توليد بيشتر محصولات، دريافت به‏موقع تسهيلات و تهيه نهاده‏ها و در نهايت رسيدن به خودکفايي است.

وي تصريح کرد: بر اين اساس و مطابق سهام خريداري شده از سوي اعضاي صندوق، به ميزان 8/1 برابر ارزش آن تسهيلات به کشاورزان اعطا مي‏شود.

مديرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي شهرستان فيروزکوه خاطرنشان کرد: اين صندوق وظيفه سياست‏گذاري در بخش توليد را بر عهده ندارد، اما براي سوق دادن کشاورزان منطقه به توليد محصولاتي نظير صيفي‏جات، ورمي کمپوست و ... که در فيروزکوه مزيت طبيعي و نسبي بيشتري دارند، برنامه‏هايي دارد.

ارجمندي گفت: در گام نخست، اين صندوق حفظ وضعيت موجود و افزايش توليد در بخش کشاورزي را از طريق تأمين به‏موقع نهاده‏ها دنبال مي‏کند.مديرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي شهرستان فيروزکوه افزود: همچنين اين صندوق در نظر دارد تا در درازمدت شرکتي را در ذيل خود به منظور تأمين نهاده‏هاي مورد نياز کشاورزي شهرستان فيروزکوه از قبيل کود، سم، بذر و ... تأسيس کند.

اتحاديه‏هاي کشاورزي منطقه تقويت مي‏شوند

مديرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي شهرستان فيروزکوه تأکيد کرد: يکي ديگر از اهداف اصلي تشکيل اين صندوق، تقويت اتحاديه‏هاي کشاورزي زيرمجموعه شهرستان فيروزکوه است.

ارجمندي بيان داشت: به اين منظور تاکنون با نمايندگان اتحاديه‏هاي مرغ‏داران، شيلات و گاوداران منطقه وارد مذاکره شده‏ايم و حاضريم تسهيلات ارزان قيمت براي تأمين نهاده‏ها در اختيارشان قرار دهيم.

وي گفت: تقويت اتحاديه‏ها و صنوف کشاورزي يکي از راهکارهاي خروج کشاورزي ايران از وضعيت موجود آن است.

مديرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي شهرستان فيروزکوه افزود: اين صندوق فعلاً به عنوان يک مؤسسه اعتباري و مالي و نه يک مؤسسه تحقيقاتي مطرح است، اما در صورت لزوم به ياري محققان و دانشجويان رشته‏هاي کشاورزي براي پيشبرد امور تحقيقاتي‏شان نيز مي‏شتابد.

تبديل صندوق به بانک، محقق کننده سياست‏هاي بخش کشاورزي است

مديرعامل صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي شهرستان فيروزکوه که پيشينه چندين سال خدمت در وزارت جهاد کشاورزي را دارد، در ادامه يادآور شد: سابقه تأسيس صندوق به کابينه هشتم و زمان وزارت حجتي، وزير وقت و وزير فعلي جهاد کشاورزي دولت «تدبير و اميد» برمي‏گردد.

ارجمندي اضافه کرد: امروز همه مؤسسات اقتصادي فعال کشور به تأسيس بانک براي پيشبرد هر چه بهتر سياست‏هاي راهبردي خود پرداخته‏اند؛ اما متأسفانه اين امر در بخش‏هاي اصلي صنعت و کشاورزي مغفول
مانده است.

وي ابراز اميدواري کرد در آينده‏اي نزديک، صندوق حمايت از توسعه بخش کشاورزي به بانکي براي کشاورزان و بهره‏برداران بخش کشاورزي تبديل شود تا سياست‏هاي بخش را بهتر و راحت‏تر به پيش برد.

مديرعامل صندوق حمايت از توسعه کشاورزي شهرستان فيروزکوه تأکيد کرد: اين صندوق از آينده بسيار خوبي در پيشبرد اهداف بخش برخوردار بوده؛ اما مستلزم اهتمام و توجه کشاورزان است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي