جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/06/02 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4507


کنترل تغذيه نوجوانان


وقتي چشم‌ها رنگ خون مي‌گيرد


خبرها از عالم علم


 کنترل تغذيه نوجوانان 

نوجواني دوره‌ رشد است. براي همين تغذيه در اين دوران از اهميت زيادي برخوردار است. بدن نوجوانان براي رشد کافي نبايد با کمبود مواجه شود. اما در اين سن تقريباً همه چيز پيچيده مي‌شود حتي تغذيه.

به گزارش آرمان ؛ کلاً نوجواني دوره‌ مشکلي است و خيلي از نوجوانان معمولاً دوران سختي را مي‌گذرانند. لازم است شما با علم به اينکه بايد هواي فرزندان نوجوانتان را داشته باشيد بتوانيد تغذيه‌ آنها را نيز کنترل کنيد تا رشد خوبي داشته باشند. با ما همراه باشيد.

عادت‌هاي غذايي نادرست

يک چيز کاملاً واضح و روشن است. اينکه برخي از نوجوانان فرق بين شلغم و سيب زميني را هم نمي‌دانند چه برسد به اصول تغذيه‌ سالم! حتي اگر در غذاخوري مدرسه، رستوران و يا در منزل يک همبرگر کاملاً ناسالم بخورند و يا مثلاً يک بشقاب پر از سبزيجات بخورند باز هم به آنچه خورده‌اند توجهي نمي‌کنند. يعني برايشان چندان فرقي نمي‌کند. در اين دوره خيلي دشوار است که آنها را وادار کنيد اصول تغذيه‌ سالم را رعايت کنند.

معمولاً نوجوانان تحت تأثير گروه دوستان خود هستند و تمايل زيادي به مصرف مواد غذايي شيرين و قندي دارند. اين پدران و مادران آينده ترجيح مي‌دهند که از بوفه‌ مدرسه بي کيفيت‌ترين و بدترين ساندويچ‌ها و پيراشکي‌ها را بخرند اما لب به مثلاً کلم پلو يا دلمه‌ برگ مو نزنند. براي همين هم گرايش زيادي به سمت تغذيه‌ ناسالم دارند. اينجاست که کار شما براي کنترل تغذيه‌ آنها اهميت خود را نشان مي‌دهد.

نيازهاي خاص نوجواني

زماني که يک بشقاب غذا حاوي سبزيجات مفيدي مانند کرفس و غيره براي فرزندتان مي‌کشيد لازم است به او يادآوري کنيد که براي بزرگ و قوي بودن بايد خوب غذا بخورد. بايد حواستان به تغذيه‌ آنها باشد. برخي از عناصر مغذي براي رشد آنها لازم و ضروري است. پروتئين (گوشت قرمز، ماهي، تخم مرغ و غيره) در رشد عضلاني آنها نقش موثري دارد. اين مواد غذايي همچنين سرشار از آهن هستند و با خستگي و کم خوني که ممکن است گريبان گير برخي از نوجوانان شود مقابله مي‌کنند.محصولات لبني نيز براي رشد نوجوانان ضروري است. البته نبايد آنها را با ليوان شير کلافه کنيد.

برخي از والدين آنقدر زياده‌روي مي‌کنند که برخي از نوجوانان بيش از نياز خود محصولات لبني مي‌خورند. توجه داشته باشيد که کلسيم در سبزيجات نيز وجود دارد. بروکلي و اسفناج نيز حاوي ميزان قابل ملاحظه‌اي کلسيم مي‌باشند. لازم نيست حتماً اصرار داشته باشيد که نوجوانتان کلسيم مورد نيازش را از طريق مصرف محصولات لبني دريافت کند. چون ممکن است مصرف بيش از اندازه‌ لبنيات تأثير منفي روي بدن آنها داشته باشد. سعي کنيد اين قبيل سبزيجات را وارد برنامه‌ غذايي نوجوانان بکنيد.

عادت‌هاي درست

لازم نيست ميزان غذايي که براي فرزند نوجوانتان مي‌کشيد را دو برابر کنيد. بهتر است حواستان باشد که چه چيزي در بشقابش مي‌ريزيد. به عنوان مثال سعي کنيد دو سوم بشقابش را پر از سبزيجات مختلف کنيد، يک بخش را به پروتئين و بخش ديگر را به مواد غذايي نشاسته‌اي اختصاص دهيد.بهتر است ذائقه‌ فرزندتان را طوري عادت دهيد که براي ناهار به سمت فست‌فودها نرود. البته مي‌دانيم که خيلي سخت است. سعي کنيد در منزل برايش غذاي مناسبي درست کنيد تا در مدرسه بخورد. قطعاً زماني که دوستانش به سمت فست‌فودهاي معروف و حتي معمولي سر خيابان هجوم مي‌آورند فرزند شما هم آنها را همراهي خواهد کرد.

مطمئناً در آن لحظه ياد نصيحت‌هاي شما هم نخواهد بود. به او بگوييد مي‌تواند هر از گاهي فست‌فود بخورد اما اجازه ندهيد به اين نوع تغذيه عادت کند.اگر فرزند نوجوانتان اضافه وزن دارد حتماً برايش سالاد درست کنيد. خودتان با ماهي تن يا مرغ و سبزيجات فراوان برايش ساندويچ درست کنيد. اگر فرزندتان عاشق سس سفيد است سعي کنيد سس‌ها را ماست يا شير بدون چربي فراوان تهيه کنيد تا سس چرب کمتري مصرف کند.

در زندگي شهري فرصت دور هم جمع شدن‌ها و با هم غذا خوردن‌ها خيلي کم شده است. معمولاً والدين دير به منزل بر مي‌گردند و يا بچه‌ها ترجيح مي‌دهند جلوي کامپيوتر يا لپ تاپ خود غذايشان را بخورند. اين مساله به روند تغذيه‌ سالم آسيب مي‌زند. سعي کنيد غذا را در کنار هم ميل کنيد. اجازه ندهيد فرزندتان جلوي تلويزيون يا کامپيوترش غذا بخورد. حتماً او را سر سفره بياوريد.

سعي کنيد ساعت مشخصي را براي غذا خوردن تعيين کنيد و همه دور هم باشيد. اگر قرار است دير به منزل بيايد به او ياد دهيد يک غذاي سبک با مقداري مرغ يا گوشت و سالاد سبزيجات براي خود آماده کند. سعي کنيد در‌خصوص تغذيه‌ سالم، تأثير مواد غذايي روي سلامت و ويتامين‌ها و مواد مغذي با فرزندتان صحبت کنيد. البته منظورمان اين نيست که کلاس تغذيه تشکيل دهيد و او را کلافه کنيد. بهتر است هر وقت که فرصت مناسبي بود به چند نکته‌ کوتاه و مفيد اشاره کنيد و او را به سمت تغذيه‌ سالم تشويق کنيد. سعي کنيد ابتکار عمل به خرج داده و با ترکيب مزه‌ها و مواد غذايي، طعم‌هاي جديد درست کنيد تا او نيز با اشتياق بيشتري به غذا توجه نشان دهد.

اينکه بتوانيد او را علاقه‌مند به آشپزي کنيد فوق‌العاده است. زمان بيکاري و براي تفريح هم که شده با هم آشپزي کنيد و غذاهاي جديد بپزيد.

در مورد رژيم‌هاي لاغري هم به او فشار نياوريد. فقط خود او بايد اراده کند و بخواهد که لاغر شود. در واقع خودش بايد تصميم به لاغري بگيرد نه شما. حواستان باشد هر نوجواني بايد رژيم لاغري خود را داشته باشد.

بهتر است او را پيش يک متخصص تغذيه ببريد تا رژيم لاغري مناسب او را مشخص کند.


 وقتي چشم‌ها رنگ خون مي‌گيرد  

شايد اولين و طبيعي‌ترين علت سرخ شدن چشم‌ها خستگي ناشي از كاركردن زياد با چشم‌ها و كم‌خوابي باشد البته قرمزي چشم مي‌تواند دلايل گوناگوني داشته باشد كه از آن ميان مي‌توان به انواع عفونت‌ها، التهاب‌هاي خارج چشمي و داخل چشمي، خشكي چشم، تحريكات خارجي و حساسيت نيز اشاره كرد، اما در صورتي كه تمام علل آن را به نحوي بتوان رد كرد ممكن است چشم‌ها حتي بدون هيچ دليل مشخصي در برخي شرايط دچار قرمزي شود.

به گزارش جام‌جم‌آنلاين، اما چرا چشم‌ها ناخودآگاه قرمز مي‌شود؟ يعني به زبان ساده چه فرآيندي منجر به مشاهده سرخي در چشم مي‌شود؟ دكتر محمد رياضي‌اصفهاني، فوق‌تخصص جراحي شبكيه در پاسخ به اين پرسش مي‌گويد: كم‌خوابي يا استفاده بيش از حد از چشم‌ها در شرايط بد محيطي يا نور نامناسب بخصوص در مواردي كه چشم فرد دچار اختلال‌هايي چون عيوب انكساري، انحرافات مخفي يا خشكي‌هاي خفيف چشم باشد، مي‌تواند باعث تشديد ناراحتي بيمار شده و به صورت قرمزي خود را نشان دهد.

البته در صورتي كه قرمزي چشم همراه با علائم ديگري از قبيل سوزش، تورم يا كاهش ديد باشد‌، لازم است از سوي چشم‌پزشك معاينه شود و از نظر وجود بيماري‌هاي خطرناك‌تر چشمي مورد بررسي قرار گيرد.

عفونت‌هاي چشمي بر حسب محل و بافت درگير شده مي‌تواند علائم متفاوتي مانند وجود ترشحات، سوزش، احساس جسم خارجي، كاهش ديد و درد داشته باشد.

درمان قرمزي چشم در چند قطره

با توجه به استفاده شايع بسياري از افراد از قطره نفازولين براي رفع سرخي چشم، اين سوال به ذهن مي‌رسد استفاده خودسرانه از اين قطره تا چه اندازه از سوي متخصصان چشم تائيد مي‌شود؟

دكتر رياضي در گفت‌وگو با جام‌جم با تاكيد بر اين‌كه استفاده از قطره چشمي نفازولين براي درمان قرمزي چشم به‌طور كلي توصيه نمي‌شود، توضيح مي‌دهد: استفاده از نفازولين مي‌تواند باعث پوشيده شدن علائم بيماري و تشخيص ديرتر بيماري فرد شود. از سوي ديگر با گذشت زمان از ميزان آثار آن كاسته مي‌شود و تاثيري بر ميزان قرمزي ندارد. به بيان ديگر، استفاده از آن بايد با تائيد چشم‌پزشك بوده و پس از بررسي چشم از نظر نوع بيماري چشمي انجام شود.

عاقبت تلخ مصرف خودسرانه قطره چشمي

شايد بسياري از افراد ندانند مصرف خودسرانه قطره‌هاي چشمي مي‌تواند باعث بروز عوارضي از جمله كاتاراكت، آب سياه، تغيير فلور طبيعي ميكروبي چشم (‌ميكروب‌هاي بي‌ضرري كه به‌طور طبيعي در سطح چشم وجود دارد) و كاهش دفاع چشم در مقابل ميكروب‌هاي بيماري‌زا و حساسيت شود.

اما دكتر رياضي، اشك مصنوعي را از اين قطره‌ها مستثني كرده و مي‌گويد: قطره‌هايي كه به صورت اشك مصنوعي با نام‌هاي مختلف وجود دارد ـ در صورتي كه با توصيه چشم‌پزشك استفاده شود ـ مي‌تواند با كمترين عوارض مورد استفاده طولاني‌مدت قرار گيرد، ولي محلول‌هايي كه براي شست‌وشوي چشم عرضه مي‌شود در چشم‌هاي سالم استفاده چنداني ندارد و چشم سالم سيستم‌هاي حفاظتي و شست‌وشوي كاملي براي فرد دارد كه بسيار موثر عمل مي‌كند.

آلودگي هوا به چشم هم سرايت مي‌كند

آلودگي هوا كه به معضل بزرگ كلانشهر‌ها تبديل شده است، فقط آثار خود را در قلب و ريه‌ها بروز نمي‌دهد، بلكه مي‌تواند منجر به بروز نشانه‌هايي چون سرخي‌، سوزش و حتي عفونت در چشم‌ها شود؛ يعني آلودگي هوا مي‌تواند با تحريك چشم‌ها ايجاد سوزش، قرمزي و اشك‌ريزش شود.

اما دكتر رياضي به راهكاري براي محافظت از آسيب‌پذيري چشم‌ها در چنين وضعي اشاره مي‌كند و مي‌گويد: در اين حالت بهترين راه، محافظت از چشم‌ها با قرار نگرفتن در معرض مستقيم آلودگي با امتناع از تردد در شهر طي ساعت‌ها و روزهاي بسيار آلوده است. در مواردي كه آلودگي هوا باعث تحريك شديد چشم‌ها شده باشد، مي‌توان با استفاده از قطره‌هاي اشك مصنوعي يا محلول‌هاي شست‌وشو اقدام به شست‌وشوي چشم كرد. در اين حال، استفاده از محلول‌هاي بدون نگهدارنده مي‌تواند عوارض كمتري داشته باشد.

چشم‌هاي هميشه سرخ

شايد پرسش شما هم اين باشد اگر سرخي چشم تكرار و ادامه داشته باشد، بايد ‌دنبال چه دلايلي گشت؟

به گفته متخصصان چشم، تمام عواملي كه به نحوي بتواند باعث گشادشدن عروق بدن و ازجمله چشم شود و نيز عواملي كه باعث ايجاد التهاب در بافت‌هاي بدن مي‌گردد، منجر به قرمزي چشم نيز مي‌شود .

البته دكتر رياضي بر تاثير برخي داروها در بروز قرمزي چشم نيز تاكيد كرده و مي‌گويد: داروها نيز با مكانيسم‌هاي مختلف مي‌تواند باعث قرمزي چشم شود. برخي از داروها با اثر بر عواملي كه موجب تنظيم قطر عروق مي‌شود، مي‌تواند موجب گشادي عروق شود. از طرف ديگر، برخي داروها مي‌تواند باعث فعال شدن سيستم ايمني بدن شده و در بافت‌هاي مختلف بدن و مخاط‌ها و از جمله چشم باعث قرمزي، سوزش يا حتي زخم‌هاي شديد شود.

استرس به جان چشم ها هم مي‌افتد

از آنجا كه استرس مي‌تواند بر سيستم‌هاي مختلف بدن اثر گذاشته و تغييراتي در دستگاه عصبي خودكار، هورمون‌هاي مختلف و سيستم ايمني بدن داشته باشد، به‌طور غيرمستقيم نيز مي‌تواند باعث تشديد بسياري از بيماري‌هاي چشمي يا حتي ايجاد برخي از آنها شود.

پس مراقبت از چشم‌ها، پيشگيري از بروز بيماري‌هاي ناشي از عفونت و آلودگي، معاينه‌هاي دوره‌اي چشم‌ها براساس سن و بيماري زمينه‌اي، جلوگيري از مصرف خودسرانه داروهاي چشمي و توجه به توصيه‌هاي متخصصان مي‌تواند از حاد شدن مشكلات و عوارض ساده و قابل رفع چشمي جلوگيري كند.


 خبرها از عالم علم 

 درمان سرطان مغز از طريق سيستم ايمني خود بيماران

دانشمندان دريافتند سيستم ايمني خود بيمار مي‌تواند با يکي از شديدترين انواع تومورهاي مغزي موسوم به "گليوبلاستوم مولتي فورم" مبارزه کند

به گزارش مهر، پژوهشگران دانشگاه لوند در سوئد، شيوه‌هاي مختلفي از تحريک سيستم ايمني که توسط تومور سرکوب شده بود را با يک "واکسن" آزمودند.

اين واکسن بر اساس سلول‌هاي تومور ساخته شده که به طور ژنتيکي اصلاح شده تا توليد موادي را آغاز کنند که سيستم ايمني را فعال مي‌کنند.

اين سلول‌هاي سرطاني اصلاح شده، که پرتو درماني شده و از اين رو توانايي تقسيم و گسترش بيماري را از دست داده‌اند، با ديگر مواد ترکيب شده تا بخشي از سيستم ايمني بدن را شکل دهد.

اين درمان نتايج مطلوبي را در آزمايش‌هاي حيواني نشان داده است: 75 درصد موش‌هايي که اين درمان را دريافت کرده بودند کاملا تومورهاي مغزشان را درمان کردند.

سارا فريتز، يکي از پژوهشگران اين طرح گفت: زيست شناسي انسان بسيار پيچيده است از اين رو شايد نتوان چنين نتايج مطلوبي را در بيماران انتظار داشت. با اين حال هرگونه پيشرفتي در زمينه درمان سرطان مي‌تواند اهميت به سزايي داشته باشد.

وي پيش از اين ترکيب اين فعال سازي سيستم ايمني را با شيمي درماني آزموده بود. وقتي شيمي درماني به طور مستقيم به منطقه سرطاني به کار گرفته مي‌شد تاثير مثبت يکديگر را تقويت مي‌کردند و 83 درصد از موش‌ها از سرطان جان سالم به در بردند.

فريتز افزود: ايده ما در آينده عرضه شيمي درماني منطقه‌اي، همراه با جراحي براي برداشتن بخش عمده‌اي از تومور است.

اين پژوهشگران در حال حاضر درخواست خود را براي کسب اجازه انجام مطالعات باليني سيستم ايمني تحريک شده ، بدون شيمي درماني منطقه‌اي، به عنوان درماني براي بيماران مبتلا به سرطان گليوبلاستوم مولتي فورم هستند ارائه کرده‌اند.

چه زناني در معرض خطر کاهش تراکم استخواني قرار دارند؟

بدون انجام آزمايشات هزينه‌بر، از طريق اين نشانه‌ها مي‌توان تشخيص داد کدام گروه از زنان در معرض خطر کاهش تراکم استخواني و شکستگي استخوان قرار دارند.

پژوهشگران آمريکايي معتقدند خالهاي پوستي در زمان آغاز يائسگي زنان، نشانه‌اي از کاهش تراکم استخوان است.

به گزارش ايسنا، دکتر لابنا پال از دانشکده پزشکي ييل آمريکا در پژوهشهاي خود تلاش کرده است که به ارتباط تشديد خال هاي صورت با کاهش ميزان سلامت اسکلت زنان پي ببرد.

وي گفت: بدون انجام آزمايشات هزينه‌بر، از طريق اين نشانه‌ها مي‌توان تشخيص داد کدام گروه از زنان در معرض خطر کاهش تراکم استخواني و شکستگي استخوان قرار دارند.

نتايج اين تحقيق با آزمايش شدت و گستردگي خالهاي روي صورت و گردن 114 زن 40 تا 50 ساله يائسه به دست آمد و مشخص شد هر چقدر گستره و ميزان خالهاي اين نواحي افزايش يابد، از ميزان تراکم استخواني فرد کاسته مي‌شود و عکس اين نتيجه نيز مصداق دارد.

تسکين دردهاي استخواني با آب‌درماني

يک متخصص ارتوپدي گفت: غوطه‌ور بودن در آب، جکوزي، استخر، شنا و راه رفتن در آب مي‌تواند در تسکين دردهاي مفصلي و دردهاي استخواني موثر باشد.

خليل عليزاده در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: غوطه‌ور بودن در آب براي تسکين تمام دردهاي مفصلي و دردهاي استخواني مفيد است.

اين متخصص ارتوپدي ادامه داد: افرادي که مبتلا به کمردرد حاد هستند بايد از شنا و حرکت کرال بپرهيزند؛ چرا که بهترين نوع آب درماني براي اين افراد، راه رفتن در آب است.

عليزاده تصريح کرد: اين افراد بايد در آب گرمي که سطح آن حداقل تا بالاي سينه باشد به طور ملايم راه بروند.

متخصص ارتوپدي بيان داشت: اين افراد بعد از اينکه کمردردشان بهتر شد، مي‌توانند براي تقويت عضلات اطراف ستون فقرات کمري،حرکات شنا را نيز انجام دهند.

استاد دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي افزود: آب درماني در افرادي که مبتلا به زانو درد هستند نيز مي‌تواند هم به صورت شنا و هم به صورت راه رفتن در آب باشد.

آگاهي دانشجويان مامايي نسبت به حقوق باروري چقدر است؟

نتايج يک پژوهش در قالب پايان‌نامه که حاکي از سطح متوسط آگاهي دانشجويان مامايي به حقوق باروري است، نشان داد: تحصيلات، تجربه و استقلال زندگي، نقش اساسي در ارتقا و توانمندسازي اين گروه در برخورداري خود و زنان تحت مراقبتشان از حقوق بهداشت باروري دارد.

به گزارش ايسنا، گسترش بهداشت باروري و پرداختن به ابعاد مختلف آن در سطح ملي و بين‌المللي يکي از گام‌هاي اساسي در تامين سلامت جامعه و خانواده با محور سلامت زنان است.

از ميان شاخص‌هايي که سلامت يک انسان و سلامت عمومي را بهتر نشان مي‌دهد، گروهي شاخص‌هاي مربوط به بهداشت باروري را محور سلامت عمومي مي‌دانند، به عبارتي شاخص‌هاي اين حيطه مانند نسبت مرگ ومير مادران و درصد زايمان‌هاي انجام شده توسط فرد دوره ديده فقط شاخص‌هاي بهداشتي نبوده، بلکه شاخص توسعه نيز هستند که نشانگر ميزان اهميت جوامع به سلامتي زنان خود است.

لذا اين پايان‌نامه در راستاي تعيين آگاهي و نگرش دانشجويان مقطع کارشناسي و کارشناسي ارشد مامايي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي دولتي تهران در خصوص حقوق باروري توسط دکتر «مينو سادات محمود عربي» دانش آموخته دوره MPH دانشکده بهداشت با راهنمايي دکتر ابوالقاسم پوررضا و با مشاوره دکتر ملک افضلي انجام شده است.

طي اين بررسي مقطعي، تمام دانشجويان مقطع کارشناسي و کارشناسي ارشد مامايي دانشگاههاي علوم پزشکي دولتي تهران که در دسترس بودند، انتخاب شدند و متغيرهاي مورد بررسي در اين مطالعه شامل متغيرهاي وابسته (آگاهي، نگرش و حقوق باروري) و متغيرهاي مستقل شامل (سن، تحصيلات، وضعيت تاهل، محل سکونت و محل تولد) بودند.

يافته‌ها نشان داد ميانگين کل آگاهي و نگرش در زمينه حقوق باروري در بين 206 دانشجوي مورد پرسشگري به ترتيب 22.5 و 41.44 بوده است و ارتباط آگاهي دانشجويان مورد بررسي در خصوص حقوق باروري با متغيرهاي محل سکونت و محل تولد معني دار است، در حالي که با متغيرهاي ديگر رابطه معني داري ديده نشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي