جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/06/02 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4507


کاهش 300 تا 500 هزار توماني قيمت مسکن در محله‌هاي مختلف تهران

رکود بازار خودرو همچنان ادامه دارد
بررسي موضوع قيمت خودرو داخلي تا کمتر از يک ماه ديگر


ماجراي آلوده کردن آب هاي ايران از سوي نفتکش هندي


نهادهاي مالي


خبر


تريبون اقتصادي


 کاهش 300 تا 500 هزار توماني قيمت مسکن در محله‌هاي مختلف تهران 

 
بررسي بازار مسکن نشانگر رکود در اين بخش است اما همراه با رکود، بازار مسکن از تب و تاب چند ماه اخير افتاده و قيمت‌ها در محله‌هاي مختلف تهران متري 300 تا 500 هزار تومان کاهش يافته است که البته به اعتقاد مشاوران املاک و دست‌اندرکاران قيمت‌ها هنوز جاي شکسته شدن را دارند.

به گزارش ايسنا، طبق اعلام مرکز آماراز نيمه دوم سال گذشته قيمت زمين در کشور به ويژه در تهران و شهرهاي بزرگ با افزايش 50 درصدي مواجه شده و مقايسه فصلي نوسانات قيمت مسکن بيانگر افزايش 80 درصدي قيمت زمين نسبت به سال ماقبلش است البته طي يکي - دو ماهه اخير تب و تاب قيمت‌ها کمي فروکش کرده و به گفته رييس اتحاديه کشوري مشاوران املاک هفت درصد از حباب 20 درصدي قيمت‌ها کاسته شده است.از سوي ديگر از ابتداي امسال به دليل جو سياسي و انتخابات رياست‌جمهوري رکود بر بازار مسکن حاکم شد که اين روند همچنان هم ادامه دارد و مشاوران املاک و بنگاه‌داران از کاهش خريد و فروش‌ها گلايه دارند اما کارشناسان و صاحب‌نظران بخش مسکن بهبود بازار و ثبات قيمت‌ها در ماههاي آينده را پيش‌بيني مي‌کنند. آمار چهار ماهه ابتدايي معاملات مسکن نيز بيانگر کاهش معاملات تيرماه نسبت به ماه‌هاي گذشته‌اش است که رکود مسکن را تائيد مي‌کند که برخي مشاورزان املاک مي‌گويند بلاتکليفي قيمت هر متر واحد مسکوني دليل کاهش خريد و فروش‌ها شده و برخي ديگر معتقدند فروشندگان به طمع افزايش قيمت‌ها دست از فروش کشيده‌اند.

اين درحاليست که بسياري از کارشناسان معتقدند که بازار مسکن ديگر ظرفيت افزايش قيمت را ندارد و پس از شکست قيمتي سال گذشته افزايش دوباره قيمت بعيد به نظر مي‌رسد.

در اين ميان نگاهي به قيمت‌هاي آپارتمان در نقاط مختلف تهران و مقايسه آن با زمستان سال گذشته خالي از لطف نيست.پس از ترکيدن حباب قيمت مسکن، قيمت خانه در برخي نقاط به نقطه اوج خود رسيد اما حال کمي آرامش در بازار حاکم شده و با اندکي کاهش قيمت در هر متر خانه مواجه هستيم.

در اين بررسي که در برخي محله‌هاي تهران صورت گرفته کاهش 300 تا 500 هزار توماني در هر متر مربع از نيمه دوم سال گذشته تاکنون مشاهده مي‌شود.

يک واحد مسکوني در مرکز شهر تهران واقع در اميرآباد از متري 5.5 ميليون تا شش ميليون تومان بسته به نوع ساخت و دسترسي واحد به خيابان‌هاي اصلي به فروش مي‌رود که در مقايسه با فصل زمستان متري 300 هزار تومان کاهش دارد.

همچنين کاهش و ثبات قيمت در منطقه ستارخان و گيشا چشمگير بوده به گونه‌اي که يک واحد مسکوني نوساز در ستارخان متري پنج ميليون تومان به فروش مي‌رود که در مقايسه با زمستان و پاييز با کاهش حدود 300 هزار توماني در هر متر همراه است.

سعادت آباد، مزداران و شهرک غرب نيز با ثبات قيمتي همراه هستند و ميانگين قيمتي هر متر خانه در اين مناطق به ترتيب هشت، شش و هفت و نيم ميليون تومان است.

مناطق مرکزي شهر تهران از جمله وليعصر، مطهري ، کريمخان، انقلاب، فاطمي و خيابان‌هاي اطراف به دليل ازدحام جمعيت و وجود طرح ترافيک کمي با کاهش خريد و فروش روبه رو شده‌اند.

يک واحد مسکوني در خيابان مطهري از متري 3.7 تا 4.1 ميليون تومان، خيابان فاطمي حدود پنج ميليون تومان، خيابان زرتشت متري 4.3 ميليون تومان، خيابان جمهوري متري 3.2 ميليون تومان، حوالي ميدان امام حسين متري 2.8 ميليون تومان، حوالي نواب حدودا متري 2.5 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود.

همچنين قيمت هر متر واحد مسکوني در يافت‌آباد تهران از متري دو ميليون تومان و ميدان خراسان نيز از متري 2.5 ميليون تومان، خيابان جيحون متري 3.1 ميليون تومان و شهرک انديشه نيز از متري 1.8ميليون تا 2.5 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شود البته کاهش قيمت در واحدهاي نوساز چندان نبوده و تنها مربوط به واحدهاي مسکوني بالاي 12 سال ساخت است.

حوالي قيطريه، فرمانيه، نياوران، کامرانيه که با تعدد ساخت و ساز همراه هستند قيمت‌ها با چشم و هم چشمي و نوسانات بيشتري همراه است که به گفته مشاوران املاک منطقه کاهش قيمت چشمگيري در اين منطقه نبوده اما افزايش قيمت هم ندارند.

در بررسي قيمت‌هاي واحدهاي مسکوني در ميرداماد تا ميدان قدس شاهد نوسانات قيمتي زيادي هستيم؛ به گونه‌اي که قيمت هر واحد مسکوني نوساز در خيابان ميرداماد بسته به نوع، سال ساخت و دسترسي به خيابان اصلي حدودا متري 6.8 تا 7.2 ميليون تومان است.

خيابان دروس از متري 7.5 ميليون تومان، پاسداران از متري حدود هفت ميليون تومان، خيابان دولت از متري حدود پنج ميليون تومان، نياوران از متري حدود هشت ميليون تومان، قيطريه متري هفت ميليون تومان، الهيه از متري هشت ميليون تومان، زعفرانيه از متري 7.5 تا 9 ميليون تومان و خيابان فرشته از متري 7.5 تا 9.5 ميليون تومان خريد و فروش مي‌شوند.

در شرق تهران نيز هر متر واحد مسکوني در خيابان تهرانپارس از متري 4.3 تا 5.5، خيابان پيروزي از متري سه ميليون تومان، خيابان نامجو از متري حدودا چهار ميليون تومان و خيابان جشنواره از متري 3.1 ميليون تومان معامله مي‌شود.

بر اساس اين گزارش، اکثر مشاوران املاک مناطق مختلف تهران بر اين باورند که از حباب قيمت مسکن کمي کاسته شده و بازار از تب و تاب چند ماه اخير افتاده است اما قيمت‌ها هنوز جاي شکسته شدن را دارند.


 رکود بازار خودرو همچنان ادامه دارد
 بررسي موضوع قيمت خودرو داخلي تا کمتر از يک ماه ديگر 

 محمدرضا نعمت‌زاده درباره تصميم وزارت صنعت براي تعيين نرخ خودرو گفت: در کمتر از يک ماه آينده اين موضوع را بررسي و نتيجه را به فعالان اين صنعت و مردم اعلام خواهيم کرد.به گزارش برنا،به نظر مي‌رسد دولت يازدهم با سياست‌هاي شوراي رقابت به عنوان يک نهاد قانوني در تعيين قيمت خودرو داخلي مخالف نباشد. اين در حالي است که، رييس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودرو کشور گفت: برخلاف پيش‌بيني‌ها، رکود بازار خودرو همچنان ادامه داشته و علائمي نيز از رونق بازار مشاهده نمي‌شود.حسن زماني ‌افشار ، اظهار داشت :‌ پيش از اين انتظار داشتيم با پايان ماه مبارک رمضان و در اواخر مرداد ماه، رکود بازار خودرو پايان يابد.

وي با بيان اين‌که برخلاف پيش‌بيني‌ها اين اتفاق نيفتاده است، خاطرنشان کرد: ظاهرا مصرف‌کنندگان همچنان در انتظار به سر مي‌برند تا تکليف قيمت‌ها در بازارهاي مختلف از جمله بازار خودرو مشخص شود.زماني افشار درباره پيش‌بيني آينده اين بازار، اظهار کرد: شرايط به‌گونه‌اي است که امکان پيش‌بيني بازار وجود ندارد. عمق رکود در حدي است که حتي کاسب‌هاي بازار نيز از معامله خودرو خودداري مي‌کنند زيرا مي‌ترسند که متضرر شوند.

گفتني است که،در ديدار خودروسازان و وزير صنعت، معدن و تجارت، مشکلات داخلي و خارجي صنعت خودرو مطرح و راهکارهاي حل اين مشکلات نيز مورد بررسي قرار گرفت.چگونگي قيمت‌گذاري خودرو و نحوه عملکرد شوراي رقابت در اين حوزه نيز از ديگر موضوعات مطرح شده در اين جلسه بود.پس از بيان مشکلات و بررسي راهکارهاي موجود تصميم گرفته شد جلسات ديگري نيز در اين زمينه برگزار شود.


 ماجراي آلوده کردن آب هاي ايران از سوي نفتکش هندي 

 
درحالي وزارت خارجه هند طي بيانيه‌اي اعلام کرده مذاکرات براي ترخيص کشتي توقيف‌شده با ايراني‌ها نتيجه‌اي در برنداشته که معاون دريايي سازمان بنادر دراين‌باره گفت: کشتي توقيف‌شده آماده ترخيص است، اما هندي‌ها در اين رابطه تعلل مي‌کنند.

سيدعلي استيري در گفت‌وگو با تسنيم، افزود:‌ چهار روز از آماده شدن کشتي توقيفي به‌دليل آلوده کردن آبهاي ايران مي‌گذرد، اما مشخص نيست به‌چه‌دليلي هندي‌ها تعلل مي‌کنند. به‌طور معمول کارهاي ترخيص يک کشتي بر اساس قوانين ظرف يک روز انجام مي‌شود و براي کشتي هندي نيز همين‌گونه بود، اما تاکنون هندي‌ها هيچ اقدامي براي ترخيص کشتي مذکور انجام نداده‌اند.

وي با اشاره به اين‌که هيئتي از هند براي حل اين مسئله به ايران سفر کرده‌اند، تصريح کرد: علاوه بر اين سفارت هند در ايران نيز به اين موضوع وارد شده است، در حالي که نه نيازي به سفر هيئت هندي بود و نه اين‌که سفارت هند بايد در اين مسئله دخالت مي‌کرد. سالانه حدود 10 مورد اين‌چنيني روي مي‌دهد و مسئله خيلي زود با سپردن تضمين‌هاي لازم حل مي‌شود، اما مشخص نيست چرا هندي‌ها تمايلي به حل موضوع ندارند.

وي با يادآوري اين‌که کشتي آلوده کننده آبهاي ايران بايد تضمين‌هاي لازم را براي ترخيص به ما بدهد، اظهار کرد: با وجود بررسي‌هاي به عمل آمده و محرز شدن تخلف کشتي هندي، تعجب مي‌کنم که چرا آنها تضمين لازم را ارائه نمي‌دهند.

معاون دريايي سازمان بنادر و دريانوردي در پاسخ به اين پرسش که گويا هندي‌ها يک کشتي ايراني را در آبهاي اين کشور توقيف کرده‌اند، گفت:‌ بعيد مي‌دانم اين خبر صحت داشته باشد، چرا که در صورت توقيف، مالک ايراني که با پرچم کشورمان تردد مي‌کند اين موضوع را به اطلاع سازمان بنادر و دريانوردي مي‌رساند.

استيري همچنين در خصوص تضمين درخواستي از هندي‌ها گفت: مبلغ اين تضمين يک ميليون دلار است و پس از برآوردهاي دقيقي که از ميزان خسارت صورت مي‌گيرد مبلغ دقيق تضمين نيز مشخص خواهد شد.

اين در حالي است که ،توقيف نفتکش هندي از سوي ايران صادرکنندگان برنج هند را نگران کرد اين مسئله باعث کاهش صادرات برنج هند به ايران شود.

ايران بزرگترين وارد کننده برنج باسماتي از هند است. ايران حدود 1.082 ميليون تن برنج باسماتي از هند وارد کرد، در حالي که کل برنج صادراتي هند در اين سال 3.4 ميليون تن بود.

مدير شرکت برنج باسماتي پنجاب گفت: ايران وارد کننده اصلي برنج باسماتي از هند است، بنابراين تيره شدن روابط مي تواند بر اين تجارت تاثيرگذار باشد.

بر اساس گزارش‌ها، گارد ساحلي ايران در روز 12 آگوست نفتکش دش شانتي را در آبهاي خليج فارس توقيف کرده و به بندرعباس انتقال داده است. اين تانکر در حال حمل نفت خام از بصره عراق به هند بود. آلوده کردن آب هاي ايران اتهام وارده به اين کشتي است.

درهمين رابطه ،يک مقام مطلع هندي گفت کشورش قصد دارد تقاضاي ايران براي دريافت تضمين يک ميليون دلاري براي آزادي نفتکش توقيف شده را رد کند.اين مقام مطلع گفت: ما به دنبال استراتژي اي هستيم تا اين موضوع را حل کنيم. اما ما اين کار را بسيار بي سر و صدا انجام خواهيم داد.

وي مدعي شد: کاري که ايران انجام داده است قانوني نيست. ما قرار نيست هيچ غرامت معناداري به آنها بدهيم . اما ما به آنها چيزي خواهيم داد که بتوانند به اين موضوع خاتمه دهند.

همچنين ،وزارت خارجه هند با انتشار بيانيه اي تصريح کرد مذاکرات فشرده اي بين ايران و هند در مورد کشتي توقيف شده دش شانتي در جريان است اما تاکنون هيچ گونه پيش رفتي براي آزادسازي اين کشتي حاصل نشده است.


 نهادهاي مالي 

 انجام حدود 5 هزار مورد بازرسي نامحسوس در شعب بانك ملي

اداره كل بازرسي و حسابرسي بانك ملي ايران طي سال 1391 مجموعاً 5066 مورد بازرسي نامحسوس از شعب و واحدهاي بانك ملي ايران انجام داد.به گزارش روابط عمومي بانك ملي ، از مجموع اين بازرسي‌ها ، 1975 مورد آن از ادارات امور شعب اين بانك و 3091 مورد نيز بازرسي نامحسوس تحت عنوان طرح تكريم بوده است.

تعداد خودپردازهاي نصب شده توسط بانک صادرات به مرز 4000 دستگاه رسيد

بانک صادرات ايران به منظور ارايه خدمات نوين بانکداري تا پايان تير ماه سالجاري 3 هزار و 980دستگاه خودپرداز را در اقصي نقاط کشور نصب نموده است. به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ، اين بانک به منظور بهره مندي و دسترسي بيشتر مشتريان با هدف تکريم و تامين رضايت آنان و همچنين صرفه جويي در وقت و هزينه هموطنان توسعه شبکه دستگاه‌هاي خودپرداز را دردستورکار قرار داده است .

همايش مديران ستادي و روساي ادارات بانک توسعه تعاون

ماشاء الله عظيمي مديرعامل بانک توسعه تعاون در همايش مديران ستادي و روساي ادارات شعب اين بانک ،دستيابي به اهداف متعالي در راستاي زمينه سازي رشد و اعتلاي شرکت هاي تعاوني و توسعه زيرساختها براي سهولت دستيابي جامعه هدف به انواع خدمات اين بانک را از جمله اهداف استراتژيک در سال جاري برشمرد و خاطرنشان کرد : بانک توسعه تعاون قصددارد تا با ارائه خدمات نوين بانکي نياز فعالان اقتصادي بخش تعاون و گروه هاي مختلف مشتريان را برطرف نمايد .

به گزارش روابط عمومي بانک توسعه تعاون ،وي افزود :بانک توسعه تعاون با هدف حمايت از بخش تعاون قصد دارد تا با بهره گيري از ظرفيت هاي موجود زمينه رشد 25درصدي تعاوني ها را در اقتصاد ملي فراهم سازد .

بانک رفاه کارگران، دوره آموزشي تفکر راهبردي برگزار کرد

بانک رفاه دوره آموزشي تفکر راهبردي در صنعت بانکداري را براي مديران و مسئولان اين بانک برگزار کرد.به گزارش اداره روابط عمومي بانک رفاه کارگران ، هدف از برگزاري اين دوره آموزشي، کسب شناخت بيشتر نسبت به مسائلي چون تجزيه و تحليل دائمي بازار ، شناسايي فرصت هاي موجود، توليد خدمات جديد مبتني بر نيازهاي در حال تغيير مشتريان و در نهايت ايجاد وفاداري در مشتريان از طريق خلق ارزش افزوده از سوي مديران بانک بوده است.


 خبر 

 دلار همچنان ارزان مي‌شود

با ادامه سير نزولي قيمت دلار در بازار تهران و همچنين قيمت جهاني طلا و انواع فلزات گرانبها قيمت انواع سکه و طلا همچنان سير نزولي خود را طي مي‌کند.به گزارش مهر،قيمت هر اونس طلا (معادل 31.132 گرم) در لحظه تنظيم اين گزارش در بازارهاي جهاني به قيمت 1375 دلار و 30 سنت رسيده است که نسبت به روز گذشته 80 سنت کاهش قيمت داشته است.

بنابراين گزارش ،قيمت جهاني طلا نسبت به يک ماه گذشته 53 دلار و 70 سنت افزايش و نسبت به سال گذشته 295 دلار 80 سنت کاهش قيمت داشته است.بنابراين گزارش، قيمت هر اونس نقره در بازارهاي جهاني به 23 دلار و 17 سنت رسيده که 52 صدم درصد کاهش داشته است، همچنين هر اونس پلاتونينيوم 1544 دلار معامله مي‌شود که 6 صدم درصد کاهش داشته است.

هرگرم طلاي 18 عيار در بازار تهران 104 هزار و 252 تومان و هر گرم طلاي 24 عيار نيز صد و 38 هزار و 938 تومان معامله شده است.بنابراين گزارش، هر قطعه سکه طرح قديم يک ميليون و 23 هزار تومان، طرح جديد يک ميليون و 32 هزار تومان، ‌نيم‌سکه 523 هزار تومان، ربع سکه 323 هزار تومان و سکه گرمي 220 هزار تومان معامله مي‌شود.قيمت هر دلار آمريکا در بازار آزاد تهران 3 هزار و 110 تومان هر يورو 4 هزار و 130 تومان، هر پوند انگلستان 4 هزار و 800 تومان و هر درهم امارات 852 تومان معامله شد.

تخم‌مرغ ارزان مي‌شود

تامين نشدن نهاده‌هاي دامي دليل افزايش قيمت تخم مرغ در بازار بود که براساس تصميم‌گيري‌هاي انجام شده با افزايش عرضه اميدواريم در آينده شاهد کاهش قيمت اين کالا باشيم.يدالله صادقي، رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: افزايش قيمت تخم مرغ در بازار به دليل توقف کشتي‌هاي حامل نهاده‌هاي دامي در بندر امام بوده است.

وي ادامه داد: در حال حاضر با تصميماتي که دولت گرفته است و با هماهنگي‌هاي انجام شده با اتحاديه توليدکنندگان تخم مرغ، با افزايش عرضه روند افزايش قيمت اين کالا معکوس مي‌شود.صادقي با بيان اين‌که در حال حاضر در فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي و سازمان ميادين اتحاديه تخم مرغ را با قيمت مصوب عرضه مي‌کند، گفت:‌ در حال حاضر قيمت مصوب هر کيلوگرم تخم مرغ 3700 تومان است و قيمت هر شانه آن اگر در حدود دو کيلو باشد 7400 تومان مي‌شود.

رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران با تاکيد بر اين‌که قيمت تخم مرغ‌هاي مارک‌ دار و شناسنامه‌دار از قيمت مصوب در حدود 500 تا 600 تومان بيشتر است، بيان کرد:‌ نمي‌توان گفت دقيقا از چه زمان قيمت تخم مرغ در بازار رو به کاهش خواهد رفت ولي با شروع به افزايش عرضه اين کالا اميدوار به کاهش قيمت‌ها هستيم.


 تريبون اقتصادي 

 واريز درآمد فروش سوخت مرزنشينان به حساب سرپرستان خانوار

اولين درآمد حاصل از فروش نفت و گاز توسط مرزنشينان به حساب سرپرست خانوار واريز شد.به گزارش ايسنا، مهدي ابويي معاون امور پيشگيري ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارزاعلام کرد: فروش نفت و گاز توسط مردم مرزنشين از تاريخ اول خرداد 92 در استان سيستان و بلوچستان شروع شد که اولين شهر اين استان هيرمند بود.وي ادامه داد: هر خانوار ماهانه 500 ليتر نفت و سوخت مي‌توانند به کشور‌هاي ديگر توسط مباشر عرضه کنند.

معاون امور پيشگيري ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز تصريح کرد: در مرز‌ها شرکت پالايش و پخش مواد سوختي را در اختيار مردم قرار مي‌دهند که مردم اين محصولات نفتي را در اختيار مباشراني که خود در تعيين آنها دخيل هستند قرار مي‌دهند.

سه طرح جديد دولت براي مقابله با طرح اجاره کارت‌هاي بنزين و گازوئيل

همزمان با اوج گيري مجدد مصرف بنزين، وزارت نفت دور جديد شناسايي و برخورد با متخلفان بنزني را در دستور کار قرار داده ضمن آنکه قطع سه ماهه سهميه بنزين، تعيين جرايم نقدي و ابطال کارت‌هاي کرايه‌اي سه طرح جديد دولت براي مقابله با طرح اجاره کارت‌هاي بنزين و گازوئيل است.به گزارش مهر، با گذشت حدود هفت سال از آغاز طرح سهميه‌بندي بنزين اما به تدريج آثار اين طرح به منظور مديريت مصرف بنزين کمرنگ شده است به طوري‌که متوسط مصرف اين فرآورده نفتي از ابتداي سالجاري تاکنون رشدي حدود 10 درصدي را تجربه مي کند.بر اين اساس از يک سو ورود خودروهاي جديد به ناوگان حمل و نقل و از طرف ديگر تثبيت قيمت و سهميه‌هاي بنزين پس از اجراي فاز اول قانون هدفمندي يارانه‌ها تاکنون منجر به اوج گيري مصرف بنزين در کشور شده است.

از سوي ديگر يکي ديگر از دلايل رشد افسار گسيخته مصرف بنزين در کشور بازار داغ اجاره کارت‌هاي سوخت بنزين و گازوئيل توسط دارندگان خودروهاي عمومي است به طوري‌که ورود سهميه بنزين کارت‌هاي سوخت به بازار مصرف، تقاضاهاي کاذب براي مصرف اين فرآورده استراتژيک نفتي به همراه داشته است.شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران هم همزمان با فرا رسيدن فصل تابستان با صدور اطلاعيه اي به تمامي دارندگان کارت‌هاي اجاره اي بنزين هشدار داده بود که با اعمال يکسري تغييرات جديد نرم افزاري و سخت افزاري تراکنش‌هاي غير طبيعي کارت‌هاي بنزين و گازوئيل را شناسايي و با متخلفان برخورد قانوني خواهد شد.

با اين وجود به نظر مي رسد اولتيماتوم‌هاي بنزيني دولت تاکنون جواب نداده است و افزايش مصرف بنزين در هفته‌هاي اخير حاکي از آن است که بخشي از اين افزايش مصرف به دليل عرضه سهميه‌هاي بنزين توسط کارت‌هاي کرايه اي است.در اين بين با افزايش فعاليت‌هاي بازرسي و نظارتي مجموعه وزارت نفت در سطح جايگاه‌هاي سوخت استان‌هاي سراسر کشور دور جديد برخورد با تخلفات بنزيني از سر گرفته شده است.از اين رو اخيرا تعدادي از صاحبان کارت‌هاي کرايه اي بنزين شناسايي و با همکاري تعزيرات حکومتي در سراسر استان‌هاي کشور جرايم سنگيني براي دارندگان کارت هاي اجاره اي بنزين در نظر گرفته شده است.

قطع سه ماهه سهميه بنزين خودروها، جرايم نقدي و ابطال کارت هاي اجاره اي سه طرح جديد دولت براي مقابله با طرح کرايه کارت هاي بنزين بوده تا با اجراي اين پروژه امکان مديريت بيشتر مصرف بنزين و جلوگيري از انحراف اين فرآورده پرطرفدار نفتي فراهم شود.

سرنوشت نامعلوم افزايش 25 هزارتوماني حقوق

در حالي که قرار بود با توافق کارگران و کارفرمايان و صورتجلسه شوراي عالي کار، حق مسکن کارگران از اول مردادماه سال جاري به ميزان 10 هزارتومان و حق بن نقدي نيز 15 هزارتومان افزايش يابد، اما کارگران مي گويند به دليل عدم ابلاغ مصوبه هيئت وزيران دولت دهم، سرنوشت افزايش هاي جديد نامعلوم است و در حقوق مردادماه مشمولان قانون کار اعمال نخواهد شد!

به گزارش مهر، در واپسين روزهاي فعاليت دولت دهم، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي بنا به خواسته کارگران و با وجود مخالفت کارفرمايان مصوبه افزايش 10 هزارتوماني حق مسکن مشمولان قانون کار را در شوراي عالي کار نهايي کرد و قرار بود براي دريافت مصوبه نهايي هيئت وزيران، در آخرين جلسه هيئت دولت دهم اين موضوع نهايي و براي اجرا به واحدهاي مشمول قانون کار کشور که حدود 12 ميليون بيمه شده معادل بيش از 50 درصد کل شاغلان کشور را تحت پوشش دارند، ابلاغ شود.

اسدالله عباسي، وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي دولت دهم درباره سرنوشت مصوبه حق مسکن و بن نقدي کارگران تاکيد کرد که هيئت وزيران دولت دهم در آخرين نشست خود افزايش 10 هزارتوماني حق مسکن کارگران را تاييد و آن را نهايي کرده بود.

هادي ابوي با بيان اينکه تا به امروز ابلاغيه هيئت وزيران دولت دهم به دست ما نرسيده است و در اين باره ابهام وجود دارد گفت: اگر چيزي را که وزير کار دولت دهم اعلام کرد و دولت سابق افزايش حق مسکن کارگران را نهايي کرده است، چه دليلي دارد که ابلاغيه آن حتي به دست نمايندگان کارگران در کانون هاي عالي نيز نرسد.

عضو هيئت مديره و سخنگوي کانون عالي انجمن هاي صنفي کارگران ايران اظهار داشت: با وجود اينکه تاکنون سرنوشت توافق کارگران و کارفرمايان براي افزايش 25 هزارتوماني حقوق امسال روشن نيست، اما کارگران بر سر اينکه افزايش مبلغ يادشده براي 4 ماه ابتداي سال جاري محاسبه نشود نيز اعتراض دارند.

ابوي خاطر نشان کرد: چرا بايد حق کارگر ضايع شود و مصوبه شوراي عالي کار از ماه پنجم سال باشد؟ حال اگر جلسات چند ماه ديگر هم طول مي کشيد آيا قرار بود به همان نسبت اجرا نيز به تعويق بيافتد؟ در هر صورت کارگران تصميم گرفته شده براي اجراي افزايش 25 هزارتوماني حقوق از مردادماه و حذف 4 ماه اول سال را منطقي نمي دانند و به آن اعتراض دارند.

اين مقام مسئول کارگري کشور بيان داشت: از وزير جديد کار خواستيم حال که بحث مبارزه با فساد و رعايت عدالت مطرح است، 3 جانبه گرايي اجرا شود چرا که تبعيض قائل شدن بين تشکل هاي کارگري خود فسادآور است.

سخنگوي کانون عالي انجمن هاي صنفي کارگران ايران تصريح کرد: در هر صورت مصوبه شوراي عالي کار و توافق کارگران و کارفرمايان بايد اجرا شود و اين حق کارگران است ولي با اين وضعيت که معلوم نيست چرا ابلاغ آن انجام نشده است، احتمالا ورود آن به حقوق مردادماه کارگران امکانپذير نيست.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي