جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/06/06 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4511

با اعلام نتايج؛
برنامه زماني ثبت نام از پذيرفته شدگان آزمون کارشناسي ارشد 92 اعلام شد


نتايج آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي امروز اعلام مي‌شود

رئيس سازمان سنجش خبرداد؛
تغيير تسهيلات فرزندان هيات علمي در کنکور 92


تغيير زمان آزمون MPH در دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي


اعطاي فرصت همکاري پژوهشي با دانشگاه شريف به برگزيدگان المپياد نانو


تدوين رشته کارشناسي گويندگي و مجري‌گري ورزشي در دانشگاه جامع علمي كاربردي


خبـر


تابلوي اعلانات


 با اعلام نتايج؛
 برنامه زماني ثبت نام از پذيرفته شدگان آزمون کارشناسي ارشد 92 اعلام شد 

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از انتشار اسامي پذيرفته شدگان آزمون کارشناسي ارشد سال 92 خبر داد و گفت: اسامي اين پذيرفته شدگان بر روي سايت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفت.

114 هزار و 858 نفر قبول شدند

دکتر حسين توکلي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در اين آزمون 362 هزار و 938 نفر مجاز به انتخاب رشته شده بودند که از اين تعداد 290 هزار و 4 نفر نسبت به انتخاب رشته اقدام کردند.

وي افزود: گزينش نهايي براساس ضوابط مربوط انجام شده و از بين 290 هزار و 4 نفر که انتخاب رشته کرده اند، 114 هزار و 858 نفر در رديف قبول شدگان نهايي قرار گرفتند.

توکلي خاطرنشان کرد: از ميان پذيرفته شدگان نهايي تعداد 58 هزار و 751 نفر زن و 56 هزار و 107 نفر مرد هستند. در واقع 51.15 درصد پذيرفته شدگان زن و 48.85 درصد پذيرفته شدگان مرد هستند. در مجموع از ميان تعداد افرادي که انتخاب رشته
کرده اند، 39.61 درصد افراد پذيرفته شده اند.

وي افزود: از تعداد 114 هزار و 858 نفر پذيرفته شدگان نهايي، تعداد 50 هزار و 467 نفر در گروه علوم انساني، 20 هزار و 684 نفر در گروه علوم پايه، 29 هزار و 368 نفر در گروه فني مهندسي، 9 هزار و 644 نفر در گروه کشاورزي، 4 هزار و 429 نفر در گروه هنر و 266 نفر در گروه دامپزشکي در رديف پذيرفته شدگان قرار گرفته اند.

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت: براساس برنامه زماني اعلام شده در اطلاعيه پذيرفته شدگان آزمون کارشناسي ارشد 92، افراد پذيرفته شده به منظور از اطلاع از زمان ثبت نام در کد رشته محل قبولي در دانشگاه يا موسسه آموزش عالي محل قبولي، بايد به سايت دانشگاه يا موسسه مربوطه مراجعه کرده و با در دست داشتن مدارک لازم نسبت ثبت نام اقدام کنند.

تاريخ ثبت نام

وي افزود: در صورتي که دانشگاه يا موسسه آموزش عالي فرد پذيرفته شده برنامه زماني خاصي را براي ثبت نام اعلام نکرده باشد، پذيرفته شدگان اين موسسات ضرورت دارد در روزهاي شنبه نهم، يکشنبه دهم و سه شنبه دوازدهم شهريورماه به دانشگاه يا موسسه ذيربط مراجعه کنند. توکلي گفت: در صورت عدم مراجعه فرد پذيرفته در برنامه زماني اعلام شده، اين امر به منزله انصراف قطعي تلقي خواهد شد.


 نتايج آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي امروز اعلام مي‌شود 

رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي از اعلام نتايج آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي؛ امروز چهارشنبه 6 شهريورماه خبر داد و گفت: نتايج اين دوره از آزمون ساعت 18 امروز اعلام مي شود.

دکتر غلامرضا حسن زاده در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: در اين دوره از آزمون کارشناسي ارشد حدود 5 هزار و 700 نفر پذيرفته شده اند.

مدارک و زمان ثبت نام از پذيرفته شدگان

وي افزود: مدارک و زمان ثبت نام از پذيرفته شدگان در اطلاعيه مرکز سنجش آموزش پزشکي در زمان اعلام نتايج اعلام مي شود و افراد پذيرفته شده مي توانند در مهلت مقرر براي ثبت نام به دانشگاههاي مورد پذيرش مراجعه کنند. آزمون کارشناسي ارشد گروه پزشکي در روزهاي 9 و 10 خردادماه 92 با حضور بيش از 17 هزار داوطلب برگزار شد.


 رئيس سازمان سنجش خبرداد؛
 تغيير تسهيلات فرزندان هيات علمي در کنکور 92 

رئيس سازمان سنجش آموزش کشور درباره آخرين تغييرات آيين نامه تسهيلات فرزندان اعضاي هيات علمي در آزمون سراسري گفت: مهمترين تغيير اين آيين نامه امکان انتقال فرزندان به شهر محل خدمت عضو هيات علمي است.

دکتر ابراهيم خدايي در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ديوان عدالت اداري راي به لغو تسهيلات فرزندان اعضاي هيات علمي در آزمون هاي سراسري داده بود اما شوراي عالي انقلاب فرهنگي مصوبه اي را به تصويب رساند که اختيار نقل و انتقال فرزندان اعضاي هيات علمي را به وزراي علوم، بهداشت و رئيس دانشگاه آزاد اسلامي تفويض کرد. وي افزود: آيين نامه اجرايي نقل و انتقال فرزندان اعضاي هيات علمي به امضاي وزير علوم، وزير بهداشت و رئيس دانشگاه آزاد اسلامي رسيده و توسط سازمان سنجش ابلاغ شد و در کنکور سال 92 نيز اعمال مي شود.

يک محدوديت براي انتقال

خدايي با اشاره به تغيير عمده آيين نامه نسبت به آيين نامه قبلي يادآور شد: آيين نامه جديد محدوديت بيشتري به نسبت به گذشته براي نقل و انتقال فرزندان اعضاي هيات علمي قائل شده است. پيش از اين امکان انتقال به هر نقطه اي که فرد متقاضي باشد وجود داشت اما اکنون تنها مي‌توانند به شهر محل خدمت عضو هيات علمي منتقل شوند.

وي اضافه کرد: البته حد نصاب افراد براي قبولي همانند گذشته است و داوطلب بايد 90 درصد نمره آخرين فرد قبول شده را داشته باشد.


 تغيير زمان آزمون MPH در دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي 

 آزمون MPH سالمندي، حوادث و بلايا و ... در دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي از ششم شهريور سال جاري به سيزدهم شهريور ماه تغيير پيدا كرد.رباب صحاف، عضو هيئت علمي گروه سالمندي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي در گفتگو با خبرنگار علمي باشگاه خبرنگاران افزود: مقطع MPH مشابه فوق ليسانس با استقبال در دنيا مواجه است. اين مقطع ويژه گروه‌هايي است كه قصد ادامه تحصيل در مقطع PHD را دارند زيرا دانشجويان در اين مقطع با اصول تحقيق آشنا مي‌شوند و بعد از گذارندن 8 واحد درسي در پايان‌نامه بعد از قبولي در مقطع PHD واحدهاي مذكور براي آن محاسبه مي‌شود.

وي در ادامه اظهار داشت: مقطع MPH كه در دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي نيز تدريس مي‌شود در رشته‌هاي سالمندي، حوادث و بلايا و ... دانشجو مي‌پذيرد.صحاف در ادامه گفت: پزشكان، پيراپزشكان و ... مي‌توانند با شركت در آزمون MPH و حضور در مقطع MPH علاوه بر آموزش در آينده شغلي خود نيز اعمال نظر كرده و در سيستم‌هاي بهداشتي و درماني از حيث سياستگزاري صحيح مثمرثمر واقع شوند.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي تصريح كرد: به لحاظ اهميت اين آزمون اين تصميم اتخاذ شده تا زمان آزمون را تغيير دهيم و اميدواريم شاهد حضور حداكثري دانش پژوهان در اين رشته باشيم.


 اعطاي فرصت همکاري پژوهشي با دانشگاه شريف به برگزيدگان المپياد نانو 

 فرصت همکاري پژوهشي با دانشگاه صنعتي شريف براي برگزيدگان چهارمين المپياد علوم فناوري نانو فراهم مي‌شود. به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاري فارس مراسم اختتاميه چهارمين المپياد علوم فناوري نانو با حضور متخصصان اين حوزه و شرکت‌کنندگان المپياد در سازمان پژوهش‌هاي علمي صنعتي ايران برگزار شد.براساس اين گزارش، در اين مراسم برگزيدگان چهارمين المپياد علوم فناوري نانو معرفي شده و تسهيلاتي به آنها ارائه مي‌شود.بنابراين گزارش، اعطاي فرصت همکاري پژوهشي با دانشگاه صنعتي شريف از تسهيلاتي است که به برگزيدگان اين المپياد ارائه مي‌شود.همچنين کمک هزينه تحصيلي به نفرات اول المپياد از طرف شرکت فناوران نانو مقياس به ميزان 250 هزار تومان ماهيانه به مدت دو سال اعطا مي‌شود.

شايان ذکر است در چهارمين المپياد علوم و فناوري نانو دانش‌آموزان مختلف از 93 شهرستان کشور شرکت داشتند که 17 نفر برگزيده شدند و سه نفر به مدال طلا، سه نفر مدال نقره و 11 نفر مدال برنز دست يافتند.


 تدوين رشته کارشناسي گويندگي و مجري‌گري ورزشي در دانشگاه جامع علمي كاربردي 

 معاون آموزشي دانشگاه جامع علمي کاربردي از تدوين دوره‌هاي کارشناسي گويندگي و مجري‌گري ورزشي و مهندسي فناوري اطلاعات با گرايش آناليز ورزشي در اين دانشگاه خبر داد.به گزارش خبرگزاري مهر، رجبعلي برزويي با اعلام اين خبر افزود: با توجه به نيازهاي بخش ورزش کشور به تربيت نيروهاي ماهر و توانمند در حوزه‌هاي تخصصي و همچنين نگاه ويژه دانشگاه جامع علمي کاربردي به تلفيق علم روز در کنار تجربه، براي اولين بار دوره‌هاي گويندگي و مجري‌گري ورزشي و مهندسي فناوري اطلاعات با گرايش آناليز ورزشي توسط دانشگاه جامع علمي کاربردي با همکاري وزارت ورزش و جوانان و باشگاه فرهنگي ورزشي پرسپوليس تدوين شد.

وي در ادامه اظهار داشت: برخي از توانمندي‌هاي فارغ‌التحصيلان اين دوره‌ها شامل مواردي چون اجراي حرفه‌اي برنامه‌ها و گزارش‌هاي ورزشي و آناليز بازي‌هاي ورزشي و تيم‌هاي فوتبال است.معاون آموزشي دانشگاه جامع علمي کاربردي افزود: تعدادي از دروس تخصصي اين دوره‌ها شامل آناليز فردي و تيمي، نرم افزار‌هاي آناليز ورزشي، طراحي تاکتيک و بازيخواني، شبيه‌سازي رايانه‌اي،‌گويندگي رسانه ورزشي، مجري‌گري رسانه ورزشي هستند.وي در ادامه گفت: همچنين دروس صدابرداري و صداگذاري رسانه، مديريت توليد رسانه، برنامه‌سازي رسانه‌ورزشي، ارتباط تصويري و توليد، گويندگي در راديو و تلويزيون و گويندگي مستند و تبليغات جزو دروس اين رشته هستند.


 خبـر 

 پذيرش دانشجوي بدون کنکور در جهاد دانشگاهي هرمزگان

سرپرست علمي و کاربردي جهاددانشگاهي واحد هرمزگان از پذيرش دانشجوي بدون کنکور در مقاطع کارداني و کارشناسي خبر داد.به گزارش خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) - منطقه خليج‌فارس، دکتر سيد محمد ميرحسيني در جمع خبرنگاران با اعلام اين خبر، اظهار کرد: اين مرکز علمي و کاربردي براي سال تحصيلي جديد در رشته کارداني «مديريت حرفه‌اي کسب و کار» بصورت ترمي دانشجو مي‌پذيرد. وي با بيان اينکه اين رشته امسال براي نخستين بار در استان توسط مرکز علمي و کاربردي جهاددانشگاهي راه‌اندازي شده، تصريح کرد: نياز استان به تامين نيروي متخصص در حوزه کسب و کار و بازاريابي مدرن موجب شده تا اين رشته راه‌اندازي شود.

راه اندازي بانک اطلاعات استعداد درخشان توسط وزارت بهداشت

در راستاي اهداف و برنامه هاي معاونت آموزشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي "بانک اطلاعات استعداد درخشان" راه اندازي مي شود.به گزارش سرويس دانشگاهي ايسنا، نصب و راه اندازي سيستم نرم افزاري بانک اطلاعات استعداد درخشان در کليه دانشگاههاي علوم پزشکي کشور و در ادامه پشتيبانيهاي صورت گرفته از دانشجويان استعداد درخشان مي باشد.

پذيرش دانشجوي Ph.D داروسازي سنتي از مهر 92

سرپرست دانشکده طب سنتي اسلامي- ايراني دانشگاه علوم پزشکي جندي‌شاپور اهواز با اشاره به وجود 2 ديدگاه افراطي و تفريطي در زمينه طب سنتي به علت خلاء بزرگ علم آکادميک در اين حوزه در کشور، از افتتاح دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم پزشکي جندي‌شاپور اهواز از مهرماه با پذيرش 2 دانشجوي PhD در رشته داروسازي سنتي خبر داد.به گزارش سرويس«دانشگاهي» ايسنا - منطقه خوزستان - دکتر فروغ نامجويان با بيان اين‌که طب سنتي هنوز به‌صورت آکادميک به خوزستان وارد نشده‌است، اظهار کرد: افتتاح اين دانشکده نخستين گام عملي براي نظام‌مند شدن و آکادميک‌شدن طب سنتي در استان است.

سرپرست دانشکده طب سنتي اسلامي- ايراني دانشگاه علوم‌پزشکي جندي‌شاپور اهواز افزود: با توجه به علاقه‌مندي و زمينه‌هاي موجود در هر استان، دانشکده طب سنتي در ديگر استان‌هاي کشور مصوب و رشته‌هاي مرتبط راه‌اندازي شد و دانشکده طب سنتي دانشگاه علوم‌پزشکي اهواز هم با پذيرش 2 دانشجوي PhD در گروه داروسازي سنتي از مهرماه افتتاح مي‌شود.

در صورت گذراندن دوره‌هاي امداد و نجات هلال‌احمر؛

اعطاي مدرک دانشگاهي به سربازان

رييس موسسه آموزش عالي جمعيت هلال‌احمر با بيان اينکه هيچ منع و محدوديتي با نيروي انتظامي نداريم، گفت: ناجا همواره ياور ماست.به گزارش خبرنگار «حوادث» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، دکتر آقاميري در ديدار با معاون تربيت و آموزش ناجا که با هدف امضاي تفاهم‌نامه همکاري ميان هلال‌احمر و پليس برگزار شد، گفت: مجوزي که ما براي انجام اقدامات امدادي به نيروهايي تحت آموزش مي‌دهيم، مجوز امدادگري است که قابليت احتساب آن به عنوان آموزش‌هاي ضمن خدمت نيز وجود دارد.

وي با بيان اينکه سربازان و نيروهاي داراي درجه پايين مانند گروهبان و ستوان، مي‌توانند با گذراندن دوره‌هاي امداد و نجات مدرک تحصيلي دريافت کنند، گفت: هلال‌احمر همچنين اين آمادگي را دارد که دوره‌هاي آموزش‌ کمک‌هاي اوليه را به شکل رايگان به سربازان در دوران آموزشي‌شان ارائه کنند.رييس موسسه آموزش عالي جمعيت هلال‌احمر اضافه کرد: همچنين ما مي‌توانيم براي آموزش سربازان با نيروي انتظامي همکاري دوطرفه داشته باشيم و بر اساس آن مربيان ما با حضور در پادگان‌ها و مراکز آموزشي 35 ساعت آموزش امدادگري را به سربازان ارائه کنند.آقاميري درباره آموزش‌هايي که از جمعيت هلال‌احمر به متقاضيان ارائه مي‌شود، گفت: آموزش‌هاي هلال‌احمر رايگان بوده و هدف از آن نيز پيشگيري از حوادث و عوارض ناشي از آن است.

وي با اشاره به امضاي تفاهم‌نامه‌اي که ميان هلال‌احمر و نيروي انتظامي انجام شد، آن را گامي رو به جلو با هدف افزايش آگاهي براي پرسنل ناجا اعلام کرد و افزود: براي ايجاد انگيزه در فراگيري اين آموزش‌ها به افراد پس از اتمام دوره، گواهي دانشگاهي که اعتبار آن به تاييد مراکز مربوطه رسيده است، داده مي‌شود.

موانع و مشكلات برگزاري ترم‌تابستاني در دانشگاه‌هاي بزرگ پايتخت

ضرورت کاهش سنوات و طول تحصيلي دانشجويان دغدغه بسياري از مسئولان و کارشناسان حوزه آموزش عالي است، مهمي که روزگاري در قالب چهار طرح از جمله حذف واحدهاي درسي غيرضروري، کاهش سقف واحدها، ارائه برخي دروس به صورت مجازي و سه‌ترمي‌شدن سال تحصيلي پيگيري شد. اما در حقيقت در رسيدن به اين مهم، برنامه‌ريزي براي استفاده بهينه از امکانات موجود، اصل مهمي است که گاه نسبت به آن غفلت مي‌شود، نمونه آن توقف يا نيمه‌وقت شدن فعاليت دانشگاه‌ها در تابستان است.

اين سرمايه‌هاي عظيم در حالي هرساله به تعطيلات تابستاني مي‌روند که مسئولان دانشگاه‌ها و مديران گروه‌هاي آموزشي مي‌توانند با اتخاذ تصميماتي ترم تابستاني را به عنوان ترم سوم تحصيلي معتبر شمرده و براي آن برنامه‌ريزي کنند.

اين در حاليست که ترم تابستاني در بسياري از دانشگاه‌هاي کشور به ارايه چند درس عمومي محدود مي‌شود و عملا آن کارآيي را در کاهش طول تحصيلي دانشجويان و افزايش بهره‌وري از امکانات ندارند.

دانشگاه تهران واحد تابستاني ارائه نمي‌دهد

سيد مهدي قمصري معاون آموزشي دانشگاه تهران با بيان اينکه دانشگاه تهران واحد تابستاني ارائه نمي‌دهد، گفت: دانشجويان مي‌توانند مطابق آيين‌نامه‌هاي مربوط به ترم تابستان به صورت حضوري، در حد سقف آيين‌نامه و با تاييد دانشگاه واحد بگيرند.

وي با بيان اينکه دانشگاه‌هايي که واحد تابستان ارائه مي‌دهند، نگاه درآمدي به آموزش دارند، اظهارکرد: ترجيح دانشگاه تهران اين است که براي بروزکردن دروس و همچنين آمادگي ذهني، روحي و آموزشي دانشجويان و اساتيد زمان داشته باشند و دانشگاه تهران چشمي به درآمدي که از اين بابت نصيب دانشگاه شود، ندارد.

دانشگاه خواجه‌نصير به دليل تجميع‌نبودن دانشکده‌ها ترم تابستاني ارائه نمي‌کند

مجيد قاسمي رييس دانشگاه خواجه نصيرالدين طوسي نيز درباره دلايل عدم‌ارائه ترم تابستاني در اين دانشگاه، گفت: در دانشگاه خواجه‌نصير به دليل تجميع نبودن دانشکده‌هاي دانشگاه در يک پرديس، امکان ارائه ترم تابستاني وجود ندارد.

وي افزود: دانشجو زماني که وارد دانشگاه مي‌شود، اداره آموزش دانشگاه برنامه‌اي را در اختيار وي مي‌گذارد و اگر دانشجويان بر اساس آن برنامه واحدهاي درسي انتخاب کنند، پس از گذارندن هشت ترم بدون ترم تابستاني فارغ‌التحصيل مي‌شوند.

قاسمي با اشاره به نظم آموزشي دانشگاه خواجه‌نصير، تصريح‌کرد: دانشگاه خواجه‌نصير بسيار با نظم در همه بخش‌ها فعال است و دانشجويان نيز تاکنون نيازي به ارائه ترم تابستاني نداشته‌اند.

وي افزود: البته اگر دانشجويي براي فارغ‌التحصيلي نيازمند گذارندن يک درس يا يک واحد آزمايشگاهي باشد، دانشگاه کلاس‌هاي فشرده‌اي را در طول تابستان براي اين دسته از دانشجويان برگزار مي‌کند تا آنها با مشکلي مواجه نشوند.

به علت فشرده‌شدن کلاس‌ها دانشگاه خوارزمي واحد تابستان ارائه نکرد

حکيمه دبيران معاون آموزشي دانشگاه خوارزمي درباره دليل برگزارنشدن ترم‌تابستاني در اين دانشگاه گفت: به علت فشرده‌شدن کار اساتيد، شرايط براي ارائه واحد در تابستان مناسب نبود.

وي با بيان اينکه هر سال در دانشگاه خوارزمي در تابستان واحد ارائه مي‌شد، تصريح‌کرد: در ترم گذشته اساتيد و دانشجويان براي جبران فشرده‌شدن ترم فعاليتي مضاف بر سازمان انجام دادند و تلاش اساتيد و دانشجويان بر اين بود که از تمام وقت کلاس حداکثر استفاده را کنند. معاون آموزشي دانشگاه خوارزمي تصريح‌کرد: به علت اينکه دانشگاه در آخر سال با مشکلي مواجه نشود، طي مشورت با وزارت علوم و پيشنهاد آنها امسال کلاس‌ها از شهريورماه برگزار مي‌شود.

دبيران از برگزاري ترم تابستان از سال آينده خبر داد و افزود : انجام تدارکات براي ارائه واحد در تابستان جزو برنامه‌هاي دانشگاه خوارزمي است که اقدامات آن در دست اجراست.

دانشگاه علامه‌طباطبايي براي ارائه دروس در تابستان مشکل هيات علمي و کلاس دارد

صدرالدين شريعتي رييس دانشگاه علامه طباطبايي نيز با اشاره به ارائه دروس عمومي در تابستان، گفت: براي ارائه دروس عمومي در تابستاني مشکلي نداريم اما براي ارائه دروس تخصصي در تابستان با مشکل هيات علمي و کلاس روبرو هستيم.

وي با بيان اينکه نسبت دانشجو به استاد در دروس عمومي يک به 20 و در دروس تخصصي يک به 15 است، افزود: براي افزايش تعداد اعضاي هيات علمي دانشگاه کارهاي متفاوتي انجام شده و طي ظرفيتي که وزارت علوم در سايت گزينش به ما اعلام مي‌کند، نيرو جذب مي‌کنيم.

عبدا... شفيع‌آبادي معاون آموزشي دانشگاه علامه نيز در همين ارتباط با بيان اينکه برخي از دانشگاه‌ها با توجه به اساتيد و امکاناتي که دارند در دوره کارشناسي قادر به ارائه واحد عمومي در تابستان هستند، تصريح‌کرد: دانشگاه علامه به علت برنامه‌ريزي منظمي که دارد، دانشجويان در ترم‌هاي اول تمام دروس عمومي خود را مي‌گذرانند و نيازي به گذراندن واحد در ترم تابستاني ندارند.

معاون آموزشي دانشگاه علامه با بيان اينکه دانشجويان دانشگاه علامه متقاضي ارائه واحد در تابستان نيستند و اين دانشگاه احساس ضرورت براي ارائه دروس در ترم تابستان نمي‌کند، افزود: اگر دانشجويي هم علاقه‌مند باشد، مي‌تواند در دانشگاه‌هايي که اعلام مي‌کنيم، مهمان شود.

سخنان مسئولان اين دانشگاه‌ها درحالي بيان مي‌شود که دانشگاه شهيدبهشتي که جزو دانشگاه‌هاي مطرح کشور است، ترم تابستان ارائه مي‌کند و اکثر دانشجويان دانشگاه‌هاي ديگر به ناچار به اين دانشگاه معرفي مي‌شوند.

در اين ارتباط مشکل ديگري که مي‌توان به آن اشاره کرد موضوع هزينه ثبت‌نام در ترم‌هاي تابستاني دانشگاه‌هاي دولتي است. شهريه‌اي که هم‌اکنون از دانشجويان دانشگاه‌هاي به اصطلاح «پولي» براي ترم تابستان گرفته مي‌شود، معادل نصف شهريه ثابت ترم اصلي و شهريه واحدهاي گرفته شده است. در دانشگاه‌هاي دولتي هم بابت ارائه ترم تابستان، شهريه‌اي مشابه دوره‌هاي شبانه يا همان نوبت دوم از دانشجويان گرفته مي‌شود. با توجه به اينکه شهريه ثابت و شهريه هر واحد در رشته‌ها و دانشگاه‌هاي مختلف در ترم تابستان متفاوت است، نمي‌توان رقم يکساني براي شهريه ترم ثابت همه دانشگاه‌ها ارائه کرد، اما مي‌توان گفت شهريه ترم تابستان در دانشگاه‌هاي ايران، بين 300 هزار تا يک و نيم ميليون تومان متغير است که اين شهريه با توجه به دولتي يا غيردولتي بودن دانشگاه، رشته تحصيلي و مقطع تحصيلي متفاوت است. علاوه بر اين نبايد از ياد برد که دانشگاه‌هاي دولتي براي اسکان تابستاني دانشجويان در خوابگاه نيز مبلغي دريافت مي‌کنند که با توجه به نوع خوابگاه و دانشگاه، دانشجوي دانشگاه دولتي بايد بين 100 تا 200 هزار تومان هم بابت هزينه‌هاي خوابگاه در ترم تابستان کنار بگذارد.

رضا عامري مدير کل دفتر نظارت و ارزيابي آموزش عالي وزارت علوم اخيرا در مصاحبه‌اي در پاسخ به اين پرسش که چرا دانشگاه‌هاي دولتي در ترم تابستان از دانشجويان شهريه دريافت مي‌کنند، گفته است که ترم تابستاني، ترم رسمي دانشگاه به حساب نمي‌آيد و براي کمک به دانشجويان راه‌اندازي شده که بايد هزينه‌هاي دانشگاه و حقوق استادان در اين ترم تحصيلي هم لحاظ شود. از ديدگاه وزارت علوم، شرايط ايده‌آل براي ترم تابستاني اين است که از دانشجويان دانشگاه‌هاي دولتي، شهريه‌اي گرفته نشود اما با توجه به کمبود بودجه دانشگاه‌ها طي سال‌هاي اخير، اين کار فعلا شدني نيست. هرچند که ترم تابستاني موجب صرفه‌جويي در زمان و هزينه دانشجو و دانشگاه مي‌شود و از طرفي برخي منتقدان آموزشي هم براين باورند که چون ترم تابستاني، يک دوره کوتاه مدت و فشرده آموزشي است، مطالب ارائه شده در اين ترم نيز به صورت مختصر به دانشجو آموزش داده مي‌شود و بازدهي کلاس‌ها در مقايسه با ترم‌هاي اصلي دانشجويان پايين‌تر است، اما در عين حال برگزاري ترم‌هاي تابستاني نيز مي‌تواند علاوه بر جلوگيري از تعطيلي دانشگاه‌ها در تابستان تا حدود زيادي به برخي از دانشجويان براي جبران واحد‌هاي درسي کمک کند. بنابراين به نظر مي‌رسد، مي‌توان با صرفه‌جويي بيشتر براي رفاه حال دانشجويان به صورت محدود اقدام به برگزاري ترم تابستاني کرد.


 تابلوي اعلانات 

 فراخوان مقاله نشريه IJISM در حوزه‌هاي کتابخانه‌هاي دانشگاهي و علم‌سنجي

مرکز منطقه‌اي اطلاع رساني علوم و فناوري براي شماره جديد نشريه علمي – پژوهشي انگليسي زبان «علوم اطلاع رساني و مديريت اطلاعات» فراخوان مقاله داد.

به گزارش پايگاه فراخوانهاي علمي پژوهشي کشور (callforpapers.ir) دکتر محمدرضا قانع، مدير مسؤول نشريه IJISM با اعلام اين خبر، افزود: نشريه علمي پژوهشي «International Journal of Information Science and Management» که به زبان انگليسي توسط مرکز منطقه‌اي اطلاع رساني علوم و فناوري منتشر مي‌شود، در نظر دارد شماره‌هاي يک و دوي خود در سال 2014 را به مقاله‌هايي که حاصل پژوهش محققان در حوزه‌هاي کتابخانه‌هاي دانشگاهي و علم‌سنجي است، اختصاص دهد.

وي افزود: به همين منظور از تمامي پژوهشگران، صاحبنظران، استادان و دانشجويان دوره‌هاي عالي در زمينه‌هاي فوق‌الذکر دعوت مي‌شود تا دستاوردهاي بديع و ارزشمند علمي خود را از طريق پست الکترونيکي ijism@ricest.ac.ir به نشريه IJISM ارسال کنند.

مجله IJIST) IJISM سابق) در سيزدهم آگوست سال 2008 توسط کميسيون نشريات علمي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به عنوان مجله داراي رتبه علمي – پژوهشي تصويب شد. وزارت علوم، تحقيقات و فناوري پيشنهاد کرد که عنوان اين مجله از سال 2009 از مجله «علوم اطلاع رساني و فناوري اطلاعات» International Journal of Information Science and Technology به مجله «علوم اطلاع رساني و مديريت اطلاعات» (IJISM) تغيير يابد. اين نشريه در ISC, EBSCO,SCOPUS DOAJ, Iran Journal, نمايه مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي