جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/06/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4512

رهبر معظم انقلاب در ديدار اعضاي هيئت دولت:
ثبات اقتصادي، مهار تورم و تحرک در توليد لازمه آغاز حماسه اقتصادي است


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

رييس مجلس:
با آغاز جنگ در سوريه، غرب بايد مراقب فرزند نامشروع خود در منطقه باشد


واشنگتن: هدف ما از حمله به سوريه سرنگوني نظام اسد نيست

آيت الله هاشمي رفسنجاني:
مهمتر از خلق يک حماسه، حفاظت از آن است

رئيس قوه قضائيه:
هيچ خط قرمز توهمي در رسيدگي به پرونده‌هاي قضايي وجود ندارد


سرمقاله


دکتر جويا جديديان، محقق ايراني و کسب جايزه جهاني بهترين مقاله سال در حوزه «پلاسما»


دوازدهمين نمايشگاه و همايش انجمن علمي داروسازان ايران در سالن همايش هاي رازي


 رهبر معظم انقلاب در ديدار اعضاي هيئت دولت:
  ثبات اقتصادي، مهار تورم و تحرک در توليد لازمه آغاز حماسه اقتصادي است 

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي در اولين ديدار هيأت دولت يازدهم، با قدرداني از هماهنگي دولت و مجلس براي آغاز بکار سريع دولت جديد، آقاي روحاني را رئيس جمهوري مطلوب، مورد اعتماد و داراي سوابق روشن انقلابي خواندند و با تبيين شاخص هاي مهم دولت مطلوب از جمله سلامت اعتقادي و اخلاقي، خدمت به مردم، عدالت، سلامت اقتصادي و مبارزه با فساد، قانون گرايي، حکمت و خردگرايي و تکيه بر ظرفيت درون زاي کشور تأکيد کردند: اقتصاد و علم را در اولويت قرار دهيد و با مهار تورم، تأمين نيازهاي اساسي مردم، رونق توليد و ايجاد تحرک و آرامش در عرصه اقتصادي، اميد مردم به آينده را استمرار و افزايش دهيد.

شخص آقاي روحاني،خود نقطه قوت كابينه است

ايشان با تحسين سرعت عمل و پيگيري رئيس جمهور براي معرفي فوري وزيران به مجلس شوراي اسلامي افزودند: رأي خوب مجلس به وزيران پيشنهادي نيز زمينه ساز آغاز بکار سريع دولت جديد بود که اين مسئله نشان دهنده هماهنگي ارزشمند دو قوه و حساسيت قابل تقدير رئيس جمهور و مجلس براي شروع سريع فعاليتهاي دولت بود. رهبر انقلاب با ابراز اميدواري براي بروز عيني نقاط قوت دولت يازدهم و استمرار و افزايش اميدهاي مردم افزودند: وجود آقاي روحاني با «سوابق روشن مبارزاتي و انقلابي و مواضع خوب و درست در سه دهه اخير»، بدون ترديد از نقاط قوت دولت جديد است.

ايشان با اشاره به عزم راسخ رئيس جمهور براي حل مشکلات افزودند: انشاءالله هيأت دولت با تکيه بر عزم مستحکم بتواند با حرکت در مسير درست، وظايف سنگين خود را به انجام برساند.

تبيين هفت شاخص مهم دولت مطلوب اسلامي

سخنان رهبر انقلاب در اولين ديدار هيأت دولت يازدهم با تبيين شاخص هاي مهم دولت مطلوب اسلامي ادامه يافت.

حضرت آيت الله خامنه اي سلامت اعتقادي و اخلاقي را از شاخص هاي برجسته دولت مطلوب اسلامي برشمردند و افزودند: اين اعتقادات و نگاه صحيح به حقايق جامعه، منجر به سلامت عملکرد دولت خواهد شد.

ايشان در همين زمينه، مجموعه بيانات، رهنمودها و مواضع امام خميني (رض) را شاخصي اساسي خواندند و تأکيد کردند: اصول و ارزشهاي انقلاب در سخنان و مواضع امام، متجلي است و اگر عملاً پايبند و دلبسته آنها باشيم و در مواقع ابهام نيز به آنها رجوع کنيم، به فضل الهي، کارها «خوش آينده» خواهد بود و به پيش خواهيم رفت.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به سخنان آقاي روحاني افزودند: اعتماد به پروردگار و نگاه درست، عاقلانه و بخردانه، حلال مسائل خواهد بود. خدمت به خلق، دومين شاخصي بود که رهبر انقلاب اسلامي در بيان ويژگي هاي دولت مطلوب اسلامي، به آن پرداختند.

ايشان خدمت به مردم را گفتمان اصلي دولت اسلامي و فلسفه وجودي مسئولان خواندند و تأکيد کردند: هيچ مسئله اي نبايد مسئولان را از خدمت به مردم غافل کند. حضرت آيت الله خامنه اي خاطرنشان کردند: ديدگاهها و سلايق متفاوت سياسي – اقتصادي و اجتماعي حاشيه است و خدمت به مردم متن، اجازه ندهيد حاشيه ها بر متن اثر بگذارد.

رهبر انقلاب، عبور سريع فرصت خدمت به مردم را به دولت جديد گوشزد کردند و افزودند: به همه دولتهاي قبلي نيز گفتم که فرصت 4 يا 8 سال مسئوليت، به سرعت مي گذرد اما همين مدت محدود، شامل فرصتهاي بي پايان براي خدمت به ملت است که نبايد هيچکدام را از دست داد.

كار جهادي به معناي بي قانوني نيست

حضرت آيت الله خامنه اي در بحث خدمت به مردم،نگاه و کار جهادي را ارزشمند برشمردند و افزودند: کار جهادي به معناي بي قانوني نيست و من بشدت مخالف بي قانوني هستم اما در چارچوب قوانين نيز مي توان به دور از نگاه مرسوم اداري، با «نگاه جهادي و شوق آرماني»، عمل کرد و موانع را پشت سر گذاشت.

حضرت آيت الله خامنه اي عدالت را از ديگر شاخص هاي مهم دولت مطلوب اسلامي برشمردند و افزودند: همچنانکه قبلاً نيز تأکيد شده ما در پي پيشرفت و يا به تعبير رايج توسعه هستيم اما قطعاً اين پيشرفت بايد با عدالت همراه باشد و گرنه جامعه مانند کشورهاي غربي دچارشکاف و تبعيض و نارضايتي خواهد شد.

سلامت اقتصادي و مبارزه با فساد چهارمين شاخص دولت مطلوب از نگاه رهبر انقلاب اسلامي بود.

ايشان به اعضاي دولت جديد يادآور شدند منصب حکومتي جايگاه وسوسه انگيز قدرت و منابع مادي است، مانند يک چشم بصير و يک نورافکن قوي و دائم، مراقب باشيد دستگاه تحت مديريت شما از وسوسه فساد، دور و در امان بماند.حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به وجود دستگاههاي نظارتي از هر سه قوه، خطاب به هيأت دولت افزودند: فساد همچون موريانه است، با قاطعيت و تدبير جلوي رخنه «فساد، پارتي بازي، رشوه و اسراف» را بگيريد تا اصولاً نيازي به ورود دستگاهاي نظارتي به حيطه مديريتي شما، پيش نيايد.

رهبر انقلاب، کارکنان و مسئولان دستگاههاي اجرايي را انسانهايي پاک و شريف برشمردند و افزودند:» وجود چند انسان ناسالم، متأسفانه مثل ميکروب، زحمات و تلاشهاي کارکنان خدوم دستگاهها را زير سؤال مي برد که بايد جلوي اين کار را گرفت.

حضرت آيت الله خامنه اي، قانونگرايي را از ديگر شاخص هاي بسيار مهم دولت مطلوب دانستند و افزودند: قانون، ريل حرکت دولت است و اگر به هر دليلي از آن خارج شويد کشور و مردم، صدمه مي بينند.

ايشان افزودند: ممکن است برخي قوانين ناقص و معيوب باشد اما ضرر عمل نکردن به همين قوانين بيشتر از اجراي آنهاست بنابراين تلاش کنيد قانون گرايي در همه دستگاهها نهادينه شود.

رهبر انقلاب اجراي اسناد بالادستي از جمله سياستهاي کلي نظام و سند چشم انداز را از لوازم قانون گرايي برشمردند و افزودند: مصوبات شوراهاي عالي از جمله شواريعالي انقلاب فرهنگي و شورايعالي فضاي مجازي که بسيار مهم است بايد معتبر شناخته و براساس آنها عمل شود.

رهبر انقلاب در همين زمينه، سياستهاي کلي تحول نظام اداري را نيز بسيار مهم خواندند و افزودند: در اجراي اين سياستها متأسفانه تأخير شده که بايد آن را اجرايي کرد. حکمت و خردگرايي ششمين شاخص مورد تأکيد رهبر انقلاب در ديدار با آقاي روحاني و کابينه وي بود.

کليد حل مشکلات در ظرفيتها و امکانات داخل کشور

تکيه بر ظرفيت درون زاي داخل کشور، نکته مهم ديگري بود که رهبر انقلاب توجه هيأت وزيران را به آن جلب و تأکيد کردند: کليد حل مشکلات، در ظرفيتها و امکانات داخل کشور است که بايد با خردمندي از آنها بهره گرفت.

حضرت آيت الله خامنه اي در تشريح بيشتر ضرورت تکيه بر ظرفيتهاي دروني کشور افزودند: اين حرف به معناي استفاده نکردن از ظرفيتهاي بيروني نيست بلکه نکته اساسي اين است که نبايد به خارج اميد بست و به آن اعتماد کرد.

رهبر انقلاب با اشاره به جبهه دشمنان انقلاب افزودند: واقعيت اين است که از جبهه خصم، نمي توان و نبايد انتظار دوستي و صميميت داشت. ايشان خاطرنشان کردند: سهم هر کشور در مناسبات بين المللي به اقتدار دروني آن کشور وابسته است بنابراين بايد تلاش کرد روند اقتدار روزافزون داخلي کشور، استمرار يابد و تقويت شود.

اولويت هاي اصلي دولت يازدهم

رهبر انقلاب اسلامي در ادامه چند نکته را درخصوص اولويت هاي اصلي دولت يازدهم متذکر شدند.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به تازه نفس بودن اعضاي دولت و در عين حال محدود بودن فرصت ها و همت ها تأکيد کردند: مسائل اقتصادي و پيشرفت علمي دو اولويت اصلي کشور هستند که بايد مورد توجه و اهتمام ويژه قوه مجريه و همچنين قواي ديگر قرار گيرند.

ايشان درخصوص مسائل اقتصادي به زيرساخت هاي خوب اقتصادي که ظرف 10 سال گذشته در کشور ايجاد شده است اشاره کردند و افزودند: با توجه به اين زير ساخت ها، بايد ايجاد ثبات و آرامش ذهني در مردم و بازار، کاهش تورم، تأمين نيازهاي اساسي مردم و تحرک بخشيدن به توليد ملي در دستور کار فوري دولت قرار گيرد.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان کردند: اين اقدامات فوري، در واقع، آغاز حماسه اقتصادي است که در ابتداي سال بر آن تأکيد شد.حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: البته تحقق حماسه اقتصادي نيازمند حرکتي بلندمدت است و هيچ انسان منصفي از دولت توقع حل سريع همه مشکلات اقتصادي را ندارد ولي انتظار حرکت به سمت حل مشکلات با نگاه حکيمانه و مدبرانه، وجود دارد. ايشان با اشاره به بررسي سياستهاي اقتصاد مقاومتي در مجمع تشخيص مصلحت نظام گفتند: اقتصاد مقاومتي به معناي اقتصاد رياضتي نيست بلکه اقتصادي است که بتواند در مقابل بحران ها و جزر و مدهاي بين الملل مقاوم باشد.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين به حرکت پرشتاب علمي که از 10 سال پيش آغاز شده است، اشاره و تأکيد کردند: اين حرکت پرشتاب علمي به هيچ وجه نبايد متوقف شود.

تكيه برعلم كليدمشكلات اقتصادي

حضرت آيت الله خامنه اي کليد اصلي حل مشکلات اقتصادي کشور را تکيه بر علم دانستند و افزودند: در زمينه اقتصاد، تکيه بر پيشرفت علمي و شرکت هاي دانش بنيان، قطعاً از فروش نفت و خام فروشي ها بسيار پرسودتر خواهد بود.

رهبر انقلاب اسلامي، وزارت علوم و فناوري، و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي را دو متولي اصلي حرکت علمي کشور دانستند و افزودند: وزارتخانه ها و دستگاههاي خدماتي همچون وزارت صنعت و تجارت و وزارت جهاد کشاورزي بايد با همکاري نزديک با دو متولي اصلي، زمينه استفاده از پيشرفتهاي علمي دانشگاهها و مراکز علمي را بوجود آورند و تحرک علمي دانشگاهها را دو چندان کنند.

حضرت آيت الله خامنه اي، با توصيه مؤکد به دولت براي حمايت از شرکت هاي دانش بنيان، خاطرنشان کردند: يکي از موضوعات مهم در حرکت علمي کشور، تکميل زنجيره علم و فناوري است.

ايشان در تشريح اين زنجيره، افزودند: اين زنجيره از ايده و فکر شروع مي شود و سپس به علم و فناوري مي رسد و در نهايت به توليد و بازار منتهي مي شود، بنابراين رسيدن به فناوري صرف کافي نيست بلکه اين زنجيره بايد تا انتها تکميل شود.

تمايلي به دخالت در مصر نداريم

رهبر انقلاب اسلامي در بخش ديگري از سخنان خود به موضوع سياست خارجي اشاره کردند و تأکيد کردند: اگر در اين عرصه، عزت، حکمت و مصلحت بدرستي فهم و اجرا شود، سياست خارجي در طراز نظام جمهوري اسلامي خواهد شد.

حضرت آيت الله خامنه اي به شرايط حساس و بحراني منطقه نيز اشاره کردند و گفتند: ما به هيچ وجه تمايلي به دخالت در امور داخلي مصر نداريم اما، نمي توانيم چشمان خود را بر کشتار مردم مصر ببنديم.

ايشان تأکيد کردند: ما کشتار مردم مصر را که مسلح هم نبودند، محکوم مي کنيم.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: عامل اين کشتار هرکسي که باشد، از نظر جمهوري اسلامي ايران محکوم است. حضرت آيت الله خامنه اي گفتند: در مصر بايد از جنگ داخلي بشدت پرهيز شود زيرا جنگ داخلي در مصر يک فاجعه براي دنياي اسلام و منطقه خواهد بود. ايشان با تأکيد بر لزوم بازگشت به دموکراسي و رأي مردم در مصر، خاطرنشان کردند: مردم مصر بعد از سالها حکومت استبدادي، به برکت بيداري اسلامي انتخابات سالمي را برگزار کردند که اين روند دموکراسي متوقف شدني نيست.

دخالت آمريكا درسوريه فاجعه است

رهبر انقلاب اسلامي درخصوص تحولات سوريه، تهديد و دخالت احتمالي امريکا را يک فاجعه براي منطقه خواندند و تأکيد کردند: اگر چنين اقدامي انجام شود، امريکاييها قطعاً همانند دخالت در عراق و افغانستان، ضرر خواهند کرد.

حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: دخالت قدرتهاي فرامنطقه اي و خارجي در يک کشور، نتيجه اي جز آتش افروزي نخواهد داشت و نفرت ملتها از آنها را نيز افزايش خواهد داد. ايشان تأکيد کردند: اين آتش افروزي همچون جرقه اي در انبار باروت است که ابعاد و پيامدهاي آن نامشخص خواهد بود.

همچنين در اين ديدار دكتر حسن روحاني رييس جمهوركشورمان با گراميداشت هفته دولت ياد و خاطره شهيدان رجايي و باهنر، به بيان رويكردهاي داخلي و خارجي دولت يازدهم، شرايط كنوني كشور و همچنين شرايط منطقه و بين المللي پرداخت.


 يک نکته از هزاران 

وزير کار دولت قبلي ادعاي ايجاد 7 ميليون فرصت شغلي را مطرح کرده بود، و وزير اقتصاد دولت تدبير و اميد مي گويد به زودي بازار کار کشور با بحران 8.5 ميليون کارجو مواجه خواهد شد!. در صورت رسيدن آمار متقاضيان کار کشور به ميزان يادشده، کشور با تقاضاي تاريخي کار در 100 سال گذشته مواجه مي شود.

با اين حال، آنچه که از آن به عنوان رشد يکباره جمعيت در دهه 60 و رسيدن سيل جمعيت جوان به دروازه هاي بازار کار کشور در دهه هاي 80 و 90 باعث شده تا بيکاري جوانان و تلاش براي پيدا کردن کار در زمره مهم ترين خواسته هاي جامعه و از معضلات بزرگ خانواده ها تلقي شود.

مسولان با تدبيرخود، اميد جوانان جوياي كار را به ياس تبديل نكنند و مانع از كشيده شدن آنها به معضلات و بزه‌هاي اجتماعي گردند.


 ميز خبر 

هشدار ايران به غرب درباره عواقب هرگونه اقدام نظامي عليه سوريه

وزير امورخارجه کشورمان در گفتگوي تلفني با همتاي آلماني خود با محکوم کردن احتمال انجام عمليات نظامي خارجي عليه کشور سوريه ، خواستار عدم شتاب زدگي و تعجيل در تصميم گيري ها شده و نسبت به عواقب هرگونه اقدام نظامي و وخيم تر شدن اوضاع هشدار داد.

به گزارش مهر، محمد جواد ظريف وزير امور خارجه کشورمان در تماس تلفني با گيدو وستروله وزير امور خارجه آلمان در خصوص تحولات جديد سوريه گفتگو و تبادل نظر کرد.وزير امور خارجه کشورمان ضمن محکوم کردن کاربرد سلاح شيميايي در سوريه ، خواستار تکميل شدن روند بازرسي هاي سازمان ملل متحد در اين خصوص شد.

ظريف همچنين با محکوميت احتمال انجام عمليات نظامي خارجي عليه کشور سوريه ، خواستار عدم شتاب زدگي و تعجيل در تصميم گيري ها شده و نسبت به عواقب هرگونه اقدام نظامي و وخيم تر شدن اوضاع هشدار داد.

وزير امور خارجه کشورمان همچنين بار ديگر بر ضرورت ممانعت از تهديد به استفاده از زور و توسل به راه هاي مسالمت آميز با هدف جلوگيري از فراگير شدن تنش و آتش افروزي در منطقه تاکيد کرد.

وزارت خارجه سفر محرمانه اسد به ايران را تکذيب کرد

سخنگوي وزارت امور خارجه خبر رسانه هاي اسرائيلي مبني بر سفر سه شنبه شب بشار اسد به ايران را "خنده دار" توصيف کرد.

سيد عباس عراقچي، سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان در گفتگو با مهر خبر سفر بشار اسد به ايران را که از سوي رسانه هاي اسرائيلي منتشر شده است را تکذيب کرد .وي افزود: چنين خبري خنده دار است.

به گزارش مهر بنا بر ادعاي رسانه هاي اسرائيلي بشار اسد سه شنبه شب از طريق فرودگاه امام خميني به همراه خانواده وارد تهران شده اين در حالي است که پرواز سران کشورها از طريق فرودگاه مهرآباد انجام مي شود و فرودگاه امام مخصوص پرواز هاي مسافري بين المللي است.

زمان اولين مذاکرات هسته‎اي دولت روحاني مشخص شد

بر اساس اخبار رسيده از وين، نمايندگان ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي براي مذاکرات جديد به توافق رسيدند.

به گزارش خبرگزاري مهر، آسوشيتدپرس در خبري فوري به نقل از ديپلمات‎ها اعلام کرد که ايران و آژانس هسته‎اي وابسته به سازمان ملل در زمينه آغاز مجدد مذاکرات بر سر ادعاهاي مطرح شده در زمينه برنامه هسته‌اي ايران به توافق دست يافتند.

جلسه فوق اولين مذاکرات در زمان رياست جمهوري حسن روحاني خواهد بود.

ديپلمات‎ها در گفتگو با آسوشيتدپرس روز چهارشنبه گفتند مذاکراتي که به بن بست رسيده بود، روز 27 سپتامبر (پنجم مهر) از سر گرفته خواهد شد و موضوع اصلي فعاليت‎ها در مرکز نظامي پارچين خواهد بود.

دو ديپلمات مستقر در وين که متخصص مسائل هسته‎اي هستند، به دليل محرمانه بودن اين مسائل، حاضر به افشاي نام خود نشدند.

قول بقايي براي بازگرداندن 16ميليارد تومان به حساب رياست جمهوري

چند روز پيش به دستور سرپرست ديوان محاسبات، ديوان مکلف به پيگيري ماجراي 160 ميليارد ريال مي شود. به همين دليل سه نفر از کارشناسان مالي نهاد رياست جمهوري که از اين ماجرا اطلاع داشتند احضار مي شوند و با همکاري آن ها، مشخص مي شود که اين مبلغ با دستور احمدي نژاد و بقايي روز 12 مرداد از حساب رياست جمهوري خارج شده است.

به گزارش الف، حميدرضا بقايي زماني که از پيگيري هاي ديوان مطلع مي‌شود با اين کارشناسان تماس مي گيرد و اعلام مي کند که ما 16 ميليارد تومان را به حساب دولت بر مي گردانيم ولي تا اين لحظه هنوز مبلغي برگردانده نشده است.رسانه ها در چند روز گذشته خبر از برداشت مبلغ يكصد و شصت ميليارد ريال در آخرين روز دولت گذشته از حساب نهاد رياست جمهوري داده اند.

از قرار معلوم اين مبلغ به حسابي به نام دانشگاه غيرانتفاعي جامع بين‌المللي ايرانيان (يعني همان حسابي كه شماره آن براي اطلاع عمومي منتشر شد) واريز شده است.

وزارت خارجه انگليس ممنوعيت سفر به ايران را برداشت

وزارت خارجه‌ي انگليس، هشدار ممنوعيت سفر اتباعش را به ايران، حذف کرد.ابراهيم پورفرج رييس جامعه‌ي تورگردانان ايران - با اعلام اين خبر به ايسنا، گفت: پس از انتخابات رياست جمهوري، شرايط و رويکرد مثبتي در بسياري از کشورها نسبت به ايران ايجاد شد که يکي از اين تحولات، حذف هشدار وزارت خارجه‌ي انگليس درباره‌ي ممنوعيت سفر اتباع‌اش به ايران، از سايت اين وزارت‌خانه بود.


 ميز خبر 

وزير دفاع آمريکا: ارتش آماده حمله به سوريه‌ است

وزير دفاع آمريکا اعلام کرد، اگر رئيس جمهوري اين کشور دستور حمله به سوريه را صادر کند، نيروهاي آمريکايي آماده هستند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، نيروي دريايي آمريکا چهار ناوشکن و همچنين هواپيماهاي جنگي را به منظور هدف قراردادن سوريه در شرق درياي مديترانه مستقر کرده است.

چاک هاگل، وزير دفاع آمريکا در مصاحبه‌اي تلويزيوني با شبکه بي‌بي‌سي در جريان سفرش به برونئي پيش بيني کرد که آژانس‌هاي اطلاعاتي آمريکا به زودي به اين نتيجه مي‌رسند که حمله مرگبار روز چهارشنبه گذشته به غيرنظاميان در حومه دمشق يک حمله شيميايي توسط دولت بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه بوده است.وي افزود: فکر مي‌کنم که کاملا واضح است که سلا‌ح‌هاي شيميايي عليه غيرنظاميان سوري استفاده شده است. معتقدم که آژانس‌هاي اطلاعاتي به اين نتيجه خواهند رسيد که مخالفان سوري از سلاح‌هاي شيميايي استفاده نکرده‌اند و احتمالا اطلاعات نشان خواهد داد که دولت سوريه مسئول اين حمله شيميايي بوده اما زمان اين مساله را نشان خواهد داد.

با دستور وزير دفاع مصر؛ کانال سوئز به روي ناوهاي آمريکايي و انگليسي بسته شد

«عبدالفتاح السيسي» وزير دفاع و فرمانده نيروهاي مسلح مصر دستور داد که کانال سوئز به روي ناو‌ها و کشتي‌هاي جنگي آمريکا و انگليس بسته شود.

به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، السيسي دستور داد که کانال سوئز به روي ناو‌ها و کشتي‌هاي جنگي آمريکايي، انگليسي و ديگر کشور‌ها که قصد دارند به سوريه حمله کنند، بسته شود.

بر اساس اين گزارش، السيسي با اين اقدام بر پايبندي دولت مصر به توافق‌نامه دفاع مشترک ميان مصر و سوريه تاکيد مي‌کند.در همين حال بسته شدن کانال سوئز به روي ناوها و کشتي‌هاي جنگي آمريکا و انگليس روند کار را براي حمله به خاک سوريه در صورت اتخاذ چنين تصميمي، دشوار مي‌کند.

ارتش رژيم صهيونيستي به حالت آماده‌باش درآمد

رسانه‌هاي رژيم صهيونيستي اعلام كردند كه ارتش اين رژيم هم‌زمان با پررنگ شدن احتمال اقدام نظامي آمريكا عليه سوريه به حالت‌ آماده‌باش درآمده است.

به گزارش ايلنا به نقل از روزنامه يديعوت آحارونوت، مقام‌هاي آگاه نظامي رژيم صهيونيستي اعلام كردند كه ارتش اين رژيم در آماده‌باش كامل قرار دارد.

اين در حالي است كه برخي منابع آمريكايي و صهيونيستي از احتمال حمله واشنگتن به سوريه در روز پنجشنبه(امروز) خبر داده‌اند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام –FUIW-

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، دولت کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري، 2 آپريل 2007

سند در مورد موضوع 3.4 از پيش نويس دستور کار:

(پيش نويس راهنماي کيفيت و اعتبار سنجي براي دانشگاه هاي جهان اسلام)

قسمت پنجاه و چهار

دوازده: زمينه اجتماعي

استاندارد

دانشگاه با يک مجموعه اي از روش ها وشبکه هاي ارتباطي کارآمد که براي ساختن يک زمينه اجتماعي مثبت مطلوب مي باشد ودرآن کارکنان از نظر حرفه اي تامين شده اند مشخص مي گردد. يک چنين زمينه ي اجتماعي توسعه درک بين گروه هاي مختلف که در فرآيند تدريس درگير شده اند يعني رهبري ها، پرسنل مديريت و تدريس، تکنيسين ها و دانشجويان را بالا مي برد.

شاخص ها

1) آيا دانشگاه ياکالج يک شوراي عمومي از شخصيت ها يا هيات داوران، يا شوراي والدين براي هدايت فرآيند تدريس دارد؟ اختيارات اين چنين شوراهايي چيست وتا چه حد تصميمات آنها مؤثر است؟

2) آيا دانشگاه هيچ شبکه ارتباطي بالا به پايين يا پايين به بالا دارد؟ (از مديريت بهکارگران وبالعکس)( خبرنامه ها، جلسات، مکاتبات، مصاحبه هاو غيره)؟

3) آيا موانعي وجود دارد که ارتباطات کارآمد بين کارکنان مختلف در دانشگاه را به تأخير بياندازد؟

4) تلاش هايي که توسط دانشگاه براي رويارويي بااين موانع انجام مي شود چيست؟

5) تا چه حدي روابط تعاملي بين دانشجويان و مدرسين در خارج از کلاس درس وجود دارد؟ آيا شواهدي در مورد اين روابط تعاملي ديده مي شود؟

6) تأثير مثبت يا منفي يک چنين روابط تعاملي روي مدرسين چيست؟

7) کارکنان درشرايط کاري درون دانشگاه تا چه حد احساس رضايت مي کنند؟

8) آيا دانشگاه معيارهايي براي ترويج رضايت حرفه اي بين پرسنل اتخاذ مي کند؟

9) دانشگاه ها چه نوع خدمات اجتماعي وانساني به کارکنان خود ارائه مي دهند؟

10) تصويري که جامعه خارج ازدانشگاه اززمينه اجتماعي دردرون دانشگاه داردچيست؟

چه عواملي به توسعه اين تصوير کمک مي کنند؟

منابع اطلاعات

مدارک زير بايستي تقديم گردد:

1) مقررات داخلي.

2) مثال هايي از خروجي مشارکت جامعه.

3) گزارش هاي ارزشيابي خارجي.

4) يادداشت هاي جلسات هيأت هاي امنا، داوري و والدين درطول سه سال گذشته (در صورت موجود بودن)


 رييس مجلس:
 با آغاز جنگ در سوريه، غرب بايد مراقب فرزند نامشروع خود در منطقه باشد 

رييس مجلس شوراي اسلامي خطاب به آمريکا و کشورهاي غربي هشدار داد: در صورت روشن شدن آتش جنگ در سوريه اين کشورها نيستند که جنگ را به پايان خواهند رساند.به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در نطق پيش از دستور مجلس شوراي اسلامي گفت: مجلس شوراي اسلامي با محکوم کردن طراحي حمله عجولانه و نامشروع آمريکا که با کمک برخي کشورهاي منطقه دنبال مي‌شود، به آنان هشدار مي‌دهد که اگر عملياتي را در سوريه آغاز کنند، اين آنان نيستند که اين جنگ را به پايان خواهند رساند.

رييس مجلس شوراي اسلامي خطاب به کشورهاي غربي هشدار داد: با آغاز جنگ در سوريه بايد مراقب فرزند نامشروع خود (رژيم صهيونيستي) باشند.

نماينده مردم قم با محکوم کردن اقدامات منطقه‌اي و بين‌المللي عليه سوريه گفت: بيش از ده سال است که تحرکات منطقه‌اي و بين‌المللي از سوي برخي کشورهاي منطقه دنبال مي‌شود. اين اقدامات عليه سوريه براي جبران شکست‌ آمريکا و هم‌پيمانانش در منطقه دنبال مي‌شود.آنان فکر کردند ظرف دو هفته مي‌توانند دولت سوريه را ساقط کنند، به همين دليل اقدامات چندوجهي را دنبال کردند ولي موفق نشدند.

وي تصريح کرد: ناکامي آنها موجب در اختيار قرار دادن سلاح شيميايي به تروريست‌ها شد؛ ما مطلع‌ شديم چند ماه قبل از مرز يکي از کشورهاي منطقه سلاح شيميايي به تروريست‌ها تحويل شده است. در مساله اخير نيز داستان‌سرايي جديدي آغاز شده است که هم‌زمان با حضور ماموران سازمان ملل در سوريه از سلاح شيميايي استفاده مي‌شود و هنوز اين تحقيقات به پايان نرسيده ناقوس جنگ بلند مي‌شود.

لاريجاني تجاوز کشورهاي غربي به سوريه را به گام گذاشتن در سرزمين مين‌گذاري شده تشبيه کرد و افزود: اگر بناست قواعد بين‌المللي از سوي آمريکا و کشورهاي غربي به نفع رژيم صهيونيستي ناديده گرفته شود، چه دليلي دارد سوريه احترامي براي آنها قائل باشد. نتيجه اين رفتار، آتش منطقه‌اي است که گريبانگير کشورهاي ضعيف منطقه مي‌شود.

رييس مجلس شوراي اسلامي خطاب به رژيم صهيونيستي گفت: اگر رژيم مفلوک صهيونيستي دچار حرکت فتنه‌انگيزي شود سرنوشت عذاب آورتري نسبت به جنگ 33 روزه پيدا خواهد کرد.


 واشنگتن: هدف ما از حمله به سوريه سرنگوني نظام اسد نيست 

معاون سخنگوي رسمي وزارت خارجه آمريکا با بيان اينکه پاسخ‌ها به حملات شيميايي در سوريه را مورد بررسي قرار مي‌دهد، اعلام کرد که هدف حمله به سوريه سرنگوني نظام اسد نيست و تنها پاسخگويي به حمله شيميايي مد نظر است.به گزارش ايسنا،‌ به نقل از شبکه خبري روسيه اليوم، ماري هارف، معاون سخنگوي وزارت خارجه آمريکا اعلام کرد که واشنگتن سناريوهاي مختلف را براي پاسخ به استفاده از سلاح‌هاي شيميايي در سوريه مورد بررسي قرار مي‌دهد، اما هدف واشنگتن سرنگوني نظام بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه نيست.

وي با اين حال با بيان اينکه واشنگتن هيچ جايگاهي براي بشار اسد در آينده دولت سوريه نمي‌بيند، بر لزوم برکناري وي از روند سياسي تاکيد کرد.هارف اذعان کرد: هيچ راه حل نظامي براي درگيري‌هاي سوريه وجود ندارد. اقداماتي که ماهيتش هنوز مشخص نشده است، پاسخي به استفاده از سلاح‌هاي شيميايي خواهد بود اما راه حل سياسي همچنان امري لازم است.

در همين راستا جي کارني، سخنگوي کاخ سفيد در کنفرانس مطبوعاتي در واشنگتن اعلام کرد: رايزني‌ها براي مداخله نظامي در سوريه ادامه دارد و ما رايزني‌هايمان را در خصوص چگونگي پاسخ به اقدامات نظامي سوريه ادامه مي‌دهيم.

وي با بيان اينکه هنوز هيچ تصميم گيري نشده است، اظهار کرد: ما در اين زمينه تماس‌هاي بين‌المللي خواهيم داشت.کارني با اشاره به اينکه بي‌شک از سلاح‌هاي شيميايي در سوريه استفاده شده است، مدعي شد: نظام سوريه مسوول استفاده از سلاح‌هاي شيميايي در غوطة دمشق است.سخنگوي کاخ سفيد اعلام کرد: سوريه موشک‌هاي مجهز به سلاح‌هاي شيميايي در اختيار دارد و مي‌تواند از سلاح‌هاي شيميايي استفاده کند.وي تصريح کرد: ما بايد بشار اسد را به دليل اقداماتش محاکمه کنيم. در آينده حل و فصل سياسي بحران سوريه و از طريق مذاکرات صورت مي‌گيرد و آينده بدون اسد خواهد بود و مردم سوريه ديگر اسد را در راس حکومت نخواهند پذيرفت.


 آيت الله هاشمي رفسنجاني:
 مهمتر از خلق يک حماسه، حفاظت از آن است 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، رويکرد اعتدالي در فضاي سياسي و اجتماعي فعلي جامعه را محصول درايت جوانان و همت مردم دانست و گفت: مهمتر از خلق يک حماسه، حفاظت از آن است تا فرصت‌طلبان و شکست‌خوردگان سياسي، آن را آلوده به اقدامات افراطي و تفريطي نکنند.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار چند گروه مختلف از ايثارگران، آزادگان و تشکل‌هاي دانشجويي، با بيان مقاطع حساس تاريخ معاصر ايران از سال 1342 تاکنون، گفت: در تمام اين 50 سال هر وقت مشکل يا بن‌بستي در حرکت جامعه ايحاد مي‌شد، فقط حضور مردم بود که گره‌ها را باز و ادامه مسير را ممکن مي‌کرد.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام براي بيان مصاديق اين مقاطع سرنوشت‌ساز، به 15 خرداد 42، 17 شهريور 56، 22 بهمن 57، دفاع مقدس، دوران سازندگي و انتخابات 24 خرداد اشاره کرد و گفت: وقتي اراده خداوند و حرکت مردم همزمان مي‌شود، ديگر نمي‌توان جلوي تدبير عمومي و تقدير الهي را گرفت.

عضو مجلس خبرگان رهبري در ادامه سخنان خود با تأکيد بر اهميت امر به معروف و نهي از منکر، نظارت همگاني بر عملکرد مسئولان را ضروري و هميشگي دانست و با بيان معناي لغوي و اصطلاحي نقد، گفت: انتقاد سازنده، سرمايه‌اي ارزشمند براي دولت‌هاست تا با شناسايي معايب و محاسن کارها، در راه اداره بهتر جامعه تلاش کنند.


 رئيس قوه قضائيه:
 هيچ خط قرمز توهمي در رسيدگي به پرونده‌هاي قضايي وجود ندارد 

آيت الله صادق آملي‌لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با تسليت فرا رسيدن شهادت امام جعفر صادق (ع) با اشاره به اعلام تعدادي از احکام قضايي مربوط به پرونده‌هاي اقتصادي به ويژه پرونده بيمه، برخي تحليل‌هاي رسانه‌اي درباره نحوه رسيدگي به اين پرونده‌ها و وجود خط قرمز در رسيدگي‌ها را نادرست خواند و گفت: اين پرونده در طي بيش از دو سال در قوه قضاييه مورد رسيدگي قرار گرفته و اخيراً احکام قطعي برخي متهمان آن اعلام شده و رسيدگي‌ها همچنان ادامه دارد. به گزارش ايسنا، وي ادامه داد: اينکه عده‌اي معنا کنند برخي خط قرمزها در نحوه رسيدگي به اين پرونده وجود دارد، صحيح نيست و به طور قاطع اعلام مي‌کنيم که هيچ نوع خط قرمز توهمي در رسيدگي‌ها را قبول نداريم.

رييس قوه قضاييه تاکيد کرد: در همين پرونده تمامي افراد مرتبط پاي ميز بازپرسي قرار گرفتند، اما به لحاظ ممنوعيت قانوني موضوع رسانه‌اي نشد و اکنون نيز پرونده در حال رسيدگي است و تمام متهمين که براي آن‌ها کيفرخواست صادر شده باشد محاکمه خواهند شد و البته نبايد پيش از رسيدگي و محاکمه قضاوت کرد.

آملي لاريجاني در ادامه با اشاره به موضوع حقوق بشر و هجمه‌هاي کشورهاي غربي عليه ايران خواستار انسجام و يکپارچگي داخلي در اين زمينه براي مقابله با اين هجمه‌ها شد و با تاکيد بر اينکه «ستاد رسمي مباحث حقوق بشري کشور ستاد حقوق بشر قوه قضاييه است»، گفت: بر اساس مصوبه شوراي عالي امنيت ملي، ستاد حقوق بشر مسئول نظارت بر ديپلماسي حقوق بشري در کشور است و مسائل رسمي مرتبط با حقوق بشر بايد در اين ستاد متمرکز شود.


 سرمقاله 

 توانايي ايران در خاموش كردن جنگ

حميدرضاعسگري

تهديدهاي غرب براي مواجه نظامي با سوريه به بالاترين سطح خود درطي دوسال گذشته رسيده است. شايد دراين لحظه كه اين مطلب را مي خوانيد حملاتي نظامي و ناخوشايند براي ملت و كشور سوريه رخ داده باشد، اما آنچه دراين وضعيت بيشتراز موضوعات ديگر مورد توجه است جلوگيري از وقوع حمله نظامي خارجي و يا جلوگيري از ادامه آن است.

درگيري‌هاي موجود در سوريه به جنگي نيابتي تبديل شده است كه بسياري از كشورهاي منطقه جبهه‌اي اختصاصي درآن گشوده و درپي مقاصد سياسي خود هستند. تركيه، عربستان، قطر، لبنان، عراق، فرانسه، آمريكا، چين، روسيه، ايران و بسياري ديگر از كشورهايي كه به طور غيرمستقيم درتحولات سوريه مداخله دارند، امروز خود را در وضعيتي فرسايشي يافته‌اند كه هيچيك از تصورات و تمايلات سياسيشان محقق نشده و تنها شاهد نسل كشي مسلمانان به دست خود و قوت گرفتن گروه‌هاي افراطي بوده اند.

لذا در چنين وضعيتي مديريت اوضاع و ايجاد يك راهكار جامع براي جلوگيري ازدرگيري‌هاي نظامي خارجي و يا جلوگيري از ادامه و كاهش تلفات آن، موضوعي است كه ازعهده بسياري از اين كشورهايي كه امروز در سوريه سهم خواهي مي كنند، خارج است. قدر مسلم با نفوذ ترين و اصلي ترين حامي استراتژيك سوريه ايران است كه تاكنون حمايت تمام قد خود از حكومت دمشق را قطع نكرده است. لذا ايران اين توانايي را دارد تا مساعي طرفين را با حفظ اصول عدم مداخله گري خارجي فراهم سازد و آتش جنگ را فرونشاند.

روابط خارجي شمشيري دولبه است كه يك سمت آن لبه برنده مقاومت و لبه ديگرآن سمت نرم ديپلماسي و مذاكره است. تاكيد صرف براستفاده از برخوردسخت و مستقيم رويه گروه‌هاي افراطي مي‌باشد. امروز لابي‌هاي افراطي درآمريكا وكشورهاي عربي، سوريه را به مسلخ جنگ خارجي كشاندند و از سوي ديگر نيز گروه‌هاي افراطي حامي سوريه معتقدند راه تعامل با مخالفان، كشورهاي عربي و غربي، از طريق ديپلماسي بين الدولي نيست، بلکه از طريق مقابله مستقيم ودرگيري نظامي بايد از ملت و كشور سوريه دفاع كرد.

اكنون ايران به عنوان مهمترين كشور صاحب نفوذ درسوريه رسالتي برعهده دارد كه مي‌بايست ازتمامي توانايي‌ها و ابزارهاي سخت و نرم خود براي كشيده نشدن آتش جنگ به منطقه و مسلماً حفظ منافع امنيتي و استراتژيك خود، استفاده كند. تاكنون حمايت‌هاي ايران و دخالت نيروهاي مقاومت درحمايت از نظام دمشق به سبب كارشكني‌هاي كشورهاي عربي، نتوانست چالش موجود را برطرف سازد. حال نوبت به استفاده از گزينه نرم ديپلماسي است، هرچند كه اين امربايد خيلي زودتر مورد استفاده قرار مي‌گرفت اما تنها و موثرترين راه براي كاهش تلفات و فروكش كردن آتش جنگ درمنطقه مي‌باشد.

بدون شک مهم ترين لابي جنگ افروزي عليه حکومت سوريه در آمريکا، لابي اسرائيل و عربستان است. آنها قصد دارند با دخالت دادن نيروهاي ناتو در بحران سوريه هم در کوتاه مدت يک عضو مهم محور مقاومت را نابود کنند و هم به امکان مصالحه ايران و آمريکا آسيب جدي رسانند و فرصت طلايي دوره اوباما و دکتر روحاني را براي کاهش اختلافات ايران و آمريکا و حل وفصل برنامه هسته‌اي را نابود کنند.

امروز ايران بايد با يک ديپلماسي فعال و چابک، غرب را متوجه خطاي استراتژيک دخالت در سوريه بنمايد. ايران با فن ديپلماسي بايد اين پيام را به غرب برساند كه، ممکن است حکومت بشار اسد سرنگون شود، اما دولت جايگزين آن به هيچ وجه متحد غرب نخواهد بود. نيروهاي افراطي سلفي کنترل سوريه را در دست خواهند گرفت و از طريق درياي مديترانه تروريسم را به درون خاک اروپا مي کشانند.

بايد بااستفاده از قواعد ديپلماتيك، كه تيم فعلي وزارت خارجه به خوبي برآن تسلط دارد، به طرف‌هاي غربي فهماند كه جنگ باسوريه به عنوان متحداصلي ايران درمنطقه، موجب شكاف روابط في مابين و ازدست رفتن فرصت مصالحه با ايران به عنوان مهم ترين قدرت منطقه خواهدشد. بايد براين اصل اعتقاد داشته باشيم و آن را به غرب القا كنيم كه صلح و امنيت پايدار از طريق ديپلماسي ايجاد مي‌شود نه نيروهاي نظامي!.


 دکتر جويا جديديان، محقق ايراني و کسب جايزه جهاني بهترين مقاله سال در حوزه «پلاسما» 


 دوازدهمين نمايشگاه و همايش انجمن علمي داروسازان ايران در سالن همايش هاي رازي 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي