جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/06/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4512


چه نوع ورزشي مناسب سن شماست


خورشيد هميشه مي‌تابد


خبرها از عالم علم


 چه نوع ورزشي مناسب سن شماست  

رئيس انجمن علمي سلامت خانواده ايران با بيان اينکه علي رغم فوايد بسيار ورزش، حدود يک چهارم مردان اصلا ورزش نمي کنند. گفت: قبل از شروع هر نوع برنامه ورزشي با پزشک خود در اين مورد صحبت کنيد و از راهنمائي هاي وي استفاده کنيد.

به گزارش سلامت نيوز دکتر محمد رضا صفري نژاد ،استاد دانشگاه، رئيس انجمن علمي سلامت خانواده ايران با بيان اينکه ورزش منظم حتي بالا رفتن از چند تا پله ممکن است شما را از مصرف بسياري از داروها بي نياز کند. تاکيد کرد :« براي برنامه ورزشي خود حتما با پزشک مشورت کنيد.»

بررسي ها نشان داده اند که ورزش:

- کمک به جلوگيري از بيماري هاي قلبي و سکته مي کند.

- فشار خون را پائين مي آورد.

- به کنترل بيماري قند کمک مي کند.

- از ميزان استرس مي کاهد.

- علائم اضطراب و افسردگي را بهبود بخشيده و خلق را بهتر مي کند.

- جلوي چاقي را مي گيرد.

- از خطر بعضي از سرطان ها از جمله سرطان روده مي کاهد.

- عملکرد مغز را بهبود مي بخشد.

- کمک مي کند که شما به جنگ بسياري از نشانه هاي پيري مثل التهاب مفاصل، کاهش تراکم استخوان و کاهش حافظه برويد.

چه نوع ورزش مناسب سن شما است؟

بطور کلي ورزشها را به دوسته بزرگ تقسيم مي‌کنند: هوازي (ايروبيک) ‌و غير هوازي (آن ايروبيک)

ورزش هوازي

در ورزش هوازي شما سعي مي کنيد که ضربان قلب و تعداد تنفس خود را افزايش داده و در يک مدت طولاني آنها را در همين ميزان افزايش يافته نگهداريد. ورزشهاي هوازي قلب را تقويت کرده و سبب سوختن چربي مي شوند. مثال هائي از ورزش هاي هوازي عبارتند از: تند راه رفتن، دويدن، شنا، دوچرخه سواري و بسکتبال.

ورزشهاي بي هوازي

در اين نوع ورزش يک دوره کوتاه مدت ورزش سنگين انجام مي شود و بدنبال آن يک دوره استراحت وجود دارد. ورزش بي هوازي سبب ساخته شدن عضلات و تقويت استخوانها مي شود. مثال هائي از اين نوع ورزش عبارتند از وزنه برداري و دوهاي سرعت.

هر دو نوع ورزش مهم هستند و شما بايد سعي کنيد که هر دو نوع آن را روزانه انجام دهيد.

به چه ميزان شما بايد ورزش کنيد؟

قبل از شروع هر نوع برنامه ورزشي با پزشک خود در اين مورد صحبت کنيد و از راهنمائي هاي وي استفاده کنيد. اگر شما تا کنون هيچ ورزشي انجام نداده ايد، از بسيار کم و آسان مثلا 5 دقيقه در روز شروع کنيد. کم کم آنرا زياد کنيد تا به روزي 20 دقيقه برسد. هدف شما اين باشد که تعداد تنفس و ضربان قلب خود را افزايش دهيد.

بنابراين پياده روي آهسته جهت گردش، ورزش محسوب نمي شود. شما بايد تعداد تنفس خود را به ميزاني افزايش دهيد که بتوانيد صحبت کنيد. ايده آل اين است که شما در اکثر روزها 60-30 دقيقه ورزش کنيد. آن ممکن است مقداري زيادي به نظر برسد، بويژه اگر تا کنون ورزش نکرده باشيد. ولي خبر خوش براي شما اين است که شما مجبور نيستيد که تمامي ورزش يک روز را در يک زمان بخصوص انجام دهيد، بلکه مي توانيد آنرا در سرتاسر روز تقسيم کنيد.

حتي شما اگر 15 دقيقه پياده روي تند انجام دهيد، از خطر بيماري قلبي، سکته و ديابت کاسته مي‌شود. هر نوع ورزش مثل شستن ماشين، کشتي گرفتن با فرزند خود بهتر از هيچ چيز است. يکي از راههاي ورزش کردن، استفاده نکردن از آسانسور است. اگر شما مي خواهيد وزنتان کم شود، بايد حداقل سه بار در هفته و هر بار به مدت 20 دقيقه بطور مداوم ورزش هوازي انجام دهيد. بهترين روش براي اينکه بفهميد ورزش شما موثر است، اين است که تعداد ضربان قلب را به "تعداد هدف" رسانده و به مدت 20-15 دقيقه در همان ميزان نگهداريد.

براي محاسبه ضربان قلب هدف مناسب سن خود به روش زير عمل کنيد: ابتدا حداکثر ضربان قلب مناسب سن خود را محاسبه کنيد. براي اينکار سن خود را از عدد 220 کم کنيد.

مثلا اگر شما 44 سال داشته باشيد، حداکثر ضربان قلب مناسب براي سن شما 176 خواهد بود.

• ضربان قلب هدف 80-50 درصد حداکثر ضربان قلب است. بنابراين اگر حداکثر ضربان قلب مناسب سن شما 176 در دقيقه باشد، ضربان قلب هدف شما 141-88 در دقيقه خواهد بود. در ابتدا ضربان قلب هدف در مقادير کم نگهداشته شده و رفته رفته زياد مي شود.

يکي از راه هائي که شما به ورزش ترغيب شويد، پيدا کردن ورزش هائي است که از آن لذت مي بريد. بسياري از افرادي که ورزش را شروع مي کنند معمولا ظرف شش ماه آنرا کنار مي گذارند. راه هاي بسياري وجود دارند که ميزان فعاليت روزانه شما را افزايش مي‌دهند.

تعدادي از آنها به قرار زير هستند:

- هر موقع امکان پذير باشد به جاي آسانسور از پله استفاده کنيد.

- موقع رفتن به خريد با ماشين، تا حد امکان دورتر از محل مورد نظر پارک کرده و به خريد برويد.

- اگر محل کار به ميزان مناسب نزديک است (مثلا نيم ساعت پياده روي تند) براي رفت آمد به محل کار از ماشين استفاده نکنيد.

- اگر از وسايل نقليه عمومي استفاده مي کنيد، يکي دو ايستگاه زودتر از محل مورد نظر پياده شويد.

- خريدهاي خود را شخصا حمل کنيد بجاي اينکه آنها را به کارگر بدهيد. آن ممکن لازم باشد که چند بار تا پاي ماشين خود پياده رفت آمد نمائيد.

- به دوستان و همکاراني که ورزش مي کنند بپيونديد.


 خورشيد هميشه مي‌تابد  

 قسمت اول

انرژي خورشيدي از مهم‌ترين منابع تجديدپذير انرژي است.

اگرچه ميزان تابش انرژي خورشيدي در نقاط مختلف دنيا متغير است، اما خوشبختانه کشور ما در ناحيه‌اي پرتابش واقع شده و مطالعات و بررسي‌هاي انجام شده نشان مي‌دهد کاربرد سيستم‌هاي مبتني بر استفاده از انرژي خورشيدي در کشور بازده بالايي خواهد داشت و بخش قابل توجهي از انرژي مورد نياز کشور را مي‌تواند تامين کند.

به گزارش جام‌جم‌آنلاين، ما در بيش از دوسوم شهرهاي کشور در سال بيش از 300 روز آفتابي داريم که متوسط تابش روزانه در اين شهرهاحدود 4.5 تا 5.5 کيلو وات ساعت بر مترمربع است.

از انرژي خورشيدي به روش هاي مختلفي مي‌توان استفاده کرد. به عبارتي، هم مي توان انرژي خورشيدي را به برق تبديل کرد هم اين که مي توان از گرماي ناشي از تابش نور خورشيد يا اشعه مادون قرمز نور خورشيد به طور مستقيم استفاده کرد.

اگر بخواهيم انرژي خورشيد را به برق تبديل کنيم بايد از سيستم هاي متمرکزکننده نور خورشيد بهره ببريم.

اين سيستم ها از آيينه هاي بزرگي تشکيل شده‌اند که نور خورشيد را به صورت خطي متمرکز مي‌کنند.

به اين ترتيب دما بالا مي رود تا حدي که مي‌تواند آب را به جوش آورد و در نهايت فشار بخار آب ژنراتورهاي توليد برق را مي چرخاند.

علاوه بر اين، روش ديگري هم وجود دارد که مي توان به کمک آن نور خورشيد را مستقيم به برق تبديل کرد.

در اين روش به حامل يا سيالي مانند آب نياز نداريم.

به اين سيستم ها، فتوالکتريک يا صفحات فتوولتاييک گفته مي شود که نمونه آشناي آن صفحات نوري ماشين حساب ها هستند.

وقتي اين صفحه مقابل نور قرار مي گيرد فعل و انفعالات شيميايي بي بو، بي صدا و غيرگرمازا در آنها اتفاق مي افتد که به توليد برق منجر مي شود.

اين تکنولوژي به مراتب پيچيده تر از ديگر راهکارهايي است که براي توليد انرژي الکتريکي از نور خورشيد مورد استفاده قرار مي گيرد.

آبگرمکن هاي خورشيدي

آبگرمکن هاي خورشيدي از کاربردي‌ترين سيستم‌هاي مورد استفاده در کاربردهاي غيرنيروگاهي خورشيدي است.

به گفته مهندس مصطفي ربيعي، رئيس گروه آگاه سازي و ارتباطات بين الملل سازمان انرژي هاي نو ايران، استفاده از آبگرمکن هاي خورشيدي در کشور ما رونق چنداني ندارد و در نتيجه افراد نسبت به عملکرد اين سيستم ها اطلاع چنداني ندارند.

معمولا روي پشت بام خانه ها دو نوع سيستم مختلف را مي توان به صورت صفحه هايي رو به خورشيد نصب کرد که يکي از اين سيستم ها براي توليد برق است و سيستم ديگر به طور اختصاصي براي توليد آب گرم مصرفي مورد استفاده قرار مي گيرد. سيستم هايي که آب گرم توليد مي کنند خيلي پيچيده نيستند.

در اين سيستم ها که ساختار و عملکرد ساده اي دارد نور خورشيد به يک صفحه سياه رنگ برخورد مي‌کند و در نتيجه اين صفحه گرم مي شود. براي اين که اين صفحات عايق حرارت باشد روي آن هوا يا محفظه اي براي ايجاد خلأ قرار مي گيرد.

اين صفحات فقط بايد عايق حرارت باشند و عايق نور نيستند. پشت اين صفحه لوله هاي آب قرار مي‌گيرد.

گرما به لوله ها منتقل مي شود که در نهايت مي‌توان در ساختمان آن را به موتور خانه منتقل کرد يا اين که سيستم را طوري طراحي کرد که آب گرم مستقيم در داخل ساختمان توزيع شود.

براي توليد برق از انرژي خورشيدي از سيستم‌هاي مختلفي استفاده مي شود که معمولا هزينه راه اندازي و استفاده از اين سيستم ها بسيار بالا و شايد بتوان گفت حدود 10 برابر هزينه استفاده از آبگرمکن هاي خورشيدي است.

در شرايطي که در کشور هزينه برق مصرفي در مقايسه با ديگر کشورها به مراتب کمتر است متاسفانه مردم به استفاده از سيستم هاي خورشيدي براي تامين برق مصرفي مورد نيازشان تمايل زيادي ندارند؛ در حالي که گرم ترين و پرتابش ترين نقاط تابش خورشيد در دنيا در کشور ما قرار دارد.

اما با توجه به وجود منابع نفت و گاز هنوز در زمينه توسعه سيستم هاي خورشيدي جايگاه خوبي نداريم.

وي با اشاره به عملکرد ساده سيستم هاي آبگرمکن‌هاي خورشيدي توضيح مي دهد: تنها تجهيزات لازم براي استفاده از نور خورشيد به عنوان منبعي براي تامين آب گرم مصرفي صفحه سياه رنگي است که روي آن را با يک صفحه شيشه اي مي‌پوشاند. اين مجموعه داخل قابي قرار مي گيرد.

پشت اين صفحه آب از يک طرف وارد شده و از طرف ديگر خارج مي شود. در عرض هاي جغرافيايي مختلف، زاويه قرار گرفتن اين صفحات در مقابل تابش نورخورشيد متفاوت است.

در عرض هاي شمالي اين صفحه عمودي تر و در عرض هاي جنوبي اين صفحه خوابيده تر قرار مي‌گيرد. در زمستان روزها کوتاه تر است و اين موضوع مي تواند بازده سيستم هاي خورشيدي را تحت تاثير قرار دهد. البته در مناطق جنوبي کشور طول روز باز هم از ده ساعت کمتر نخواهد شد بنابراين مي توان بازهم از انرژي خورشيدي استفاده کرد.

به طور کلي در زمستان بازده آبگرمکن هاي خورشيدي پايين تر است، بنابراين استفاده از آبگرمکن خورشيدي بايد هيبريدي باشد تا در فصل زمستان بتواند پاسخگوي نياز ساکنان باشد.

سرمايه گذاري ارزشمند

به گفته مهندس ربيعي، پرطرفدارترين و کاربردي‌ترين سيستم هاي مبتني بر استفاده از انرژي‌هاي تجديدپذير براي توليد انرژي در سطح دنيا آبگرمکن هاي خورشيدي است. حتي در کشورهايي که تابش خوبي هم ندارند.

ادامه دارد...


 خبرها از عالم علم 

 چگونه جوش‌هاي بعد از اصلاح را درمان کنيم؟

يک متخصص پوست، مو و زيبايي گفت: اکثريت افرادي که بعد از اصلاح جوش مي‌زنند نياز به درمان پوستي ندارند چرا که پس از مدتي بدون هيچ درماني مشکل پوستي‌شان حل خواهد شد.

به گزارش ايسنا، دکتر خليل صداقت‌پيشه اظهار کرد: خارج شدن مجراي ساقه مو موجب التهاب و مسدود شدن مجرا و ايجاد فوليکول و به بروز جوش منجر مي‌شود.

وي ادامه داد: اين نوع جوش در افرادي که براي دفعات اول از يک روش موزدايي استفاده مي‌کند براي مدت کوتاهي به وجود مي‌آيد که با تکرار آن در زمان‌هاي مختلف کاهش پيدا مي‌کند.

صداقت‌پيشه برخي از پوست‌ها را مستعد جوش عنوان کرد و گفت: اکثريت افرادي که با اصلاح موهاي زايد جوش مي‌زنند پس از مدتي اين جوش‌ها از بين مي‌رود ولي اگر براي مدت طولاني باقي بماند بهتر است که از دو يا سه روش ديگر اصلاح نيز استفاده و تاثيرات آن را با يکديگر مقايسه کنند.

وي ادامه داد: افرادي که با وجود اين ملاحظات همچنان در مقابل اصلاح صورت حساس هستند بايد درمان جدي را تحت نظر پزشک متخصص براي از بين بردن جوش‌هاي پوست خود آغاز کنند.

اين متخصص پوست، مو و زيبايي در رابطه با درمان جوش‌هاي موضعي، گفت: اگر جوش‌هاي پوستي خفيف باشد با مصرف داروهاي موضعي درمان مي‌شود اما اگر جوش‌ها شديد باشد بايد علاوه بر داروهاي موضعي از داروهاي خوراکي نيز استفاده کنند.

مصرف ريحان، ترخون، زيره و رازيانه باعث

افزايش شيرمادر مي‌شود

گياهاني مانند ريحان، بادام زميني، ترخون، زيره و رازيانه معطر خاصيت ضد نفخ داشته و با ورود به شير مادر از دل درد کودک جلوگيري مي‌کنند

دکتر محمد حسين سياح گفت: تعدادي از گياهان با مکانيسم‌هاي مختلف و از طريق تحريک غدد توليد شير باعث افزايش شير مادران مي‌شوند.

وي تصريح کرد: ريحان جزء گياهان معطر و داراي خاصيت ضد نفخ براي مادر و کودکان است و رازيانه نيز همانند ريحان داراي همان خاصيت به اضافه هورمون‌هاي گياهي است که از طريق تحريک با غدد مترشحه شير باعث افزايش شير مادران شيرده مي‌شود.

اين متخصص کودکان در گفتگو با ايسنا تاکيد کرد: سياه دانه نيز با خاصيت ضد درد، ضد سرطان، هضم کننده غذا، کاهش دهنده پرفشاري خون باعث افزايش شير مادران مي‌شود و مصرف روزانه 2 گرم سياه دانه بلامانع است که بهتر است دانه‌ها له شوند تا اثر آنها بيشتر شود.

تاکنون عوارض جانبي از سياه دانه مشاهده نشده و مصرف آن در دوران بارداري توصيه مي‌شود.

دکتر سياح گفت: سيب‌زميني هم براي مادر، مقوي و سالم است و مهمترين اثر آن ضد درد، ضد ميکروب، خواب آور، خلط آور و ادرارآور بودن براي کودک است.

کشف ماده شيميايي که موجب تمرکز مي شود

پژوهشگران دانشگاه فناوري ماساچوست MIT کشف کردند ماده شيميايي دوپامين در مغز به انسان کمک مي کند بر روي اهداف بلند مدت خود متمرکز بماند.

به گزارش مهر، تحقيقات پيشين دوپامين را به پاداش مرتبط کرده و نشان داده بودند وقتي حيوان يک پاداش غير منتظره دريافت مي کند نورون هاي دوپامين ساز فعاليت اندکي از خود نشان مي دهند.

اعتقاد بر اين است که اين سيگنال هاي دوپامين براي تقويت يادگيري مهم هستند – فرايندي که توسط آن حيوان مي آموزد اقداماتي را انجام دهد که منجر به دريافت پاداش شود.

پروفسور «آن گرايبل» از موسسه تحقيقات مغزي «مک گاورن» تصميم گرفت دريابد چگونه دوپامين در طول يک کار که مستلزم تاخير در رضايت است، تغيير مي کند. محققان موش ها را آموزش دادند تا يک هزار تو (ماز) را براي رسيدن به پاداش طي کنند.

در طول هر آزمايش موش در تقاطع ها بايد صدايي را مي شنيد تا او را به سمت راست يا چپ هدايت ، و در نهايت شير شکلات را به عنوان پاداش دريافت کند.

به جاي اندازه گيري ساده فعاليت نورون هاي حاوي دوپامين، محققان دانشگاه «MIT»، ميزان آزاد سازي دوپامين را در ساختار مغزي که براي تقويت يادگيري مهم است اندازه گيري کردند.

بررسي هاي دانشمندان حاکي از آن است که به نظر مي رسد سيگنال دوپامين نشان مي دهد موش چه قدر از هدفش فاصله دارد؛ هر چه به هدف نزديک تر باشد سيگنال قوي تر مي شود.

محققان دريافتند اندازه سيگنال با اندازه پاداش مورد انتظار مرتبط است به طوريکه وقتي موش به دريافت ميزان زيادي شيرشکلات آموزش داده مي شود اندازه سيگنال دوپامين با سرعت و غلظت نهايي بيشتري افزايش يافت.

دانشمندان همچنين مي گويند مي توان از سطوح دوپامين براي کمک به حيوان در انتخاب يک راه را براي رسيدن به هدف و تخمين مسافت تا رسيدن به هدف استفاده کرد.

اين پژوهشگران مي گويند اگر چنين فرايند مشابهي در مغز انسان روي ندهد شگفت زده مي شوند.

کم خوني داريد انگور بخوريد

انگور ميوه اي است که خداوند خوردن آن را براي رفع غم و غصه توصيه کرده است و براي کم خوني نيز مفيد است.

به گزارش خبرگزاري دانشجو، انگور سموم بدن را دفع مي کند و داراي مواد معدني و ويتامين هاي آ، ب و ث است، همچنين مقدار زيادي تانن، آهک، کلسيم، فسفر، منيزيم، پتاسيم، يد، منگنز، آلبومن و مواد قندي است که مواد قندي آن براي تشکيل سرم خون فوق العاده مفيد است.

انگور ميوه اي شفا بخش و مقوي و براي کساني که تازه عمل جراحي کرده‌اند بسيار مناسب است، نيروي عضلاني و جسماني بدن را تقويت مي کند و مواد اکتيويته آن مانع سقط جنين مي شود، همچنين منگنز موجود در انگور پوست را روشن، زيبا و شاداب مي کند.

انگور سياه يا قرمز مفيدتر از ساير انگورها است و به دليل دارا بودن آهن زياد، خوردن آن به مادران شيرده و خانم هاي باردار توصيه مي شود، کساني که دچار مسموميت، سوء تغذيه و سوء هاضمه مي شوند براي بهبودي خود بايد انگور بخورند، علاوه بر اين خوردن انگور با پوست و هسته در ناشتا باعث بهبودي يبوست مي شود. خاصيت درماني و دارويي انگور باعث شده به اين ميوه داروخانه گفته شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي