جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/06/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4518


يارانه نقدي شهريور را وزرات نفت پرداخت مي کند


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 يارانه نقدي شهريور را وزرات نفت پرداخت مي کند 

 
وزير نفت با اعلام اين که وزارت نفت سهم خود را از يارانه هاي نقدي زودتر از موعد پرداخت مي کند در مقابل توضيح فرمول معروف زنگنه سکوت کرد.به گزارش ايسنا، بيژن نامدار زنگنه مهم ترين اولويت کاري خود را تامين سوخت زمستاني تا توليد گاز، صادرات نفت، افزايش ظرفيت توليد و طرحهاي مهمي مانند تکميل پالايشگاه ستاره خليج فارس اعلام کرد.

زنگنه در پاسخ به سوالي مبني بر ارتباط يارانه ها با وزارت نفت، توضيح داد: هميشه وزارت نفت نقش تعيين کننده در تامين منابع پرداخت يارانه ها داشته است از اين رو در تلاش هستيم براي يارانه نوبت شهريور نيز همکاري کنيم سهم خود را زود تر واريز کنيم.

به گفته اين عضو هيئت دولت وزارت نفت هر ماه 2 هزار و 500 ميليارد تومان براي يارانه نقدي پرداخت مي‌کند.

وزير نفت رابطه خود را با مديران جنوبي صنعت نفت هم خوب دانست و گفت: جنوبي ها اصل بدنه فعال نفت هستند. البته جمعي از جنوبي ها در گذشته نسبت به من انتقاد داشتند ولي اکنون با يکديگر اتفاق نظر داريم.

زنگنه با بيان اين که قراردادها هر کدام مزيت ومعايبي دارند، گفت: يکي از اشکالات عمده در قراردادهاي مشارکت در توليد اين است که سرمايه‌گذار بدون آنکه در بالا و پايين رفتن قيمت نفت تأثيري داشته باشد از بالا رفتن قيمت نفت بدون هيچ گونه سرمايه گذاري و حتي انجام کاري نفع مي برد.

وي بهترين شکل قراردادها براي کشور را قراردادهاي بيع متقابل دانست و افزود: بيست سال است ما از خانواده اين نوع قراردادها استفاده البته اکنون بايد آن ها را تکامل ببخشيم.

زنگنه با اشاره به تجريه عراق در قراردادهاي نفتي گفت: در عراق از قراردادهاي اويل سرويس اگريمنت استفاده شده است که اولين بار در ايران از اين نوع قرارداد استفاده شد. در اين قرارداد کشور ميزبان ميدان را واگذار مي کند و بعد از توليدي شدن ميدان پيمانکار درمقابل هر بشکه نفت توليدي في (پول، سود) دريافت مي کند به همين دليل پيمانکار تشويق به توليد بيشتر خواهد شد. اگر چه طول مدت قرارداد طولاني است اما پيمانکار سهمي از توليد و مخزن نخواهد داشت.

وزير نفت در پاسخ به اين سوال که آيا شما از شرکت هاي بين المللي نفتي هم براي حضور درايران دعوت کرده ايد تاکيد کرد: ما به طور عام از همه براي توسعه ميدان هاي نفتي و گاز دعوت کرديم. اما در بحث اصلاح ساختار قراردادها به طور رسمي از همه آنهادعوت خواهيم کرد مشارکت کنند و ما هم مي خواهيم حرف هاي آنها را بشنويم. البته آنها هم بايد بدانند ايران بازار بزرگي براي آينده انرژي در جهان است؛ به طوري که در بيش از 100 سال گذشته ايران يک توليد کننده متعهد بوده است.

او ادامه داد: آن چه که اکنون به عنوان تحريم هاي ظالمانه اتفاق ميافتد ايران را ايفاي نقش تاريخي خود که تضمين تامين توليد انرژي براي مصرف کنندگان است را تا حدودي محروم مي کند و اين بسيار ظالمانه و بر خلاف روالي است که در سخت ترين دوران جنگ به آن متعهد بوديم.

زنگنه در مورد تاسيس سازمان جديد براي فروش نفت هم توضيح داد: قرار نيست براي فروش نفت سازماني تأسيس شود چون سازمان وجود دارد ولي فقط يک ساختارکمک ‌کننده به مديريت بين‌الملل شرکت ملي نفت ايجاد کرديم تا مانند يک ستاد راهبري از همه ظرفيت‌هاي سالهاي گذشته در فروش، بازاريابي، نفت‌کش، حمل ونقل و بيمه استفاده کنيم. بهترين ها در اين ستاد جمع شده اند که خود من هم در اين جلسات شرکت مي کنم.

وزير نفت با تاکيد بر اين که از کليت قرارداد کرسنت دفاع مي‌کنم، در مورد صادرات گاز به عمان توضيح داد: هنوز با عمان هنوز قراردادي امضا نکرديم. تنها يادداشت تفاهم امضا شده است اما طي چند ماه آينده منجر به قرارداد مي‌شود.

وي با اشاره به صادرات نفت ايران با قيمت نزديک به 100 دلار گفت: بايد بدانيم قيمت بالاي نفت در کوتاه‌مدت براي سياسيون ما جذاب است، اما در درازمدت باعث تهديد ما مي‌شود.

زنگنه اعلام کرد: ايران به زودي ظرفيت توليد نفت را به صورت پايدار به 4 ميليون بشکه در روز مي‌رساندو بعد از آن برنامه براي افزايش ظرفيت توليد به 4,5 ميليون بشکه در روز است.


 تريبون اقتصادي 

 درنخستين جلسه شوراي سياست‌گذاري خودرو عنوان شد:

بررسي وضعيت کاهش توليد خودرو

نخستين جلسه شوراي سياست‌گذاري خودرو در دولت يازدهم برگزار شد.

به گزارش مهر، اين جلسه با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت، معاونان مربوطه، مديران عامل شرکت‌هاي بزرگ خودروسازي و دبيران انجمن‌هاي خودروسازان و قطعه‌سازان برگزار شد.

براساس اخبار به دست آمده، بررسي وضعيت کاهشي توليد خودرو و راه‌هاي افزايش توليد اين محصول از مهمترين موضوعات مورد بحث در نخستين جلسه اين شورابوده است.در اين جلسه خودروسازان و قطعه‌سازان از سه چالش تامين نقدينگي، تامين قطعات و تحريم و نقل و انتقال پول به عنوان مهمترين مشکلات فعلي اين صنعت نام بردند.

همچنين عملکرد شوراي رقابت در حوزه قيمت‌گذاري خودرو به ويژه رکود ايجاد شده در اين بازار نيز مورد بررسي قرار گرفت. در اين جلسه مقرر شد جلسات شوراي سياست‌گذاري خودرو هر دو هفته يک بار با حضور وزير صنعت، معدن و تجارت برگزار شود.

قيمت‌گذاري خودرو در سازمان‌حمايت

در همين رابطه ،محمدرضا نعمت زاده وزير صنعت، معدن و تجارت از قيمت‌گذاري خودرو توسط سازمان حمايت خبر داد.

روح‌الله ‌عباسپور سخنگوي کميسيون صنايع گفت: در اين مورد، دولت اعتقادي به ورود به شوراي رقابت در بحث قيمت‌گذاري خودرو ندارد و به عقيده وزير صنعت خودرو کالايي انحصاري نيست و نبايد توسط شوراي رقابت قيمت‌گذاري شود.

وي افزود: اين در حالي است که از نظر اعضاي کميسيون صنايع چون ايران‌ خودرو و سايپا بيشترين سهم فروش خودرو را در بازار دارند، بايد محصول آنها يک کالاي انحصاري تلقي شود و به همين دليل، قيمت‌گذاري خودرو بايد توسط شوراي رقابت انجام شود.

وي با بيان اينکه وزير صنعت معتقد است خودرو بايد توسط سازمان حمايت قيمت‌گذاري شود، گفت: در جلسه کميسيون صنايع با نعمت‌زاده، بر لزوم کاهش قيمت مواد اوليه توليد خودرو تأکيد شد.

سخنگوي کميسيون صنايع ادامه داد: در جلسه، اين بحث مطرح شد که به منظور کاهش قيمت خودرو بايد قيمت مواد اوليه توليد خودرو کاهش يابد که از جمله اين موارد، محصولات توليد شرکت صنايع مس، فولاد مبارکه و شرکت‌هاي پتروشيمي است.

وي تأکيد کرد: يکي از نمايندگان از نعمت‌زاده اين سؤال را پرسيد که آيا قيمت خودرو کاهش خواهد يافت، که نعمت‌زاده جواب شفاف‌ و مثبتي در اين مورد نداد.

عباسپور، اصلاح روابط بين‌المللي و ايجاد تعامل بين شرکت‌هاي خودروساز و دانشگاه‌ها را عاملي براي تعديل قيمت خودرو عنوان کرد و گفت: خودروسازان نبايد تحت تأثير مسائل سياسي داخلي و خارجي قرار گيرند و سايت‌هاي توليد خودرو در داخل و خارج نبايد بي‌رويه توسعه يابند و يا اينکه منابع مالي خودروسازان در بانک‌ها سرمايه‌گذاري شود و يا براي خريد سهام خودشان استفاده شود.وي تأکيد کرد: در اين صورت، قيمت خودرو کاهش خواهد يافت و امکان افزايش کيفيت آن نيز وجود دارد.

معاون وزير راه و شهرسازي :

فعلا تصميمي براي ثبت‌نام جديد واحدهاي مسکن مهر گرفته نشده است

معاون وزير راه و شهرسازي گفت: فعلا تصميمي براي ثبت‌نام جديد واحدهاي مسکن مهر گرفته نشده است.ابوالفضل صومعلو در گفت‌گو باايرنا ، تاکيد کرد: ثبت نام‌کنندگان قبلي واحدهاي مسکن مهر نگران تحويل واحدهايشان نباشند.وي افزود: بر اساس دستور وزير راه و شهرسازي تمام توان و تلاش اين وزارتخانه و اعضاي آن بر اجراي تعهدات اين پروژه است و تلاش مي‌شود واحدهاي پيش‌فروش شده به موقع به متقاضيان تحويل داده شوند.معاون وزير راه و شهرسازي در امر مسکن و ساختمان درباره آن دسته از متقاضيان مسکن مهري که از وزير سابق راه و شهرسازي براي دريافت واحد مسکوني خود برگه يا امضايي داشته‌اند، گفت: به طور قطع وزير راه وشهرسازي ظرفيت واحدهاي مسکن مهر را مي‌دانسته که نسبت به امضا واحدها اقدام کرده است.صومعلو افزود: در صورت موجود نبودن واحدي براي اين متقاضيان حتما از واحدهاي آماده شده و موجود انتخاب و تحويل داده مي‌شود.

مرکز مبادلات ارزي منحل نمي‌شود

رييس کل بانک مرکزي با بيان اين که مرکز مبادلات ارزي منحل نمي‌شود، گفت: بانک مرکزي در شرايطي که لازم باشد به بازار ورود پيدا مي‌کند اکنون شرايط بازار آرام است و برنامه‌اي براي ورود به بازار نداريم.

به گزارش تسنيم ، ولي الله سيف در پاسخ به اين سوال که شنيده شده بسياري از مديران بانکي پس از تغييرات صورت گرفته درخواست مجوز بانک را به بانک مرکزي داده‌اند، با اين مسئله چگونه برخورد مي‌کنيد؟اظهار کرد:اطلاعي از تقاضا در اين باره ندارم اما اگر تقاضايي باشد بر اساس ضوابط بررسي و تصميم گيري مي شود.

وي در ادامه درباره اين که ارزش گذاري پول ملي و حذف صفر از آن چگونه اجرا مي شود؟گفت: اکنون اظهار نظر درباره اين موارد زود است، اما برنامه‌هايي داريم که براي اجراي آنها به زمان نياز داريم.

رييس کل بانک مرکزي معتقد است اظهار نظر زود هنگام و مطرح کردن اين موضوعات در رسانه‌ها پيش از اين که تصميم قطعي گرفته شود، کار کار شناسي را سخت مي‌کند.

قيمت هر شانه تخم مرغ به 10 هزار تومان نزديک شد

بر اساس مصوبه ستاد تنظيم بازار قيمت هر کيلوگرم تخم‌مرغ بايد 3700 تومان باشد. در حال حاضر نيز هر شانه تخم مرغ به قيمت 9000 تومان در عمده فروشي و در بازار مصرفي به قيمت 9500 تا 10 هزار تومان به فروش مي‌رسد.

به گزارش ايسنا، اين در حالي است که مرغداران معتقدند افزايش قيمت تخم مرغ به دليل کمبود نهاده‌ها و گراني آن در بازار است.

افزايش قيمت نهاده‌هاي توليد هم به گفته رئيس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران ناشي از کمبود آن در کشور و صادرات بي رويه ان به خارج از کشورو بلاتکليفي محموله‌هاي در حال ورود به دليل عدم تخصيص ارز مورد نياز و عدم ترخيص ان از گمرک است.

اين بلاتکليفي موجب شده که مرغداران براي تامين خوراک مرغ ها نهاده‌ها را به قيمت آزاد خريداري کنند و در نهايت قيمت تخم مرغ را بالا ببرند.

البته مرغداران، سير صعودي قيمت ها را در مقابل گراني نهاده‌هاي دامي منطقي مي دانند و معتقدند که به علت صادرات بي‌رويه تخم مرغ به خارج از کشور اين محصول در چند روز اخير گران شده است.

مرغداران از عوامل ديگر افزايش قيمت تخم‌مرغ را گرماي هوا و کاهش توليد مي‌دانند و بسياري از آنان معتقدند اگر تخصيص نهاده‌ها با ارز مرجع ادامه پيدا نکند و نهاده با ارز 1226 توماني داده نشود، ممکن است دچار مشکلاتي شوند و به همين دليل از همين حالا موجودي خود را با قيمت بالا عرضه مي‌کنند.در پي اين گراني، موجب شده تا در روزهاي اخير شاهد کاهش فروش اين محصول در بازار باشيم.

در حال حاضر، قيمت هر تخم مرغ از 300 تا 350 تومان متغير است و رسيدن آن به قيمت 400 تومان هم پيش‌بيني مي‌شود.

اين در حالي است که به گفته رييس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران افزايش قيمت تخم‌مرغ در حال حاضر تخلف محسوب مي‌شود و ستاد تنظيم بازار قيمتي که براي هر کيلوگرم تخم مرغ تعيين کرده 3700 تومان است.


 نهادهاي مالي 

 سايت اينترنتي بانک ملت در ميان 10 سايت برتر ايران

سايت اينترنتي بانک ملت در ميان 10 سايت برتر کشور و بالاتر از تمامي بانک هاي کشور قرار گرفت.به گزارش روابط عمومي بانک ملت و بر اساس اعلام سايت رتبه بندي الکسا،سايت اينترنتي اين بانک با کسب رتبه 10 در ميان تمامي سايت هاي اينترنتي موجود در کشور، نام خود را به عنوان برترين سايت بانکي ايران مطرح کرد.

بر اساس اين گزارش، مهم ترين فاکتور رتبه بندي سايت هاي اينترنتي در سايت الکسا، تعداد بازديدکنندگان است که بر اين اساس، سايت بانک ملت توانسته است عنوان دهمين سايت پرمخاطب کشور را از آن خود کند.

تقدير نماينده مجلس از بانک سپه منطقه همدان

دکتر کارخانه اي نماينده مردم همدان و فامنين در مجلس شوراي اسلامي با مديريت منطقه همدان ديدار کرد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني بانک سپه ، در اين ديدار که در محل دفتر مديريت منطقه همدان صورت گرفت دکتر کارخانه اي ضمن قدرداني از عملکرد بانک سپه وهمکاري مديريت منطقه با مردم استان در ارائه خدمات و تسهيلات، فعاليت يک مدير بومي در راس بانک سپه استان همدان را منشا خير دانستند .

ايشان فعاليت مديران بومي در راس ادارات استان را موجب اعتلاي هرچه بيشتر استان دانست واضافه کرد با توجه به اينکه مديران بومي با شرايط ومشکلات حوزه خود آشنايي بيشتري دارند، مي توانند موفق تر عمل نمايند.

خدمات بانک داري الکترونيک بين بانک صادرات و دانشگاه پيام نور تسهيل شد

در ادامه همکاري‌بين بانک صادرات ايران و دانشگاه پيام‌نور و به منظور تسهيل در پرداختهاي دانشجويان و ترويج بانکداري الکترونيک، تعداد يک ميليون و دويست‌هزار سپهر کارت ويژه با مبالغ شارژ شده از سوي بانک صادرات ايران به دانشجويان مقاطع مختلف دانشگاه پيام‌نور اهدا شد.به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ،رئيس هيئت مديره بانک صادرات ايران در مراسمي که به همين منظور در دانشگاه پيام نور برگزار شد، تداوم همکاري‌هاي في مابين بانک صادرات ايران و دانشگاه پيام نور را مثبت ارزيابي کرد و گفت: اين همکاري که با استقبال رياست و مسئولان دانشگاه مواجه شده است، بستر خوبي فراهم آورده تا بانک صادرات ايران در ارائه خدمات به دانشگاه، اساتيد و دانشجويان تسهيلات بيشتري ايجاد نمايد.

عرفاني افزود: اين همکاري از گذشته‌هاي دور آغاز و در سال 1388 تفاهم‌نامه‌اي بين بانک و دانشگاه منعقد و با جمع‌آوري وجوه شهريه دانش‌جويان دنبال شده است و هم اکنون اين خدمات به صورت کاملا الکترونيکي در حال انجام است و شهريه تمامي دانشجويان دانشگاه از طريق درگاه‌هاي مختلف بانکداري الکترونيکي دريافت و به صورت آن‌لاين به حساب دانشگاه واريز مي‌شود.

قدرداني بانک پارسيان از همفکري مشتريان

بانک پارسيان به منظور سپاس و قدرداني از همفکري و مشارکت مشترياني که با تکميل فرم هاي نظر سنجي و ارايه ديدگاه ها ي خود موجبات ارتقاي کيفي و کمي خدمات بانک را فراهم مي کنند، نهمين دوره قرعه کشي صندوق انتقادها و پيشنهادهاي شعب خود را برگزار کرد که در اين قرعه کشي سه نفر از بهترين پيشنهاد دهندگان به قيد قرعه به عنوان برنده مشخص و با حضور در شعبه جوايز خود را دريافت کردند.به گزارش روابط عمومي بانک پارسيان ،آقايان نظر مسيحي، مشتري شعبه کازرون،آذرمنش، مشتري شعبه گيلاوند و خانم فتاحي، مشتري شعبه ايلام، برندگان دوره بهار صندوق انتقادها و پيشنهادهاي شعب بانک پارسيان بادعوت روساي شعب يادشده در شعبه حضور يافته و جوايز خود را دريافت کردند.

مديرعامل بانک توسعه تعاون خبر داد:

پرداخت 550 ميليارد ريال تسهيلات

مديرعامل بانک توسعه تعاون از پرداخت 550 ميليارد تومان تسهيلات در پنج ماهه نخست امسال با اولويت بخش‌هاي صنعت و کشاورزي خبر داد.ماشاءالله عظيمي ايسنا ،گفت:اين رقم در مقايسه با سال قبل که حدود 300 ميليارد تومان بود بيش از 70 درصد رشد را نشان مي دهد.

مديرعامل بانک توسعه تعاون در ادامه از بهره برداري بيش از 70 طرح و پروژه اقتصادي با سرمايه بانک توسعه تعاون خبرداد و گفت: براي سال 92 بيش از 70 پروژه اقتصادي که ظرفيت اشتغالزايي و سرمايه گذاري خوبي داشتند در سطح ملي و استاني به بهره برداري مي رسد.

مديرعامل بانک ملي:

سر جايم هستم

مدير عامل بانک ملي با بيان اين که در نظام بانکي قانون از مجريان حمايت نمي کند در حالي که کساني که عرصه را براي مديران تنگ مي کنند براي رفتن اولي هستند، خاطرنشان کرد: اگر دولت بر مخارج عمومي خود دقت نظر کند، طي دو، سه سال آينده وضعيت اشتغال، رفاه و تورم بهبود پيدا مي کند.به گزارش ايسنا، فرشاد حيدري در پاسخ به اين که آيا قرار نيست از بانک ملي برويد؟، اظهار کرد:من سر جايم هستم و کارم را انجام مي دهم.


 خبر 

 دستور گمرک براي ترخيص فوري داروهاي بيماران خاص

گمرک ايران در بخشنامه‌اي به گمرک‌هاي داخلي دستور ترخيص فوري اقلام دارويي مربوط به بنياد امور بيماري‌هاي خاص با رعايت کامل مقررات مربوطه را صادر کرد.

به گزارش ايسنا، پيشتر فاطمه هاشمي، رئيس بنياد امور بيماري‌هاي خاص در نامه‌اي خطاب به رئيس کل گمرک ايران نوشته بود: به استحضار مي‌رساند بيماران هموفيلي که بالغ بر 7500 نفر در کشور هستند، در اثر کوچکترين ضربه يا صدمه‌اي دچار خونريزي مي‌شوند و اگر به سرعت تحت تزريق فراورده‌هاي جايگزين قرار نگيرند دچار معلوليت و حتي مرگ مي‌شوند. متاسفانه در حال حاضر بيماران هموفيلي با کمبود بسيار شديد فاکتورهاي انعقادي 8 و 9 خون مواجه هستند.

با توجه به موجودي نزديک به صفر اين داروها در کشور و پس از پيگيري‌هاي اين بنياد اطلاعاتي حاصل شد که حدود 5000 عدد از اقلام مذکور در گمرک‌ها موجود بوده اما بنا به دلايلي تاکنون ترخيص نشده است.خواهشمند است با توجه به در خطر بودن جان هموطنانمان دستور فرماييد اقدام عاجل معمول شود.

افزايش قيمت آب و برق در دستور کار وزارت نيرو نيست‌

قائم‌مقام وزير نيرو با بيان اينکه افزايش قيمت آب و برق در نيمه دوم سال در گردش کار وزارت نيرو نيست،‌ گفت: کار وزارت نيرو ارائه خدمات با کيفيت و ارزان قيمت در راستاي ارتقاي معيشت مردم است.

ستار محمودي در گفت‌وگو با فارس،وزارت نيرو در حال برنامه‌ريزي‌ و سازماندهي کارها است و حداقل بنده در جريان افزايش قيمت آب و برق در نيمه دوم سال نيستم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي