جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/06/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4526


مزاحمي که آن را نمي‏ بينيم


فقط 53 درصد نوزادان تا شش ماهگي شير مادر مي‌نوشند


خبرها از عالم علم


 مزاحمي که آن را نمي‏ بينيم  

 قسمت دوم و پاياني

به گفته اين متخصص گوش و حلق و بيني، مشكل ديگر اختلالات رشد فك و صورت اين كودكان است، بخصوص فك بالا.

در اين كودكان فك به صورت طبيعي رشد نمي‏كند. به طوري كه مشكل فك بالا به صورت عميق شدن كام بروز مي‏ كند.

فك بالاي اين كودكان به صورتي است كه رشد طولي آن صورت كودكان را دراز و كشيده مي ‏كند. همچنين اين كودكان اختلال جفت شدن دندان‏ها را دارند و لثه آنها نيز مشكل پيدا مي‏ كند.

لوزه سومي‏ ها بيش ‏فعال و از غذا متنفرند

«اما فراموش نشود كودكان مبتلا بتدريج اشتهاي خودرا از دست خواهند داد. چون كودك به علت تنفس از راه دهان، نمي‏تواند همزمان هم تنفس كند و هم غذا بخورد براي همين كم اشتها شده و به دنبال آن كاهش رشد جسمي پيدا مي‏ كند.

دكتر نراقي تاكيد مي‏ كند: همچنين سيستم ايمني بدن اين كودكان چون ضعيف‏تر مي‏شود، نسبت به عفونت‏ها حساس‏تر خواهد شد. نكته ديگر اثرات لوزه سوم بر هوش و رشد ذهني كودكان است. فعاليت ذهني اين كودكان به كاهش اكسيژن هنگام خواب و عفونت‏هاي مكرر، كم مي‏شود به طوري كه آنها معمولا در انجام تكاليف مدرسه و در درسشان عقب‏تر هستند و گاهي مبتلا به بيش ‏فعالي و عدم تمركز نيز مي‏ شوند.

علاوه بر همه اينها مساله ديگر اختلال خواب است. اين كودكان خوابشان منقطع است. چون هنگام خوابيدن مشكل تنفسي دارند و مجبور مي‏شوند شرايط خود را در خواب مدام تغيير دهند. اين مساله در كودكان كوچك‏تر عاملي است كه آنها را مستعد شب‏ادراري هم مي‏كند. در موارد خيلي شديد حتي اين مشكل روي سيستم قلبي عروقي آنها هم مي‏ تواند تاثير بگذارد.

شعار هميشگي: اول پيشگيري

حالا مي‏ بينيم لوزه سوم كه ساده و پيش پاافتاده به نظر مي‏رسد، در صورت بيماري چقدر مي‏ تواند عواقب داشته باشد. براي همين است كه متخصصان هميشه پيشگيري را در اين اختلال مقدم بر درمان مي‏دانند. چون به طور مثال در كودكي كه دچار اختلال رشد فك و صورت شده و دندان‏هايش جفت نمي‏ شود، با بزرگ شدن كودك با اين كه لوزه سوم از بين مي‏رود، ولي آثاري كه در رشد فك و صورت است، به شكل يك يادگار دائمي با او مي‏ ماند.

لوزه سوم را چطور تشخيص دهيم؟

دكتر نراقي معتقد است: تشخيص اين اختلال خيلي مهم است، چون متاسفانه بزرگي لوزه سوم در بعضي موارد با ساير بيماري‏ ها اشتباه گرفته مي‏شود. علائم بزرگي لوزه سوم گرفتگي بيني و ترشحات آن است. كودكي هم كه دچار عفونت‏هاي سينوسي مزمن است، مهمترين علامتش گرفتگي و ترشح بيني است. اين علائم در كودكي هم كه دچار آلرژي مزمن است، ديده مي‏شود. بنابراين ما نياز داريم كه براي افتراق اين علائم اقدامات تشخيصي انجام دهيم.

با اين اوصاف به گفته اين متخصص گوش و حلق و بيني اولين قدم معاينه ساده است كه شامل معاينه بيني و حلق و گوش مي‏ شود. بعد از آن براي اين كه دقيقا ارزيابي را كامل كنيم، معاينه دقيق‏تر به كمك آندوسكوپ از راه بيني است.

به اين ترتيب تمام مشكلاتي را كه شامل سينوزيت، آلرژي، پوليپ، لوزه سوم و بزرگي شاخك‏ هاي بيني است مي‏توانيم افتراق و تشخيص دهيم. در صورتي كه تشخيص ما بر اين بود كه مشكل از لوزه سوم است، در وهله اول بزرگي لوزه سوم را بر حسب ميزان بزرگي و بر حسب شدت علائم درجه‏ بندي مي‏ كنيم. اگر در كودك علائم تازه شروع شده باشد و مدت زيادي از آن نگذشته باشد، با درمان‏هاي دارويي شروع مي‏ كنيم تا از رشد بيشتر لوزه سوم جلوگيري كنيم. در كودكاني كه علائم خيلي شديد است و مشكلات خيلي جدي در تنفس دارند، در صورتي كه لوزه سوم هم از نظر درجه‏بندي اندازه بزرگي داشته باشد، درمان‏هاي جراحي براي خارج كردن لوزه سوم لازم است.

درمان بدون تيغ جراحي

البته به گفته دكتر نراقي، گروهي از بچه‏ ها هستند كه ممكن است آنها را با يك روش جديد كه نه دارويي است و نه جراحي، بتوانيم درمان كنيم. در اين كودكان ممكن است بتوانيم حجم لوزه سوم را بدون بيهوشي با روش‏هايي مثل استفاده از امواج راديوفركانس كم كنيم. اين كار مزايايي دارد كه مثل عمل جراحي خونريزي ندارد، احتياجي به بيهوشي هم ندارد. علاوه بر اين كه بافت‏هاي طبيعي هم مشكلي برايشان ايجاد نخواهد شد و استرس كودك هم در مورد جراحي و اتاق عمل از بين خواهد رفت. به اين ترتيب تعداد عمل‏هاي جراحي در مورد لوزه سوم را ميتوانيم به حداقل ممكن برسانيم.


  فقط 53 درصد نوزادان تا شش ماهگي شير مادر مي‌نوشند  

مي‌گويند هنوز بسياري از نوزادان ايراني از بدو تولد از شير مادر محرومند و شير خشک و شيشه جايگزين آن مي‌شود اما رئيس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت مي‌گويد 53 درصد از نوزادان تا شش ماهگي فقط با شير مادر تغذيه مي‌شوند درحالي که تا همين بيست سال پيش اين رقم 10 درصد بود.

سيدحامد برکاتي در گفت‌وگو با فارس، در مورد روند تغذيه با شير مادر در کشور خاطرنشان کرد: در سال‌هاي بين 67 تا 70 شاخص تغذيه با شير مادر در کشور وضعيت مطلوبي نداشت و در اوج مصرف شير خشک (شير مصنوعي) قرار داشتيم.

در سال 70 کمتر از 10 درصد کودکان ايراني با شير مادر تغذيه مي‌شدند

وي ادامه داد: اکنون شاخص تغذيه‌ انحصاري با شير مادر تا شش ماهگي در کشور 53.1 درصد است. در حالي که اين رقم در سال 70، حدود 9.5 درصد بود.

همچنين شاخص شيردهي به کودک تا سن يک سالگي به 85 درصد رسيده در حالي که در سال 70 تنها 65 درصد کودکان تا يک سالگي از شير مادر تغذيه مي‌شدند.

ميانگين تغذيه با شير مادر تا دو سالگي 51 درصد

وي در پاسخ به اينکه چند درصد جمعيت شهري که بيشتر مادران قشر کارمند هستند به فرزندان خود تا دو سالگي شير مي‌دهند گفت: ميانگين تغذيه با شير مادر تا دو سالگي 51 درصد است که اين رقم در شهرها 50.6 و در جمعيت روستايي 52 درصد است اما آنچه که چشمگير است، تغذيه انحصاري تا شش ماهگي است که 47 درصد مادران در شهرها تا شش ماهگي شير خود را به عنوان تغذيه اصلي به کودک مي‌دهند در حالي که اين رقم در روستاها 62 درصد است.

ايران در ترويج تغذيه با شير مادر در منطقه اول است

برکاتي در مورد جايگاه ايران در منطقه و دنيا در خصوص تغذيه با شير مادر گفت: در منطقه خودمان به لحاظ آمار تغذيه با شير مادر در ساعات اوليه تولد بهترين کشور هستيم و 68 درصد کودکان ايراني در ساعت اوليه تولد با شير مادر تغذيه مي‌شوند.

در حالي که ميانگين سازمان بهداشت جهاني چيزي حدود 44 درصد است.

وي در مورد شعار امسال روز جهاني شير مادر گفت: شعار امسال «شروع تغذيه با شير مادر از ساعت اول تولد و حمايت از مادر شيرده کليد تداوم سلامت کودک» است و علت انتخاب اين شعار اين است که سازمانهاي بين‌المللي متولي شير مادر، امسال شعار حمايت از مادر را مطرح کرده‌اند و در عين حال چالش اصلي ما در ترويج تغذيه با شير مادر، شيردهي در ساعات اوليه است که اگر چه از لحاظ کمي 67 درصد مادران در ساعت بدو تولد به فرزند خود شير مي‌دهند اما اين کار کيفي نيست.

برکاتي افزود: در شيردهي کيفي در 5 دقيقه اول پس از زايمان طبيعي نوزاد روي شکم مادر و در سزارين روي سينه مادر قرار مي‌گيرد. براي شير خوردن بايد به کودک کمک شود و در عين حال تماس پوستي برقرار شود که ممکن است اين امر کمي با تأخير انجام شود.

تشکيل کميته‌اي با نام ترويج تغذيه در ساعات اوليه را در زيرمجموعه کميته ترويج تغذيه با شير مادر يکي ديگر از کارهايي است که وزارت بهداشت از بهمن گذشته آن را آغاز کرده و به گفته برکاتي قرار است بازنگري دستورالعمل شيردهي در بيمارستانها تحولي در اين عرصه به ويژه در بيمارستان‌هاي آموزشي ايجاد شود.

اجراي پايلوت شيردهي در ساعت اول تولد در 4 بيمارستان شهيد بهشتي

برکاتي گفت: از ارديبهشت امسال در 4 بيمارستان دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي تا تير طرح شيردهي در ساعت اوليه به صورت پايلوت انجام شد که نتايج آن در روز جهاني شير مادر ارائه شد.

وي گفت: بر اساس اين آمارها دستورالعمل و موارد آموزشي شيردهي در ساعات اوليه به روز خواهد شد و بنا داريم از ابتداي مهر يک بيمارستان از هر دانشگاه علوم پزشکي در سراسر کشور اين دستورالعمل را اجرا کند و از انتهاي سال به مرور تمام بيمارستان‌هاي دوستدار کودک بر اساس دستورالعمل جديد شيردهي در ساعات اول وارد اين طرح شده و تقريباً تا پايان سال 93 در تمام بيمارستان‌هاي کشور اين دستورالعمل اجرايي خواهد شد.

شيشه شير پاي ثابت سيسموني نوزاد/ فرهنگ سازي راه حل

رئيس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت در مورد نقش بيمارستان‌ها به ويژه بيمارستان‌هاي خصوصي براي ترغيب مادر به شيردهي پس از زايمان گفت: ما با بحث‌هاي فرهنگي در زمينه شيردهي مواجهيم که در ابتدا بايد آن را اصلاح کنيم چرا که در طولاني‌مدت تأثيرگذار است و متأسفانه اين فرهنگ جا افتاده که اولين چيزي که در تهيه سيسموني تهيه مي‌شود شيشه شير است در حالي که 97 درصد کودکان براي خوردن شير مشکلي ندارند.

رئيس اداره سلامت کودکان وزارت بهداشت گفت: ما استانداردي براي بيمارستان‌هاي دوستدار کودک داريم که 10 اقدام در اين بيمارستانها انجام شود تا بتوان به آن دوستدار کودک گفت: الان بيش از 92 درصد بيمارستانهاي کشور، دوستدار کودک هستند و هر سال پايش مي‌شوند.

ولي اکثر بيمارستانها براي شيردهي کودک در ساعت اوليه اقدام مي‌کنند و اين گونه نيست که همه بيمارستانهاي خصوصي شيردهي در ساعت اوليه را رعايت نمي‌کنند.


 خبرها از عالم علم 

چرا دهانمان خشک مي شود؟

رعايت نکردن بهداشت دهان، کمبود ويتامين هاي A و B2، مصرف برخي داروها،‌ گرفتگي بيني، بزرگي لوزه سوم،‌ قند خون و... از علت هاي خشکي دهان شناخته شده است. به گزارش خبرگزاري دانشجو، خوردن ماهي، زردآلو، جوانه گندم،‌بادمجان و عدس از درمان هاي خوراکي خشکي دهان است.

همچنين براي رفع خشکي دهان مي توان هر روز دو قاشق چاي خوري پودر شيرين بيان را در دو و نيم ليوان آب به مدت 10 دقيقه بجوشانيد و پس از صاف کردن،‌ دهان را با آن بشوييد. علاوه بر اين مي توانيد هر روز 2 قاشق چاي خوري پونه کوهي را در دو و نيم ليتر آب جوش به مدت 40 دقيقه دم کنيد و پس از صاف کردن در دو تا سه نوبت ميل کنيد.

ساخت اولين باتري چوبي جهان

محققان دانشگاه مريلند آمريکا، موفق به ساخت اولين باتري چوبي جهان شدند. اين باتري سازگار با محيط زيست، 1000 بار نازک تر از يک برگ کاغذ و از يک تراشه بسيار باريک چوب ساخته شده است.

به گزارش ايرنا، مدير اين پروژه تحقيقاتي گفت:ايده اصلي در ساخت اين باتري چوبي، تنه درختان بوده اند. مواد معدني و آب لازم براي رشد درخت توسط فيبرهاي چوبي موجود در تنه درخت تامين مي شود.از اين فيبرهاي چوبي به منظور ذخيره مايع الکتروليت باتري استفاده شده است. اين تکنولوژي به مراتب کارآمد تر از باتري هاي متداول است.در باتري هاي معمولي از يک لايه سفت و غير قابل انعطاف استفاده مي شود که در تحريک جريان يوني خيلي موفق نيستند ولي نانوفيبرهاي چوبي استفاده شده در نانو باتري ، انعطاف پذيري بالايي دارند و مناسبترين ماده براي ذخيره مايع الکتروليت هستند.

اين باتري، اولين باتري چوبي «سديم – يون» است که به صورت تجربي توليده شده است.چرخه شارژ و تخليه انرژي، روزانه 400 بار در اين باتري انجام مي شود که موفقيت بي نظيري است.محققان بر اين باورند که مي توان از اين تکنولوژي در ساخت باتري هاي بزرگ نيز استفاده کرد.در حال حاضر مهمترين کاربرد اين باتري در ساخت سلول هاي خورشيدي و مدارهاي الکترونيکي در مقياس نانوست.گزارش کامل اين فناوري سبز در شماره اخير نشريه Nano Letters به چاپ رسيده است.

تشخيص حرکت از پشت ديوارها

محققان موسسه فناوري ماساچوست موفق شدند با استفاده از سيگنال هاي «واي فاي»، حرکت را از ميان ديوارها رديابي کنند.به گزارش مهر، ايده اين طرح نسبتا ساده است. دو فرستنده و يک گيرنده براي اين فناوري مورد استفاده قرار گرفته است.هر کدام از گيرنده ها يک سيگنال که 180 درجه خارج از فاز ديگري است را ارسال مي کند، بنابراين هر دو يکديگر را خنثي مي کنند و آنتن گيرنده چيزي نمي‌گيرد.اما قرارگيري يک جسم درحال حرکت در اين مسير موجب بازتاب سيگنال‌هايي مي شود. اين سيگنال ها لغو نمي شوند و جايي که پيشتر هيچ نويز راديويي وجود نداشت اکنون انرژي راديويي ساطع شده از شي درحال حرکت يا شخص قابل تشخيص است.اين اختراع توسط «دينا کتبي» استاد مهندسي برق و علوم رايانه اي در موسسه فناوري ماساچوست (ام آي تي) و «فادل اديب» دانشجوي وي، صورت گرفته و «واي واي» نامگذاري شده است.اين دو محقق در نظر دارند که فناوري خود را در همايش Sigcomm که در ماه آگوست (مرداد ماه) در هنگ کنگ برگزار مي شود به بحث بگذارند.

اين فناوري مي تواند کاربردهاي مختلفي داشته باشد. يک دستگاه تشخيص دستي که با دو ترانسمتر و يک گيرنده ساخته مي شوند مي تواند افرادي که در ويرانه ها زير خاک ها گرفتار شده را شناسايي کرده و تيم نجات به سادگي آنها را نجات دهند و يا اين که پليس از آن براي تشخيص اين که آيا کسي در يک اتاق پنهان شده يا خير استفاده کند.اين فناوري از طريق ارسال امواج راديويي «واي- فاي» مي ‏تواند اشياي پشت ديوارها را کشف و شناسايي کند.

تجربه ديدن با استفاده از صدا در افراد نابينا

آموزش مغز براي تبديل صوت به تصوير، مي تواند جايگزين مطلوبي براي درمانهاي جراحي براي افراد نابينا و کم بينا باشد.به گزارش مهر، دانشمندان دانشگاه «بث» انگليس با همکاري ديگر پژوهشگران اروپايي، يک ابزار جايگزين حس صدا، طراحي کرده اند که به افراد نابينا کمک مي کند از صدا و صوت براي ايجاد يک تصوير ذهني از اجسام اطرافشان استفاده کنند.

محققان مي گويند با اين شيوه شرکت کنندگان نابينا در اين مطالعه توانستند به يک تصوير درست ذهني از يک شئي در جلويشان برسند.در اين مطالعه به داوطلبان يک دوربين پوشيدني و اين دستگاه صوتي به نام «VOICe» داده شد که تصوير بصري را به خوشه اي از صداهاي طبيعي که به طور مستقيم از طريق هدفون به گوش فرد نابينا مي رسيد تبديل مي کرد.اين آزمايش ها حاکي است حتي بدون ديد چشمي، انسان مي تواند حس ديدن را تجربه کند. «مايکل پروکسل» مجري اين تحقيقات از دانشگاه «بث» گفت: اين ميزان از عملکرد بصري فراتر از روش هاي تهاجمي کنوني براي احياي ديد از جمله تزريق سلول هاي بنيادي و پروتزهاي شبکيه پس از آموزش هاي گسترده است.دستگاه هاي جايگزين حسي نه تنها يک گزينه و جايگزين محسوب مي شوند بلکه مي توان در ترکيب با چنين روش هاي تهاجمي قرار گرفته و مغز را براي ديدن دوباره و يا ديدن براي نخستين بار آموزش دهد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي