جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/06/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 4526


اصلاح سهميه بنزين و گازوئيل


انباشت 250 هزار کيسه خون در گمرک


حقوقي


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 اصلاح سهميه بنزين و گازوئيل 

 
رييس ستاد مديريت حمل‌ونقل سوخت کشور برخي جزييات سه سناريوي پيشنهادي اين ستاد براي اصلاح سهميه بنزين و گازوئيل را تشريح کرد.مجتبي شفيعي در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: اواخر دولت دهم سه سناريو براي اصلاح سهميه بنزين و گازوئيل برخي خودروها و موتورسيکلت‌ها تهيه شد که به علت نزديک ‌شدن به روز انتخابات رياست جمهوري تصميم‌گيري در مورد اين موضوع به دولت يازدهم موکول شد. وي اظهار کرد: در صورتي که يکي از اين سه سناريوي اصلاح سهميه‌بندي سوخت اجرا شود، حجم کل سوخت يارانه‌اي کاهش خواهد يافت.

رييس ستاد مديريت حمل‌ونقل سوخت کشور در مورد اين‌که سهميه سوخت کدام يک از وسائل نقليه در اين سناريو‌ها اصلاح خواهد شد، گفت: در اين سه سناريو اصلاح سهميه‌ بنزين موتورسيکلت‌هاي توقيف شده و يا فاقد پلاک ملي، خودروهايي که بيش از دوماه در پارکينگ توقيف شده‌اند، وانت‌بارهايي که در طرح ساماندهي شرکت نکرده‌اند، خودروهايي که از کاربري آژانس‌ها خارج شده‌اند و تغيير سهميه‌ي گازوئيل خودروهاي باري مورد نظر است.

شفيعي در پاسخ به اين سوال که سال گذشته اعلام شد اصلاح سهميه‌ سوخت اين موارد انجام شده است، توضيح داد: درست است اما اين اصلاحات به طور کامل انجام نشد. به‌طور مثال در مورد وانت‌هايي که در طرح ساماندهي شرکت نکرده‌اند تنها 25 درصد از سهميه سوخت آنها حذف شد، اما در صورت تصويب يکي از اين سناريو‌ها سهميه‌ اين وانت‌بارها تبديل به سهميه عادي مي‌شود.

رييس ستاد مديريت حمل‌ونقل سوخت کشور در پاسخ به اين سوال که آيا در اين سه سناريو سهميه‌ خودروهاي شخصي هم اصلاح مي‌شود يا خير، خاطر نشان کرد: در اين سه سناريو اصلاح سهميه سوخت خودروهاي شخصي ديده نشده است.


 انباشت 250 هزار کيسه خون در گمرک 

 نايب رئيس اتحاديه بازرگانان تجهيزات پزشکي از انباشت حجم زيادي کيسه خون در گمرک‌هاي داخلي خبر داد و گفت: ابهام درباره نوع ارزي که بايد براي ترخيص به اين کيسه‌ها اختصاص يابد باعث انباشت آنها در گمرک و صادر نشدن مجوز ترخيص شده است.ابوالفضل صانعي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه نياز سالانه کشور به کيسه خون حدود سه ميليون عدد است، افزود: از اين مقدار سالانه حدود دو ميليون کيسه بايد وارد شود و ظرفيت توليد يک ميليون کيسه نيز در داخل وجود دارد.

او با بيان اينکه هم در زمينه توليد و هم در زمينه واردات کيسه خون با مشکلات زيادي مواجه هستيم، گفت: تا قبل از چهار سال پيش سازمان انتقال خون براي تامين کيسه خون موردنياز خود مناقصه‌ها را به صورت ارزي برگزار مي‌کرد که واردکنندگان با اين نوع مناقصه مشکلي نداشتند اما از زماني که مناقصه‌ها به صورت ريالي برگزار مي‌شود به دليل نوسان‌هاي شديد نرخ ارز و بالا رفتن ريسک، ديگر واردکنندگان مطرح و صاحب برند در مناقصه‌هاي سازمان انتقال خون شرکت نمي‌کنند.

او با تاکيد بر اينکه تامين نياز کشور به کيسه خون از طريق واردات نياز به برنامه‌ريزي جدي‌تري دارد، عنوان کرد: در اختصاص ارز مبادله‌اي به واردات کيسه خون تاخير زيادي رخ داده و باعث خواب سرمايه واردکنندگان شده است. در همين حال ورود واردکنندگان کم‌تجربه به عرصه واردات کيسه خون نيز باعث شده تا تامين نياز کشور به اين محصول کليدي با مشکلاتي مواجه شود.

صانعي از انباشت 250 هزار عدد کيسه خون به ارزش سه ميليون يورو در گمرک‌ خبر داد و افزود: اين کيسه‌ها از فرانسه وارد شده‌اند و دليل اصلي انباشت آنها در گمرک نيز اين است که اين کيسه‌ها براساس ارز مرجع ثبت سفارش شده‌اند و حالا که وارد گمرک شده‌اند، واردکننده بايد مابه‌التفاوت ارز مرجع و مبادله‌اي را به بانک مرکزي پرداخت کند که اين اتفاق هنوز رخ نداده و ابهام به وجود آمده در اين زمينه باعث انباشت کيسه‌هاي خون در گمرک شده است.


 حقوقي 

 نگاهي به نظام حقوقي ايتاليا

نظام قضايي ايتاليا شامل مجموعه اي از دادگاهها و قضات است؛ اين نظام در سراسر کشور واحد است و هر دادگاه، جزئي از اين شبکه ملي را تشکيل مي‌دهد.

در نظام قضايي ايتاليا، بالاترين دادگاه، دادگاه عالي تجديد نظر است که اختصاصا نسبت به امور حکمي رسيدگي مي‌نمايد و وارد مسائل ماهوي نمي‌شود. قانون اساسي 1948، تشکيل دادگاههاي ويژه را به استثناي دادگاههاي اداري و نظامي و البته دادگاههاي ماليات که از قديم وجود داشت، ممنوع کرده است.

رژيم حقوقي اين کشور بيش از حد پيچيده است و اغلب حقوقدانان، وکلا و قضات به سبب تضادي که بين قوانين مختلف اين کشور در طول قرون ايجاد شده است، گيج و سردرگم مي‌شوند و مقررات اروپايي نيز سبب دشوار و پيچيده تر شدن اين نظام شده است.

هزاران عرف رايج در اين کشور وجود دارد که بيشتر آنها رسميت ندارند و کساني که تازه وارد اين نظام حقوقي مي‌شوند، بايد به دقت مرز ميان قوانين لازم الاجرا و غير لازم الاجرا يا کم اهميت را فرا بگيرند. همچنين قوانين و مقرراتي وجود دارد که فقط مختص خارجيهاست و يا بالعکس مختص ايتاليايي هاست که فراگيري اين نکات ظريف تلاش بسياري را طلب مي‌کند.

سرعت پيشبرد امور در اين سيستم خيلي کم است وگاهي براي اينکه يک پرونده به مرحله دادرسي برسد، سالها زمان لازم است. ميانگين زمان بين صدور کيفرخواست و آغاز دادرسي دادگاه گاهي ده سال است و از 10 مورد پرونده، هشت مورد منتج به محکوميت به زندان مشروط است که هرگز تاثير لازم را ندارد و در نتيجه بهتر آنست که به سبب اين اطاله دادرسي، افراد مشکلات خود را با مصالحه حل کنند چون اگر وارد سيستم قضايي شوند مدتها طول مي‌کشد تا به نتيجه مي‌رسند و اگر کسي قصد انجام فعاليت اقتصادي در اين کشور را داشته باشد، بايد حتما از يک مشاور حقوقي کمک بگيرد. چراکه اگر اشتباهي رخ دهد، سالها براي کسب نتيجه بايد زمان صرف کند و حتي در يک پرونده کلاهبرداري ممکن است مسئوليت مجرم لوث و منتفي شود و يا حتي مشمول مرور زمان شود!!!

در واقع شما هر قدر هم که در دنبال کردن پرونده تان پشت کار داشته باشيد، تضميني براي برنده شدنتان وجود ندارد، چراکه رويه قضايي بيانگر آنست که بارها از اين سيستم حقوقي سوء استفاده شده است و اغلب کسي که پول و خبرگي کافي داشته باشد، ميتواند از اين قوانين در جهت اهداف خود بهره ببرد.

دستگاه رسيدگي کيفري در اين کشور شامل قضات و محاکم و هيئت هاي رسيدگي جنايي است که شامل هيئت منصفه نيز هست «برخلاف ديگر دادگاهها که فقط مرکب از حقوقدانان است».

وقتي دادرسي منتج به نتيجه گرديد و راي صادر شد، طرفي که مجرم شناخته شده است، مي‌تواند براي تجديدنظرخواهي از اين راي به يکي از دادگاههاي تجديدنظر مراجعه نمايد. همچنين اگر تجديدنظرخواهي در اين مرحله با شکست مواجه شد، محکوم مي‌تواند از ديوان عالي فرجام خواهي کند. فقط بايد توجه داشت که تجديدنظر خواهي در اين مرحله تنها نسبت به امور حکمي است نه ماهوي، يعني تنها براين اساس که قاضي در تفسير يا اعمال قانون مرتکب اشتباه شده مي‌توان از ديوان عالي تجديدنظر خواست.

قواعد دادرسي مدني (حقوقي) در خصوص اختلافات بين افراد حقوق خصوصي و در بعضي موارد بين اشخاص حقوق عمومي (اداري) اعمال مي‌شود. اين دادرسي به وسيله ي قضات صلح (مرجعي شبيه به شوراي حل اختلاف) داوران، محاکم و دادگاههاي تجديدنظر و در نهايت ديوان عالي انجام مي‌شود.

قضات صلح و داوران به تنهايي بر مسند قضا تکيه مي‌زنند، در حاليکه محاکم تجديدنظر، مراجعي جمعي هستند که شامل چندين قاضي (بسته به پرونده، تعداد متغير است) مي‌باشد. دادرس صلح معمولا صلاحيت رسيدگي به تمام دعاوي مدني تا سقف 2600 يورو را دارد.

اگر يک تبعه خارجي در ايتاليا بازداشت شود، قبل از تفهيم اتهام حق ملاقات با وکيلش را ندارد، اما مي‌تواند اسم وکيلش را به صورت مکتوب اعلام کند. همچنين حق دارد سکوت کند و تنها موظف به بيان اسم خود و تاريخ و محل تولدش است. هرچند وي سابقه بازداشت قبلي در ايتاليا را داشته باشد، بازهم از حق خبر دادن وضعيت خود به کنسولگري کشور متبوعش برخوردار است، تا کنسولگري براي يافتن وکيلي مناسب براي وي، به او کمک کند. پليس در اين کشور مي‌تواند حداکثر 3 روز شخص را بدون تفهيم اتهام در بازداشت نگاه دارد و پس از آن فرد بايد وکيل بگيرد. ((اگر توان وکيل گرفتن را نداشته باشد، دادگاه براي وي وکيل تسخيري تعيين مينمايد.)) بعد از آن معمولا اجازه داده ميشود که به قيد کفالت، فرد آزاد شود، مگر اينکه احتمال فرار، خسارت به جامعه يا دلايل مخرب ديگري وجود داشته باشد. در جرائم مهم ممکن است آزادي به قيد کفالت نيز منتفي باشد و حتي فرد را تا بيش از سه سال بدون محاکمه نگهدارند.

خدايار سعيدوزيري


 تريبون اقتصادي 

 به منظورافزايش گرايش کارجويان به برخي رشته ها صورت مي گيرد:

طرح شيک‌ سازي مشاغل

علي ربيعي وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي مي گويد رئيس جمهور پيشنهاد داده تا مطالعه درباره شيک سازي اسامي مشاغل با هدف تمايل به انجام مشاغل مختلف در جامعه بيشتر شود و ما در اين زمينه در حال مطالعه هستيم.

به گزارش مهر،وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي معتقد است امروز فرهنگ کار در کشور شرايط نامناسبي دارد و در اين زمينه بايد کار کرد. ربيعي تاکيد دارد که شاغلان نگرش نادرستي به کار دارند و بيشتر افراد فکر مي کنند تنها حقوق 2 ساعت کار خود در روز را دريافت مي کنندغلامرضا خادمي زاده درباره ايده رئيس جمهور براي تغيير نام برخي مشاغل و شيک سازي اسامي برخي حرفه ها گفت: ماهيت کار مهم است و اينکه افراد بتوانند زمينه هاي گوناگوني را براي ورود به عرصه بازار کار داشته باشند.رئيس هيئت مديره کانون عالي انجمن هاي صنفي کارگران ايران اظهار داشت: اگر امروز بخواهيم نام شغلي مانند رانندگي را که در گذشته "شوفري" ناميده مي شد به کاپيتاني تغيير دهيم، تاثير چنداني در ايجاد انگيزه براي افراد ندارد.

خادمي زاده خاطر نشان کرد: اينکه ما تنها اسامي برخي شغل ها را تغيير دهيم در نفس عمل چه تغييري ايجاد مي شود؟ به نظر من اينگونه کارها براي بازار کار کشور فايده اي ندارد چون بايد بستر واقعي ايجاد مشاغل پايدار فراهم شود.اين مقام مسئول کارگري کشور با انتقاد از اينکه وزير کار پيش تر اعلام کرده بود امور را به تشکل ها واگذار خواهد کرد، اما اين کار انجام نشد گفت: ما به عنوان نمايندگان کارگران هنوز موفق به ديدار با وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي دولت تدبير و اميد نشده ايم.

آتش‌سوزي در پالايشگاه سرخس

يکي از واحدهاي گوگردسازي پالايشگاه هاشمي‌نژاد خانگيران (سرخس) در حين تعميرات اساسي دچار حادثه شد.

به گزارش مهر،پالايشگاه هاشمي‌نژاد در شهر سرخس، استان خراسان رضوي قرار دارد.همزمان با انجام تعميرات اساسي در يکي از واحدهاي گوگردزدايي پالايشگاه گاز شهيد هاشمي‌نژاد، تعدادي از خطوط لوله جرياني 64 اينچي بين واحدهاي اس.آر.يو و کوره‌هاي ذوب دچار آتش سوزي مي شوند.

مسعود حسني در تشريح جزئيات اين حادثه، گفت: در شرايط فعلي وضعيت توليد گاز و ساير محصولات گازي در پالايشگاه هاشمي‌نژاد سرخس در شرايط عادي بوده و کوچکترين مشکلي وجود ندارد.

مديرعامل پالايشگاه گاز هاشمي‌نژاد با اعلام اينکه اين حادثه تاکنون خسارت مالي و زيست محيطي قابل توجهي به همراه نداشته است، تصريح کرد: هم اکنون چهار واحد گوگردسازي در اين پالايشگاه با ظرفيت فرآورش 67 هزار مترمکعب گاز ترش در ساعت وجود دارد.اين مقام مسئول با تاکيد بر اينکه در زمان حادثه يکي از واحدهاي گوگردسازي کامل از مدار توليد خارج شده تا تعميرات اساسي بر روي اين واحد انجام شود، اظهار داشت: در اين مرحله قصد سوزاندن گوگردهاي انباشته شده و سوخته شده قبلي در اين واحد را داشته که در حين سوزاندن گوگردها لوله هاي متصل به واحد دچار آتش سوزي شد.

وي با اعلام اينکه بر اساس استانداردها بايد قطر هر يک از اين لوله حدود يک سانتي متر باشد، تبيين کرد: اما به دليل خورندگي بالاي گاز ترش ضخامت اين لوله ها پس از چند سال به چند ميلي متر رسيده بود. اين مقام مسئول تاکيد کرد: اين حادثه خسارت مالي و زيست محيطي به همراه نداشته است.

حذف يارانه، ضايعات نان را30درصدافزايش داد!

سکينه عمراني درارتباط با تصويب قيمت 1050 تومان براي خريد هرکيلوگرم گندم از سوي دولت، گفت: دولت دهم قيمت خريد تضميني هرکيلوگرم گندم را فقط به حدود 800 تومان رساند که متأسفانه اين نرخ پاسخگوي هزينه هاي توليدي کشاورزان نبود به همين جهت کشاورزان براي جبران هزينه هاي توليد و پرداخت بدهي خود مجبور به فروش فله اي و قيمت پايين گندم به دلالان شدند که اين مهم باعث کاهش کشت گندم و به دنبال آن کمبود آرد درکشورشد.

به گزارش خانه ملت،نماينده سميرم درمجلس با تأکيد برعملکرد صحيح و کارشناسانه دولت، تصريح کرد: اعضا کميسيون کشاورزي مجلس و وزارت جهاد کشاورزي پيشنهاد قيمت 1110 تومان را براي خريد تضميني هرکيلوگرم گندم به هيئت دولت ارائه دادند که اين نرخ خريد تضميني پس از بررسي درجلسه معاونت برنامه ريزي و راهبردي رئيس جمهور و معاونت اقتصاد و برنامه وزارت جهاد کشاورزي در حدود 1050 تومان تعيين شد که اين نرخ خريد ازسوي دولت بسيار کارشناسانه ومناسب است.

اين نماينده درپاسخ به اين سؤال که تصويب قيمت 1050 تومان براي خريد هرکيلوگرم گندم از سوي دولت باعث افزايش حجم توليدي اين محصول درسطح کشورمي شود، آيا اين افزايش خريد تضميني باعث گراني آرد و به دنبال آن نان مي شود يا خير؟ اظهارکرد: دولت علاوه برتخصيص يارانه توليدي به توليدکنندگان بايد يارانه مصرفي هم براي مصرف کنندگان درنظر بگيرد تا افزايش قيمت نان با توجه به شرايط نامطلوب و بداقتصادي حاکم بر کشور باعث متضررشدن مصرف کنندگان نشود. عمراني، درخصوص حذف يارانه نان ازسوي دولت دهم، افزود: دولت دهم به منظورکاهش ضايعات وافزايش کيفيت به حذف يارانه نان نيز اقدام کرد که اين مهم باعث کاهش ميزان دورريزنان شد، اما متأسفانه به علت عادت پذيري جامعه نسبت به شرايط، دوباره ميزان ضايعات افزايش پيدا کرد به طوري که در حال حاضر ميزان ضايعات نان در ايران بيش از30 درصد برآورد شده است.

وي، وضعيت نامرغوب پخت نان را از دلايل افزايش ميزان ضايعات دانست و تصريح کرد:علاوه برفرهنگ غلط مصرف نان درجامعه، وضعيت نامرغوب پخت نان هم باعث افزايش 30 درصدي ميزان ضايعات اين محصول شده است.

ساخت مسکن مهر در بافت‌هاي فرسوده

وزير راه و شهرسازي با تاکيد بر اينکه نوسازي بافت‌هاي فرسوده بايد با محوريت ساکنان اين بافت‌ها انجام گيرد، گفت: ساخت مسکن مهر در بافت‌هاي فرسوده و استفاده حداکثري از امکانات اين مناطق يک استراتژي درست است.به گزارش مهر، عباس آخوندي با اشاره به ادامه ساخت مسکن مهر در بافت‌هاي فرسوده، اظهار داشت: بطور قطع استفاده حداکثري از امکانات بافت هاي فرسوده يک استراتژي درست است زيرا اين بافت‌ها نه تنها خدمات زيربنايي دارند بلکه از سرمايه اجتماعي و فرهنگي بهره مند هستند، بنابراين افزايش ساخت و ساز ها در اين بافت ها به نفع سرمايه گذاري در کشور است.


 نهادهاي مالي 

 امکان پرداخت اقساط کليه بانکها در سيستم بانکداري اينترنتي بانک صادرات

پرداخت اقساط کليه بانکهاي عضو شتاب که شماره حساب تسهيلات آن از نوع شناسه حساب بانکي ايران ( شبا) باشد با استفاده از سيستم بانکداري اينترنتي بانک صادرات ايران نيز انجام مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ، اين بانک به منظور افزايش دسترسي مشتريان به خدمات بانکداري الکترونيکي و کاهش سفرهاي درون شهري و مراجعه به شعب، پرداخت اقساط تسهيلات بانک صادرات ايران و همچنين ساير بانکها از طريق بانکداري اينترنتي را فراهم کرد.

بانك ملي دارنده رتبه اول ميزان دارايي در ميان بانك‌هاي كشور

بانك ملي ايران براساس ارزيابي مجله بنكر در آخرين شماره خود (شماره 1050) در سال 2013 از لحاظ ميزان دارايي در رتبه‌ اول بانك‌هاي كشور قرار گرفت.به گزارش روابط عمومي بانک ملي ،اين بانك براي چندمين سال متوالي به لحاظ ميزان دارايي‌ها با اختلاف محسوسي نسبت به ساير بانك‌هاي ايراني، موفق به كسب رتبه اول شد.گفتني است مجله بنكر از برجسته‌ترين مجلات تحليلي بانكي – مالي دنياست كه در بيش از 150 كشور منتشر مي‌شود و منبع كليدي براي اطلاعات و تحليل‌هاي صنعت بانكداري به شمار مي‌رود.

در اين رتبه‌بندي، بانك ملي ايران از نظر ميزان دارايي كل با 76 هزار و613 ميليون دلار در رتبه 193 جهان و بالاتر از ساير بانك هاي ايراني قرار دارد .


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي