جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/06/27 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4528

يک عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس:
کاهش قيمت سکه و طلا پايدار نيست


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 يک عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس:
 کاهش قيمت سکه و طلا پايدار نيست 

يک عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس، کاهش قيمت سکه و طلا در روزهاي اخير را به دليل سفر قريب‌الوقوع رييس‌جمهور کشورمان به نيويورک دانست و گفت که اين نوسان قيمت مبناي سياسي دارد و پايدار نيست.

عزت‌الله يوسفيان‌ملا در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: در گذشته هم وقتي هيات مذاکره‌کننده ايران عازم کشورهاي آسياي ميانه يا روسيه براي مذاکره مي‌شد قيمت ارز و طلا کاهش مييافت و بعد که مذاکرات به نتيجه نمي‌رسيد دوباره قيمت‌ها به وضع اول برمي‌گشت يا بدتر مي‌شد.

نماينده مردم آمل در مجلس با اشاره به سفر حسن روحاني به نيويورک براي شرکت در مجمع عمومي سازمان ملل متحد، يادآور شد: با توجه به اينکه اين سفر قرار است انجام شود، شايعاتي درباره مذاکره ايران با عالي‌ترين و تصميم‌گيرترين مقام غرب مطرح است که البته معلوم نيست اتفاق بيفتد يا نه و بر اين اساس نوسان قيمت‌ها را شاهد هستيم.

يوسفيا‌ن‌ملا با بيان اينکه افزايش و کاهش قيمت‌ها با مبناي سياسي نمي‌تواند پايدار باشد، اظهار کرد: زماني کاهش قيمت طلا و ارز مي‌تواند اميدوارکننده باشد که يک اتفاق سياسي و يا اقتصادي عملي بيفتد مثلا مذاکره‌اي شود و يا از طرف مقابل گامي برداشته شود يا تحريم لغو شود اما وقتي کاهش يا افزايش قيمت مبناي علمي،‌اقتصادي و سياسي نداشته باشد با يک پيش‌بيني و احتمال قيمت‌ها پايين يا بالا مي‌رود و اصلا قابل محاسبه نيست.

اين نماينده اصولگراي مجلس درباره احتمال سودجويي برخي افراد در جريان کاهش و افزايش قيمت‌ها نيز هشدار داد و گفت: شايد کساني اين قدرت را داشته باشند که در اين بازار سوء استفاده و سودجويي کنند و بتوانند خريدهايي داشته باشند و احتکارهايي کنند و بعد وضعيت به حالت اول برگردد. در شهرستان‌ها اين اتفاق زياد مي‌افتد که مثلا يک مقام مسئول و صاحب‌نظر در حوزه مسکن مي‌گويد که هزار قطعه زمين را مي‌خواهيم واگذار کنيم و با اين اتفاق يک مرتبه قيمت مسکن بيست درصد کاهش مييابد. وقتي اقتصاد کشور مبنا نداشته باشد وقوع اين اتفاقات هم متحمل است.

قيمت‌ها در بازار حبابي نيست

در همين رابطه ،رئيس اتحاديه کشوري فروشندگان طلا و جواهر، با بيان اينکه قيمت سکه در طي 6 ماه گذشته در سال 92 بيش از 638 هزار تومان با کاهش مواجه شده است، گفت: قيمت‌ها وضع شده در بازار حبابي نيست و کاملا منطقي تعيين مي‌شود.

محمد کشتي آراي ، با اشاره به اينکه قيمت سکه از فروردين ماه سال جاري تا کنون روند نزولي همراه با نوسان را طي کرده است، افزود: قيمت سکه از يک ميليون 400 هزار تومان در ابتداي فروردين ماه سال جاري به 962 هزار تومان در انتهاي شهريور ماه امسال رسيده است.

اين فعال و کار‌شناس بازار سرمايه تصريح کرد: کاهش 638 هزار توماني قيمت سکه نشان از تحولات بازار طلا در سطح جهان و رويکرد مثبت گرايانه اقتصاد کشور است.

کشتي آراي نرخ‌هاي فعلي را منطقي دانست و گفت: خوشبختانه واکنش بازارهاي داخلي به بازارهاي جهاني متعادل است و اميدواريم با رشد اقتصاد جهاني و اقتصاد ايران و کاهش قيمت طلا و سکه قدرت خريد شهروندان افزايش يابد که اين مساله باعث رونق تجارت همه کالا‌ها از جمله طلا خواهد شد.

قيمت طلا، سکه و ارز

جدول قيمت انواع سکه و ارز در بازار منتشر شد.

نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد در بازار 966 هزار تومان، طرح قديم 960 هزار تومان، نيم سکه 505 هزار تومان، ربع سکه 310 هزار تومان و گرمي 205 هزار تومان اعلام شد.همچنين نرخ هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي 98 هزار و 500 تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1320 دلار است.در همين حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را براي فروش 3 هزار و 80 تومان، هر يورو را 4 هزار و 120 تومان، هر پوند را 4 هزار و 950 تومان و هر درهم امارات را 861 تومان اعلام کردند.


 تريبون اقتصادي 

 طرح جديد کاهش يا حذف سهميه‌هاي بنزين

رئيس ستاد مديريت حمل و نقل و سوخت کشور با تشريح ماموريت‌هاي جديد بنزيني دولت يازدهم از ارسال سه سناريوي کاهش يا حذف سهميه بنزين 400 توماني برخي خودروها به کميسيون زيربنايي دولت خبر داد.

به گزارش مهر، سيد مجتبي شفيعي با تاکيد بر اينکه براساس اين سناريوها قرار بود سهميه بنزين موتورسيکلت‌هاي فاقد پلاک ملي، وانت بارهايي که در خدمت حمل و نقل عمومي نيستند و آن دسته از خودروها و موتورهايي که به دليل تخلفات در پارکينگ‌هاي پليس توقيف شده اند کاهش يا حذف شود، تصريح کرد: بر اين اساس مکاتباتي با پليس راهنمايي و رانندگي انجام شد.

اين مقام مسئول با يادآوري اينکه اين اطلاعات در خردادماه سال جاري تکميل و براي اجرا به دولت ارسال شد،اظهار داشت: با اين وجود ، دولت دهم با توجه به اينکه در آستانه انتخابات رياست جمهوري قرار داشتيم اجراي اين مصوبه را به دولت يازدهم واگذار کرد، اظهار داشت: هم اکنون طرح تکميلي اين مصوبه به کميسيون زيربنايي دولت ارسال شده است.

وي با بيان اينکه در صورتي که دولت يازدهم اين مصوبه را اجرايي کند، سهميه بنزين برخي خودروهاي ديگر هم اصلاح خواهد شد، تاکيد کرد: پيش بيني مي شود با اجراي اين مصوبه ميزان مصرف بنزين کشور به ميزان قابل توجهي کاهش يابد.

شفيعي همچنين با بيان اينکه دولت فعلا برنامه اي براي افزايش قيمت بنزين ندارد، خاطر نشان کرد: از اين رو پيش بيني مي شود تا پايان سال جاري قيمت بنزين افزايشي نيابد.

واکنش رئيس مرکز آمار به انتقادات اخيروزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي

رئيس مرکز آمار ايران نسبت به انتقادات اخير وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي مبني بر اينکه من نرخ بيکاري را قبول ندارم و برهمين اساس، نمي دانم الان چقدر بيکار داريم، واکنش نشان داد و گفت: آمارهاي اعلامي مرکز آمار طبق استانداردهاي بين المللي است، زيرا ما بايد پاسخگوي آنها نيز باشيم، ضمن اينکه اگر آمارهاي مرکز آمار دستکاري شود به آبروي حرفه اي دستگاه لطمه وارد مي شود و دستگاه هم آبروي نظام است.

عادل آذر خطاب به منتقدان گفت: منتقدان هر ساعت و هر زماني را که براي اعلام نرخ بيکاري مدنظر قرار داشته باشند، مي توانند محاسبه آن را در آمارهاي مرکز آمار ايران کسب کنند، به عنوان مثال اگر فردي مي گويد هشت ساعت کار بايد در هفته مدنظر قرار گيرد، مرکز آمار ايران نرخ بيکاري بر اساس اين رقم محاسبه کرده است که معمولا رقم بدست آمده نيم درصد نسبت به ارقامي که براساس محاسبه يک ساعت کار در هفته بدست مي آيد، بيشتر است.

آذر اضافه کرد: همچنين منتقداني که 16 ساعت کار يعني دو روز کار در هفته را مدنظر قرار مي دهند نيز مي توانند آمارهاي مربوط به نرخ بيکاري مدنظر خود را از مرکز آمار دريافت کنند که معمولا آمارهايي که بر اساس 16 ساعت کار در هفته بدست مي آيد، بين 0.7 درصد تا 0.1 درصد به آمارهاي يکساعت کار در هفته افزوده مي شود.

وي در پاسخ به سوال ديگرمبني بر اينکه آيا مرکز آمار محاسباتي در مورد ميزان تورم ناشي از اجراي مسکن مهر داشته است، گفت: خير، مرکز آمار چنين محاسبه اي را انجام نداده است.

آذر در پاسخ به اين سئوالي مبني بر اينکه دليل اختلاف نرخ تورم مرکز آمار با بانک مرکزي چيست؟،تصريح کرد: تورم مرکز آمار تا پايان سال 91 بيش از تورم بانک مرکزي بوده است. بانک مرکزي فقط تورم شهري را اعلام مي کند، اين در حالي است که مرکز آمار تورم روستايي را نيز اعلام مي‌کند.

رئيس مرکز آمار ايران با بيان اينکه تورم شهري محاسبه شده توسط مرکز آمار نسبت به تورم شهري اعلام شده توسط بانک مرکزي پايين تر است، در پاسخ به اين سئوال که چرا تورم روستايي از شهري بالاتر است؟ گفت: افزايش قيمت به هر ميزان به لحاظ ضريب بيشتر از شهرها، در روستاها خود را نشان مي دهد.

وي در پاسخ به سئوالي مبني بر اينکه اما نرخ کالاها در روستاها پايين تر از شهرها است، اعلام کرد: قيمت‌ها در روستاها پايين تر است، مثلا اجاره ها در روستاها کمتر از شهرها است، اما وزن، اثر و تبعات هر ريال افزايش قيمت در روستاها نسبت به دهک‌هاي بالاتر بيشتر است. معمولا دهک‌هاي روستايي قابل قياس به دهک‌هاي شهري به لحاظ درآمدي نيستند.

روند نزولي قيمت مسکن تا پايان سال حفظ خواهد شد

معاون وزير راه و شهرسازي تاکيد کرد: ابزارهاي مالياتي يکي از بهترين ابزارهاي تهديدي براي جلوگيري از سوداگري مسکن در دنياست که هنوز در کشور ما از مرحله طرح به اجرا نرسيده است.

به گزارش ايسنا،ابولفضل صومعلو با اشاره به وجود ابزارهاي مالياتي براي کنترل سوداگري در بيشتر کشورها اظهار کرد: براي جلوگيري از سوداگري مسکن در کشور بهتر است آيين‌نامه اجرايي اخذ ماليات مسکن عملياتي شود اما اين آيين‌نامه هنوز در مجلس است و تصويب نشده است.

به گفته وي ابزار تهديدي براي جلوگيري از سوداگري مسکن با ابزار مالياتي صورت مي‌گيرد که طي دو سال گذشته توسط معاونت برنامه‌ريزي اقتصاد مسکن مورد مطالعه قرار گرفت و به مجلس ارائه شد. همچنين طرح آن نيز به وزارت امور اقتصادي و دارايي ارائه شده است.

صومعلو با بيان اينکه ابزارهاي مالياتي به عنوان ابزار تهديد و جلوگيري‌از افزايش بي‌رويه قيمت زمين است، گفت: مي‌توان با اخذ ماليات از ورود سودهاي کلان به جيب سوداگران جلوگيري کرد.

معاون وزير راه و شهرسازي با اشاره به افزايش بي‌رويه قيمت‌هاي مسکن طي سال گذشته اظهار کرد: روند نزولي معاملات و قيمت‌ها از اريبهشت امسال تاکنون بيانگر اين است که ديگر چشم و هم چشمي قيمت‌گذاري در بازار مسکن جوابگو نيست. به اعتقاد صومعلو قيمت مسکن که در نيمه نخست امسال کاهش يافته روند نزولي خود را تا پايان سال حفظ خواهد کرد.

اصلاح تعرفه هاي آب و برق

وزير نيرو با تشريح برنامه هاي جديد اين وزارتخانه براي اصلاح تعرفه هاي آب و برق، گفت: براي بخش‌هاي مختلف مصرفي سياست‌هاي قيمتي مختلفي در نظر گرفته مي شود.

به گزارش مهر، حميد چيت چيان از برنامه اعمال تعرفه هاي متنوع در بخش آب و برق خبر داد و گفت: تعرفه ها به گونه اي اصلاح خواهد شد که ممکن است براي بخشي از مشترکان افزايش قيمت صورت نگيرد.

وي، نامتوازن بودن هزينه و قيمت فروش آب و برق را هشدار و زنگ خطري براي کشور دانست و اظهار داشت: هم اکنون تفاوت معناداري بين قيمت تمام شده برق بدون احتساب هزينه سوخت مصرفي نيروگاه ها و عايدي وزارت نيرو از فروش برق وجود دارد و تداوم کاهش درآمدها موجب مي شود که کيفيت ارايه خدمات آسيب ديده و مردم متضرر شوند.

وزير نيرو افزود: در قانون بودجه سال 92، افزايش قيمت حامل هاي انرژي پيش بيني شده و قانونگذار دولت را مکلف کرده که از تيرماه امسال، افزيش قيمت ها را عملياتي کند اما متاسفانه اين اقدام صورت نگرفت و هنوز تصميم جديدي براي افزايش قيمت ها اتخاذ نشده است.

چيت چيان، قيمت تمام شده هر کيلووات ساعت برق را بدون در نظر گرفته هزينه سوخت نيروگاه ها، حدود 680 ريال اعلام کرد و افزود: در سال 90، دولت تصميم گرفت که بابت هر کيلووات ساعت برق به طور متوسط 430 ريال از مصرف کنندگان بخش هاي مختلف دريافت کند که اين قيمت تفاوت معناداري با قيمت تمام شده برق دارد ضمن آنکه 166 ريال از قيمت فروش برق نيز بايد به حساب سازمان هدفمندي يارانه ها براي پرداخت يارانه مستقيم به مردم واريز شود که در عمل عايدي وزارت نيرو از فروش برق به 264 ريال مي رسد و اين مبلغ با 680 ريال قيمتتمام شده برق تفاوت قابل ملاحظه اي دارد.


 نهادهاي مالي 

 بانک هاي رفاه کارگران و تجارت تفاهم نامه همکاري امضا کردند

در راستاي ارتقاء و گسترش سطح همکاري هاي في ما بين، بانک هاي رفاه کارگران و تجارت تفاهم نامه همکاري امضا کردند.

به گزارش روابط عمومي بانک رفاه، در اين تفاهم نامه که به امضاي محمد رضا نظري مدير عامل بانک رفاه کارگران و محمد رضا رنجبر فلاح مدير عامل بانک تجارت رسيد، بر موارد زير تاکيد شد:

- مشارکت در تأمين مالي پروژه ها و طرح هاي سنگين صنعت نفت و گاز و ساير طرح ها به صورت سنديکايي

- سرمايه گذاري ريالي و ارزي مشترک در طرح ها و پروژه هاي کوتاه مدت و ميان مدت

- همکاري و تبادل نظر در زمينه امور فناوري اطلاعات و تکنولوژي از جمله خريد نرم افزار و تجهيزات کامپيوتري، خودپرداز، ترمينال هاي فروشگاهي و ساير تجهيزات فناوري اطلاعات

در اين تفاهم نامه، دو طرف همچنين در خصوص مواردي همچون حمايت و اجراي طرح ها و پروژه هاي تحقيقاتي، همکاري در برگزاري مشترک همايش ها و کارگاه هاي آموزشي، همکاري در راستاي ايجاد مديريت بهينه نقدينگي و ... تفاهم کردند.

واريز حق بيمه از طريق خودپردازهاي بانک صادرات

بانک صادرات ، به منظور صرفه‌جويي در هزينه و وقت مشتريان و کاهش الودگي هوا و ترافيک امکان واريز حق بيمه، بيمه شدگان سازمان تأمين اجتماعي را به صورت الکترونيکي و با ثبت کد شناسايي به حساب آن سازمان از طريق حدود 4 هزار دستگاه خودپرداز خود در سراسر کشور عملياتي کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک صادرات،منوي ويژه واريز حق بيمه در زير گروه فروش شار‍ژ فعال بوده و کارفرمايان مي توانند از طريق دستگاههاي خودپرداز اين بانک اقدام به واريز وجه مربوطه نمايند.

شايان ذکر است اين بانک به منظور بهره مندي و دسترسي بيشتر هموطنان به خدمات نوين تا پايان مردادماه سال جاري حدود 4 هزار دستگاه خودپرداز را در سراسر کشور نصب نموده که اين تعداد دستگاه به طور ميانگين در روز بيش از 2 ميليون و 121 هزار تراکنش مالي را با موفقيت انجام داده‌اند و در مقطع زماني ذکر شده بيش از 66 ميليون تراکنش مالي مشتريان و دارندگان کارت بانکهاي عضو شتاب از طريق خودپردازهاي اين بانک به انجام رسيده‌اند.


 خبر 

 چگونگي خروج کشتي‌راني ايران از فهرست تحريم‌هاي اتحاديه اروپا

‌معاون فني سازمان کشتي‌راني جمهوري اسلامي ايران گفت: تحريم‌هاي اعمال‌شده بر اين سازمان که لغو شد يک تحريم ناحق بود و با ارائه‌مدارک در دادگاه اتحاديه اروپا عدم وجود مسائل هسته‌اي در اين سازمان تاييد شد.

قاسم نبي‌پور در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: با اين راي مبادلات کشتي‌راني و اعتبار‌نامه‌هاي حمل‌ونقل بانکي مورد قبول کشور‌هاي اتحاديه اروپا قرار خواهد گرفت. ‌معاون فني کشتي‌راني يادآور شد: اين تحريم از سال 1388 آغاز شد که فشار اوليه‌آن از سال 2008 ميلادي شروع شده بود.

نبي‌پور ادامه داد: اگر تمام موسسات، افراد حقوقي و حقيقي که مورد تحريم قرار گرفته‌اند فعاليت سياسي نداشته مي‌توانند با ارائه‌مستندات به دادگاه‌هاي قضايي اتحاديه اروپا از ليست تحريم‌ها خارج شوند.

وي يادآور شد: تا دو ماه آينده مقدمات انجام مبادلات حمل‌ونقل کشتي‌راني صورت خواهد گرفت و بعد از اين مدت اگر اعتراضي به حکم وارد نشود، سازمان کشتيراني فعاليت خود را با اتحاديه اروپا آغاز خواهد کرد.

‌معاون فني کشتي‌راني تاکيد کرد: اعلام اين راي به نفع سازمان کشتيراني ايران بار رواني مثبتي در ايران و اروپا ايجاد کرده است.

افزايش حمل مستقيم کالا در پي لغو تحريم کشتيراني

همچنين رييس سازمان بنادرو دريانوردي گفت: با لغو تحريم کشتيراني جمهوري اسلامي در اتحاديه اروپا، حمل مستقيم کالا توسط کشتيراني به بنادر کشور افزايش مي‌يابد.

سيد عطاءالله صدر با بيان اينکه لغو اين تحريم فرصت مناسبي را ايجاد مي‌کند، اظهار کرد: اين موضوع فرصت مجددي براي فعاليت بهتر کشتيراني کشورمان در عرصه‌هاي مختلف فراهم مي‌کند و موفقيت‌هاي حمل و نقل دريايي بيش از پيش خواهد شد.

وي گفت: در حال حاضر ظرفيت تخليه و بارگيري بنادر 184 ميليون تن است که سال گذشته حدود 139 ميليون تن از اين ظرفيت استفاده شد بدين معنا که هنوز ظرفيت خالي در بنادر داريم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي