جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4537

اولين گفتگوي سران ايران و آمريکا بعد از انقلاب؛
«ظريف» و «کري» مأمور فراهم کردن زمينه همکاري
اوباما: من احترام خود به مردم ايران را ابراز مي‌دارم
مطهري: نرمش قهرمانانه تحقق يافت؛
منافع عده‌اي در نداشتن رابطه با غرب و آمريکا است


نگاه روحاني آينده نگرانه است


حضور روحاني فرصتي براي مصالحه است


ايران زودتر از يک سال رفع نگراني کند

محمد رضا تابش:
دستاورد سفر رئيس جمهور به نيويورک،‌ تغيير تصوير ايران در افکار عمومي بود


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم


سرمقاله

آيت الله هاشمي:
سفررييس جمهور شروع راه‌حلي عادلانه براي رفع بهانه‌گيري‌ها و حل مشکلات سياست خارجي کشور

رحماني فضلي:
دولت در سياست خارجي عقب‌نشيني نکرده است


 اولين گفتگوي سران ايران و آمريکا بعد از انقلاب؛
 «ظريف» و «کري» مأمور فراهم کردن زمينه همکاري  
 اوباما: من احترام خود به مردم ايران را ابراز مي‌دارم

رئيس جمهور کشورمان در بدو ورود به تهران با اعلام اين‌که در گفت‌وگوي تلفني با اوباما به مذاکرات ايران با 1+5 و اين‌که دريچه‌اي در اين زمينه گشوده شده و بايد از اين فرصت استفاده کرد، اشاره کرديم تصريح کرد که اوباما نيز گفت در اين ايده مشترک هستيم. به گزارش ايسنا، حسن روحاني در بدو ورود به تهران در جمع خبرنگاران ضمن تشريح نتايج سفر خود به نيويورک خبر داد که جام شير دال که مدت‌ها در آمريکا بود، به ايران بازگردانده شد. وي همچنين در مورد گفت‌وگوي تلفني خود با باراک اوباما، در آخرين لحظات سفرش به نيويورک گفت: درست در لحظه‌اي که آماده حرکت به سمت فرودگاه بوديم به من اطلاع دادند که کاخ سفيد با نماينده‌ي دائم ايران در سازمان ملل متحد در نيويورک تماس گرفته و اعلام کرده که آقاي اوباما مايل است که چند دقيقه‌ گفت‌وگويي با ما داشته باشد.

رئيس جمهور ادامه داد: ما نيز اين کار را انجام داديم و موافقت شد و آنهابا سفير ما تماس گرفتند و اين مکالمه انجام شد.وي در مورد مباحث مطرح شده در اين مذاکره تلفني گفت: از جمله مباحث مطرح شده در اين زمينه مساله‌ي هسته‌اي بود.

رئيس جمهور ادامه داد: در اين گفت و گو من بر حق ملت ايران در موضوع هسته‌اي تاکيد و از آن به عنوان غرور ملي ايرانيان ياد کردم.

وي در ادامه توضيح مکالمه تلفني خود با اوباما گفت: ما در اين گفت و گوي تلفني به مذاکرات ايران با 1+5 اشاره کرديم و اين که دريچه‌اي در اين زمينه گشوده شده و بايد از اين فرصت استفاده کرد؛ چرا که فرصت زيادي نيست و بايد در اين امر تسريع شود.

روحاني گفت: ايشان نيز گفتند که ما در اين ايده مشترک هستيم و به وزير خارجه خود دستور مي‌دهيم که در اين زمينه تسريع کند تا کار سرعت بيشتري پيدا کند. حسن روحاني تاکيد کرد: سياست خارجي دولت يازدهم مبتني بر منافع ملي ، مصالح ملي و در چارچوب عزت و مصلحت ايران و سياست‌هاي کلي است که مقام معظم رهبري ترسيم کرده‌اند. همچنين به گزارش سايت رسمي رياست جمهوري ايران، در اين گفت وگوي تلفني، دو طرف بر اراده سياسي براي حل سريع مساله هسته اي تاكيد كرده و زمينه را براي حل موضوعات ديگر و همكاري در مسائل منطقه اي مورد توجه قرار دادند.در اين گفت و گو که حدود 20 دقيقه طول کشيده، اوباما به روحاني گفته است: من احترام خود به شما و مردم ايران را ابراز مي‌دارم. معتقدم که روابط بين ايران و ايالات متحده، تاثير عميقي بر منطقه خواهد داشت. اگر ما بتوانيم در موضوع هسته‌اي به پيشرفت دست يابيم، مسائل ديگر و از جمله سوريه به نحو مثبتي تاثير خواهد پذيرفت.در پاسخ، روحاني هم به اوباما گفته است: در موضوع هسته‌اي به شرط وجود اراده سياسي، راهي سريع براي حل مساله وجود دارد. ما در مورد آن چه از 5+1 و به طور خاص دولت شما در هفته‌هاي آينده خواهيم ديد، اميدواريم. من تشکر خود از مهمان نوازي و تماس تلفني شما را ابراز مي‌دارم.

در اين گفت وگوي تلفني روساي جمهوري ايران و آمريكا، همچنين وزراي امور خارجه خود را مامور كردند تا زمينه همكاري هاي لازم را هر چه زودتر فراهم آورند. کاخ سفيد در صفحه توييتر خود نوشت: روحاني در پايان اين تماس تلفني به زبان انگليسي به اوباما گفته است: have a nice day و اوباما نيز به زبان فارسي گفته است: "خداحافظ".بلافاصله بعد از اين گفت و گو ، اوباما در کاخ سفيد گفت: «قبل از آنکه درباره وضعيتمان در کنگره و لايحه بودجه سخن بگويم، اجازه دهيد درباره فرصتي مهم در سياست خارجي‌مان صحبت کنم.»وي افزود: «من همين الان با پرزيدنت روحاني از جمهوري اسلامي ايران صحبت کردم. هر دوي ما درباره تلاشهاي مداوم براي حصول توافق بر سر برنامه هسته‌اي ايران گفت‌وگو کرديم.»

اوباما ادامه داد: «من به پرزيدنت روحاني چيزي که در نيويورک گفته بودم را مورد تأکيد قرار دادم. در حالي که مطمئناً موانعي مهم براي حرکت رو به جلو وجود دارد و موفقيت به هيچ عنوان تضمين شده نيست، من باور دارم که ما مي‌توانيم به راه حلي جامع دست پيدا کنيم.»اوباما افزود: «من جان کري را مأمور پيگيري اين مسير ديپلماتيک کرده‌ام. ما روز گذشته در نيويورک گفت‌وگوهاي سازنده‌اي با شريکانمان يعني اتحاديه اروپا، بريتانيا، فرانسه، آلمان، روسيه، چين و وزير خارجه ايران داشتيم. من و روحاني در مسير رو به جلو تيممان را مأمور کرده‌ايم تا به کار کردن سريع و همکاري با گروه 1+5 ادامه دهد و به توافق برسد. ما در سرتاسر اين فرايند ارتباط نزديکي با دوستان و متحدانمان در منطقه خواهيم داشت.»

اوباما همچنين خاطر نشان که اين اولين گفت وگوي يک رئيس جمهور ايراني و آمريکايي از سال 1979 بدين سو بوده است.


 مطهري: نرمش قهرمانانه تحقق يافت؛
 منافع عده‌اي در نداشتن رابطه با غرب و آمريکا است 

يک نماينده اصولگراي مجلس شوراي اسلامي گفت: اگر يک تغيير در رفتار آمريکا ببينيم بايد ما هم به همان نسبت براي برقراري رابطه با آمريکا انعطاف نشان دهيم. علي مطهري در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: اين يک قاعده کلي در سياست خارجي ماست که اصل بر داشتن رابطه با ساير کشورها به جز اسرائيل است، پس از پيروزي انقلاب اسلامي هم قرار نبود رابطه ما با آمريکا قطع شود بلکه حادثه تسخير سفارت آمريکا در ايران که ناشي از رفتار آمريکايي‌ها در آن چند ماه بود باعث شد آنها رابطه‌شان را با ايران قطع کنند و در واقع ما قطع‌کننده رابطه نبوديم که در نهايت اين حادثه به بيانيه الجزاير منجر شد و ما خسارات مالي زيادي متحمل شديم.

طولاني شدن گروگان‌گيري، به نفع آمريکا تمام شد

نماينده مردم تهران در مجلس ادامه داد: اگر اصل تسخير سفارت آمريکا را ناشي از طبيعت انقلاب و قابل توجيه بدانيم و توجهي به مقررات بين‌المللي نداشته باشيم، لااقل طولاني شدن گروگان‌گيري به مدت 444 روز قطعا به نفع آمريکا تمام شد زيرا باعث شد يک چهره خشن و نامعقول از انقلاب اسلامي در دنيا منعکس شود و صدام هم از همين فرصت براي حمله به ايران استفاده کرد.

قرار نبود قطع رابطه با آمريکا ابدي باشد

مطهري با بيان اينکه قرار نبود قطع رابطه با آمريکا ابدي باشد، تصريح کرد: برخي کشورها مثل شوروي سابق و امروز روسيه و چين بهره اقتصادي زيادي از اين قطع رابطه برده‌اند و امروز هم کشورهايي مثل ترکيه و امارات اين بهره را مي‌برند و کشورهاي ديگري مثل عربستان و اسرائيل هم از اين قطع رابطه، استفاده سياسي زيادي مي‌کنند.

وي خاطرنشان کرد: بايد ببينيم هدف ما از انقلاب اسلامي چه بوده است و قطع رابطه با آمريکا چه تاثيري در رسيدن به اين هدف دارد، هدف از انقلاب اسلامي اين بود که پيام اسلام را به دنيا ابلاغ کنيم بنابراين ما براي دنيا حرف داريم و در واقع مي‌خواهيم يک راه و سبک زندگي جديد را به دنيا معرفي کنيم پس هر چه ما رابطه بهتر و صميمانه‌تري با دنيا داشته باشيم در اين هدف موفق‌تر خواهيم بود.

با تغيير رفتار آمريکا، انعطاف نشان دهيم

اين عضو کميسيون فرهنگي مجلس اضافه کرد: اگر يک تغيير رفتار در آمريکا ببينيم نظير آنچه امروز ديده مي‌شود بايد ما هم به همان نسبت درباره برقراري رابطه با آمريکا انعطاف نشان دهيم.

نرمش قهرمانانه مورد نظررهبري تحقق پيدا کرد

مطهري با اشاره به برنامه‌هاي سفر رييس‌جمهور به نيويورک، يادآور شد:‌ به نظر من رفتار هيات ايراني خصوصا آقاي رييس‌جمهور در نيويورک رفتار متين و پسنديده‌اي بود. ايران متناسب با انعطافي که آمريکايي‌ها نشان دادند و لحن آشتي‌جويانه آقاي اوباما با حفظ عزت خود انعطاف نشان داد و نرمش قهرمانانه مورد نظر رهبري تحقق پيدا کرد.

ذوق‌زدگي نسبت به برقراري رابطه با آمريکا وضع خوبي نيست

مطهري با اشاره به رويکرد برخي رسانه‌هاي داخلي به برقراري رابطه ايران و آمريکا، اظهار کرد: وضعي که در برخي رسانه‌ها ديده مي‌شود به گونه‌اي است که نوعي ذوق‌زدگي نسبت به برقراري رابطه با آمريکا وجود دارد. به نظر من اين وضع خوبي نيست. به هر حال ما در موضوع فلسطين با آمريکا اختلاف اساسي و مبنايي داريم. طبيعي است اين اختلاف به اين زودي‌ها حل نخواهد شد و نبايد انتظار داشته باشيم روابط به سرعت رو به بهبود بگذارد و تبديل به روابط خوبي مثل رابطه خوب کشورهاي اروپايي با آمريکا شود.

حرکت توهين‌آميز نسبت به رييس‌جمهور کار درستي نبود

وي افزود: برقراري ارتباط باعث مي‌شود ما بهتر بتوانيم حرف خود را در دنيا مطرح کنيم، در جوامع بين‌المللي موثرتر باشيم و بتوانيم پيام انقلاب اسلامي را به دنيا برسانيم، ضمن اينکه ما بر مواضع خود در مساله فلسطين و صدور انقلاب همچنان اصرار داريم و پابرجا هستيم و اينها ارتباطي با هم ندارد اگرچه متاسفانه تندروي‌هايي مي‌شود و امروز آنطور که شنيديم حرکت توهين‌آميزي نسبت به رييس‌جمهور انجام شد که درست نيست.

اين نماينده مجلس شوراي اسلامي در پايان خاطرنشان کرد: ‌البته ممکن است عده‌اي باشند که منافع اجتماعي و سياسي‌شان در نداشتن رابطه با غرب و آمريکا باشد و شايد اين فضا را بيشتر دوست دارند تا اينکه يک ارتباط معقول بين ايران و آمريکا برقرار شود ولي اين دوستان هم بايد به فکر منافع و پيشبرد انقلاب اسلامي باشند و اينکه انقلاب از چه راهي بهتر مي‌تواند توسعه پيدا کند و نگاه دقيق‌تر و عميق‌تري به اين مساله داشته باشند.


 نگاه روحاني آينده نگرانه است 

 
مهر: نخست‌وزير ژاپن اعلام کرد که باور دارد رييس‌جمهور جديد ايران صادقانه به دنبال تلاش براي کاهش نگراني‌ها درباره برنامه هسته‌اي تهران است.به گزارش ايسنا، شينزو آبه، نخست‌وزير ژاپن در حاشيه نشست مجمع عمومي سازمان ملل با حسن روحاني رييس‌جمهور ايران ديدار و گفت‌وگو کرد.به گزارش خبرگزاري فرانسه، آبه در جمع خبرنگاران گفت: برداشت صريح من از رييس‌جمهور روحاني اين بود که او مايل است با جامعه بين‌المللي همکاري کامل داشته باشد. من يک موضع آينده‌نگرانه را در روحاني احساس کردم.

آبه افزود: بنابراين واقعا انتظار دارم که ايران گام‌هاي مشخصي را براي رفع کامل نگراني‌هاي جامعه بين‌المللي و کسب کامل اعتماد و اطمينان آنها اتخاذ کند. نخست‌وزير ژاپن اظهارنظر مستقيمي درباره اينکه ژاپن ميزان خريد نفت از ايران را تغيير خواهد داد يا خير، نکرد ولي گفت که روحاني را به مصالحه تشويق کرده است.


 حضور روحاني فرصتي براي مصالحه است 

 
ايلنا: رييس‌جمهور ترکيه ايران را از بازيگران اصلي در سوريه خواند.عبدالله گل در گفت‌وگو با خبرنگاران ترک زباني که وي را در مجمع عمومي سازمان ملل همراهي مي‌کردند، گفت: صحبت کردن درباره عدم حضور ايران در ژنو 2 بي‌معني است و ايران يکي از بازيگران اصلي در سوريه به شمار مي‌رود. وي ادامه داد: مهم حضور سازنده ايران (در ژنو 2) است. اوضاع سوريه براي ايران مساله‌اي حياتي است و اين کشور (ايران) اوضاع (فعلي) سوريه را تهديدي براي خود مي‌داند. مهم ارائه تضمين‌هايي به ايران است مبني بر اينکه رفتن يک نظام بد از سوريه و نظامي که نمي‌تواند در اين کشور دوامي داشته باشد، تهديدي براي آن (ايران) نيست و (تهران) بايد حقايق را ببيند. گل در ادامه به ديدارش با باراک اوباما، رييس‌جمهور آمريکا اشاره کرد و گفت که در اين ديدار از اوباما خواست تا فرصت روي کار آمدن روحاني را خوب ارزيابي کرده و از آن استفاده کند.


  ايران زودتر از يک سال رفع نگراني کند 

ايسنا: وزير امور خارجه فرانسه از ايران خواست زودتر از يک سال پيشنهادي به نگراني‌ها درباره برنامه هسته‌اي‌ بپردازد، زيرا اين نگراني وجود دارد که تهران با وجود مذاکرات با قدرت‌هاي جهاني برنامه هسته‌اي‌اش را به پيش ببرد.

لورن فابيوس، وزير امور خارجه فرانسه در جمع خبرنگاران در نيويورک گفت: وزير امور خارجه ايران درباره قلب اين مساله حرف زد. درباره اين که يک سال طول مي‌کشد تا به جلو حرکت کنيم. اما من به او يادآوري کردم که رييس‌جمهورش درباره سه يا شش ماه حرف زده بود و او گفت که اگر بتوان اين کارها را سريع‌تر حل و فصل کرد، خشنود خواهد شد.

به گزارش خبرگزاري رويترز، فابيوس گفت: من به او گفتم که ما بايد با سرعت حرکت کنيم و اين يکي از مسايلي است که بايد به آن پرداخت، زيرا (اين سوال مطرح است که) آيا توليدات هسته‌اي در طول مذاکرات ادامه پيدا مي‌کند؟


 محمد رضا تابش:
  دستاورد سفر رئيس جمهور به نيويورک،‌ تغيير تصوير ايران در افکار عمومي بود 

يک نماينده اصلاح‌طلب مجلس گفت: در سايه همت والاي مردم، دولتي مستقر شد که کمر همت براي خدمت به مردم و رفع مشکلات آنها به خصوص در بخش اقتصادي و معيشتي بسته است.به گزارش ايسنا، "محمدرضا تابش" با اشاره به سخنان رئيس‌جمهور در مجمع عمومي سازمان ملل، گفت: در اين سخنان نه شيفتگي براي برقراري روابط با آمريکا وجود داشت و نه تنفري را بازتاب داد. وي افزود: دکتر روحاني رويکرد مثبتي که رئيس جمهور آمريکا در سخنانش داشت را هوشمندانه پاسخ گفت و زبان تهديد برخي سياستمداران آمريکايي که مي‌گويند گزينه جنگ روي ميز است را با موضعي ديپلماتيک جواب داد که انتظار شنيدن صداي واحدي از واشنگتن را داريم.

نماينده مردم اردکان، سخنراني اوباما و اذعان به نقش محوري ايران در تحولات منطقه و فتواي مقام معظم رهبري در خصوص منع استفاده از سلاح اتمي، همچنين بيان اين که ما به دنبال تغيير نظام سياسي و تغيير رژيم در ايران نيستيم، را يکي از مثبت‌ترين سخنراني‌هاي چندين سال اخير روساي جمهور آمريکا در قبال ايران عنوان کرد و گفت: اعلام آمادگي طرفين براي تعامل، وجه مثبت سخنراني دو رئيس جمهور بود که بايد از عرصه ديپلماسي عمومي به ساخت ديپلماسي رسمي انتقال يابد. وي، دستاورد سفر رئيس جمهور به مقر سازمان ملل را تغيير تصوير ايران در افکار عمومي ذکر کرد و آن را بسيار حائز اهميت برشمرد و گفت: در تداوم مذاکرات صورت گرفته و اقدامات انجام شده در سفر نيويورک، انشاالله مسئولان ما شعار "نرمش قهرمانانه" را با رعايت سه اصل عزت، حکمت و مصلحت در عرصه عمل جاري سازد و دنيا خصوصاً آمريکا و اروپا اين موقعيت را مغتنم بداند و با درک واقعيت انقلاب اسلامي و نقش برجسته ايران در تحولات منطقه‌اي و بين‌المللي، به تحريم‌هاي ظالمانه پايان دهد و بدانند ايران با ثبات و مقتدر مي‌تواند زمينه‌ساز آرامش و امنيت در منطقه باشد.


 يک نکته از هزاران 

پيامک‌هاي طنز برداشتي از واقعيت‌هاي تلخ ...

در پي مذاکرات مثبت وزراي خارجه ايران و آمريکا در نيويورک و نيز گفت و گوي تلفني روحاني و اوباما ، پيامک‌هاي طنز سياسي، در گوشي تلفن هاي همراه ايرانيان مي چرخد.

پيامك‌هايي كه بسياري از آنها به واقعيات حضور بسيار گروه‌هاي تندرو و فشار در داخل و خارج از كشور اشاره داشت و اين مضمون را مي رساند كه منافع قشركثيري از كساني كه مخالف اين مذاكرات و ديپلماسي با غرب هستند، در وجود اختلاف و خصومت در روابط با جهانيان است.

اما اين نكته بسيار مهم است كه اينبار خواسته مردم را نمي توان ناديده گرفت...


 ميز خبر 

واکنش مطبوعات صهيونيستي به موفقيت ديپلماسي روحاني در سفر به نيويورک

مطبوعات صهيونيستي سفر دکتر حسن روحاني به نيويورک را موفقيتي براي جمهوري اسلامي ايران ارزيابي کرده و تأکيد کردند که قانع شدن دنيا درباره لزوم آغاز مذاکرات، موجب شد که رژيم صهيونيستي تنها بماند.به گزارش پايگاه خبري شبکه العالم، روزنامه "هاآرتص" در مطلبي نوشت: تلاش‌هايي براي نزديک شدن ايران و کشورهاي غربي به يکديگر انجام مي‌شود.

هاآرتص تأکيد کرد: ديدار وزيران امور خارجه آمريکا و ايران در نيويورک و تأکيد رييس جمهور ايران بر تلاش خود براي توافق با ديگر طرف‌ها در آينده بسيار نزديک، و بروز اميدهايي در تهران بيانگر اين تحرکات براي نزديک شدن روابط ايران و غرب است.

روزنامه يديعوت آحارونوت نيز در مقاله‌اي با اشاره به سخنان رييس‌جمهور ايران در مجمع عمومي سازمان ملل تأکيد کرد: رييس‌جمهور ايران با لبخند و سخنان پر زرق و برق درپي جلب افکار عمومي جهان است و پيشنهاد کرد که ظرف 3 تا 6 ماه توافقي درباره برنامه هسته‌‌اي ايران حاصل شود. يک خبرنگار صهيونيست به نام "ناحوم برنيع" نيز در مطلبي در همين روزنامه تحت عنوان " کيش مات ايراني " نوشت: انتخاب روحاني و لحن او براي جلب افکار عمومي، دو اقدام هوشمندانه (ايراني‌ها) بود.

"سمادار بيري" نويسنده صهيونيست در روزنامه يديعوت آحارونوت با اشاره به سخنان روحاني در مجمع عمومي سازمان ملل، در مقاله‌اي با عنوان " بايد ثابت کند " نوشت: نبايد تصورات اشتباه داشت.

ايران هرگز از برنامه هسته‌اي خود دست نخواهد کشيد و مذاکرات درباره ميزان غني‌سازي اورانيوم، تعطيلي نيروگاه‌هاي هسته‌‌اي و نظارت بيش‌تر بر تأسيسات هسته‌‌اي ادامه خواهد داشت.

بيري خاطرنشان کرد: آمريکا به خواست ايران تن خواهد داد و تدريجاً تحريم‌ها را لغو خواهد کرد.

صدور قطعنامه شوراي امنيت درباره سوريه

شوراي امنيت سازمان ملل متحد در نشستي قطعنامه مربوط به سلاح هاي شيميايي سوريه را صادر کرد که طي آن بر ازسرگيري گفتگو ميان دولت و مخالفان هم تاکيد شده است.

به گزارش مهر به نقل از روسيا اليوم، اعضاي شوراي امنيت سازمان ملل متحد با اجماع پيش نويس قطعنامه اي را درباره سلاح هاي شيميايي در سوريه تصويب کردند. اين قطعنامه بر رهايي سوريه از سلاح هاي شيميايي تاکيد دارد و سوريه را به مجازات خود به خود تهديد نمي کند.

اين قطعنامه خواهان از سرگيري گفتگوي سياسي ميان دولت و مخالفان سوري است. اعضاي شوراي امنيت همچنين از تمام کشورها خواستند که از هر گونه کمک به سازمان هاي غير دولتي در توليد و استفاده از سلاح هاي شيميايي ممانعت به عمل آورند.

بان کي مون دبير کل سازمان ملل متحد در اين باره اعلام کرد که قطعنامه شوراي امنيت نابودي سلاح هاي شيميايي در مدت زمان کوتاه را تضمين مي کند. تلاش براي تصويب اين قطعنامه پس از تلاش هاي ديپلماتيک چند هفته اي ميان روسيه و آمريکا تصويب شد.

کري: اگر سوريه از قطعنامه تبعيت نکند، مجازات مي‌شود

وزير امور خارجه آمريکا هشدار داد که اگر سوريه از قطعنامه شوراي امنيت سازمان ملل درمورد تسليحات شيميايي کشورش تبعيت نکند، مجازات مي‌شود.به گزارش مهر،‌ به نقل از پايگاه خبري نيوز، جان کري،‌ وزير امور خارجه آمريکا پس از راي‌گيري که توافق آمريکا و روسيه را قطعي کرد، خطاب به شوراي امنيت گفت: اگر سوريه به اين قطعنامه عمل نکند، با پيامدهاي آن مواجه خواهد شد.

وي افزود: شوراي امنيت نشان داد هنگامي که ما براي مسائل مشترک سياست‌ها را کنار مي‌گذاريم، مي‌توانيم اقدامات بزرگي انجام دهيم.وزير امور خارجه آمريکا ادامه داد: اين قطعنامه به طور کامل اجرا خواهد شد و ما يکي از بزرگترين برنامه‌هاي تسليحات شيميايي زمين در يکي از بي‌ثبات‌ترين مناطق جهان را از بين خواهيم برد.

اما وي افزود: تسليحات شيميايي تنها يک مساله است و راه حل براي پايان جنگ داخلي 30 ماهه سوريه که جان بيش از 100 هزار تن را گرفته الزامي است.کري گفت: جهان همچنان سنگيني اين مسئوليت را که براي پايان کشتارها چه کارگيري بايد انجام دهد، به دوش مي‌کشد. ما بايد با تصميم مشترک و همکاري مشترک که ما را در اينجا گردهم آورده به منظور پايان جنگ داخلي سوريه همکاري کنيم.

توقف اخراج ايرانيان از امارات

لغو اقامت و اخراج ايرانيان در امارات متوقف شده است.

به گزارش ايرنا، در حالي که تعدادي از ايرانيان مقيم امارات براي تعيين تکليف اقامت خود به مراکز مربوطه به وزارت کشور امارات فراخوانده شده بودند، ماموران اماراتي به آنها اعلام کردند که مي‌توانند در امارات باقي بمانند.جمعي از ايرانيان مقيم امارات در تماس تلفني اين موضوع را اعلام کردند و گفتند که دولت امارات تصميم‌گرفته موضوع اخراج ايرانيان را لغو و ايرانياني که براي تمديد اقامت خود مراجعه کرده بودند بدون هيچ مشکلي پذيرفته شده و اقامت آنها تمديد شده است.

برخي از شيخ‌ نشينان امارات در ماه‌هاي گذشته با تمديد اقامت ايرانيان مخالفت کرده و با فراخوان آنها اقامتشان را لغو و از آنها مي‌خواستند تا خاک امارات را ترک کنند.ماه گذشته در گفت‌وگوي تلفني وزير خارجه امارات با محمدجواد ظريف وزير خارجه کشورمان به مناسبت تبريک آغاز فعاليت وي ظريف با تاکيد بر روابط صميمانه دو کشور ايرانيان مقيم امارات را پلي براي توسعه روابط ايران و امارات معرفي کرده بود.

موافقت ائتلاف حاکم تونس با انحلال کابينه

منابع نزديک به مخالفان تونس اعلام کردند، ائتلاف حاکم اين کشور با انحلال دولت موافقت کرد.به گزارش ايسنا، يکي از مسئولان اتحاديه مشاغل تونس به شبکه خبري العربيه گفت: ائتلاف حاکم تونس موافقت کرده تا بر اساس نقشه راه پيشنهادي، دولت را منحل کند.به گفته اين عضو اتحاديه مشاغل تونس انحلال دولت پس از مذاکرات با گروه‌هاي سکولار تونسي که مخالف انحصار قدرت به نفع اسلام‌گرايان هستند، اتخاذ خواهد شد.از سوي ديگر، راشد الغنوشي، رئيس جنبش النهضه اعلام کرد که مذاکرات ملي طي چند روز آينده آغاز مي‌شود.وي همچنين تاکيد کرد که بازگشت به نقطه صفر در تونس ممکن نيست.


 ميز خبر 

رئيس سازمان ميراث فرهنگي خبر داد: هديه آمريکايي‌ها به ملت ايران

رئيس سازمان ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي گفت: از سوي وزارت خارجه آمريکا با ما تماس گرفتند و گفتند هديه‌اي براي ملت ايران در نظر گرفته‌اند که به اعتقاد آنها اين هديه در سال 2003 توسط کميته مبارزه با قاچاق اشياي عتيقه در آمريکا ضبط شده است.به گزارش فارس، محمد‌علي نجفي رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري پس از بازگشت از نيويورک در جمع خبرنگاران حضور يافت و گزارش دستاوردهاي سفر خود به نيويورک را تشريح کرد.وي افزود: به اين ترتيب جام سيمين شير دال به عنوان هديه به ملت ايران بازگردانده شد. اين جام در سال 2000 توسط يک عتيقه‌دار عرب از طريق کشور سوئيس به آمريکا برده شده بود. که براي اينکه بتواند آن را از گمرک خارج کند اين شي عتيقه را به عنوان يک شيء سوري معرفي کرده بود. که با بررسي کارشناسان آمريکايي مشخص شد که اين شيء تاريخي مربوط به ايران است و از غار معروفي در پل‌دختر لرستان کشف شده است.

نجفي اظهار داشت: اين اقدام مسئولان آمريکايي حسن نيتي بود که دولت آمريکا نشان داده و در نوشته‌اي که همراه با اين جام به ما داده شده بود نوشته شده بود که خوشحال هستيم که اين جام را به ملت ايران بر مي‌گردانيم.

درگيري شديد در لبنان و کشته شدن 4 عضو حزب‌الله

منابع لبناني از کشته و زخمي شدن دست‌کم 15 تن درگيري‌هاي روزشنبه شهر بعلبک خبر دادند.به گزارش يسنا، به نقل از شبکه اسکاي نيوز عربي، درگيري‌هاي شديدي در شهر بعلبک ميان اعضاي قبيله "آل شياح" با نيروهاي حزب الله لبنان روي داد.اين درگيري‌ها دراعتراض به ايجاد ايست‌هاي بازرسي حزب الله لبنان در برخي مناطق شهر به وقوع پيوست. پس از انفجارهاي جنوب بيروت حزب الله در مناطق تحت کنترل خود از جمله جنوب بيروت و برخي نواحي شهر بعلبک ايست بازرسي ايجاد کرده است.بنا به گفته منابع لبناني در اين درگيري‌ها عماد بلوغ، يکي از مسئولان حزب الله در شهر بعلبک به همراه سه تن ديگر از نيروهاي اين حزب‌ کشته شدند.بنا به گزارش‌هاي رسيده 10 تن ديگر از جمله يکي از رهبران قبيله مذکور به همراه پسرش در درگيري‌ها زخمي شدند. قبيله آل شياح از قبايل سني حامي مخالفان سوريه محسوب مي‌شود و با حزب الله لبنان دشمني ديرينه دارد.شهر بعلبک که اکثريت ساکنان آن را شيعيان تشکيل مي‌دهند، در ماه‌هاي گذشته شاهد تنش‌ها و حوادث امنيتي زيادي بوده و بيم ‌آن مي‌رود بار ديگر ناامني به اين شهر مرزي لبنان بازگردد و زمينه براي دخالت گروه‌هاي مسلح سوريه در آن فراهم شود.بعلبک در شرق لبنان و در نزديکي مرزهاي سوريه واقع شده است و يکي از اصلي ترين مسيرهاي ورود شهروندان سوريه به لبنان محسوب مي‌شود.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند. 

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي، اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري، 2 آپريل 2007

سند در مورد موضوع 2.3 از پيش نويس دستور جلسه

(پروژه دانشگاه مجازي اسلامي)

قسمت بيست و دوم

تشريح مدل

براي تعميق راهبرد مدلِ طرح مبتني بر علوم مديريت، مدل ها و راهبردهاي مختلفي براي ترسيم وپياده کردن طرح هاي استراتژيک انجام شده است. گرچه در رابطه با پياده کردن آن، هريک از مراحل توضيح داده شده در مدل برنامه ريزي استراتژيک شامل طيف وسيعي از فعاليت ها است، که نيازمند ابزارهاي مديريت است. يک چنين راهبردي براي برنامه ريزي سيستماتيک و متدولوژيک مي باشد. بخش فعلي اين گزارش درنظر دارد تا مدل بکاربرده شده درطرح دانشگاه اسلامي مجازي را توضيح دهد.

در حقيقت فراساختار مورد نياز براي اين طرح، براساس اجزاء استراتژيک و زمينه هاي مانور تجزيه وتحليل شده است. راه حل ها براساس چشم انداز و نتايج طرح ارائه شده است، همينطور خصوصيت تعامل درگير در قوت ها، ضعف ها، فرصت ها و تهديد ها ارائه شده است.

هدف اين طرح مشخص کردن ظرفيت هاي بالقوه و موجود است. اين طرح همچنين اصول راه حل هاي عملي را تشريح مي کند. نتايج اين طرح توضيح مدل طراحي استراتژيک است به گونه اي که سطح عملياتي دانشگاه مجازي اسلامي را تسريع نمايد، و يک قالب عملياتي سالم را به عنوان قدم اساسي در طراحي مطرح نمايد، بدين ترتيب اين بخش خلاصه از گزارش ابزارها، وسايل وراهبردها بکار گرفته شده درتهيه طرح استراتژيک از دانشگاه اسلامي مجازي را جمع بندي مي نمايد.

مدل زير طرح کلي دانشگاه اسلامي مجازي را نشان مي دهد:


 سرمقاله 

 صداي زنگ روابط به صدا درآمد؛

الو... سلام آقاي رييس جمهور

حميدرضا عسگري

نشست مجمع عمومي سازمان به اتمام رسيد، ديدارهاي ديپلماتيك انجام شد، سخنراني‌ها و تشويق‌ها به پايان يافت و همه در پي تحليل گفتگوها و گمانه زني‌ها براي آينده تحولات مهم جهان از جمله برنامه هسته‌اي ايران بودند؛ كه ناگهان تلفن آقاي رييس جمهور زنگ خورد...

تماس تلفني باراك اوباما با حسن روحاني در واپسين لحظات حضور رييس جمهور ايران در آمريكا، تمام ذهن ها و چشم‌هاي منتظر را كه در طي اين چند روز به دنبال رويارويي مقامات تهران- واشنگتن بودند را، متحير ساخت! . هرچند كه به زعم وزيرخارجه كشورمان اينگونه روابط در سطوح مختلف ديپلماتيك امري طبيعي به نظر مي‌رسد، اما ضخامت يخ روابط دوكشور به حدي بود كه آب شدن آن مي توانست سيلي به راه بياندازد و سازه افكار بسياري را كه به سرراه اين رابطه ديوار و سد ساخته بودند را ويران كند و برچيند.

هرچقدر از ظرافت و تدبير ديپلماسي ايراني در نيويورك بگوييم بازهم حق مطلب ادا نمي‌شود، اما تحركا ت دستگاه ديپلماسي كشور نشان داد كه سخت ترين موانع و بزرگ ترين چالش ها با ابزار گفتگو و هنر ديپلماسي قابل حل مي‌باشد، به شرط آنكه اراده‌اي پشت آن باشد!.

درعرصه سياست هيچ موضوع و حادثه اي اتفاقي نيست و وقايع ديپلماتيك دراين چند روز نشان داد كه ايران با يك برنامه حساب شده به نيويورك رفته است. رعايت موازين و مراتب ديپلماتيك از سوي تيم ايراني موجب شد تا مقامات مذاكره كننده كشورمان به يكباره به دام هيجانات و ذوق زدگي‌هاي عمومي و سياسي نيفتند. لاجرم ديداري ميان سران دو كشور انجام نشد تا دستاوردهاي ديپلماتيك ايران در نيويورك تحت الشعاع قرار نگيرد و بهانه اي براي گروه هاي فشار در دو كشور ايجاد نشود.

نهايتاً با پاياني دراماتيك گفتگوي دو رييس جمهور به صورت تلفني انجام شد تا اميدها براي بهبود روابط بين ملت ها از بين نرود و بابي براي ورود به مذاكرات در مورد مديريت اختلافات في مابين باز بماند. اما ممكن است اين گفتگوي تلفني با اختلالات و به قولي با خط رو خط مواجه شود، و گاهي هم آنتن دهد، حتي گاهاً ممكن است ارتباط با مشترك مورد نظر امكان پذير نباشد!!. اما اميدواريم حداقل كابل‌هاي ارتباط از سوي برخي گروه‌هاي داخلي و خارجي قطع نگردد.

كم نيستند در داخل و خارج از كشور افراد و گروه‌هايي كه به دنبال هياهو، گفتمان ارتجاعي و دشمن تراشي براي حفظ ايدئولو‍‍‍‍‍‍ژي‌هاي فكري و منافع حياتي خود هستند.

نسبت به تدبير و ذكاوت دولت تدبير و اميد در مواجهه با اين افراد شكي نداريم، اما نسبت به تفكر عقلاني اين گروه‌هاي فشار در الويت قرار دادن خواسته‌هاي ملت و صلاحيت كشور مردد هستيم. ترس اين را داريم كه بارديگر نقش دايه دلسوزتر از مادر را بازي كنند وتمام ظرافت ديپلماسي ايراني را خواسته يا ناخواسته از بين ببرند.

اما في الحال و دراين مقطع حساس تاريخي، خط و مشي سياسي كشور با درايت رهبرمعظم انقلاب برپايه "نرمش قهرمانانه" قرارداده شده و عملكرد دولت نيز بر محور همين موضوع پايه ريزي شده است. گفتگوي تلفني ميان دو رييس جمهور پس از سه دهه سردي روابط در اين مقطع حساس جهاني، نشان از درك دو كشور نسبت به وضعيت خود درميان تحولات مختلف منطقه‌اي و بين المللي دارد. اين درك موقعيت به هيچ عنوان به معناي عقب نشيني از اصول و منافع ملي كشور تلقي نمي شود، بلكه تغيير نقشه راهي است كه نهايتاً به دنبال عزت و سربلندي ايران اسلامي درميان جهانيان است.

اميدواريم آنها كه تا پيش از اين گفتگوي كوتاه تلفني، ارتباط با آمريكا و گفتگوي مقامات را مورد تمسخر، خوش بيني و كوتاه انگاري مي پنداشتند، از امروز چوب شماتت و فرياد وا اسفا به راه نيندازند.

اجازه دهند دستگاه ديپلماسي كشور براساس اصول حرفه‌اي و منطقي برپايه حفظ منافع ملي، به كار خود ادامه دهند واميد به وجود آمده در ميان افكارعمومي داخل وخارج را متبلور سازند.


 آيت الله هاشمي:
  سفررييس جمهور شروع راه‌حلي عادلانه براي رفع بهانه‌گيري‌ها و حل مشکلات سياست خارجي کشور 

مصوبه مجلس شوراي اسلامي درباره طرح رسيدگي به دارايي مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوري اسلامي ايران که به دليل ايراد شوراي نگهبان، مورد اختلاف واقع شده بود، براي تصميم‌گيري نهايي در دستور جلسه امروز مجمع تشخيص مصلحت نظام قرار گرفت.به گزارش ايسنا، در ابتداي جلسه مجمع تشخيص مصلحت نظام، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني با يادآوري سالگرد شروع تجاوز رژيم بعث عراق و حاميانش به کشور عزيز ايران و دفاع جانانه سلحشوران ارتش، سپاه و بسيج و بويژه نيروهاي مردمي از اول تا آخر دفاع مقدس و با قدرداني از جانفشاني‌ها و شهامت‌ها و نتايج درخشان آن، از شهدا و جانبازان و از سرافرازي آزادگان و جاويدالاثرها و عموم ايثارگران پشت جبهه و خانواده مکرم ايثارگران گفت: امروز تحقق وعده نصر الهي را با ملاحظه سرنوشت متجاوزان و حاميانشان و رکن پنجم در خدمت دشمن را بالعيان مي‌بينيم و نصر ديگر موعود الهي را در دست‌آوردهاي سفر رئيس جمهور و همراهان به نيويورک مشاهده مي‌کنيم.

وي با ابراز رضايت و خرسندي از مجموعه برنامه‌هاي سفر آقاي دکتر روحاني رئيس جمهور به نيويورک، گفت: آنچه که تاکنون در برنامه‌هاي سفر مشهود است، نشان خوبي از شروع راه‌حلي عادلانه براي رفع بهانه‌گيري‌ها و حل مشکلات سياست خارجي کشور است.رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، با اشاره به اينکه هرچند نبايد عجولانه در مورد دستاوردهاي اين سفر قضاوت کرد و بايد منتظر گام‌هاي عملي و عيني اظهارات بود، ولي مجموعه برنامه‌ها، اظهارات، ديدارها و گفت‌وگوها، مي‌تواند مقدمه و پيش‌درآمد خوبي براي گام‌هاي بعدي حل مسائل، ابهامات و خنثي‌کننده دشمني‌هاي احتمالي آينده باشد که بايد شاکر لطف خداوند باشيم که همواره حافظ انقلاب و نظام اسلامي و مردم بوده است.آيت الله هاشمي رفسنجاني تأکيد کرد: مردم وفادار و قدر‌شناس ايران، پشتيبان اقدامات منطقي و خدمات واقعي مسئولان کشور خواهند بود.


 رحماني فضلي:
 دولت در سياست خارجي عقب‌نشيني نکرده است 

وزير کشور با اشاره به تخصصي بودن حوزه سياست خارجي گفت: سياست خارجي، چيزي نيست که افراد در آن همه‌کاره باشند. اگر کسي فکر کند که در سياست خارجي، دولت يازدهم ذره‌اي عقب‌نشيني کرده است، قطعاً اشتباه مي‌کند.به گزارش ايسنا، عبدالرضا رحماني فضلي در مراسم تقدير از استاندار سابق و معارفه استاندار جديد اصفهان اظهار کرد: با تغيير دولت‌ها گفتماني مي‌آيد و گفتماني مي‌رود و هم‌اکنون گفتماني که در کشور رواج يافته است، خواسته خاص مردم است.

وزير کشور در ادامه خاطرنشان کرد: بحث گفتماني که آقاي روحاني به عنوان مشي اعتدال از آن صحبت کرده، يک نوع راه و روش است که در همه گفتارها و کردارها بايد نمود يابد و به اعتقاد من، اعتدال به معناي دوري از افراط و تفريط است. اعتدال هم با عقل، هم با شرع و هم با پذيرش اخلاقي جامعه هماهنگ است.رحماني فضلي با اشاره به اينکه "تمام گفتارها و کردارها بايد بر مبناي اعتدال باشد"، افزود: تفريط و افراط‌گرايي از مسير عقل خارج است و مطمئناً به ما ضربه خواهد زد.

وي با اشاره به سياست خارجي کشور ادامه داد: موضوع سياست خارجي، چيزي نيست که افراد در آن همه‌کاره باشند، بلکه سياست‌هاي کلان بعد از طرح در شوراي عالي امنيت ملي بايد به تأييد مقام معظم رهبري برسد. سياست خارجي ايران همان است و تنها در بيان نوع کلمات منطقي از سوي رييس جمهور تغيير ايجاد شده است.وزير کشور ادامه داد: اگر کسي فکر کند که در سياست خارجي، دولت يازدهم ذره‌اي عقب‌نشيني کرده است، قطعاً دچار اشتباه شده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي