جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/07 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4537

معاون بازرسي اتحاديه املاک استان تهران:
قيمت‌ها دربازار مسکن به کف رسيده است


ايران از فهرست وام‌گيرندگان بدحساب بانک جهاني خارج شد


نهادهاي مالي


تريبون اقتصادي


 معاون بازرسي اتحاديه املاک استان تهران:
 قيمت‌ها دربازار مسکن به کف رسيده است 

 
معاون بازرسي اتحاديه املاک استان تهران گفت: در حال حاضر قيمت‌ها دربازار مسکن به کف رسيده و بهترين زمان براي خريد خانه است و ديگر کاهش يا افزايشي براي مسکن در سه ماهه آينده پيش‌بيني نمي‌شود.به گزارش ايسنا، حسام عقبايي وضعيت بازار و تنظيم اجاره بها در ماه‌هاي آينده، با اشاره به رکود فعلي در اين بازار اظهار کرد: سال گذشته با اوج افزايش کاذب قيمت مسکن مواجه شديم که منجر به بي ثباتي در اين بازار شد اما اکنون رکود در بازار حاکم است.

وي افزود: در سه ماهه پاياني سال گذشته همه کارشناسان مسکن به دليل پايان سال و وجود انتخابات 92 بازار را به سمت افزايش يا رونق يشتر پيش‌بيني مي‌کردند اما کمتر کسي به رکود و کاهش قيمت‌ها پرداخت.

معاون بازرسي اتحاديه املاک استان تهران کاهش قيمت‌ها را ماحصل تغيير دولت و تغيير مديريت شهري دانست و گفت: اين وضعيت منجر به رکود و ايستايي در خريد و فروش مسکن شد.

عقبايي افزود: استقرار دولت يازدهم بر رکود مسکن تاثير گذاشت؛ به گونه‌اي که با ورود دولت جديد به عرصه سياست، بسياري افزايش قيمت مسکن را احتمال مي‌دادند اما به دليل نگراني از ادامه تورم شديد در اقتصاد مسکن بازار در مدت اخير با رکود همراه بود.

وي با اشاره به افزايش 180 درصدي اجاره بهاي آپارتمان در تابستان پارسال، گفت: در تابستان امسال با توجه به وضعيت سه ماهه اول سال رکود بازار و رسيدن به ثبات نسبي تاثير بسزايي در اين رکود داشت که به دليل نبود افزايش بي رويه اجاره بها که درصد زيادي از مستاجران را به سمت تمديد قراردادها برد حجم تمديد اجاره‌نامه‌ها بيش از سال‌هاي گذشته بود.

معاون بازرسي اتحاديه املاک استان تهران تاکيد کرد: در تهران افزايش اجاره بها در تابستان امسال بين 18 تا 25 درصد بود.

عقبايي با اشاره به برنامه‌هاي وزير راه و شهرسازي براي تنظيم بازار اجاره، گفت: هنوز برخي مردم درگير اين رکود هستند اما اميدواريم دولت با اعمال حاکميت بر بازار مقررات بتواند بخشي از نامتعادل‌ها را متعادل کند.

معاون بازرسي اتحاديه املاک استان تهران اظهار کرد: ديگر کاهش يا افزايشي براي مسکن در سه ماهه آينده پيش‌بيني نمي‌شود؛ بنابراين متقاضيان مسکن در فرصت بوجود آمده مي‌توانند معاملات خود را انجام دهند.


 ايران از فهرست وام‌گيرندگان بدحساب بانک جهاني خارج شد 

 ايران با پرداخت اقساط وام‌هاي قديمي خود به بانک جهاني، از فهرست وام گيرندگان بدحساب اين سازمان خارج شد.به گزارش ايسنا، بانک جهاني اعلام کرد که بانک بين‌المللي بازسازي و توسعه که واحد وام دهي اين سازمان است، تمام وام‌هاي ايران را بدنبال پرداخت اقساط عقب افتاده اين وام‌ها، از وضعيت غيراجرايي به اجرايي تغيير داده است.

بانک جهاني در 16 ژوييه با اعلام اينکه ايران شش ماه است اقساط وام‌هايش را پرداخت نکرده و پرداخت 79.1 ميليون دلار از 697 ميليون دلار وام‌هايش عقب افتاده، ايران را در وضعيت غيراجرايي قرار داده بود.ايران در آن زمان با اعلام آمادگي براي بازپرداخت وام‌هايش، تحريم‌هاي غربي را مانع پرداخت اقساطش به اين وام دهنده جهاني خوانده بود.بر اساس گزارش رويترز، ايران از سال 2005 برنامه وام جديدي با بانک جهاني نداشته و تمامي اقساطي که مي‌پردازد براي وام‌هاي قديمي است.


 نهادهاي مالي 

 بانک صادرات با وزارت صنعت، معدن و تجارت تفاهم نامه همکاري امضا کرد

مهندس پيشرو مديرعامل بانک صادرات ايران در حاشيه همايش سراسري مديران شبکه اين بانک از امضاي تفاهم نامه بين اين بانک و وزارت صنعت، معدن و تجارت با هدف حمايت از بخش هاي توليدي خبرداد.به گزارش پول‌نيوز، مهندس پيشرو اعلام کرد: اين بانک به منظور حمايت از واحدهاي توليدي طي تفاهم‌نامه‌اي که با وزارت صنعت و معدن و تجارت به امضاء رساند موافقت نموده است تا به واحدهاي توليدي که از سوي معاونت وزير و مديرعامل شرکت شهرک‌هاي صنعتي معرفي مي‌گردند تسهيلات اعطاء نمايد.وي با تأکيد بر حمايت بانک از بخش‌هاي مولد و اشتغال زا گفت: شبکه گسترده اين بانک با تمام توان و ظرفيت خود، براي تحقق اهداف کلان نظام و سياست‌ و برنامه‌هاي اقتصادي دولت در زمينه رونق توليد و ايجاد اشتغال تلاش مي‌کند.پيشرو افزود: اعطاي تسهيلات به واحدهاي توليدي و آحاد جامعه با رويکرد افزايش اشتغال از اولويت‌هاي اساسي اين بانک مي‌باشد.

بررسي ميزان افزايش تسهيلات در بانک مسکن

مديرعامل بانک مسکن با اشاره به اين که کميته‌اي در بانک مسکن چگونگي افزايش تسهيلات خريد را بررسي مي‌کند، تاکيد کرد:هنوز پيشنهادي مبني بر ميزان افزايش تسهيلات خريد مسکن به بانک مرکزي ارائه نکرده‌ايم.قدرت الله شريفي در گفت‌وگو با ايسنا، خاطرنشان کرد:هدف از افزايش تسهيلات خريد مسکن پاسخگويي به نياز تامين مالي متقاضيان است و در اين زمينه بايد کارشناسي دقيق صورت بگيرد.وي در ادامه درباره تسهيلات مسکن مهر گفت:با پيگيري وزير راه و شهرسازي تسهيلات مسکن مهر تا سقف 50 هزار ميليارد تومان در حال پرداخت است و مشکلي در اين زمينه وجود ندارد.

شريفي در ادامه درباره خريد و فروش غيرقانوني تسهيلات خريد مسکن تصريح کرد:نمي توانيم دنبال مردم راه بيفيتم و از اين اقدام جلوگيري کنيم، واگذاري تسهيلات به صورت وکالتي انجام مي شود و با توجه به اين که وثيقه در رهن بانک است مشکلي را در راستاي بازپرداخت اقساط ايجاد نمي‌کند.

هشدار بانك ملي نسبت به كلاهبرداري‌هاي الكترونيك

بانك ملي ايران نسبت به شيوه‌هاي مختلف كلاهبرداري افراد سودجو به مشتريان هشدار داد.به گزارش روابط عمومي، اخيراً كلاهبرداران از طريق پيامك و يا تلفن با عناويني نظير برنده شدن در قرعه‌كشي‌ها و جوايز مختلف و يا پرداخت مبالغي جهت شركت در امور خيريه و يا خريد‌هاي كلان، مشتريان را به كنار دستگاه‌هاي خودپرداز كشانده و با به كارگيري ترفندهاي خاصي آن‌ها را وادار به انتقال وجه به حساب‌هاي جعلي از پيش افتتاح شده و يا هك شده نموده و كلاهبرداري‌هاي كلان انجام مي دهند.براساي اطلاعات دريافتي، كلاهبرداران همچنين با دسترسي به اطلاعات حساب مشتريان از طريق اينترنت از آن حساب‌ها برداشت مي‌نمايند.

امضاء تفاهم‌نامه بانک تجارت با صندوق ضمانت صادرات

بانک تجارت در راستاي رشد و توسعه اقتصادي و افزايش صادرات غيرنفتي کشور با صندوق ضمانت صادرات ايران تفاهم‌نامه همکاري امضاء کرد.به گزارش روابط عمومي بانک تجارت، به موجب اين تفاهم‌نامه که به امضاء دکترفلاح، مديرعامل بانک تجارت و طاهر شه‌حامد، مديرعامل صندوق ضمانت صادرات رسيد، دو طرف تعهداتي همچون استفاده متقابل از خدمات ضمانت‌نامه‌اي و بانکي در جهت حمايت مشتريان بخش صادرات کشور را پذيرفتند.

همچنين بر اساس اين تفاهم‌نامه بانک از خدمات بيمه‌اي و ضمانت خطوط اعتباري خود توسط صندوق براي مشتريان بخش صادرات خود بهره برده و از سوي ديگر صندوق ضمانت صادرات نسبت به صدور ضمانت‌نامه به ميزان مورد نظر و تضمين بازگشت سرمايه بانک اقدام مي‌کند.

امضاء تفاهمنامه بانک توسعه تعاون با شرکت تعاوني اعتبار کارکنان سازمان فني و حرفه اي

به منظور توسعه و گسترش همکاريهاي متقابل و ارائه خدمات به شرکتهاي تعاوني بانک توسعه تعاون با شرکت تعاوني اعتبار کارکنان سازمان فني و حرفه اي تفاهمنامه همکاري امضاء کردند.به گزارش روابط عمومي بانک توسعه تعاون ،بهمن خادم عضو محترم هيات مديره بانک توسعه تعاون اظهار داشت : بانک توسعه تعاون با هدف گسترش بازارهاي هدف و ارائه خدمات بهينه به مشتريان اقدام به انعقاد تفاهم نامه همکاري با شرکتهاي تعاوني مي نمايد که در اين خصوص با شرکتهاي تعاوني تفاهم نامه منعقد مي نمايد .وي افزود : ارائه خدمات بانکداري اينترنتي به صورت لحظه اي و آنلاين و امکان صدور دستور پرداخت گروهي و اعمال مديريت بهينه منابع و وجوه واريزي ازجمله خدمات بانک به اين شرکت تعاوني مي باشد.


 تريبون اقتصادي 

 عضو کميسيون اقتصادي:

قيمت ارزدر روزهاي آينده کاهش مي‌يابد

يک عضو شوراي پول و اعتبار اظهار داشت: به طور رسمي در شورا صحبتي از رفع تحريم سوئيفت بانکي نشده است اما برخي از خبرها اميدواري‌هايي از اين بابت ايجاد کرد.به گزارش ايسنا ،محمد حسن‌نژاد خاطرنشان کرد: برآيند مذاکرات ايران در نيويورک و گفت‌وگو‌ي تلفني رييس جمهور با رييس جمهور آمريکا اميدواري‌هايي را ايجاد کرده است و ما در بخش اقتصاد خوش‌بين هستيم که با کاهش تحريم‌ها مواجه شويم، اما بايد بپذيريم که نمي‌شود انتظار داشت در مدت کوتاهي همه تحريم‌ها برداشته شود.

وي افزود: اين موضوع که تحريم جديدي به تحريم‌هاي سابق اضافه نشود و شيب تحريم‌ها رو به کاهش باشد خود يک اميدواري در بازار ايجاد مي‌کند کمااينکه در روزهاي اخير شاهد اثرات آن در بازار و مراودات اقتصادي بوده‌ايم.

اين عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به صحبت‌هاي چند روز اخير رييس کل بانک مرکزي در مورد نرخ ارز، گفت: من فکر مي‌کنم رييس بانک مرکزي اگر هم نظري خاصي بر روي نرخ ارز دارد نبايد آن را اعلام مي‌کرد چرا که همين اعلام به بازار جهت و سمت و سو مي‌دهد و اثرات منفي خواهد داشت.

وي ادامه داد: آنچه که در قانون آمده است مديريت شناور نرخ ارز است، اما آنچه که مشخص است نرخ واقعي ارز بسيار پايين‌تر از آنيست که در بازار شاهد هستيم و اينکه بگوييم در صورت کاهش بيشتر قيمت ارز صادرکنندگان دچار مشکل مي‌شوند منطقي و علمي نيست.

نماينده مردم مرند در مجلس شوراي اسلامي تصريح کرد: آنچه که بايد به آن اميدوار بود کاهش بيشتر قيمت ارز است و با توجه به تاثيرات سياسي و تحولات اخير در مراودات سياسي بين ايران و کشورهاي بزرگ جهان اين اميدواري وجود دارد که در صورت عدم دخالت و يا تصميمات غيرکارشناسي کاهش قيمت ارز ادامه پيدا کند؛ ضمن آنکه در روزهاي آينده شاهد تاثير تصميمات اقتصادي در بازار ارز نيز خواهيم بود و اين تصميمات در کنار موضوعات سياسي مي‌تواند سرعت بيشتري به کاهش نرخ ارز بدهد. اين در حالي است که ،بازار ارز و سکه در نخستين واکنش به تحولات سياسي در حاشيه اجلاس سالانه سازمان ملل متحد در آمريکا، با ريزش قيمتها هفته را آغاز کرد.

نرخ فروش هر قطعه سکه تمام بهار آزادي طرح جديد در بازار 945 هزار تومان، طرح قديم 940 هزار تومان، نيم سکه 495 هزار تومان، ربع سکه 300 هزار تومان و گرمي 200 هزار تومان اعلام شد.

همچنين نرخ هر گرم طلاي زرد 18 عيار در بازار داخلي حدود 96 هزار تومان و نرخ هر اونس طلا در بازارهاي جهاني 1337 دلار است.در همين حال، صرافان بازار ارز نرخ هر دلار آزاد را براي فروش 2965 تومان، هر يورو 4025 تومان، هر پوند را 4800 تومان و هر درهم امارات را 808 تومان اعلام کردند.

تشکيل اتاق مشترک ايران و امريکا فعلا امکان‌پذير نيست

زمزمه‌هاي تشکيل اتاق مشترک ايران و آمريکا پس از ديدارهاي مقامات دو کشور در حاشيه اجلاس سازمان ملل در نيويورک و به خصوص مکالمات تلفني روحاني و اوباما در حالي قوت گرفته است که نايب رئيس اتاق بازرگاني، صنايع و معادن و کشاورزي ايران مي‌گويد: ايجاد اين اتاق مشترک در شرايط فعلي امکان‌پذير نيست.

پدرام سلطاني در گفتگو با مهر درباره زمزمه‌هاي تشکيل اتاق مشترک ايران و آمريکا پس از ديدارهاي مقامات ايران و آمريکا در حاشيه اجلاس سازمان ملل و به خصوص مکالمات تلفني روحاني و اوباما، گفت: در ابتدا بايد دو کشور در مورد راه اندازي اتاق مشترک بازرگاني ابراز تمايل و اعلام آمادگي کنند، البته مي توان با همکاري لازم با ساير مراجع نسبت به تشکيل اين اتاق اقدام کرد.

وي ادامه داد: بايد فضاي تجاري ميان دو کشور ايران و آمريکا مساعد شود و پس از آن اتاق مشترک شکل گيرد اما با توجه به مشکلات بين دو کشور و به خصوص تحريم‌هاي يک جانبه آمريکا فضاي توسعه و رونق تجارت بين دو کشور فراهم نيست؛ بنابراين ايجاد اتاق مشترک در شرايط فعلي چندان امکان پذير نيست.نايب رئيس اتاق بازرگاني، صنايع و معادن و کشاورزي ايران ادامه داد: در آئين نامه ها و قوانين مربوط به تشکل هاي مشترک در ايران، تشکيل شوراهاي مشترک بازرگاني بين ايران و آمريکا ديده شده که البته سطح آن پايين تر از اتاق مشترک است.

وزارت بازرگاني آمريکا اعلام کرده مبادلات تجاري اين کشور با ايران در چهارماهه نخست سال 2013 با افزايش 40 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن مواجه بوده است. بر اين اساس در اين مدت مبادلات تجاري دو کشور به 120.1 ميليون دلار بوده است که علي رغم اجراي تحريمهاي سخت گيرانه با افزايش مواجه است.

کمبود گاز جدي است

وزير نفت با بيان اينکه دولت نظرنهايي خود را درباره قيمت بنزين در چندروزآينده اعلام خواهد کرد،گفت:در حال حاضر درحال مطالعه هستيم و با توجه به نظر مجلس و ارزيابي هاي دولت درباره نرخ بنزين تصميم خواهيم گرفت.

بيژن نامدار زنگنه در گفت و گو باخانه ملت، دراين باره که با توجه به افزايش قاچاق بنزين ،قيمت اين فرآورده را تغيير خواهيد داد، گفت: چند روزي صبرکنيد دولت نظرش را اعلام مي کند، در حال حاضر درحال مطالعه هستيم و با توجه به نظر مجلس و ارزيابي هاي دولت دراين باره قيمت بنزين تصميم نهايي خواهيم گرفت.

زنگنه با ابراز نگراني از کمبود گاز ، با بيان اينکه بايد تلاش کنيم فازهاي پارس جنوبي وارد مدار شوند، افزود: بايد واقعيات را ببينيم که آخر امسال يا وسط سال 93 يا آخر 93 يا ميانه 94 چقدر توليد داريم سپس بايد توليد را با زمان بندي و با سرسختي و پي گيري بالا ببريم.

وزير نفت در اين باره که آيا کمبود به ميزاني هست که در زمستان با قطعي گاز مواجه شويم؟ گفت : قطعي نداريم اما کمبود گاز جدي است که با جايگزيني سوخت مايع در نيروگاهها جبران مي شود. وي در اين باره که به نظر شما قيمت نفت در چه سقفي مناسب است، گفت: قيمت واقعي نفت در بازار تعيين مي شود درحال حاضر 100 دلار است و قيمت خوبي است.

واردات کارد و چاقو ممنوع شد

گمرک ايران در بخشنامه اي به گمرکات کشور اعلام کرد: با دستور ستاد قاچاق کالا و ارز، کنترل ها و نظارت بر ورود برخي اقلام مانند کارد و چاقو تشديد شود.به گزارش مهر، گمرک ايران در بخشنامه اي خطاب به گمرکات اجرايي و مديران کل گمرک اعلام کرد: پيرو نامه ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز، خواهشمند است دستور فرمائيد نسبت به تشديد کنترل ها و اعمال دقت کافي به منظور جلوگيري از ورود برخي اقلام از مبادي ورودي با رعايت کامل مقررات اقدام نمايند.

بررسي نحوه معاملات سهام‌ عدالت در مجلس

رئيس سازمان بورس و اوراق بهادار با اشاره به اينکه طرحي در مجلس براي بررسي معاملات سهام عدالت و تعيين ساختار آن در حال بررسي است، گفت: سامانه جديد معاملاتي بورس در شهرستان‌ها راه‌اندازي شده و به زودي در تهران نيز استفاده مي‌شود.

به گزارش ايرنا ،علي صالح‌آبادي با اشاره به نقش مکمل بازار پول و سرمايه تأکيد کرد: افزايش همکاري‌هاي ميان بازار سرمايه و پول در جلسه ميان بانک مرکزي و سازمان بورس تأکيد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي