جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1385/03/07 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران نسخه شماره 2492


کوتاه و خواندني

دکتر صدر رئيس کل سازمان نظام پزشکي کشور:
به دنبال تصويب قانون نظام پزشکي توسط مجلس تشکيلات انتظامي سازمان نظام پزشکي کشور تغييرات قابل توجهي پيدا کرده است


افراد مسن اختلال در راه رفتن را جدي بگيرند

كنکره پزشکي
برگزاري هشتمين کنگره سراسري ميکروب شناسي ايران


 کوتاه و خواندني 


تابلوي هشت فيل تايلندي نقاش
 در يک حراجي فروخته شد
 
 هشت فيل تايلندي که آموزش نقاشي ديده اند تابلو بزرگ خود را در يک حراجي به قيمت 40 هزار دلار فروختند.
 به گزارش ورلد نيوز، اين هشت فيل نقاش آموزش ديده که يک منظره طبيعي را کشيده اند اولين در نوع خود بوده اند که توانسته اند اثر هنري خود را به اين قيمت بفروشند و نام خود را در کتاب رکودهاي گينس ثبت کنند.
 اين نقاشي که در تابلو بزرگي ترسيم شده توسط جاناتان اسکات آمريکايي به مبلغ 40 هزار دلار خريداري شد تا نام او نيز در کتاب رکوردها ثبت شود.
 
کشف فسيل گونه هاي ناشناخته اي از دايناسورها در آمريک

اجست وجوي دو ساله دانشمندان در معدن متروکه اي در منطقه اي موسوم به Ribge Dinosaur در نهايت منجر به کشف فسيل هاي ارزشمندي شد که حيرت دانشمندان و ديرينه شناسان را به دنبال داشته است.
به گزارش ايسنا، مت موسبروکر از دانشمندان دايناسور شناس و مدير موزه تاريخ طبيعي مورسيون در آمريکا گفت: دو سال تحقيق و جستجو در يک معدن قديمي زغال سنگ در منطقه اي موسوم به Ribge Dinosaur فسيل هاي ارزشمندي را به ما نشان داد که دهه ها از ديدن آنها غفلت کرده بوديم.
در ميان اين کشفيات ارزشمند ترکيب نادري از فسيل ها و رد پاها و نقش پاها بر روي سنگ ها پيدا شد که حيرت ديرينه شناسان را به دنبال داشته است.
به گفته ديرينه شناسان رد پاهاي پيدا شده بر روي سنگ ها احتمالا متعلق به گونه هاي ناشناخته اي از دايناسورها بوده است.
وي در خصوص اين کشف بزرگ گفت: حقيقتا آن چه را که مي ديدم نمي توانستم باور کنيم. اين کشفيات ارزشمند، نخستين آثار پاي کشف شده در کلورادوي آمريکا هستند.
به گزارش ايسنا، اين مطنقه که در 15 مايلي غرب دنور آمريکا واقع شده، مکاني است که نخستين فسيل دايناسور و ردپاي متعلق به آنها در غرب کشف و شناسايي شد.
اين ردپاها و فسيل ها متعلق به 150 ميليون سال پيش يعني پيش از شکل گيري کوه هاي راکي است.  اين کشفيات شامل هفت گونه فسيل متعلق به دايناسورهاي گوناگون است که تمامي اين فسيل ها در محيطي مرطوب و در اطراف يک رودخانه کهن فشرده شده اند.
دانشمندان اعلام کردند براي کشف فسيل هاي بيشتر به اکتشافات خود در روزهاي آتي نيز ادامه خواهند داد.

براي داشتن مغزي فعال شکلات بخوريد

بررسي محققان آمريکايي نشان مي دهد خوردن شکلات از نوع شيري مي تواند فعاليت مغز را تقويت کند.
به گزارش رويترز دکتر برايان رائود نبوش از دانشگاه ويلنيگ جيسوئيت آمريکا گفت: شکلات حاوي موادي است که شبيه محرک عمل مي کنند.
 وي گفت اين مواد که برخي از آنها شامل تئوبرومين، فنتيلامين و کافئين هستند به خودي خود درصد هوشياري و توجه را افزايش مي دهند و آن چه ما کشف کرده ايم اين است که شما مي توانيد با مصرف شکلات تاثيرات تحريک کننده آن را دريافت کنيد که اين تحريکات سپس منجر به افزايش فعاليت ذهني مي شود.
اين محققان بر روي گروهي داوطلب که انواع مختلفي از شکلات ها را بايد مصرف مي کردند براي بررسي تاثير انواع شکلاتها در اين زمينه مطالعه کرده اند.
تحقيقات قبلي نيز نشان داده است که ريزمغذي هاي موجود در مواد غذايي که حاوي گلوکز هستند جريان خون را افزايش داده و به اين ترتيب بازده و عملکرد فعاليت هاي ذهني و ادراکي را بهتر مي کند.

 


 جمع آوري کارگاه هاي غير بهداشتي توليد پنير در پلدشت

اروميه - خبرنگار آفرينش
طي يک ماه گذشته 8 کارگاه توليد پنير غير بهداشتي و فاقد پروانه بهداشتي در پلدشت جمع آوري شده است.
کارشناسان مرکز بهداشت و درمان پلدشت گفت: از اين کارگاه ها که در روستاهاي پلدشت فعاليت مي کردند 1734 کيلوگرم پنير غير بهداشتي کشف و ضبط شده است.
محمد حسن زاده همچنين افزود: در اين راستا 12 نفر متخلف نيز به مقامات قضايي معرفي شدند.
ارزش پنيرهاي غير بهداشتي کشف شده را 23 ميليون و 460 هزار ريال عنوان کرد.

زناني که از مواد لبني فراوان استفاده مي کنند بيشتر  فرزندان دوقلو به دنيا مي آورند

نتايج پژوهش ها نشان مي دهد زناني که مواد لبني به ميزان فراوان استفاده مي کنند بيشتر از زناني ديگر, فرزندان دوقلو به دنيا مي آورند.
پژوهشگران مي گويند پروتئين موجود در جگر دامهاي شير ده عاملي است که به آوردن نوزادان دو قلو در مادراني که لبنيات فراوان مصرف مي کنند منجر مي شود.
به گفته پژوهشگران مصرف لبنيات سبب مي شود تا تخمک هاي بيشتري توليد شود و احتمال بدنيا آمدن فرزندان دو قلو افزايش يابد

اگر زياد دچار اضطراب مي شويد مراقب باشيد
شما مستعد ابتلا به افسردگي هستيد

اگر  زياد دچار اضطراب مي شويد مراقب باشيد زيرا بررسي ها نشان مي دهد افرادي که زياد مضطرب هستند مستعد ابتلا به افسردگي نيز هستند.
موسسه ملي سلامت روان آمريکا اعلام کرد، متخصصان اعصاب و روان مدت زمان مديدي در پي کشف رابطه بين اضطراب و افسردگي بودند تا اين که سرانجام مشخص شد اضطراب يک عامل تشديد کننده و مولد افسردگي است و نه يک علامت براي  آن.
محققان با بررسي روي نمونه هاي انساني مبتلا به افسردگي دريافته اند ميزان هورمون کورتيزول که مولد استرس است، در خون اين افراد به وضوح بالاست.
اين بررسي ها نشان مي دهد همين مقادير افزايش يافته کورتيزول زمينه بروز افسردگي را در اشخاص ياد شده آماده کرده است.  دانشمندان اميدوارند اين يافته، آنان را در کشف روش هاي درماني جديد براي افسردگي ياري کند.

براي پيشگيري از ابتلا به سرطان ويتامين اي بخوريد

پژوهشگران مي گويند مشتق ويتامين "اي" مي تواند موجب از بين رفتن سلول هاي سرطاني شود.
به گزارش رويترز ، برخي مردم ترکيبات  ويتامين  اي به خاطر خواص آنتي اکسيداني آن به صورت مکمل غذايي مصرف مي کنند.
محققان مرکز جامع سرطان دانشگاه اوهايو به اين نتيجه رسيدند که تغيير ساختار اين مولکول توانايي آن را براي کشتن سلول هاي سرطاني در محيط آزمايشگاه پنج تا 10برابر افزايش مي دهد.
چينگ شي چن استاد طب داخلي گفت: چنين ماده اي به کاهش خطر ابتلا به سرطان پروستات، روده بزرگ و ساير سرطان ها کمک مي کند.
اين يافته ها مي تواند به تهيه ماده موثري بينجامد که هم خاصيت شديد ضد سرطاني دارد و هم از خواص آنتي اکسيدان برخوردار است.

 

 


ساخت روباتي با توانايي نشستن

 محققان ژاپني روباتي شبيه انسان را ساختند که مي تواند مثل انسان بر روي پا بايستد و بنشيند.
به گزارش پايگاه اينترنتي ديلي نيوز ، قد اين روبات انسان نما 35 سانتي متر و وزن آن يک و نيم کيلوگرم است.
حرکت هاي اين روبات کوچک توسط برنامه هاي کامپيوتري کنترل مي شود و براي ايجاد تغييرات در حرکت هاي اين روبات مي توان نرم افزارهاي جديدي را جايگزين کرد.
گفتني است اين روبات تا پاييز سال جاري به بازار خواهد آمد.

توسط شرکت خودروسازي هوندا :
روبات افکارسنج ساخته شد

شرکت خودروسازي ژاپني هوندا با استفاده از تکنولوژي جديدي امکان کنترل حرکات ساده روبات ها توسط سيگنال هاي مغزي را به وجود آورده است.

به گزارش مهر، اين تکنولوژي که در لابراتوارهاي عصب شناسي ATR گسترش يافته است، در آينده جايگزين صفحه کليدهاي کامپيوتري يا تلفن هاي همراه خواهد شد. همچنين به افراد مبتلا به آسيب هاي نخاعي نيز کمک فراواني خواهد کرد.
دانشمندان ژاپني با استفاده از اسکنر "ام آر آي"، سيگنال هاي مغزي را به دست يک روبات منتقل کردند. در اين آزمايش يک فرد نخست با استفاده از دستگاه "ام آر آي" دستش را مشت، سپس انگشتانش را باز کرد و سرانجام با دستش يک علامت V شکل ساخت. چند ثانيه بعد روبات مورد نظر نيز تمامي اين حرکات را انجام داد.
به گفته يوکي ياسو کاميتاني پژوهشگر ATR، دانشمندان در نظر دارند تا روباتي را که قادر به خواندن افکار است، در حد امکان کوچکتر و سبکتر طراحي کنند تا شبيه يک کلاه روي سر افراد قرار گيرد و قابل حمل باشد.
به اعتقاد مسئولان هوندا، اين تحقيق نه تنها امکان تقويت سيستم "آسيمو"، روبات دو پاي هوندا را فراهم مي سازد، بلکه در پيشرفته تر ساختن تکنولوژي خودروها نيز موثر خواهد بود. 
"آسيمو" روبات دو پاي شرکت هوندا قادر به راه رفتن، رقصيدن و سخن گفتن است.


  دکتر صدر رئيس کل سازمان نظام پزشکي کشور:
 به دنبال تصويب قانون نظام پزشکي توسط مجلس تشکيلات انتظامي سازمان نظام پزشکي کشور تغييرات قابل توجهي پيدا کرده است 

نخستين همايش انتظامي سراسر کشور با حضور رياست قوه قضائيه آيت الله شاهرودي و رئيس کل سازمان نظام پزشکي کشور، اعضاي شوراي عالي و هيئت عالي انتظامي نظام پزشکي، 180 تن از دادستان هاي انتظامي، روساي هيئت هاي بدوي انتظامي 180 شهرستان، روساي هيئت هاي تجديد نظر مراکز استان هاي کشور پنج شنبه گذشته برگزار شد.
به گزارش سرويس علمي آفرينش، دکتر سيدشهاب الدين صدر و رئيس کل سازمان نظام پزشکي کشور در اين همايش گفت: به دنبال تصويب قانون نظام پزشکي توسط مجلس شوراي اسلامي تشکيلات انتظامي سازمان نظام پزشکي کشور تغييرات قابل توجهي پيدا کرد که موجب تسريع در روند رسيدگي به پرونده هاي مطروحه در هيئت هاي انتظامي پزشکي شده است که رضايتمندي مردم و جامعه پزشکي را به دنبال داشته است.
صدر افزود: يکي از سياست هاي رياست قوه قضائيه احياي دادسراها بوده است و در قانون جديد نظام پزشکي نيز ايجاد دادسرا در مرکز نظام پزشکي پيش بيني شده است لذا طي يک سال گذشته در 180 شهرستان کشور در مراکز نظام پزشکي دادسراي انتظامي نظام پزشکي در سراسر کشور کار رسيدگي به مشکلات مردم در اين بخش را عهده دار هستند.
وي افزود: در حال حاضر در 180 شهرستان کشور هيئت هاي بدوي انتظامي، 180 دادستان انتظامي، 33 هيئت تجديد نظر در استان ها تشکيل و مشغول به فعاليت مي باشند، همچنين هيئت هاي انتظامي نظام پزشکي همکاري صميمانه و نزديکي با قوه قضائيه دارند و در تمامي بخش هاي انتظامي سازمان از جمله هيئت عالي انتظامي ، هيئت هاي بدوي انتظامي نمايندگاني از طرف رياست قوه قضائيه حضور دارند.
دکتر صدر ادامه داد: براي اولين بار در کشور قانون رسيدگي به تخلفات صاحبان حرف پزشکي و آئين دادرسي در شوراي عالي نظام پزشکي تهيه، تدوين و تصويب گرديده و در سال گذشته به شهرستان ها و مراکز نظام پزشکي سراسر کشور ابلاغ گرديد و روند رسيدگي به پرونده ها در حال حاضر براساس اين آئين نامه مي باشد.
دکتر صدر با بيان اين که اقتصاد درمان در کشور ما دچار يک بيماري مزمن است، اضافه کرد:  بر همين اساس نظام تعرفه گذاري نيز در کشور دچار مشکل است و چون دستگاه هاي دولتي وزارت بهداشت و رفاه نيز در اين کار مداخله مي کنند و ملاحظاتي را در اعلام تعرفه هاي واقعي دارند، معمولا سبب مي شود که تعرفه هايي که اعلام مي کنند فاصله زيادي با تعرفه هاي واقعي داشته باشد. اساسا دستگاه هاي مختلف به خود اجازه مي دهند مستقيما يا با به کارگيري ابزارهاي مختلف غير قانوني همکاري را تحت فشار قرار دهند.
دکتر صدر افزود: امروز در کشور براساس جمع بندي وزارت بهداشت 80 درصد خدمات سرپايي توسط پزشکان به صورت خصوصي در مطب هاي مختلف و 20 درصد خدمات بستري در بيمارستان هاي خصوصي ارايه مي شود و برخوردهايي که توسط دستگاه هاي اجرايي و بر خلاف اختيارات قانوني با همکاران مي شود که گاهي ناپسند است، موجب ايجاد مشکلاتي در سطح استان ها مي شود.


  افراد مسن اختلال در راه رفتن را جدي بگيرند 

بررسي پژوهشگران آمريکايي نشان مي دهد اختلال در راه رفتن و عدم تعادل نخستين نشانه بيماري آلزايمر است.
به گزارش بي.  بي.  سي ، تحقيقات پژوهشگران دانشگاه واشنگتن آمريکا بر روي بيش ار دو هزار فرد مسن نشان مي دهد چنين نشانه هاي فيزيکي با افزايش خطر زوال عقل در ارتباط است.
اين تحقيق نشان ميدهد در هيچ يک از مطالعه شوندگان نشانه اي از آلزايمر ديده نشد اما پس از شش سال  319 نفر به اين بيماري دچار شدند که از اين تعداد 221 نفر از آلزايمر رنج مي بردند.
دراين تحقيق نشان داده شد افرادي که به ورزش مي پردازند يک سوم ديگران به زوال عقل مبتلا مي شوند.
دکتر لارسن مجري اين تحقيقات گفت: درصورتي که تغييرات فيزيکي مانند اختلال در راه رفتن و تعادل در بروز آلزايمر به تاييد برسد، اين تحقيق مي تواند به توضيح اين مطلب که تمرينات فيزيکي خطر بروز زوال عقل را کاهش مي دهد، کمک کند.
اين محققان بر اين باورند ورزش مي تواند از پيشرفت اين بيماري جلوگيري به عمل آورد .
تحقيقات پيشين نشان حاکي از آن بود، ورزش ممکن است خطر بروز آلزايمر را بوسيله افزايش خون رساني به مغز، کاهش دهد.
تحقيق پيشين دکتر لارسن نشان داده بود، تمرينات ورزشي منظم خطر بروز زوال عقل و آلزايمر را تا  40 درصد کاهش مي دهد.
گفتني است نتايج اين تحقيق در مجله  «آرشيو طب داخلي» به چاپ رسيده است،


 كنکره پزشکي
 برگزاري هشتمين کنگره سراسري ميکروب شناسي ايران 


هشتمين کنگره سراسري ميکروب شناسي ايران با حضور اساتيد داخلي و خارجي در اصفهان برگزار شد .
به گزارش واحد مرکزي خبر، رييس اين کنگره افزود: دراين کنگره که طي سه روز در هتل عباسي اصفهان برگزار شد, محققان داخلي و خارجي تازه ترين يافته هاي علمي خود را ارائه کردند.
دکتر عبدالعزيز رستگارلا ري تعداد مقالا ت ارسال شده به اين کنگره را 726مقاله عنوان کرد و گفت: ازاين تعداد 206 مقاله پذيرفته,  که تعداد 150 مقاله بصورت پوستر و مابقي بصورت سخنراني ارائه شد.
وي تعداد شرکت کنندگان در کنگره سراسري ميکروب شناسي ايران را 800 نفراعلا م کرد و افزود: براي اولين بار , اين کنگره علمي با حضور دانشمنداني از کشورهاي فرانسه , سوئيس , بلژيک و کانادا برگزار شد.
رييس هشتمين کنگره سراسري ميکروب شناسي ايران از پرفسور" کوروالا ن"رييس انستيتو پاستور پاريس و پرفسور " ديويس " از کانادا و استاد دانشگاه علمي کلمبيا بعنوان شرکت کنندگان برجسته اين کنگره علمي ياد کرد.
وي آنتي بيوتيک ها و عوامل ضدباکتريايي,  باکتري شناسي باليني ,روش هاي تشخيص و تايپينگ باکتري,  باکتري شناسي موادغذايي,  بهداشتي و آرايشي باکتري شناسي آب,  فاضلا ب و صنعتي,  باکتري شناسي دام,  طيور و آبزيان عفونت هاي بيمارستاني باکتريها و اپيدميولوژي عفونتهاي بيمارستاني ازجمله عناوين مقالا ت ارائه شده در اين کنگره برشمرد.
هشتمين کنگره سراسري ميکروب شناسي ايران از روز سه شنبه به مدت سه روزبه ميزباني شرکت داورسازي "اکسير" وابسته به سازمان تامين اجتماعي درهتل عباسي اصفهان برگزار شد .


 
ورزشي
سياسي و سياسي خارجي
هنري
استانها و شهرستانها
پزشکي و علمي
دانشگاه و خبر
دانشگاه
اقتصادي
تست