جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4541

بداخلاقي‌ها کنار گذاشته شود؛
دكتر روحاني: بايد جاي خالي لابي ايران را در آمريکا پرکنيم

رئيس قوه قضاييه:
مردم براي تغيير فضاي عمومي كشور به عقلانيت و تدبير و اعتدال راي دادند


سوريه به سمت خلع سلاح حرکت مي‌كند


اوباما: به تعطيلي دولت پايان دهيد


مخالفان براي ايران جاسوسي مي‌كنند!

سخنراني نتانياهو در سازمان ملل با طعم "روحاني ستيزي"؛
اسرائيل آماده است به اقدام نظامي يکجانبه عليه ايران اقدام کند


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

آيت الله هاشمي رفسنجاني تاكيد كرد:
لزوم جذب و استفاده مناسب‌تر از دانشمندان ايراني خارج از کشور


ديده‌بان حقوق بشر : 115 هزار تن در سوريه کشته شده‌اند

لاريجاني:
رئيس‌جمهور در نيويورک از منافع ملي به‌خوبي دفاع کرد


قاچاق مواد شيميايي از ليبي براي تروريستها در سوريه


رونمايي از اسپکترومترهاي اپتيکي در دانشگاه تهران


دوچرخه به جاي ماشين عروس در يک جشن عروسي گروهي در چين


سرمقاله


 بداخلاقي‌ها کنار گذاشته شود؛
 دكتر روحاني: بايد جاي خالي لابي ايران را در آمريکا پرکنيم 

رييس‌جمهور در گفت‌وگوي خود با خبرنگاران در حاشيه جلسه هيات دولت تاکيد کرد که ملت عزيز ايران بايد بداند که مسائل سياست خارجي پيش‌رو راه همواري نيست و ما راه دشواري را پيش‌رو داريم و نمي‌شود، مشکلات هشت ساله و 10 ساله را در 10 روز حل و فصل کرد و فراز و نشيب‌هاي زيادي در دنياي سياست وجود دارد.به گزارش ايرنا، رييس‌جمهور در ادامه به دروغ‌افکني‌هاي رژيم صهيونيستي عليه ايران قبل و بعد از سفر به نيويورک و حين اين سفر اشاره کرد و گفت: ما مي‌خواستيم اين فضا را براي اسرائيل سخت کنيم و اين‌که افکار عمومي آمريکا را متوجه نادرست بودن ادعاهاي رژيم صهيونيستي کنيم.وي افزود:اسرائيل لابي قوي در آمريکا دارد و با استفاده از اين لابي فشار مي‌آورد و ما بايد جاي خالي لابي قوي ايران را در آنجا پر کنيم و کاري کنيم که برخي تلاش کنند که افکار و نظرات ايران را بيان کنند و به گوش افکار عمومي آنجا برسانند، البته در اين راستا ايراني‌هاي مقيم آمريکا مي‌توانند نقش بسيار مهمي داشته باشند و اولين قدم را بردارند؛ چرا که همه ايراني‌ها صدا و سيماي ما در ايران هستند و مي‌توانند واقعيت ايران را منعکس کنند.

وي در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود با بيان اين‌که مقامات آمريکايي اصرار داشتند که بين دو رييس‌جمهور ايران و آمريکا ملاقاتي صورت بگيرد، تصريح کرد: از چند روز قبل از سفر به نيويورک پيام‌هايي را در اين زمينه ارسال کردند. اولين پيام روز جمعه قبل از سفر ارسال شد و پيام‌هاي بعدي تا قبل از آغاز سفر ارسال شد. در مجموع قبل از سفر پنج پيام در اين زمينه از سوي آمريکايي‌ها ارسال شدند و ما پاسخي به اين پيام‌ها نداديم و به دوستانم در وزارت خارجه گفتم که وقتي وارد نيويورک شديم در اين زمينه تصميم مي‌گيريم. در آنجا نيز اين پيام‌ها و صحبت‌ها وجود داشت، ولي فرصت توافق روي جزئيات تمام ابعاد و زواياي اين موضوع نبود.

روحاني ادامه داد: بحث‌ها در اين زمينه ادامه داشت و بعد از روز سه‌شنبه جوي در رسانه‌ها بخصوص رسانه‌هاي آمريکايي ايجاد شد مبني بر اين‌که ايران در اين سفر آمريکا را تحقير کرده است و يا اين‌که روحاني دست رد به اوباما زده است و کاخ سفيد تحقير شد. من از اين حرکت و روند رسانه‌ها که شايد بخشي از آن طبيعي بود و بخشي از آن را مخالفين و صهيونيست‌ها دامن مي‌زدند، خوشحال نبودم؛ چرا که اساسا بحث تحقير نيست و من در مصاحبه‌اي که انجام دادم به اين موضوع اشاره کردم. درخواست ملاقاتي بود، ما با ملاقات مشکلي نداشتيم، ولي مقدمات و شرايط لازم در اين زمينه فراهم نشد.

رييس‌جمهور در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود گفت: مردم بايد بدانند که مسائل سياسي خارجي پيش‌رو راه همواري نيست و ما راه دشواري پيش‌رو داريم و نمي‌شود مشکلات هشت ساله و يا 10 ساله را در 10 روز حل و فصل کرد. فراز و نشيب زيادي در دنياي سياست وجود دارد.روحاني گفت: آقاي اوباما در تماس تلفني که داشتند، گفتند که ما مشکلات فراواني در داخل آمريکا داريم و شما نيز همين‌طور و بايد فکري کنيم که از مشکلات عبور کنيم.

وي با بيان اين‌که معتقدم تلاش شد اولين قدم‌ براي بازگشت از راه اشتباهي که ديگران رفته‌اند برداشته شود، گفت: البته تاکيد مي‌کنم که همه مسائل با يک تلفن و دو جلسه حل نمي‌شود.

رييس‌جمهور خطاب به مردم ايران يادآورشد: به ملت ايران عرض مي‌کنم که استواري و استقامت آنها، نشاط، هوشياري و بيداري آنها و خلق حماسه سياسي توسط ايران و اعتماد بين دولت و ملت و يا به معناي ديگر بين نظام و ملت کار خود را کرده و فضا را عوض کرده و دنيا آمادگي جديدي دارد و ما تلاش مي‌کنيم که در اين فضا بتوانيم به اهداف خود برسيم.

روحاني گفت: ممکن است يک هفته يا دو هفته، يک يا دو ماه طول بکشد و به نتيجه نرسد، اما مسير براي رسيدن به نتيجه
روشن است.

رييس جمهور با اشاره به اينکه لحن اروپايي‌ها و لحن دبيرکل و رييس جمهور آمريکا در مذاکرات کاملا با گذشته تغيير کرده است، تصريح کرد: نامه اولي اوباما پس از انتخابات براي تبريک و مطرح کردن مسائل ديگر به من نوشت، در همان نامه لحن عوض شده بود و همچنين در مذاکره تلفني هم کاملا مشهود بود که لحن عوض شده است اما يادمان باشد اين قدم اول است.

رييس جمهور که در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران سخن مي‌گفت ، همچنين با تاکيد بر اين‌که بايد حواسمان باشد در ميان مردم انتظار قدم آخر را ايجاد نکنيم، تصريح کرد: رسانه‌ها حواسشان باشد و فکر نکنند با يک سفر ملاقات ، 35 سال مشکلات و يا 10 سال مشکلات هسته‌اي حل شده است و فکر نکنند همه مسائل تمام شده است.

رييس جمهور همچنين در جواب سوالي در مورد منتقدان مذاکره با آمريکا و اين‌که اين اقدام شما اشتباه تاکتيکي خوانده شده است، تصريح کرد : انتقاد از دولت آزاد است و افتخار ما اين است که انتقادپذير هستيم پس هر کس با هر لحني مي‌تواند انتقاد کند، البته ما دلمان مي‌خواهد لحن مودبانه‌ واخلاقي باشد و اعتراض در چارچوب قواعد بازي باشد.رييس جمهور در جواب سوال ديگري در مورد اتفاقات و حاشيه‌هاي فرودگاه مهرآباد در مراسم استقبال از وي در بازگشت از نيويورک گفت: در اين که با گروه‌هاي خودسر مقابله مي‌کنيم، هيچ ترديدي نيست، اما دولت دلش نمي‌خواهد در اين زمينه شبهه‌اي داشته باشد.

رييس جمهور همچنين در مورد طرح توقف غني‌سازي 20 درصد يادآورشد: مردم مطمئن باشند اصل فناوري و اصل غني‌سازي در ايران قابل گفت‌وگو نيست، اما در مورد ويژگي‌ها و خصوصيات بايد وارد بحث شويم ، اصول ما اين است که در برابر آژانس درهاي سايت‌هاي هسته‌اي را باز گذاشته‌ايم و آنها مي‌توانند نظارت کنند.


 رئيس قوه قضاييه:
  مردم براي تغيير فضاي عمومي كشور به عقلانيت و تدبير و اعتدال راي دادند 

آيت الله آملي لاريجاني رئيس قوه قضاييه از عزم جدي دستگاه قضايي براي مقابله با فتنه‌گران خبر داد و گفت: فتنه‌گران سال 88 و تمام كساني كه خيال فتنه‌گري دوباره دارند، بدانند كه دستگاه قضايي در مقابل آنان خواهد ايستاد و اجازه تحرك به آنان نخواهد داد.

به گزارش اداره كل روابط عمومي و تشريفات قوه قضاييه، آيت ا... آملي لاريجاني در جلسه مسئولان عالي قضايي با اشاره به برخي اظهارنظرها و تحليل‌ها در خصوص عفو اخير برخي محكومان امنيتي فتنه 88 كه در آن مبناي اين عفو و آزادي «باز شدن فضاي كشور در اثر نتيجه انتخابات رياست جمهوري» اعلام شده است، اينگونه تحليل‌ها را نادرست اعلام كرد و گفت : روند عفو و آزادي محكومان از سوي قوه‌قضاييه روندي قانوني و مستمر بوده و موضوع جديدي نيست و آزادي اخير تعدادي از محكومان امنيتي فتنه 88 ربطي به نتيجه انتخابات ندارد.

رئيس قوه قضاييه تاكيد كرد: در طول سه سال اخير در سه نوبت تعدادي از محكومان امنيتي مربوط به فتنه 88 مورد عفو قرار گرفته و آزاد شده‌اند و روند بررسي عفو و آزادي اخير محكومان نيز قبل از انتخابات رياست جمهوري انجام شده است.

آيت ا... آملي لاريجاني با تاكيد بر اينكه «ما نيز قبول داريم كه فضاي كشور عوض شده است» افزود: رأي مردم براي عوض شدن فضاي عمومي كشور در نتيجه برخي بي‌تدبيري‌ها و بد‌اخلاقي‌هاي دولت گذشته و افراطي‌گري‌هاي آن دوره بود و مردم نيز براي عوض شدن آن فضا به عقلانيت و تدبير و اعتدال رأي دادند و حماسه سياسي آنها البته ربطي به فتنه‌گران ندارد.

رئيس قوه قضاييه اظهار كرد: متاسفانه اخيراً در برخي گزارش‌ها و تحليل ها آمده است كه برخي مسببان فتنه 88 مدعي شده‌اند كه از آزادي اخير محكومان خوشحالند و حتي ادعا كرده‌اند كه اكثر اين محكومان اتهامي نداشته‌اند و قوه قضاييه اتهام‌هاي غلطي به آنها وارد كرده و اين افراد را بي‌گناه محكوم كرده بود اما به صراحت اعلام مي‌كنم كه اين شما مسببان فتنه 88 هستيد كه با رفتار خلاف قانون و مجرمانه خويش اخلال در امنيت كشور نموديد و حال به غلط قوه قضاييه را به صدور احكام نادرست متهم مي‌كنيد.

آيت ا... آملي لاريجاني با تأكيد بر اينكه مردم ايران مردمي بصير و آگاه هستند و به خوبي فتنه‌گران را شناخته‌اند گفت: مردم بصير ايران همواره به حرف حق توجه دارند و در اين دوره نيز به شعار عقلانيت و تدبير رأي داده‌اند و كساني كه گمان مي‌كنند رأي مردم به مسببان و طرفداران فتنه 88 بوده است، در اشتباه‌ محض‌اند.


 سوريه به سمت خلع سلاح حرکت مي‌كند 

 
ايلنا: ولاديمير پوتين تاکيد کرد: مسير امحاي تسليحات شيميايي در سوريه نشان مي‌دهد که ما در سمت‌ و سويي درست در حرکت هستيم.به گزارش از شبکه خبري روسيه اليوم، ولاديمير پوتين، رئيس جمهوري روسيه روزچهارشنبه در همايشي در اين کشور که درخصوص سرمايه‌گذاري برگزار شده بود، اعلام کرد که هماهنگ بودن اقدامات طرف‌هاي ذيربط در حل و فصل بحران سوريه اجازه مي‌دهد که از گزينه نظامي دوري شود.

وي عنوان داشت: من بر اين باور هستم که اگر به فعاليت‌هايمان در اين سطح از هماهنگي ادامه دهيم، ديگر نيازي به متوسل شدن به زور و افزايش تعداد تلفات در سوريه نخواهد بود.رئيس جمهوري روسيه تصريح کرد که عدم برابري‌هاي اقتصادي به وقوع درگيري‌ها و تشديد اقدامات راديکالي و تروريستي مي‌انجامد.


 اوباما: به تعطيلي دولت پايان دهيد 

 
بي‌بي‌سي: رئيس‌جمهوري آمريکا در واکنش به "تعطيلي دولت" تاکيد کرده است که به جمهوري‌خواهان اجازه نمي‌دهد برنامه پيشنهادي وي براي اصلاحات بيمه درماني همگاني را قرباني تصويب بودجه دولت کنند.رئيس‌جمهوري آمريکا، جمهوري‌خواهان محافظه‌کار در مجلس نمايندگان را به خاطر تعطيلي دولت مقصر خواند و گفت "يک جناح از يک حزب" مسئول اين تعطيلي است.وي در کاخ سفيد به خبرنگاران گفت: "اين‌ها دولت را به خاطر يک جهاد ايدئولوژيک تعطيل کرده‌اند تا نگذارند بيمه درماني فراگير به ميليون‌ها آمريکايي برسد."

باراک اوباما بار ديگر از کنگره خواست که "بودجه را براي دولت تصويب کند، به تعطيلي دولت پايان بدهد و جلوي يک تعطيلي اقتصادي را بگيرد".با سپري‌شدن نخستين روز از تعطيلي تحميلي دولت آمريکا، بن‌بست در واشنگتن درباره بودجه دولت فدرال همچنان ادامه دارد.


  مخالفان براي ايران جاسوسي مي‌كنند! 

ايسنا: دولت بحرين مخالفان اين کشور را به جاسوسي براي ايران متهم کرد. دولت بحرين در بيانيه‌اي اعلام کرد که از بين 50 تن از مخالفان دستگير شده‌اي که به پنچ تا 15 سال زندان محکوم شدند تعدادي از آنها، به جاسوسي براي ايران و ايجاد آشوب در اين کشور با آنچه که حمايت ايران خوانده شد، متهم هستند.بنابر گزارش پايگاه اطلاع‌رساني شبکه الجزيره، در اين بيانيه آمده است که تعدادي از اين 50 نفر که به ايجاد "گروه‌هاي تروريستي" براي براندازي نظام و جلوگيري از فعاليت نهادها و موسسات متهم هستند، به جاسوسي براي کشورهاي بيگانه و تلاش براي جاسوسي با هدف انجام اقدامات خصمانه عليه پادشاهي بحرين محکومند.اين بيانيه به تعداد اين افراد اشاره‌اي نکرد.در ادامه اين بيانيه ادعا شده است که اتهام اين افراد جاسوسي براي ايران ثابت شده است و آنها با اعضا و مسوولان ايراني در ارتباط بوده و اطلاعاتي از داخل بحرين را در اختيار آنها قرار مي‌دادند.


 سخنراني نتانياهو در سازمان ملل با طعم "روحاني ستيزي"؛
 اسرائيل آماده است به اقدام نظامي يکجانبه عليه ايران اقدام کند 

بنيامين نتانياهو نخست وزير اسرائيل در مجمع عمومي سازمان ملل متحد حاضر شد و به سخنراني پرداخت.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، نتانياهو بخش اعظم سخنراني اش را به ايران و حسن روحاني رئيس جمهور ايران اختصاص داد و گفت: به روحاني اعتماد نکنيد. اقدامات اخير ايران، فريبکاري است. احمدي نژاد گرگي در لباس گرگ بود اما روحاني گرگي در لباس ميش است.

نتانياهو افزود: اسرائيل آماده است به تنهايي براي جلوگيري از دست يابي ايران به سلاح هسته اي اقدام کند. روحاني شبيه احمدي نژاد نيست. در زمينه برنامه هسته اي ايران، تنها تفاوت ميان اين دو اين است که احمدي نژاد گرگي در لباس گرگ بود اما روحاني گرگي در لباس ميش است . گرگي است که مي تواند چشمان جامعه بين المللي را تغيير دهد.

نخست وزير اسرائيل با اشاره به بخش هايي از کتاب خاطرات و نوشته هاي روحاني گفت: رئيس جمهور ايران نوشته است هنگامي که در تهران در حال مذاکرات هسته اي با وزيران اروپايي بوديم؛ فعاليت در مرکز هسته اي اصفهان ادامه داشت.نتانياهو خطاب به کشورهاي جهان ادامه داد: فشارها عليه ايران را متوقف نکنيد. تنها توافقي که مي توان با روحاني داشت اين است که برنامه هسته اي ايران براي ساخت سلاح هسته اي به طور کامل، برچيده شود.

وي افزود: اگر ثابت شد که ديپلماسي درباره برنامه هسته اي ايران، به بن بست رسيده؛ اسرائيل آماده است به اقدام نظامي يکجانبه عليه ايران اقدام کند. روحاني جز ياران مخلص رهبري است.نخست وزير اسرائيل تاکيد: روحاني فعاليت هاي خود را با اين اقدام آغاز کرد. نخست ، لبخند. سپس ديپلماسي و حرف زدن و وعده دادن و ارائه امتيازات بي اهميت هسته اي . من به مانند هر فرد ديگري اميدوارم بتوانيم سخنان روحاني را باور کنيم اما بايد بر فعاليت هاي ايران تمرکز کنيم. ايراني ها به هنگام مذاکره با قدرت هاي جهاني به طرح هاي هسته اي خود ادامه مي دهند.


 يک نکته از هزاران 

علاوه بر خبرهاي خوبي كه هرروزه از كشف مواد مخدر توسط نيروهاي انتظامي دركشور شنيده مي شود، برخي خبرها درمورد برخورد نامناسب بعضي كمپ‌هاي ترك اعتياد با معتادان موجب ناراحتي جامعه و خانواده آنها گرديده است. متاسفانه در مراکز غير مجاز ترک اعتياد با معتادان برخوردي به دور از انسانيت صورت مي‌گيرد و اين برخوردها شامل کتک‌زدن، سرزيرآب کردن، حبس در قفس و بازداشت در اتاق است.

ضمن اينكه اينگونه رفتارها در اين مراكز موجب سرخوردگي و حتي گرايش افراد به خشونت بيشتر خواهد شد.

ضرورت نظارت بر عملكرد اين مراكز غيرقانوني كه با جان و شخصيت افراد در ارتباط است، كم از كشف چندين كيلو مواد مخدر ندارد!


 ميز خبر 

از سوي رهبر انقلاب صورت گرفت؛

کمک به دانش‌آموزان محروم در آستانه برگزاري جشن عاطفه‌ها

همزمان با برگزاري جشن عاطفه‌ها و جمع‌آوري كمك‌هاي ملت شريف ايران به دانش‌آموزان محروم، حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي با اهداي 250 ميليون ريال در اين امر خير شرکت كردند.

انتصاب يونسي به عنوان دستيار ويژه رئيس جمهور در امور اقوام

حسن روحاني رييس‌جمهوري اسلامي ايران در حکمي حجت‌الاسلام والمسلمين علي يونسي را به عنوان « دستيار ويژه رييس‌جمهور در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي » منصوب کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حسن روحاني رييس‌جمهور ايران در حکمي علي يونسي را به عنوان « دستيار ويژه رييس‌جمهور در امور اقوام و اقليت‌هاي ديني و مذهبي » منصوب کرد.علي يونسي متولد 1330 در شهر نهاوند چهارمين وزير اطلاعات جمهوري اسلامي ايران است. او دومين وزير اطلاعات دولت رئيس جمهور سيدمحمد خاتمي پس از استعفاي اجباري دري نجف آبادي است.

"تلاش براي جذب مخالفين و تبديل دشمنان به مخالفين" و "حفظ بيطرفي در منازعات سياسي" از جمله برنامه هاي يونسي به هنگام معرفي به مجلس شوراي اسلامي براي کسب راي اعتماد به عنوان وزير اطلاعات است.

سناي آمريکا بررسي تحريم کامل نفتي ايران را به تعويق انداخت

سناي آمريکا بررسي و تصويب تحريم هاي بيشتر ايران را به تعويق انداخت.

به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز در حالي که نخستين روز وضعيت " تعطيلي دولت " آمريکا به دليل اختلاف نظر کنگره و دولت فدرال بر سر بودجه پيشنهادي دولت اوباما است ،سناي آمريکا تصميم گرفت بررسي تحريم هاي بيشتر عليه ايران را به بعد از نشست 1+5 با ايران در ژنو سوييس موکول کند.همزمان سناتور جمهوريخواه " باب کراکر" اعلام کرد که سنا درباره گفت و گوهاي در پيش رو ايران و 1+5 و تاثير تصويب تحريم هاي جديد در روند گفت و گو ها بحث کرد و در نتيجه تصميم به تعويق انداختن تصويب تحريم ها گرفت.

با اين حال اين سناتور جمهوريخواه افزود که بيشتر نمايندگان کنگره آمريکا نسبت به ايران ترديد دارند و طرفدار تشديد تحريم ها هستند.گفتني است سناي آمريکا تصويب طرح جديد تحريمي مجلس نمايندگان را به تعويق انداخته است که هدف آن قطع صدور نفت ايران به طور کلي و کاهش يک ميليون بشکه اي در صادرات نفت ايران است.

اين طرح در ماه ژوئيه سال جاري ميلادي به تصويب مجلس نمايندگان رسيده بود و قرار بود طبق تقويم کاري سنا در ماه سپتامبر در مجلس سنا به تصويب برسد.

جان کري: عباس تشکيل کشور فلسطين بدون ارتش را پذيرفت

منابع ديپلماتيک بلندپايه به نقل از وزير خارجه آمريکا فاش کردند که محمود عباس در جريان سفر اخيرش به واشنگتن، ضمن موافقت با تشکيل "کشور بدون ارتش"، امتيازاتي را براي اجراي توافقنامه صلح داده است.

به گزارش ايسنا،‌ به نقل از پايگاه خبري پانوراما، منابع ديپلماتيک بلندپايه اعلام کردند که در ديدارشان با جان کري، وزير خارجه آمريکا که همزمان با سفر اخير محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين به نيويورک انجام شد، کري اعلام کرده که عباس با پيشنهاد تشکيل کشور بدون ارتش موافقت کرده است.

منابع ديپلمات مذکور به نقل از کري اعلام کردند: موافقت عباس با تشکيل کشور بدون ارتش امتياز بزرگي است که به راحتي نمي‌توان به دست آورد؛ چرا که هر کشور داراي حاکميت حق دارد ارتشي داشته باشد.

به گفته اين ديپلمات‌ها، کري همچنين تاکيد کرد که عباس با عقب‌نشيني تدريجي اسرائيل از اراضي فلسطيني از آغاز اجراي توافق نامه صلح موافقت کرده تا به اين وسيله به اسرائيل اطمينان دهد که فلسطيني‌ها توافقنامه مذکور را نقض نمي‌کنند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي، اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري، 2 آپريل 2007

سند در مورد موضوع 2.3 از پيش نويس دستور جلسه

(پروژه دانشگاه مجازي اسلامي)

قسمت بيست و ششم

ارزش ها:

1) احترام به اعتقادات و آيين ديني اسلامي، تمرکز روي ارزش هاي مشترک و ناديده گرفتن اختلافات؛

2) بکارگيري علوم ارتباطات واطلاعات مدرن و فن آوري هاي پيشرفته، همچنين تشويق صلح در جهان؛

3) مبارزه با هرنوع تبعيض نژادي و فرهنگي؛

4) حفاظت از ارزش هاي انساني اسلامي؛

5) محترم شمردن سيستم هاي آموزشي و پژوهشي در دانشگاه هاي عضو، و ارتقاء استانداردهاي آنها.

6) بکارگيري علم در خدمت جامعه، ارزش هاي اسلامي و نيازهاي تمدني ملت مسلمان.

تجزيه و تحليل قوت، ضعف، فرصت و تهديد ( SOWT)

نتايج مطالعات در مورد قوت ها، ضعف ها، فرصت ها وتهديدها وآنهايي که مدل هاي انتخابي استراتژيک را بکار مي گيرند درهر دو هدايت شده اند که مورد زير را توضيح دهند:

قوت ها :

1- يک سيستم مديريت ويادگيري (LMS): اين سيستم شامل همه تسهيلات لازم براي تعامل مبتني بر ساختار اتحاديه است. هدف اين سيستم شناخت همکاري بين دانشگاه هاي عضو در مورد اينترنت مي باشد.

2- يک شبکه وسيع از دانشگاه هاي عضو تحت سرپرستي FUIW

3- استعداد نهايي سرمايه گذاري دانشگاه هاي عضو

4- يک خواست قوي براي سرعت بخشيدن به پياده سازي طرح وتوسعه دانش و علوم درراستاي جهان اسلام.

5- منابع انساني ومديريتي کافي همچنين تعداد کافي از اعضاي دانشکده.

6- تسهيلات علمي مختلف که قرار است دانشگاه هاي عضو در آن شرکت کنند، شامل پايگاه اطلاعاتي داده هاي غير متمرکز.


 آيت الله هاشمي رفسنجاني تاكيد كرد:
 لزوم جذب و استفاده مناسب‌تر از دانشمندان ايراني خارج از کشور 

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تأکيد بر لزوم جذب و استفاده مناسب‌تر از دانشمندان ايراني در خارج از کشور اظهار کرد: درصدد هستيم در سطح بين‌المللي نيز به توسعه و ارتقاي دانشگاه آزاد اسلامي بويژه در اروپا بيشتر بپردازيم.

به گزارش ايسنا، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در ديدار پرفسور سميعي، جراح و متخصص مغز و اعصاب و همراهان وي، با تجليل از شخصيت علمي وي که فردي شناخته شده در جهان در زمينه علوم پزشکي و تحقيقاتي است، گفت: با انگيزه ديني و ملي و حسّ انسان‌دوستانه خدمت به مردم که در دانشمندان و نخبگان ايراني خارج از کشور وجود دارد، اميدوارم زمينه‌هاي مساعد و مناسب براي جذب و استفاده بهتر از ظرفيت علمي و تحقيقاتي اين دانشمندان بيشتر فراهم شود.

وي با اشاره به امکانات مناسب و مستعد مراکز علمي و دانشگاهي کشور، از جمله دانشگاه آزاد اسلامي، در زمينه توسعه کيفي بويژه در علوم پزشکي، گفت: بخش پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي، پس از توسعه کمّي، آمادگي کامل دارد با همکاري و تعامل مستمر و جدي با دانشمندان علوم پزشکي داخل و خارج، از جمله پرفسور سميعي، در زمينه توسعه کيفي و پايدار، مطابق با علوم روز جهان، گام‌هاي بلندي بردارد.

رئيس هيأت مؤسس و هيأت امناي دانشگاه آزاد اسلامي با اشاره به وجود شعبه‌هاي اين دانشگاه در سطح جهان به عنوان يک مرکز علمي بين‌المللي، تاکيد کرد: درصدد هستيم در سطح بين‌المللي نيز به توسعه و ارتقاي دانشگاه آزاد اسلامي بويژه در اروپا بيشتر بپردازيم.

بر اساس اين گزارش، پرفسور سميعي در اين ديدار با ابراز خرسندي از ديدار با آيت‌الله هاشمي رفسنجاني، از وي به عنوان شخصيتي مجرب و عملگرا در جمهوري اسلامي ايران که دغدغه سازندگي داشته و توسعه پايدار در کشور را دنبال مي‌کند، ياد کرد و گفت: به عنوان يک پزشک شناخته شده در سطح جهان، افتخار مي‌کنم که بتوانم در ميهن اسلامي خود منشاء خدمات براي مردم کشورم باشم.

وي همکاري با دانشگاه‌هاي علوم پزشکي ايران، بويژه دانشگاه آزاد اسلامي را در سطح جهان، از جمله اقدامات مفيد و مؤثر خود عنوان کرد و افزود: در بازديدهايي که داشته‌ام، متوجه شده‌ام واحد پزشکي دانشگاه آزاد به پيشرفت‌ها و افتخارات زيادي دست يافته است و من و همکارانم در ايران و سراسر جهان، مي‌توانيم سطح همکاري‌ها را افزايش دهيم و به ارتقاي اين دانشگاه کمک کنيم.

پرفسور سميعي در پايان، تحقيق و پژوهش در کنار کار و تلاش حرفه‌اي را لازمه به‌روز ماندن دانشمندان و نخبگان در سطح جهان دانست و گفت: اميدوارم در دوره جديد کشور، شاهد رفع موانع و هموارتر شدن راه تعامل دانشمندان داخل و خارج از کشور باشيم.


 ديده‌بان حقوق بشر : 115 هزار تن در سوريه کشته شده‌اند 

ديده‌بان حقوق بشر سوريه از کشته شدن حدود 115 هزار تن در درگيري‌هاي دو سال و نيم گذشته در سوريه خبر داد.

به گزارش مهر، به نقل از شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، ديده‌بان حقوق بشر سوريه که مقر آن در لندن، پايتخت انگليس قرار دارد، اعلام کرد در درگيري‌هاي دو سال و نيم گذشته در سوريه، حدود 115 هزار تن کشته شده‌اند.

اين سازمان اعلام کرد: از ميان اين قربانيان، 41 هزار تن غير نظامي هستند که شش هزار تن از اين غير نظاميان را کودکان و چهار هزار تن ديگر را زنان تشکيل مي‌دهند.

همچنين نزديک به 47 هزار سرباز و نيروي ارتش سوريه نيز در درگيري‌هاي اين کشور در سال‌هاي گذشته کشته شده‌اند.

ديده‌بان حقوق بشر سوريه در ادامه تاکيد کرد: تعداد نيروهاي مسلح مخالف که در درگيري‌هاي سوريه کشته شده‌اند، به 23 هزار تن مي‌رسد.

سوريه از دو سال و نيم گذشته شاهد درگيري‌هاي خشونت‌آميز ميان ارتش با گروه‌هاي مسلح در نواحي مختلف اين کشور است.


  لاريجاني:
 رئيس‌جمهور در نيويورک از منافع ملي به‌خوبي دفاع کرد 

نشست مشترک نمايندگان مجلس با دولت تدبير و اميد برگزار شد و رؤساي دو قوه مقننه و مجريه بر ضرورت افزايش تعاملات ميان دو قوه تأکيد کردند.به‌گزارش خانه ملت، نشست مشترک نمايندگان مجلس شوراي اسلامي با دولت تدبير و اميد، با حضور دکتر علي لاريجاني رئيس مجلس، رؤساي کميسيون‌هاي تخصصي و نمايندگان مجلس در نهاد رياست‌جمهوري برگزار شد.دکتر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در اين نشست ضمن تقدير و تشکر از مواضع دکتر روحاني در سفر به نيويورک، گفت: رئيس جمهور با سخنان خود در نيويورک خيلي خوب از منافع ملي ايران دفاع و صيانت کردند.

اصلاح بودجه 92، تعامل دولت و مجلس براي تنظيم لايحه بودجه 93، موضوع انرژي هسته اي، محکوم کردن حرکت هاي افراطي و تکفيري ها در عرصه بين المللي و همچنين محکوم کردن تحريم ها عليه جمهوري اسلامي ايران از ديگر صحبت هاي مطرح شده از سوي رييس مجلس در اين نشست بود.همچنين دکتر حسن روحاني رئيس‌جمهوري اسلامي ايران در اين نشست، با تأکيد بر ضرورت همفکري و تعامل ميان دولت و مجلس براي پيشبرد اهداف و آرمان‌هاي کشور،‌ گفت: ارتباط بيشتر ميان دولت و مجلس کمک مي‌کند تا ما با نظر و تحليل واحدي نسبت به واقعيت‌هاي کشور و جهان نگاه کرده و براي حل مشکلات مردم قدم برداريم.

رئيس‌جمهور درباره مسائل گوناگون کشور از جمله طرح‌ها و برنامه‌هاي اقتصادي دولت براي تأمين کالاهاي اساسي و رفع مشکلات معيشتي مردم، هدفمندي يارانه ها، ديپلماسي عمومي و بين‌المللي جمهوري اسلامي ايران در تعامل با ديگر کشورها و گزارشي از سفر هيأت عالي‌رتبه جمهوري اسلامي ايران به مقر سازمان ملل متحد و قرقيزستان سخنراني کرد.


 قاچاق مواد شيميايي از ليبي براي تروريستها در سوريه  

رسانه هاي تونسي فاش کردند همچنان تعداد زيادي از تونسي‌هاي تکفيري سلفي در کنار گروههاي تروريستي مسلح در سوريه به ارتکاب خشونت و جنايت مشغول هستند.به گزارش مهر، خبرگزاري سوريه گزارش داد يک روزنامه تونسي اطلاعات جديدي را فاش کرده است که قاچاق مواد شيميايي از تروريست‌هاي وابسته به گروه انصارالشريعه در ليبي براي گروه هاي تروريستي مسلح در سوريه از طريق ترکيه با نظارت مقامات اين کشور را مورد تاکيد قرار مي دهد.اين روزنامه افزود افرادي مسلح به همراه 86 خودرو، سه يخچال بزرگ را با خود همراه داشتند که حاوي گاز خردل و سارين بود که آنها را از انبارهاي ارتش ليبي به سرقت برده بودند، اين افراد از طريق ترکيه همانند دفعات قبل به سوريه رفتند، اما طرف ترک اين بار بر خلاف دفعات قبل که محموله ها را براي جبهه النصره مي فرستاد، از ورود آن جلوگيري کرد.


 رونمايي از اسپکترومترهاي اپتيکي در دانشگاه تهران 


 دوچرخه به جاي ماشين عروس در يک جشن عروسي گروهي در چين 


 سرمقاله 

 دولت يازدهم و نگاهي نو به قفقاز و آسياي مركزي

علي رمضاني

استقلال 15 جمهوري پيشين از اتحاد جماهير شوروي يکي از بزرگترين رويدادها‌ي سده بيستم بود و ايران جزو نخستين کشورهايي بود که استقلال اين جمهور‌ي‌ها را به رسميت شناخت. .

در اين دوره در حاشيه درياي مازندران ، ايران با 4 کشورآذربايجان، روسيه ، تركمنستان و قزاقستان همسايه شد و در خط مرزي شمالي خود از منتهي اليه شمال شرقي تا انتهاي شمالي غربي با کشورهاي ترکمنستان، آذربايجان و ارمنستان همسايه شد.. در اين حال 12 کشور جدا شده از شوروي عملا ظرفيت‌هاي مختلف براي مبادله با ايران دارند اما نداشتن راه به آب‌هاي آزاد از مشكلات انها است در مقابل ايران يکي از امن ترين و مناسبترين راه‌‌ها براي دسترسي آنها به آب هاي بين المللي است.گذشته از اين از مشترکات فرهنگي، تاريخي، ديني، پتانسيل‌هاي اقتصادي و تجاري اين کشورها بستر مناسبي براي تعامل آنها با ايران است.

در اين حال با روي كار آمدن دولت جديد در ايران و همچنين انجام نخستين سفر آقاي رو حاني به منطقه در واقع اكنون بسترها و پتانسيل هاي گوناگوني فراروي ايران در آسيا مركزي و قفقاز گشوده شده است. در اين راستاهر چند که اين منطقه براي کشورهاي ديگر مثل آمريکا، چين، اتحاديه اروپا، ترکيه، هند، حتي کشورهاي عربي نيز فرصت مناسبي به شمار مي‌رود و تلاش گسترده اي را براي نفوذ در اين منطقه وسيع آغاز کرده اند اما ايران نيز با توجه به پيوندهاي زباني فرهنگي و ديني با منطقه آسياي ميانه و قفقاز ظرفيت بالايي براي فعاليت‌هاي اقتصادي و تجاري، فرهنگي و حتي امنيتي دارد و اين امر ميتواند براي دولت جديد نوعي اولويت باشد.

به عبارت ديگر يکي از مهمترين و بزرگترين بسترها براي حضور و فعاليت ما در آسياي ميانه و قفقاز ظرفيت هاي فرهنگي است و اين حوزه بايد بيش از مسائل اقتصادي و سياسي مورد توجه قرار گيرد. در بعد ديگري در بخش حمل و نقل و ترانزيت مي‌توانيم به يک انتقال‌دهنده مهم تبديل شويم چرا كه كشورهاي اين منطقه بيشتر راه ارتباطي مناسبي با خاور دور اروپا و امريكا نداشته و ناگزير به بهره گيري از دريا و خليج فارس هستند.

دربعد ديگري دولت يازدهم بايد با هماهنگي و بر اساس برنامه ريزي مشخص کار کند و با کارها و تحقيقات خوبي و هماهنگي در راستاي هم افزايي حرکت ‌کند. در اين شرايط هر چند روسيه بازيگر سنتي و غالب منطقه و چين در حال حاضر نقش روزافزوني پيدا کرده و شريک تجاري نخست اکثر کشورهاي منطقه به شمار مي روند، و حتي اتحاديه اروپا و آمريکا و قدرت‌هاي کوچکتري مثل ترکيه، اسرائيل و هند و عربستان فضاي منطقه را به ميدان رقابت‌ تبديل کرده‌اند اما دولت يازدهم با نگرش جديدي به روابط با دنيا دارد مي‌تواند با تغييراتي در سياست خارجي و اولويت‌بندي‌هاي منطقه‌اي ايران نقش ايران را در
منطقه بالا برد.

آنچه مشخص است حضور در منطقه از طرف ايران به شکل سياسي و اقتصادي و فرهنگي در قالب سفارتخانه ها، رايزني‌هاي اقتصادي و فرهنگي گسترده بوده و همچنان هم ادامه دارد‌.

اما از آنجا كه فعلا سياست آمريکا و غرب و کشورهاي عربي و ترکيه در منطقه، سياست «همه چيز منهاي ايران» است دولت جديد جدا از روابط دوجانبه‌ با تک تک کشورها به سوي منطقه‌گرايي و همگرايي‌هاي منطقه‌اي نيز حركت كند اين امر در صوتي ميسر است كه ديپلماسي موثر و کارآمدي داشته باشيم تا از آسيب‌هاي احتمالي به قدرت ملي و منافع ملي جلوگيري شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي