جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4541


مهلت ثبت نام در آزمون دکتري تخصصي درگروه علوم پزشکي جمعه پايان مي‌يابد


امکان انتخاب حوزه امتحاني پايان ترم براي دانشجويان ارشد پيام‌نور


آغاز فرآيند انتخاب دانشجوي نمونه سال 1392دانشگاه علمي كاربردي


حداکثر نيمسال‌هاي مشروطي مجاز در دوره کارشناسي


خبـر


تابلوي اعلانات


 مهلت ثبت نام در آزمون دکتري تخصصي درگروه علوم پزشکي جمعه پايان مي‌يابد 

 
ثبت نام آزمون ورودي دوره دكتري تخصصي (Ph.D ) رشته هاي علوم پايه پزشكي و بهداشت، طب سنتي، تاريخ علوم پزشكي، مواد دنداني، س?مت دهان و دندانپزشكي اجتماعي سال تحصيلي 92 -93 از 12 شهريور آغاز شده است و جمعه 12 مهر پايان مي يابد.به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس دفترچه راهنماي شركت در آزمون متقاضيان مي توانند مدارک خود را تا 12 مهر ماه به صورت اينترنتي اسکن و سپس ارسال کنند. دارا بودن دانشنامه كارشناسي ارشد يا دکتري حرفه اي پزشکي، دندانپزشكي، داروسازي، دامپزشكي و علوم آزمايشگاهي از جمله مدارک مورد نياز براي ثبت نام است.

آزمون ورودي دوره دكتري تخصصي (Ph.D ) رشته هاي علوم پايه پزشكي و بهداشت، طب سنتي، تاريخ علوم پزشكي، مواد دنداني، س?مت دهان و دندانپزشكي اجتماعي سال تحصيلي 92 -93 روز 16 آبان 92 برگزار مي شود.مدت تحصيل در مقطع دكتري Ph.D حداكثر شش سال است و آزمون شامل دو مرحله كتبي ( 70 درصد) و مصاحبه (30درصد) است.

آزمون كتبي به صورت تستي برگزار مي شود. از داوطلباني كه در آزمون كتبي مرحله اول حدنصاب لازم را با توجه به سهميه مربوطه كسب كرده باشند به تعداد دو برابر ظرفيت، جهت آزمون شفاهي مرحله دوم دعوت به عمل خواهد آمد. در رشته اخلاق پزشكي در مرحله اول سه برابر جهت مصاحبه اعلام مي شود.در اين دوره 58 رشته تخصصي پزشکي وجود دارد که داوطلبان مي توانند در آن آزمون بدهند. بينايي سنجي، تاريخ علوم پزشكي، سياست هاي غذا و تغذيه، مديريت تحقيقات و فناوري در نظام سلامت از جمله رشته هاي جديد در اين دوره هستند.


 امکان انتخاب حوزه امتحاني پايان ترم براي دانشجويان ارشد پيام‌نور 

 معاون دانشگاه پيام نور کشور گفت: با تسهيلات ايجاد شده دانشجويان مقطع کارشناسي ارشد قبل از شروع امتحانات پايان نيمسال، مي‌توانند شهردلخواه خود را به عنوان محل برگزاري آزمون‌هاي پايان ترم انتخاب کنند.به گزارش سرويس دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران دکتر احمد آخوند در جمع اعضاي هيات علمي دانشگاه پيام نور شيراز وي در ادامه با اشاره به اينکه توسعه تحصيلات تکميلي و افزايش رشته‌هاي فني وحرفه اي در دستور کار دانشگاه پيام نور است، اظهارکرد: در بخش توسعه آموزش الکترونيکي، در حال حاضر امکان برگزاري 50 کلاس همزمان الکترونيکي با حضور 10 هزار دانشجو فراهم شده است.

وي با بيان اينکه 100هزارعنوان کتاب در کتابخانه ديجيتال دانشگاه پيام نور بارگزاري شده است، اظهارداشت: دانشجويان و اساتيد دانشگاه پيام نور سراسر کشور مي توانند با مراجعه به اين سامانه،به نشاني lib.pnu.ac.ir از منابع به روز جهاني در رشته‌هاي مختلف بهره‌مند شوند.

وي درباره بارگزاري کتاب‌هاي فارسي در کتابخانه ديجيتال نيز گفت: در صورتي که ناشرين فايل فارسي کتب را دراختيار ما قرار دهند، آماده درج اين منابع در سامانه مذکور هستيم.

معاون دانشگاه پيام نور تاکيد کرد: دانشگاه پيام نور همزمان با ايجاد و توسعه آموزش‌هاي مجازي والکترونيکي اقدام به گسترش رشته‌هاي تحصيلي مجازي در مقطع کارشناسي ارشد کرده است که در نيمسال گذشته تعداد دانشجويان اين شيوه آموزشي به 10هزار نفر رسيده است.

آخوند اضافه کرد: علاوه برسامانه آزمون که طراحي، ويراستاري، ارسال و رمزگذاري سوالات و اخذ آزمون را از طريق اينترنت ميسر مي‌سازد، سامانه تدوين کتاب نيز طراحي شده است که کليه اعضاي هيئت علمي دانشگاه پيام نور و ساير دانشگاه‌ها مي‌توانند از اين طريق در فراخوان تدوين کتاب شرکت کرده و آثار خود را پس از طي مراحل درانتشارات پيام نور به چاپ برسانند که درمدت راه‌اندازي اين سامانه 1100 استاد در اين فراخوان شرکت کرده و مجوز تاليف دريافت کرده‌اند.


 آغاز فرآيند انتخاب دانشجوي نمونه سال 1392دانشگاه علمي كاربردي 

 معاون سنجش، خدمات آموزشي و دانشجويي دانشگاه جامع علمي كاربردي از آغاز فرآيند انتخاب دانشجوي نمونه سال 1392 اين دانشگاه خبر داد.به گزارش ايرنا، «علي صدر» اظهار داشت: پيرو بخشنامه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، آيين ­نامه انتخاب دانشجوي نمونه سال 1392 همراه با فراخوان، دستورالعمل و فرم ­هاي مربوط به تمامي مراكز و موسسات آموزش علمي كاربردي ابلاغ شده است.

وي افزود: دانشجويان متقاضي شركت در فرآيند انتخاب دانشجوي نمونه سال 1392 مي ­توانند از 9 تا 22 مهرماه امسال به مراكز محل تحصيل مراجعه كرده و مدارك و مستندات فعاليت ­هاي علمي پژوهشي و فرهنگي اجتماعي خود را به منظور شركت در اين فرآيند به مراكز آموزشي تحويل دهند.بنابراعلام دانشگاه جامع علمي كاربردي، دانشجويان اين دانشگاه همچنين مي ­توانند جهت كسب اطلاعات بيشتر و دريافت آيين‏نامه انتخاب دانشجوي نمونه، فرم ­ها و دستورالعمل ­ها به پرتال اداره كل امور دانشجويي دانشگاه به نشاني http://www.uast.ac.ir مراجعه كنند.


 حداکثر نيمسال‌هاي مشروطي مجاز در دوره کارشناسي 

 
معاون آموزشي و پژوهشي دانشگاه صنعتي کرمانشاه، گفت: حداکثر نيمسال‌هاي مشروطي مجاز در دوره کارشناسي سه نيمسال است.دکتر سينا زرشکي در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا) منطقه کرمانشاه، با اشاره به قوانين آموزشي براي دانشجويان، اظهار کرد: نياز است که دانشجويان جديدالورود جزييات آيين‌نامه جديد آموزشي که براي دانشجويان ورودي 1391 به بعد لازم الاجرا خواهد بود را مورد مطالعه قرار دهند.

وي افزود: در قوانين قبلي ماندگاري دانشجويان در دانشگاه زياد بود و با اجراي اين آيين‌نامه به راحتي دانشجويان مستعد ما مي‌توانند چهار ساله فارغ‌التحصيل شوند و حداکثر مدت مجاز تحصيل در دوره‌هاي کارشناسي پيوسته پنج سال است.

اين مقام مسئول با اشاره به موفقيت‌هاي چشمگير کسب شده توسط دانشجويان دانشگاه صنعتي کرمانشاه در زمينه‌هاي آموزشي و پژوهشي، افزود: دانشجويان مي‌توانند با مشارکت فعال در کلاس‌هاي درس و حضور در انجمن‌هاي علمي و شرکت در فعاليت‌هاي علمي و تحقيقاتي، کارنامه تحصيلي پرباري داشته باشند و دروس اخذ شده را با موفقيت بگذرانند، چرا که دانشجويان مشمول تحصيل رايگان درصورت عدم کسب نمره قبولي در هر درس يا حذف درس، براي انتخاب مجدد آن درس، موظف به پرداخت هزينه مربوط مطابق تعرفه مصوب هستند.

وي با بيان اينکه اين تغييرات براي دانشجويان ورودي 1391 به بعد لازم الاجراخواهد بود، اظهارکرد: حداکثر نيمسال‌هاي مشروطي مجاز در دوره کارشناسي پيوسته 3 نيمسال، اعم از متوالي يا متناوب است و در مواردي که معدل کل دانشجو 12 يا بالاتر باشد، در سقف سنوات مجاز مي‌تواند تا زماني که در نيمسال‌هاي بعدي مشروط نشود، به تحصيل ادامه دهد، در غير اينصورت از تحصيل محروم خواهد شد.

وي ادامه داد: دانشجويي که در يک يا چند درس نمره قبولي کسب نکند، چنانچه در نيمسال‌هاي بعدي دروس فوق را با حداقل نمره 14 بگذراند، نمره قبلي از کارنامه دانشجو حذف مي‌شود و در معدل نيمسال فوق و کل محاسبه نخواهد شد.

زرشکي خاطرنشان کرد: عدم ثبت‌نام دانشجو در هر نيمسال تحصيلي (بدون کسب اجازه از دانشگاه)، انصراف از تحصيل محسوب مي‌شود.


 خبـر 

 اجراي آيين‌نامه خاص کارکنان در دانشگاه‌ها

معاون اداري، مالي و منابع انساني وزارت علوم با اشاره به ضرورت اجراي آيين‌نامه خاص کارکنان در دانشگاه‌ها از رسيدگي و اصلاح قرارداد کارکنان ستاد اين وزارتخانه خبر داد.دکتر محمد حسين اميد در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهي» خبرگزاري دانشجويان ايران ساماندهي نيروي انساني در ستاد وزارتخانه و همچنين دانشگاه‌ها را يکي از برنامه‌هاي خود در کوتاه مدت براي وزارت علوم، عنوان و اظهارکرد: براساس قانون برنامه‌ پنجم توسعه، اختياراتي به هيات‌هاي امناي دانشگاه‌ها داده شده تا بتوانند براي پرسنل غير هيات علمي خود آيين‌نامه‌اي خاص داشته باشند.

وي افزود: آيين‌نامه مورد نظر در گذشته تدوين و به دانشگاه‌ها پيشنهاد شده تا در صورت صلاحديد در هيات امناي خود طرح کرده و به تصويب برسانند که اين آيين‌نامه‌ به دليل وجود برخي ابهامات و مشکلات در بخش‌هايي از آن، در برخي از دانشگاه‌ها اجرا شده و در برخي ديگر هنوز به تصويب نرسيده و يا تصويب شده، اما اجرا نشده است، به همين دليل کارکنان دانشگاه‌هايي که آيين‌نامه را هنوز اجرا نکرده‌اند، متقاضي اجرا شدن آن هستند و در مواردي نيز به ديوان عدالت شکايت کرده‌اند.

به گفته اميد به همين دليل از دانشگاه‌ها خواسته شده تا در راستاي اجرايي شدن آيين‌نامه اقدامات لازم را انجام دهند.

معاون اداري و مالي وزارت علوم با بيان اينکه همزمان با اجراي آيين‌نامه، در حال ارزيابي و در صورت لزوم بازنگري آن هستيم، گفت: معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي، ايراداتي را به اين آيين‌نامه دارد که سعي مي‌کنيم آن‌ها را مرتفع کنيم و طوري اصلاح شود که همه‌ دانشگاه‌ها بتوانند آن را اجرا کنند.

اميد با بيان اينکه طبق قانون، هر دانشگاه هيات امناي خاص خود را دارد و ملاک عمل، مصوبه‌ هيات امناي هر دانشگاه است، گفت: مصوبات هيات‌هاي امناي دانشگاه‌ها در صورتي قابل اجرا است که وزير آن را تاييد و ابلاغ کند، بنابراين ما اين آيين‌نامه را پس از انجام اصلاحات مورد نظر براساس تجربه حاصل از اجراي گذشته آن، به هيات‌هاي امناء پيشنهاد مي‌دهيم و توصيه مي‌کنيم که دانشگاه‌ها در هيات امناي خود مصوب کند، البته هيات‌هاي امنا مي‌توانند بسته به شرايط هر دانشگاه تغييرات مورد نظر خود را در محدوده مقررات اعمال کنند.

وي ابراز اميدواري کرد که با اجراي اين آيين‌نامه و در صورت نظارت و ارزيابي مستمر، بهره‌وري در دانشگاه‌ها ارتقاء يابد.

پذيرش دانشجو در دوره آموزش مجازي سياستگذاري سلامت

دوره آموزش مجازي MPH با گرايش سياستگذاري سلامت به همراه جذب دانشجو براي ترم بهمن ماه در دانشگاه علوم پزشکي شيراز برگزار مي شود.

به گزارش خبرنگار مهر، داوطلبان مجاز به شرکت در اين دوره بايد ضمن برخورداري از آگاهي و توانايي کافي براي کار با رايانه و زبان انگليسي واجد شرايط عمومي تحصيل در جمهوري اسلامي ايران باشند.

قبولي و تحصيل در اين دوره باعث معافيت از گذراندن دوره خدمت قانوني و مشمولين سربازي براي ذکور نخواهد شد و دانشجويان مقاطع کارشناسي ارشد، دکتري عمومي، تخصصي و PH.D از گروههاي پزشکي، دندانپزشکي و داروسازي مجاز به شرکت در اين دوره هستند.

شروع ترم از بهمن ماه 92 است و دانشجويان موظف به گذراندن 33 واحد در قالب 19 واحد Core و 10 واحد Non Core و 4 واحد پايان نامه هستند. جهت جذب نهايي 30 دانشجو در اين دوره، آزمون کتبي چهار گزينه اي و مصاحبه شفاهي در دي ماه 92 برگزار مي شود. آخرين مهلت ثبت نام 30 آذرماه 92 است و متقاضيان بايد مدارک خود را به صورت اينترنتي به پست الکترونيکي مرکز تحقيقات سياستگذاري سلامت دانشگاه علوم پزشکي شيراز ارسال کنند.

شهريه ثبت نام کل دوره به ميزان 45 ميليون ريال است.

توصيه يک استاد دانشگاه به فارغ‌التحصيلان علوم‌ پزشکي

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به اينکه در وهله اول پزشکان بايد به وضعيت بيمارانشان توجه داشته باشند، نه شرايط مالي آنان، خطاب به تمامي فارغ‌التحصيلان، گفت: پزشکان در ابتداي مراجعه بيمار، نبايد به شرايط مالي آنان نگاه کنند، چرا که هرچه بيمار از لحاظ وضعيت مالي در شرايط نامساعدتري قرار داشته باشد، احترام به او هم واجبتر است.

دکتر يحيي عقيقي در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران منطقه دانشگاه علوم پزشکي تهران، به دغدغه اوليه فارغ‌التحصيلان رشته پزشکي، اشاره کرد و گفت: دغدغه يافتن کار، از جمله مهم‌ترين مشکلات دانشجويان رشته پزشکي بعد از فارغ شدن از تحصيل خواهد بود.وي با بيان اينکه خدمت به مردم بايد از جمله مهم‌ترين تعهدات دانش آموختگان رشته پزشکي باشد، افزود: پزشکان بايد به اين امر واقف باشند که در همه حال در مقابل مردم مديون هستند. در کنار اين موضوع از تمامي پزشکان و فارغ‌التحصيلان با وجود داشتن مشکلات و دغدغه‌هاي فراوان انتظار مي‌رود که هميشه در دسترس مردم باشند.

اين استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران، در پايان با بيان اينکه توقع و انتظار مردم از پزشکان به عنوان قشر تحصيل کرده جامعه بسيار بالا است، اظهارداشت: پزشکان بايد به اين امر مهم واقف باشند که در هرجاي دنيا به عنوان خادمان مردم هستند. بايد به عنوان يک طبيب دلسوز و امين در کنار آنان باشند.

ثبت نام پذيرفته شدگان كارشناسي ارشد پرديسهاي دانشگاه تهران از 15 مهر آغاز مي شود

مشاورعالي سازمان سنجش آموزش كشور از پذيرش بيش از هزار نفر در آزمون كارشناسي ارشد پرديس هاي اقماري دانشگاه تهران خبر داد و گفت كه ثبت نام اين افراد از روز دوشنبه، 15 مهرماه 92 آغاز مي شود.«حسين توكلي» روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار فرهنگي ايرنا افزود: براساس برنامه زماني پيش بيني شده، فهرست اسامي تعداد هزار و 77 نفر پذيرفته شدگان نهايي آزمون كارشناسي ارشد پرديس هاي اقماري دانشگاه تهران سال 1392 از روز يكشنبه، هفتم مهرماه بر روي سايت سازمان سنجش قرار گرفته است.

وي خاطرنشان كرد: پذيرفته شدگان ضرورت دارد براساس برنامه زماني مندرج در اطلاعيه اي كه همراه با فهرست اسامي آنان بر روي سايت سنجش قرار گرفته است ضمن اطلاع از نحوه مراجعه و مدارك مورد نياز براي ثبت نام به وب سايت پرديس محل قبولي (به نشاني http://alborz.ut.ac.ir، http://kish.ut.ac.ir و http://aras.ut.ac.ir)مراجعه و يا در يكي از روزهاي دوشنبه و سه شنبه، 15 و 16 مهرماه 92 به همراه مدارك لازم به محل پرديس انتخابي مراجعه كنند.

آزمون عملي (اسكيس) رشته معماري آزمون كارشناسي ارشد پرديسهاي دانشگاه تهران امروز برپا مي شود

سخنگوي سازمان سنجش درباره نتايج رشته هاي طراحي شهري و معماري آزمون اختصاصي پرديس هاي اقماري دانشگاه تهران نيز توضيح داد: فهرست اسامي تعداد 174 نفر معرفي شدگان رشته هاي طراحي شهري و معماري شامل 24 نفر براي رشته طراحي شهري و 150 نفر براي رشته معماري پرديس هاي دانشگاه تهران از روز يكشنبه، هفتم مهرماه 92 به منظور انجام آزمون عملي (اسكيس) بر روي پايگاه اينترنتي سنجش قرار گرفته است.وي يادآور شد: آزمون عملي (اسكيس) رشته طراحي شهري، 9 مهرماه در محل پرديس هنرهاي زيباي دانشگاه تهران برگزار شده است.توكلي تاكيد كرد: آزمون علمي (اسكيس) رشته معماري كارشناسي ارشد پرديسهاي اقماري دانشگاه تهران نيز از ساعت هشت صبح امروز پنج شنبه 11 مهرماه 92 در محل پرديس هنرهاي زيباي دانشگاه تهران، دانشكده معماري برگزار مي‌شود.

معاون آموزشي وزارت بهداشت:

ظرفيت پذيرش بومي رشته‌هاي علوم پزشکي افزايش يافت

معاون آموزشي وزارت بهداشت از افزايش ظرفيت 10 درصدي پذيرش بومي به 30 درصد براي رشته‌هاي پزشکي عمومي،‌ دوره‌هاي تخصصي و ساير رشته‌هاي علوم پزشکي در صورت نياز خبر داد.

دکتر سيد اميرمحسن ضيايي در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهي» خبرگزاري دانشجويان ايران با اشاره به تصويب کليات طرح اصلاح قانون برقراري عدالت آموزشي در پذيرش دانشجو، ضمن ابراز خرسندي از تصويب اين طرح، گفت: با افزايش ظرفيت پذيرش بومي در رشته‌هاي پزشکي عمومي، تخصص و ساير رشته‌هاي علوم پزشکي دست وزارت بهداشت براي تربيت نيروي بومي باز شده است.

وي با اشاره به عدم ماندگاري نيروي متخصص در برخي از مناطق، گفت: مطمئنا با پذيرش بومي، مشکل وزارت بهداشت در ماندگاري افراد در مناطق بومي خود تا حدودي رفع مي‌شود.معاون آموزشي وزارت بهداشت با بيان اينکه در توزيع نيروي انساني با مشکل مواجه‌ايم، خاطرنشان کرد: البته قاعدتا به دليل وجود مشکل در پرداخت‌ها، مشکل ماندگاري به سرعت رفع نمي‌شود، اما به هر حال با پذيرش و تربيت نيروي انساني بومي ميزان ماندگاري افراد بيشتر است.


 تابلوي اعلانات 

 سمينار ارتباط غيرکلامي- مهندسي روابط انساني

سمينار ارتباط غيرکلامي-مهندسي روابط انساني، 11 آبان ماه 1392 توسط توسعه انديشان بازار شمال در ساري ، مرکز همايشهاي دانشگاه آزاد برگزار مي شود.به گزارش پايگاه فراخوانهاي علمي پژوهشي کشور (callforpapers.ir) در اين سمينار موضوعات زير بررسي مي گردد:

- ارتباطات انساني به دو صورت شفاهي و با بيان کلمات و ديگري به شکل غير کلام انجام مي‌شود.

-بشر قبل از آنکه به کلام درآيد، با ارتباطات غيرکلامي با ديگران ارتباط برقرار مي‌نمود.

-در تناقض ميان کلام و غير کلام، مردم به غير کلام اعتماد مي‌کنند.

-براي ارتباط مؤثر بايد همه ابزارهاي ارتباط را بکار گرفت.

-افراد با سلطه بر زبان غير شفاهي،مي‌توانند مقاصد و نيات خود را به طور کامل بيان‌کنند و ديگران را نيز مانند کتاب بخوانند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي