جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/11 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4541

واردات خودرو از چين نگران کننده نيست
ورودقطعات خودروي بي‌کيفيت چيني


آغاز دور جديد مذاکرات گازي ايران - پاکستان


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 واردات خودرو از چين نگران کننده نيست
 ورودقطعات خودروي بي‌کيفيت چيني 

 
معاون امور صنايع و اقتصادي وزيرصنعت گفت: دامپينگ (ارزان فروشي) خودرو سواري چيني را در بازار ايران قبول ندارم هر چند در ناوگان سنگين و قطعات خودرو بحث هايي مطرح است.به گزارش تسنيم ،محسن صالحي نيا با بيان اينکه در بهترين سال هاي واردات خودرو ، حدود 43 هزار دستگاه خودرو از چين وارد کرده ايم ، افزود : با توجه به توليد 1.6 ميليوني خودرو در سال 90 واردات از چين حدود 3 درصد کل توليد خودرو در کشور بوده است.

وي افزود : پارسال هم که حدود يک ميليون دستگاه خودرو توليد کرديم واردات ما از چين حدود 3.5 درصد توليد خودرو در صنايع خودروسازي داخلي بود.

صالحي نيا با بيان اينکه واردات خودرو از چين باتوجه به شرايط کشور و توانمندي خودروسازان داخلي نگران کننده نيست، گفت : چين خودروسازان بزرگي دارد که با کيفيت هاي مختلف توليد مي کنند ، اعمال حداقل استانداردها در واردات خودرو از نظر ايمني ، فني ، کيفي ، عملکردي ، مصرف سوخت و توليد آلايندگي مي تواند تضمين کننده واردات خودرو خوب به کشور باشد ضمن اينکه تاکنون تجربه واردات خودرو سواري کم کيفيت و بي کيفيت نداشتيم.

صالحي نيا با بيان اينکه بعضا بحث هايي در خصوص قطعه سازان مطرح مي شود که قابل تامل است ، گفت : بعضي از قطعه سازان به دليل وجود محدوديت هايي در تامين قطعات و برخي اجزا و مجموعه ها ، از ظرفيت قطعه سازان چيني استفاده کرده اند.

وي افزود : چين از نظر آمار توليد قطعات خودرو کم کم به بالاترين سطح توليد در دنيا نزديک مي شود و بالاترين ميزان توليد در دنيا نمي تواند از عوامل کيفي ، فني و عملکردي خوب برخوردار نباشد.

صالحي نيا گفت : چين قطعه سازان بسيار خوب دارد و هم شرکت هايي دارد که با دانش بسيار خوب فعاليت مي کنند و پيشنهاد ما به خودروسازان و قطعه سازان داخلي در استفاده از اين قطعات و مجموعه ها رعايت موارد کيفي با وسواس بيشتر است.

وي تصريح کرد : بايد مديريت کنيم قطعات خودرو با شرايط کيفي و فني مناسب و قيمت هاي رقابتي وارد شود.


 آغاز دور جديد مذاکرات گازي ايران - پاکستان 

 همزمان با مذاکره رئيس جمهوري ايران و نخست وزير پاکستان در حاشيه اجلاس سازمان ملل و آغاز دور جديد مذاکرات گازي ايران و پاکستان تا 18 مهرماه سال جاري در تهران، مديرعامل شرکت گاز از برگزاري اين نشست مشترک گازي اظهار بي اطلاعي مي‌کند.

به گزارش مهر، بيش از چهار سال از امضاي قرارداد اوليه قرارداد صادرات گاز ايران به پاکستان با حضور روساي وقت جمهوري دو کشور مي‌گذرد با اين وجود عزم اسلام آباد هنوز براي ساخت خط لوله واردات گازهاي ترش پارس جنوبي هنوز جزم نشده است.

در اين بين بارها مسئولان وزارت نفت در دولت دهم مکاتبه و نامه نگاري‌هاي متعددي با وزارت انرژي پاکستان بر تسريع در ساخت خط لوله گاز وارداتي از ايران انجام داده اند که اين مذاکرات و بعضا اولتيماتوم ها هنوز به نتيجه نرسيده است. بر اساس توافق تهران – اسلام آباد چنانچه تا پايان سال 2014 ميلادي ايران و يا پاکستان موفق به صادرات و يا دريافت گاز طبيعي نشوند، طرفي که تخلف و يا تعلل داشته باشد به ازاي هر روز بين يک تا سه ميليون دلار بايد جريمه پرداخت کند.

همزمان با تاخير و وقت کشي هاي گازي پاکستان در ساخت خط لوله واردات گاز ايران، هم اکنون ساخت خط لوله صادرات گاز ايران از مسير خط لوله هفتم سراسري به نقطه صفر و مشترک گازي دو کشور از پيشرفت مطلوبي برخوردار بوده به طوري که پيش بيني مي شود ساخت اين خط لوله تا حداکثر سه ماهه نخست سال 2014 ميلادي به پايان برسد.


 تريبون اقتصادي 

 پيدا شدن مدارک مفقودي تفحص در تامين اجتماعي

رئيس هيات تحقيق و تفحص از سازمان تامين اجتماعي با بيان اينکه اسناد گم شده در مورد تحقيق و تفحص در يکي از زيرزمين‌هاي ساختمان تامين اجتماعي پيدا شد گفت که تاکنون بيش از 3000 برگ شکايت و سند تخلف از سازمان تامين اجتماعي به اين هيات ارائه شده است.

به گزارش ايسنا، عليرضا محجوب اضافه کرد: نامه‌اي به دادستان درمورد مفقود شدن اسناد تحقيق و تفحص ارائه شد و حتي جلسه‌اي نيز براي پيگيري با دادستان تشکيل شد و گلايه کردند که چرا بعد از گم شدن اين اسناد و رسانه‌اي شدن آن تازه قوه قضاييه ورود پيدا کرده است.

محجوب اضافه کرد:‌ بايد از کارگران به دليل دادن اطلاعات در جريان پيدا کردن اسناد تشکر کنم. ما ابتدا باورمان نمي‌شد که اين اسناد گم شده است ولي با پيگيري‌ها مطلع شديم که اين اسناد مفقود شده است. نامه‌اي به وزير کار نوشتم ايشان نيز نامه را به حراست ارجاع داد. با قائم مقام وزارت کار نيز در محل اختفاي اسناد حضور پيدا کرديم و توانستيم اين ادعا را به اثبات رسانده و آنها را پيدا کنيم.

وي خاطر نشان کرد: مدارک در يکي از زيرزمين‌هاي ساختمان تامين اجتماعي يعني ساختمان دوم اين سازمان به نام شهيد معيري وجود داشت آنجا اتاقي بود که تنها يک کليد داشت که ما در ساختمان دوم تامين اجتماعي به نام شهيد معيري مرتب هر چند وقت يک بار براي اطمينان از وجود اسناد سرکشي مي‌کرديم که يک مرتبه موضوع به ما اطلاع داده شد که اسناد مفقود شده است. اما ما توانستيم با پرس و جو و کمک و اطلاع کارگران شريف و حراست و وزارت کار اسناد را پيدا کنيم.

محجوب تاکيد کرد که با انتشار اين گزارش ماهيت بسياري از متخلفان آشکار مي‌شود.

وي با انتقاد از اخبار 20 و 30 براي نوع انعکاس موضوع مفقود شدن اسناد هيات تحقيق و تفحص گفت: طبق آيين نامه ما نمي‌توانيم درمورد جزييات تحقيق و تفحص قبل از انتشار آن اطلاع رساني کنيم .

رئيس هيات تحقيق و تفحص از سازمان تامين اجتماعي در ادامه با بيان اينکه بيش از 3000 برگ شکايت، دادخواست و سند تخلف به اين هيات ارائه شده است گفت: به بسياري از اين اسناد رسيدگي شده و مابقي نيز تعيين تکليف مي‌شود و در گزارش قيد خواهد شد.

محجوب با تاکيد بر اين که تحقيق و تفحص از سازمان تامين اجتماعي يکي از پرحاشيه‌ترين و پر مساله‌ترين تفحص‌هاي مجلس است گفت: ممکن است اين گزارش چند 10 هزار صفحه ضمائم داشته باشد. اميدواريم مجلس اجازه دهد تا تمامي جزييات گزارش را منتشر کنيم تا کساني که از اموال دولتي سوء استفاده کرده‌اند شناخته شده و تخلفات آنها براي همه روشن شود.

وي افزود: به تمامي کساني که وجوهي را از سازمان در اختيار دارند هشدار مي‌دهم که اين وجوه را برگرداند. کساني هستند که هزار ميليارد تومان سند پيش آنهاست که بايد اين موارد تعيين تکليف شود. اگر اين افراد قبل از تهيه گزارش و ارائه آن به مرجع قضايي اسناد و اموال را تحويل دهند مقداري از بار تخلفشان کم شده است چرا که بعد از تصويب گزارش قوه قضاييه به موضوع رسيدگي خواهد کرد.

خارجي‌ها چاي ايراني را با خاصيت سرطانزايي به خودمان مي‌فروشند!

نماينده مردم آمل و لاريجان در مجلس در پاسخ به اين سؤال که آيا اين چاي هاي سنواتي صادرشده مجدد وارد کشورمي شوند؟ گفت: اميدواريم همين چاي سنواتي صادرشده به کشور بازگردد چرا که به طورحتم چاي هايي برمي گردند که آنقدر با اسانس ها و رنگ هاي شيميايي مخلوط شده اند که خاصيت سرطان زايي پيدا کرده اند.

عزت الله يوسفيان ملا درگفت وگو با خانه ملت،با انتقاد از اينکه علاوه بر مشکلات بخش کشاورزي سردرگمي وزارتخانه هاي ذيربط و سياست گذار يک مشکل عمده ديگر است، گفت: در چند سال گذشته جشن خود کفايي گندم را گرفتيم به طوري که در همان زمان دست اندر کاران مجلس و دولت به اين مسئله آگاه بودند که اين جشن خود کفايي به چه قيمتي براي کشور تمام مي شود.

نماينده مردم آمل و لاريجان درمجلس شوراي اسلامي،با انتقاد از عملکرد دولت دهم ،تصريح کرد: متأسفانه بسياري از مزارع يونجه وعلوفه وجو تغييرکاربري به کشت گندم دادند به همين جهت دولت در خصوص کشت گندم جشن خود کفايي گرفت.

اين نماينده مردم در مجلس نهم، با انتقاد از اينکه دولت دهم در خصوص کشت برنج هم اين روند را پيش گرفت، اظهار داشت: متأسفانه دولت دهم به منظور خودکفايي در کشت برنج دستور به تغيير کاربري بسياري از مزارع کشت گندم به برنج را داد که اين مهم باعث وابستگي کشور به واردات گندم شد.

نماينده مردم آمل و لاريجان درمجلس، درخصوص صادرات چاي سنواتي کيلويي 1000 تا 2000 تومان به کشورهايي چون هند، سريلانکا، ترکيه، هلند و گاه انگلستان بعد از 15 سال، گفت: با توجه به اينکه کشورهايي چون هند و سريلانکا بزرگترين توليدکننده و صادرکننده چاي درجهان هستند به طورحتم اين کشورها چاي سنواتي را که ارزان قيمت خريداري کرده اند بعد ازافزودن اسانس،رنگ و سايرمواد شيميايي اين چاي را مجدد به کشورما صادر مي کنند.

اين نماينده مردم درمجلس نهم، با انتقاد ازاينکه سياست يک پارچه اي درخصوص چاي کشورتا به امروز تعبيه نشده است، تصريح کرد: با توجه به اينکه چاي محصولي با درجه بندي هاي متفاوت است اما متأسفانه تابه امروز درخصوص کشت چاي سياست گذاري صحيح و مدوني از سوي مسئولان دولتي صورت نگرفته است.

يوسفيان ملا،با انتقاد ازاينکه متأسفانه درحال حاضر واردات بي رويه و قاچاق چاي درکشور بسيارزياد است، اظهارداشت: در جلسه اخيرستاد يکي ازارگان هاي کشوري درخصوص توليد چاي (الف) که معروف ترين چاي خارجي درحال حاضر کشور است گزارش تفصيلي نمايش داد.

وي، ادامه داد: تمام اعضا ستاد به چشم خود ديدند که درداخل انواع چاي هاي نامرغوب را کنار کارتن هاي چاي هايي با برندهاي معروف گذاشتند و اين چاي هاي نامطلوب واز تاريخ گذشته را با افزودن انواعي از اسانس ها و رنگ که عطرو طعم خاص و مطلوبي پيدا کند با بسته بندي شکيل و با برند معروفي روانه بازار کردند.

نماينده مردم آمل و لاريجان درمجلس، درپاسخ به اين سؤال که آيا اين چاي هاي سنواتي صادرشده مجدد وارد کشورمي شوند؟ اظهارداشت: اميدواريم همين چاي سنواتي صادرشده دوباره به کشوربازگردد چرا که به طورحتم چاي هايي به کشور برمي گردد که درجهت عوام فريبي انقدربا انواعي از اسانس ها و رنگ هاي شيميايي مخلوط شده اند که خاصيت سرطان زايي پيدا کرده اند.

يوسفيان ملا ،با انتقاد ازاينکه متأسفانه دولت تا به امروز يک سياست واحد براي کشاورزان ازجمله چايکاران تعريف نکرده است به طوري که تا کنون ميزان کشت چاي و نيزميزان واقعي مورد نياز درخصوص واردات اين محصول مشخص نيست، اظهار داشت: عدم نظارت از سوي دستگاه هاي نظارتي باعث شده که صاحبان قدرت دردستگاه هاي دولتي براي کسب سود بيش ترهرسازي را بزنند.

وي، با بيان اينکه چاي شمال ازلحاظ کيفيت نسبت به تمام چاي هاي خارجي و معروف برتري بسزايي دارد، ادامه داد: متأسفانه اين چاي به جاي اينکه در زمان کشت خود روانه بازارشود از دهه 70 به بعد راهي انبارها شده است که بعد از 15 سال هم به جاي اينکه درجهت مصارف صنعتي تبديل به کمپوست شود ممکن است به بهانه صادرات مجدد با نشان استاندارد و بسته بندي با برندهاي مختلف و معروف به بازارهاي داخلي عرضه شوند که اين مهم جز بازي کردن با جان افراد جامعه چيز ديگري به دنبال نخواهد داشت.


 نهادهاي مالي 

 ابقاء ديواندري به عنوان مديرعامل بانک ملت

با تصميم مجمع بانک ملت و راي سهامداران اين بانک، علي ديواندري به مدت 2 سال ديگر در سمت عضو هيئت مديره و مديرعامل بانک ملت فعاليت خواهد کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک ملت ،ديواندري که از سال 84 مديريت عاملي بانک ملت را بر عهده داشته در دوره مديريت خود، اين بانک را با استفاده از روش هاي علمي به يکي از بانک هاي برتر کشور تبديل کرده است.

با ابقاي ديواندري در پست مديريت عاملي بانک ملت، پيش بيني مي شود که اين بانک در دوره جديد و با اجراي پروژه هاي جديد، خدمات متنوع تر و متناسب با طبقات مختلف مشتريان به آنها ارائه کند.در اين باره وزارت اقتصاد اعلام کرد: تاکنون هيچ تصميمي براي تغيير در مديريت بانک ملت اتخاذ نشده و ديواندري کماکان به فعاليت خود در اين بانک ادامه خواهد داد.

اطلاعيه پرداخت سود سهام عملکرد سال مالي 91 بانک اقتصادنوين

بدين‌وسيله به اطلاع کليه سهامداران حقيقي بانک اقتصادنوين مي‌رساند:سود سهام مصوب مجمع عمومي عادي ساليانه مورخ 1392.04.23 مربوط به عملکرد سال مالي 1391 اين بانک به شماره حساب بانکي تمام سهامداران محترم حقيقي واريز گرديده است. به گزارش روابط عمومي بانک اقتصاد نوين،کليه سهامداران حقيقي مي‌توانند با در دست داشتن اصل شناسنامه، اصل کارت ملي و دفترچه حساب بانک مربوطه براي دريافت سهم سود سهام متعلقه، به شعب بانک اقتصادنوين و بانک ذيربط مراجعه نمايند.

جشنواره خدمات الکترونيکي بانک صادرات مورد استقبال قرار گرفت

ارايه خدمات مطلوب، متنوع و گسترده بانک صادرات ايران به مشتريان موجب استقبال گسترده آنان از جشنواره خدمات الکترونيکي شده است.به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ، «جشنواره خدمات الکترونيک» در پاسخ به همراهي و مشارکت مشتريان و دارندگان کارت‌هاي بانکي عضو شبکه شتاب از ابتداي شهريورماه آغاز شده است که براساس آن به استفاده کنندگان از خدمات نوين اين بانک به قيد قرعه و بر حسب امتياز کسب شده جوايزي ارزنده‌ اعطا و از آنها تقدير خواهد شد.

انتصاب مديرعامل جديد بانک مسکن

محمد‌هاشم بت‌شکن با حکم وزير اقتصاد به عنوان مديرعامل بانک مسکن منصوب شد. به گزارش پول‌نيوز،بت‌شکن داراي دکتري مديريت مالي از دانشگاه تهران است.

از سوابق کاري وي مي‌توان به مديرعامل شرکت سرمايه‌گذاري بهمن، رئيس هيئت مديره شرکت بورس اوراق بهادار، معاون اقتصادي و برنامه‌ريزي بانک اقتصاد نوين، معاون بانکداري شرکتي بانک اقتصاد نوين و رئيس هيئت مديره بانک همکاري اسلامي عراق، علاوه بر مديرعاملي بانک اقتصاد نوين، اشاره کرد.

مدير عامل بانک توسعه تعاون خبرداد:

ايجاد 21 هزار شغل در 5 ماهه امسال

مديرعامل بانک توسعه تعاون کل اشتغالزايي ايجاد شده از زمان تاسيس بانک تا پايان مرداد سال جاري را بيش از 105 هزار و 508 نفر شغل ذکر کرد.

ماشاء الله عظيمي در گفت وگو با ايسنا، افزود: از اين ميزان اشتغال ايجادي سهم اشتغال سال 91 بيش از 39 هزار و 749 نفر و سهم سال 92 از ابتداي سال تا پايان مرداد ماه 21 هزار نفر بوده است.

وي همچنين حفظ اشتغال موجود در سال جاري را بيش از 23 هزار و 480 نفر ذکر کرد و گفت: اين رقم در سال گذشته 46 هزار و 315 نفر بوده است.


 خبر 

 افزايش 38 درصدي بهاي خدمات آب و برق

وزير نيرو با بيان اينکه نامتوازن بودن درآمدها و هزينه ها يک چالش مهم در صنعت آب و برق است گفت:براساس قانون هدفمندي يارانه ها، خدمات آب و برق بايد حدود 38 درصد افزايش يابد.

حميد چيت چيان در گفت و گو با ايرنادر خصوص نامتوازن بودن درآمدها و هزينه هاي صنعت آب و برق و افزايش زيان انباشته افزود: بايد راهکارهاي اساسي مستمر و ريشه اي براي ناهماهنگي ميان درآمدها و هزينه ها پيدا کرد چرا که اين موضوع چالش اساسي وزارت نيرو محسوب مي شود.

وي همچنين با اشاره به هزينه تمام شده هر کيلووات ساعت برق، درآمدهاي آن را حدود يک سوم هزينه دانست و افزود: اين روال با هيچ منطقي سازگار نيست و وزارت نيرو تلاش دارد در درجه نخست مسئله اقتصاد آب و برق را برطرف کند.

عيد قربان امسال گوسفند زنده قيمت‌گذاري نمي شود

براي عرضه بهينه وهمچنين مقرون به صرفه شدن خريد براي خريداران، گوسفند زنده در ايام عيد قربان امسال نيز قيمت‌گذاري نمي‌شود.

اصغر ملکي رئيس اتحاديه گوشت گوسفندي در گفت‌و‌گو با ايلنا قيمت پايه حال حاضر گوسفند زنده را 11500 تومان اعلام کرد و افزود: در صورتي که قيمت ارز تا زمان باقي‌مانده به عيد قربان افزايش پيدا نکند قيمت گوسفند نيز تغيير خاصي نخواهد داشت.

ملکي خاطرنشان کرد: اگر افت قيمت دلار تداوم داشته باشد قاچاق گوسفند نيز فروکش مي‌کند و قيمت‌ها تثبيت نسبي پيدا مي‌کنند.

رئيس اتحاديه گوشت گوسفندي در ادامه به مردم توصيه کرد: در روز عيد قربان از صبح زود براي خريد ازدحام نکنند زيرا قيمت واقعي و ايده آل از ساعت 10 به بعد مشخص مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي