جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4548

جديت ايران در مذاکرات آتي؛
رييس مجلس: دليلي وجود ندارد به مذاکرات بدبين باشيم

حضور ظريف در افتتاحيه مذاکرات ايران و 1+5؛
عراقچي مذاکره کننده ارشد ايران در ژنو


پيشنهاد جديدي از ايران دريافت نکرده‌ايم


آمريکا از حمايت مصر عقب نشيني نمي کند


پرويز مشرف مجدد آزاد شد


واکنش تل‌آويو به بسته پيشنهادي جديد ايران براي مذاکرات ژنو


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

خطيب جمعه تهران:
استحکام داخلي، قوي‌ترين و ارزشمندترين سلاح در برابر دشمنان است

نوري المالکي:
روابط ايران و آمريکا به نفع خاورميانه است

لاوروف:
چشم‌انداز خوبي از مذاکرات ايران و 1+5 وجود دارد


حماس درپي تقويت دوباره روابط با ايران


درگيري شديد اطراف حرم حضرت زينب (س) در حومه دمشق


سرمقاله


عباس: از تشکيل کشور فلسطين به پايتختي قدس کوتاه نمي‌آييم


مراسم بزرگداشت حافظ


«آليس مونرو» 82 ساله كانادايي برنده نوبل ادبيات


 جديت ايران در مذاکرات آتي؛
 رييس مجلس: دليلي وجود ندارد به مذاکرات بدبين باشيم 

رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه ما در مذاکرات آتي جدي هستيم، گفت: برداشت ما اين است که مي توانيم به يک راه حل دقيق برسيم بنابراين دليلي وجود ندارد که به اين دور از مذاکرات بدبين باشيم.به گزارش خانه ملت، علي لاريجاني در مراسم ضيافت شام سفارت جمهوري اسلامي ايران در کرواسي، با بيان اينکه از سال هاي دور گفت و گو و رايزني سياسي بين ايران و کرواسي وجود داشته است، گفت: در مذاکراتي که در اين سفر با مقامات کرواسي داشتم درباره بهبود سطح روابط دو کشور بحث هاي خوبي انجام شد.نماينده مردم قم در مجلس شوراي اسلامي، با تاکيد بر اينکه نگاه ايران به اتحاديه اروپا به ويژه به کرواسي نگاهي مثبت است، تصريح کرد: با توجه به منافع مشترکي که بين دو کشور وجود دارد اميدواريم بتوانيم با همکاري روابط را گسترش دهيم.وي با بيان اينکه در منطقه خاورميانه تحولات زيادي وجود دارد، ادامه داد: بايد اين تحولات را به درستي درک کرد.

لاريجاني با تاکيد بر اينکه گاهي اوقات رسانه ها همه حقايق را نمي گويند، گفت: انتظار اين است که سياست مداران پشت صحنه اين حقايق را به دقت بشناسند.رئيس مجلس شوراي اسلامي، افزود: در مذاکراتي که در اين سفر با مقامات کرواسي داشتيم تلاش کرديم مسايل منطقه را به درستي مورد بررسي قرار دهيم.اين نماينده مردم در مجلس نهم، با يادآوري مساله هسته اي ايران، گفت: در مساله هسته اي ايران سنگ اندازي هايي که از سوي برخي قدرتمندان انجام شد مشکلاتي ايجاد کرد اما اکنون در شرايطي هستيم که تا حد زيادي موضوع روشن شده است.

وي با بيان اينکه تا چند روز ديگر مذاکرات هسته‌اي ايران در ژنو آغاز خواهد شد، گفت: ما در اين مذاکرات جدي هستيم و انتطار داريم طرف هاي ديگر هم جدي بوده و واقعيت ها را به درستي درک کنند.

لاريجاني، ادامه داد: برداشت ما اين است که مي‌توانيم به يک راه حل دقيق برسيم و فکر مي کنم دليلي وجود ندارد که به اين دور از مذاکرات بدبين باشيم.وي يادآور شد: بسياري از مشکلاتي که در منطقه وجود دارد بايد با تشريک مساعي بين ايران و کشورهاي ديگر حل و فصل شود.رئيس مجلس شوراي اسلامي، با بيان اينکه هيچ دليلي وجود ندارد که بين اتحاديه اروپا و ايران سايش وجود داشته باشد، تصريح کرد: ضرورت دارد نيروها براي حل مشکلات هم افزا شوند.


 حضور ظريف در افتتاحيه مذاکرات ايران و 1+5؛
  عراقچي مذاکره کننده ارشد ايران در ژنو 

يک منبع نزديک به تيم مذاکره کننده ايران اعلام کرد: در صورتي که گروه 1+5 در سطح وزيران در اجلاس ژنو حاضر نشوند وزير امور خارجه ايران تنها در نشست افتتاحيه مذاکرات ايران و 1+5 حضور خواهد داشت و ادامه مذاکرات با حضور معاونين برگزار خواهد شد.

يک منبع نزديک به هيأت مذاکره کننده ايران در مذاکرات ژنو در گفتگو با مهر درباره ترکيب هيأت هاي دو طرف در اين دور از مذاکرات، گفت: محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان در نشست افتتاحيه مذاکرات ايران و 1+5 در روز سه شنبه به عنوان رئيس هيئت ايران حضور خواهد داشت.

وي افزود: مذاکرات از دور دوم يعني پس از افتتاحيه بدون حضور وزير امور خارجه کشورمان و با حضور معاونين ادامه خواهد داشت و در غياب وزير امور خارجه ، عباس عراقچي ، معاون امور حقوقي و بين الملل وزارت امور خارجه به عنوان مذاکره کننده ارشد ايران به همراه ساير اعضاي هيئت ايران مذاکرات را ادامه خواهند داد.

اين در حالي است که کماکان ايران در سطح عالي يعني وزير امور خارجه در مذاکرات ژنو شرکت دارد و مسئول هيئت ايراني وزير امور خارجه است.اين در حالي است که مقرر است در دور بعدي مذاکرات ايران و 1+5 در ژنو جمهوري اسلامي ايران طرح جديدي به صورت مکتوب به طرف مقابل ارائه دهد که متشمل بر سه بخش است.


  پيشنهاد جديدي از ايران دريافت نکرده‌ايم 

فارس: سخنگوي مسئول دستگاه سياست خارجي اتحاديه اروپا مي‌گويد گروه 1+5 هنوز پيشنهاد هسته‌اي جديدي از جانب ايران دريافت نشده است. «مايکل مان» سخنگوي «کاترين اشتون» مسئول دستگاه سياست خارجي اتحاديه اروپا مي‌گويد 1+5 هنوز پيشنهاد جديدي از جانب ايران دريافت نکرده است.

دور جديد مذاکرات هسته‌اي ميان نمايندگان ايران و گروه موسوم به 1+5 هفته آينده در ژنو سوئيس پيگيري مي‌شود. برخي رسانه‌ها از احتمال ارائه پيشنهاد جديدي از جانب ايران در اين دور از مذاکرات خبر داده‌اند.مان با اشاره به اينکه هنوز پيشنهاد جديدي از جانب تهران دريافت نشده است، گفت از اينکه ممکن است پيشنهاد جديدي از سوي ايران ارائه شود، اطلاعي ندارد.در روزهاي گذشته برخي رسانه هاي خارجي از بسته جديد ايران به طرف‌هاي غربي اشاره كرده بودند كه از سوي مقامات ايراني تاييد يا تكذيب نشده است.


  آمريکا از حمايت مصر عقب نشيني نمي کند 

مهر: وزير خارجه آمريکا در توجيه علت قطع کمک مالي واشنگتن به مصر ادعا کرد دولت اوباما همچنان از روند دموکراتيک در اين کشورحمايت مي کند.به گزارش آسوشيتدپرس، "جان کري" از ادامه حمايتهاي دولت آمريکا از روند دموکراتيک در مصر خبر داد. وي در کنفرانسي مطبوعاتي در مالزي تاکيد کرد متوقف شدن کمک مالي واشنگتن به مصر در تحولات اين کشور تاثير گذار نخواهد بود.کري با بيان اينکه دولت اوباما خود را موظف به پيگيري روند دموکراتيک در مصر مي داند، مدعي ادامه تعامل کاخ سفيد با مقامات دولت موقت در قاهره شد.اين ادعا در حالي مطرح مي شود که سقوط دولت منتخب "محمد مرسي" توسط ارتش مصر با هيچگونه اعتراضي از سوي مقامات آمريکا روبرو نشده است.


  پرويز مشرف مجدد آزاد شد 

ايرنا: منابع خبري پاكستان گزارش دادند كه دادگاه عالي اين كشور با بررسي پرونده پرويز مشرف رييس جمهوري پيشين پاكستان در قتل اكبر بوگتي يكي از رهبران بلوچ، هر زمان كه وكلاي وي ضمانت و وثيقه تعيين شده را ارائه كنند، آزاد خواهد شد. منابع خبري در گزارش خود افزودند: رييس جمهوري اسبق پاكستان و فرمانده ارتش وقت اين كشور با سپردن وثيقه به دادگاه عالي، قصد خروج از كشور را دارد. دادگاه عالي پاكستان قرار وثيقه پرويز مشرف رييس جمهوري سابق اين كشور درباره پرونده قتل اكبر بگتي از رهبران قبيله بلوچ در ايالت بلوچستان را پذيرفت و اكنون گمانه زني‌ها درباره خروج احتمالي مشرف از اين كشور از سوي كارشناسان سياسي و رسانه اي افزايش يافته است. در همين ارتباط كميته سه نفره قضات ديوان عالي (قوه قضاييه پاكستان) ضمن موافقت با قرار وثيقه مشرف دستور داد تا وي بطور جداگانه سند (اوراق بهادار) به ارزش دو ميليون روپيه (20 هزار دلار) براي ضمانت به صندوق دادگاه پرداخت كند.


 واکنش تل‌آويو به بسته پيشنهادي جديد ايران براي مذاکرات ژنو 

رژيم صهيونيستي در واکنش به خبر منتشره روزنامه آمريکايي وال استريت ژورنال آمريکا درباره ارايه بسته پيشنهادي جديد ايران براي مذاکرات هسته اي آتي با 1+5 در ژنو، اين بسته و پيشنهادهاي موجود در آن را "خنده دار" توصيف کرد.

به گزارش خبرآنلاين به نقل از روزنامه اسراييلي جروزالم پست "يووال اشتينيتز" وزير اطلاعات اسراييل در ديدار با تيم فرانسوي حاضر در گفت و هاي 1+5 با ايران، با خنده دار توصيف کردن پيشنهادهايي که گفته مي شود ايران به همراه آنها به مذاکره با 1+5 خواهد رفت ، گفت:" بستن سايت فردو در قم به اين معنا است که ايران در سال نخست اتمي شدن خود به جاي توليد شش بمب، پنج بمب توليد خواهد کرد."وي افزود:" متوقف شدن غني سازي 20 درصدي در شرايطي که ايران 20 هزار سانتريفيوژ دارد، اهميت چنداني ندارد."

اين مقام اسراييلي با ادعاي اينکه در صورت وجود يک روند ديپلماتيک درست و جدي ، اسراييل تابع آن خواهد بود ، گفت از نظر تل آويو ايران مي تواند مثل بسياري از کشورها از جمله کانادا و مکزيک از فناوري هسته اي صلح آميز برخوردار باشد، اين کشورها راکتور هسته اي دارند و برق هسته اي توليد مي کنند اما سوخت خود را از بازار جهاني مي خرند.

يک مقام آگاه اسراييلي نيز به جروزالم پست گفت گزارش اخير روزنامه وال استريت ژورنال درستي ادعاي نتانياهو در سخنراني امسالش در مجمع عمومي سازمان ملل را نشان داد که : ايراني ها با ارايه اين گونه پيشنهادها هدف شان کاهش و رفع تحريم ها به همراه حفظ قابليت هاي مهم هسته اي شان است.وي افزود: اين استراتژي ايران است که ما در طي تمام اين سال ها نسبت به آن هشدار داده ايم.


 يک نکته از هزاران 

براساس آمارها درحال حاضر بسياري از زندان‌هاي كشور گنجايش كافي براي نگهداري مجرمان را ندارند. يابهتر است بگوييم تعداد مجرمان به حدي افزايش يافته كه زندان هاي كفاف آنها را نمي‌دهد! براساس گفته‌هاي مسولان خيل كثيري از زندانيان دربند مربوط به جرائم مواد مخدر هستند.

اين درحالي است كه ما مدام در اخبار و اظهارنظرها شاهد برخورد با اين پديده شوم هستيم و برنامه‌ها و جلسات متعددي پيرامون مبارزه با قاچاقچيان، توزيع كنندگان و مصرف كنندگان مواد مخدر، درطي چند سال گذشته ترتيب داده شده است. اما نكته اينجاست كه چرا با اين همه تلاش زمان تهيه مواد مخدر در سطح شهر به كمتر از 10 دقيقه رسيده است؟!

البته اين خود هشداري به مقامات و نهادهاي مسول دركشورمان مي‌باشد كه پديده مواد مخدر به عنوان بلاي اصلي تباهي جامعه درحال رشد و نمو سريع مي باشد. البته ريشه يابي اين مسائل در معضلاتي همچون بيكاري، فقر، استرس و اضطراب‌هاي زندگي، مشكلات معيشتي و ... نهفته است. اميدواريم اين هشدارها به گوش مسولان برسد و آن را بشنوند!


 ميز خبر 

"سازمان منع سلاح شيمايي" برنده جايزه صلح نوبل 2013 شد

سازمان منع سلاح شيميايي برنده جايزه صلح نوبل در سال 2013 شد.به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، کميته اعطاي جوايز نوبل اعلام کرد سازمان منع سلاح شيميايي، برنده جايزه صلح نوبل در سال 2013 ميلادي شد.اين سازمان هم اکنون مسؤوليت نظارت بر نابودي سلاح شيميايي سوريه را برعهده دارد.کارشناسان سازمان منع سلاح شيميايي با حمايت سازمان ملل متحد براي نابودي انبارهاي بزرگ سلاح شيميايي سوريه در اين کشور مستقر هستند و فعاليت مي کنند.

پيش از اين نام تعدادي از افراد و سازمان ها از جمل ملاله يوسف زي، فعال پاکستاني در زمينه حق زنان براي تحصيل و وب سايت فيس بوک به عنوان گزينه هاي مطرح کسب جايزه صلح نوبل 2013 مطرح شده بود

پيام اوباما به نتانياهو براي کاهش تحريم هاي ايران

يك پايگاه خبري رژيم صهيونيستي نوشت: آمريكا تصميم دارد كه به زودي برخي از تحريم هاي اقتصادي وضع شده عليه ايران را كاهش دهد.به گزارش ايرنا از بيروت، پايگاه خبري دبكا رژيم صهيونيستي، به نقل از منابع ويژه خبري خود، با تاكيد بر صحت اين خبر ادامه داد: باراك اوباما رييس جمهوري آمريكا طي روزهاي اخير با ارسال پيامبي به بنيامين نتانياهو نخست وزير اسراييل اظهار داشته كه قصد دارد به شكل تدريجي تحريم هاي ايران را كاهش دهد.

به نوشته اين پايگاه، اوباما در اين پيام تاكيد كرده كه در اين برنامه برخي تحريم ها اساسي ايران، اما بدون اهميت در رابطه با برنامه هسته اي را كاهش مي دهد.

دبكا در اين باره نوشت: اسراييل به عنوان همپيمان مهم آمريكا در منطقه، اين پيام را به شكل ويژه و با تفصيل فراوان در خصوص تسويه حساب هاي ميان آمريكا و ايران دريافت كرده و پيام مشابهي براي كشورهاي عربي بويژه عربستان و كشورهاي اروپايي ارسال نشده است.اين پايگاه با اشاره به اينكه اين اقدام اوباما با خواسته هاي سران رژيم صهيونيستي در تناقض است، نوشت: كاخ سفيد هنوز ضمانت عملي به اسراييل ارائه نداده است.

راديو اسرائيل: اروپا براي کاهش تحريم هاي ايران آمادگي دارد

راديو اسرائيل به نقل از منابع آگاه و ارشد اعلام کرد آمادگي کاهش تحريم هاي ضدايراني در اروپا وجود دارد.به گزارش عصر ايران به نقل از خبرگزاري آلمان، راديو اسرائيل به نقل از منابعي که آنها را "مهم" توصيف کرد، گزارش داد: اين آمادگي در ميان اروپايي ها وجود دارد که براي کاهش تحريم ها عليه ايران به ويژه در بخش هاي مربوط به فعاليت هاي انسان دوستانه اقدام کند البته به شرطي که تهران نيز به خواسته هاي کشورهاي غربي مطرح شده در مذاکرات آلماتي، پاسخ مثبت بدهد.گروه 1+5 در مذاکرات آلماتي مجموعه اي از پيشنهادات را به ايران ارائه کرده بود.

مهمترين بخش اين پيشنهاد اين بود که 5+1 در صورت توقف غني سازي بالاي 5 درصدي ايران، تحريم ها عليه تجارت پتروشيمي و طلاي تهران را لغو خواهد کرد.ايران در آن مقطع که سعيد جليلي دبير شوراي عالي امنيت ملي، مسؤوليت گروه مذاکره کننده هسته اي اش را برعهده داشت، اين پيشنهاد را نپذيرفت.

اسرائيل از غرب خواسته است تنها در صورتي با ايران بر سر فعاليت هاي هسته اي اش توافق کند که اين کشور 4 شرط توقف کامل غني سازي، خروج کامل همه اورانيوم غني شده از ايران و برچيدن تاسيسات غني سازي فردو و آب سنگين اراک را عملي کند.

ادعاي جديد منافقين عليه برنامه هسته‌اي ايران

در آستانه مذاکرات ايران و 1+5، گروهک تروريستي منافقين سخن‌پراکني‌هاي جديدي را عليه برنامه هسته‌اي صلح‌آميز جمهوري اسلامي ايران آغاز کرده است. به گزارش فارس، رويترز گزارش داده که گروهک موسوم به «شوراي ملي مقاومت»، که اکثر اعضاي آن را تروريست‌هاي سازمان منافقين تشکيل مي‌دهند، ادعا کرده است که اطلاعاتي از يک مرکز هسته‌اي مخفي در ايران در اختيار دارد.

منافقين در ادعاي جديد خود گفته است که ايران يک برنامه نظامي هسته‌اي را به سايتي نظامي در 1.5 کيلومتري تهران منتقل کرده است.منافقين در ادامه ادعاي خود ابراز داشته‌اند که در حدود 100 کارشناس ايراني در حال انجام آزمايش‌هاي کوچک در اين سايت نظامي هستند.

تروريست‌هاي منافقين طي سال‌هاي گذشته همکاري گسترده‌اي را با محافل صهيونيستي عليه برنامه هسته‌اي ايران داشته‌اند و بخشي از پروپاگانداي هسته‌اي عليه جمهوري اسلامي ايران هستند. همچنين اعضاي اين گروهک در ترور دانشمندان هسته‌اي ايران نيز نقش داشته‌اند.منافقين از هر گونه تعامل احتمالي بين ايران و شش کشور نگران بوده و مستمرا دوستان غربي خود را به تشديد اقدامات عليه ايران تشويق مي‌کنند.

هشدار روسيه در مورد شکست کنفرانس ژنو 2 و عواقب آن

سخنگوي وزارت امور خارجه روسيه هشدار داد، اختلال در کنفرانس ژنو-2 عواقب مخرب غيرقابل جبراني نه تنها براي سوريه، بلکه کل منطقه خواهد داشت و مهمترين مانع را عدم وجود تيم مذاکره کننده واحدي از سوي مخالفان سوري ناميد.

به گزارش فارس به نقل از خبرگزاري «ايتارتاس»، "الکساندر لوکاشوويچ" سخنگوي رسمي وزارت امور خارجه روسيه امروز، پنج شنبه در کنفرانس مطبوعاتي هفتگي خود اعلام کرد که اختلال در برگزاري کنفرانس بين‌المللي ژنو-2 منجر به بروز عواقب مخرب غيرقابل جبراني نه تنها براي سوريه، بلکه کل منطقه خواهد داشت.

اين ديپلمات بلندپايه يادآور شد که مباحثات ژنو براي آن بوجود آمده تا جايگاهي براي مذاکره دو طرف مناقشه در سوريه باشد، ولي ظاهرا ائتلاف ملي مخالفان سوريه نمي‌تواند چنين ادعايي داشته باشد که نماينده همه گروه‌هاي مخالف در اين کشور است.

الهام علي‌اف دوباره رييس‌جمهور آذربايجان شد

کميته مرکزي انتخابات آذربايجان با بيان اينکه بيش از 72 درصد از آراي راي‌دهندگان انتخابات رياست جمهوري شمرده شده است، اعلام کرد: الهام علي‌اف، با اختلاف زيادي توانسته بيش از 80 درصد آرا را به خود اختصاص دهد. به گزارش ايسنا به نقل از شبکه روسي‌اليوم، مظاهر باناخوف، رييس کميته مرکزي انتخابات آذربايجان) اعلام کرد: آراي بيش از 72 درصد از حوزه‌هاي راي‌گيري در سراسر آذربايجان شمرده شده است و بر اساس آن تاکنون الهام علي‌اف، رييس‌جمهوري کشور توانسته 84.72 درصد از آراي شرکت‌کنندگان در انتخابات رياست جمهوري را به خود اختصاص دهد.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW

شوراي اجرايي، اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428 هجري، 2 آپريل 2007

سند در مورد موضوع 2.3 از پيش نويس دستور جلسه

(پروژه دانشگاه مجازي اسلامي)

قسمت سي‌ و سوم

جدول 3- استراتژي هاي علمياتي VIU (دانشگاه اسلامي مجازي)

استراتژي هاي عملياتي VIU


 خطيب جمعه تهران:
 استحکام داخلي، قوي‌ترين و ارزشمندترين سلاح در برابر دشمنان است 

آيت‌الله سيداحمد خاتمي در خطبه‌هاي نماز جمعه تهران اظهار کرد: مقام معظم رهبري طي رهنمودهاي اخيرشان در اين چند ماه، چندبار روي بحث استحکام داخلي و استحکام درون‌زا تاکيد بايسته داشتند واقعيتش اين است که اين استحکام داخلي، قوي‌ترين و ارزشمندترين سلاح در برابر دشمنان است.به گزارش ايسنا، وي با بيان اينکه "با استحکام داخلي مي‌توان در برابر توطئه‌ها مقابله کرد"، به بيان مؤلفه‌هاي استحکام داخلي پرداخت و افزود: خداباوري از جمله اين مؤلفه‌هاست.

امام جمعه موقت تهران در ادامه، ظرفيت مردمي بويژه ظرفيت جوانان کشور را از ديگر عناصر استحکام‌بخش برشمرد و اظهار کرد: جوانان عزيز ما در طول اين سالها نشان دادند که شعار "ما مي‌توانيم" فقط شعار نيست و عمل است؛ چنانکه در اوج تحريم‌ها به فناوري‌هايي دست پيدا کردند که دشمن را خيره کرد و از جمله آنها، فناوري‌هاي هسته‌اي‌، هوافضا و فناوري در عرصه پزشکي بود. بنابراين ما سرمايه داريم و سرمايه ما جوانان مستعد هستند که مي‌توانند آنچه را که دنيا تصور نمي‌کند به عرصه عمل بياورند.سيداحمد خاتمي با بيان اينکه "تحکيم وحدت، از ديگر مولفه‌هاي استحکام داخلي است"، محور وحدت اين ملت را ولي فقيه دانست.

خاتمي، عنصر چهارم استحکام داخلي انصاف و شفافيت عنوان و با قرائت رواياتي از امير مؤمنان علي(ع) مبني بر اينکه انصاف دلها را به هم نزديک مي‌کند و با وجود چنين عنصري محبت در جامعه گسترش پيدا خواهد کرد، گفت: در بحث انصاف آمده که حب و بغض‌هاي شخصي را نبايد به کار گرفت.

وي در ادامه، به سفر هيأت ايراني به نيويورک اشاره کرد و گفت: مي‌بينيم هيأت ديپلماتيک ايران که به نيويورک مي‌رود، يک هيأت کوچک ولي کاري است و در طول مدت فعاليتش تلاش وسيع و تحرک وسيع ديپلماتيک دارد. رييس‌جمهور محترم نيز در سخنراني خود در سازمان ملل، مستند حرف مي‌زند و سيماي شفاف ايران را به دنيا نشان مي‌دهد و در برابر رژيم صهيونيستي موضع مي‌گيرد؛ اينها ارزش‌هايي است که نمي‌توان آن را ناديده گرفت و تکريم نکرد.

اين عضو هيأت رئيسه مجلس خبرگان خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبري فرمودند برخي از آنچه که در سفر نيويورک پيش آمد بجا نبود که اين خود يعني انصاف است و اينکه خوبي‌ها را ببينيد و نقاط ضعف را بگيريد. در واقع، آن مسئولي که شفاف به مردم بگويد اينکه بجا نبود چيست، نه تنها از چشم مردم نمي‌افتد بلکه محبوب مردم هم خواهد شد. مي‌گويند آفرين بر اين مسئول صادق و مسئولي که پيچيده نيست و حتي آنچه مربوط به خودش هم هست، مي‌گويد؛ پس بيمي از شفافيت نداشته باشيم.

خاتمي با بيان اينکه "ادبيات نقدپذيري و تحمل، از ديگر عناصر استحکام داخلي است"، اظهار کرد: اين دولت با شعار آزادي سر کار آمد و از نقد گفت و کار خوبي هم کردند، چراکه با فضاي باز نقد، جرقه‌ها‌، حرف نو و ابتکار نو پيدا مي‌شود اما منتقدان بايد منصف باشند. مسئولان محترم نيز بايد آغوش خود را در اين باره باز کنند و به رسانه‌هاي مربوط به خود و همچنين رسانه‌هاي علاقه‌مند خودشان بگويند خفگان رسانه‌اي به وجود نياوريد.خاتمي با تاکيد بر اينکه "نبايد شخصيت منتقد را هتک کرد"، يادآور شد: متاسفانه برخي قلم‌ها زهرآگين است. اگر مي‌خواهي بگويي اين خطبه‌ فلان انتقادات را داشت، بنويس، ما با آغوش باز از انتقادات سازنده استقبال و به آن عمل مي‌کنيم اما نيش زدن، در شأن يک مسلمان نيست.


 نوري المالکي:
 روابط ايران و آمريکا به نفع خاورميانه است 

نخست وزير عراق گفت که عادي‌سازي احتمالي روابط بين ايران و آمريکا موجب بهبود ثبات در عراق و کل منطقه خاورميانه مي‌شود.نوري المالکي، نخست‌وزير عراق در گفت‌وگو با وب‌سايت المانيتور گفت: ما معتقديم که روابط عادي ميان آمريکا و ايران به نفع بهبود ثبات در منطقه و عراق خواهد بود.

به گزارش شبکه خبري پرس تي وي، نخست‌وزير عراق هم‌چنين گفت که کشورش درباره احتمال «پيشرفت واقعي» در روابط تهران و واشنگتن خوشبين است و بغداد آماده است براي «کمک به حل و فصل اين مشکل و کمک به بهبود شرايط» همکاري داشته باشد.

مالکي افزود: اين مساله منافع ملي ما را نيز در پي دارد، به علاوه اين که اين مساله مسلما منافع اين دو کشور را نيز تامين خواهد کرد. اين موضوع هم‌چنين موجب ارتقاي امنيت و ثبات در اين منطقه پر تنش خواهد شد.


 لاوروف:
  چشم‌انداز خوبي از مذاکرات ايران و 1+5 وجود دارد 

وزير امور خارجه روسيه گفت که با توجه به اظهارات اخير مقامات جديد جمهوري اسلامي چشم‌انداز خوبي براي افزايش فعاليت به‌منظور حل موضوع هسته‌اي ايران وجود دارد.به گزارش ايسنا، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در سخنراني خود در نشست کنفرانس آسياي شرقي در شهر بندر سري بگاوان، پايتخت برونئي گفت: در اين تلاش‌ها فعالانه شرکت خواهيم کرد. اظهارات مقامات جديد ايران اساس آن را به وجود مي‌آورد که بتوانيم اين مساله را از حالت سکون خارج کنيم.

به گزارش خبرگزاري نووستي، وزير امور خارجه روسيه يادآور شد که نشست جديد گروه 1+5 و ايران در ماه ميلادي جاري برگزار مي‌شود. دور جديد مذاکرات ايران و کشورهاي عضو 1+5 (آمريکا، انگليس، فرانسه، روسيه، چين و آلمان) روزهاي 23 و 24 مهرماه (15 و 16 اکتبر) در ژنو برگزار مي‌شود.


 حماس درپي تقويت دوباره روابط با ايران 

يکي از مسوولان برجسته دولت فلسطين به رهبري جنبش حماس در غزه از سفر يکي از مسوولان عالي‌رتبه اين جنبش به تهران به منظور تقويت روابط دو طرف خبر داد.به گزارش ايسنا، يوسف رزقه، مشاور سياسي اسماعيل هنيه، نخست‌وزير فلسطين گفت که سفر محمد نصر، عضو دفتر سياسي جنبش حماس به ايران شکاف‌هاي موجود در روابط دو طرف را ازبين برده و تفاهم مثبتي ميان دو طرف ايجاد شده است.بنابرگزارش روزنامه‌ي الحيات - چاپ لندن، پيش از اين برخي رسانه‌ها از سفر احتمالي خالد مشعل، رييس دفتر سياسي جنبش حماس به تهران خبر داده بودند که رزقه اعلام کرد اطلاعاتي درباره اين سفر ندارد اما اگر که اين سفر انجام شود، اين امر موجب پيشبرد روابط و ايجاد روحيه همکاري مجدد خواهد شد.رزقه ادامه داد که روابط تهران با حماس به دليل موضع‌گيري‌ها درباره مساله سوريه تحت تاثير قرار گرفت و اگر اين مساله (سوريه) حل شود، روابط دو جانبه تهران و حماس آسيبي نمي‌بيند.او افزود: حماس موضعي ضد ايراني ندارد ايران هم هم‌چنين. اختلاف در مواضع در خصوص برخي مسايل موجود دارد و بين دوستان اين گونه مسايل ممکن است ايجاد شود.


 درگيري شديد اطراف حرم حضرت زينب (س) در حومه دمشق 

منابع محلي از درگيري شديد ميان مخالفان سوري از يک سو و نيروهاي حزب الله به همراه ارتش سوريه از سوي ديگر در منطقه سيده زينب خبر دادند.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه اسکاي نيوز عربي، بنا به گفته منابعي از ارتش آزاد سوريه اين درگيري‌ها زماني آغاز شد که يگان‌هايي از ارتش آزاد به مواضع تيپ ابوالفضل العباس و چند پايگاه ديگر حزب الله لبنان در منطقه سيده زينب حمله کردند و نيروهاي حزب الله با کمک ارتش سوريه در مقابل اين حمله واکنش نشان دادند.بنا بر اين گزارش، درگيري‌هاي شديدي ميان دو طرف در نزديکي حرم حضرت زينب (س) روي داده که در ‌آن از سلاح‌هاي سنگين و مسلسل استفاده شده است.بنا به گفته مخالفان سوري علاوه بر نيروهاي حزب الله و ارتش سوريه شبه نظاميان شيعه‌ عراقي که به حومه دمشق رفته‌اند و وظيفه حفاظت از امکان شيعي در اين منطقه را بر عهده دارند، نيز در اين درگيري‌ها مشارکت دارند.

اين اقدام مخالفان مسلح سوري در پي ‌آن انجام شد که نيروهاي حزب الله به همراهي ارتش سوريه در روزهاي اخير کنترل برخي محله‌هاي منطقه سيده زينب را از دست مخالفان خارج کرده‌اند.


 سرمقاله 

 انرژي خورشيدي و فرصت هاي از دست رفته

علي رمضاني

تامين انرژي دغدغه بزرگ جهان امروز است اما روال کنوني، يعني اتکا بر انرژي فسيل (نفت، گاز و زغال سنگ)، که از ابتداي قرن بيستم آغاز شده بود، در درازمدت غيرممكن است.

در اين بين بايد گفت علاوه بر تجديد ناپذير بودن منابع كنوني مورد استفاده انرژي در كشور عواقب نامطلوب اين استفاده است. اثرات توليد فزاينده دي اکسيد کربن بر تندرستي مردمان و محيط زيست انكار نشدني است. همين امر موجب شده است کشورهاي توسعه يافته، دست به بازبيني اساسي سياست انرژي خود بويژه بهره ‌گيري از انرژي خورشيدي بزنند.چنانچه آلمان در سال 2011 تصميم گرفت که انرژي هسته اي را تا سال 2022 کنار بگذارد و تصميم به سرمايه گذاري وسيع در انرژي هاي بديل (بادي و خورشيدي) گرفت. هدف کنوني آلمان اين است که تا سال 2020 سي و پنج درصد انرژي خود را از اين طريق تامين و سال 2050 صد در صد انرژي آلمان «پاکيزه» شود. در همين راستا هر چند ميزان متوسط تابش آفتاب در اروپا بسيار کمتر از كشور ما است اما اتحاديه اروپا برنامه اي بلند براي استفاده از انرژي خورشيدي در صحراي بزرگ آفريقا و انتقال آن به اروپا دارد.

حال اگر به كشور خود و جايگاه مصرف انرژي دقت كنيم در مييابيم كه مصرف سرانه نفت و بنزين در ايران بسيار بيشتر از ميزان مورد انتظار بر اساس رشد صنعتي کشور است.اگر مصرف گرايي کنوني در جامعه ادامه پيدا کند، در آينده اي نه چندان دور ايران وارد کننده نفت خواهد شد. اما همچنان از انرژي مهمي به نام انرژي خورشيدي غافليم. يعني در حالي كه بخش وسيعي از کشور ما روزانه بيش از 8 کيلووات ساعت بر متر مربع انرژي از خورشيد دريافت مي‌کند و برخي از داغ ترين نقطه سياره زمين در ايران قرار دارد چگونه است كه كشوري همچون چين( در چين 200 ميليون نفر از آبگرمکن خورشيدي استفاده مي کنند) موفق به رشد بهره گيري از خورشيد ميشوند و ما همچنان در انديشه نفت و گاز خويش هستيم؟

آنچه مشخص است گاز خيزي و نفت خيز بودن کشور و عدم توجه لازم و استراتژيک به بحث انرژي هاي نو نتوانسته جايگاهي متناسب در کشور بيابد اما کشورما بي شک داراي پتانسيل هاي گوناگوني در استفاده ار انرژي هاي نو و خورشيدي است چنانچه ايران با بهره مندي از 300 روز خورشيدي، دومين کشور دنيا از نظر داشتن پتانسيل اين انرژي است. اين پتانسيل در صورت بهره گيري ميتواند کمکي به پايدارسازي و تنوع‌بخشي منابع انرژي، توسعه ظرفيت‌ها و کاهش هزينه‌هاي درازمدت نظام توليد انرژي و صيانت از محيط ‌زيست و منابع انرژي‌ تجديدناپذير وفسيلي کشور بوده و عملا ايران را در اين حوزه با عقب ماندگي هايي روبرو نكند.


 عباس: از تشکيل کشور فلسطين به پايتختي قدس کوتاه نمي‌آييم 

 رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين با تاکيد بر اينکه مذاکرات کنوني اسرائيل و فلسطين بر سر مرزهاي 1967 است، گفت: ما هرگز از خواسته اصلي خود مبني بر پايتختي قدس کوتاه نمي‌آييم.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه فرامنطقه‌اي الحياة، محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين، اعلام کرد که اگر اسرائيل در توافقنامه‌هاي مربوط به آزادي اسيران فلسطيني کارشکني کند، اين موضوع را از طريق سازمان ملل پيگيري خواهد کرد. وي با تاکيد بر اينکه مذاکرات کنوني بين دو طرف فلسطيني و اسرائيلي همچنان بر سر مرزهاي چهارم ژوئن 1967 به عنوان مرزهاي کشور فلسطين تمرکز دارد، تاکيد کرد که فلسطين هرگز از اين خواسته خود کوتاه نخواهد آمد.

رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين افزود: اگر اسرائيل در آزادي اسيران کارشکني کند، روند پيوستن فلسطين به نهادهاي بين‌المللي بار ديگر از سر گرفته مي‌شود. مذاکرات بر اساس توافق قبلي تا نه ماه ادامه خواهد داشت.


 مراسم بزرگداشت حافظ  


 «آليس مونرو» 82 ساله كانادايي برنده نوبل ادبيات 


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي