جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4548


توزيع سري جديد معرفي‌نامه‌هاي ارز تحصيلي آغاز شد


جزئيات بيمه حوادث دانشجويان پزشکي

توفيقي مطرح کرد؛
مراسم آغاز سال تحصيلي دانشگاه‌ها دوشنبه هفته آينده با حضور رئيس‌جمهور


اعلام زمان پذيرش دوره هاي كارداني علمي كاربردي حين كار مهرماه 92


خبر


تابلوي اعلانات


 توزيع سري جديد معرفي‌نامه‌هاي ارز تحصيلي آغاز شد 

 
معاون بورس سازمان دانشجويان وزارت علوم از آغاز توزيع سري جديد معرفي‌نامه‌هاي ارز تحصيلي از روز جمعه نوزدهم مهرماه خبر داد.دکتر حسن مسلمي نائيني در گفت‌وگو با خبرنگار «دانشگاهي» خبرگزاري دانشجويان ايران (ايسنا)، با بيان اينکه مجموعا 2693 تقاضا براي صدور حواله ارزي براي دوره نوزدهم مهرماه ثبت شده است، گفت: از اين تعداد با درخواست 1729 نفر معادل 64 درصد درخواست‌ها موافقت و حواله‌هاي آنها صادرشده است.

به گفته وي، با 964 درخواست معادل 36 درصد درخواست‌ها به علت نقص پرونده موافقت به عمل نيامده است.معاون بورس سازمان دانشجويان وزارت علوم در پايان تصريح کرد: حواله‌هاي ارزي صادره به 12 شهر در سطح کشور و 12 موسسه اعزام دانشجو در تهران ارسال شده و به مدت پنج روز کاري قابل توزيع است.


 جزئيات بيمه حوادث دانشجويان پزشکي 

 مسؤل امور رفاهي دانشجويان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از ابلاغ تفاهم نامه بيمه حوادث دانشجويان به كليه دانشگاه هاي علوم پزشكي خبر داد.پونه جهانگيري در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: تفاهم نامه بيمه حوادث دانشجويان علوم پزشکي همه ساله در وزارت بهداشت از اول آبان ماه با برخي از شركتهاي بيمه گر منعقد مي شود و دانشگاهها در چارچوب تفاهم نامه هاي منعقد شده، نسبت به انعقاد قرارداد با يكي از شعب بيمه‌ا‌ي و پوشش دانشجويان در قبال حوادث اقدام مي كنند.

وي افزود: مفاد تفاهمنامه و مباحث مرتبط با بيمه حوادث در مهرماه جاري به كليه دانشگاه هاي علوم پزشكي طي بخشنامه اي ابلاغ شد.

به گزارش مهر، براساس اين تفاهم نامه بيمه حوادث دانشجويان در تمام اوقات شبانه روز، بدون قيد زمان و مکان در داخل و خارج کشور و کليه دانشجويان شاغل به تحصيل در دانشکده ها و دانشگاههاي علوم پزشکي و در صورت درخواست همسر و فرزندان آنها را شامل مي شود. ميزان حق بيمه سالانه بر اساس طرح هاي بيمه ها 12 هزار ، 15 هزار و 18 هزار ريال است.

شرکتهاي بيمه گر که از سوي معاونت دانشجويي و فرهنگي وزارت بهداشت معرفي شده اند مي توانند با عقد قرارداد جداگانه با دانشگاه هاي علوم پزشکي نسبت به بيمه حوادث دانشجويان اقدام کنند.


 توفيقي مطرح کرد؛
 مراسم آغاز سال تحصيلي دانشگاه‌ها دوشنبه هفته آينده با حضور رئيس‌جمهور 

 
سرپرست وزارت علوم گفت: مراسم آغاز سال تحصيلي جديد دانشگاه‌ها دوشنبه هفته آينده با حضور رئيس جمهور در دانشگاه تهران برگزار مي شود.به گزارش خبرنگار مهر دکتر جعفر توفيقي سرپرست وزارت علوم در حاشيه برگزاري هشتمين همايش دانش آموختگان مهندسي شيمي ايران که در دانشگاه شهيد بهشتي برگزار شد در جمع خبرنگاران در پاسخ به سئوال مهر در خصوص برگزاري مراسم آغاز سال تحصيلي با حضور رئيس جمهور گفت: مراسم آغاز سال تحصيلي جديد دوشنبه هفته آينده در دانشگاه تهران و با حضور رئيس جمهور برگزار مي شود.

وي در ادامه به انتخاب رئيس جديد جهاد دانشگاهي اشاره کرد و گفت: در جلسه امروز هيات امناي جهاد دانشگاهي سرپرست جهاد دانشگاهي مشخص شد و با اکثريت آرا دکتر طيبي به عنوان سرپرست جهاد دانشگاهي انتخاب شد.

سرپرست وزارت علوم درخصوص استخدام اساتيد و کارمندان که شائبه غيرقانوني بودن آن در دانشگاه علامه مطرح بود گفت: تمام پرونده افرادي که جذب شده اند در حال بررسي است. پرونده برخي مشکلي نداشت و مشغول کار هستند، بخشي هم مراجعه نکردند و پرونده برخي نيز مشکل آئين نامه اي داشت که در حال بررسي است و نتايج به زودي اعلام مي شود.

توفيقي به اولين جلسه با اعضاي کميسيون آموزش که روز گذشته برگزار شده بود اشاره کرد و گفت: اين اولين جلسه بود که با اعضاي کميسيون آموزش برگزار شد. جلسه مفيدي بود، سوال ها و ابهام ها مطرح شد و در زماني که کميسيون در اختيار من گذاشته بود به سوال ها و ابهامات پاسخ دادم، خوشبختانه جلسه خوبي بود در جهت رفع ابهاماتي که وجود داشت و اميدواريم اين تعامل ادامه داشته باشد.

وي روند اين تعامل را مثبت ارزيابي کرد و گفت: به مرور که اين تعاملات افزايش پيدا مي کند، سوالها و موانع موجود رفع مي شود.

توفيقي به روند پذيرش دانشجو در دانشگاه پيام نور اشاره کرد و گفت: در حال حاضر تغييراتي صورت نگرفته، دانشگاه پيام نور امسال تعدادي دانشجوي حضوري پذيرفته درصورتيکه بر اساس اساسنامه وظيفه اين دانشگاه پذيرش دانشجو به صورت نيمه حضوري است و اين مسئله در دست بررسي است.

وي درباره انفصال از خدمت رئيس دانشگاه صنعتي اميرکبير نيز گفت: اين مسائل معمول است، معمولا ديوان احکامي را صادر مي کند و ما پيگيري مي کنيم و رئيس دانشگاه صنعتي اميرکبير مشکلي براي ادامه فعاليت ندارد.

توفيقي درباره عزل و نصب ها نيز گفت: در هر حال يکي از وظايف وزارت علوم نظارت و ارزيابي است و معمولا هيات هايي به سمت دانشگاه ها اعزام مي شوند و گزارش هايي را به وزارت علوم منعکس مي کنند.

سرپرست وزارت علوم در پايان تاکيد کرد: عزل و نصب‌ها يک جريان دائمي نيست و هر موقع ضرورت اقتضا کند تصميمات گرفته مي شود.


 اعلام زمان پذيرش دوره هاي كارداني علمي كاربردي حين كار مهرماه 92 

 معاون سنجش، خدمات آموزشي و دانشجويي اعلام كرد: پذيرش دوره‌هاي كارداني علمي كاربردي حين كار غيرحضوري مهرماه 1392 دو دوره مديريت خانواده در سراسر كشور و دهياري و امور شوراها مختص داوطلبان استان فارس از روز يكشنبه 21 مهرماه تا شنبه 27 مهرماه انجام مي گيرد.به گزارش ايرنا، «علي صدر» اظهار داشت: متقاضيان ضرورت دارد در زمان اعلام شده و پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنما (مندرج در سامانه ثبت‌نام) و فراهم كردن مدارك و اطلاعات مورد نياز از طريق سامانه اداره كل سنجش و آزمون به نشاني http://azmoon.uast.ac.ir و از طريق سامانه ثبت‌نام اينترنتي پذيرش داوطلبان دوره‌هاي حين كار غيرحضوري نسبت به ثبت‏ نام خود اقدام كنند.

وي با بيان اينكه پرداخت تمامي هزينه‌ها و شهريه‌هاي دوره مديريت خانواده به صورت الكترونيكي انجام خواهد شد، گفت: داوطلبان لازم است با استفاده از كارت‌هاي عضو شبكه بانكي شتاب كه پرداخت الكترونيكي آنها فعال است، مبلغ 100 هزار ريال به عنوان وجه ثبت نام بپردازند. بنابراعلام دانشگاه جامع علمي كاربردي، زمان پذيرش در دوره كارشناسي حرفه‌اي (ناپيوسته) حين كار غيرحضوري مهرماه سال 1392 به زودي از طريق پرتال دانشگاه و سامانه آموزش هاي تكميلي بين سطوح به نشاني http://sateb.uast.ac.ir اعلام مي‌ شود.


 خبر 

 عضو هيات رئيسه کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس:

بخشنامه جديد استعدادهاي درخشان دانشگاه تهران اصلاح شود

اجراي آيين نامه جديدي که از سوي دانشگاه تهران مبني بر تغيير شرايط قبولي دانشجويان استعداد‌هاي درخشان مقطع کارشناسي ارشد براي مقطع دکتري،ارائه شده نبايد عطف به ماسبق شود .

رضا صابري عضو هيات رئيسه کميسيون آموزش و تحقيقات مجلس در گفت‌ وگو با خبرنگار علمي باشگاه خبرنگاران اظهارداشت:تصويب آيين‌نامه جديدي از سوي دانشگاه تهران و قيد کردن اين مطلب در آن که اتمام دوره مقطع کارشناسي ارشد در 4 ترم مجوز ورود به مقطع دکتري است خود مشکلي بسيار بزرگ آفريده است ،آيين‌نامه جديد دانشگاه تهران براي پذيرش دانشجويان استعداد درخشان خوب است اگر عطف به ماسبق نشود چرا که در اين صورت بسياري از دانشجوياني که چند ترمي از تحصيلات آن‌ها گذشته از تسهيلات استعداد درخشان خود بي‌بهره خواهند ماند.

وي گفت:آيين نامه‌ جديد دانشگاه تهران براي پذيرش دانشجويان مقطع دکتري که جزء استعدادهاي درخشان به شمار مي‌روند قيدي را مبني بر اتمام دوره تحصيلات مقطع کارشناسي ارشد در 4 ترم لحاظ کرده که اين علاوه بر ايجاد نارضايتي بسيار به اين امر منجر شده که دانشجويان برتر نتوانند از مزايا ي استعدادهاي درخشان خود استفاده کنند.

وي با بيان اينکه آيين‌نامه‌اي که دو يا سه ماه پيش تصويب شده نمي‌تواند به گذشته برگردد و عطف به ما سبق شود، افزود: بر اساس اختياراتي که طبق ماده 20 برنامه پنجم به هيات امنا‌هاي دانشگاه‌ها داده شده دانشگاه‌ها مي‌توانند در خصوص ظرفيت‌هاي مازاد وزارت علوم، تحقيقات و فناوري بر اساس آيين نامه‌هاي داخلي خود دانشجويان را بر اساس مصاحبه گزينش و پس از آن پذيرش کنند.

وي افزود:کميسيون آموزش مجلس نيز به جد پيگير حقوق دانشجويان مذکور است و مسئولان دانشگاه تهران در خصوص دانشجويان مذکور و شرايط قبولي آن‌ها تجديد نظر کنند آيين‌نامه مذکور مغايرت بخش‌نامه‌اي ندارد تنها مشکل اين آيين‌نامه عطف به ما سبق شدن آن است.

راه اندازي رشته بين رشته اي مهندسي داروسازي در دانشگاه صنعتي سهند

استاد دانشکده مهندسي شيمي دانشگاه صنعتي سهند از راه اندازي رشته مهندسي دارو سازي در اين دانشگاه خبرداد و گفت: به زودي رشته بين رشته اي مهندسي دارو سازي در دانشگاه صنعتي سهند راه اندازي خواهد شد.

استاد جعفر صادق مقدس در گفتگو با خبرنگار مهر گفت: دانشگاه صنعتي سهند در در سه مقطع کارشناسي، کارشناسي ارشد و دکتري دانشجوي مهندسي شيمي پذيرش مي کند رشته‌هاي مهندسي پتروشيمي، مهندسي پالايش، مهندسي صنايع غذايي و مهندسي گاز در مقطع کارشناسي دانشگاه دانشجو پذيرش مي کند و در مقطع کارشناسي ارشد نيز دانشگاه تقريبا تمامي رشته‌هاي موجود براي مهندسي شيمي درداخل و خارج را دارا است.

وي افزود: همچنين براي راه اندازي رشته مهندسي داروسازي که يک رشته بين رشته اي است اقدام کرده ايم و به زودي دانشجو پذيرش مي شود، سال گذشته نيز در رشته کارشناسي ارشد مهندسي محيط زيست دانشجو پذيرش کرديم.

عضو هيات مديره انجمن مهندسي شيمي ايران گفت: در مقطع دکتري نيز در رشته هاي مهندسي شيمي و مهندسي نفت دانشجو پذيرش مي کنيم.

وي ادامه داد: دانشگاه صنعتي سهند يکي از دانشگاه‌هاي صنعتي کشور است که در زمينه هاي مختلف پيشتاز است به طوريکه ايده ايجاد مرکزتحقيقاتي نوع سوم اولين بار توسط اين دانشگاه مطرح شد و سپس توسط وزارت علوم به دانشگاههاي ديگر کشور تسري داده شد.

استاد دانشکده شيمي دانشگاه صنعتي سهند ادامه داد: در اين مراکز دانشگاه‌ها فضايي را در اختيار دانشجو قرار مي دهند اين دانشجويان با خلاقيت خود و ايده هايي که براي حل مشکل صنعت ارايه مي کنند با صنايع قرارداد بسته و از کنار اين قرارداد تجهيزاتي وارد اين فضا مي کنند در حال حاضر اين مراکز پا گرفته و فعاليت هاي آموزشي نيز درکنار اين مراکز شکل مطلوب تري به خود گرفته است.

مقدس افزود: دانشگاه صنعتي سهند داراي بيشترين مراکز تحقيقاتي است که در کنار آزمايشگاه‌هاي آموزشي مصوب وزارت علوم در دانشگاه تحت عناوين مختلف درحال فعاليت هستند.

وي افزود: درحال حاضر برنامه دانشگاه صنعتي سهند توسعه بيشتر تحصيلات تکميلي و توجه به مسايل تحقيقاتي است و در واقع دانشگاه درحال حرکت به سمت دانشگاه تحصيلات تکميلي است به طوري که چند سالي است مقطع کارشناسي ثابت مانده و مقاطع کارشناسي ارشد و دکتري رشد داشته است.

نمايشگاه هاي تخصصي اعزام دانشجو به خارج هرفصل در يك استان برپا مي شود

عضو منتخب هيات مديره كانون موسسات اعزام دانشجوي جمهوري اسلامي ايران از برنامه اين كانون به منظور برپايي نمايشگاههاي تخصصي اعزام دانشجو در هر فصل در يكي از مراكز استانهاي كشور خبر داد.

به گزارش خبرنگار فرهنگي ايرنا، «علي محمد خان محمدي» كه روز پنجشنبه در انتخابات هيات مديره مجمع عمومي كانون موسسات اعزام دانشجو، بالاترين راي اعضا را به دست آورد در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تاكنون نمايشگاه هايي از موسسات اعزام دانشجو به خارج برگزار شده اما همگي در تهران بوده كه سعي داريم در جهت معرفي و ارائه خدمات بهتر، نمايشگاه هايي در سراسر كشور برگزار كنيم.

خان محمدي تدوين آيين نامه هاي جديد و برنامه پنج ساله و برگزاري كارگاه هاي آموزشي تخصصي را از جمله برنامه هاي هيات مديره جديد كانون موسسات اعزام دانشجو برشمرد و گفت: متاسفانه افرادي كه در برخي موسسات اعزام دانشجو فعاليت مي كنند آموزش هاي تخصصي لازم را فرا نگرفته اند كه آموزش آنها در دستوركار است.

به گفته خان محمدي از اين پس روند صدور مجوز به موسسات جديد اعزام دانشجو به خارج ، سخت تر خواهد شد تا از كيفيت ارائه خدمات اين گونه موسسات كاسته نشود.

وي تقويت تعامل و برگزاري نشست با رايزنان علمي ايران در كشورهاي مختلف، همكاري با 100 دانشگاه برتر دنيا و تبادل نماينده ميان موسسات اعزام دانشجو با اين دانشگاه ها، تجليل از پيشكسوتان عرصه اعزام دانشجو به خارج را از ديگر برنامه هاي كانون موسسات اعزام دانشجو در دوره جديد عنوان كرد.

عضو دومين هيات مديره كانون موسسات اعزام دانشجو با بيان اين كه معافيت از پرداخت ماليات، يكي از خواسته هاي اعضاي كانون است از تلاش هيات مديره براي تحقق اين امر خبر داد.

مجمع عمومي كانون موسسات اعزام دانشجوي جمهوري اسلامي، پنجشنبه به منظور انتخاب هيات مديره در محل وزارت علوم تشكيل جلسه داد و پس از راي گيري، پنج عضو اصلي و دو عضو علي البدل هيات مديره و دو بازرس اصلي و يك بازرس علي البدل كانون انتخاب و معرفي شدند.

آغاز ثبت‌نام دانشجويان نمونه کشوري

سري جديد ثبت نام از دانشجويان نمونه کشوري دانشگاه‌هاي وزارتخانه‌هاي علوم و بهداشت در سامانه خدمات آموزشي وزارت علوم آغاز شد.

به گزارش سرويس «دانشگاهي» ايسنا، دانشجوياني که حداقل يک نيمسال تحصيلي را با معدل کل در هر يک از مقاطع کارداني، کارشناسي ناپيوسته و کارشناسي پيوسته(16)، کارشناسي ارشد(17)، دکتري حرفه‌اي(16) و دکتري تخصصي(17) و دکتري تخصصي باليني(15) گذرانده باشند مي‌توانند در اين رقابت شرکت کنند.

براساس اين گزارش، مراسم جشن و تقدير از برگزيدگان نيز سال آينده با حضور رئيس جمهور برگزار مي شود.

توضيحات رييس سازمان سنجش در مورد دوره آموزش محور

رييس سازمان سنجش با اشاره اتمام مهلت ثبت‌نام آزمون کارشناسي ارشد فراگير دانشگاه پيام‌نور امروز؛ شنبه 20 مهر ماه، در توضيح روش‌هاي آموزش محور تحصيلات تکميلي، گفت: فارغ‌التحصيلان دوره آموزش محور منعي براي ادامه تحصيل ندارند.

دکتر ابراهيم خدايي در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهي خبرگزاري دانشجويان ايران با بيان اينکه تفاوتي ميان دوره آموزش محور و پژوهش محور وجود ندارد، اظهارکرد: دانشجويان دوره آموزش محور فقط به جاي پايان نامه، واحد درسي مي‌گذرانند.

وي با بيان اينکه داوطلبان دوره‌هاي آموزش محور نگراني بابت ادامه تحصيل در دوره دکتري نداشته باشند، تصريح کرد: اين دوره مورد تاييد وزرات علوم است و از نظر قوانين منعي براي ادامه تحصيل فارغ‌التحصيلان آن
وجود ندارد.

وي با بيان اينکه داوطلبان آزمون کارشناسي ارشد فراگير پيام‌نور بايد براي ثبت‌نام تا امروز به سايت سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org مراجعه کنند، اظهارکرد: داوطلبان بايد براي ثبت‌نام در دوره دانش‌پذيري کارشناسي ارشد فراگير دانشگاه پيام‌نور در بازه زماني مذکور با تکميل اطلاعات اوليه و پرداخت اينترنتي مبلغ 50 هزار تومان با استفاده از کارت‌هاي اعتباري عضو شبکه شتاب هر يک از بانک‌هاي جمهوري اسلامي ايران در داخل يا خارج از کشور نسبت به ثبت‌نام اقدام کنند.

مهلت ويرايش اطلاعات ثبت‌نامي

رييس سازمان سنجش با اشاره به مهلت ويرايش اطلاعات ثبت‌نامي تا روز دوشنبه 22 مهر ماه، گفت: به داوطلبان توصيه مي‌شود پس از تکميل تقاضانامه و ثبت‌نام اينترنتي و دريافت کد پيگيري، يک نسخه پرينت از تقاضانامه ثبت‌نامي خود تهيه کرده و ضمن کنترل دقيق اطلاعات ثبت‌نام شده، چنانچه مغايرتي درخصوص مشخصات ثبت‌نامي خود مشاهده کردند، ويرايش لازم را انجام دهند.

امکان تحصيل در رشته دوم؛ تنها براي دانشجويان استعداد درخشان

تنها دانشجويان استعداد درخشان مي توانند در رشته دوم در دانشگاه با دارا بودن شرايط خاص تحصيل کنند.

سعيد قديمي مدير کل حمايت و پشتيباني وزارت علوم تحقيقات و فناوري در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران گفت: در بحث بلامانع بودن تحصيل دانشجويان در رشته دوم تنها در شرايط خاصي امکانپذير است چنانچه تاکنون اقدام جدي در اين خصوص صورت نگرفته است.

وي افزود: دانشجويان استعداد درخشان آن هم براساس دارا بودن شرايط خاص که اين شرايط در سايت وزارت علوم موجود است مي توانند در رشته دوم تحصيل کنند.قديمي تصريح کرد: تحصيل در رشته دوم براي تمامي دانشجويان امکانپذير نيست و طبق شرايط آئين نامه اين امر محقق مي شود.


 تابلوي اعلانات 

 کنفرانس ملي «کاربرد سامانه اطلاعات مکاني در مديريت صنعت برق کشور»

دومين کنفرانس ملي «کاربرد سامانه اطلاعات مکاني در مديريت صنعت برق کشور» نيمه اول اسفند ماه امسال در مازندران برگزار مي‌شود.

به گزارش پايگاه فراخوانهاي علمي پژوهشي کشور (callforpapers.ir) حسين افضلي، رئيس انجمن مهندسين برق و الکترونيک مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار علمي ايسنا منطقه مازندران، با بيان اينکه دومين کنفرانس ملي کاربرد سامانه اطلاعات مکاني در مديريت صنعت برق کشور در 6 محور برگزار مي‌شود، اظهار کرد: محورهاي اين کنفرانس شامل زيرساختهاي راه‌هاي مکاني، کاربردهاي سامانه اطلاعات مکاني در صنعت برق، بسترهاي IT در پياده سازي GIS، تجربيات و دستاوردهاي GIS و SDI در ايران و جهان، آموزش و فرهنگ سازي GIS و SDI در جهان و بررسي اثرات اقتصادي بکارگيري SDI و GIS در صنعت برق است.

افضلي خاطرنشان کرد: از اهداف اين همايش دستيابي به آخرين يافته‌هاي علمي و پژوهشي SDI و GIS در ايران و جهان و تبادل تجربيات حاصله در صنعت برق کشور است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي