جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4548

از سوي سازمان وظيفه عمومي ناجا اعلام شد؛
شرايط تردد مشمولان ايراني مقيم خارج از کشور

عضو فراکسيون محيط زيست مجلس اعلام کرد:
آلودگي هوا عامل موج جديد سرطان


متوسط هزينه درمان ناباروري اعلام شد


اخبار كوتاه


اخبار كوتاه


 از سوي سازمان وظيفه عمومي ناجا اعلام شد؛
 شرايط تردد مشمولان ايراني مقيم خارج از کشور 

مشمولان ايراني مقيم خارج از کشور که حداقل سه سال در خارج از کشور اقامت داشته باشند مي‌توانند به مدت سه ماه و حداکثر دو بار در سال به کشور تردد کنند.به گزارش برنا به نقل از پايگاه اطلاع رساني پليس، حجت اله واعظي‌نژاد معاون مشمولان وامور معافيت‌هاي سازمان وظيفه عمومي ناجا در خصوص ضوابط مربوط به تردد مشمولان ايراني مقيم خارج از کشور بيان داشت : اين مشمولان با داشتن حداقل سه سال اقامت در خارج از کشور ،مي توانند در هر سال حداکثر دوبار و مجموعا سه ماه به داخل کشور، ترددکنند.

وي با بيان اين مطلب که مهلت اجراي مصوبه فوق تا پايان سال 1395 است، افزود: مشمولان مقيم خارج از کشور براي دريافت مجوز تردد مي بايست به نمايندگي دولت جمهوري اسلامي ايران در کشور محل اقامت مراجعه کنند و گذرنامه آنان پس از بررسي شرايط مذکور، با مهر تردد مبني برتردد ويژه مشمولان مقيم خارج از کشور ثبت مي‌شود.

واعظي نژاد در مورد شرايط اقامت سه ساله در خارج از کشور گفت: سه سال اقامت پيوسته همراه با سکونت در خارج مدنظر مي باشد . بنابراين افرادي که فقط داراي کارت اقامت بوده و فاقد سکونت در خارج از کشور مي باشند و يا افرادي که داراي اقامت پراکنده (غير پيوسته) در خارج بوده اند در شمول اين مصوبه قرار ندارند.

اين مقام مسئول با اشاره به اينکه نه ماه اقامت در خارج از کشور و سه ماه تردد به داخل کشور به عنوان يک سال اقامت محاسبه مي شود، تصريح کرد: حداقل اقامت در هر سال 9 ماه پيوسته يا ناپيوسته بوده و اقامت هاي کمتر از 9 ماه در سال ، جزء اقامت سه ساله محاسبه نمي شود.

واعظي نژاد خاطرنشان کرد: مشمولاني که برابر مقررات مربوط براي ادامه تحصيل با مجوز وظيفه عمومي از کشور خارج شده اند و همچنين فرزندان مشمول ماموران ثابت دولت در خارج که داراي مجوز خروج از کشوراز سازمان وظيفه عمومي مي باشند ، در شمول اين مصوبه نبوده و تردد آنان به داخل کشورمطابق ضوابط مربوط صورت مي گيرد.


 عضو فراکسيون محيط زيست مجلس اعلام کرد:
 آلودگي هوا عامل موج جديد سرطان 

عضو فراکسيون محيط زيست مجلس با بيان اينکه هم‌اکنون فقط دو پالايشگاه به طور کامل بنزين يورو 4 توليد مي‌کند، گفت: موج جديد سرطان و بسياري از مرگ و ميرها در کشور ناشي از آلودگي هوا است. کمال‌الدين پيرمؤذن در گفت‌وگو با فارس با تأکيد بر ضرورت کاهش آلودگي هوا، اظهار داشت: موج جديد سرطان‌ در کشور ناشي آلودگي هوا است، ضمن آنکه آمار مرگ و مير ناشي از آلودگي هوا نيز بسيار قابل توجه است.

عضو فراکسيون محيط زيست مجلس شوراي اسلامي افزود: اهميت پرداختن بر کاهش آلودگي هوا در کلانشهرهاي کشور از اهميت بيشتري برخوردار است چراکه در مواردي گاهاً مشاهده مي‌شود که به دليل افزايش آلايندگي‌هاي هوا شاهد تعطيلي مدارس و ادارات مي‌شويم.

پيرمؤذن با اشاره به جلسه فراکسيون محيط زيست خانه ملت با وزير نفت، ابراز داشت: در اين جلسه فراکسيون محيط زيست به جد پيگير احداث کامل پالايشگاه‌هاي توليد سوخت يورو 4 بوده است.

وي يادآور شد: هم‌اکنون از 6 پالايشگاه توليد بنزين فقط دو پالايشگاه توليد سوخت يورو 4 را در برنامه خود قرار داده‌اند.

عضو فراکسيون محيط زيست مجلس متذکر شد: لازم است که توليد بنزين فاقد بنزن تسريع يابد چراکه اين امر با سلامتي شهروندان در ارتباط است.


 متوسط هزينه درمان ناباروري اعلام شد 

رييس پژوهشگاه فناوري‌هاي نوين علوم زيستي جهاد دانشگاهي – ابن سينا بر لزوم افزايش حمايت‌هاي بيمه‌اي از درمان ناباروري در کشور تاکيد کرد.دکتر محمدمهدي آخوندي در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به آمار 20.2 درصدي ميزان ناباروري در کل کشور، درمان‌هاي ناباروري در کشور را پرهزينه، خواند وگفت: اين درحاليست که بيمه‌ها هيچ کمکي در اين زمينه ندارند. حمايت‌هاي بيمه بسيار محدود و در حد نسخه يا آزمايش است.

وي در اين باره افزود: با وجود تمام تلاش‌ها و اقداماتي که در زمينه درمان ناباروري انجام شده است اما درمان ناباروري اصلا پوشش بيمه‌اي نيافته است. اميد داريم که به اين سمت حرکت شود.

رييس پژوهشگاه فناوري‌هاي نوين علوم زيستي جهاددانشگاهي - ابن سينا، درباره متوسط هزينه‌هاي درمان ناباروري گفت: در مراکز ما که مراکزي نيمه دولتي است و کمترين هزينه‌ها دريافت مي‌شود، بابت يک تشخيص و درمان حدود پنج ميليون تومان هزينه نياز است. اما بايد گفت که موفقيت در هر بار درمان حدود 30 درصد است و بي‌ترديد تکرار درمان نيازمند هزينه است.

وي در اين باره افزود: البته بايد تاکيد کرد با توجه به نرخ ارز، اين هزينه‌ها در کشور ناچيز است. به عنوان مثال اين هزينه‌ها براي بيماراني که بابت درمان‌شان از کشورهاي عربي و ساير کشورهاي همجوار به ايران مراجعه مي‌کنند بسيار ناچيز خواهد بود اما با توجه به سطح درآمدي مردم خودمان، اين هزينه‌ها زياد است. در ساير کشورهاي منطقه هزينه يک تشخيص و درمان حداقل 10 هزاردلار (معادل30 ميليون تومان) است که در مقايسه با پنج ميليون تومان در ايران، هزينه‌هاي زيادي است.


 اخبار كوتاه 

 فرمانده ناجا:

اعتراف‌گيري با روش‌هاي غيرقانوني خلاف است

فرمانده نيروي انتظامي پليس شايسته جامعه اسلامي را پليسي دانست که حتي بدون بازرسي و حفاظت و نظارت دست به تخلف نزده و تقواي الهي او را از اين اقدامات برحذر دارد.به گزارش ايسنا، سردار اسماعيل احمدي‌مقدم پس از تجديدميثاق فرماندهان ناجا با آرمان‌هاي امام راحل و در سخناني بنيانگذار انقلاب را موجب سرافرازي ميهن و اسلام پس از 14 قرن دانست و گفت: امروز در حرم حضرت امام و در محضر روح ملکوتي ايشان با احکام و آرمان‌هاي انقلاب تجديد بيعت داريم.وي پوشيدن لباس سبز نيروي انتظامي را افتخاري از جانب خداوند برشمرد و گفت:‌اميدواريم توفيق ادامه راه امام را نيز داشته باشيم.

احمدي‌مقدم با بيان اينکه فردي که براي خدا حرکت کند از جانب خداوند نيز هدايت مي‌شود، اظهار کرد: خداوند اسباب و راهنمايان را براي حرکت در مسيرش فراهم مي‌کند تا ما دچار سردرگمي نشويم که راه نيز همان مسير ولايت است و راه ديگري برايش وجود ندارد.وي افزود: بر همين اساس نمي‌توانيم بگوييم چون ماهواره آمده و تکنولوژي به روز شده، ديگر چنين مسائلي مطرح نيست بلکه بايد گفت در اين عصر دين‌گرايي افزايش يافته است.فرمانده نيروي انتظامي رشد سريع علم و فناوري را دستاورد بزرگي در عصر حاضر دانست و گفت:‌ البته اين امر نمي‌تواند انسان را به سعادت برساند و تا زماني که آدمي دنيا را مقصد و نه معبري براي ورود به آخرت بداند در هنگام پيري احساس تمام شدن خواهد کرد.

فرمانده نيروي انتظامي در بخش ديگري از سخنانش با تاکيد بر ضرورت اجراي قوانين و رعايت شرع، تصريح کرد: اينکه با روشي غيرقانوني تلاش شود تا زودتر از متهم اعتراف گرفته و به نتيجه مطلوب رسيده شود خلاف قانون است.احمدي مقدم قانون و شرع را معيار رابطه کاري پليس با مردم دانست و افزود: مردم داري،‌ کارآمدي و روزآمدي از شعارهاي ناجا بوده است.

هشدار فرمانده يگان حفاظت محيط زيست استان تهران:

نگهداري هرگونه پرنده شکاري بدون مجوز ممنوع است

اسماعيل ميران‌زاده در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: در پي گزارشات مردمي در خصوص نگهداري تعدادي پرنده شکاري در خانه يک متخلف محيط زيست ماموران يگان حفاظت محيط زيست استان تهران وارد عمل شدند.وي افزود: ماموران يگان محيط زيست پس از بررسي موضوع و اطمينان از صحت اخبار دريافتي با اخذ دستور مقام قضايي و هماهنگي ماموران نيروي انتظامي به محل مراجعه کردند.فرمانده يگان حفاظت محيط زيست استان تهران تاکيد کرد: در بازرسي از خانه اين متخلف 2 بهله پرنده شکاري شامل دليجه و سارگپه را کشف و به اداره کل محيط زيست استان تهران منتقل کردند.

وي با اشاره به اين که فرد متخلف به دليل نگهداري اين پرندگان شکاري 40 ميليون ريال جريمه شد، افزود: در عين حال موضوع طي صورتجلسه‌اي به همراه پرونده متهم به مرجع قضايي ارجاع شد.فرمانده يگان حفاظت محيط زيست استان تهران به شهروندان هشدار داد: برابر قانون نگهداري هرگونه حيوان وحشي و پرنده شکاري و حمايت شده بدون مجوز سازمان حفاظت محيط زيست ممنوع است و متخلفان ضمن جريمه نقدي بر اساس قانون به مراجع قضايي نيز معرفي مي‌شوند.


 اخبار كوتاه 

 اجراي برنامه هاي مختلف با رويکرد پيشگيري و كاهش آسيب‌ها در منطقه 13

به مناسبت فرارسيدن هفته كاهش اثرات بلاياي طبيعي، ستاد مديريت بحران منطقه 13 با رويکرد توسعه فرهنگ پيشگيري و كاهش آسيب‌ها از طريق توانمندسازي جوامع محلي براي مقابله با بحران ، ويژه برنامه هاي مختلفي را از 18 تا 24 مهر ماه به اجرا مي گذارد.

به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 13 ، مداحي شهردار و رئيس ستاد مديريت بحران منطقه 13 برگزاري نمايشگاه با رويكرد آشنايي شهروندان با بلاياي طبيعي و آموزش همگاني در سطح نواحي، مانور پناه گيري صحيح ، تخليه امن و اسكان اضطراري در مدارس، آموزش اطفاء حريق و امداد و نجات با همکاري كارشناسان آتش نشاني و هلال احمر ، برگزاري مسابقات فرهنگي و آموزشي در اماكن عمومي را از اهم برنامه هاي ستاد مديريت بحران منطقه 13 اعلام کرد. رئيس ستاد مديريت بحران منطقه 13 افزايش ميزان مشاركت شهروندان، حول محورهاي پيشگيري ، آمادگي و مقابله را از اهداف اجراي اين برنامه ها دانست.

اجراي ويژه برنامه هاي هفته بهداشت روان در منطقه 10

همزمان با هفته بهداشت روان ده ها برنامه فرهنگي و اجتماعي در خانه هاي سلامت منطقه 10 اجرا مي شود.

به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 10، امير حسين بهاري صفت معاون امور اجتماعي و فرهنگي منطقه ضمن اعلام اين خبر با بيان اين که امروزه بهداشت روان بيش از هر زمان ديگري داراي اهميت بوده و بايد مورد توجه قرار گيرد گفت: يکي از مهمترين رويکردهاي مديريت شهري حمايت از خانواده به عنوان بستر پرورش و شکوفايي انسان است و سلامت رواني افراد به سلامت محيط خانواده بستگي دارد.

معاون امور اجتماعي و فرهنگي منطقه با اشاره به رئوس برنامه هاي هفته بهداشت روان که از 24 تا 30 مهر ماه در خانه هاي سلامت و مراکز فرهنگي سطح منطقه اجرا مي شود افزود: راه اندازي ايستگاه سلامت روان، مشاوره فردي ويژه کانون سالمندان و جوانان، مشاوره فردي و پزشکي، برگزاري تورهاي گردشگري، برگزاري کارگاه هاي آموزشي با عناوين "اهميت بهداشت روان براي مادران، اهميت بهداشت رواني براي کانون پيشگيري از چاقي، تاثير بهداشت روان در زندگي فردي و اجتماعي، ايجاد مهارت هاي زندگي در رسيدن به بهداشت روان، کلاس آموزشي بهداشت روان، مهارت شاد زيستن، مهارت هاي زندگي بلوغ اجتماعي در جوانان، رابطه استرس و ديابت، بهداشت روان در معلولين، بهداشت رواني در دوران جواني و سالمندي، تاثير وزن مناسب در سلامت روان افراد از برنامه هايي است که طي اين هفته ا جرا خواهد شد.

با اجراي اقدامات پيشگيرانه

مشکل آبگرفتگي در منطقه 15 رفع شد

مهندس صفوي شهردار منطقه 15 اعلام کرد : با احداث تونل کمکي کانال ابوذر و ساير اقدامات پيشگيرانه ،‌ مشکل آبگرفتگي در سطح محدوده اين منطقه در مواقع بارندگي رفع شد .به گزارش روابط عمومي شهرداري منطقه 15 ، مهندس صفوي افزود : احداث تونل کمکي کانال ابوذر به طول چهار کيلومتر به منظور افزايش ظرفيت کانال ابوذر و هدايت آبهاي سطحي نقش موثري در کاهش خطر سيلاب کانال ابوذر دارد و با اجراي اين طرح ، ظرفيت مازاد کانال انتقال ابوذر در حالت سيلابي توسط اين تونل به صورت ايمن و بدون ايجاد خسارت ناشي از آبگرفتگي نواحي شهري به سمت پاياب بزرگراه خاوران منتقل مي شود .


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي