جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 4548


يارانه ها درخطر حذف شدن !


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


خبر


 يارانه ها درخطر حذف شدن ! 

 
عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي از احتمال حذف 3 دهک بالاي جامعه طي سال آينده خبر داد.حسين گروسي، عضو کميسيون صنايع و معادن مجلس شوراي اسلامي در گفتگو با ايلنا اظهار داشت: اگر دولت مي‌خواهد يارانه‌ها را هدفمند توزيع کند بايد اقشار پر درآمد را با توجه به اطلاعاتي که ستاد هدفمندي دارد حذف کند.وي افزود: اينکه يارانه به تمامي اقشار جامعه تعلق گيرد هدفمند و عادلانه نيست بنده از ابتدا هم با پرداخت يارانه به اقشار پر درآمد مخالف بودم چرا که يارانه بايد به نيازمندان پرداخت شود و افراد غني جامعه نيازي به اين مبلغ ندارند.گروسي خاطر نشان کرد: در غير اين صورت دولت مجبور به افزايش نرخ حامل‌هاي انرژي مي‌شود که افزايش بيش از حد آن هم منطقي به نظر نمي‌رسد.

همچنين ،جعفر قادري عضو كميسيون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس شوراي اسلامي گفت:كميته اقتصادي اين كميسيون با پيشنهاد حذف سه دهك از دريافت كنندگان يارانه موافقت كرده است و اين موضوع دو هفته آينده در دستور كميسيون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس قرار مي گيرد.وي افزود:در اين كميته پيشنهاد شد وقتي نمي توان يارانه 75 ميليون نفر را افزايش داد بايد يارانه سه دهك پردرآمد جامعه را حذف كرد كه اين پيشنهاد پس از بحث و بررسي در اين كميته به تصويب رسيد.

اين روزها با داغ شدن بحث حذف دهکهاي درآمدي بالا از دريافت يارانه به حدي جدي شده است که حتي اظهار نظر در خصوص تعداد افرادي که بايد از دريافت يارانه حذف شوند نيز شروع شده است. با توجه به اختلاف آمار 35 ميليون نفري در اين اظهار نظرات، پيشنهاد مي کنيم بسيار مواظب باشيد تا مبادا شما جزو حذف شدگان باشيد!

عدم توان دولت براي پرداخت يارانه نقدي يا به عبارتي کسري تراز هدفمندي يارانه ها– حتي در صورت افزايش قيمت حاملهاي انرژي – محوري ترين بحث در اين ميان است که جرقه حذف برخي دهکهاي درآمدي بالا را از دريافت يارانه نقدي به ذهن تعدادي از نمايندگان مجلس رساند.موضوع براي اين عده به حدي جدي شده است که اگر مخالفتهاي ضمني و تلويحي دولت با اجراي يک باره حذف دهکهاي درآمدي در ميان نبود، شايد تا الان طرح حذف دهکهاي در آمدي بالا به صحن علني مجلس نيز رسيده بود. اما در اين ميان تيم اقتصادي دولت در چند نوبت اذعان کردند که حذف افراد از دريافت يارانه نقدي نيازمند کار کارشناسي دقيق است.

نکته اساسي در اين ميان، و شايد تيز ترين لبه انتقادي که بر موضوع حذف دهکهاي درآمدي از دريافت يارانه نشانه رفته شده، عدم شفافيت ذاتي در سيستم شناسايي خانوارها به لحاظ درآمدي و معيشت است.

گنگي سيستم مالياتي کشور و خلل و فرج هاي فراواني که در آن وجود دارد، موضوع مهم چند شغله بودن بسياري از افراد به شکل غير رسمي، عدم وجود ارگاني اختصاصي براي پايش اطلاعات اقتصادي خانوارهاي ايراني و عدم دسترسي به اطلاعات افراد در بسياري از نقاط کشور به خصوص در بخشها و شهرهاي کوچک همگي از موردي است که موضوع حذف دهکهاي درآمدي را از دريافت يارانه نقدي به يک طنز تبديل مي کند.

پيش از اين غلامرضا مصباحي مقدم رئيس کميسيون برنامه و بودجه عنوان کرده بود که 10 ميليون نفر به عنوان افراد پر درآمد در اواخر دولت دهم شناسايي شده اند. وي گفته بود: از طريق پايگاه ثبت اسناد براي دستيابي به اطلاعاتي مربوط به املاک، نيروي انتظامي براي اطلاعات مربوط به خودرو، پايگاه امور مالياتي براي شناسايي توان مالي خانوار و چند پايگاه اطلاعاتي ديگر مي‌توان پردرآمدها را به راحتي شناسايي کرد.

البته وي اضافه کرده است که دولت احمدي نژاد علاقه اي به حذف اين افراد از يارانه نقدي نداشت.

اما در حالي مصباحي مقدم سخن از حذف 10 ميليون نفر از دريافت يارانه مي کند که غلامعلي جعفرزاده عضو ديگر کميسيون برنامه و بودجه رقم 25 ميليون نفر را رقمي مناسب مي داند!

وي بيان کرده است: 25 ميليون نفر واجد شرايط دريافت يارانه نيستند،‌ موديان مالياتي، صادرکنندگان، وارد کنندگان و صاحبان املاک ساختماني در کشور مشخص هستند.

کاملا مشخص است که مبناي محاسبات جعفر زاده با آنچه مصباحي مقدم براي شناسايي افراد پر درآمد ذکر کرده کاملا متفاوت است.

اما از سوي ديگر حسين راغفر کارشناس مسائل اقتصادي و استاد دانشگاه نظري ديگر دارد: ارزيابي‌هاي بنده نشان مي‌دهد حداکثر 30 ميليون نفر در کشور استحقاق دريافت يارانه دارند. به عبارت ديگر 45 ميليون نفر بايد از دريافت يارانه حذف شوند.

مبناي محاسباتي راغفر نيز کاملا متفاوت است، زيرا وي از يک رويکرد ديگر به رقم 45 ميليون نفر رسيده است.

وي بيان مي کند که: اين 30 ميليون نفر – که بايد يارانه دريافت کنند - فقط طبقه فقير جامعه را شامل مي‌شود. چراکه اکنون بالغ بر 40 درصد جمعيت کشور زير خط فقر مطلق هستند.

حال با توجه به همه اين مسائل، برخي به شدت بر روي موضوع حذف تعدادي از ايرانيان از دريافت يارانه نقدي تاکيد دارند. گويا داستان يارانه ها و اين حاشيه هاي جالب توجهش – که آخرين نمونه از آن انصراف اشتباه بسياري از افراد در وب سايت سازمان هدفمندي يارانه ها از دريافت يارانه بود – به اين زودي ها تمامي ندارد. و سوال اساسي اينجا است که چرا با توجه به همه اين مسائل، بر روي اقدامي که زيربنا و ساختار آن اساسا و ذاتا داراي مشکل است اصرار مي شود؟!


 تريبون اقتصادي 

آمادگي شرکت‌هاي بزرگ نفتي به منظور بازگشايي دفاتر نفتي خود در تهران

همزمان با آغاز دور جديد مذاکرات نفتي 8 شرکت بزرگ اروپايي با ايران، مدير امور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران از آمادگي شرکت‌هاي بزرگ نفتي جهان به منظور بازگشايي دفاتر نفتي خود در تهران خبر داد.

به گزارش مهر، پس از افزايش تحريم‌هاي بين‌المللي و حتي تحريم طلاي سياه ايران توسط 28 کشور عضو اتحاديه اروپا، دفاتر برخي از شرکت‌هاي بزرگ نفت و گاز جهان همچون استات اويل هيدروي نروژ، اني ايتاليا، شل انگليس، توتال فرانسه، پتروبراس برزيل و تعدادي از شرکت‌هاي اروپايي و آسيايي در تهران تعطيل و يا به حالت نيمه تعطيل درآمد.

همزمان با آغاز فعاليت دولت جديد، اقداماتي به منظور احياي ديپلماسي با محور انرژي با کشورهاي مختلف اروپايي و حتي آمريکايي در دستور کار قرار گرفت و همزمان وزارت نفت به عنوان وزارت خارجه دوم هم رايزني‌هاي ديپلماتيک را با کشورهاي اروپايي آغاز کرد.

در اين بين وزارت نفت ايران با تاکيد بر اينکه هيچ گونه محدوديتي و منعي به‌منظور مشارکت با شرکت‌هاي نفتي اروپايي و حتي آمريکايي در صنعت نفت مطابق با يک مشارکت " برد – برد" وجود ندارد از آغاز مذاکرات با برخي از شرکت‌هاي اروپايي و حتي آمريکايي خبر داد.

هم سو با آغاز مذاکرات ايران با غول‌هاي نفتي جهان، با ايجاد کارگروهي تخصصي، اصلاح و افزايش جذابيت اقتصادي قراردادهاي نفتي ايران در دستور کار قرار گرفته است که شرکت‌هاي خارجي هم از اين اقدام ايران به عنوان يک گام به جلو براي آغاز مشارکت‌هاي جديد نفتي ياد مي‌کنند.

محسن قمصري مديرامور بين‌الملل شرکت ملي نفت ايران با اشاره به تمايل چندين شرکت معتبر و بزرگ نفت و گاز جهان براي بازگشت به صنعت نفت ايران، گفت: در طول چند هفته گذشته تاکنون بارها نمايندگان شرکت‌هاي بزرگ نام آشناي نفتي با شرکت ملي نفت ايران مذاکره کرده اند.

اين ديپلمات وزارت نفت با تاکيد بر اينکه در اين مذاکرات شرکت‌هاي خارجي و خواستار راه‌اندازي مجدد دفاتر خود و آماده سازي زمينه فعاليت خود در طرح‌هاي توسعه ميادين نفتي و گازي شده اند، بيان کرد: شرکت‌هاي خارجي مترصد فراهم آمدن زمينه‌اي براي رفع يا کاهش تحريم‌ها و بازگشت مجدد خود هستند.

فرسودگي بيش از 10 درصد اسکناس‌ها

رييس سازمان توليد اسکناس و مسکوک بانک مرکزي با بيان اينکه بانک مرکزي ذخيره کافي براي تامين نيازهاي طلا و سکه دارد، تصريح کرد: بيش از هشت ميليارد قطعه اسکناس داريم که بيش از 10 درصد آن فرسوده است.

به گزارش ايسنا ،مجيد صنيعي با بيان اين‌که سال گذشته 9 ميليون قطعه سکه از سوي بانک مرکزي عرضه شده است، اظهار کرد: در صورتي که جامعه نياز به سکه و طلا داشته باشد بانک مرکزي هيچ مشکلي براي تامين آن ندارد.

وي با بيان اين‌که بانک مرکزي توان پاسخگويي به نيازهاي آني و همچنين نيازهايي که در طول زمان براي طلا وسکه ايجاد مي‌شود را دارد، خاطرنشان کرد: ذخيره طلاي بانک مرکزي براي پاسخگويي به نيازها کافي است.

صنيعي با اشاره به اين که در سال گذشته 500 ميليون قطعه اسکناس و در سال 90 حدود يک ميليارد قطعه اسکناس امحا شده است، گفت: در سال جاري نيز برنامه داريم 600 ميليون قطعه اسکناس را امحا کنيم.

وي با بيان اين‌که کشورهاي ديگر اسکناس را طي سه الي چهار سال جمع‌آوري و اقدام به امحا مي‌کنند، خاطرنشان کرد: از نظر ما اسکناس‌هايي که سه الي چهار سال از عمرشان مي‌گذرد قابليت امحا ندارند و اسکناس‌هاي ريز حداقل سه الي چهار و نيم سال و اسکناس‌هاي درشت هفت الي هشت سال در دست مردم مي‌چرخد.

قيمت شير تا پايان فروردين 93 افزايش نمي‌يابد

مديرعامل اتحاديه مرکزي دامداران از ثابت ماندن قيمت شير تا پايان فروردين سال آينده خبر داد و گفت:‌ دامداران مخالف افزايش قيمت شير هستند و براساس تفاهم‌نامه‌اي که با شرکت پشتيباني امور دام منعقد کرده‌اند در صورت افزايش قيمت نهاده‌ها، دولت بايد مابه‌التفاوت آن را به توليدکنندگان بپردازد.

سعيد سلطاني در گفت‌وگو با ايسنا اظهار کرد:‌ براساس تفاهم‌نامه منعقده دامداران با شرکت پشتيباني امور دام که تا پايان فروردين سال آينده اعتبار دارد، قيمت فروش شير به کارخانه‌ها در ازاي تحويل نهاده‌، کيلويي 1110 تومان است اما اگر تا پايان سال به هر دليلي از جمله تغيير نرخ ارز براي واردات نهاده‌ها، اين کالاهاي اساسي با افزايش قيمت مواجه شوند دولت بايد مابه‌التفاوت آن را به دامداران بپردازد.

وي افزود: بنابراين دامداران مخالف افزايش قيمت شير در شرايط کنوني هستند و در صورت تغيير قيمت نهاده‌ها و هزينه‌هاي توليد، دولت مکلف است آن را در قالب يارانه براي توليدکنندگان جبران کند.

مديرعامل اتحاديه مرکزي دامداران ادامه داد: در شرايط کنوني آزادسازي قيمت شير و ديگر فرآورده‌هاي لبني به صلاح نيست اما بايد اين کار را گام به گام و به تدريج انجام داد و در کنار آن شرايط لازم را فراهم کرد.

وي با بيان اين‌که شير يک کالاي اساسي و استراتژيک در تامين سلامت و امنيت غذايي مردم است، اظهار کرد: کاهش مصرف شير و ديگر فرآورده‌هاي لبني به معني افزايش هزينه‌هاي درماني مردم و دولت است و سلامت جامعه را با خطر مواجه مي‌کند؛ بنابراين دامداران نمي‌خواهند قيمت شير افزايش يابد.

نيمه فعال شدن جايگاه‌هاي بنزين!

رئيس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت کشور، دليل بدون استفاده ماندن بخشي از ظرفيت سوخت‌رساني جايگاه‌هاي بنزين در کلانشهرها را استفاده از قطعات بي‌کفيت و غيراستاندارد چيني عنوان کرد و گفت: جايگاه‌داران به دليل عدم حمايت شرکت پخش و بي پولي ناچار به استفاده از قطعات ارزان قيمت چيني هستند.

ناصر رئيسي‌فرد در گفتگو با مهر با اشاره به عدم پرداخت حق العمل فروش فرآورده‌هاي مختلف نفتي توسط جايگاهداران سوخت توسط شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي، گفت: هم اکنون اين بنگاه‌هاي اقتصادي با مشکلات متعدد مالي دست و پنجه نرم مي کنند.

رئيس اتحاديه جايگاه‌داران سوخت کشور با اعلام اينکه از ابتداي سال جاري و همزمان با رشد نرخ تورم هزينه‌هاي نگهداشت و راهبري جايگاه‌هاي سوخت هم افزايش چندين برابري پيدا کرده است، تصريح کرد: افزايش تورم و ثابت ماندن درآمدهاي جايگاه‌داران و عدم حمايت شرکت ملي پخش نفتي، منجر به وجود مشکلاتي در تامين قطعات يدکي جايگاه‌هاي سوخت شده است.

اين مقام مسئول با يادآوري اينکه هم اکنون طرح افزايش حق العمل فروش فرآورده نفتي در شوراي اقتصاد در حال بررسي است، اظهار داشت: با ارسال نامه‌اي به شرکت ملي پخش نسبت به ورشکستگي بخش عمده اي از جايگاه‌هاي سوخت هشدار داده ايم.

وي با بيان اينکه در اختيار نداشتن نقدينگي مطلوب مشکلاتي در تامين تجهيزات و قطعات يدکي جايگاه‌هاي سوخت ايجاد کرده است، بيان کرد: از اين رو جايگاه داران مجبور به خريد قطعات يدکي چيني که ارزان قيمت تر از ساير کالاهاي صاحب برند بوده، شده اند.

رئيسي فرد با تاکيد بر اينکه استفاده از قطعات يدکي و حتي نازل و پمپ‌هاي چيني مشکلات متعددي را در جايگاه‌هاي سوخت ايجاد کرده است، اظهارداشت: عمر و استاندارد اين کالاهاي چيني در مقايسه با ساير قطعات يدکي پائين و کيفيت ضعيفي دارند.

رئيس اتحاديه جايگاه داران سوخت کشور با يادآوري اينکه استفاده از نازل و قطعات يدکي چيني در جايگاه‌هاي سوخت منجر به خرابي سريع بسياري از پمپ‌ها شده است، تاکيد کرد: با توجه به اينکه شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي کوچک ترين خدمات فني هم به جايگاه‌هاي سوخت ارائه نمي کنند، خريد و نصب تجهيزات چيني منجر به خرابي سريع پمپ‌ها شده است.


 نهادهاي مالي 

 مديرعامل بانك ملي :

اصلاح ساختار بانك با نگاه توسعه اي اقدام خواهد شد

اولين نشست دكتر عبدالناصر همتي مديرعامل بانك ملي ايران با مديران ارشد اين بانك در سراسر كشور در مركز آموزشي‏‏‏، رفاهي كوثر برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي بانک ملي ،دكتر همتي با بيان اينكه ديدگاه توسعه اي محور كار وي در بانك ملي ايران خواهد بود، افزود: با همين نگاه و با كمك همكاران براي اصلاح ساختار بانك ملي ايران اقدام خواهد شد.

حضور فعال بانک تجارت در اجلاس " آمبودزمان آسيايي"

بانک تجارت با ايجاد غرفه در محل اجلاس "سيزدهمين اجلاس آمبودزمان آسيايي" آخرين دستاوردهاي اجرايي خود در زمينه مقابله با فساد، ارتقاء سلامت اداري، پاسخگويي با شکايات مردمي، نظارت و بازرسي را به بازديدکنندگان ارائه کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک تجارت، غرفه اين بانک در نمايشگاه اجلاس، پذيراي مقامات داخلي همچون حجت الاسلام پورمحمدي وزير دادگستري، مراجعه کنندگان خارجي همچون نماينده سازمان ملل در امور مبارزه با مواد مخدر و ساير شرکت کنندگان در اين اجلاس بود.

اولين سالگرد تاسيس صندوق سرمايه گذاري لوتوس پارسيان

به مناسبت اولين سالگرد تاسيس صندوق سرمايه گذاري لوتوس پارسيان و در راستاي تقدير از شعب فعال در اين زمينه صندوق ياد شده با پايش عملکرد شعب بانک در دو پارامتر "مجموع سرمايه جذب شده" و "تعداد کل سرمايه گذار جذب شده" طي سال اول فعاليت صندوق ؛ شعب برتر بانک پارسيان را به شرح جدول ذيل معرفي کرد.

صندوق سرمايه گذاري لوتوس پارسيان ضمن تقدير و تشکر از تمامي شعب فعال که در اين زمينه همکاري داشته اند، به منظور قدرداني از شعب برتر، طي هفته جاري هدايايي به رسم يادبود براي آنان ارسال مي کند.


 خبر 

 توقف کامل سدسازي‌ها دردرياچه اروميه قطعي شد

دولت ، 19 راهکار پيشنهاد شده از سوي کارگروه ويژه نجات درياچه اروميه را تصويب کرد و به وزير نيرو ماموريت داد تا هرچه سريعتر براي جلوگيري از بروز فاجعه زيست محيطي در اين درياچه دست به کار شود. توقف کامل سدسازي ها، از جمله راهکارهاي تعيين شده در دولت است.

به گزارش مهر، دو سه سالي است که موضوع خشک شدن درياچه اروميه بر سر زبان ها افتاده و تقريبا مي توان گفت از سال 87 به بعد سطح آب درياچه اروميه به شکل محسوسي افت کرده است. شايد چند سال قبل کمتر کسي به اين موضوع فکر مي کرد که ممکن است روزي درياچه اروميه از نقشه ايران حذف شود، اما امروز اين فاجعه به يک چالش اساسي تبديل شده است.

منحصر بفرد بودن درياچه اروميه، بزرگترين درياچه آب شور داخلي کشور، دومين درياچه شور جهان و تاثير آن بر اقليم و کشاورزي منطقه غرب کشور؛ از جمله مواردي است که باعث اهميت بالاي اين درياچه شده است. با اين حال، روند نابودي و خشکي بخش هاي وسيعي از آن در يکي دو سال اخير نمايان شده و دولت سابق برخي مباحث را درباره جلوگيري از خشکي اين درياچه مطرح کرد اما عملا کار خاصي انجام نشد و مواردي در حد طرح و حرف باقي ماند.

مسئله با اهميت نابودي درياچه اروميه، خطر وقوع طوفان هاي نمکي و از بين رفتن کشاورزي در استان هاي غرب کشور باعث شد تا دکتر حسن روحاني در زمان رقابت هاي انتخاباتي براي دور يازدهم رياست جمهوري به مردم غرب کشور وعده بدهد در صورت رئيس جمهور شدن موضوع فاجعه زيست محيطي درياچه اروميه را پيگيري کند.

دولت يازدهم پس از انتخاب دکتر حسن روحاني به رياست جمهوري در اولين جلسه هيئت وزيران دولت تدبير و اميد به وعده خود عمل کرد و فاجعه درياچه اروميه در هيئت وزيران مطرح و بر لزوم يافتن راهکارهاي جلوگيري از نابودي کامل اين درياچه تاکيد شد.

کارشناسان معتقدند اگر حتي دولت موفق شود از طريق انجام اقدامات موثر جلوي نابودي کامل درياچه اروميه را بگيرد، هيچگاه اين درياچه امکان برگشت به روزگار خوش خود را نخواهد داشت. با اين حال، دولت در اولين روزهاي فعاليت رسمي خود و در 28 مردادماه امسال کارگروه ويژه اي را مامور کرد تا همه راهکارهاي موجود براي نجات درياچه اروميه از مرگ را بررسي و نتيجه را براي تصميم گيري به دولت ارائه کند. اين کارگروه در مدت زمان 50 روزه بررسي هاي خود 24 راهکار را براي نجات درياچه اروميه پيشنهاد کرد که انتقال آب از رودخانه هايي مانند ارس، انتقال آب از درياي خزر، باروري ابرها، تغيير الگوي کشت، جلوگيري از ادامه برداشت هاي غيرمجاز آب در حوزه آبريز درياچه اروميه، متوقف کردن برداشت آب از طريق حفر چاه هاي غيرمجاز، متوقف کردن سدسازي و مطالعات آن در حوزه آبريز درياچه اروميه، لايروبي رودخانه هاي موثر بر درياچه اروميه، رهاسازي منابع آبي ذخيره شده در پشت سدها و مواردي از اين دست؛ از آن جمله است.

محمدباقر نوبخت؛ سخنگوي دولت اعلام کرد: اقدامات دولت در زمينه نجات درياچه اروميه در 3 بخش شکل خواهد گرفت که مي توان به توقف کامل سدسازي ها در حوزه درياچه اروميه به دليل ادامه بحران و فاجعه زيست محيطي اشاره کرد. وي تاکيد کرد: همچنين مطالعات و سرعت بخشيدن به انتقال آب به درياچه اروميه و رفع موانع ورود آب به درياچه اروميه نيز بخش ديگري از اقداماتي خواهد بود که قرار است انجام شود.

خروج نسبي بازار خودرو از رکود

رييس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودرو کشور از خروج نسبي بازار خودرو از رکود خبر داد.

حسن زماني افشار در گفت‌وگو با ايسنا، اظهار کرد: هفته گذشته رکود در بازار خودرو کاهش يافته و معامله اين محصولات در حد قابل توجهي در مقايسه با هفته قبل از آن افزايش يافت.

وي با بيان اين‌که در اين هفته تمام خريداران مصرف‌کنندگان واقعي بودند که خودرو را نه به عنوان کالاي سرمايه‌اي که براي استفاده خريداري کردند، خاطرنشان کرد: البته در هفته گذشته علي‌رغم خروج نسبي بازار از رکود هيچگونه افزايشي در قيمت خودروهاي داخلي و وارداتي رخ نداد.

رييس اتحاديه نمايشگاه‌داران و فروشندگان خودرو کشور درباره آينده قيمت‌ها در بازار خودرو، اظهار کرد: پيش‌بيني مي‌کنيم در صورت تثبيت نرخ ارز و بنزين، قيمت خودروهاي داخلي و وارداتي تا پايان سال در سطوح فعلي باقي بماند.

زماني افشار با بيان اينکه در شرايط فعلي هرگونه افزايش قيمت خودروهاي داخلي و وارداتي تا پايان سال منتفي است، تصريح کرد: البته در صورت کاهش نرخ ارز و برخي تحريم‌هاي خارجي و همچنين افزايش توليد خودرو مي‌توان به کاهش قيمت خودروهاي داخلي و به‌ويژه وارداتي اميدوار بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي