جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/07/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4549


سومين يارانه دولت يازدهم اين هفته واريز مي‌شود


طرح افزايش حق مسکن کارگران


تريبون اقتصادي


نهادهاي مالي


 سومين يارانه دولت يازدهم اين هفته واريز مي‌شود 

سومين يارانه نقدي دولت يازدهم مربوط به مهرماه جاري طي چند روز آينده به حساب سرپرستان خانوار واريز مي شود.

به گزارش مهر،يارانه نقدي مرداد و شهريورماه نيز در روزهاي 22 الي 23 ماه واريز و قابل برداشت شد.

مبلغ يارانه نقدي در دولت يازدهم تاکنون تغييري نکرده و همان مبلغ 45 هزار و 500 تومان به ازاي هر نفر است. براساس گفته هاي علي طيب نيا وزير اقتصاد دولت ماهيانه مبلغ 3500 ميليارد تومان صرف پرداخت يارانه هاي نقدي مي کند.

طبق قانون، دولت موظف است که ماهيانه 45 هزار و 500 تومان به ازاي هر فرد به حساب سرپرستان خانوار واريز کند که به گفته دولتمردان يارانه مهرماه جاري از روشهاي مختلفي تامين شده است.

به هر حال دولت و مجلس به دليل مشکلاتي که در تامين يارانه هاي نقدي دارد درصدد حذف 3 دهک بالاي درامدي از دريافت يارانه نقدي هستند.

حذف يارانه ثروتمندان، کارآمدترين روش جبران کسري منابع هدفمندي‌ است

در همين رابطه،يک عضو کميسيون برنامه و بودجه مجلس، حذف يارانه اقشار پردرآمد جامعه را کارآمدترين روش براي جبران کسري منابع هدفمندي يارانه‌ها دانست.علي‌محمد احمدي اظهار کرد: ريشه طرح موضوع حذف يارانه اقشار ثروتمند جامعه در کسري بودجه است، چراکه هر اقدامي که موجب تشديد کسري بودجه شود، بايد اصلاح شود.

وي افزود: درآمد حاصل از اجراي قانون هدفمندي يارانه‌ها 41 هزار ميليارد تومان پيش‌بيني شده در حاليکه در سال 91 اجراي اين قانون 28 هزار ميليارد تومان درآمد داشت، بنابراين ما با کسري 13 هزار ميلياردي در منابع هدفمندي مواجهيم و براي جبران آن يا بايد منابع را اصلاح کنيم يا مصارف را.

نماينده مردم ايلام در مجلس اضافه کرد: در بخش منابع، دولت يا بايد طبق قانون، قيمت حامل‌هاي انرژي را 38 درصد افزايش دهد يا اينکه از راه‌هاي ديگر مثل برداشت از صندوق توسعه يا چاپ اسکناس پول کسب کند که هيچ‌کدام از اين روش‌ها توصيه نمي‌شود اما در بخش مصارف راهکار اين است که دولت دهک‌هاي مازاد را اصلاح کند.

مجلس بايد در چگونگي پرداخت يارانه‌ها دست دولت را باز بگذارد

در ادامه ،سخنگوي کميسيون اقتصادي مجلس گفت: مجلس بايد در چگونگي پرداخت يارانه‌ها به دهک‌هاي مختلف دست دولت را باز بگذارد.

کمال عليپور خنکداري ، در مورد حذف يارانه‌هاي چند دهک جمعيتي بيان کرد: براساس قانون دولت موظف است برحسب درآمد افراد يارانه‌ها را پرداخت کند و اگر کسي داراي درآمد بالايي بود از آن محروم شود و براساس اصل سوم قانون اساسي نبايد در حق کسي تبعيض ناروا صورت بگيرد.

نماينده مردم قائم‌شهر ادامه داد: در دولت نهم و دهم متأسفانه يارانه‌ها به همه اقشار بالا و پايين جامعه تعلق مي‌گرفت و حتي کساني که جزو دهک بالاي درآمدي بودند و از امکانات کشور استفاده کردند مساوي با اقشار پايين جامعه از يارانه برخوردار مي‌شدند.

جلسات دولت و مجلس براي بررسي تامين منابع بودجه92 و 93

همچنين ،يک عضو هيات رييسه کميسيون برنامه و بودجه مجلس گفت که جلسات مشترک دولت و مجلس براي بررسي راه‌هاي تامين منابع بودجه 92 و 93 اين هفته برگزار مي‌شود.اسماعيل جليلي گفت: قرار است فرداجلسه‌اي با حضور اعضاي کميسيون برنامه و بودجه و معاونت برنامه‌ريزي و نظارت راهبردي رييس جمهور در دولت برگزار شود تا علاوه بر بررسي اصلاح قانون بودجه 92، رايزني‌هايي نيز درباره لايحه بودجه کل کشور سال 93 داشته باشيم.


 طرح افزايش حق مسکن کارگران  

 
دبير کل کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران ايران با اشاره به ديدار امروزتشکل‌هاي کارگري با علي ربيعي، وزير تعاون، کار و رفاه اجتماعي گفت: حق مسکن کارگران يکي از مطالبات اصلي نمايندگان کارگران در اين ديدار است.به گزارش تسنيم،عباسي يادآور شد:وزير سابق تعاون، کار و رفاه اجتماعي درباره اين موضوع بارها اعلام کرده بود که هيئت وزيران دولت دهم مبلغ افزايش 10 هزار تومان حق مسکن را تصويب کرده و بايد از سوي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي پس از طي مراحل اداري ابلاغ شود.

وي ادامه داد: اگر اين موضوع صحت داشته باشد، وزير تعاون، کار و رفاه بايد اين موضوع را ابلاغ کند اما اگر صحت نداشته باشد اين مصوبه بايد در هيئت دولت مورد بررسي قرار گيرد و در نهايت تصويب شود.

دبير کل کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران ايران با بيان اينکه در جلسه ديدار با وزير تعاون،کار ورفاه اجتماعي يکي از مباحث مهم تعيين تکليف حق مسکن کارگران است افزود:با توجه به اينکه اين موضوع در آخرين روزهاي دولت دهم در شوراي عالي کار مصوب شد، در دولت يازدهم مجددا بررسي شد اما به عنوان نماينده کارگران نمي‌دانم در حال حاضر در کدام مرحله قرار دارد که در جلسه امروزپيگيري خواهيم کرد.


 تريبون اقتصادي 

 وزارت اقتصاد اعلام کرد:

شاخص پر نوسان بورس كشور در شهريور ماه

معاونت اقتصادي وزارت امور اقتصادي و دارايي در گزارشي دلايل نوسانات بورس در شهريور ماه را اعلام كرد كه بر اساس آن، شاخص بورس كشور از ابتداي شهريور ماه سال 1392 تا روزهاي پاياني اين ماه، روندي پرنوسان را تجربه نمود، اين شاخص در 31 شهريور 92 نسبت به اول شهريور 92 به ميزان 2154 واحد (3.61 درصد) افزايش پيدا كرد.

به گزارش پول‌نيوز، در اين ماه انتظار مي رفت با حل مشكلات صنعت خودرو و تعيين تكليف در مورد سهم صندوق ضمانت سپرده ها از سپرده هاي سيستم بانكي و افزايش نرخ سود بانكي، گروه هاي خودرو و بانكي با افزايش تقاضا مواجه شوند، اما با به صدا درآمدن طبل جنگ در منطقه و اعلام حمله آمريكا به سوريه و افزايش تنشهاي سياسي در منطقه، روند بازار بورس كشور و به خصوص گروه هاي خودرو و بانك با روند نزولي مواجه شد.

احتمال حمله آمريكا به سوريه شاخص بازار بورس كشور را با روند منفي مواجه كرد تا اينكه با توافق آمريكا و روسيه در مورد سوريه و همچنين استقبال سوريه از پيشنهاد قرار گرفتن سلاح هاي شيميايي اين كشور تحت نظارت بين المللي، سخنان رياست جمهوري قبل از سفر به نيويورك و مصاحبه با شبكه NBC در مورد مواضع هسته اي ايران و عزم جدي براي حل مشكلات هسته اي، باعث افزايش شاخصهاي قيمت در بازار بورس كشور شد.

افت قابل توجه قيمت دلار و سكه در بازار در اواخر شهريور ماه، سهام شركتهاي پتروشيمي را با صف فروش مواجه ساخته و روند صعود شاخص بورس را با وقفه روبرو كرد، اما مصاحبه رئيس كل بانك مركزي در مورد قيمت كف دلار در بازار، منجر به افزايش قيمت دلار و همچنين بازگشت رونق به سهام شركت هاي پتروشيمي و ادامه روند صعودي بازار بورس شد.در شهريور ماه 1392 معادل 11126 ميليون سهم به ارزش 61707.2 ميليارد ريال در بورس كشور معامله شد. حجم و ارزش معاملات در دوره مذكور نسبت به مرداد ماه 1392به ترتيب به ميزان 25.27 و 14.24 درصد كاهش را نشان مي دهد.

احتمال پرداخت يارانه شغلي

نايب رئيس کانون انجمن‌هاي صنفي کاريابي‌ها با اشاره به پيش بيني صدور 2 ميليون کارت اشتغال گفت: احتمال دارد در آينده به افراد متقاضي، يارانه اشتغال پرداخت شود.به گزارش ايرنا،حسين ساروخاني در خصوص مزيت‌هاي کارت اشتغال گفت: يکي از مهمترين ويژگي اين کارت‌ها، يک پارچه‌سازي سيستم در حوزه رصد اشتغال کارجويان در بازار کار است.اين فعال کاريابي‌ها افزود: اين کارت در اختيار افراد داراي مهارت و متقاضي کار قرار خواهد گرفت و پيش‌بيني مي‌شود يارانه اشتغال در آينده به آنها پرداخت شود.وي با بيان اينکه در مرحله اول پيش‌بيني شده که نزديک به 2 ميليون کارت صادر شود، تصريح کرد: با همکاري وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي و ديگر سازمان‌هايي که در بحث اشتغال مطرح هستند جلسه‌اي برگزار و قرار شد کارگروه تخصصي براي اين بحث ايجاد شود و البته هنوز موضوع به صورت جدي دنبال نشده است.

زمان تفحص مجلس از وزارت نفت

حسين اميري خامکاني عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي با اشاره به مهمترين دستور کار هفته آينده اين کميسيون، گفت: طرح تحقيق و تفحص از وزارت نفت در دستور کار اين کميسيون در هفته آينده قرار گرفته است.

به گزارش تسنيم ،وي ادامه داد: 25 تن از نمايند‌گان مجلس طرح تقاضاي تحقيق و تفحص از وزارت نفت و شرکت‌هاي تابعه در زمينه خريد لوله‌هاي انتقال گاز را مطرح کرده‌اند که اين طرح در روز يکشنبه هفته آينده در کميسيون بررسي مي‌شود.

عضو کميسيون انرژي مجلس اظهارداشت: مراحل رسيدگي به طرح تحقيق و تفحص از وزارت نفت در اين کميسيون نهايي شده و با بررسي‌هاي بيشتر آن در جلسه روز يکشنبه آينده کميسيون، بخشي از آن نهايي شده و نتايج آن در اختيار هيئت رئيسه مجلس قرار مي‌گيرد، اما بررسي‌ها هنوز ادامه دارد و زمان دقيق نهايي شدن اين گزارش هنوز مشخص نيست.

اميري خامکاني با اشاره به برخي مواد تحقيق و تفحص از وزارت نفت تأکيد کرد: يکي از موضوعاتي که به تحقيق و تفحص از وزارت نفت منجر شده، اين است که ما گزارشي به دست آورده‌ايم که حدود 3 هزار ميليارد دلار از پول حاصل از فروش نفت در يکي از کشورها بلوکه شده که در جريان اين تحقيق و تفحص به اين موضوع نيز رسيدگي خواهد شد.

تشکيل کميسيون چک درمجلس منتفي شد

عبدالکريم رجبي عضو کميسيون اقتصادي مجلس شوراي اسلامي و از طراحان تشکيل کميسيون چک در مجلس با اشاره به منتفي شدن تشکيل اين کميسيون، گفت: پيش از اين طرحي از سوي تعدادي از نمايندگان و اعضاي کميسيون‌‌هاي قضايي و اقتصادي مبني بر تشکيل کميسيون "چک" مطرح و قرار بود اين کميسيون تشکيل شود.به گزارش تسنيم ،وي ادامه داد: پس از بررسي‌هاي انجام شده درباره ضرورت تشکيل اين کميسيون، طراحان به اين نتيجه رسيدند که تشکيل اين کميسيون در مجلس ضرورتي ندارد و بهتر است که تشکيل آن منتفي شود.عضو کميسيون اقتصادي مجلس در ادامه تأکيد کرد: با توجه به اينکه تشکيل کميسيون چک که قرار بود تلفيقي از کميسيون‌هاي اقتصادي و قضايي مجلس باشد، منتفي شده است، بنابراين اعضا تصميم گرفته‌‌اند که موارد مربوط به حقوقي و اقتصادي چک در کميسيون‌هاي مربوطه بررسي شده و در مورد آن‌ها تصميم‌گيري شود.رجبي تصريح کرد: در حال حاضر طرحي در خصوص صدور چک‌هاي بلامحل و نحوه صدور دسته چک و اعتبار بخشي به دسته چک‌ها در کميسيون در حال بررسي است به‌طوريکه براساس اين طرح، قرار شده افرادي که داراي دسته چک هستند داراي اعتبار بوده و طوري نباشد که چک‌هاي بدون پشتوانه به راحتي صادر شود.


 نهادهاي مالي 

 بانک صادرات 6 ميليون کارت هديه صادر کرد

بانک صادرات به منظور کاهش در استفاده از وجه نقد و ترويج فرهنگ بهره‌مندي از پرداخت الکترونيکي و کاهش در هزينه‌ها و خطرات استفاده از وجه نقد تا پايان مرداد ماه سالجاري بالغ بر 6 ميليون فقره کارت هديه صادر و به مشتريان و متقاضيان ارايه نموده است.به گزارش روابط عمومي بانک صادرات ،اين تعداد کارت صادره نشان دهنده رشد 31 درصدي اين بانک در زمينه صدور اين گونه کارت‌ها نسبت به مقطع زماني مشابه در سال گذشته است.

مديرعامل بانک پارسيان :

نبايد بگذاريم ارزش پول ملي پايين بيايد

مديرعامل بانک پارسيان با تاکيد براينکه نبايد بگذاريم ارزش پول ملي پايين بيايد، گفت: بانک مرکزي براي آوردن ارزهاي بالشي به بازار بر روي نرخ سپرده‌ها تصميم‌گيري کرده و آن را تغيير دهد.علي شايسته در گفت‌وگو با ايسنا،‌اظهار کرد: مردم براي حفظ ارزش پول خود اقدام به خريد ارز کرده‌اند و اگر قيمت ارز پايين بيايد به ضررشان خواهد شد و اين راه صحيح نيست.وي تاکيد کرد: برهمين اساس نبايد قيمت ارز تغيير کند بلکه بايد نگذاريم ارزش پول ملي پايين بيايد و آن هم از طريق نرخ سپرده‌ها حاصل خواهد شد.مديرعامل بانک پارسيان افزود: اين نرخ سپرده‌ها بايد به گونه‌اي باشد که درآمد افراد و سپرده‌هاي آنها نزد بانک‌ها در آخر سال منفي نباشد.

تاکيد مديرعامل بانک تجارت بر سرمايه گذاري در پروژه هاي دانش بنيان

عملکرد بانک تجارت در حوزه سرمايه گذاري موفق بوده و اين بانک ارتقاء جايگاه خود در بازار بورس را به طور جدي دنبال مي کند .به گزارش روابط عمومي بانک تجارت ، دکتر فلاح مديرعامل بانک تجارت ضمن اشاره به اهميت حياتي حرکت جدي در حوزه سرمايه گذاري براي بانکها در مقطع کنوني و شرايط دشوار رقابت در بازار پول کشور در سالهاي اخير گفت : طي اين سالها شاهد وقوع مشکلاتي نظير کاهش دستوري نرخ تسهيلات و سپرده ها و کاهش انگيزه بازپرداخت تسهيلات بوديم که به افزايش نسبت مطالبات به تسهيلات و نيز کند شدن روند گردش منابع در بانکها مي انجاميد .

علاوه بر اين وجود تحريم ها ، بروز رکود اقتصادي و نوسانات شديد بازارهاي ارز و سکه و مسکن نيز از ديگر عواملي بودند که به کاهش ماندگاري سپرده ها در بانکها منجر شده و بانکها را ناگزير از انتخاب راهکارهاي جديد براي حفظ سودآوري مي ساخت که يکي از مهمترين آنها حضور پررنگ در حوزه سرمايه گذاري بوده است.وي همچنين به اهميت سرمايه گذاري در پروژه هاي نوآورانه و دانش بنيان براي بانک اشاره کرد و افزود : حرکت به سمت مشارکت هاي واقعي در اين بخش که مي تواند بسيار سودآور نيز باشد در اولويتهاي سرمايه گذاري بانک تجارت و شرکتهاي تابعه آن قرار دارد .


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پرگهر
در قلمرو ورزش
آگهي