جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/08/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4561

رئيس مرکز آزمون و سنجش دانشگاه پيام نور خبر داد؛
آغاز ثبت نام تکميل ظرفيت کنکور در دانشگاه پيام نور

معاون آموزشي وزارت علوم:
امکان پذيرش دانشجو در دوره هاي مشترک با دانشگاه‌هاي خارجي از نيمسال بعدي


جزئيات شرط سني براي شرکت در فراخوان جذب هيأت علمي


خبر


تابلوي اعلانات


 رئيس مرکز آزمون و سنجش دانشگاه پيام نور خبر داد؛
 آغاز ثبت نام تکميل ظرفيت کنکور در دانشگاه پيام نور 

 سليم بهرامي گفت: طبق اعلام سازمان سنجش داوطلباني که در آزمون سراسري سال 1392 شرکت کرده و در جلسه آزمون حاضر بوده‌اند، مي‌توانند در مرحله تکميل ظرفيت دانشگاه پيام نور شرکت کرده و ثبت نام کنند.

پذيرش بدون آزمون مقطع کارشناسي از دي ماه

به گزارش گروه دانشگاه رئيس مرکز آزمون و سنجش دانشگاه پيام نور با اشاره به مهلت ثبت‌نام داوطلبان تا روز يکشنبه 12 آبان ماه از طريق سازمان سنجش به نشاني www.sanjesh.org، گفت: داوطلبان بايد ضمن اطلاع از کد رشته‌هاي مربوط و پس از پرداخت وجه مربوط به تکميل ظرفيت 35 هزار ريال از طريق سيستم پرداخت الکترونيکي، نسبت به ثبت‌نام و تکميل فرم انتخاب رشته (حداکثر 10 کد رشته) به روش اينترنتي، اقدام کنند. وي همچنين به زمان ثبت نام تکميل ظرفيت پذيرش بدون آزمون اشاره کرد و گفت: زمان ثبت نام احتمالا در دي ماه و از طريق سايت سازمان سنجش خواهد بود و داوطلبان پذيرش بدون آزمون مقطع کارشناسي دانشگاه پيام نور بايد براي اطلاع از نحوه ثبت نام به سايت سازمان سنجش و دانشگاه نيوز مراجعه کنند. اطلاعات تکميلي متعاقبا اعلام خواهد شد.


 معاون آموزشي وزارت علوم:
 امکان پذيرش دانشجو در دوره هاي مشترک با دانشگاه‌هاي خارجي از نيمسال بعدي 

 معاون آموزشي وزارت علوم با بيان اينکه آيين نامه برگزاري دوره هاي مشترک آموزش عالي به زودي توسط وزير علوم به دانشگاههاي کشور ابلاغ مي شود، از امکان پذيرش دانشجو در اين دوره‌ها از نيمسال بعدي خبر داد.

برگزاري دوره هاي مشترک با دانشگاههاي خارجي اصلاح شد

حسين نادري منش در گفتگو با خبرنگار مهر درباره تازه ترين آيين نامه اي که قرار است معاونت آموزشي وزارت علوم با تاييد وزير جديد علوم به دانشگاههاي کشور ابلاغ کند، گفت: آيين نامه "برگزاري دوره هاي مشترک آموزش عالي با همکاري دانشگاههاي خارجي" به زودي به دانشگاههاي کشور ابلاغ مي شود.

پذيرش دانشجو با شرايط جديد

وي با بيان اينکه اين آيين نامه در مقاطع تحصيلات تکميلي اجرا مي شود اما در موارد خاص ممکن است در مقاطع پايين تر نيز به اجرا در آيد، درباره برخي جزئيات اين آيين نامه، اظهار داشت: کميته اي در معاونت آموزشي و زيرمجموعه شوراي گسترش وزارت علوم با عضويت دانشگاهها تشکيل شد و ماموريت يافت همکاري آموزش عالي کشور با دانشگاههاي خارجي مورد بازنگري قرار گيرد؛ بر اين اساس شيوه اي به منظور ارائه برخي ضوابط و شرايط برگزاري دوره هاي مشترک در نظر گرفته شد.

وي با اشاره به اهداف برگزاري اين دوره ها، گفت: گسترش مرزهاي دانش، شناسايي توانمنديهاي کشور به جهانيان، تبادل تجارب دو طرف، استفاده از امکانات ساير دانشگاهها، ارائه خدمات به کشورهاي منطقه مجموعه اي از اهداف برگزاري اين دوره ها به شمار مي آيند. معاون آموزشي وزارت علوم با اشاره به ساير بخشهاي اين آيين نامه، اضافه کرد: شرايط موسساتي که مي توانند دوره هاي مشترک برگزار کنند، الزامات و چگونگي برگزاري اين دوره ها در قالب دستورالعملي آماده ابلاغ به دانشگاهها شده است.

نادري منش درباره مکان برگزاري اين دوره‌ها با کشورهاي خارجي، گفت: اين دوره ها در داخل و خارج کشور برگزار مي شوند اما قطع به يقين تمام دوره‌ها صرفا خارج از ايران برگزار نمي شوند؛ بلکه اين دوره‌ها يا به طور کامل در ايران يا بخشهايي از آن در کشورهاي طرف قرارداد تشکيل خواهند شد.

وي درباره اقدام دانشگاهها بعد از ابلاغ آيين‌نامه مذکور، خاطرنشان کرد: به محض ابلاغ، دانشگاهها مي‌توانند با کشورها تفاهم نامه امضا کنند و بر اساس اين آيين نامه هر زمان آمادگي برگزاري وجود داشت، پذيرشها و کلاسها از ترم آينده تشکيل مي شود.

اين مقام مسئول وزارت علوم با يادآوري اينکه هم اکنون برخي دانشگاهها اقدام به برگزاري دوره‌هاي مشترک کرده اند به معايب اين دوره ها اشاره کرد و گفت: در سالهاي گذشته اين دوره‌ها برگزار مي شد اما به علت پاره اي مشکلات، منجر به تعطيلي ادامه پذيرشها شد؛ اما آيين نامه مذکور سعي به برطرف شدن نقاط ابهام کرده است؛ به عنوان مثال صدور مدرک پايان دوره به صورت مشترک توسط هر دو موسسه و با تاييد وزارت علوم صادر مي شود.

نادري منش ادامه داد: بر اين اساس، نگرانيها درباره مورد تاييد بودن و اعتبار داشتن اين دوره ها برطرف مي شود.

وي تاکيد کرد: اگر موسسه اي بدون تاييد و مجوز وزارت علوم به برگزاري اين دوره ها حتي با دانشگاههاي معتبر خارجي اقدام کند، مدرک تحصيلي داوطلب و آن دوره توسط وزارت علوم باطل اعلام مي شود و تاييد نخواهد شد. به گفته معاون آموزشي وزارت علوم، دانشجويان اين دوره ها همانند دانشجويان شهريه پرداز مي‌توانند از تسهيلات صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم برخوردار شوند.


 جزئيات شرط سني براي شرکت در فراخوان جذب هيأت علمي 

 رئيس مرکز جذب وزارت علوم، با اشاره به آخرين وضعيت پرونده هاي هفتمين فراخوان جذب هيأت علمي از شرط سني داوطلبان براي شرکت در جذب خبر داد.

آخرين وضعيت پرونده هاي هفتمين فراخوان

محمدرضا مرداني در گفتگو با خبرنگار مهر، درباره آخرين وضعيت پرونده متقاضيان هفتمين فراخوان جذب هيأت علمي دانشگاههاي کشور و آن دسته از افرادي که در فرايند تکميل ظرفيت شرکت کرده بودند، اظهار داشت: پس از پايان مهلت تکميل ظرفيت، دانشگاهها تا 20 روز آينده بايد شرايط عمومي و اختصاصي متقاضياني را که ثبت نام کرده اند بررسي و به آن گروه از افرادي که فاقد شرايط ثبت نام از نظر سن، گرايش تحصيلي و بر اساس نيازهاي دانشگاهها هستند، اعلام کنند.

وي ادامه داد: واجدين شرايط نيز به مرحله مصاحبه دعوت مي شوند که اين فرايند دو ماه به طول مي انجامد و بعد از اين مدت، دانشگاهها بايد پرونده ها را به مرکز جذب وزارت علوم، ارسال کنند.رئيس مرکز جذب وزارت علوم، درباره عمده جذبهايي که به تازگي صورت گرفته است، گفت: در نيمه نخست امسال اکثر پرونده هايي که مورد تاييد قرار گرفتند مربوط به فراخوان بهمن مال سال 91 بودند و تعداد قابل توجهي از متقاضيان در مهرماه جذب شدند.

مرداني درباره حداقل و حداکثر سن متقاضيان براي شرکت در فراخوان جذب وزارت علوم، خاطرنشان کرد: حداقل سن داوطلبان محدوديتي ندارد.وي ادامه داد: براي جذب در مقطع دکتري حداکثر 45 سال سن با خدمت سربازي، براي جذب مربي حداکثر 35 سال سن با خدمت سربازي، براي دانشجويان دکتري(بورس) با احتساب دوره تحصيل بين 35 تا 45 سال سن اعلام شده است.


 خبر 

 پيام تبريک سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي به وزير علوم، تحقيقات و فناوري

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي در پيامي به رضا فرجي دانا به مناسبت کسب راي اعتماد نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و به دست گرفتن سکان هدايت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تبريک گفت.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، متن پيام تبريک حميد ميرزاده سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي به رضا فرجي دانا وزير علوم، تحقيقات و فناوري به شرح زير است:

برادر ارجمند جناب آقاي دکتر رضا فرجي دانا! وزير علوم، تحقيقات و فناوري! با اهداء سلام و تحيت؛ لازم مي‌دانم کسب اعتماد نمايندگان محترم مجلس شوراي اسلامي را در جهت به دست گرفتن سکان هدايت وزارت علوم، تحقيقات و فناوري تبريک عرض نمايم.بي گمان، حضور جنابعالي که سابقه درخشاني در کارآمدي، خردورزي و اعتدال گرايي به همراه داريد نويدبخش آينده اي پراميد و روشن براي دانشگاه و دانشگاهيان است.توفيق روزافزونتان را در جهت تحقق آرمانهاي بلند انقلاب اسلامي و صيانت از منزلت رفيع جامعه علمي کشور و آراستن ساحت علم به فضايل اخلاقي که از توانائيها و ويژگي هاي بارز جنابعالي است از درگاه احديت آرزومندم.

معاون دانشگاه و رئيس سازمان سما دانشگاه آزاد اسلامي منصوب شد

با حکمي از سوي سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي، معاون دانشگاه و رئيس سازمان سما منصوب شد.به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاري آنا، حميد ميرزاده سرپرست دانشگاه آزاد اسلامي با صدور حکمي حجت الاسلام والمسلمين احمد قلي زاده را به عنوان معاون دانشگاه و رئيس سازمان سما منصوب کرد.ميرزاده از زحمات سعيد شفائي معاون سابق دانشگاه و رئيس سازمان سما تقدير کرد.

ملاباشي خبر داد؛

پرداخت کامل شهريه و مقرري دانشجويان بورسيه خارج از کشور

رئيس سازمان امور دانشجويان گفت: شهريه و مقرري تحصيلي دانشجويان بورسيه خارج از کشور عليرغم تگناهاي مالي پرداخت شد.دکتر محمود ملاباشي در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به وضعيت دانشجويان بورسيه خارج گفت: بورسيه هاي خارج در حال حاضر هيچ مشکلي ندارند و سهميه آنها يعني شهريه ها و مقرري تحصيلي تا شب عيد به صورت کامل پرداخت شده است.

وي افزود: درحال حاضر حدود 400 دانشجوي بورسيه خارج از کشور مشغول تحصيل هستند.رئيس امور سازمان دانشجويان در خصوص اينکه آيا کمبود بودجه وزارت علوم تاثيري در بورس و ساير خدمات سازمان داشته است، گفت: سازمان از مصوبه مجلس که درآمد اختصاصي براي سازمان امور دانشجويان قائل شده، تا حدود زيادي محدوديت مالي موجود را با درآمد اختصاصي خود حل کرده است.وي ادامه داد: وقتي در تنگنا هستيم از اين درآمدهاي اختصاصي استفاده مي کنيم برهمين اساس هم حدود دو ماه پيش هزينه شهريه و مقرري دانشجويان بورسيه خارج از کشور با وجود مشکلات ارزي که وجود داشت پرداخت کرديم.

رئيس دانشگاه خبر داد؛

تصميم روساي سه دانشگاه براي بودجه دانشگاه "ايران"

رئيس دانشگاه علوم پزشکي ايران با اشاره به آخرين وضعيت بودجه اين دانشگاه پس از انتزاع از دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: بودجه تفکيکي از سوي معاونت نظارت راهبردي به وزارت بهداشت ابلاغ شده و روساي سه دانشگاه علوم پزشکي پايتخت در اين زمينه تصميم مي گيرند.دکتر مسعود اعتماديان در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: بودجه مراحل نهايي خود را مي گذراند و معاونت نظارت راهبردي رياست جمهوري هم بودجه را تفکيک کرده و به وزارت بهداشت ابلاغ کرده است و به زودي روساي سه دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي، ايران و تهران در اين باره تصميم گيري مي کنند.

وي خاطرنشان کرد: بودجه دانشگاه علوم پزشکي ايران در رديف بودجه دو دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي و تهران درنظر گرفته شده بود اما لازم بود که پس از انتزاع بودجه هم تفکيک شود که اين کار تا آخر آبان ماه اجرايي مي شود. اعتماديان اظهار داشت: به زودي معاون جديد دانشجويي و فرهنگي مستقل از تهران نيز براي دانشگاه معرفي خواهد شد. به گزارش مهر، دانشگاه علوم پزشکي ايران با سابقه سه دهه فعاليت در آبان ماه سال 89 با دستور کارگروه خروج دستگاه هاي اجرايي از پايتخت از سوي دکتر مرضيه وحيددستجردي وزير بهداشت وقت، منحل و بخش هاي آموزشي، دانشجويي و تحقيقاتي به دانشگاه علوم پزشکي تهران و بخش هاي بهداشتي و درماني به دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي واگذار شد.

پس از عزل دستجردي از سوي احمدي نژاد، دکتر محمدحسن طريقت منفرد وزير بهداشت شد و در فروردين ماه سال 92 دانشگاه علوم پزشکي ايران را به حالت قبل بازگرداند. در حال حاضر به دليل مسائل ناشي از اين تغييرات دکتر مصطفي محقق مسئوليت معاونت دانشجويي و فرهنگي دو دانشگاه علوم پزشکي تهران و ايران را به طور همزمان برعهده دارد تا خللي در امور دانشجويي و رفاهي دو دانشگاه بوجود نيابد.

10 آبان؛ آخرين مهلت ثبت نام دانشجويان نمونه کشور

آخرين مهلت ثبت نام در فرايند معرفي دانشجوي نمونه کشوري، تا 10 آبان اعلام شد.محمد حسن يوسفي در گفتگو با خبرنگار مهر، گفت: مهلت ثبت نام در فرايند معرفي و تقدير از دانشجويان نمونه کشوري تا 10 آبان ماه جاري در سامانه خدمات آموزشي ادامه دارد.به گفته وي، تاکنون بيش از 3500 نفر در سامانه خدمات آموزشي ثبت نام کرده اند.وي درباره تعداد ثبت نام کنندگان در مقاطع، جنسيت و وضعيت تاهل، گفت: 2195 دانشجوي متاهل، 195 دانشجوي مجرد، 1500 دانشجوي زن، 1900 دانشجوي مرد، 190 نفر در مقطع کارداني، کارشناسي ناپيوسته 260 نفر، کارشناسي ارشد ناپيوسته 1026 نفر، کارشناسي ارشد پيوسته 70 نفر، دکتري تخصصي 647 نفر، دکتري حرفه اي دامپزشکي 15 نفر ثبت نام کرده اند.مديرکل دانشجويان داخل، اظهار داشت: در گروه فني مهندسي 1010 نفر، در گروه علوم انساني 127 نفر، در گروه علوم پايه 450 نفر، در گروه هنر 203 نفر، در گروه کشاورزي 341 نفر و در گروه دامپزشکي 341 نفر متقاضي شرکت در اين جشن هستند.به گفته يوسفي، 470 دانشجو از دانشگاه آزاد، 140 دانشجو از دانشگاه فني و حرفه اي، 242 دانشجو از دانشگاههاي غيردولتي و 492 نفر از دانشگاه پيام نور ثبت نام کرده اند.به گزارش مهر، جشن تقدير از دانشجويان نمونه کشوري دانشگاههاي وزارتخانه هاي علوم و بهداشت هرساله با حضور رئيس جمهور، وزراي بهداشت و علوم برگزار مي شود.

ابلاغ قانون اختصاص 30 درصد ظرفيت پزشکي به پذيرش بومي

جزئيات تعهد و حدود خدمت

قانون اصلاح بند 3 ماده واحد قانون برقراري عدالت آموزشي در پذيرش دانشجو در دوره هاي تحصيلات تکميلي و تخصصي که بر پذيرش 30 درصد دانشجوي بومي در رشته پزشکي و دستياري تخصصي باليني تاکيد داشت، ابلاغ شد.به گزارش خبرنگار مهر، قانون اصلاح بند 3 ماده واحد قانون برقراري عدالت آموزشي در پذيرش دانشجو در دوره هاي تحصيلات تکميلي و تخصصي پس از ابلاغ از سوي لاريجاني به رئيس جمهور، در نامه اي از سوي رئيس جمهور نيز به دو وزارتخانه بهداشت و علوم ابلاغ شد. در نامه شماره 44976/367 مورخ 22 مهرماه 92 از سوي علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي به حجت الاسلام دکتر حسن روحاني رئيس جمهور اعلام شده است در اجراي اصل 123 قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران قانون اصلاح بند 3 ماده واحده قانون برقراري عدالت آموزشي در پذيرش دانشجو در دوره هاي تحصيلات تکميلي و تخصصي که با عنوان طرح دوفوريتي به مجلس شوراي اسلامي تقديم شده بود، با تصويب در جلسه علني روز چهارشنبه مورخ 10 مهرماه 92 و تاييد شوراي نگهبان به پيوست ابلاغ مي شود.

همچنين حسن روحاني رئيس جمهور در نامه اي به شماره 132683 مورخ اول آبان ماه 92 به دو وزارتخانه علوم، تحقيقات و فناوري - بهداشت، درمان و آموزش پزشکي اين مصوبه را ابلاغ کرده است.

قانون اصلاح بند 3 ماده واحد قانون برقراري عدالت آموزشي در پذيرش دانشجو در دوره هاي تحصيلات تکميلي و تخصصي

ماده واحد - بند 3 ماده واحد قانون برقراري عدالت آموزشي در پذيرش دانشجو در دوره هاي تحصيلات تکميلي و تخصصي مصوب 29 فروردين ماه 89 و تبصره آن به شرح زير اصلاح مي شود:

3 - وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي موظف است سي درصد (30 درصد) ورودي رشته هاي پزشکي عمومي، دستياري تخصصي پزشکي و ساير رشته هاي گروه پزشکي را از طريق جذب دانشجوي بومي با اولويت مناطق محروم و متناسب با نياز استانها و در چهارچوب نظام سطح بندي پذيرش کند.

تبصره 1 - تعهد اخذ شده از مشمولان اين بند براي خدمت در مناطق مورد تعهد سه برابر مدت تحصيل است و قابل خريد و جابجايي نيست.

تبصره 2 - ارائه مدرک تحصيلي مشمولان مذکور بعد از اتمام تعهد مورد نظر، مجاز است و نامبردگان در زمان تعهد مجاز به فعاليت پزشکي در ساير نقاط کشور نيستند.

تبصره 3 - تحصيل دانشجويان بومي موضوع اين بند در دانشگاه هاي استان مربوطه در اولويت است. در صورتي که داوطلب مذکور نمره لازم براي تحصيل در دانشگاه هاي ديگر را کسب کرده باشد، تحصيل او برابر مقررات اين بند منوط به موافقت وي خواهد بود.

تبصره 4 - ادامه تحصيل در مقاطع آموزشي بالاتر، پس از طي حداقل نيمي از مدت زمان تعهد مشمولان اين بند امکان پذير است.

تبصره 5 - نقل و انتقال مشمولان اين بند تابع مقررات اين قانون است.

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده در جلسه علني روز چهارشنبه مورخ دهم مهرماه 1392 مجلس شوراي اسلامي تصويب شد و در تاريخ 14 مهرماه 92 به تاييد شوراي نگهبان رسيد.


 تابلوي اعلانات 

 اعطاي جايزه سازمان جهاني بهداشت به استاد دانشگاه علوم پزشکي تهران

دكتر محمدرضا محمدي استاد گروه روان­پزشكي بيمارستان روزبه به عنوان فردي كه بيشترين خدمات ارزنده و مشاركت فعال را در ارتقاي بهداشت عمومي و به ويژه در حيطه كودك و نوجوان در كشور داشته موفق به دريافت جايزه سازمان بهداشت جهاني موسوم به شوشا در سال 2013 شد.

به گزارش خبرگزاري مهر، دكتر محمدرضا محمدي، فوق تخصص روان­پزشكي كودك و نوجوان و استاد گروه روان­پزشكي بيمارستان روزبه است و اين جايزه را در ميان 5 کانديدا دريافت کرده است.

سازمان جهاني بهداشت و دبير كميته بنياد ملي دكتر شوشا، جايزه و فلوشيپ شوشا را از بين پنج نفر كانديد دريافت اين جايزه، به دكتر محمدرضا محمدي، عضو هيات علمي گروه روان پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران و عضو هيات مديره انجمن روانپزشكي كودك و نوجوان ايران به عنوان فردي كه بيشترين خدمات ارزنده و مشاركت فعال را در ارتقاي بهداشت عمومي و بخصوص در حيطه كودك و نوجوان در كشور كرده است، اعطا كرد.

اين جايزه با حضور وزاري بهداشت كشورهاي مديترانه شرقي سازمان بهداشت جهاني در كشور عمان به وي اعطا شد.

دكتر محمدرضا محمدي نصرآبادي داراي دکتري تخصصي روان‌پزشكي و فوق تخصص روان‌پزشكي كودك و نوجوان و فلوشيپ/MS متدولوژي پژوهش در روان‌پزشكي است. وي دکتري پزشكي را از دانشكده پزشكي دانشگاه اصفهان و تخصص روانپزشكي را از دانشكده پزشكي دانشگاه علوم پزشكي تهران بدست آورده است.

وي دوره‌هاي تكميلي دوره شناخت و رفتاردرماني- دوره متدولوژي را در انستيتو روانپزشكي لندن (كشور انگلستان) گذرانده و اكنون به عنوان عضو هيات علمي گروه روانپزشكي در بخش كودك و نوجوان بيمارستان روزبه مشغول به كار است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي