جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/08/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 4561


طرح پرورش سيست آرتميا براي احياي ذخاير درياچه اروميه اجرا مي‌شود

استاندار البرز:
دستگاه‌هاي استاني براي جذب اعتبارات تلاش کنند

مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران:
زمان تعميرات اساسي و ساخت مخازن ذخيره سازي نفت کاهش يافت


ايران زمين


در استان


خبر


 طرح پرورش سيست آرتميا براي احياي ذخاير درياچه اروميه اجرا مي‌شود 

اروميه – خبرنگار آفرينش

مدير کل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي از اجراي طرح پرورش سيست آرتميا براي احياي ذخاير درياچه اروميه خبر داد. حسن عباس نژاد در آيين انعقاد تفاهم نامه همکاري فيمابين اداره کل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي و مرکز تحقيقات آرتمياي کشور از تبادل اطلاعات فني و تخصصي و توسعه آموزشهاي لازم درراستاي پرورش سيست آرتميا به منظور احيا ذخاير درياچه اروميه خبر داد.وي با اشاره به اينکه اين تفاهم نامه در راستاي ايجاد زمينه مناسب جهت حفظ و احياي آرتميا در درياچه اروميه، حفظ ذخاير ژنتيکي و جلوگيري و از بين رفتن تنوع زيستي آن و اجراي سند زيست بومي درياچه اروميه بر اساس مصوبه هيئت دولت منعقد شد، اظهار داشت: همکاري در اجراي طرحهاي پايلوت در زمينه حفظ و احياي آرتميا از مفاد آن است.

مدير کل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي عنوان کرد: بر اين اساس دبيرخانه دائمي شوراي منطقه اي مديريت حوضه آبخيز درياچه اروميه، مستقر در محل اداره کل، حمايت لازم را از پروژه هاي مربوط به حفظ و احيا آرتمياي کشور کرده و در اين راستادر اولويت اول کارگروه منطقه اي مديريت حوضه آبخيز درياچه اروميه خواهد بود.عباس نژاد با اعلام اينکه اجراي اين طرح جهت اخذ اعتبارات لازم به شوراي منطقه اي مديريت حوضه آبخيز درياچه اروميه ارسال مي شود، ادامه داد: تدوين راهکارهاي اجرايي مناسب جهت تسهيل در استفاده از فناوريهاي سازگار با محيط زيست در خصوص احياي آرتميا درياچه اروميه نيز از ديگر مفاد و اهداف اين تفاهم نامه دو جانبه است.

خشکسالي و تبخير بسيار بالا، کاهش آب ورودي در دهه هاي اخير موجب شد اندک آب موجود درياچه اروميه به علت غلظت نمک به حالت فوق اشباع رسيده و شرايط مطلوب براي ادامه حيات آرتميا اروميانا از بين برود. امروز ديگر خبري از تنها موجود زنده درياچه اروميه نيست، آرتميا نفسهاي آخر را هم کشيده است.در حال حاضر ترکيب جمعيتي آرتميا اروميانا تنها موجود ارزشمند درياچه اروميه از بين رفته و تنها مي توان تخم اين موجود را در اين زيست بوم بحراني پيدا کرد تخم هاي ارزشمندي که اگر چاره‌انديشي نشود بايد منتظر انقراض نسل آرتميا اروميانا در داخل درياچه اروميه بود.به اعتقاد کارشناسان مسايل اقتصادي آذربايجان غربي آرتميا اروميانا به دليل اقتصادي بودن و ارز آوري، کمک به رشد اقتصادي و ايجاد اشتغال در منطقه يکي از منابع مهم اقتصادي استان به شمار مي‌رود و اين موجود تنها در درياچه اروميه يافت مي شود.

آرتميا از بين کل جانوران پرسلولي در کره خاکي مقاومترين درخصوص زيست در آب با ميزان شوري بالاست ولي متاسفانه شرايط موجود درياچه اروميه و رسيدن آب آن به حالت فوق اشباع موجب به خطر افتادن حيات آرتميا نيز شده است.

پارک ملي درياچه اروميه يکي از 59 ذخيره گاه طبيعي محيط زيست جهان است که به دليل طبيعت مناسب براي زيست دائمي و موقت انواع پرندگان کمياب و نادر جهان و زيباييهاي طبيعي سواحل و جزاير آن از سوي يونسکو به عنوان يک ذخيره گاه بيوسفري در جهان شناخته شده است.از سال آبي 75 – 74 تاکنون رقوم ارتفاعي سطح تراز آب درياچه اروميه سير نزولي پيدا کرده و در طول سالهاي اخير آب به بحرانيترين وضعيت خود رسيده که اين امر حيات تنها موجود آن را نيز با خطر جدي مواجه کرده در اين راستا نياز به يک عزم ملي و منطقه‌اي براي نجات اين اکوسيستم با ارزش و بحران زده است.

تلاش براي حفظ گونه‌هاي زيستي درياچه اروميه ضروري است

مديرکل سازمان حفظ محيط زيست آذربايجان غربي همچنين در نشست با اعضاي شوراي پژوهشي محيط زيست استان گفت: پارک ملي درياچه اروميه به عنوان يک زيستگاه مهم مطرح بوده و درراستاي تامين امنيت آن، حفظ گونه‌هاي مختلف حيات وحش به صورت آنلاين در حال پايش است.وي اظهار کرد: طرح پايش مناطق و زيستگاههاي حيات وحش درياچه اروميه با تشکيل کميته فناوريهاي نوين در حفاظت محيط زيست استان و در راستاي استفاده از تکنولوژيهاي نوين در مديريت زيستگاه ها و با هدف جلوگيري از شکار و صيد در استان اجرا مي‌شود.

وي ادامه داد: اين اقدام از طريق دوربينهاي مدار بسته و ديد در شب به اجرا درمي آيد و بر اساس اين طرح از تجهيزات مختلف از جمله رديابهاي الکترونيکي، دوربينهاي مداربسته با ديد بلند و تجهيزات night guard نايت گارد در زيستگاهها استفاده مي‌شود. عباس نژاد گفت: اين اقدام گام مثبتي در راستاي جلوگيري از خروج حيات وحش از مناطق و به خصوص از جزاير پارک ملي درياچه اروميه نيز محسوب مي‌شود.


 استاندار البرز:
 دستگاه‌هاي استاني براي جذب اعتبارات تلاش کنند 

کرج - خاکپور

استاندار البرز گفت: عدم تسهيل در امور مردم زمينه بروز تخلفات و جرائم را افزايش مي دهد بنابراين بايد با برنامه ريزي دقيق و علمي به سمتي رفت که خروجي قوانين منجر به جلوگيري از تخلفات شود. به گزارش پايگاه اطلاع رساني استانداري البرز، سيد طاهر طاهري با بيان اين مطلب در ديدار اعضاي شوراي قضايي استان، شغل قضات و کارمندان دستگاه قضايي را بسيار حساس عنوان کرد و اظهار داشت: با توجه به شرايط حاکم در جامعه و همچنين روند رسيدگي به پرونده هاي مختلف، شغل قضاوت از اهميت و حساسيت ويژه اي برخوردار است. وي افزود: استان البرز به دليل موقعيت خاص جغرافيايي، افزايش مهاجرتها و .. با ظرفيتها و در عين حال با معضلاتي مواجه است که روند رسيدگي به موضوعات مختلف را با مشکلاتي مواجه مي کند. اين مسئول تاکيد کرد: نمونه اي از اين موارد مباحث مربوط به ساخت و سازهاي غيرمجاز در سطح استان البرز است که گاهي به دليل سختگيريهاي بي‌مورد مردم را به سوي تخلف هدايت مي‌کند که بايد براي آن تدابير لازم انديشيده شود.

نماينده عالي دولت در استان البرز خاطرنشان کرد: اين در حالي است که برخي شهرداريها به بهانه ايجاد درآمد زمينه‌اي را فراهم آورده‌اند که مردم مجبور به انجام تخلف مي شوند که بايد براي تقليل اين پديده شوم اجتماعي تدابيري را اتخاذ کرد که از ابتدا مردم مجبور به انجام تخلف نشوند.

دستگاههاي استاني براي جذب اعتبارات تلاش کنند.

جذب اعتبارات استاني از مراکز کشوري از سوي دستگاههاي استاني از ديگر موضوعاتي بود که استاندار البرز در اين جلسه به آن اشاره کرد. وي در اين رابطه يادآور شد: بخش قابل توجهي از مشکلات موجود در رابطه با دستگاههاي استاني به اختصاص اعتبارات موردنياز به منظور احداث ساختمان اداري و تامين تجهيزات آن باز مي گردد که بايد با پيگيريهاي مداوم از استانداري، انتقال اين موضوعات به مراکز ملي در دست پيگيري قرار گيرد. طاهري يادآور شد: در اين راستا مديران دستگاههاي مختلف استان مکلف هستند با پيگيري اين موضوع و پيش‌بيني آن در بودجه 93 نسبت به تامين اعتبارات موردنياز جاري و عمراني خود اقدام کنند.

مديران دستگاههاي اجرايي با معاونتهاي استانداري ارتباط تنگاتنگ داشته باشند

ارتباط تنگاتنگ مديران دستگاههاي اجرايي استان با معاونتهاي استانداري به منظور برنامه ريزي دقيق براساس نيازمنديهاي استان از ديگر مواردي بود که مورد تاکيد استاندار البرز قرار گرفت. به گفته وي تنها در صورت تعامل و همکاري مسئولان دستگاههاي مختلف با استانداري به عنوان نماينده عالي دولت در استان است که مي‌توان علاوه بر برنامه‌ريزي مناسب، نسبت به تامين اعتبارات موردنياز استاني اقدام كرد.

هيچ دستگاهي نبايد در استان با مشکل مواجه باشد

طاهري در ادامه سخنان خود با بيان اينکه هيچ دستگاهي نبايد در استان با مشکل مواجه باشد، تصريح کرد: مدير و کارمندي که در اداره و سازمان خود بنا به دلايل متعدد مالي و اعتباري با مشکل مواجه باشد انگيزه لازم را براي خدمت به مردم از دست داده و به کار و امورات مردم لطمه وارد مي‌کند در اين راستا استانداري البرز تلاش مي‌کند در سايه تعامل و همکاري ميان مسئولان استان و مديران کل دستگاههاي اجرايي نسبت به رفع موانع و مشکلات استان در حوزه‌هاي متعدد زيرساختي و ... اقدام کند.


 مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران:
 زمان تعميرات اساسي و ساخت مخازن ذخيره سازي نفت کاهش يافت 

 بوشهر - خبرنگار آفرينش

مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران از کاهش زمان تعميرات اساسي و ساخت مخازن ذخيره‌سازي نفت با تهيه مواد اصلي پروژه و کاهش مشکلات موجود در خريد کالاهاي اساسي مخازن خبر داد.سيدپيروز موسوي گفت: با هدف شتاب بخشي در اجراي پروژه هاي تعميرات مخازن از سالهاي گذشته تاکنون اقدامهاي مختلفي در اين زمينه انجام شده است که از جمله مي‌توان به تهيه مواد اصلي پروژه (از قبيل ورقهاي کف ،سقف،Roof Drain،(Sealing از سوي کارفرما و کاهش مشکلات موجود در خريد کالاهاي اساسي پروژه از سوي پيمانکار اشاره کرد.وي افزود: اجراي عمليات اجرايي به صورت موازي و حداکثر استفاده از هم پوشاني بين فعاليتها (مانند تعويض ورقهاي کف و آنولار به صورت همزمان با تعمير سقف و Walk way) و اجراي عمليات رسوب زدايي همزمان با برگزاري مناقصه انتخاب پيمانکار مجري تعميرات اساسي مخازن از ديگر اقدامهايي است که با هدف کاهش زمان تعميرات اساسي انجام شده است.

مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران گفت: ذخاير نفت و فرآورده‌هاي نفتي نقش کليدي در تثبيت نوسانات قيمت بازارهاي بين‌المللي انرژي دارند و افزايش ناگهاني قيمت نفت خام در دهه 70 ميلادي خيلي از کشورها را به داشتن ذخاير زيرزميني نفت ترغيب کرد.وي تصريح کرد: توجه به ذخيره سازي جهت تثبيت نوسانات بازار انرژي مورد توجه خاص است، بنابراين هم اکنون نه تنها کشورهاي واردکننده نفت، بلکه بسياري از کشورهاي صادرکننده نيز اقدام به ايجاد ذخاير نفتي کرده‌اند.

مديرعامل شرکت پايانه‌هاي نفتي ايران گفت: با هدف دريافت ، ذخيره‌سازي و صدور مواد نفتي که تضمين و پشتيباني کننده تداوم ايمن و پايدار توليد نفت و گاز کشور است از سالهاي گذشته تاکنون موضوع کمبود ظرفيت ذخيره سازي مخازن در خارگ مطرح و با احداث 4 ميليون بشکه ظرفيت ذخيره‌سازي جديد نفت خام در پايانه نفتي خارگ موافقت شد.

موسوي افزود: با ساخت اين مخازن ظرفيت و قدرت مانور عملياتي در پايانه نفتي خارگ افزايش مي يابد همچنين از هزينه‌هاي پايانه سيار کاسته و از خروج ارز ناشي از اجاره نفتکشها نيز جلوگيري مي‌شود.موسوي در باره روند اجراي پروژه هاي پاکسازي رسوبهاي کف مخازن ذخيره سازي و لجن‌زدايي مخازن گفت: هم اکنون از روشهاي نويني با هدف کاهش زمان انجام پاکسازي مخازن، افزايش ظرفيت ذخيره‌سازي عملياتي مخازن و حفاظت از مخازن در برابر خوردگي رسوب زدايي مخازن استفاده مي‌شود.وي افزود: استفاده از سامانه‌هاي پيشگيري از تشکيل رسوب(SRJ)، استفاده از دستگاه هيدرو دوزر به منظور کاهش سهم نيروي انساني در فرايند رسوب‌زدايي و افزايش سرعت و همچنين پروژه پژوهشي تصفيه لجنهاي نفتي با استفاده از آنزيمهاي طبيعي با همکاري جهاد دانشگاهي شهيد بهشتي (که هم اکنون در مرحله تصويب است) از جمله روشهاي مورد استفاده براي پاکسازي رسوبها از مخازن ذخيره‌سازي نفت کشور است.


 ايران زمين 

 درخشش کارشناسان مناطق نفت‌خيز جنوب در کنفرانس فناوري اطلاعات و ارتباطات

اهواز – خبرنگار آفرينش

مقالات کارشناسان و متخصصان جوان کارگروه فناوري اطلاعات و ارتباطات کانون تفکرجوانان مناطق نفت‌خيز جنوب در دومين کنفرانس و نمايشگاه فناوري اطلاعات و ارتباطات در صنايع نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي پذيرفته شد. دومين کنفرانس و نمايشگاه فناوري اطلاعات و ارتباطات در صنايع نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي روزهاي 5 و 6 آذرماه امسال با حضور مسئولان وزارت ارتباطات و فناوري اطلاعات و مديران ارشد وزارت نفت و شرکتهاي تابع در مجموعه همايشهاي بين المللي دانشگاه شهيد بهشتي تهران برگزار مي‌شود. مديريت فاوا و نقش آن در صنايع نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي، راهکارهاي عمومي فناوري اطلاعات و ارتباطات در اين صنايع، سامانه‌هاي تخصصي فاوا، سخت افزار، شبکه و مخابرات و ارتباطات در نفت، گاز، پالايش و پتروشيمي از محورهاي اين کنفرانس است.

اجراي عمليات شبکه جمع‌آوري فاضلاب مسکن مهر مهرآباد

رودهن - خبرنگارآفرينش

معاون مهندسي و توسعه شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران از اجراي عمليات اجرايي شبکه جمع‌آوري فاضلاب براي واحدهاي مسکوني طرح مسکن مهر منطقه مهرآباد واقع در شهر رودهن خبر داد.

به گزارش خبرنگارآفرينش به نقل از روابط عمومي آبفاي شرق استان تهران، سيدمجيد صالحي اظهار داشت: اين شرکت با توجه به اهميت احداث مسکن مهر و در راستاي خدمات‎رساني مطلوب به اراضي مسکن مهر در شهرهاي زيرپوشش و با توجه به تصميمات اتخاذ شده با تمام امکانات و تلاش‌‌هاي شبانه‌روزي پرسنل زحمتکش به موازات محوطه‎سازي اراضي مسکن مهر و احداث ساختمان‎ها نسبت به اجراي شبکه جمع‌آوري فاضلاب نيز اقدام کرده است.

کاهش 60 درصدي بزهکاري با اجراي برنامه‌هاي فرهنگي

مشهد – خبرنگار آفرينش

شهردار منطقه 5 مشهد از کاهش 60 درصدي بزهکاري در پارک وحدت اين منطقه با اجراي برنامه‌هاي فرهنگي خبر داد.

به گزارش پايگاه اطلاع‌رساني شهرداري مشهد، سيد حسن حسيني در نشست خبري ارائه عملکرد مديريت سه ساله خود در شهرداري منطقه 5 مشهد افزود: در گذشته يکي از معضلات عمده منطقه 5 مشهد، متصل نبودن به کمربند صدمتري بود که با اختصاص بودجه مناسب، بزرگراه شهيد بابا نظر احداث و ارتباط غرب و شهر مشهد برقرار شد.

وي اظهار کرد: اين بزرگراه در محدوده منطقه 5 داراي چهار گذرگاه عابر پياده، يک پل هوايي و سه تقاطع غيرهمسطح است که پروژه تقاطع غيرهمسطح شهيد عباسپور نيز با مشارکت اين منطقه و با اعتبار 10 ميليارد توماني براي تحصيل حريم املاک در مسير به بهره‌برداري رسيده است.

زيباترين معابر شهري مشهد در منطقه 5 مشهد و در محاصره بدنه نازيبا قرار دارند

شهردار منطقه 5 مشهد تصريح کرد: با احداث بولوار ميامي به طول چهار کيلومتر در بازه زماني 11 ماه و با اعتباري بالغ بر 12 ميليارد تومان، وضعيت اسفناک اين ورودي مشهد از لحاظ امنيتي و بصري رفع شد تا با داشتن يک بولوار استاندارد، علاوه بر آسان‌سازي تردد زائران، ترافيک شهرک شهيد رجايي را نيز کاهش دهيم.

حسيني با اشاره به ايجاد 6 هکتار فضاي سبز در آيلند مياني و حاشيه بولوار ميامي عنوان کرد: آب‌هاي سطحي بازي شيخ و شهرک شهيد رجايي را از مسير خيابان اروند به عباس‌آباد و از آنجا به وسيله يک کانال عريض به طول سه کيلومتر به کال اقبال شرقي و در نهايت به کشف رود منتقل کرديم تا مشکلات ناشي از آب‌گرفتگي و مشکلات زيست محيطي آب‌هاي سطحي
کاهش يابد.

وي گفت: مي‌توان ادعا کرد منطقه 5 مشهد داراي زيباترين معابر شهر است که با بدنه نازيبا دربرگرفته شده‌اند و براي رفع اين معضل نيز نسبت به نوسازي بافت‌هاي قديمي با جذب سرمايه‌گذاران بخش خصوصي اقدام کرده‌ايم.

احداث 500 واحد مسکوني ارزان قيمت در گلشهر

شهردار منطقه 5 مشهد با اشاره به سه پروژه بزرگ در حال اجرا در اين منطقه اظهار کرد: بازار ملل که در تقاطع بزرگراه شهيد بابانظر و گلشهر در حال احداث است، يک فرصت مناسب براي اين منطقه بوده که با زيربناي 59 هزار مترمربع و با سرمايه‌گذاري اوليه 50 ميليارد تومان، از 13 درصد پيشرفت فيزيکي برخوردار است.

حسيني افزود: احداث پروژه مشارکتي کوثر در انتهاي گلشهر و در اراضي رها شده اين محدوده در زميني به مساحت سه هکتار و همچنين مجتمع مسکوني ارزان قيمت 500 واحدي گلشهر با سرمايه‌گذاري اوليه 23 ميليارد تومان و در زميني به مساحت 54 هزار مترمربع از ديگر اقدامات شهرداري منطقه 5 مشهد در راستاي جذب سرمايه‌گذاران بخش خصوصي است.

برنامه هاي هفته پدافند غير عامل در شرکت برق منطقه‌اي خوزستان اعلام شد‏

اهواز – خبرنگار آفرينش

برنامه‌هاي هفته پدافند غيرعامل شرکت برق منطقه‌اي خوزستان اعلام و در اين هفته اجرا مي‌شوند.

مجري و دبيرکميته مديريت بحران و پدافند غيرعامل شرکت برق منطقه‌اي خوزستان افزود: اين شرکت با برگزاري جلسات هفتگي و نکوداشت هفته پدافند غيرعامل، تهيه و نصب پلاکارد و بنر، برگزاري دوره هاي آموزشي و توجيهي، انعکاس خبر در سايت شرکت، طراحي پشت زمينه هماهنگ شبکه رايانه اي شرکت متناسب با روزشمار هفته، برگزاري مسابقه علمي در زمينه پدافند غير عامل، انعکاس گزارش و اقدامات انجام شده در هفته پدافند عامل در روزنامه‌هاي کثير الانتشار و تهيه و تکثير بروشور آموزشي هفته پدافند غيرعامل را گرامي داشت.

عليرضا قنبري درباره تعريف پدافند غير عامل مي‌گويد: پدافند غيرعامل مجموعه اقدامات غيرمسلحانه‌اي است که موجب افزايش بازدارندگي، کاهش آسيب پذيري، تداوم فعاليتهاي ضروري، ارتقاي پايداري ملي و تسهيل مديريت بحران در مقابل تهديدات مي‌گردد.

وي همچنين درخصوص اهداف پدافند غيرعامل نيز معتقد است: هدف پدافند غيرعامل ايجاد امنيت در برابر تهديدات و عوامل خطر آفرين، ايجاد و حفظ آمادگي براي مقابله با تهديدات محتمل، حفظ جان افراد جامعه و کم کردن آسيب‌پذيري (کاهش تلفات و خسارات) است.

مجري و دبيرکميته مديريت بحران و پدافند غير عامل شرکت برق منطقه‌اي خوزستان ادامه داد: اطلاع‌رساني، آگاهسازي و آشناسازي پرسنل شرکت از وظايف و اهداف برنامه‌هاي پدافند غير عامل هستند.

بيگدلو خواستار شد؛

استفاده از نيروهاي بومي در ادارات شهرستان پرديس

پرديس - ايرج صادقعلي

فرماندار شهرستان پرديس، استفاده از نيروهاي بومي در ادارات اين شهرستان تازه تأسيس را خواستار شد.

به گزارش خبرنگار آفرينش ايرج بيگدلو در جمع شماري از مسئولان شهرستان پرديس اظهار داشت: شهرستان تازه تأسيس پرديس بعد از ارتقاي سطح جغرافيايي از بخش مرکزي تهران به شهرستاني مستقل شاهد استقرار يک به يک نهادهاي عمراني و خدماتي است.

وي ادامه داد: در اين خصوص بايد از مسئولان ادارات کل استان تهران که زودتر از ساير مجموعه‌هاي خدماتي نسبت به ايجاد ادارات شهرستاني خود اقدام کرده اند، قدرداني کرد.

اين مسئول اضافه کرد: در جريان استقرار ادارات در شهرستان، يکي از مطالبات به حق مردم شريف ولايي و شهيدپرور اين خطه استفاده از نيروهاي بومي در چارت اداري مصوب اين مجموعه‌ها است.

بيگدلو افزود: اگر قصدي براي بکارگيري نيروهاي خدماتي در ادارات در حال تأسيس اين شهرستان وجود دارد، چه بهتر که اين مهم از ميان جوانان توانمند و جوياي کار منطقه تحقق يابد.

فرماندار شهرستان پرديس بيان کرد: بهره گيري از نيروهاي ساکن در شهرستان به عنوان حقي براي مردم منطقه تبعات مثبتي نظير کاهش هزينه هاي جاري و شناخت بهتر کارکنان از منطقه را به دنبال دارد.

شهرستان پرديس يا همان بخش مرکزي تهران سابق، يکي از پر جمعيت ‏ترين مناطق مسکوني شرق استان تهران محسوب مي‏ شود.اين شهرستان تازه‏ تأسيس با مساحت يک هزار و 378 کيلومتر مربع از 55 آبادي، روستا، نواحي کارگاهي، مناطق زراعي، دو شهر پرديس و بومهن و دو بخش جاجرود و بومهن تشکيل شده است.


 در استان 

 زباله چشم‌اندازهاي طبيعي را براي گردشگران كم جاذبه مي‌كند

ساري- عبدالرحيم ديوسالار

انباشت زباله‌ها و توليد بوي نامطبوع از مواد آلي آن موجب زشتي محيط شده و چشم‌اندازهاي طبيعي را براي گردشگران كم جاذبه مي‌كند و همچنين توليد بوهاي نامطبوع از مواد آلي موجود در زباله‌ها در اثر نشو و نماي موجودات بيماري‌زاي ذره بيني از مشكلات ديگري هستند كه توسط زباله‌ها به وجود مي آيند. گردآوري زباله‌ها در فضاي آزاد طبيعي و سوزاندن آنها نيز باعث تخريب محيط زيست مي‌شود.

توجه به محيط زيست و از آن جمله مواد زائد جامد مسأله‌اي است كه در سالهاي اخير مورد توجه خاص جهانيان قرار گرفته است. انسان و بسياري از موجودات كره زمين به شيوه‌هاي مختلف زباله‌ساز هستند كه كنترل آنها نوعي تضمين در سلامت و بقاي محيط زيست به شمار مي‌رود.

انسان انواع مواد را با سختي از طبيعت به دست مي آورد و به آساني تبديل به زباله كرده و به طبيعت باز مي‌گرداند. در گذشته زباله در دوري تكويني ايجاد و تبديل مي‌شد، اما امروزه ديگر امكان چنين دوري وجود ندارد، زيرا ميزبان زباله‌ها و نوع آنها فراتر از آن است كه تجزيه و تبديل آن ها در يك دوره زماني مناسب ممكن باشد. در يك زيست بوم بكر و دست نخورده، مواد قابل تجزيه زباله‌ها به وسيله باكتريها تجزيه شده مجدداً توسط موجودات و گياهان مورد استفاده قرار مي‌گيرند. اما يك اجتماع پرجمعيت انساني به اندازه اي زباله‌هاي گوناگون توليد مي‌كند كه تجزيه طبيعي آنها در محيط غير ممكن است.

بعضي از زباله‌ها نيز اصولاً در طبيعت غيرقابل تجزيه هستند ، بنابراين افزايش زباله‌ها باعث آلودگي زمين، هوا و آب مي‌شود

رودخانه‌ها و دريا به نحو روزافزوني با زباله و پسابهاي صنعتي در حال آلوده شدن هستند

محيط زيست ما در حال رويارويي با چالشهاي انساني است كه چنانچه با آن ها برخورد فوري و موثر نشود ، اثرات عميق در توسعه پايدار بر جاي خواهد گذاشت. واقعيت اين است كه جوامع نمي توانند به منابع طبيعي از قبيل رودخانه‌ها، چشم‌اندازهاي طبيعي و درياها به عنوان مكاني براي دفن زباله يا منبع نامحدود نعمت بنگرند. حقايق روشن هستند، رودخانه‌ها، درياها و كلاً طبيعت به گونه‌اي فزاينده به وسيله فاضلابهاي تصفيه نشده، آلاينده‌هايي كه منشأ زميني دارند ، ته مانده زباله و پسابهاي صنعتي كه باقي مانده آبريزهايي هستند كه به گونه‌اي مناسب مديريت نشده اند، در حال آلوده شدن هستند.

زباله هاي دريايي سالانه در حال كشتن قريب به يك ميليون پرنده و 100 هزار پستاندار دريايي و لاك پشت است، با بيش از 40 درصد جمعيت انساني كه در سواحل زندگي مي‌كنند و اين تعداد در حال ازدياد به نظر مي‌رسد، مشكلاتي را به وجود مي آورند.

کاهش حجم زباله با توجه به فضاي زيادي که دفع بهداشتي آن نياز دارد ضروري است

تجمع زباله‌هاي پلاستيكي در سواحل و آب هاي ساحلي كشورمان حيات آبزيان را كه از مواد غذايي همراه اين زباله‌ها تغذيه مي كنند به خطر انداخته است ، گزارشهاي تحقيقاتي حاكي از آن است كه پلاستيك بر خلاف مواد طبيعي در محيط زيست به سادگي تجزيه نمي‌شود. جريانهاي دريايي حجم عظيمي از زباله‌هاي پلاستيكي را به سواحل آورده و انبار مي‌كند. زباله‌هاي پلاستيكي در درياها و اقيانوسها حيات دست كم 267 گونه جانوري، از جمله مرغهاي دريايي، لاك‌پشتها، فكها و انواع ماهيها كه در پي خوردن مواد غذايي همراه با زباله پلاستيكي و يا گرفتار شدن درون آنها هستند را به خطر انداخته است.


 خبر 

 دريافت نشانهاي برتر نهمين سمپوزيوم بين المللي روابط عموميهاي کشور توسط روابط عمومي فولاد مبارکه اصفهان

اصفهان - راعي

روابط عمومي شركت فولاد مباركه اصفهان موفق به دريافت 3 نشان افتخار در نهمين سمپوزيوم بين‌المللي روابط عموميهاي کشور شد.

به گزارش خبرنگار ما از اصفهان، نهمين سمپوزيوم روابط عموميهاي كشور در روزهاي سي‌ام مهر و اول آبان ماه سال 1392در ايام دهه ولايت و شب اكمل اعياد، عيد غدير خم با حضور استاندار تهران، رئيس شوراي شهر تهران و جمع كثيري از اساتيد حوزه‌هاي مختلف روابط عمومي، مديران، رؤسا و كارشناسان ارشد روابط عمومي‌هاي سراسر كشور با قرائت پيام رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام در سالن همايشهاي بين المللي صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران برگزار گرديد و روابط عمومي شركت فولاد مباركه اصفهان موفق به دريافت 3 نشان افتخار در اين سمپوزيوم شد. در اين سمپوزيوم مدير روابط عمومي برتر كشور، روابط عمومي برتر و دوستدار و حامي روابط عمومي و ارتباطات از جمله تنديس هايي بود كه به شركت فولاد مباركه اصفهان اختصاص يافت.احساس مسئوليت فرهنگي اجتماعي و همدلي در پيشبرد رويدادهاي علمي و فرهنگي به عنوان نمادي از يك نهاد مسئول و اتخاذ رويكرد مشاركت گرايانه در انجام وظايف شهروندي و مشاركت در پيشبرد اهداف جامعه از جمله فعاليتهاي روابط عمومي شركت فولاد مباركه اصفهان در نهمين سمپوزيوم روابط عموميهاي كشور بود كه با تلاش و كوشش كاركنان روابط عمومي و حمايتهاي مديريت عالي شركت محقق گرديد.

بنابر همين گزارش برنامه‌ريزي مناسب ارتباطي، تحقق اهداف و برنامه‌هاي روابط عمومي نوين و توجه به مسايل فرهنگي و اجتماعي جامعه مهمترين محورهايي بود كه روابط عمومي شركت فولاد مباركه اصفهان موفق به دريافت نشان روابط عمومي برتر، مدير برتر و دوستدار و حامي روابط عمومي و ارتباطات گرديد. اطلاع رساني شفاف و به موقع به جامعه، حضور موفق در نمايشگاهها، سمينارها و توجه ويژه به جامعه و رفتار شهروندي و ارتباطات موفق درون سازماني از جمله دلايل انتخاب روابط عمومي فولاد مباركه اصفهان به عنوان روابط عمومي برتر در بين بيش از دويست روابط عمومي مطرح كشور بود كه همگي در سايه تلاش و فعاليت همه همكاران و مديريتهاي شركت فولاد مباركه اصفهان محقق گرديد.شايان ذكر است نهمين سمپوزيوم روابط عموميهاي كشور تحت عنوان هوشمندسازي روابط عمومي و چشم‌انداز آن به مدت 2 روز در محل سالن همايشهاي صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران برگزار گرديد و استادان و متخصصان عرصه روابط عمومي در خصوص مباني هوشمند سازي، شاخصها، چالشها و چشم‌اندازهاي روابط عمومي هوشمند در فضاي سايبري، مديريت هوشمندسازي روابط عمومي و اشكال و ويژگيهاي روابط عمومي مطالب ارزشمندي را ايراد نمودند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي