جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/08/16 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 4568


89 درصد کلاسهاي دماوند هوشمندسازي شده است


سايت اداري در پرديس احداث مي‌شود

مسؤل مركز پژوهش شوراي اسلامي شهر همدان:
مراحل صدور پروانه ساختماني در همدان كاهش مي‌يابد


لزوم رفع اختلافات در احداث تصفيه‌خانه آب


ايران زمين


يادداشت


خبر


 89 درصد کلاسهاي دماوند هوشمندسازي شده است 

 دماوند - خبرنگارآفرينش

مدير آموزش و پرورش دماوند از هوشمندسازي 280 کلاس درس اين شهرستان خبر داد و گفت: 250 مورد از اين کلاسها (89 درصد) با مشارکت اولياي دانش‌آموزان هوشمندسازي شده است.به گزارش آفرينش، محمد مشهدي عباسي در جمع اعضا انجمن اوليا و مربيان شهرستان دماوند در سالن اجتماعات قدسيه اين شهر، از تمامي اولياي دانش‌آموزان که از ابعاد فکري و مالي ياور و پشتيبان آموزش و پرورش اند و همواره کمکهاي درخشاني به اين نهاد داشته اند، تقدير و تشکر کرد.وي گفت: با تغيير ساختار نظام آموزشي کشور که از سال گذشته اجرايي شد، تدريس کتاب هاي تفکر و پژوهش و کار و فناوري براي تاکيد و استمرار بر امر پژوهش در بين دانش‌آموزان و هوشمندسازي کلاسهاي درس در دستور کار قرار گرفت.

مشهدي عباسي خاطرنشان کرد: تاکنون 250 کلاس درس از مجموع 280 کلاس هوشمندسازي شده با مشارکت و همياري اوليا و والدين دانش‌آموزان بوده است که جاي تقدير دارد.وي از بي سوادي و کم سوادي والدين به عنوان يکي از علت ها و عوامل اصلي افت تحصيلي و تربيتي دانش‌آموزان نام برد و افزود: اين نهاد آمادگي دارد با همکاري کارشناسان نهضت سوادآموزي در اين زمينه همانند سالهاي گذشته گامهاي اساسي بر دارد.مدير آموزش و پرورش دماوند خواستار آموزش خانواده ها از سوي انجمن اوليا و مربيان شد و بيان کرد: براي ارتقاي وضعيت موجود، از ظرفيتها و قابليتهاي مناسب دانشگاهها و حوزه علميه شهرستان استفاده خواهد شد.


 سايت اداري در پرديس احداث مي‌شود 

پرديس - ايرج صادقعلي

فرماندار پرديس از احداث و راه‌اندازي سايت اداري به منظور تمرکز خدمات‌رساني و جلوگيري از هزينه‌هاي اضافي اياب و ذهاب مردم خبر داد.ايرج بيگدلو در گفت و گو با آفرينش اظهار کرد: مبلغ 10 ميليارد ريال اعتبار در سال 92 براي استقرار اداره‌هاي در شهرستان پرديس اختصاص يافته است. وي گفت: با عنايت به هزينه متوسط حدود نيم ميليارد ريالي ساخت يک واحد اداري و وجود بيش از 55 اداره در سطح شهرستان، اين مبلغ بين 20 اداره تقسيم شده است.

فرماندار پرديس افزود: مطابق اساسنامه شرکت عمران پرديس، به اداراتي زمين داده مي‌شود که داراي مبادله موافقت نامه باشند و بر اين اساس مبلغ 500 ميليون ريال در اختيار هر يک از اين ادارات براي حل مشکل تحويل زمين قرار داده مي‌شود. وي بيان کرد: با انجام اين مهم فرمانداري نيز با اعمال فشار به ادارات کل و سازمانهاي مربوطه استاني، آنها را مجاب مي‌کند تا مبالغي را از محل بودجه‌هاي داخلي خود براي احداث ساختمان اداري در پرديس اختصاص دهند. بيگدلو خاطرنشان کرد: تلاش مي‌شود يک شهرک يا سايت اداري به منظور تمرکز خدمات رساني و جلوگيري از هزينه‌هاي اضافي اياب و ذهاب مردم در شهرستان ايجاد کنيم، اما آنچه مسلم است برخي دستگاههاي امنيتي و دستگاههايي که در مواجهه مستقيم با مباحث انتخابات هستند، مجزا خواهند شد.

وي بيان کرد: شرکت عمران پرديس در آينده اي نزديک مکان موردنظر براي احداث سايت اداري را جانمايي و اعلام خواهد کرد.شهرستان پرديس يکي از شهرستانهاي استان تهران است که در آذر ماه 1391 متشکل از بخشهاي بومهن و جاجرود در تابعيت استان تهران ايجاد شد.اين شهرستان شامل 55 آبادي است.


 مسؤل مركز پژوهش شوراي اسلامي شهر همدان:
 مراحل صدور پروانه ساختماني در همدان كاهش مي‌يابد  

 همدان - مجيد ملکيان

مسؤل مركز پژوهش شوراي اسلامي شهر همدان گفت: با سياستگذاريهاي جديد شورا و تشكيل اتاق فكر زمان مراحل صدور پروانه ساختماني در همدان كاهش مي‌يابد.نرگس نوراله‌زاده در جلسه مركز پژوهش شوراي اسلامي شهر همدان با بيان اين مطلب افزود: فرآيند صدور پروانه ساختماني در شهردراي همدان براي مهندسي مجدد مورد بحث و بررسي قرار گرفت.نوراله زاده با اشاره به اينكه براي صدور پروانه ساختماني 84 مرحله طي مي شود، اظهار داشت: بر اين اساس در صورتي كه هر مرحله يك روز طول بكشد در مجموع پس از 84 روز پروانه ساختماني صادر مي‌شود كه لازمم است اين مدت زمان كاهش يابد.نايب رئيس شوراي اسلامي شهر همدان هم گفت: تمركززدايي و برون‌سپاري برخي از كارها در شهردراي ضروري است و بايد مسؤليتها به افراد متخصص و كارشناس سپرده شود.محمد تبريزي بهره‌گيري از علم روز و تكنولوژي نوين را در ساخت وسازها مهم دانست و اظهار داشت: لازم است در اين زمينه از روشهاي نوين و ظرفيت دانشگاهها استفاده شود.

تبريزي افزود: سيما و منظر شهري در شهرسازي بسيار مهم است كه اين موضوع درمعماري داخلي نبايد مورد غفلت واقع شود.رئيس كميسيون فني، عمراني و املاك شوراي اسلامي شهر همدان نيز در اين جلسه گفت: روانسازي صدورپروانه ساختماني يكي از ضروريات است و بايد مراحل وقت گير و زمانبري كه از نظر قانوني به صدورپروانه خللي وارد نمي‌كند حذف شود.

حميدرضا طبي مسرور بر انجام كارها با كيفيت بالا تاكيد كرد واظهار داشت: شوراي اسلامي شهر همدان درراستاي تحقق اهداف موضوعات عمراني، فني، معماري، شهرسازي، سرمايه‌گذاري ،اقتصاد، فرهنگي و غيره به اين نتيجه رسيد كه مركز پژوهش را تاسيس كند و در جلسات اين مركز از نظرات و پيشنهادات كارشناسان و صاحبنظران دعوت به عمل مي‌آيد.طبي مسرور ساماندهي حاشيه‌هاي شهر را ضروري دانست و افزود: همدان به دليل شرايط آب و هوايي خاص و پيشينه تاريخي كه دارد بايد سيما و منظر آن در شان پايتخت تاريخ تمدن ايران زمين بوده و در سطح جهان نيز به عنوان شهر توريستي و گرردشگري مطرح باشد.نماينده انجمن انبوه‌سازان استان همدان نيز پيگيريهاي شوراي اسلامي شهر همدان در زمينه روانسازي صدور پروانه ساختماني را قابل تقدر دانست و اظهار داشت:خلاء مهندسي مجدد در شهردراي همدان وجود دارد كه بايد از توان و ظرفيت مديريت جديد در راستاي برون‌سپاري كارها استفاده كرد.

صادق پوينده اضافه كرد: با توجه به اينكه براي اخذ پروانه ساختماني بيشترين زمان ارباب رجوع در معاونت شهرسازي سپري مي‌شود لازم است افراد بيشتري در اين معاونت براي پاسخگويي به مراجعين به كار گرفته شود.پوينده اظهار داشت: انجمن انبوه سازان استان همدان با تمام توان آمادگي كامل براي همكاري با شورا و شهردراي را براي برون‌سپاري كارها را دارد.گفتني است، در اين جلسه فرآيند صدور پروانه ساختماني بيان و مقرر شد اعضاي مركز پژوهش شورا و مسئولين ذيربط در شهردراي و كارشناسان نظرات خود را براي تغييرات لازم براي اين فرآيند اعلام كنند.


 لزوم رفع اختلافات در احداث تصفيه‌خانه آب 

پرديس - خبرنگارآفرينش

فرماندار شهرستان پرديس با تأکيد بر لزوم رفع اختلاف نظرها در خصوص احداث تصفيه خانه آب پرديس، گفت: متأسفانه هزينه هاي مسکن مهر بر دوش اعتبارات شهرستاني سنگيني مي کند.

ايرج بيگدلو در گفتگو با خبرنگار آفرينش اظهار داشت: مجموعه فرمانداري شهرستان پرديس از اوايل بهمن ماه سال گذشته و کمي بعد از اعلام ارتقاي سطح جغرافيايي بخش مرکزي تهران، بعنوان شهرستاني مجزا معرفي شد.

وي ادامه داد: سال گذشته با توجه به زمان اعلام اين ارتقاي سطح، اعتباري به نام اين شهرستان از سوي مبادي بودجه اي کشور اختصاص پيدا نکرد تا امسال که رقمي بالغ بر 6 ميليارد و 175 ميليون تومان به نام اين شهرستان از محل درآمدهاي تملک دارايي سرمايه ها، تخصيص يافت.

لزوم تفکيک هزينه هاي مسکن مهر از اعتبارات شهرستان

اين مسئول اضافه کرد: البته مجموعه شهرستان در خصوص اين اعتبارات حرفهاي زيادي براي گفتن دارد، زيرا به تأسف بسياري از موارد تأمين هزينه مربوط به مسکن مهر شهر جديد پرديس در اين بودجه ديده شده، که اين امر قابل پذيرش نيست.

بيگدلو بيان داشت: بر اين اساس از ميزان اعتبار ياد شده، مبالغي به سرفصل هاي زيرساختي مسکن مهر شهر جديد پرديس نظير شبکه‌هاي برق رساني، آب و فاضلاب تعلق مي گيرد. به گفته فرماندار شهرستان پرديس، در موضوعي مانند ايجاد شبکه‌هاي برق رساني، اغلب مناطق مدنظر بودجه مذکور، هزينه کرد در سايتهاي جديد مسکن مهر است، حال آن که اين پروژه‌ها در قالب طرحي ملي تحت عنوان مسکن مهر اجرا مي شوند و بايد در خصوص تخصيص اعتبارات، نگاهي ملي و فرا منطقه‌اي به آنها داشت.

وي ادامه داد: بايد سرفصل هاي اعتباري شهرستان پرديس از مسکن مهر در حال احداث در اين شهرستان جدا شود؛ با نگاهي اجمالي به ميزان اعتبارات اختصاصي به شهرستان شايد بيان شود که براي شروع کار چندان هم نامناسب نيست، اما گاه توجه نمي‌شود که نزديک به يک سوم آن از سهم شهرستان جدا و به طرحي ملي همچون مسکن مهر اختصاص پيدا مي‌کند.

ايجاد امور زيربنايي تکليفي قانوني بر عهده وزارت راه

اين مسئول با بيان اينکه ايجاد امور زيربنايي تکليفي قانوني بر عهده وزارت راه و شهرسازي است، خاطرنشان کرد: مطابق مفادي قانوني زماني که شهري احداث مي‌شود وظيفه ايجاد تأسيسات زيربنايي و روبنايي بر عهده مجري طرح يعني شرکت عمران و وزارت مسکن و شهرسازي است.

بيگدلو تصريح کرد: شهرستان پرديس در حالت عادي خود نيز با مشکلاتي عديده در خصوص امور زيربنايي و روبنايي مواجه است، قرار نيست که براي رفع مشکلات اين بارگذاري عظيم جمعيتي از شرايط کنوني شهرستان استفاده شود.

تشديد مشکل آب در شرق تهران

نماينده عالي دولت در پرديس با بيان اينکه معضل کمبود آب در شرق استان تهران شديدتر از ساير نقاط اين استان است، اظهار داشت: با توجه به کاهش سطح آبهاي سطحي و فقر سفره‌هاي زيرزميني، استان تهران با کمبود منابع تأمين آب شرب روبروست.

وي ادامه داد: اما اين معضل در شرق استان تهران و شهرستان پرديس به دليل شرايط خاص توپوگرافي، ساختار بستر صخره اي و شرايط اقليمي، شديدتر از ساير نقاط اين استان پهناور است.

اين مسئول اضافه کرد: حال اگر در اين وضعيت فکري اساسي براي تأمين آب اين خيل عظيم در حال گسيل به شهرستان پرديس نشود، شاهد بروز مشکلاتي در آينده خواهيم بود.

برابري توليد آب استحصالي و مصرفي در پرديس

بيگدلو، برابري توليد آب استحصالي و مصرفي در پرديس را موضوعي نگران کننده خواند و افزود: بنابر اعلام مسئولان آبفاي شرق استان تهران اکنون ميزان آب استحصالي و مصرفي در شهرستان پرديس عددي بالغ بر 420 ليتر بر ثانيه است.

نماينده عالي دولت در پرديس تصريح کرد: در چنين شرايطي اگر به دليل بروز مشکلاتي فني يکي از حلقه چاه‌هاي تأمين کننده آب شرب منطقه از مدار آبرساني خارج شود، خدمات‌رساني به مردم فلج مي‌شود.

وي ادامه داد: براي جلوگيري از بروز مشکلاتي احتمالي از اين دست بايد مخازن آبي به صورت آماده باش در کنار شبکه آبرساني تعبيه شود تا در صورت ايجاد مشکل در شبکه، وارد جريان شود.

لزوم رفع اختلافات در احداث تصفيه خانه آب

اين مسئول با تأکيد بر لزوم رفع اختلاف‌نظرها ميان دو نهاد شرکت عمران شهر جديد پرديس و شرکت آب و فاضلاب شرق استان تهران در زمينه احداث تصفيه‌خانه آب پرديس، خاطرنشان کرد: براساس مصوبه‌اي ميان دو وزير وقت نيرو و راه و شهرسازي مقرر شد تا ميزان آبي بالغ بر يک هزار ليتر بر ثانيه از سد لتيان به شرق استان تهران شامل شهرستان پرديس و بخشي از شهرستان دماوند اختصاص يابد. بيگدلو تصريح کرد: درخواست امروز مجموعه فرمانداري شهرستان پرديس و مردم اين دو شهرستان اجراي آن مصوبه مورد تأييد وزارتخانه‌هاي مذکور است. نماينده عالي دولت در پرديس ادامه داد: در اين زمينه هر يک از نهادهاي ذي مدخل در اجراي آن طرح بسيار مهم و حياتي شهرستان، يعني شرکت عمران پرديس و شرکت آبفاي شرق استان تهران بايد به وظايف خود عمل کنند.


 ايران زمين 

 اولين جلسه كارگروه تخصصي درآمدها و تجهيز منابع استاني كردستان برگزار شد

سنندج - مقصودي

در ابتداي اين جلسه كه به رياست معاون برنامه‌ريزي استانداري و در دفتر ايشان و با حضور مديران كل امور اقتصادي و دارايي، امور مالياتي، دفتر برنامه‌ريزي و بودجه استانداري، نماينده اداره كل اطلاعات و دادستاني مركز استان برگزار شد. مديركل امور اقتصادي و دارايي استان و دبير كارگروه به ارائه گزارشي از درآمدهاي عمومي استان در شش ماهه امسال پردذاخت.

حسين دهقاني گفت: در سال گذشته استان كردستان از لحاظ تحقق درآمدهاي عمومي رتبه اول كشور ي را كسب كردو در سال جاري وصول درآمدهاي ما نسبت به مدت مشابه سال گذشته 16 درصد رشد داريم.

وي اظهار اميدواري كرد تا پايان سال درآمدهاي عمومي استان مصوب در قانوئن بودجه محقق شود.

بازديد سرزده فرماندار ساوجبلاغ از برخي ادارات شهرستان

ساوجبلاغ – محمد رنجبرکهن

فرماندار ساوجبلاغ به صورت سرزده از ادارات امور آب، ورزش و جوانان،کميته امداد امام خميني(ره)، گاز، محيط زيست وراه و شهرسازي شهرستان بازديدکرد. علي حدادي گفت: هيچ مسئول اداره اي بدون هماهنگي، حق خروج از اداره را در ساعات اداري ندارد و در اين صورت بايد توجيه کافي براي کارهاي‌شان ارائه دهند.

فرماندار ساوجبلاغ با توجه به فرا رسيدن فصل سرما از مدير اداره گاز خواست تا نسبت به اتمام پروژه‌هاي نيمه تمام اهتمام و جديت لازم را داشته باشند. وي در بازديد از اداره محيط زيست گفـت: مشکل فاضلاب صنايع شهرستان از مهمترين امور زيست محيطي است که لازم است به رفع و اصلاح آن توجه نمايند.

با حکم استاندار تهران؛

سکان هدايت فرمانداري اسلامشهر به دست حقيقي زاده سپرده شد

اسلامشهر – محمدرضا عباسي

طي مراسمي که در محل فرمانداري شهرستان اسلامشهر، با حضور استاندار تهران و جمعي از مديران استاني و شهرستاني برگزار شد از زحمات غلامحسين آرام فرماندار سابق اين شهرستان تجليل و اميرا... حقيقي زاده به عنوان فرماندار جديد اين شهرستان منصوب گرديد.

سيدحسين هاشمي استاندار تهران در مراسم توديع و معارفه فرماندار شهرستان اسلامشهر طي سخناني اظهارداشت : من اعتقاد دارم که تغييرات در دستگاه اداره کشور و استانداري هم به لحاظ زماني و هم به لحاظ مکاني در چارچوب رعايت قانون شايسته و پسنديده است. وي افزود: قطعا از تجربيات و اندوخته‌هاي افراد ي که جايگزين براي آنها تعيين شده در جايگاهها و مسئوليتهاي ديگري استفاده خواهد شد، چراکه اين تجربيات سرمايه‌هاي بيت المال و کشور مي باشند.

هاشمي تصريح کرد: کساني که جايگزين مي شوند براساس ملاک ومعيارهايي انتخاب شده‌اند که با توان بالا و فکر جديد تر ودر جهت خدمات‌رساني بهتر به مردم و با لحاظ کردن چندين شرط براي فعاليت انتخاب و مشغول به خدمت مي‌گردند.

هاشمي بيان داشت: ملاک قضاوت کارنامه افراد، مردم جامعه مي باشند. اين مردم هستند که صاحبان اصلي انقلاب و نظام هستند و بايد خود آنها به مسئولين نمره بدهند و درباره عملکرد آنها قضاوت و داوري نمايند.

وي افزود: يقين دارم که جايگاه شهرستان اسلامشهر و مردم فهيم آن بسيار والا و بالاتر از اين مي باشد و خدمت‌رساني بيشتر به مردم اين منطقه از افتخارات ويژه براي ما است. در ادامه اين مراسم غلامحسين آرام فرماندار سابق شهرستان اسلامشهر، گزارشي از عملکرد خود در مدت 1460 روز فعاليت در فرمانداري شهرستان اسلامشهر به عنوان نهمين فرماندار اين شهرستان ارائه نمود و براي فرماندار جديد آرزوي توفيق و موفقيت نمود.

در خاتمه اين جلسه امير ا... حقيقي به عنوان دهمين فرماندار شهرستان اسلامشهر طي سخناني اظهارداشت: از وضعيت شهرستان اسلامشهر آشنايي کاملي دارم و اميدوارم با همدلي و هماهنگي بيشتر از سوي همه مسئولين وروساي ادارات شهرستان در جهت خدمات‌رساني بهتر به مردم اين منطقه بتوانم فعاليت نمايم. حقيقي زاده افزود: مي توانيم با زمينه‌سازي براي جذب سرمايه‌گذاران بخش خصوصي در زمينه توسعه صنايع غيرآلاينده در اين شهرستان فعاليت لازم را انجام داد، ضمن اينکه درصدد خواهيم بود تا با رفع موانع موجود بر سر راه طرحهاي نيمه تمام از قبيل استاديوم 5هزار نفري و بيمارستان 400 تختخوابي اسلامشهر هرچه سريعتراين پروژه‌ها را به مرحله بهره‌برداري برسانيم.قابل ذکر است که اميرا...حقيقي زاده فرماندار جديد شهرستان اسلامشهر، از نيروهاي باسابقه در مجموعه وزارت کشور مي‌باشد که مسئوليتهاي مختلفي از قبيل فرمانداري شهرستان خمين و ساوه و شهرستان ري، بخشداري، شهرداري در مناطق مختلف از جمله شهرداري تهران را در کارنامه خود دارد.

معاون سياسي امنيتي و اجتماعي استانداري البرز:

در ساختار اداري و اجتماعي نيازمند چابک سازي هستيم

ساوجبلاغ – محمد رنجبرکهن

معاون سياسي، امنيتي و اجتماعي استانداري البرز در بازديد از فرمانداري ساوجبلاغ با بيان اينکه در ساختاراداري واجتماعي نيازمند چابک سازي هستيم گفت: طرح چابک سازي باشناخت ايجاد، حمايت و نظارت وارائه طرح امکانپذيراست و متاسفانه در مباحث اداري فاقد مطالعه بوده و پشتوانه مطالعاتي و آماري نداريم.

حجت الاسلام صداقت زاده گفت: با بررسي مشکلات شهر و بخش تشکيل اتاق فکر ضروري است. اين مشکلات بايد در اتاق فکر فرمانداري پايش-راهکارو ارجاع به اتاق فکراستانداري بااستفاده از نيروهاي متخصص بازنشسته-داننشگاهي و شاخص در زمينه هاي مختلف انجام شود.

معاون استاندار البرز گفت: در بحث هنر و ورزش احتياج به بررسي و برنامه‌ريزي دقيقي داريم. بايد سعي کنيم تا ازظرفيهاي موجود درمدارس و دانشگاهها در اين مباحث استفاده کنيم.

صداقت زاده گفت: باتوجه به ظرفيتهاي موجود در اين شهرستان به توريست درماني هم توجه خاصي شود تا ازاين طريق هم ايجاد اشتغال شود.

معاون استاندار البرز به سازمانهاي مردم نهاد نيز اشاره کرد و گفت: اين سازمانها در کنار دستگاه نظارتي و حکومتي ظرفيت اجتماعي بالايي است که بايدفعالان شناسايي و خروجي مطلوبي در اين بحث داشته باشيم.

تداوم مرمت و استحکام بناي تاريخي شيخ جبرائيل اردبيل

اردبيل – خبرنگار آفرينش

يحيي نقي‌زاده اظهار داشت: بقعه و مجموعه تاريخي شيخ کلخوران که مقبره شيخ جبرائيل در آن واقع شده است از سال 74 مورد مورد توجه و دقت نظر ميراث فرهنگي قرار گرفته و به عنوان يک اثر تاريخي و ملي عمليات مرمت و احياي اين مجموعه آغاز شده است.

وي خاطرنشان کرد: در سال‌هاي اخير اقدامات مرمتي و تزئينات داخلي بقعه شيخ جبرائيل با توجه به ضرورت استحکام بنا انجام شده است و در کنار آن سر و سامان دادن به محوطه اين بناي تاريخي نيز مدنظر قرار گرفته است.

مدير‌کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل يادآور شد: اين بنا مهمترين اثر تاريخي استان اردبيل در کنار بقعه شيخ صفي‌الدين اردبيلي و ديگر اماکن تاريخي و مذهبي است و در مجاورت اردبيل نيز واقع شده است، سعي کرديم با توجه به موقعيت و شرايط اين بنا امسال با تامين منابع مورد نياز محوطه‌سازي و اصلاح برخي از حريم اين مجموعه تاريخي انجام شود.

نقي‌زاده از اتصال راه قديمي کلخوران به جاده مغان و آزاد‌سازي محوطه اين مجموعه تا اتصال به امامزاده سيد صدرالدين اردبيل بر اساس برنامه ميان مدت تعيين شده خبر داد و گفت: اگر اين اتصال صورت گيرد ما به يقين قادر خواهيم بود بخش عظيمي از گردشگران و مسافران را که به استان اردبيل سفر مي‌کنند به اين منطقه سوق دهيم تا آنها از اين ظرفيت عظيم استفاده کنند.

اين مسئول تصريح کرد: عمليات مرمت بناي تاريخي شيخ کلخوران به عنوان يک پروسه بلند مدت همچنان ادامه دارد و اين تجديد بنا و مرمت با الهام از معماري اصيل و بر جاي مانده از مکتب اسلام و همچنين تاريخ پر فراز و نشيب ايران اسلامي انجام مي‌شود.

مدير‌کل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان اردبيل از تامين اعتبار مناسب براي ساماندهي حريم و محوطه شيخ جبرائيل خبر داد و بيان داشت: هر چند اين امر با وقفه‌اي روبرو شد اما امسال با تامين منابع اعتباري از حدود يک ماه پيش عمليات محوطه‌سازي و زيباسازي حريم اين بقعه تاريخي آغاز شده است. وي در پايان گفت‌وگوي خود عنوان کرد: هدف اصلي ما از مرمت و زيبا‌سازي محوطه اين بناي تاريخي احياي ارزش‌هاي ديني و تاريخي در قالب آثار و ابنيه باستاني و ارزشمند است که مي‌تواند زمينه خوبي را براي توسعه همه‌جانبه در حوزه گردشگري و ميراث معنوي فراهم بياورد.


 يادداشت 

 تلنگري به مديران وعده وعيدي!

ساري - مهدي قرباني

با توجه به روند تغيير مديريتهاي گذشته، روزهاي معارفه مديران مختلفي را شاهد بودم. مديران جديد معمولا قولهايي در شروع فعاليت خود مي دهند که جالب،خواندني و اميدوار کننده است.به طوري که برخي از مديران در ابتدا از اجراي طرحها و پروژه‌هاي بزرگ سخن مي‌گويند، ولي بعد از گذشت چندين سال تعداد زيادي از آنها ناتمام مانده و يا هنوز عمليات اجراييشان آغاز نشده است.

وعده و وعيدها فراموش شده و برنامه‌ها غير قابل اجرا مي‌شود. حرفها و الفاظ جديدي جايگزين مي‌شوند. در چند سال اخير از اين دست مديران بسيار داشته‌ايم و بسيار ديده‌ايم. کارهايي که اجرا نشده و به وادي فراموشي سپرده شده آنقدر هست که مسلما نمي‌توان در يک مطلب آنها را ليست کرد و يا به آنها پرداخت.

با وجود انتقادات فراوان اقدام جدي در اين زمينه صورت نمي‌گيرد و تنها در حد يک نمايش باقي مي‌ماند، شايد مهمترين دليل اين امر، منطبق نبودن طرحها با امکانات موجود استان و کشور است. تعدادي از وعده‌هاي مسئولين در حد کلنگ‌زني، عده‌اي در اندازه 5درصد وعده‌اي ديگر نيز نيمه‌تمام رها مي‌شود، اما اشکال در آنهايي است که در حد حرف باقي مانده و حتي کلنگ آن را هم نزدند.اين خيانت بزرگي در حق مردم است که با گفته‌هاي دل‌خوش‌کنک برخي از مديران به انتظار روزهاي طلايي بنشينند و به يکباره شاهد رفتن آقاي مدير با دستهاي خالي باشند. جالبترين قسمت اين داستان زماني است که آقاي مدير در جلسه توديع خود ساعتها به ارائه عملکرد نکرده خود مي‌پردازد و باز اين قصه ادامه دارد.

اين گونه وعده‌ها به سخره گرفتن مردمي است كه در شرايط بد اقتصادي روزگار مي‌گذرانند و صورت خود را با سيلي سرخ نگه مي دارند.

کاش مديران در کنار دريافت حق مديريت و حق ماموريتهاي آنچناني، ذره‌اي به فکر منافع به حق مردم بودند و به اين باور مي‌رسيدند که زمان هر چه باشد در گذر است و فردا در جاي ديگر ودر برابر پروردگار خود بايد پاسخگو باشند. آن جايي که ديگر نه استانداري است که لوح تقدير عنايت فرمايد و نه...

البته نگارنده اذعان دارد مطالب فوق، مربوط به برخي از مديراني است که با چنگ زدن به ريسمان اين و آن به اين منصب رسيدند وگر نه نظام مقدس جمهوري اسلامي ايران،مديران بسيار بر خود ديده و خواهد ديد که با شرافت و وجدان وصف ناپذير در راه خدمت به مردم تلاش مي‌کنند. همانهايي که هنوز خاکريزهاي دوران جنگ و پرپر شدن جوانان برومند اين مملکت را به ياد دارند و هرگز از خاطرشان محو نمي‌شود.در اين جا نقش رسانه‌ها بسيار حياتي است. رسانه‌ها بايد به صورت موشکافانه و دقيق مطالب گفته شده توسط مديران را رصد کنند و همچنين قولها و وعده‌هايشان را به خاطر بسپارند تا پس از طي مدت زماني از مديريتشان پيگير گفته‌هاي آنها شوند.

اين مطلب دل نوشته اي بود چند ساله، اول تذکر بر من که در درياي بيکران صاحبنظران اصحاب رسانه قلم مي‌زنم و دوم تلنگري به آن دسته از مديراني که در دستگاههاي دولتي قدم مي‌زنند.


 خبر 

 در شش ماهه نخست امسال؛

بيش از 1400 فقره پرونده در شوراي حل اختلاف رامشير مختومه شد

اهواز – خبرنگار آفرينش

بيش از 1400 فقره پرونده در شوراي حل اختلاف رامشير در شش ماهه نخست امسال مختومه شد.رئيس دادگستري شهرستان رامشير گفت:در شش ماهه اول امسال بيش از يک هزار و 400 فقره پرونده توسط شوراي حل اختلاف اين شهرستان رسيدگي و مختومه شده است. به گزارش روابط عمومي و اطلاع‌رساني اداره کل امور شوراهاي حل اختلاف استان خوزستان به نقل از روابط عمومي دادگستري شهرستان رامشير، فتح ا... نعمتي اظهار داشت: موجودي پرونده‌هاي اين شورا در ابتداي سال 1642 فقره بوده است که با رسيدگي به 1477 فقره پرونده در اين مدت، 249 فقره پرونده باقي مانده است. وي افزود: از کل پرونده‌هاي رسيدگي شده در مدت مذکور، 238 فقره منجر به مصالحه و 1238 فقره منجر به صدور حکم شد و نزديک به 43 درصد از پرونده هاي قابل مصالحه در شوراي حل اختلاف اين شهرستان، منتهي به صلح و سازش مي‌شوند.

برگزاري اولين جشنواره فرهنگي وهنري طلاي كثيف

سنندج - مقصودي

ولين جشنواره فرهنگي وهنري طلاي کثيف در سنندج برگزار مي‌شود. مدير عامل سازمان بازيافت شهرداري سنندج اظهار داشت : در راستاي ارتقاء فرهنگ عمومي بازيافت وتفکيک از مبداء پسماندها واهميت واشاعه آثار مثبت آن در جامعه برگزاري اين جشنواره در دستور کار سازمان قرار گرفت.قوامي در خصوص اين جشنواره گفت: اين جشنواره براي اولين بار در سطح شهر سنندج با موضوعات زباله، بازيافت و زشتي‌ها و زيبايي‌ها در تمامي رده‌هاي سني با هدف آشنايي شهروندان و همچنين کارشناسان مسائل شهري با نقاط قوت و ضعف مديريت پسماند و ايجاد نگاهي نو به امر پسماند برگزار مي‌شود.

وي افزود : شهروندان مي‌توانند آثارخود را بصورت نقاشي ،کاردستي با لوازم بازيافتي ،عکاسي وکاريکاتور ودر موضوعهاي زباله و تعامل و همکاري شهروندي کاهش توليد زباله،طبيعت وزباله،تفکيک و بازيافت زباله، جمع آوري زباله، پاکبان(رفتگر)و زباله، زشتي و زيباييهاي زباله، ديروز و امروز و زباله به اين جشنواره ارائه نمايند.

قوامي تصريح کرد: شهروندان مي‌توانند آثار خود را جهت شرکت در اين جشنواره از طريق پست ويا حضوري تا تاريخ 92/9/10به آدرس سازمان بازيافت شهرداري واقع در خيابان امام خميني(ره) ارسال نمايند. وي بيان کرد: آثار در يافتي در دو رده سني توسط هيت داوران ارزيابي شده وضمن تجليل از نفرات برتر آثار برگزيده جهت شرکت در نمايشگاه انتخاب مي‌شود.

50 درصد سيب توليدي در آذربايجان غربي ذخيره‌سازي مي‌شود

اروميه – خبرنگار آفرينش

رييس جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: سيب توليدي استان امسال افزون بر 950 هزار تن است برآورد مي‌شود که 450 هزار تن از کل محصول در سردخانه‌هاي استان انبار و نگهداري خواهد شد.سيد علي مختاري اظهارداشت: هم اکنون 230 سردخانه در آذربايجان غربي وجود دارد که کار انبار و ذخيره‌سازي اين ميوه‌ها در آنها انجام خواهد شد.

وي گفت: سطح زيرکشت باغهاي سيب بارور استان 53 هزار هکتار است که 11 هزار هکتار آن غير بارور مي‌باشد. رييس جهاد کشاورزي آذربايجان غربي گفت: ارقام مهم توليدي در استان شامل ارقام رد دليشز و گلدن است و تنها پنج درصد از کل سيب کشت شده در استان را ارقام ديگري تشکيل مي‌دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي