جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/08/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 4570

آيت الله هاشمي:
مذاکرات ژنو نقطه عطف تاريخ ايران و جهان است

سخنگوي کميسيون امنيت:
مجلس و مردم به تيم مذاکره کننده اعتماد دارند


احتمال نامزدي مجدد ديكتاتور يمن


نتانياهو: تهران همه چيز بدست آورد


دست يابي به توافق با ايران قطعي نيست

وزير خارجه انگليس:
پيشرفت زيادي حاصل شده اما نمي توان گفت به نتيجه مي رسيم

فرمانده سابق مخالفان سوري:
غرب حامـي اسد است


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

مذاکرات سخت و نفس گير است؛
عراقچي: مواضع ايران و 1+5 هنوز با يکديگر فاصله دارد


توفان«هايان» در فيليپين بيش از 100 قرباني گرفت

فرانسه «ناراحت بزرگ» مذاكرات؛
ظريف: به رغم پيشرفت مذاکرات، با 1+5 فاصله هايي داريم


سرمقاله


ديدار سه جانبه ظريف ، اشتون و جان کري در روز سوم مذاکرات


دکتر ابوالقاسم غفاري، نخستين دانشمند ايراني ناسا در 106 سالگي درگذشت


 آيت الله هاشمي:
 مذاکرات ژنو نقطه عطف تاريخ ايران و جهان است 

رييس مجمع تشخيص مصلحت نظام با اشاره به مذاکرات در دست انجام ايران و گروه 5+1 در ژنو اظهار اميدواري کرد که نتايج گفت‌وگوهاي سخت پيش رو، به سمت پيشرفت باشد.به گزارش ايسنا، در ابتداي اين جلسه، آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در سخناني، با گرامي داشت حماسه عاشوراي حسيني و تسليت ايام سوگواري حضرت اباعبدالله الحسين(ع)، به موضوع روز کشور، مذاکرات جاري در ژنو اشاره کرد و از آن به عنوان نقطه جدّي و عطف در تاريخ ايران، منطقه و جهان نام برد و گفت: شرايط کنوني ايجاد شده براي جمهوري اسلامي ايران، تحميلي و ظالمانه است و حل منصفانه اين شرايط مي‌تواند موجب اطمينان خاطر دنيا براي رفع تبعيض و تأمين انرژي سالم و مسالمت‌آميز هسته‌اي براي کل جهان باشد و اگر اين مذاکرات مثبت پيش برود کار بزرگي است که عواقب آن، امنيت استفاده از انرژي در سطح بين‌المللي را به همراه خواهد آورد و منطقه آرام و مطمئن خواهد بود.

آيت الله هاشمي رفسنجاني، رهنمودهاي اخير رهبري معظم انقلاب را به‌ويژه در مقطع کنوني در مورد حمايت از تيم مذاکره‌کننده جمهوري اسلامي ايران بسيار راهگشا و بامعنا دانست و گفت: اين رهنمودها در حالي ارائه شد که عده‌اي سعي داشتند در آستانه مذاکرات، جوّ سياسي جامعه را ملتهب، دوگانه و‌ تيم مذاکره‌کننده را سازشکار معرفي کنند، بنابراين اين رهنمودها، عزم نمايندگان سياسي ايران را براي ادامه گفت‌وگوها جدّي‌تر کرد و دنيا هم متوجه شد مذاکره‌کننده‌ها پشتيباني رهبري و تبع آن پشتيباني مردم و مسئولان را هم دارند و اگر جدّي نبودند، آنها هم جدّي نمي‌شدند و وزراي خارجه 5+1 راهي ژنو نمي‌شدند و مذاکره 5 ساعته آقاي ظريف با آقاي کري و خانم اشتون دليل خوبي بر جدّيت دو طرف است.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام، طرح جمهوري اسلامي ايران را در اين دور از مذاکرات، جامع و هوشمندانه توصيف کرد و گفت: اين طرح نشان مي‌دهد ايران به دنبال ساخت و استفاده از سلاح هسته اي نيست و تنها به دنبال تحقق حقوق خود و جامعه بين‌الملل براي استفاده از فوايد و منافع انرژي هسته‌اي است.

وي جامعيت طرح جمهوري اسلامي ايران را دليل عصبانيت رژيم غاصب اسرائيل و تندروهاي آمريکا ذکر کرد و گفت:جمله صريح نتانياهو که با خشم گفته ايران هر چه مي‌خواست از اين مذاکرات به دست آورد و غرب چيزي نگرفت، گرچه براي تحريک آنها گفته شده خيلي معنادار است.

وي افزود: حضور وزراي خارجه کشورهاي 5+1 در ژنو، حاکي از اين است که مذاکرات وارد مرحله جديدي شده است و اميدواريم با شجاعت و صراحت تيم مذاکره‌کننده جمهوري اسلامي ايران که قطعاً در چارچوب منافع و مصالح نظام و رهنمودهاي رهبري حرکت خواهند کرد، نتايج گفت‌وگوهاي سخت پيش رو، به سمت پيشرفت باشد.
آيت الله هاشمي رفسنجاني گفت: البته امروز رژيم اسرائيل در دنيا منزوي و عصبانيت آن به دليل ضعف در مقابل اراده و عزم دولت و مردم ايران است و 5+1 اگر صداقت دارند نبايد تحت تأثير تندروها زياده‌خواهي کنند.

رئيس مجمع تشخيص مصلحت نظام با تأکيد بر ضرورت حفظ وحدت و همدلي در داخل کشور و پرهيز جدي از اظهار سخنان تفرقه افکنانه که گاهي منطبق با اظهارات نتانياهو و مک‌کين مي‌شود، موجب سوءاستفاده بيگانگان و دشمنان مي‌شود، گفت: جمهوري اسلامي ايران به دنبال تحقق منافع و مصالح ملي خود است و بايد به‌گونه‌اي عمل و اظهارنظر کنيم که در اين راه همه متحد و يکپارچه هستيم.


 سخنگوي کميسيون امنيت:
 مجلس و مردم به تيم مذاکره کننده اعتماد دارند 

سخنگوي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اينکه اعضاي تيم مذاکره کننده هيچ گاه از خطوط قرمز نظام عقب نشيني نمي کنند، گفت: ما حمايت از تيم مذاکره کننده را لازم مي دانيم زيرا مجلس و مردم به آنان اعتماد دارند.سيد حسين نقوي حسيني در گفت وگو با ايرنا، روند دور دوم مذاکرات ايران با 1+5 را در دولت يازدهم مثبت ارزيابي کرد و اظهار داشت: مردم کشورمان به اين تيم اعتماد دارند و از آنان حمايت مي کنند.

وي با يادآوري اينکه در مذاکرات دو روز گذشته، مطالبات دو طرف به صورت شفاف و روشن بيان شد، ادامه داد: با توجه به عزم و اراده طرفين براي رسيدن به يک توافق، اين گفت وگو ها در مسير نقشه راه در حرکت است.

نماينده مردم ورامين در مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه مطالبات ما داراي چند خط قرمز است، اظهار داشت: حق بهره برداري از انرژي هسته اي و حق غني سازي به هر درجه اي که مورد نياز صنعت کشور است، از خطوط قرمز کشور ماست.

نقوي حسيني افزود: ما اين موضوعات را قابل مذاکره نمي دانيم و تيم مذاکره کننده نيز به اين تاکيد دارد که اين موضوعات خط قرمز نظام محسوب مي‌شود. وي ادامه داد: در آن سو، غربي ها نيز به دنبال اين هستند که ايران از مسير فعاليت هسته اي دچار انحراف نشود و در اين راستا شفاف سازي کند.

وي گفت: ما به سلامت کارمان اعتقاد داريم و در اين راستا حاضريم شفاف سازي کنيم ولي به اين موضوع نيز تاکيد داريم که شفاف سازي با توقف در تعليق ايجاد نخواهد شد.نقوي حسيني ادامه داد: هم اکنون دو طرف در مذاکرات در مرحله طرح مطالبات هستند و زماني که موضوعي از سوي طرف مقابل مطرح مي شود به معناي پذيرش از سوي طرف مقابل نيست، بلکه طرفين فعلا نقطه نظرات را مي گويند و اين مذاکرات براي اين است که نظرات دو طرف شنيده شود و سپس تصميم گيري انجام شود.وي گفت: بايد به اين موضوع نيز توجه داشته باشيم که فاصله مطالبات طرفين زياد است، هنوز مذاکرات زيادي را در اين راستا نيازمنديم و مطمئنا اين مذاکرات طولاني خواهد شد.


  احتمال نامزدي مجدد ديكتاتور يمن 

ايسنا: منابع آگاه يمني از احتمال نامزدي مجدد علي عبدالله صالح در انتخابات رياست جمهوري آتي در اين کشور خبر دادند.به گزارش روزنامه الجزايري النهار الجديد، يکي از رهبران برجسته حزب کنگره ملي يمن، از بزرگترين احزاب سياسي اين کشور که رياست آن را علي عبدالله صالح، رئيس‌جمهوري سابق يمن بر عهده دارد با اعلام اين خبر گفت: هيچ مانعي بر سر راه نامزدي مجدد صالح در انتخابات رياست جمهوري آتي وجود ندارد.اين مسئول آگاه يمني افزود: در طرح شوراي همکاري خليج (فارس) در خصوص يمن ممنوعيتي براي نامزدي مجدد صالح اعلام نشده است و تا زماني که انتخاب رئيس جمهور از طريق شيوه‌هاي دموکراتيک و صندوق‌هاي راي باشد، اين امر بلامانع است.منبع مذکور که خواست نامش فاش نشود در ادامه تاکيد کرد: حزب کنگره ملي يمن در انتخابات آتي رياست جمهوري که قرار است فوريه 2014 برگزار شود نامزد خود را اعلام خواهد کرد.


 نتانياهو: تهران همه چيز بدست آورد  

 
مهر: نخست وزير رژيم صهيونيستي با انتشار جمله‌اي در صفحه توئيتر خود به توافق احتمالي کشورهاي 1+5 و ايران واکنش نشان داد. "بنيامين نتانياهو" که به شدت از احتمال حل اختلافات ميان ايران و کشورهاي غربي عصباني است با انتشار مطلبي جديد در توئيتر خود اعلام کرد : «ايرانيان حالا نسبت به قبل خيلي راضي و خشنود هستند زيرا آنها همه چيز به دست آوردند اما هيچ چيزي از دست نداند." نخست وزير رژيم صهيونيستي با انتشار مطلبي در توئيتر خود گفته بود : اگر خبرهاي ارسالي از ژنو درست باشد، اين توافق قرن براي ايران خواهد بود.نتانياهو، پيشتر نيز اعلام کرده بود که کشورهاي 1+5 در حال ارتکاب اشتباهي تاريخي در خصوص موضوع هسته اي ايران هستند. نتانياهو اين اظهارات را در واکنش به توافق احتمالي ايران و کشورهاي 1+5، ايراد مي کند. خشم نخست وزير رژيم صهيونيستي در حالي است که وزيران خارجه آمريکا و فرانسه راهي ژنو شده اند تا در توافق احتمالي ايران و 1+5 حضور داشته باشند.


 دست يابي به توافق با ايران قطعي نيست 

 
عصرايران: وزير خارجه فرانسه گفت که دست يابي به توافق هسته اي با ايران اطمينان ندارد.وزير خارجه فرانسه گفت که دست يابي به موفقيت در مذاکرات هسته اي ايران و گروه 1+5 در ژنو ، حتمي نيست چرا که موانع اساسي در مقابل متن اوليه پيشنهادي براي توافق وجود دارد.ايران و گروه 1+5 هم اکنون در شهر ژنو سوئيس مشغول مذاکره هستند.

لوران فابيوس که روز جمعه از پاريس به ژنو آمده است روز شنبه گفت: هم اکنون نمي توانم بگويم که ما در حال دست يابي به مرحله پاياني مذاکرات هستيم. وي افزود: فرانسه مي خواهد که ايران فعاليت ها در تاسيسات آب سنگين اراک را به هنگام مذاکرات متوقف کند.همچنين سؤالاتي درباره ذخاير اورانيوم غني شده در سطح 20 درصدي وجود دارد.


 وزير خارجه انگليس:
 پيشرفت زيادي حاصل شده اما نمي توان گفت به نتيجه مي رسيم 

وزير امور خارجه انگليس گفت فضاي مذاکرات ايران و 1+5 بسيار متفاوت است.به گزارش ايسنا، ويليام هيگ وزير خارجه انگليس در جمع خبرنگاران در هتل محل اقامتش با تاکيد بر اين که بايد زمينه شفافيت لازم در مذاکرات براي رويکردهاي آينده در داخل ايران فراهم شود.وي گفت : تعجب آور نيست که جزييات مذاکرات زمان زيادي را به خودش اختصاص دهد و به خاطر همين اينجا هستيم. من و همکارانم تمام تلاش مان را انجام مي دهيم تا اين را به عنوان فرصتي ببينند که براي مدتي دنيا آن را نديده است.

وزير خارجه انگليس در پاسخ به سوالي گفت :مسايل دشوار و مهمي براي رسيدن به نتيجه وجود دارد. هر چند کار زيادي روي اين مسايل انجام شده است اما قطعا امکان اين وجود ندارد که بگوييم تا پايان امروز به نتيجه مي رسيم. اگر امروز به نتيجه نرسيم بايد تلاش خود را براي هفته هاي آينده متمرکز کنيم. با توجه به پيشرفتي که در حال حاضر به دست آمده است، تمام تلاش خود را انجام مي دهيم که اين کار را پيش ببريم.

هيگ با بيان اين که " مباحث درباره برخي مسايل راضي کننده بوده است" افزود: فضاي مذاکرات نسبت به مذاکرات قبل تو فضاي چند ماه پيش کاملا "متفاوت" است.وي گفت : اين که ايراني ها به اين موارد مي پردازند يک تجربه متفاوت براي همه ما نسبت به گذشته نزديک است. پيشرفت خيلي زيادي حاصل شده، اما زود است که بخواهيم بگوييم تا پايان امروز به نتيجه مي رسيم.

وزير خارجه انگليس تاکيد کرد: هر توافق نامه اي نياز به انعطاف دو طرف دارد و براي قضاوت بايد صبر کنيد که ببينيم به چه توافقي مي رسيم.وي ادامه داد: اين توافق بايد طوري باشد که دنيا به آن اطمينان داشته باشد.هيگ درباره اظهارات اخير نتانياهو درباره ايران گفت که "ما هنوز به توافق نرسيديم و بايد صبر کنند تا اگر به نتيجه رسيديم بعد از آن اظهار نظر کنند."وي از همه خواست تا صبور باشند.


 فرمانده سابق مخالفان سوري:
 غرب حامـي اسد است 

يکي از فرماندهان ارشد مخالفان سوري قانونگذاران انگليسي و آمريکايي را به حمايت موثر از دولت سوريه متهم کرد.به گزارش شبکه خبري بي‌بي سي، سرهنگ عبدالجبار العکيدي، رئيس سابق شوراي نظامي مخالفان ارتش سوريه در حلب گفت: آمريکا با پذيرش پيشنهاد انهدام تسليحات شيميايي سوريه، راه را براي انجام حملات متعارف باز کرده است. غرب در حال حمايت از دولت بشار اسد، رئيس جمهوري سوريه است.

العکيدي افزود: زماني که باراک اوباما، رئيس جمهوري آمريکا اعلام مي‌کند سلاح شيميايي خط قرمز است، چراغ سبز به استفاده از تسليحات رايج را به سوريه نشان مي‌دهد. موشک‌هاي بالستيک، موشک‌هاي اسکاد، راکت اندازها، نيروي هوايي، تانک‌ها، تمامي اين‌ها مي‌توانند از سوي دولت دمشق براي کشتن مردم سوريه مورد استفاده قرار بگيرند. موضع غرب در قبال انقلاب سوريه همچنان بسيار منفي است


 يک نکته از هزاران 

محيط زيست استان تهران از تشکيل نخستين جلسه کميته هماهنگي و نظارت مواقع اضطراري آلودگي هواي تهران در سال جاري خبر داد. اين جلسه درحالي قرار است برگزار شود كه شاخص کيفيت هواي تهران هم‌اکنون در شرايط «ناسالم» قرار داد.

بر اساس اطلاعات ايستگاه‌هاي سنجش، غلظت آلاينده‌هاي هواي پايتخت به لحاظ آلاينده ذرات کمتر از 2.5 ميکرون با 145 PSI در شرايط «ناسالم» است. همچنين غلظت آلاينده ذرات معلق کمتر از 10 ميکرون نيز با 98 PSI در آستانه شرايط «ناسالم» قرار داد.

درطي چندين سال گذشته كه اين دست جلسات و همايش ‌هاي گوناگون در كاهش آلودگي هواي تهران ميسر نبوده و نتيجه‌اي در بر نداشته است.

اما جالب است بدانيد كه انواع سرطان‌ها و بيماري تنفسي و عروقي در طي اين چند سال به واسطه هواي آلوده تهران گسترش يافته و امروز گريبان گير شهروندان پايتخت شده است.


 ميز خبر 

توسط آيت الله هاشمي صورت گرفت؛

امضاي حکم رياست مرکز تحقيقات استراتژيک براي دكتر ولايتي

ياسر هاشمي رييس دفتر آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام، حکم رياست علي‌اکبر ولايتي بر مرکز تحقيقات استراتژيک را در اختيار رسانه‌ها قرار داد و همچنين گفت که وي همزمان به عنوان مشاور بين‌الملل مقام معظم رهبري فعاليت مي‌کند.

به گزارش ايسنا، ياسر هاشمي ضمن اعلام اين خبر، به بيان ويژگي‌هاي علي‌اکبر ولايتي در طول سال‌هاي پيش و پس از انقلاب پرداخت و افزود: دکتر ولايتي سابقه طولاني خدمت به نظام انقلاب اسلامي دارند و در طول سال‌هاي جنگ تحميلي به عنوان وزير خارجه نقش قابل توجهي در تغيير نگاه جهان به جمهوري اسلامي داشتند.

رييس دفتر هاشمي رفسنجاني در مرکز تحقيقات استراتژيک مجمع تشخيص مصلحت نظام اضافه کرد: آقاي ولايتي در دوران سازندگي و تبيين استراتژي تنش‌زدايي در سياست خارجي، توفيق‌هاي غيرقابل انکاري براي کشور داشتند.

روسيه: کسي نمي‌خواهد دست خالي از ژنو باز گردد

معاون وزير خارجه روسيه گفت: اکنون که مذاکرات ايران و گروه 1+5 به سطح وزراي امور خارجه ارتقاء يافته، هيچ يک از طرفين مايل نيست که دست خالي و بدون نتيجه مثبت ژنو را ترک کند، چرا که اين «يک اشتباه راهبردي» خواهد بود.

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از خبرگزاري «نووستي»، "سرگئي ريابکوف" معاون وزير خارجه و طرف مذاکره کننده روسي در مذاکرات هسته‌اي بين نمايندگان ايران و گروه «1+5» به خبرنگار اين خبرگزاري اعلام کرد: سطح مذاکرات روز شنبه در ژنو که به سطح وزراي امور خارجه کشورها ارتقاء يافته، اين اميدواري را بوجود آورده است که مذاکرات به نتايجي که جهان در انتظار آن است، دست يابد.

ريابکوف گفت: مسائل بسيار زيادي مطرح است که منافع عميق کشورها را در بر مي‌گيرد. همين مسئله باعث شده است تا مذاکرات ژنو به سطح وزراي امور خارجه کشورهاي شرکت کننده ارتقاء يابد. ما انتظار داريم که در پايان مذاکرات روز شنبه به نتايج پايداري که همه جهان در انتظار آن هستند، دست يابيم.

معاون وزير خارجه روسيه تاکيد کرد که اکنون که مذاکرات کاملا جدي شده است، هيچ کس، از جمله ايران و آمريکا مايل نيستند تا دست خالي و بدون بدست آوردن نتيجه مثتبي به خانه بازگردند، در اين صورت، چنين اتفاقي «يک اشتباه راهبردي» خواهد بود.

ايران: قصد داريم توافقي را با آمانو در تهران به امضا برسانيم

رضا نجفي، نماينده ايران در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، با تأييد سفر روز دوشنبه يوکيا آمانو، مديرکل اين آژانس زيرمجموعه سازمان ملل، به تهران گفت که جمهوري اسلامي قصد دارد در طول اين سفر آقاي آمانو توافقي را با او به امضا برساند.

به گزارش ، ايرنا، رضا نجفي به راديو و تلويزيون دولتي ايران گفت که جمهوري اسلامي پيشنهاد جديدي را ارائه داده که شامل اقدامات عملي مي‌شود و متن اين پيشنهاد قرار است روز دوشنبه نهايي شده و «طرفين در مورد آن به توافق برسند».

به گزارش خبرگزاري فرانسه، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تأکيد کرده‌ است که يوکيا آمانو قرار است روز دوشنبه، 20 آبان، براي «تقويت گفت‌وگو و همکاري با طرف ايراني» به تهران برود.

بنا بر اين گزارش، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي با انتشار بيانيه‌اي خبر داده‌ است که آقاي آمانو قرار است در اين سفر در مورد «مسائل فني» مرتبط با نظارت بر برنامه هسته‌اي ايران گفت‌وگو کند.

جهانگيري: ‌مذاکره‌کنندگان با تهران در ارتباط هستند

معاون اول رييس‌جمهور با اشاره به مذاکرات ايران و 1+5 در ژنو اظهار کرد: قطعاً مذاکره‌کنندگان با تهران در ارتباط هستند.

به گزارش ايسنا، اسحاق جهانگيري در حاشيه مراسم بزرگداشت حبيب‌الله عسگراولادي در مسجد ارک تهران، در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين پرسش که "آيا مذاکره‌کنندگان با تهران در تماس هستند؟" تاکيد کرد: قطعاً آنها با تهران در تماس هستند.

معاون اول رييس‌جمهور در پايان با تاکيد بر اينکه "مرحوم عسگراولادي همواره در مباحث سياسي يک از ستون‌هاي جريان‌هاي سياسي کشور به حساب مي‌آمد"، گفت: عسگراولادي همواره رقيبش را به رسميت مي‌شناخت و با او گفت‌وگو مي‌کرد. وي به دنبال اين بود که فضاي سياسي کشور، آرام و همراه با گفت‌وگو پيش برود.

نابودي نهايي سلاح‌هاي شيميايي سوريه تا پايان سال 2014

بر اساس پيش‌نويس يک سند، آمريکا و روسيه با وجود آنکه تمايل دارند سوريه مواد شيميايي خود را تا پايان سال جاري ميلادي از اين کشور خارج کنند اما انتظار دارند نابودي نهايي اين مواد شيميايي از ضرب الاجل اواسط سال 2014 نيز فراتر برود.

به گزارش دويچه‌وله، پيش‌نويس سندي که نسخه‌اي از آن به خبرگزاري رويترز رسيده است، تقاضا کرده تا بخش عمده مواد شيميايي سوريه در عرض هشت هفته تا 31 دسامبر از اين کشور خارج شود و تاسيسات باقي مانده سلاح‌هاي شيميايي تا اول ماه مارس از بين برود.

بر اساس آنچه که در اين پيش‌نويس عنوان شده، نابودي نهايي همه مواد شيميايي تا پايان سال آينده ميلادي شش ماه بيشتر از تاريخي است که در ابتدا براي سوريه به منظور نابودي همه مواد و تجهيزات سلاح‌هاي شيميايي تعيين شد.

در هر صورت اگر که اين مواد و تجهيزات ديگر در داخل سوريه نباشند دولت‌هاي آمريکا و روسيه ديگر بعيد است که نسبت به اين فرآيند اعتراضي داشته باشند اين چارچوب زماني بخشي از يک معاهده بلند پروازانه خلع سلاح‌هاي شيميايي سوريه است که بشار اسد، رئيس‌جمهوري اين کشور آن را پذيرفت.

وستروله: به دنبال راهکاري هستيم که منافع مشترک را تامين کند

وزير خارجه آلمان درباره نتيجه مذاکرات هسته‌اي غرب با ايران گفت که اقدامات زيادي پيش رو است و طرفين در پي راهکاري هستند که منافع همه را تامين کند.

به گزارش فارس وزارت خارجه آلمان در خبري به نقل از «گيدو وستروله» وزير خارجه آلمان درباره مذاکرات هسته‌اي نوشت: «همچنان اقدامات دشواري پيش روي ماست.»

بنابر اين خبر وستروله همچنين گفت: «ما به دنبال نتيجه‌اي هستيم که منافع مشترک را تامين کند.»


 ميز خبر 

پاکستان آماده انتقال بمب اتمي به عربستان

برخي گزارش هاي اطلاعاتي از آمادگي پاکستان براي انتقال بمب اتمي به عربستان سعودي خبر مي دهند.به گزارش شبکه بي بي سي اعلام کرد عربستان سعودي در پروژه هاي ساخت سلاح هسته اي در پاکستان سرمايه گذاري کرده و معتقد است اين امکان وجود دارد هر زماني که بخواهد از پاکستان بمب اتمي به دست بياورد.بي بي سي اضافه کرد: معمولا به تلاش هاي عربستان براي کسب قدرت نظامي هسته اي در راستاي رويارويي با برنامه هسته اي ايران نگاه مي شد اما هم اکنون مشخص شده عربستان سعودي مي تواند سريع تر از ايران به بمب اتمي دست يابد.مارک اوربان خبرنگار امور دفاعي و ديپلماتيک بي بي سي گفت که يک مقام ارشد در ناتو به او گفته است از گزارشي آگاه شده که براساس آن پاکستان براي عربستان سعودي بمب اتمي مي سازد و اين بمب ها آماده انتقال به عربستان سعودي هستند.

همچنين اطلاعات اسرائيل درباره امکان انتقال کلاهک هاي هسته اي از پاکستان به عربستان سعودي در اختيار ناتو قرار گرفته است.

دلايل احضار احمدي‌نژاد به دادگاه

رئيس کميسيون اصل نودم قانون اساسي مجلس، با بيان اينکه شکايت اين کميسيون از دولت دهم و احمدي‌نژاد به دوره هشتم مجلس بر مي‌گردد، گفت: احمدي‌نژاد براي اين شکايات بايد در دادگاه حاضر ‌شود.محمدعلي پورمختار در گفت‌وگو با خانه ملت، با اشاره به حضور محمود احمدي‌نژاد در شعبه 76 دادگاه کيفري استان تهران براي پاسخگويي به شکايت کميسيون اصل نودم قانون اساسي مجلس، گفت: شکايت مربوطه به دوره هشتم مجلس بوده و احمدي‌نژاد براي اين شکايات در دادگاه حاضر مي‌شود.

نماينده مردم بهار و کبودر آهنگ در مجلس شوراي اسلامي، ادامه داد: بر اساس اصل 140 قانون اساسي اگر رئيس جمهور، معاونان و وزراء احياناً مرتکب جرم عادي شدند، اين جرم بايد با اطلاع مجلس در دادگاه عمومي دادگستري رسيدگي شود.

مخالفان سوريه درپي تشکيل "دولت موقت"

ائتلاف مخالفان سوريه نشستي را در ترکيه در خصوص تشکيل دولت موقت برگزار مي‌کند. اين در حالي است که منابع مخالف سوري از افزايش فشارهاي آمريکا بر مخالفان جهت قانع کردن آن‌ها براي مشارکت در ژنو2 خبر دادند.به گزارش ايلنا، به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه خبري الجزيره، هيات ائتلاف مخالفان سوريه نشستي را در شهر استانبول ترکيه براي بررسي مساله تشکيل دولت موقت تشکيل مي‌دهد.در اين نشست که به مدت دو روز برگزار مي‌شود، ائتلاف مخالفان سوريه موضع نهايي خود را در خصوص مشارکت در ژنو2 تعيين خواهد کرد.براساس بيانيه صادر شده از سوي ائتلاف مخالفان سوريه، از مهمترين موضوعات مورد بحث در نشست امروز، مساله تشکيل دولت موقت به رياست احمد طعمه، نخست وزير مخالفان سوريه است.علاوه براين ائتلاف مخالفان سوريه در نشست دو روزه خود مساله عضويت 11 شخصيت جديد از شوراي کردهاي سوريه در اين ائتلاف را مورد بررسي قرار خواهد داد.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام

شوراي اجرايي / اجلاس دوازدهم

دانشگاه کويت، کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428، 2 آپريل 2007

سند در مورد موضوع 5.2 از پيش نويس دستور جلسه

(تاريخ و محل سيزدهمين اجلاس شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام)

قسمت پنجاه و پنج

يادداشت مقدماتي:

موضوع در پيش نويس دستور کار دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي در رابطه با ماده (10) از مقررات روش شوراي اجرايي که تصريح شده است " درهريک از اجلاس ها، شورا بايستي تاريخ و محل اجلاس بعدي را تعيين کند"، گنجانده شده است.

موضوع به شوراي محترم اجرايي براي بررسي و تصميم گيري تقديم شده است.

دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي درکويت

سخنراني دکتر عبدالله جاسبي رياست شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام در دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي در دانشگاه کويت

افتتاحيه

بسم اله الرحمن الرحيم

السلام عليکم ورحمه الله و برکاته

از تلاش هاي فوق العاده و فعاليت هاي با ارزش عاليجناب، دکتر عبدالعزيز عثمان التويجري مدير کل آيسيسکو تشکر وقدرداني مي نمايم. همچنين از عاليجناب مصطفي زباخ رئيس دبيرخانه FUIW تشکر و قدرداني مي نمايم. علاقه مندم که سلام وتشکر خود را تقديم عاليجناب دکتر البشري، رئيس دانشگاه شارجه و همکاران محترم او به خاطر اجلاس موفقيت آميز دوازدهمين شوراي اجرايي در دانشگاه شارجه بنمايم.

از دکتر عبدالله سليمان الفهيد، رئيس محترم دانشگاه کويت، به خاطر ميزباني چهارمين مجمع عمومي و دوازدهمين شوراي اجرايي FUIW تشکر وقدرداني مي نمايم. دراينجا به همه اعضاي محترم FUIW و همچنين اعضاي محترم اتحاد دانشگاه هاي اسلامي در اين شورا خوش آمد مي گوييم.


 مذاکرات سخت و نفس گير است؛
 عراقچي: مواضع ايران و 1+5 هنوز با يکديگر فاصله دارد 

سيد عباس عراقچي عضو تيم مذاکره کننده هسته اي، مذاکرات ايران و 1+5 را «سخت و نفس گير» توصيف و اعلام کرد: مواضع تهران و 1+5 هنوز با يکديگر فاصله دارد.به گزارش ايرنا، معاون وزير خارجه ايران، اين مطلب را پيش از آغاز دور سوم مذاکرات ايران، آمريکا و اتحاديه اروپا در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوالي درباره اختلاف نظرها بين دو طرف بيان کرد و افزود: در حال حاضر نمي توانم درباره اين موارد صحبت کنم زيرا در حال مذاکره بر سر اين موارد هستيم.معاون وزير امور خارجه تصريح کرد: بر روي برخي موارد اتفاق نظر بيشتر و بر روي برخي ديگر کمتر است.وي در پاسخ به سوالي درباره امکان ادامه يافتن مذاکرات گفت: مذاکرات امشب پايان خواهد يافت و در صورتي که مباحثي باقي بماند، به دور بعدي گفت و گوها موکول مي شود و هنوز نمي توان گفت که مذاکرات بعدي در چه زماني برگزار خواهد شد.

وي مذاکرات امروز را «سخت و نفس گير» توصيف کرد و افزود: قرار شد امروز مذاکرات ادامه يابد اما بيشتر منوط به مشورت ها ميان کشورهاي 1+5 بود.معاون وزير امور خارجه خاطرنشان کرد: هيات ايران روز شنبه با وزير خارجه فرانسه به طور جداگانه و وزيران خارجه انگليس و آلمان با حضور اشتون، ديدار کرد.

عراقچي اضافه کرد: گفت و گوها و رايزني ها جدي بود و درباره مفاد و محتواي متن نهايي مذاکره شد اما هنوز مسائلي وجود دارد که باقي مانده است و بايد درباره آنها صحبت شود.

عضو تيم مذاکره کننده کشورمان در پاسخ به سوالي در خصوص تاثير حضور «سرگئي لاوروف» وزير امور خارجه روسيه در مذاکرات براي رفع اختلافات، گفت: بعد از مذاکرات سه جانبه ميان وزيران خارجه آمريکا و ايران و نماينده 1+5 در مذاکرات، آقاي دکتر ظريف با آقاي لاوروف ديدار مي کند ولي در نهايت اين ايران و گروه 1+5 هستند که بايد تصميم نهايي را اتخاذ کنند. وي در پاسخ به سوال ديگري درباره اظهارات رييس جمهوري آمريکا درباره آمادگي براي لغو برخي تحريم ها تنها گفت: فعلا نظري در اين زمينه ندارم.


 توفان«هايان» در فيليپين بيش از 100 قرباني گرفت 

توفان سهمگين و ويرانگر «هايان» پس از عبور از مرکز فيليپين به سمت جنوب شرق آسيا حرکت کرده است.به گزارش خبرگزاري ها، گزارش ها حاکي از کشته شدن دست کم 100 تن در شهر «تاکلوبان» بر اثر اين توفان سهمگين است.

همچنين مقامات محلي اين کشور پيش بيني کرده اند که با برقراري ارتباط با مناطق آسيب ديده به احتمال زياد شمار تلفات اين حادثه طبيعي افزايش مي يابد.سرعت حرکت اين توفان هنگام عبور از روي خشکي بين 235 تا 275 کيلومتر در ساعت اعلام شده و از آن به عنوان يکي از پرقدرت ترين توفان هاي ثبت شده تاکنون نام برده مي شود.

صدها ساختمان که در مسير عبور اين توفان قرار داشتند، تخريب شده و يا آسيب ديده اند و برق مناطق گسترده اي در فيليپين نيز قطع شده است.


 فرانسه «ناراحت بزرگ» مذاكرات؛
  ظريف: به رغم پيشرفت مذاکرات، با 1+5 فاصله هايي داريم 

وزير امور خارجه بعد از اعلام تنفس در مذاکرات سه جانبه با کري و اشتون با بيان اينکه در مذاکرات پيشرفت وجود داشته است گفت:هنوز معلوم نيست که(شنبه) به نتيجه برسيم.

به گزارش مهر به ژنو محمد جواد ظريف در پايان مذاکرات سه جانبه با همتاي امريکايي و اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در جمع خبرنگاران گفت: همراه با هم کار مي کنيم.وي افزود: پيشرفت هست.هنوز معلوم نيست که(شنبه) به نتيجه برسيم.وزير خارجه خاطر نشان کرد: بعيد مي دانم مذاکرات يكشنبه ادامه پيدا کند. اگر نياز باشد بايد جلسه ديگري تشکيل شود.

ظريف در خصوص روند تدوين سند و بيانيه دو طرف تاکيد کرد :به مرحله تدوين رسيديم . بايد به روي جزئيات بحث کنيم.

وي افزود : داخل 1+5 بعضي تفاوت ديدگاه ها وجود دارد.

وزير امور خارجه آمريکا در پي دعوت کاترين اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا براي شرکت در مذاکرات ايران و کشورهاي 3+3 به ژنو سفر کرد. اين مذاکرات ايران و کشورهاي 3+3 در روز اول وارد مراحل حساسي شد و پس از برگزاري نشست افتتاحيه دو طرف نشست هاي دوجانبه اي داشتند که به منظور بررسي نتايج اين نشست ها و هماهنگي درباره متن بيانيه مشترکي که قرار است دو طرف به امضا برسانند، کاترين اشتون از وزرا امور خارجه شش کشور دعوت کرد به ژنو سفر کنند.

همچنين يک منبع نزديک به هيات مذاکره کننده ايراني درباره ملاقات چهارجانبه ظريف با اشتون، هيگ و وستروله گفت: رايزني درباره موضوعات جاري در گفت‌وگوهاي هسته‌اي مهم‌ترين محور بحث‌ها بود و آلمان و انگليس حمايت خود را از روند کلي گفت‌وگوها اعلام کردند.

محمد جواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان روز شنبه با وزير خارجه فرانسه و اشتون به طور جداگانه و وزيران خارجه انگليس و آلمان و اشتون جداگانه ديدار کرد. وزيران امورخارجه انگليس،آلمان،ايران و مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در ژنو ديداري چهارجانبه برگزار کردند.

ويليام هيگ وزيرامورخارجه انگليس، گيدو وستروله وزير خارجه آلمان و محمدجواد ظريف وزير خارجه ايران و اشتون مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا در نشستي چهارجانبه وارد مذاکره شدند.

بر اساس اين گزارش مذاکرات ايران و 3+3 در اين دور وارد مرحله حساسي شده است.پيشتر دو نشست سه جانبه با حضور وزيران خارجه ايران،امريکا و اشتون، و وزيران خارجه ايران،فرانسه و اشتون برگزار شده بود. ايران و 3+3 قرار است بيانيه مشترکي را به امضا برسانند و حضور وزراي خارجه نيز در اين راستا است.

درهمين راستا بي بي سي خبر داد: فرانسه در حال کارشکني در مذاکرات است. المانيتورنيز به نقل از يک ديپلمات ارشد خبرداد: فرانسه «ناراحت بزرگ» در آستانه توافقات است. براساس اين گزارش متن پيش‌نويس مذاكرات مورد توافق گروه 1+5 قرار گرفته بود ، مخصوصا در جلسه سه جانبه بين ظريف، اشتون و کري پيشرفت قابل ملاحظه‌اي بوجود آمده بود، اما فرانسوي‌ها اعلام كردند كه اين متن مورد قبول ما نيست و با آن مخالفت كردند!


 سرمقاله 

 آيا وقت اعتماد متقابل نرسيده است؟

حميدرضا عسگري

"غربي‌ها اداعا مي‌کنند که تحريم‌ها و فشارهايي که عليه ايران وضع شده به دليل نگراني‌ها از برنامه هسته‌اي ايران است و هيچ ربطي به ماهيت نظام جمهوري اسلامي ايران ندارد.

درعوض درداخل ايران هم بسياري از سياسيون اين بخش از ادعاي غرب را باور ندارند و معتقدند‌ زماني که ما برنامه هسته‌اي نداشتيم آنها عليه ما تحريم وضع مي‌کردند و امروز نيز برسلك پيشين خود مي‌روند واين صحبت‌ها را همه بهانه جويي غرب قلمداد مي كنند."

گزاره‌هاي بالا واقعياتي است كه موجب به بن بست كشيده شدن مسئله هسته‌اي ايران در بيش از دو دهه بوده است. پرونده هسته‌اي ايران نظرات و شخصيت‌هاي فراواني را باخود همراه كرده است كه هركدام در برهه‌اي از زمان دستي برآتش هسته‌اي داشتند و نهايتاً از حيطه مذاكرات كنار رفتند. اما آنچه همواره پاي ثابت مذاكرات هسته‌اي ايران و غرب بوده است، بي اعتمادي طرفين به اميال و اهداف طرف مقابل بوده است.

هريك از مذاكره كنندگان دلايل خاص خود را براي عدم اعتماد دارند ومعتقدند طرف مقابل در گفته‌ها و اظهارات خود صداقت ندارد. ديوار اين بي اعتمادي‌هاي دوسويه به سبب كارشكني‌ها و آتش افروزي‌ها از سوي برخي كشورها و حتي نيروهاي داخلي، ضخامت بسياري يافته و هزينه‌هاي آن صرفاً بر مردم ايران تحميل شده است.

تحمل فشارتحريم‌هاي گوناگون، كشيده شدن دامنه فشارها به معيشت مردم، نزول جايگاه ايران نزد افكارعمومي، سياه نمايي فرهنگ ايران و ايراني درجهان و... حاصل اين بي اعتمادي‌هاي متقابل بوده است.

اما تيم مذاكره كننده فعلي با بكارگيري حرفه‌اي فن ديپلماسي توانسته اين نگاه را تلطيف نمايد. واقع بيني نيست اگر بگوييم نوع نگاه‌ها متحول شده، اما خوش بيني خاصي در روند مذاكرات اخير براي قبول گفته‌ها و خواسته‌هاي طرفين به وجود آمده است.

البته مشكل اصلي اين جاست که آن فضاي گذشته باعث مي‌شود که ادعاهاي فعلي به راحتي باور نشود، لذا بايد با توافقات و ردو بدل شدن امتيازات متقابل به يكديگر فضاي اعتمادسازي را به وجود آورد.

نشانه‌هاي اين تغيير نگاه در ژنو متبلور شده و مشاهده مي كنيم كه طرفين از توافق نسبي در مذاكرات خبر مي دهند. لااقل براين امر اذعان دارند كه روند مثبتي در جهت تفاهم برسرموضوعات مورد بحث شكل گرفته است. اين نقطه عطفي است كه درطي دو دهه مذاكره هسته‌اي براي اولين بار در حال رخ دادن است. البته هنوز هيچ چيز معلوم نيست و نتيجه‌ متغني از اين مذاكرات متصور نيست،اما سير تحولات بيانگر آن است كه زمينه‌هاي توافق و اعتماد متقابل به وجود آمده است.

اما سخن آخررا بايد با نيروهاي داخلي بيان داشت كه هنوز تميزي بين منافع ملي و منافع حزبي وگروهي نمي‌دهند. علي رغم اينكه رهبرانقلاب حمايتشان را از تيم مذاكره كننده ابراز داشتند و آنها را فرزندان اين انقلاب خطاب كردند، اما بازهم شاهد تخريب و تسويه‌ حساب‌هاي سياسي و حزبي هستيم.

بازهم اين گروه‌ها وافراد را هشدار مي دهيم كه كمي هم به اوضاع و احوال كشور و مردم نگاه كنند.

امروز جامعه ما با مشكلات معيشتي فراوان روبه روشده و اگر اعتراضي نمي كنند به سبب ايمان راسخي است كه به انقلاب و كشورشان دارند و صورت خود را با سيلي سرخ نگه داشته اند. امروز جامعه مي‌خواهد تا مشكلاتي كه غرب به واسطه پرونده هسته‌اي بركشور تحميل كرده از بين برود. هيچ يك از مردم از تحريم و فشار اقتصادي خرسند نيستند و آن را براي كشور مفيد و افتخار نمي بينند! لذا توقع دارند تا مسولان مذاكره كننده كشورشان بتوانند بدون اضافه شدن هزينه تحريم‌ها و با استفاده از مشي ديپلماسي، كشور را از اين وضع خارج سازند.

آيا هنوز هم وقت آن نرسيده است كه با وحدت داخلي و اتكا به توانايي ديپلمات‌هاي كشور به سمت اعتمادسازي حركت كنيم؟!


 ديدار سه جانبه ظريف ، اشتون و جان کري در روز سوم مذاکرات  


 دکتر ابوالقاسم غفاري، نخستين دانشمند ايراني ناسا در 106 سالگي درگذشت 


 
سياسي
خبر دانشگاه
اجتماعي
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي