جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/08/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4572

رهبرمعظم انقلاب:
ظرفيت حج بايد در مقابل آتش‌افروزي‌هاي مذهبي فعال شود

بيانيه مشترک ايران و آژانس ؛
آژانس اطلاعات را محرمانه نگه دارد؛ ايران دسترسي به آب سنگين و گچين را فراهم کند


مخالفان سوريه: در ژنو 2 شرکت مي‌کنيم


مذاكرات مرحله به مرحله انجام مي‌شود


بايد اختلافات بين ايران و آژانس را حل کنم


کنگره آمريکا به دنبال افزايش تحريم ها و تعيين 5 شرط براي توافق با ايران


يک نکته از هزاران


ميز خبر


ميز خبر


ماندگار بر جريده عالم

روحاني:
براي تدوين حقوق شهروندي در حال رايزني با حقوقدانان هستيم


معاون وزير صنعت، معدن و تجارت به ضرب گلوله کشته شد

وزير امور خارجه:
هيچ يک از اقدامات ما عليه همسايگان‌ نيست


تعيين کاردار غيرمقيم بين ايران و انگلستان


سرمقاله


نشست شوراي گفت و گوي دولت و بخش خصوصي


صدمات توفان هايان در فيليپين


 رهبرمعظم انقلاب:
 ظرفيت حج بايد در مقابل آتش‌افروزي‌هاي مذهبي فعال شود 

حضرت آيت الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح روز دوشنبه در ديدار مسئولان و دست اندرکاران حج امسال، حج را يک هديه الهي و ظرفيتي تمام نشدني در ايجاد تفاهم حول نيازهاي مشترک دنياي اسلام خواندند و تصريح کردند: يکي از گرفتاريهاي بزرگ امروز دنياي اسلام، گرفتاري تحميلي، عمدي و خباثت‌آور برافروختن آتش اختلافات امت اسلامي و فرقه‌هاي مذهبي است.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ،حضرت آيت الله خامنه‌اي با تأکيد بر لزوم توجه به حساسيت‌ها و اقتضائات زماني براي استفاده از ظرفيت عظيم حج خاطرنشان کردند: دستگاه استکبار و استعمار تجربه زيادي در آتش‌افروزي‌هاي مذهبي دارد و در شرايط کنوني بايد ظرفيت حج در مقابل اين توطئه فعال شود.

ايشان همچنين افزودند: تقابل فرقه‌هاي مذهبي به شيعه و سني محدود نخواهد شد و اگر دشمنان اسلام بتوانند اين تقابل‌ها را نهادينه کنند، به جان هم انداختن فرقه‌هاي درون اهل سنت و شيعه در دستور کار آنان قرار مي‌گيرد.

رهبر انقلاب، فرصت ايجاد تفاهم در خصوص خواست‌ها و نيازهاي مشترک دنياي اسلام را يکي ديگر از ظرفيت‌هاي بي‌نظير حج خواندند و تأکيد کردند: بسياري از ظرفيت‌هاي حج هنوز ناشناخته است و بايد از صاحبان فکر و انديشه براي کشف و شناسايي اين ظرفيت‌هاي جديد استفاده کرد. ايشان، با تشکر از زحمات دست اندرکاران حج امسال و ارائه‌ي خدمات صحيح و منطقي به زائران، اظهار اميدواري کردند که نعمت بزرگ و ظرفيت تمام نشدني حج بيش از گذشته در خدمت دنياي اسلام قرار گيرد.

در ابتداي اين ديدار حجت الاسلام و المسلمين قاضي عسگر نماينده ولي فقيه و سرپرست حجاج ايراني در گزارشي مجموعه اقدامات بعثه‌ي مقام معظم رهبري در زمينه‌هاي فرهنگي، معنوي و بين‌المللي حج را بيان كرد.

در ادامه، آقاي اوحدي رئيس سازمان حج و زيارت نيز گزارشي از عملكرد بخش اجرايي و عملياتي حج امسال و نحوه‌ي رسيدگي به كاروان‌هاي اعزامي ارائه كرد.


 بيانيه مشترک ايران و آژانس ؛
 آژانس اطلاعات را محرمانه نگه دارد؛ ايران دسترسي به آب سنگين و گچين را فراهم کند 

مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و معاون رييس‌جمهور ايران يک بيانيه مشترک در زمينه چارچوب همکاري امضا کردند.

متن کامل اين بيانيه به شرح زير است:

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و ايران امروز، 11 نوامبر سال 2013 توافق کردند که همکاري و گفت‌وگوي‌شان را با هدف اطمينان از ماهيت منحصرا صلح‌آميز برنامه هسته‌اي ايران از طريق حل همه مسائل باقيمانده‌اي که تاکنون توسط آژانس حل نشده است، تقويت کنند.

به گزارش وب سايت آژانس بين‌المللي انرژي اتمي، در ادامه اين بيانيه آمده است: در اين زمينه اين توافق حاصل شد که ايران و آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در زمينه فعاليت‌هاي راستي‌آزمايي که قرار است آژانس براي حل همه مسائل فعلي و گذشته اتخاذ کند، همکاري بيش‌تري داشته باشند.

پيش‌بيني مي‌شود که همکاري ايران شامل ارائه اطلاعات به موقع درباره تاسيسات هسته‌اي‌اش به آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و نيز در زمينه اجراي اقدامات شفاف‌ساز خواهد بود. فعاليت‌ها به صورت گام به گام پيش برده خواهد شد.

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي توافق کرد که نگراني‌هاي امنيتي ايران را از جمله از طريق استفاده از دسترسي مديريت شده و محافظت از اطلاعات محرمانه مدنظر قرار دهد.

ايران و آژانس به عنوان گام اوليه با اقدامات عملي که در زمينه زير آمده است موافقت کردند. ايران در عرض سه ماه از تاريخ اين بيانيه دسترسي و اطلاعات لازم را ارائه خواهد کرد. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به شوراي حکام در زمينه پيشرفت در اجراي اين اقدامات گزارش خواهد داد.

متن ضميمه بيانيه مشترک چارچوب همکاري 11 نوامبر 2013:

اقدامات عملي اوليه که ايران بايد در عرض سه ماه اتخاذ کند:

1- ارائه اطلاعات مربوطه و دسترسي مديريت شده به معدن گچين در بندرعباس که مورد توافق دوجانبه قرار گرفت.

2 - ارائه اطلاعات مربوطه و دسترسي مديريت شده به راکتور توليد آب سنگين که مورد توافق دوجانبه قرار گرفت.

3 - ارائه اطلاعات درباره همه راکتورهاي تحقيقاتي جديد.

4 - ارائه اطلاعات در زمينه شناسايي شانزده سايت که براي ساخت نيروگاه‌هاي هسته‌اي در نظر گرفته شده است.

5 - شفاف‌سازي اظهارات ايران درباره تاسيسات غني‌سازي اضافي

6 - شفاف‌سازي بيش‌تر اظهارات ايران در زمينه فن‌آوري غني‌سازي ليزري

اين بيانيه توسط يوکيا آمانو، مديرکل آژانس بين‌المللي انرژي اتمي و علي‌اکبر صالحي، معاون رييس‌جمهور ايران و رييس سازمان انرژي اتمي ايران در تاريخ 11 نوامبر 2013 در تهران امضا شد.


 مخالفان سوريه: در ژنو 2 شرکت مي‌کنيم 

مهر: ائتلاف مخالفان سوريه موافقت خود را براي مشارکت در نشست «ژنو 2» اعلام کرد. پيش ازاين احمدالجربا رييس ائتلاف مخالفان اعلام كرده بود كه به اين نشست نخواهند رفت. به گزارش شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، ائتلاف مخالفان سوريه با صدور بيانيه‌اي اعلام کرد: اعضاي ائتلاف توافق کردند تا در ژنو 2 مشارکت کنند، اما اين امر مشروط به آن است که بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه از قدرت کنار رود و دولت انتقالي در اين مرحله تشکيل شود.

ائتلاف مخالفان در اين بيانيه خواهان پايان جنگ داخلي در سوريه شد و تاکيد کرد که هر نشست بين‌المللي بايد به تحقق راهکار سياسي در سوريه بيانجامد.

در اين بيانيه آمده است: بايد ضمانت‌هايي وجود داشته باشد که براساس آن‌ها به آژانس‌هاي امدادرساني اجازه داده شود وارد مناطق محاصره شده شوند و زندانيان سياسي آزاد شوند.


 مذاكرات مرحله به مرحله انجام مي‌شود 

ايسنا: وزير خارجه روسيه تاکيد کرد که در مذاکرات ژنو وقت بيهوده تلف نشده است.به گزارش سايت رسمي وزارت امور خارجه روسيه، وزير خارجه روسيه پس از مذاکرات ايران و 1+5 در ژنو گفت: مذاکراتي خيلي معين و طولاني برگزار شد.

ولي وقت بيهوده تلف نشده است. همه قبول دارند که ما اساسي براي فعاليت مشترک داريم تا بتوانيم به طور مشترک پارامترهاي حل مساله هسته‌اي ايران بر اساس شرايط مندرج در تصميمات آژانس بين‌المللي انرژي هسته‌اي، شوراي حکام آن و قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل را تعيين کنيم.

او با بيان اين که قرار گذاشتيم مذاکره را ادامه دهيم افزود: مديران سياسي مسوول اين کار خواهند بود. وزيران موافقت کردند – و اين نظر مشترک اعضاي «3+3» و وزير امور خارجه ايران است – که فعاليت بايد بر اساس اصل اقدام مرحله به مرحله و متقابل برگزار شود.


  بايد اختلافات بين ايران و آژانس را حل کنم 

ايرنا: «يوکيا آمانو» مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي گفت: وظيفه دارم تمام مسايل باقي مانده را بين ايران و آژانس حل كنند.«يوکيا آمانو» پس از ديدار با «علي اکبر صالحي» رييس سازمان انرژي اتمي و معاون رييس جمهوري در نشست خبري مشترک در پاسخ به سوال خبرنگار ايرنا درباره اين که مطالعات ادعايي چند سوال است و اگر ايران به آن پاسخ دهد چه تضميني وجود دارد که سوالات جديدي مطرح نشود؟ افزود: سوالات مرتبط با مطالعات ادعايي در گزارش نوامبر 2011 بنده به شوراي حکام مشخص هستند و ايران بايد به آنها پاسخ دهد.

وي يادآور شد: طبق مصوبه نوامبر 2011 آژانس، بنده وظيفه دارم تمام مسايل باقيمانده بين دو طرف را حل کنم.مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي تصريح کرد: مي خواهيم در مدت سه ماه آينده گزارشي از ميزان بازرسي ها تهيه کنيم و آن گزارش را در اختيار شوراي حکام آژانس قرار دهيم.


 کنگره آمريکا به دنبال افزايش تحريم ها و تعيين 5 شرط براي توافق با ايران 

دو سناتور برجسته جمهوري خواه در کنگره آمريکا از نقش فرانسه در جلوگيري از دست يابي توافق هسته‌اي ميان ايران و گروه 1+5 در مذاکرات اخير در ژنو استقبال کردند.به گزارش عصر ايران به نقل از روزنامه لبناني النهار، جان مک کين سناتور برجسته جمهوري خواه و کانديداي انتخابات پيشين رياست جمهوري در آمريکا با انتشار متني در سايت توييتر، به زبان فرانسوي نوشت: زنده باد فرانسه.مک کين ادامه داد: فرانسه با شجاعت، مانع از امضاي توافقنامه بد درباره پرونده هسته اي ايران شد.سناتور جمهوري خواه ليندسي گراهام هم در مصاحبه با شبکه سي ان ان آمريکا گفت: خدا را شکر که فرانسه وجود دارد. خدا رو شکر که از توافق با ايران جلوگيري شد. فرانسوي ها تلاش مي کنند به خوبي زمام امور در خاورميانه را به دست بگيرند.

اين عضو ارشد مجلس سناي آمريکا اضافه کرد: هم اکنون طرحي براي افزايش تحريم ها عليه ايران و شرط گذاري براي توافق هسته اي با اين کشور آماده مي شود تا هفته آينده به کنگره ارائه مي شود.وي افزود: کنگره درخواست قبل از اين به درخواست دولت آمريکا براي صبر کردن و فرصت دادن به راه حل ديپلماتيک به ايران احترام گذاشت. تاکنون هيچ وقت به مانند اکنون از سياست هاي دولت اوباما در خاورميانه نگران نبودم.متن اين طرح که هفته آينده به کنگره ارائه مي شود شامل چهار درخواست توقف غني سازي اورانيوم، برچيدن سانترفيوژها، توقف ساخت تاسيسات اراک و صدور مجوز نظارت کامل جامعه بين الملل بر همه بخش هاي چرخه توليد سوخت هسته اي است.

رويترز هم نوشت: اين طرح شامل بند ديگري درباره الزام ايران به واگذاري تمامي ذخاير اورانيوم غني شده 20 درصد خود به جامعه جهاني است.اين 5 موضوع به عنوان شرط هر توافق هسته اي با ايران عنوان شده اند.اين سناتور ادامه داد: اگر توافق هسته اي با ايران شامل درخواست ها شود من راضي خواهم بود در غير اين صورت جهان از امضاي چنين توافق با ايران پشيمان خواهد شد.رويترز هم نوشت: شماري از اعضاي کنگره آمريکا نيز گفته اند که براي افزايش تحريم ها عليه ايران تلاش مي کنند تا به گفته خود باعث پيشرفت مذاکرات هسته اي با تهران شوند.اين قانون گذاران آمريکايي اضافه کردند: با افزايش تحريم ها عليه تهران ، به دنبال تضمين اين موضوع هستيم که دولت اوباما در توافق با ايران، امتيازات بزرگي را به اين کشور ندهد."باب کراکر" مهمترين عضو جمهوري خواهان در کميته روابط خارجي مجلس سناي آمريکا گفت: مي دانيم که تحريم ها (عليه ايران) ما را به اينجا رسانده است. نگران هستيم ابزارهاي نفوذ خود را از دست بدهيم.باب ميننديز سناتور دموکرات و رئيس کميته روابط خارجي سنا هم اظهار داشت: اين هفته تحريم هاي بيشتري را عليه ايران تصويب مي کنيم تا اعمال فشارها عليه ايران همراه با گفتگوها ادامه داشته باشند. اين نگراني اينجا وجود دارد که انگار ما در آمريکا بيش از ايراني ها خواهان توافق هستيم.


 يک نکته از هزاران 

از اختلالات اينترنتي به کجا شکايت کنيم؟

بحث نارضايتي کاربران از اينترنت موضوعي است که شايد قدمت آن به اندازه ورود اينترنت به ايران باشد و گويي موضوع کندي و اختلال در اينترنت به امري عادي تبديل شده و در اغلب موارد و يا حتي در تمام موارد کاربران براي مشکلات ايجاد شده هيچ غرامتي دريافت نمي‌کنند و در اين ميان کسي هم پاسخگو نيست که به طور مثال اگر مشترکي يک بسته يک ماهه اينترنت خريده و يا براي استفاده يک ماهه از اينترنت هزينه پرداخت کرده چرا بايد چندين روز از ماه اختلال و قطعي داشته باشد؟!

اما جديداً مسولان اعلام كرده اند: سايت سازمان تنظيم مقررات ارتباطات در اين زمينه مرجعي است که بخشي را به رسيدگي به شکايات مردمي اختصاص داده و بر روي اين پايگاه کاربران مي توانند از طريق مراجعه به آدرس www.cra.ir شکايات خود را طرح و پيگيري کنند.

ببينيم و تعريف كنيم...


 ميز خبر 

رئيسي: حبس زدايي، مهم ترين سياست قوه قضاييه است

معاون اول قوه قضاييه با بيان اينکه حبس زدايي از مهمترين سياست هاي اين قوه است، گفت: قضات بخش هاي محاکم عمومي دادسراها و دادگاه هاي تجديدنظر بر جايگزيني مجازات هاي بدل از حبس بکوشند.

به گزارش روابط عمومي دادگستري کل اصفهان، حجت الاسلام "ابراهيم رييسي" شامگاه يکشنبه در جمع اعضاي شوراي قضايي استان اصفهان بر کاهش جمعيت کيفري زندانها تاکيد و اظهار کرد: کار فرهنگي نسبت به اقدام قضايي تقدم دارد و کليد رفع مشکلات کشور نيز در دست ملت است نه بيگانگان.

وي تصريح کرد: قوه قضاييه در خط مقدم جبهه برخورد با ناهنجاريها قرار دارد اما هر مشکلي توسط دستگاه قضايي قابل حل نيست. حجت الاسلام رييسي در عين حال بر ضرورت حفظ سلامت دستگاه قضايي استان تأکيد کرد و خواستار برخورد جدي با فرد يا افرادي شد که سلامت اين دستگاه را تهديد مي کنند.

فابيوس : براي توافق هسته اي با ايران فاصله زياد نيست

لوران فابيوس وزيرامورخارجه فرانسه اعلام کرد : به رغم وجود مسائل حل نشده فاصله براي توافق بر سر مسئله هسته اي ايران زياد نيست. به گزارش ايرنا، فابيوس در گفت وگو با راديو فرانسوي اروپا با اذعان به پيشرفت هايي در مذاکرات ژنو، مدعي شد: امکان به نتيجه رسيدن در ژنو فراهم نشد.

وي افزود: مذاکرات ادامه دارد و متن توافقي که مورد قبول گروه 1+5 است، روي ميز قرار دارد اما دو سه مسئله همچنان به قوت خود باقي است.

وي اطمينان داد:قدرت هاي بزرگ کاملا با مسير مذاکرات موافق هستند وفرانسه دراين پرونده نه "منزوي" است و نه "پيرو". فرانسه کشوري مستقل است و در جهت صلح فعاليت مي کند.

وي که منابع غربي کشور متبوعش را عامل کارشکني در مذاکرات سه روزه ژنو ميان ايران و گروه 1+5 مي دانند، اعلام کرد: ما قاطع هستيم اما سرسخت نيستيم. اميدوارم به توافق خوبي دست يابيم ما خواهان پيماني هستيم که ثبات منطقه اي و بين المللي را تضمين کند. وزيرامورخارجه فرانسه از بيان اين که چه چيز در ژنو مانع دستيابي به توافق شد، سر باز زد و گفت : اگر به پيماني دست نيابيم در چند ماه آينده با معضل مهمي مواجه خواهيم شد.

بيش از 600 هزار بي خانمان؛

غارت و جنايت مشكل جديد توفان زدگان فيليپين

جديدترين آمار از کشته شدن بيش از 10 هزار نفر در فيليپين به دليل توفان "هايان" حکايت دارد.

به گزارش عصر ايران به نقل از رويترز، توفان هايان با سرعت 313 کيلومتر در ساعت که با باران شديد و امواج بزرگ دريا همراه بود تاکنون منجر به کشته شدن 10 هزار نفر و بي خانماني بيش از 600 هزار نفر از مردم فيليپين شده است.

سازمان ملل متحد هم اعلام کرد بخشي از نجات يافته گان از توفان در فيليپين هم اکنون با کمبود شديد غذا، آب شرب و دارو روبه رو هستند. همچنين عمليات امدادرساني به دليل تخريب گسترده راه ها، فرودگاه ها و پل ها با مشکل روبه رو شده است.

مناطق توفان زده با ناامني گسترده و غارت نيز روبه رو هستند.توفان هايان که از سه روز پيش وارد فيليپن شد تا روز جمعه مناطق ديگري از اين کشور را در مي نوردد و سپس وارد کشور ويتنام مي شود.بيشترين آسيب هاي اين توفان در نتيجه تخريب خانه ها همزمان با ورود امواج بزرگ و شديد آب به درون مناطق مسکوني بود. برخي مقامات فيليپين گفته اند توفان هايان در برخي مناطق، گورهاي دسته جمعي به جا گذاشته است.

عارف: ديپلماسي وگفت وگو هرگز محکوم به شکست نيست

دکتر " محمدرضا عارف" عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام، مذاکرات ايران و گروه 1+5 در ژنو سوئيس را يک تحول و نقطه عطف در ده سال اخير مذاکرات دانست و تاکيد کرد که " ديپلماسي و گفت وگو هرگز محکوم به شکست نيست".

دکتر عارف در گفت وگوي ايرنا با اشاره به برگزاري مذاکرات فشرده و جدي در ژنو گفت:جمهوري اسلامي ايران همواره در موضوع هسته اي سخن از مذاکره و گفت وگو کرده ، اما غربي ها به دليل برخي رفتارها و سخنان نسنجيده اي که مطرح مي شد باور نداشتند با ايران بتوانند مذاکره کنند.

وي خاطرنشان کرد : با تغييراتي که پس از يازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري و روي کار آمدن دولت جديد در ايران رخ داد، غرب ديگر نمي توانست طفره برود و از اين منظر به طور جدي پاي ميز مذاکره حاضر شد و ديپلمات هاي توانمند دستگاه ديپلماسي ايران هم توانستند در مذاکرات سخت و پيچيده تبحر خود را نشان دهند.

گفت‌وگوي پوتين و ملک عبدالله درباره ايران

کرملين اعلام کرد که وزير امور خارجه روسيه و پادشاه عربستان درباره مسائل بين‌المللي از جمله ايران گفت‌وگوي تلفني داشتند.

به گزارش دويچه‌وله، کرملين در بيانيه‌اي بدون اين که به جزييات اشاره کند گفت که در اين مکالمه تلفني، ولاديمير پوتين، رييس‌جمهور روسيه و ملک عبدالله، پادشاه عربستان با يکديگر درباره بحران سوريه و موضوع برنامه هسته‌اي ايران گفت‌وگو کردند.

به گزارش خبرگزاري نووستي، دور جديد مذاکرات ايران و گروه 1+5 درباره برنامه هسته‌اي ايران روز شنبه بدون توافق ملموس بين دو طرف گفت‌و‌گوها در ژنو پايان يافت.

خريد بيش از 10 نان فقط با نامه فرمانداري در شرق ايران

کاهش سهميه آرد از سال گذشته و افزايش قيمت آرد آزاد در طي ماه گذشته موجب شده است تا مردم سراوان با تشکيل صف‌هاي طولاني و خارج از حوصله در مقابل نانوايي‌ها نتيجه اين تصميم را با تمام وجود درک کنند؛ در حال حاضر تهيه بيش از 10 عدد نان در اين شهر تنها با ارايه تقاضاي کتبي و تاييد فرمانداري امکان‌پذير است.

به گزارش مهر، در طي يک ماه گذشته کمبود عرضه نان و خاموش شدن بسياري از تنور نانوايي‌ها پس از نخستين ساعات فعاليت موجب ازدحام بيش از حد مردم در مقابل نانوايي‌ها شده است تا جائي که بنا بر شواهد موجود صف‌هاي نان از تعداد 50 متقاضي نيز فراتر رفته و زمان خريد نان به بيش از 3 ساعت در اين شهرستان رسيده است.


 ميز خبر 

خانواده عرفات: پرونده عرفات را به سازمان ملل مي‌بريم

در پي اعلام کميته فلسطيني مسئول تحقيق درباره مرگ ياسر عرفات، مبني بر اين که وخامت حال عرفات به دليل وجود ماده سمي بوده نه کهولت سن يا بيماري، خانواده عرفات اعلام کردند اسرائيل را مسئول اصلي مرگ وي مي‌دانند و پرونده مرگ عرفات را به سازمان ملل مي‌برند.

به گزارش ايسنا، به نقل از سايت خبري روسيه اليوم، در پي اعلام کميته فلسطيني مسئول تحقيق درباره مرگ ياسر عرفات، رئيس فقيد تشکيلات خودگردان فلسطين مبني بر اينکه وي به مرگ طبيعي نمرده است، خانواده وي اعلام کردند پرونده مرگ ياسر عرفات را به سازمان ملل ارجاع خواهند داد.

پيش از اين نيز سها عرفات، همسر ياسر عرفات اعلام کرده بود مرگ ياسر عرفات يک ترور سياسي بود.

عباس: السيسي "رهبري بزرگ" است

رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين عبدالفتاح السيسي را "رهبري بزرگ و بي‌همتا" توصيف کرد.

به گزارش خبرگزاري فلسطيني سما، محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين روز يکشنبه در ديدار با گروهي از رهبران سازمان آزادي بخش فلسطين(ساف) و خبرنگاران مصري در قاهره اعلام کرد: عبدالفتاح السيسي، وزير دفاع مصر "رهبر و فرمانده‌اي بزرگ"، "شايسته" و"بي‌همتا" است.وي همچنين افزود: در ديداري که روز پنج شنبه با جان کري، وزير خارجه آمريکا در رام الله داشتم، زماني که وي فهميد قصد سفر به قاهره را دارم به من گفت: سلام مرا به ژنرال السيسي برسان.

مالکي: عراق خواهان برقراري روابط برابر با ترکيه است

نخست‌وزير عراق برقراري روابط برابر و مستحکم ميان بغداد و آنکارا را خواستار شد که با تغيير دولت‌ها و دولتمردان نيز ادامه داشته باشد.به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري سومريه نيوز عراق، نوري مالکي، نخست‌وزير عراق در بيانيه‌اي که پس از ديدارش با احمد داوود اوغلو، وزير امور خارجه ترکيه صادر شد، گفت: عراق خواهان برقراري روابط خوبي با تمام کشورها به‌ويژه کشورهاي همسايه خود است که مبتني بر منافع مشترک و احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلي باشد. وي خاطرنشان کرد: شرايط منطقه ايجاب مي‌کند که همکاري‌ها و رايزني‌هايي صورت گيرد و روابط دوجانبه مستحکمي برقرار شود که پايگاه مستحکمي براي همکاري در سطح منطقه باشد.نوري مالکي با استقبال از تحولات صورت گرفته در روابط ميان بغداد و آنکارا، خواهان برقراري روابط دوجانبه مستحکم و داراي ثبات ميان دو کشور شد.

کره شمالي 80 تن را در ملاء عام اعدام کرد

روزنامه جونگ آنگ ايلبو کره جنوبي نوشت، کره شمالي اوايل ماه جاري ميلادي حدود 80 تن را در ملا عام اعدام کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري فرانسه، روزنامه جونگ آنگ ايلبو به نقل از منبع ناشناسي که گفته مي‌شود با امور داخلي کره شمالي آشنا است و اخيرا از سفر پيونگ بازگشته نوشت، اين اعدام‌ها سه نوامبر سال جاري ميلادي در هفت شهر مختلف صورت گرفت. اين منبع به نقل از يک شاهد عيني گفت، مقامات بندر "وونسان" 10 هزار تن را در استاديوم ورزشي جمع کردند تا تيرباران شدن هشت تن را تماشا کنند.اکثر آن‌ها به تماشاي سريال‌هاي تلويزيوني غير مجاز کره جنوبي و برخي نيز به روسپي گري متهم شده بودند.

شهرهاي چون وونسان و پيونگ سانگ در غرب کره شمالي به عنوان مناطق مهم اقتصادي با هدف جذب سرمايه‌هاي خارجي براي بهبود وضعيت اقتصادي رو به زوال کره شمالي محسوب مي‌شوند.


 ماندگار بر جريده عالم  

به مناسبت سي‌امين سالگرد تاسيس دانشگاه آزاد اسلامي، روزنامه آفرينش ضمن فراخوان از مخاطبان روزنامه براي ارسال مقالات و ديدگاه‌هاي خود، هر روزه در صفحه2 برخي مقالات و سخنراني‌هاي آقاي دكتر عبدالله جاسبي را منتشر مي‌كند.

 اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام FUIW- دبيرخانه

دوازدهمين اجلاس شوراي اجرايي – دانشگاه کويت

کشور کويت، 14 ربيع الاول 1428هجري قمري/ 2 آپريل 2007

قسمت پنجاه و هفت

گزارش نهايي

سند: FUIW/E.C.12/2007/F.R

بسم الله الرحمن الرحيم

شوراي اجرايي اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام، دوازدهمين اجلاس خود را با دعوت سخاوتمندانه دانشگاه کويت در 14 ربيع الاول 1428 هجري قمري/ 2 آپريل 2007 ميلادي برگزار نمود.

اقدامات اين اجلاس در هتل ماريوت در روز دوشنبه ساعت 30/10 صبح تحت رياست عاليجناب دکترعبداله جاسبي، رياست دانشگاه آزاد اسلامي و رياست شوراي اجرايي اتحاديه، با حضورعاليجناب دکتر عبدالعزيز عثمان التويجري،مديرکل آيسيسکو، دبيرکل اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام، عاليجناب دکتر اسماعيل البشري، رياست دانشگاه شارجه ورئيس سومين مجمع عمومي، عاليجناب دکتر عبدالله الفهيد، رئيس دانشگاه کويت، وبا شرکت اعضاي شوراي اجرايي به استثناي دانشگاه امارات متحده عربي، دانشگاه عربي بيروت، و مؤسسه علوم وفن آوري شهيد ذوالفقار علي بوتو که براي عدم حضور خود عذرخواهي کرد، آغاز شد. ( ضميمه 1: فهرست شرکت کنندگان).

بعد از تلاوت آياتي از قرآن کريم، عاليجناب دکتر عبدالله الفهيد رئيس دانشگاه کويت پشت تريبون قرار گرفت ودر شروع سخنانش به اعضاي شورا خوش آمد گفت و آرزوي موفقيت همه جانبه براي دوازدهمين اجلاس شورا نمود. او همچنين از تلاش هاي صورت گرفته توسط دکتر اسماعيل البشري، رئيس سومين اجلاس مجمع عمومي، دکتر عبدالله جاسبي، رياست شوراي اجرايي ودکتر عبدالعزيز عثمان التويجري ،دبيرکل اتحاديه دانشگاه هاي جهان اسلام، براي تدارک محتوي غني اين اجلاس قدرداني نمود. او توجه عاليجناب امير کشورکويت به ارائه آموزش امنيت هويت تمدني را مطرح کرد که نيروي محرکه اي را براي پيشرفت مطلوب ايجاد مي کند.

او به موازات آن براي اين اجلاس در تحقق اميدهاي مربوط به آن، همچنين اهداف مطلوب آرزوي موفقيت نمود.


 روحاني:
 براي تدوين حقوق شهروندي در حال رايزني با حقوقدانان هستيم 

رييس‌جمهور با بيان اينکه "دولت خود را موظف به اجراي منشور حقوق شهروندي در کشور مي‌داند"، گفت: بايد به‌گونه‌اي عمل کنيم تا بتوانيم ايران را به عنوان الگويي که در آن پيروان اديان مختلف در کنار يکديگر با هم همزيستي مسالمت‌آميز دارند به جهان معرفي کنيم.به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در ديدار با اعضاي مجمع نمايندگان اقليت‌هاي ديني مجلس شوراي اسلامي اظهار کرد: از آغاز جمهوري اسلامي ايران، چه در قانون اساسي و چه در نگاه نظام، جايگاه و هويت اديان آسماني به رسميت شناخته شده و بر اين اساس همه اقليت‌هاي رسمي ديني مي‌توانند به برگزاري مراسم، عبادات و اعمال ديني خود بپردازند.

روحاني افزود: در زمينه تدوين منشور حقوق شهروندي در حال حاضر در حال رايزني با حقوقدانان توانمند کشور هستيم که به محض آماده شدن، اين منشور در اختيار رسانه‌ها، مجامع دانشگاهي و نخبگان قرار مي‌گيرد تا بتوانيم نظرات آنان را در اين زمينه لحاظ کرده و پس از اعمال نظرات به عنوان منشور حقوق شهروندي منتشر کنيم.وي با اشاره به اينکه "ما بايد تنوع فرهنگ‌ها را در عمل و رفتار بپذيريم"، اظهار کرد: اقليت‌هاي ديني در کشور ما در صحنه‌هاي گوناگون از جمله در پيروزي انقلاب و دفاع مقدس همراه با ملت ايران بوده اند و همه ما در سرزميني واحد، ملتي متحد بوده‌ايم؛ بنابراين اگر سختي بوده براي همه بوده و اگر رفاهي هم باشد، براي همگان است.


 معاون وزير صنعت، معدن و تجارت به ضرب گلوله کشته شد 

معاون پارلماني وزارت صنعت، معدن و تجارت در يک سوء قصد در ميدان سبلان تهران کشته شد.به گزارش خبرنگار ايرنا، «صفدر رحمت آبادي» معاون پارلماني وزارت صنعت، معدن و تجارت در حالي که سوار بر خودروي شخصي (پژو پارس) در ميدان سبلان، ابتداي خيابان جانبازان شرقي (گلبرگ) بود مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت. گفته شده، فرد ناشناس با اسلحه، دو تير يکي به سينه و ديگري به سر وي شليک کرده است.هنوز دلايل و جزييات اين سوءقصد اعلام نشده است. برادر مرحوم رحمت آبادي مديرکل غله و بازرگاني استان کرمانشاه گفت: بيان خصومت شخصي براي دليل ترور مرحوم رحمت آبادي به هيچ وجه پذيرفته نيست.به گزارش شبکه اطلاع رساني دانا برادر مرحوم رحمت آبادي مديرکل غله و بازرگاني استان کرمانشاه در گفتگو پايگاه خبري مرصاد اظهار‌داشت: در خبرهايي که از اين حادثه منتشر شده است دليل اين سوء قصد خصومت شخصي بيان شده که براي ما به شدت ناراحت کننده و غير قابل قبول است.مظفر رحمت آبادي ادامه داد: نه خانواده ما و نه شخص ايشان هيچ مشکلي با هيچ شخص يا گروهي نداشته و نداريم و اين موضوع قابل قبول نيست که مرحوم رحمت آبادي در حادثه اي نشأت گرفته از يک درگيري شخصي کشته شده است. وي گفت: هم اکنون هم براي پيگيري اين موضوع در تهران هستيم و جلساتي را با مسئولان مربوطه خواهيم داشت.


 وزير امور خارجه:
 هيچ يک از اقدامات ما عليه همسايگان‌ نيست 

محمدجواد ظريف در گفت‌وگويي درباره نگراني کشورهاي عربي از مذاکرات ايران و گروه 1+5 و اين‌که فکر مي‌کنند اين مذاکرات شايد در آينده به ضررشان تمام بشود، اظهار کرد: هيچ يک از اقدامات ما عليه همسايگان‌مان نيست؛ يعني ما امنيت خود را در امنيت همسايگان‌مان‌ جستجو مي‌کنيم.به گزارش ايسنا، وي ادامه داد: نمي‌دانم چرا برخي کشورهاي منطقه از اين‌که ايران برخي مشکلاتش را حل کند، نگران هستند. بدون شک حل اين مشکلات به نفع همه و به نفع همسايگان ماست.وي کرد: ما با هيچ طرفي رقابت نمي‌کنيم؛ ايران کشور بزرگ منطقه است و همسايگان براي ما اهميت دارند و روابط با آ‌ن‌ها براي ما بسيار مهم است.

وزير امور خارجه گفت: دست‌هايي هستند که تلاش مي‌کنند ميان کشورهاي اسلامي و کشورهاي منطقه که رابطه ديرينه تاريخي‌، فرهنگي و اعتقادي دارند اختلاف ايجاد کنند؛ اين دست‌ها فقط به فکر تأمين منافع خود هستند و به منافع، نگراني ها و مشکلات منطقه نمي‌انديشند و اهداف خودشان را دنبال مي‌کنند.

وي به همسايگان توصيه کرد که به اين تفرقه افکني‌ها دامن نزنند.

ظريف درباره کيفيت مذاکرات ايران و گروه 1+5 گفت: بيشتر مذاکرات بين اعضاي گروه 1+5 بود، زيرا مواضع شان تفاوت‌هايي با هم داشت و مي‌خواستند مواضع خود را يکسان کنند؛ البته ما هم مذاکرات بسيار سختي داشتيم.وي که با شبکه العالم گفت‌وگو مي‌کرد افزود: ايران پيش‌نويسي ارائه نکرده است، بلکه چارچوب کار را ارائه کرده است. هيات ايراني ايده‌هاي مختلفي را براي اين‌که چه چيزهايي مي‌تواند در قالب توافق قرار بگيرد، ارائه کرده است.وزير خارجه کشورمان تاکيد کرد: مذاکرات تاکنون کم و بيش به خوبي پيش رفته است. البته مواضع يکي از هيات‌هاي گروه 1+5 براي اين گروه کمي دشواري ايجاد کرد و باعث شد که بيشتر وقت گروه 1+5 به بحث و تبادل‌نظر و رسيدن به يک راه‌حل براي مشکل آن هيات سپري شود؛ البته بايد ديد که کار با چه روندي پيش مي‌رود و من همچنان اميدوارم.

وي افزود: ما در موضوع هسته‌اي مشکلي نداريم؛ زيرا ايران دنبال سلاح نيست؛ لذا رسيدن به يک تفاهم از نظر اصولي کار دشواري نخواهد بود؛ بنابراين جاي اميدواري است که در جلسه بعدي به نتيجه برسيم و با توجه به اين‌که سال‌ها مذاکرات جدي برگزار نشده است،اين مذاکرات بايد از موانع اساسي بي‌اعتمادي خصوصا بي‌اعتمادي ما به غربي‌ها عبور کند و ضرورت دارد که ما با متانت و صبر پيش برويم و رسيدن به اهداف، تاکيد بر حقوق مردم ايران و حل و فصل مشکل را فداي سرعت در کار نکنيم.

وي در پاسخ به اين سوال که آيا تعبير شکست مذاکرات درست است؟ اظهار کرد: فکر نمي‌کنم چنين تعبيري درست باشد. البته متاسفانه گروهي به دنبال شکست مذاکرات بودند.


 تعيين کاردار غيرمقيم بين ايران و انگلستان 

مرضيه افخم سخنگوي وزارت امور خارجه کشورمان اعلام کرد: جمهوري اسلامي ايران کاردار ترددي کشورمان در کشور انگلستان را تعيين و به طرف انگليسي معرفي نمود.

به گزارش مهر، سخنگوي وزارت امور خارجه تصريح کرد: وزارت امور خارجه جمهوري اسلامي ايران از 20 آبان1392 آقاي محمد حسن حبيب اله زاده را به عنوان کاردار ترددي کشورمان در انگليس تعيين و به طرف انگليسي معرفي نمود. همچنين دولت انگليس "آجاي شارما" را به عنوان کاردار غيرمقيمش در تهران معرفي کرد. دولت انگليس روز دوشنبه اعلام کرد: اين کشور مي‌خواهد روابط ديپلماتيک خود را با ايران از سر بگيرد بر همين اساس پس از دو سال وقفه کاردار غيرمقيم خود را در تهران معرفي مي‌کند.دفتر وزارت امور خارجه انگليس اعلام کرد که آجاي شارما که هم اکنون رييس اداره کل ايران در وزارت خارجه را بر عهده دارد به عنوان کاردار غيرمقيم انگليس در تهران فعاليت خود را آغاز خواهد کرد.


 سرمقاله 

 "خشونت امنيتي يا غيرامنيتي"، تهديدي براي جامعه

حميدرضا عسگري

داشتن احساس خشونت جزئي از واكنش‌هاي آدمي محسوب مي شود كه به صورت بالقوه در مغز وجود دارد و بر اثر تحريك آن به مرحله بالفعل مي‌رسد. آنچه يک امر بالقوه را به فعل در مي‌آورد، عموما شرايط نابسامان اجتماعي، فرهنگي، فشارهاي اقتصادي و سياسي داخلي و خارجي، بحران‌هاي هويتي و آسيب‌هايي از اين دست هستند که با بالا گرفتن‌شان در هر جامعه ،خشونت نيز بخصوص در ميان گروه‌هايي که بيشترين آسيب را خورده‌اند، افزايش مي‌يابد. در مورد جامعه ما اين امر به علت جوان بودن جمعيت کشور به وي‍ژه در گروه جوان با درآمد پايين يا متوسط رو به پايين، بيشتر ديده مي‌شود. اين بخش از خشونت‌ها را مي توان در زمره "خشونت غير امنيتي" دانست.

فشار واسترس‌هاي ناشي از مشكلات معيشتي و عدم آموزش‌ جامعه درمواجهه با معضلات اجتماعي و قرارنگرفتن عملكرد افراد در چارچوب قانون، بيشترين ميزان خشونت غيرامنيتي را به خود اختصاص مي‌دهد. همچنين بروز شكاف اقتصادي‌ ميان طبقات و لايه هاي جامعه، به شدت تحريك كننده خشونت مي‌باشد. فردي كه به لحاظ مالي فقير و به لحاظ شخصيتي خود را حقير قلمداد مي‌كند، به طور ناخودآگاه حقي را از خود تضييع شده مي بيند كه مجبور مي شود با به كارگيري خشونت آن را بستاند.

بروز برخي بي عدالتي‌ها به سبب تحولات سياسي- حقوقي، ممكن است بخشي از اقشار جامعه را دچار سرخوردگي كند. درميان اين افراد اگر يك نفر نتواند احساسات خود را كنترل كند و در صدد انتقام جويي برآيد، دور از ذهن نيست كه حادثه‌اي ناگوار براي جامعه بروز كند. مثال و نمونه درمورد هريك از زمينه‌هاي خشونت فراوان است، اما محور اصلي تمام آنها باز مي‌گردد به عدم "آموزش و عدالت" جمعي در جامعه.

گسترش اين خشونت‌ها در هر جامعه‌اي زمينه را براي بروز "خشونت‌هاي امنيتي" فراهم مي‌سازد. خشونت‌هاي امنيتي شامل ترور، گروگان گيري، بمب گذاري، قتل‌هاي مسلحانه و... مي‌گردد. خوشبختانه به واسطه اقدامات موثر دستگاه‌هاي امنيتي و اطلاعاتي كشور از اين قبيل خشونت‌ها دركشورما تاكنون درحد استانداردي كنترل و پيش گيري شده است. اما بايد اين موضوع را قبول كرد كه گسترش خشونت‌هاي غير امنيتي راه را براي بروز خشونت‌هاي امنيتي فراهم مي كند.

بر اساس آمار پليس روزانه 6 قتل در کشور رخ مي‌دهد که آلت قتاله نيمي از آنها چاقو است. بر اساس پرونده‌هاي ارجاعي به سازمان پزشكي‌قانوني در دهه هشتاد (1380 تا 1389)، 11 هزار و 119 نفر بر اثر اصابت سلاح سرد، جان خود را از دست داده‌اند که به‌طور متوسط در هر سال يک‌هزار و 119 نفر به وسيله اين سلاح کشته شده‌اند. افزايش آماراستفاده و خشونت با سلاح سرد، گام بعدي يعني كاربرد سلاح گرم را براي فرد مستعد خشونت فراهم مي كند!.

"درنمونه اخير كشته شدن معاون وزيرصنعت باسلاح گرم، مقامات امنيتي اعلام كردند كه بحث ترور دركار نبوده و صرفاً مسئله شخصي موجب به قتل رسيدن اين فرد گرديده است". قبول و باور اين ادعا كه مسئله امنيتي نبوده و يا عدم پذيرش اين گزاره، زنگ خطري را به صدا درآورده است كه اگر به آن توجه نشود، سلامت جامعه به طور جدي به خطر خواهد افتاد.

اگر اين اتفاق را از ديد غير امنيتي ببينم بايد نگران بود كه سطح خشونت‌ها از مرحله استفاده از سلاح سرد به سلاح گرم ارتقا نيابد! اگروقوع چنين حوادثي به سادگي اتفاق بيفتد و ماهم صرفاً با غيرامنيتي دانستن آن درصدد آرام جلوه دادن اوضاع برآييم، بايد منتظر شعله ور شدن آتش زير خاكستر خشونت درآينده‌اي نچندان دور باشيم!.

اما اگر اين حادثه را در زمره خشونت‌هاي امنيتي يا ترور تلقي كنيم، بايد اين هشدار را داد كه اگر اين قبيل حوادث در تهران و يا شهرستان‌ها به راحتي اتفاق بيفتد و اقدامات پيش گيرانه‌اي در اين زمينه لحاظ نشود، خرابكاران فضاي آرامش كشور را محل مناسبي براي جولان خواهند يافت. مسلماً نه ما و نه هيچ رسانه‌ ديگري عناد يا قصد سياه نمايي عملكرد دستگاه‌هاي امنيتي و اطلاعاتي كشور را ندارند وصرفاً از افزايش غلظت خشونت در جامعه نگران هستيم. اميدواريم با گسترش آموزش، عدالت و تدابيرامنيتي و توجه ويژه مسولان، شاهد كاهش آمار خشونت‌هاي امنيتي و غير امنيتي دركشورمان باشيم.


 نشست شوراي گفت و گوي دولت و بخش خصوصي 


 صدمات توفان هايان در فيليپين 


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي