جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/08/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4572

سيف خبرداد؛
بررسي افزايش وام مسکن در بانک مرکزي

طيب نيا:
وصول درآمدهاي مالياتي از اولويت هاي اصلي دولت است


خبر


تريبون اقتصادي


 سيف خبرداد؛
 بررسي افزايش وام مسکن در بانک مرکزي 

 
رئيس کل بانک مرکزي با بيان اينکه امسال به رشد اقتصادي صفر درصد مي‌رسيم، گفت: طرح 6 برابر شدن وديعه مسکن در بانک مرکزي در حال بررسي است.به گزارش فارس، ولي‌الله سيف امروز در حاشيه شوراي گفت‌وگو در جمع خبرنگاران در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس، مبني بر اينکه آيا مي‌توان نرخ رشد صفر درصدي براي سال جاري را نسبت به سال قبل که منفي 5 درصد بوده رشد حساب کرد، اظهار داشت: بله، کاملا اين موضوع درست است، همانطور که مستحضر هستيد، رشد 91 منفي 5.8 بوده که تلاش زيادي به کار گرفته شده تا در جهت کنترل نقدينگي و نيز ساير تدابير اميدواريم اين رشد منفي متوقف شود و به سمت حرکت مثبت سوق يابد.رئيس کل بانک مرکزي در پاسخ به اين سؤال فارس که مصاديق رشد اقتصادي در حال حاضر چيست، پاسخ داد: کاهش نقدينگي و افزايش توليد که علامت‌هاي آن در بازار مشاهده مي شود و تا آخر سال محقق مي‌شود.

وي ادامه داد: مهمترين مسئله‌اي که در بانک مرکزي وجود دارد، بر اساس مصوبات شوراي پول و اعتبار بايد جهت‌گيري در جهت استفاده مناسب از تسهيلات محدودي است که نظام بانکي مي‌تواند پرداخت کند و مهمترين مصارف تسهيلات بانکي مسکن مهر بوده است که جهت‌گيري و استفاده مناسب از اين نقدينگي مي‌توانست آثار مثبتي در اقتصاد داشته باشد، اما به دليل آن اشکال در حال حاضر سعي کرديم نيازهاي مسکن مهر را و نيز پتانسيل ايجاد شده در جهت کنترل نقدينگي و رشد اقتصادي
هدايت کنيم.سيف در پاسخ به ديگر سؤال خبرنگار فارس،‌ مبني بر اينکه موضوع 6 برابر شدن وديعه مسکن تا چه ميزان مورد توافق بانک مرکزي است و آيا اينکه اين وديعه نقيدنگي و تورم ايجاد نمي‌کند، تصريح کرد: اين موضوع از طريق وزير مسکن ارائه شده و کارگروهي روي آن کار مي‌کند و طبيعتا مراحلي دارد که در شوراي پول و اعتبار به تصويب برسد اما به نظر مي‌رسد اين موضوع خيلي زود رسانه‌اي شده و بايد توسط بانک مرکزي بررسي و در نهايت تصميم‌گيري شود.

رئيس کل بانک مرکزي در خصوص آثار تورمي اين طرح گفت: به دليل شائبه تورم و نقدينگي زودتر از موعد در رسانه‌ها مطرح شده و حتما بايد در کارگروه آثار همه جانبه آن پيش‌بيني و بررسي شود.


  طيب نيا:
 وصول درآمدهاي مالياتي از اولويت هاي اصلي دولت است 

 
وزير امور اقتصادي و دارايي گفت: تلاش در جهت وصول درآمدهاي مالياتي جزو اولويت هاي اصلي دولت است، زيرا اين امر، هم مي تواند توان مقاومت کشور را در عرصه هاي بين المللي بالا ببرد و هم مشکلات معيشت مردم در داخل را رفع کند.

به گزارش ايرنا، "علي طيب نيا" روز دوشنبه در گردهمايي مديران کل امور مالياتي سراسر کشور افزود: نفت سرمايه ملي و خدادادي ماست که بايد براي نسلهاي بعد هم حفظ شود و نبايد عوايد حاصل از آن را درآمد تلقي کرد و هر چقدر سهم ماليات که همان درآمد پاک است و اتکاء دولت به آن افزايش يابد، اقتصاد سالم تري خواهيم داشت.

وي ادامه داد: عدالت بين نسلي همچنين اجازه اي به ما نمي دهد که سرمايه ملي کشور را فداي نسل حاضر کنيم، جداي از اين مسايل هم، واقعا شايسته يک ملت انقلابي و مسلمان نيست که هزينه هاي جاري خودش را از محل فروش ثروت هاي ملي به دست بياورد و به درآمدهاي مالياتي بي اعتنا باشد.

طيب نيا با تاکيد بر لزوم ايجاد پايه هاي جديد مالياتي، اخذ ماليات سبز و ماليات بر افزايش ارزش دارايي ها را از جمله حوزه هاي جديدي خواند که بايد به آن پرداخته شود، حتي اگر عملياتي کردن آن با پيچيدگي و مشکلات زيادي مواجه باشد.

وي بر ساماندهي وضعيت آشفته معافيت هاي مالياتي به عنوان يکي از الزامات اقتصاد کشور تاکيد کرد و اظهار داشت: متاسفانه تفکر نادرستي در جامعه وجود دارد که در صورت ارزيابي مثبت و مفيد از يک فعاليت، بايد آن را از پرداخت ماليات معاف کرد و اين باور در صورت تسري به ساير بخش ها بسيار دردسرساز مي شود، زيرا همه توليدات اعم از کشاورزي، صنعتي، فرهنگي و غيره مي تواند بسيار مفيد ارزيابي شود.

وزير اقتصاد تصريح کرد: البته در شرايط فعلي و با توجه به تحريم ها، در صورتي که يک بنگاه اقتصادي، با رکود و ضرر و زيان مالي ناشي از تحريم ها مواجه شد، ما موظف هستيم نهايت ارفاق را براي آنان در نظر بگيريم.

وي، مهم ترين علت حاکميت رکود، تورم بالا و رشد اقتصادي پايين طي چهار دهه گذشته کشور را وابستگي به درآمدهاي نفتي و سهم اندک درآمدهاي مالياتي در بودجه هاي ساليانه دانست که در مقايسه با استانداردهاي بين المللي تفاوت فاحشي را نشان مي‌دهد.


 خبر 

 نهاونديان:

بخشنامه عدم معافيت مالياتي صادرکنندگان لغو شد

براساس مصوبه اخير هيات دولت بخشنامه عدم معافيت مالياتي صادرکنندگان حذف شد.به گزارش ايسنا، محمد نهاونديان، رييس اتاق بازرگاني، صنايع، معادن و کشاورزي ايران امروز دوشنبه در سي و چهارمين جلسه شوراي گفت‌وگوي دولت و بخش خصوصي درباره مصوبه لغو پيمان سپاري ارزي که در روز ملي صادرات وعده آن داده شده بود گفت: ابهاماتي در بخشنامه ماليات بر ارز صادراتي وجود داشت که خوشبختانه وعده لغو آن به تحقق نزديک شد.

وي ادامه داد: لغو اين بخشنامه در دولت تصويب و براساس مصوبه هيات دولت بخشنامه عدم معافيت مالياتي صادرکنندگان که در گذشته صادر شده بود ديگر نيازي به ادامه ندارد.او درباره لغو عدم معافيت مالياتي صادرکنندگان و ابهامات موجود در اين تصميم درباره اين که آيا پيمان‌سپاري ارزي نيز لغو شده است يا خير بيان کرد: مصوبه قبلي سازمان مالياتي ابهامات و شبهاتي را به وجود آورده بود. مصوبه قبلي با قانون تعارض داشت زيرا بر اساس قانون برنامه پنجم توسعه صادرات صراحتا از معافيت مالياتي برخوردار است ولي بخشنامه دولت قبل اين موضوع را منوط به رويه‌اي اداري کرده بود.

گزارش عملكرد 100 روزه دولت تا دوهفته ديگر

رييس دفتر رييس جمهوري و سرپرست نهاد رياست جمهوري با بيان اين که دولت يازدهم کار خود را از 26 مرداد ماه آغاز کرده است، گفت: رييس جمهوري دو هفته ديگر درباره عملکرد صد روزه دولت به مردم گزارش مي دهد.به گزارش ايرنا، دکتر « محمد نهاونديان » پس از برگزاري دومين نشست شوراي گفت و گوي دولت و بخش خصوصي در نشستي با اصحاب رسانه و در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر اين که امروز 99 روز از فعاليت دولت يازدهم گذشته است و دولت در اين راستا چه اقداماتي انجام داده است؟ اين مطلب را بيان کرد.

نهاونديان در پاسخ اظهارداشت: درباره گزارش 100 روزه از عملکرد دولت بايد از سخنگوي دولت سوال کنيد.وي اضافه کرد: اما من به عنوان يک شهروند مي گويم که از نظر زماني آغاز به کار دولت از 26 مرداد ماه بوده است و طبيعتا پس از اتمام اين صد روز، گزارش آن توسط رييس جمهوري به زودي ارائه خواهد شد.

افزايش قيمت آب و برق در سال 93 قطعي شد

معاون وزير نيرو با بيان اينکه افزايش قيمت آب و برق براي سال 93 قطعي شده است، از ارائه سناريوهاي پيشنهادي افزايش قيمت آب و برق توسط وزارت نيرو به دولت خبر داد.عليرضا دائمي در گفتگو با مهر درباره آخرين وضعيت تعيين بودجه سال 1393 وزارت نيرو با بيان اينکه هم اکنون بودجه نويسي وزارت خانه دولت براي سال 1393 آغاز شده است، گفت: تاکنون روش بودجه نويسي، ميزان کاهش هزينه‌ها و کليات لايحه بودجه سال آينده در دولت نهايي شده است.دائمي همچنين در خصوص افزايش قيمت آب و برق براي سال آينده، اظهار داشت: وزارت نيرو تاکنون سناريوهاي پيشنهادي افزايش قيمت آب و برق را آماده و به دولت ارائه کرده است.

معاون برنامه‌ريزي وزير نيرو با تاکيد بر اينکه با توچه به مصوبه قانون بودجه سالجاري امکان افزايش قيمت آب و برق تا مرز 38 درصد وجود دارد، بيان کرد: با اين وجود در حال حاضر وزارت اقتصاد و امور دارايي، دولت و معاونت برنامه‌ريزي نهاد رياست جمهوري آثار تورمي افزايش قيمت حامل‌هاي انرژي را در حال بررسي هستند.

افزايش فروش بنزين آزاد در جايگاه‌ها

يک مقام مسئول در وزارت نفت با اشاره به افزايش فروش بنزين آزاد با قيمت 700 توماني تا سقف 20 ميليون ليتر در روز، اعلام کرد: هم اکنون هيچگونه کمبودي براي توليد و عرضه کارت بنزين در جايگاه‌ها وجود ندارد.به گزارش خبرگزاري مهر، محسن روحاني با بيان اينکه اولويت وزارت نفت تامين و توزيع سوخت به موقع به مشتريان است، گفت: از اين رو وقتي با خودرو شخصي به جايگاه سوخت مراجعه مي‌کنند در صورت نداشتن کارت سوخت با مشکل مواجه نشوند. مدير سامانه هوشمند سوخت کشور با تاکيد بر اينکه به اندازه نياز مردم، کارت در اختيار جايگاه داران سوخت قرار داده شده است، تصريح کرد: به محض مراجعه مشتريان در صورت نداشتن کارت سوخت، کارت جايگاه در اختيارشان قرار داده مي شود.

اين مقام مسئول در خصوص اينکه برخي مدعي هستند که در حال حاضر در جايگاه‌ها با کمبود کارت مواجه هستيم اظهار داشت: محدوديتي در توزيع کارت سوخت به جايگاه‌ها وجود ندارد و در صورت اعلام نياز جايگاه‌ها، کارت در اختيارشان قرار مي‌گيرد.

کويت به دنبال جايگاه ايران در زمينه صادرات نفت به هند

در شرايطي که هند در حال کاهش واردات نفت از ايران به دليل تحريم‌هاي غربي است، کويت امروز بر موضع خود مبني بر تبديل‌شدن به يک تامين‌کننده قابل اتکاء نفت براي هند و افزايش توليد تاکيد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از بيزينس استاندارد، کويت قصد دارد از سال 2014 توليد نفت خود را به چهار ميليون بشکه در روز برساند، در نتيجه اين کشور در حال حاضر تا حد زيادي روي هند براي خريد بيشتر نفت حساب کرده است.توليد روزانه نفت کويت در سال 2013 از سه ميليون بشکه در روز فراتر رفته است. يک مقام آگاه به بيزنس استاندارد گفت: رييس دولت کويت براي اولين‌بار در 10 سال گذشته به هند سفر کرده و هدف اصلي سفر وي گرفتن تضمين از اين کشور در خصوص تداوم واردات نفت از کويت و هم‌چنين افزايش خريد است.

اين مقام که خواست نامش فاش نشود، هم‌چنين گفت: با توجه به اين‌که ايران با تحريم مواجه است کشور‌هاي حاشيه خليج‌فارس در تلاش براي گشودن بازار نفت و گاز خود به روي سرمايه‌گذاران خارجي در بخش بالادست و پايين‌دست براي افزايش توليد و نفوذ در اقتصاد‌هاي نوظهور نظير هند و چين هستند.کويت يکي از تامين‌کنندگان نيازهاي انرژي هند است و اين کشور تقريبا 10 درصد نفت خود را از کويت وارد مي‌کند.


 تريبون اقتصادي 

 معاون وزير راه و شهرسازي:

تحويل همه واحدهاي مسكن مهر تا 3 سال ديگر

معاون وزير راه و شهرسازي اعلام کرد: بالغ بر 20 هزار واحد مسکن مهر در شهرهاي جديد در ماه آينده به بهره‌برداري مي‌رسند و مابقي دو ميليون مسکن مهر شهرهاي جديد طي برنامه 36 ماهه به متقاضيان تحويل داده مي‌شود.

به گزارش ايسنا ،محسن نريمان در بازديد از پروژه مسکن مهر شهر جديد اميرکبير با بيان اينکه بازديد از پروژه مسکن مهر شهرهاي جديد جهت آگاهي از پيشرفت فيزيکي آنها در برنامه شرکت عمران گنجانده شده است، اظهارکرد: از دو ميليون واحد مسکن مهر در شهرهاي جديد در سطح کشور بالغ بر 400 هزار واحد احداث شده که از پيشرفت 70 درصدي برخوردارند.

معاون وزير راه و شهرسازي با بيان اينکه در گذشته به حل مشکلات زيربنايي پروژه‌هاي مسکن مهر توجه نمي‌شد، گفت: دولت تدبير و اميد ميراث دار مشکلات است و از متقاضيان درخواست مي‌شود صبر کنند تا بتوانيم زيرساخت ها را به درستي ساماندهي کنيم.

وي با اشاره به اعلام برنامه افتتاح مسکن مهر شهرهاي جديد از هفته آينده گفت: بالغ بر 20 هزار واحد مسکن مهر در شهرهاي جديد در ماه آينده به بهره‌برداري مي‌رسند.

نريمان افزود: مابقي دو ميليون مسکن مهر شهرهاي جديد طي برنامه 36 ماهه به متقاضيان تحويل داده مي‌شود.

وي گفت: قصد نداريم پروژه‌هاي مسکن مهر به صورت نمايشي افتتاح شوند بلکه در تلاش هستيم با کمک ديگر دستگاه‌ها خدمات مناسبي در اين بخش ارائه دهيم.

احتکار سيب‌زميني توسط کشاورزان يا دلالان؟!

در حالي که وزارت تجارت از احتمال صفر شدن تعرفه واردات سيب‌زميني در پي احتکار اين محصول توسط کشاورزان خبر داده يک مقام مسئول در وزارت کشاورزي تصريح کرد:‌ احتکار در فرهنگ کشاورزي وجود ندارد و اين وزارتخانه پيگير اين مسئله مي‌شود.

به گزارش ايسنا، پس از افزايش تعرفه صادرات سيب‌زميني به 120 درصد و کاهش قيمت آن در بازار يکي از مسئولان وزارت تجارت اعلام کرد که سيب‌زميني‌کاران نسبت به اين اقدام معترض شده و محصول خود را براي گران‌تر شدن آن در بازار احتکار کرده‌اند.

اين مقام مسئول در بخش تجارت افزود: اگر اين اقدام ادامه داشته باشد احتمال صفر شدن تعرفه واردات سيب‌زميني وجود دارد که البته اگر در زماني که تعرفه صادرات افزايش يافت تعرفه واردات نيز کاهش پيدا مي‌کرد و به صفر مي‌رسيد چنين مشکلاتي به وجود نمي‌آمد.

اما يکي از مسئولان وزارت جهاد کشاورزي در اين باره به ايسنا گفت: تاکنون خبري مبني بر احتکار سيب‌زميني از سوي کشاورزان به اين وزارتخانه گزارش نشده اما کشاورزان چنين کاري را درست نمي‌دانند و اصولا احتکار در فرهنگ کشاورزي وجود ندارد.

وي با بيان اين‌که اگر مديريت در محصولات کشاورزي بود مردم مجبور نبودند سيب‌زميني را که سال گذشته کيلويي 500 تومان بوده امسال 2000 تا 3000 از بازار بخرند.

عدم توافق غرب با ايران بهاي نفت را افزايش داد

بهاي نفت در بازارهاي جهاني براي دومين روز متوالي پس از عدم توافق قدرت‌هاي غربي با ايران بر سر برنامه هسته‌اي افزايش يافت.

به گزارش ايسنا، به نقل از بلومبرگ، پس از عدم توافق غرب با ايران در مذاکرات ژنو بهاي نفت برنت درياي شمال 0.6 درصد و نفت سبک آمريکا 0.3 درصد افزايش يافت.

قيمتهاي نفت همچنين به دليل اطلاعات دولت چين مبني بر توسعه توليدات صادراتي اين کشور در ماه اکتبر افزايش يافته است.

ريک اسپونر تحليلگر نفتي در سيدني استراليا گفت: بازار نسبت به روند کنوني مذاکرات هسته‌اي با ايران بيش از حد خوش‌بين بود. اين مسئله براي يادآوري خطرات موجود درخاورميانه به بازار نفت کافي بوده است.

بهاي نفت برنت براي تحويل در ماه دسامبر با 63 سنت افزايش 105 دلار و 75 سنت در هر بشکه معامله شد و نفت سبک آمريکا براي تحويل در همين ماه با 27 سنت افزايش 94 و 87 سنت در هر بشکه خريد و فروش شد.

کره در اروپا ارزان‌تر از ايران است

در حاليکه مسئولان بالا بودن قيمت کره در سطح جهاني را مانع از کاهش نرخ اين محصول در کشور مي‌دانند، کره در اروپا ارزان تر از ايران به فروش مي‌رسد.

به گزارش ايسنا، اين روزها با وجود ترخيص بدون مشکل کره از گمرک با ارز 2477 توماني، هنوز قيمت کره در ايران بسيار بالاتر از زماني ست که با نوسان نرخ ارز و مشکلات ناشي از ورود برخي کالاها مواجه بوديم.

دليل بالا بودن نرخ کره که اين روزها هر کيلو 23 هزار تومان به فروش مي رسد از سوي مسئولان بالا بودن نرخ جهاني اين محصول عنوان مي شود. با استناد به همين دليل نيز دبير انجمن صنايع لبني اعلام کرده که قيمت اين کالا کمتر از 22 هزار تومان نمي‌شود.

اين درحاليست که قيمت کره در کشورهاي اروپايي با وجود اخذ ماليات هاي سنگين پس از بحران اقتصادي از توليدکنندگان و حتي فروشگاه ها، پايين تر از قيمت فروش اين محصول لبني در ايران است.

شرکت گاز:

در طول سه سال گذشته توليد گاز افزايش نيافته است

شرکت ملي نفت ايران در حالي از جذب حدود 72 ميليارد دلار منابع مالي و سرمايه از سال 88 تا 91 خبر داده است که شرکت ملي گاز تاکيد مي‌کند: با وجود افزايش مصرف کنندگان، اما در طول سه سال گذشته توليد گاز هيچ افزايشي نيافته است.

به گزارش مهر، طرح توسعه فازهاي پارس جنوبي مهمترين برنامه اولويت دار وزارت نفت در دولت تدبير و اميد است به طوري‌که بيژن زنگنه وزير نفت تاکيد کرده که 60 درصد وقت خود را براي توسعه پارس جنوبي اختصاص خواهد داد.

از اين رو هم اکنون تامين منابع مالي پنج فاز قديمي 12، 15 تا 18 پارس جنوبي در صدر اولويت‌هاي اجرايي شرکت ملي نفت قرار گرفته است و پس از پارس جنوبي، افزايش ظرفيت توليد نفت و گاز با اولويت ميادين مشترک از ديگر برنامه‌هاي اولويت دار بخش بالادستي صنعت نفت است. در اين بين حميدرضا عراقي مديرعامل شرکت گاز در جمع مديران گازي هم با اشاره به عدم افزايش توليد گاز از مخازن در سه سال گذشته تاکنون، گفته است: در اين مدت با وجود عدم افزايش توليد گاز اما تعداد مشترکان در بخش خانگي افزايشي سه ميليون مشترکي را تجربه کرده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي