جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
ارتباط با ماآرشيوشناسنامه صفحه اصلي
تاریخ 1392/08/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 4572


کمبود فضاي آموزشي در آذربايجان غربي


شهروندان اهداي خون خود را فقط به روزهاي خاص موکول نکنند

نماينده اروميه در مجلس تاکيد کرد؛
فعال‌سازي معادن به منظور پويايي اقتصاد آذربايجان غربي

دبير کارگروه توسعه کشاورزي استان اردبيل:
توليد محصولات استراتژيک در بخش کشاورزي رکن اصلي اقتصاد غير‌نفتي است


انتصاب مهندس محمد آل خميس بعنوان مدير ايمني،بهداشت و حفاظت محيط زيست


ايران زمين


خبر


 کمبود فضاي آموزشي در آذربايجان غربي 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

نماينده خوي و چايپاره در مجلس شوراي اسلامي گفت: کمبود فضاي آموزشي در آذربايجان غربي وجود دارد. مويد حسيني صدر اظهار داشت: در آذربايجان غربي به شدت کمبود فضاي آموزشي وجود دارد و وضعيت موجود به هيچ وجه رضايت‌بخش نيست.وي ابراز داشت: مدارس آذربايجان غربي به خصوص در شهرستان خوي به شدت کمبود داشته و در اين شهرستان حداقل 120 مدرسه نياز به تخريب و بازسازي دارد.نماينده خوي و چايپاره در مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در روستاهاي بزرگ هنوز مدرسه وجود ندارد. وي با بيان اينکه در کل استان آذربايجان غربي کمبود فضاي آموزشي وجود دارد، تاکيد کرد: اين کمبود در شهرستان خوي شديدتر است.

حسيني صدر تصريح کرد: اميد است بتوانيم در سال جاري و در بودجه سال بعد با پيشنهاد دولت مبلغ خوبي را براي مدرسه‌سازي در نظر بگيريم.وي به کيفيت آموزشي مدارس اشاره کرد و گفت: در مورد کيفيت آموزشي بايد بازنگري صورت گيرد چرا که مفاهيم آموزشي در مدارس خيلي کاربردي نيستند و بيشتر زمان دانش‌آموزان صرف يادگيري موقت مي‌شود. حسيني صدر اذعان داشت: دانش‌آموزاني که ساليان سال جغرافيا مي‌خوانند حتي جغرافياي جمهوري اسلامي ايران را نمي‌دانند.

وي ادامه داد: دانش‌آموزاني که ساليان سال تاريخ مي‌خوانند کوچکترين اطلاعات تاريخي ندارند که در اين زمينه بايد يادگيري‌ها کاربردي، دائمي و ملموس‌تر شوند. حسيني صدر با بيان اينکه شيوه‌هاي آموزش به اين سبک رضايت بخش نيست و کپي‌برداري ناقص از شيوه‌هاي غربي است، خاطرنشان کرد: در حال حاضر يادگيري کاربردي نيست و بايد در اين زمينه بازنگري شود.


 شهروندان اهداي خون خود را فقط به روزهاي خاص موکول نکنند 

کرج - خاکپور

دکتر حسن حسيني مديرکل سازمان انتقال خون استان البرز در نشست خبري که با حضور خبرنگاران در دفتر مرکزي اين سازمان در کرج برگزار شد، از شهروندان خواست اهداي خون را منحصر به روزهاي خاص نکنند و به مرور ودر روزهاي عادي جهت اهداي خون مراجعه کنند تا سازمان امکان ارائه خدمات مطلوب به آنان را داشته باشد.

وي افزود: سال گذشته بدليل ازدحام داوطلبان،امکان پاسخ‌دهي بطوريکه مورد نظر ما بود، ميسر نشد چرا که بيش از 1500نفر براي خوندهي مراجعه کردند و امکانات ما چه ازنظر پرسنل وچه از نظر تجهيزات محدود بود ولذا نتوانستيم بصورت شايسته پذيراي شهروندان عزيز باشيم وامسال نگران هستيم که درصورت مواجه شدن با تعداد زياد مراجعين، با توجه به کاهش پايگاههاي انتقال خون بدليل مشکلات اقتصادي،قادر به پاسخ‌دهي مناسب نباشيم وشرمنده شهروندان شويم.

زمان نگهداري فرآورده هاي خوني کوتاه است

اين مسئول تاکيد کرد: حتي در صورت دارا بودن امکانات کافي جهت پاسخگويي به خوندهندگان، با توجه به اينکه عمر فرآورده‌هاي خوني بعنوان مثال پلاکت کم بوده وتنها 3 روز مي توان اين فرآورده خوني را نگه داشت،توصيه مي‌شود شهروندان در روزهاي عادي جهت خوندهي مراجعه کنند.

حسيني خاطرنشان ساخت: در برخي فصول مانند زمستان و تابستان معمولا با کاهش تعداد داوطلبان براي خوندهي مواجه هسيتم که اميدواريم با اطلاع رساني از طريق جرايد و رسانه‌هاي گروهي فرهنگ اهداي خون در تمامي فصول وايام سال نهادينه شده وداوطلبان به نحوي مراجعه کنند که در فصول سرد وگرم سال بتوانيم ذخاير خوني را تامين کنيم وهمواره با کيسه‌هاي پر خون آماده خدمت به بيماران عزيز باشيم

استان البرز يکي از استانهاي مطلوب در ذخاير خوني است

مديرکل سازمان انتقال خون استان البرز در ادامه اظهار داشت: استان البرز استان معين استان تهران است واز نظر ذخاير خوني در وضعيت مطلوبي بسر مي بريم وميزان پوشش بيمارستاني ما بالاي 90 در صد است و معمولا براي 7 روز کفايت مي‌کند .
وي ابراز اميدواري نمود، در زمينه بيمه درماني نيز آنقدر پيشرفت داشته باشيم که نيازي به مراجعه به مراکز درماني تهران وجود نداشته باشد.


 نماينده اروميه در مجلس تاکيد کرد؛
 فعال‌سازي معادن به منظور پويايي اقتصاد آذربايجان غربي 

 اروميه – خبرنگار آفرينش

نماينده اروميه در مجلس شوراي اسلامي گفت: فعال‌سازي معادن به منظور پويايي اقتصاد آذربايجان غربي عملياتي شوند.نادر قاضي‌پور اظهار داشت:زماني که نمي‌توانيم با ماليات نيازهاي کشور را برآورده کنيم جا دارد از جايگزيني ظرفيت‌هاي معدني به جاي درآمد نفتي استفاده کنيم.

وي خاطرنشان کرد: در گام اول بايد تلاش کنيم تا به فعال‌سازي معادن غيرفعال و راکد بپردازيم، دوم اينکه بتوانيم در راه استفاده از فرآورده‌هاي خام معدني تمام امکانات خود را به کار ببنديم.قاضي‌پور افزود: براي افزايش درآمدهاي کشور بايد تلاش کنيم تا بتوانيم به خود کفايي برسيم و از خام فروشي مواد معدني رها شويم.

وي ادامه داد: بايد در بحث احياي معادن استان تمرکز داشته باشيم و همچنين از لحاظ کيفي کارخانه‌هاي مجهزتر در راستاي استخراج و بهره‌برداري از فرآورده‌هاي معدني احداث شود.قاضي‌پور تاکيد کرد: فعال‌سازي معادن تاثير مثبت در ارتقاي اقتصاد کشور خواهد داشت و اين امر سبب افزايش سطح اشتغال، افزايش سرمايه در گردش و افزايش صادرات مي‌شود.


 دبير کارگروه توسعه کشاورزي استان اردبيل:
 توليد محصولات استراتژيک در بخش کشاورزي رکن اصلي اقتصاد غير‌نفتي است 

 اردبيل – خبرنگار آفرينش

بهروز خليلي اظهار داشت: استان اردبيل به عنوان يکي از مهمترين قطب‌هاي کشاورزي کشور داراي قابليت‌هاي زيادي در بخش کشاورزي براي سرمايه‌گذاري است. وي با بيان اينکه اين استان با دارا بودن 4.5 درصد اراضي زراعي کشور رتبه اول را در توليد عدس، راندمان توليد کلزا، رتبه دوم را در توليد سيب‌زميني، رتبه سوم را در توليد دانه‌هاي روغني و رتبه چهارم کشور را در توليد محصولات پنبه دارد، گفت: بايد اين ظرفيت را قدر دانست و از آن بهره‌برداري درست انجام داد. وي تصريح کرد‌: در زمينه‌ توليدات دامي نيز جايگاه ما هميشه در رتبه‌هاي ممتاز کشوري قرار دارد و در صورت تامين نهاده‌هاي مورد نياز کشاورزان، بهينه‌سازي ماشين‌آلات و تجهيزات موجود، يکپارچه‌‌سازي اراضي خرد، تسهيل در مکانيزه کردن زراعت، استفاده بهينه از منابع آبي استان اردبيل، تکميل سدهاي در حال احداث، تکميل و بهينه‌سازي صنايع تبديلي کشاورزي، انبارهاي مدرن به همراه گسترش و توسعه واحدهاي دامي، صنعتي و ساماندهي وضعيت کنوني در اولويت جدي است.

دبير کارگروه توسعه کشاورزي استان اردبيل يادآور شد: کاهش ريسک‌پذيري بخش کشاورزي با استفاده از توان فني بالاي کارشناسي موجود مي‌تواند افق روشن‌تري از وضعيت موجود براي استان ترسيم کند.

خليلي گفت: در حال حاضر استان اردبيل در مسير توسعه چاره‌اي جز توجه ويژه به سرمايه‌گذاري در بخش کشاورزي ندارد و براي رسيدن به جايگاه واقعي در اين عرصه قشر توليدکننده با فراهم کردن زيرساخت‌ها با اهداف کلي بهره‌برداري بهينه از اراضي حمايت کرد.اين مسئول ادامه داد: در صورت فراهم بودن تمامي زيرساخت‌ها در توليدات کشاورزي افزايش محقق مي‌شود و افزايش توليد و رشد اقتصادي به معناي ايجاد فرصت‌هاي بيشتر و بهتر براي شکوفايي اقتصادي و ورود به عرصه‌هاي جديد است.عضو هيئت مديره سازمان نظام مهندسي کشاورزي و منابع طبيعي استان اردبيل تاکيد کرد: رشد اقتصادي زماني مي‌تواند به حداکثر ميزان خود برسد که توليدات داخل قدرت حضور در بازارهاي خارج و صادرات به ديگر کشورها را داشته باشد.

خليلي بيان داشت: صادرات منبع تامين درآمدهاي ملي است و افزايش آن رشد توليد ناخالص ملي و توسعه خود اتکايي اقتصادي را به دنبال دارد.


 انتصاب مهندس محمد آل خميس بعنوان مدير ايمني،بهداشت و حفاظت محيط زيست 

 اهواز – خبرنگار آفرينش

مدير عامل شرکت ملي حفاري ايران در اطلاعيه‌اي مهندس محمد آل خميس را بعنوان " مدير ايمني،بهداشت و حفاظت محيط زيست،پدافند غيرعامل و مديريت بحران" منصوب كرد.

مهندس حميد رضا گلپايگاني در متن اين حکم ضمن تاکيد بر تجارب عملياتي و شناخت مكفي مهندس آل خميس از عمليات حفاري، اهم وظايف و مسئوليتهاي مديريت ايمني را در محورهاي ذيل عنوان کرد:

نظارت بر اجراي امور لازم جهت استقرار نظام مديريت HSE در سطح كليه عمليات و خدمات شركت و انجام پيگيريهاي مستمر بمنظور تحقق آن.

تعامل سازنده و موثر با مديريتها و ادارات شركت بمنظور مشاركت در ايجاد و برقراري زيرساختهاي لازم جهت رعايت الزامات HSE.

نظارت بر اجراي مجموعه مقررات و دستورالعملهاي جاري ومصوب HSE شركت ملي نفت ايران، اداره كار و امور اجتماعي، سازمان حفاظت محيط زيست و... بمنظور صيانت از سرمايه‌هاي انساني،اموال و دارائيهاي شركت و كارفرمايان و منافع ملي.

توسعه فرهنگ HSE از طريق بازتعريف مسئوليت متقابل سازمانهاي مجري و سازمان تحت امر و تدوين، ابلاغ و پايش مستمر شاخصهاي عملكردي در اين حوزه.

توسعه رويكرد پيشگيرانه در مديريت HSE از طريق ارتقاي اثربخشي فعاليتها.

برنامه‌ريزي و تامين خدمات HSE در پروژه‌هاي مختلف،مناطق عملياتي،كارگاهها و اماكن شركت مطابق استانداردهاي موضوعه در چارچوب اصول بنگاه داري اقتصادي.

برنامه‌ريزي و هماهنگي بمنظور اجراي هر چه بهتر اقدامات تعريف شده در حوزه مديريت بحران و پدافند غيرعامل.

مهندس گلپايگاني در خاتمه از تلاش و زحمات صميمانه و مجدانه ناصر حميداوي در زمان تصدي اين مسئوليت تشكر و قدرداني نمود و در اطلاعيه‌اي جداگانه وي را بعنوان مشاور مديرعامل در امور HSE منصوب كرد.


 ايران زمين 

 بارش شديد باران و جاري شدن سيل اخير يک ميليارد ريال خسارت به بار آورد

اردبيل – خبرنگار آفرينش

عبدالحسين حسن‌زاده در جريان بازديد از پروژه‌هاي توسعه آبفاي شهري گرمي اظهار داشت: بارش باران شديد در ماه گذشته و جاري شدن سيلاب از دره منتهي به تصفيه‌خانه فاضلاب گرمي، سبب تخريب 33 متر مربع از ديوار حايل و پر شدن گل‌ولاي به لاگن شماره چهار کانال انتقال پساب و محوطه تصفيه‌خانه فاضلاب شده است. وي تصريح کرد: جاري شدن اين سيل عملاً تصفيه‌خانه گرمي را از مدار بهره‌برداري خارج کرده بود. حسن‌زاده خاطرنشان کرد: اين بارش خسارتي بالغ بر يک ميليارد ريال براي سيستم تصفيه‌خانه به بار آورده که در حال حاضر با تلاش همکاران تصفيه‌خانه به‌صورت موقت به مدار بهره‌برداري وارد شده است.اين مسئول اضافه کرد: در صورت عدم تخصيص اعتبار و مرمت و بازسازي، اين آسيب‌ها مشکلات زيست‌محيطي جبران‌ناپذيري به دنبال خواهد داشت.

قلع و قمع ساخت و ساز غيرمجاز در اراضي کشاورزي شهرستان جويبار

ساري-خبرنگارآفرينش

در راستاي مواد 3 و 10 قانون حفظ کاربري اراضي زراعي و باغي از سوي مديريت جهاد کشاورزي شهرستان جويبار برابر دستورالعمل‌هاي صادره و سياستهاي سازماني، افرادي که مبادرت به تغيير کاربري غير مجاز نمودند، پس از معرفي آنان به محاکم قضايي، احکام محکوميت مبني بر قلع و قمع و تخريب بناهاي احداثي غير مجاز صادر گرديده است.

سليمان حاتم نژاد مدير جهاد کشاورزي شهرستان جويبار تصريح نمود: در اين ارتباط با پيگيريهاي بعمل آمده، تعداد 6 فقره پرونده قلع و قمع ساخت و ساز غير مجاز در اراضي کشاورزي از سوي محاکم قضايي صادر که با حضور مسئول اجراي احکام کيفري، نيروي انتظامي و اين مديريت اجراي حکم گرديد.

استاندار کهگيلويه و بويراحمد:

عشاير و روستايي نبايد آرد 40 هزار توماني بخرد

ياسوج- محمد شفيع ربيعي

استاندار کهگيلويه و بويراحمد گفت: عشاير و روستايي نبايد با سهل‌انگاري در نظارت‌ها مجبور باشد آرد گران کيسه‌اي 40 هزار تومان خريداري کند.به گزارش خبرنگار آفرينش از ياسوج، نشست شوراي آرد و نان استان کهگيلويه و بويراحمد به رياست استاندار و با حضور همه مسئولان دستگاه‌هاي مرتبط برگزار شد.

اين نشست که درخصوص دو موضوع چگونگي ارائه سهميه گندم به سه کارخانه آرد استان و نحوه چگونگي توزيع آرد در استان بحث و تبادل‌نظر شد، مصوباتي نيز به همراه داشت.سيدموسي خادمي با بيان اين‌که نبايد به هر دليل هر يک از کارخانه‌هاي سه‌گانه آرد در استان تعطيل شوند، اظهار داشت: هدف اين است که بدون بيکار شدن کارگران به درستي موضوع سهميه‌بندي گندم را نيز داشته باشيم.

استاندار کهگيلويه و بويراحمد افزود: اين بحث از گذشته نيز در کشور بوده که براي مثال نياز سالانه آرد کشور 11 ميليون تن و ظرفيت کارخانه‌هاي ما 22 ميليون تن است و اين معضل تنها مربوط به استان کهگيلويه و بويراحمد نيست.

رئيس شوراي آرد و نان استان ادامه داد: بايد به گونه‌اي برنامه‌ريزي کنيم که هيچ کدام از اين سه کارخانه تعطيل نشوند و سهميه‌هاي در نظر گرفته شده به صورت عادلانه باشد.خادمي با بيان اين‌که موضوع توزيع آرد روستاييان و عشاير مقوله‌اي حساس و به نوعي خطرناک است، تصريح کرد: مسئولان توجه داشته باشند همه ما وظيفه داريم که اجازه ندهيم اين دو قشر آرد گران بخرند و به آن‌ها اجحاف شود.

استاندار کهگيلويه و بويراحمد افزود: مسئولان مرتبط بايد ماهانه گزارش دقيقي در اين خصوص ارائه کنند و بازرسي هم به صورت ويژه هر هفته و هر ماه گزارش دهد که آرد چگونه به دست مردم در روستاها و مناطق عشايري مي‌رسد.

وي با هشدار نسبت به اين موضوع که نبايد عشاير و روستايي آرد گران کيسه‌اي 40 هزار تومان بخرند، خاطرنشان کرد: وقتي يک وانت از شهر آرد مصرفي روستايي و عشاير را براي توزيع حمل مي‌کند کرايه آن به حدي است که يارانه در نظر گرفته شده براي آرد روستايي و عشاير را هم به خود اختصاص مي‌دهد و اين‌گونه است که با عدم تدبير، آرد گران به دست اين دو قشر مولد و زحمت‌کش مي‌رسد.خادمي با بيان اين‌که تعاون روستايي ملزم است ضعف‌هاي خود را در اين خصوص برطرف کند، يادآور شد: به دنبال سلب اختيار از تعاون روستايي در توزيع آرد عشاير و روستاييان نيستيم بلکه معتقديم آن‌ها بايد ضعف‌هاي خود را برطرف کنند.

استاندار کهگيلويه و بويراحمد در اين نشست با درخواست توضيح از سوي بازرسي آرد و نان در زمينه کشفيات آرد در استان و چگونگي وارد کردن آن به چرخه مصرف تصريح کرد: اين گونه آردها يا بايد در اختيار عشاير و روستاييان قرار گرفته و يا اين‌که به عنوان مشوق در اختيار واحدهاي موفق خبازي قرار گيرند.

ديدار استاندار اصفهان با مديران سازمان تامين اجتماعي کشور

اصفهان – بهروز راعي

استاندار اصفهان در ديدار جمعي از مديران سازمان تامين اجتماعي کشور با اشاره به اهميت و گستردگي فعاليتهاي سازمان تامين اجتماعي در حمايت از کار و توليد گفت: اين سازمان با پوشش بيمه‌اي و چتر حمايتي خود موجب افزايش و تقويت روحيه توليد و رونق اقتصادي و اجتماعي شده است.به گزارش خبرنگار ما از اصفهان ، سيد رسول زرگر پور افزود: تامين اجتماعي يک سازمان بزرگ خدماتي است که بايد در جهت تقويت و حمايت از آن کوشيد.وي با اعلام رضايت از عملکرد مديران سازمان تامين اجتماعي در استان اصفهان گفت: با توجه به استقرار صنايع بزرگ و وجود کارگاههاي متعدد صنعتي، کشاورزي، خدماتي و صنفي در استان اصفهان، امروز شاهد پوشش حداکثري بيمه‌اي کارگران هستيم.

وي با اشاره به حجم مطالبات اين سازمان از کارگاههاي دولتي و خصوصي استان گفت: استانداري اصفهان از تمام پتانسيل خود جهت وصول مطالبات سازمان تامين اجتماعي استفاده مي‌کند.وي در ادامه با اشاره به اين مهم که در استان اصفهان اقدام به تشکيل شوراي گفت و گوي بخش خصوصي و دولتي کرده ايم گفت: سازمان تامين اجتماعي بايد نقش محوري در حفظ اشتغال موجود و حمايت از کارگران و کارفرمايان داشته باشد.

عبدالرحمن تاج‌الدين معاون حقوقي و پارلماني سازمان تامين اجتماعي در اين ديدار ضمن تبريک انتصاب استاندار اصفهان از سوي دکتر نوربخش مدير عامل سازمان تامين اجتماعي گفت: سازمان تامين اجتماعي به جهت گستردگي خدمات و حمايت هاي قانوني،اثربخشي مهمي در روند ارتقاء فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي جامعه دارد.وي افزود: استان اصفهان به لحاظ اين مهم که يک استان صنعتي بزرگ مي‌باشد، از بيشترين حجم حمايتها از جمله پرداخت مستمريهاي بازنشستگي و از کارافتادگي، بيمه بيکاري و... برخوردار بوده و از طرفي بيشترين حجم بيمه‌شدگان نيز در اين استان مي‌باشند.وي ادامه داد حفظ اشتغال موجود از طريق حمايت از نيروي کار و کارفرمايان از جمله محور فعاليتهاي سازمان مي‌باشد.

دکتر همتي معاون درمان سازمان تامين اجتماعي کشور نيز در اين ديدار به گستردگي خدمات درماني اين سازمان در دو بخش درمان مستقيم در مراکز ملکي سازمان و درمان غيرمستقيم از طريق عقد قرارداد با مراکز غير ملکي در سراسر کشور اشاره کرد و گفت: ارتقاي کمي و کيفي درمان در دو بخش درمان مستقيم و غيرمستقيم و رضايتمندي بيمه‌شدگان بويژه بازنشستگان از محوريترين فعاليتهاي اين سازمان مي‌باشد.

رضا اميني مشاور مديرعامل و مديرکل امور استانهاي سازمان تامين اجتماعي نيز در اين ديدار با ارائه گزارشي از فعاليتها و دستاوردهاي اين سازمان گفت: ارتباط مستمر و تعامل با شرکاي اجتماعي سازمان موجب تحقق عدالت اجتماعي مي‌شود که مهمترين هدف تشکيل سازمان تامين اجتماعي است.وي افزود: سازمان تامين اجتماعي در اقصي نقاط کشور اقدام به ارائه مطلوب خدمات بيمه اي و درماني به بيمه شدگان نموده است.اميني افزود: اين سازمان با هدف گسترش چتر حمايتي خود اقدام به تحت پوشش قرار دادن حرفه‌هايي مانند کارگران ساختماني، رانندگان، کشاورزان، بسيجيان، خادمين مساجد، قاليبافان و بيمه زنان خانه‌دار نموده است.


 خبر 

 براي اولين بار در کشور؛

اطلس کتابخانه‌هاي البرز تدوين مي‌شود

كرج – خبرنگار آفرينش

براي اولين بار در کشوراطلس کتابخانه‌هاي استان البرز براي ارائه آمارهاي کتابخانه‌هاي استان، توسط کارگروهي تخصصي تدوين مي‌شود. به گزارش خبرنگار آفرينش محسني مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان در نشست خود با خبرنگاران با اعلام اين خبر گفت: اين يک کار علمي، پژوهشي است که در قالب آن تمامي کتابخانه‌هاي عمومي،دانشگاهها، مدارس،مساجد و حوزه ها در يک کتاب به نام اطلس کتابخانه‌هاي استان طراحي شده است. وي افزود: اطلس کتابخانه‌هاي البرز بانک اطلاعاتي است که براي همه دستگاهها و ادارات مفيد بوده و کاربرد خواهد داشت. محسني تصريح نمود: اين اطلس براي اولين بار در کشور در البرز رونمايي خواهد شد.

65 نمايشگاه کتاب در استان برگزار مي‌شود

همزمان با هفته کتاب و کتابخواني و تقارن آن با ايام محرم و ترويج فرهنگ عاشورايي در قالب کتاب، 65 نمايشگاه ،تازه‌هاي کتاب، با موضوع عاشورا در کتابخانه‌هاي عمومي استان برگزار مي‌شود. محسني مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي البرز در بخش ديگري از سخنان خود گفت: با توجه به اينکه امسال هفته کتاب مقارن با تاسوعاي حسيني است برنامه‌هاي خاصي را در موضوعات عاشورايي با عنوانهاي مسابقه نقاشي کودکان، نمايشگاه ويژه محرم در کتابخانه‌هاي عمومي به نام تازه‌هاي کتاب، برگزاري عصر وشب شعرعاشورايي در کانون هاي ادبي ، توزيع پوستر در کل استان و... انجام مي‌شود. وي اظهار داشت:درهفته کتاب برنامه هايي شامل معرفي کتابخوانان برتر و خادمين کتاب ،تجليل از کتابدار برتر، مسئولين برتر کتابخانه‌ها، کتابخوانان نمونه، کتابخانه برتر فرهنگي و کتابخانه برتر در حوزه ارايه خدمات، فعالترين کتابخانه در بخش کودک، خيرين کتابخانه‌ساز، اعضاي نمونه انجمن کتابخانه‌ها، اعضاي برتر کتابخانه‌ها در قبولي کنکور سراسري، نويسندگان و مولفين کتابخانه‌اي انجام خواهد شد .

درهفته کتاب 18 مسابقه در حوزه کتابخواني برگزار مي‌شود

وي همچنين افزود:درهفته کتاب 18 مسابقه در حوزه کتابخواني برگزار مي‌شود که مسابقه آنلاين کتابخواني در شبکه کتابخوانان حرفه اي، مسابقه مکتوب کتابخواني، مسابقه پيامکي در مورد شعارهاي هفته کتاب و کتابخواني، مسابقه مقاله نويسي، مسابقه نويسندگي ملکوت، مسابقه نقاشي کودک با موضوع عاشورا و کتاب از جمله اين مسابقه‌ها است.

افتتاح دو کتابخانه عمومي خيرساز در شهرستانهاي ساوجبلاغ و نظرآباد

محسني افتتاح دو کتابخانه عمومي خيرساز در شهرستانهاي ساوجبلاغ و نظرآباد و راه‌اندازي 4 ايستگاه مطالعه مفيد را از ديگر برنامه‌هاي هفته کتاب دانست و گفت: از دهه فجر سال گذشته تاکنون 13 ايستگاه مطالعه مفيد در مکانهاي خدماتي اداري پرتردد استاني راه‌اندازي شده که در هفته کتاب به 17 ايستگاه مي‌رسد.محسني مديرکل کتابخانه‌هاي عمومي استان البرز ترويج فرهنگ کتابخواني براي گروه سني کودک را از مهمترين برنامه‌هاي کتابخانه‌هاي عمومي برشمرد و گفت: هدايت کودکان به سوي کتابخانه‌ها و عادت دادن کودکان به کتابخواني موجب نهادينه شدن فرهنگ کتابخواني در سنين بالا خواهد شد.

رئيس شوراهاي حل اختلاف استان خوزستان:

پيشگيري و کاهش از جرايم از مهمترين اهداف شوراي حل اختلاف ويژه عشاير مي باشد

اهواز – خبرنگار آفرينش

رئيس شوراهاي حل اختلاف استان خوزستان گفت: يکي از مهمترين اهداف شوراي حل اختلاف ويژه عشاير پيشگيري و کاهش از جرايم بزرگ در سطح عشاير استان مي‌باشد.

ناصر زائري معاون قضايي رئيس کل دادگستري و رئيس امور شوراهاي حل اختلاف استان خوزستان در سومين جلسه شوراي ساماندهي قضايي عشاير با اشاره به تشکيل شوراي حل اختلاف ويژه عشاير گفت:خوشبختانه روند کاري شوراي حل اختلاف ويژه عشاير مطلوب مي‌باشد.

وي افزود:يکي از مهمترين اهداف شوراي حل اختلاف ويژه عشاير پيشگيري و کاهش از جرايم بزرگ در سطح عشاير استان مي‌باشد.

زائري با بيان اينکه حل و فصل بين عشاير بايد قانوني باشد گفت: متاسفانه در بين بعضي از عشاير حل و فصل ظالمانه صورت مي‌گيرد که اين حل و فصل با شرع و قانون مغايرت دارد و بايد حل و فصلها شرعي و قانوني شوند.

رئيس شوراهاي حل اختلاف خوزستان از ساماندهي عشاير کل استان خبر داد و گفت: بزودي عشاير در قالب شوراي حل اختلاف ساماندهي مي‌شوند و شوراي حل اختلاف ويژه عشاير در کليه شهرستانها فعاليت خود را آغاز مي‌کند.

در ادامه جلسه الفت رئيس کل دادگستري استان خوزستان با اشاره به اهميت و جايگاه سران عشاير خاطرنشان کرد: سران عشاير بايد ايثارگر، فداکار،خدمتگزار عشيره خود و جامعه باشند تا شاهد پويايي درجامعه از نظر فرهنگي و اجتماعي باشيم.

وي افزود:در چارچوب قانون مي‌توان سران عشاير را ساماندهي داد و برنامه‌اي براي کارکرد بهتر و موثرتر آنها براي کاهش و پيشگيري از جرايم که بين عشاير صورت مي‌گيرد تدوين نمود.

طباطبايي قائم مقام رئيس کل دادگستري استان خوزستان نيز در اين جلسه عنوان کرد:از سنتهاي مورد تائيد شرع و قانون که بين عشاير وجود دارد بايد حمايت شود و براي رفتار سران عشاير بايد تعريف جديدي که بر اصول و قواعد شرع و قانون صورت مي‌پذيرد پيدا کنيم.

طباطبايي در ادامه گفت:بايد عشيره‌هايي را که در زمينه‌هاي مختلف داراي شرايط مطلوبي در جامعه هستند شناسايي و از آنها تقدير بعمل آيد تا الگويي براي عشيره‌هاي ديگر باشند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
دانش و پژوهش
اقتصاد و بازار
مرز پر گهر
در قلمرو ورزش
آگهي